10 nejlepších doplňků stravy proti únavě a ospalosti – recenze a zkušenosti

Shrnutí: Únava je do jisté míry běžná, ovšem někdy se může přehoupnout do problému, který velmi komplikuje život. Pokud vás také trápí časté pocity ospalosti, mrkněte na srovnání kvalitních produktů proti únavě, které jsem pro vás připravila.

 • První místo si u mě získal BrainActive, což je cenově přívětivý doplněk stravy s přírodními látkami, které podporují energii, mentální výkonnost a soustředění.
 • Na 2. místo jsem dala kávovému nápoji Blendea SUPERCOFFEE, který je obohacený o přírodní složky, co efektivně bojují s únavou (např. reishi, chaga, kořen čekanky, hericium atd.)
 • 3. příčku má Feminus pro ženy a mužům určený Primulus. Jde o přípravky pomáhající s hormonální rovnováhou.

Jaké hodnotné informace vás v článku čekají dále?

Dozvíte se, co únavu způsobuje, jaké jsou její příznaky, ale také druhy.[1] Dotknu se také toho, jaká další onemocnění může dlouhodobá únava signalizovat. A samozřejmě se zastavím u toho, jak se únavy efektivně zbavit.

TOP  1. místo

Advance BrainActive

Orientační cena: 440 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o produkt s unikátním složením. Obsahuje třináct doplňujících se přírodních složek, které pomáhají účinně vzdorovat únavě. Doplněk obsahuje například kofein, guaranu, taurin nebo ženšen.

2. místo

Blendea SUPERCOFFEE

Orientační cena: 550 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o příjemnou alternativu, která dostatečně nabudí a zároveň příznivě působí na další pochody v těle (imunitu, metabolismus, oběhový systém). Nápoj obsahuje směs arabiky s robustou, funkční čínské houby v bio kvalitě, skořici a čekanku.

3. místo

Primulus / Feminus

Orientační cena: 600 Kč
Proč 3. místo?

Neboť jde o produkty s účinným složením, které pomáhají vyrovnat hladiny hormonů  (estrogen u žen a testosteron u mužů), což pomáhá zlepšit život po sexuální stránce, ale také po té energetické. 

Deset nejlepších doplňků stravy proti únavě

 1. Advance BrainActive 440 Kč (60 kapslí)
 2. Blendea SUPERCOFFEE 550 Kč (100 g + 100 g zdarma)
 3. Primulus a Feminus 600 Kč (60 tablet)
 4. Stimaral Energy 470 Kč (30 ml)
 5. Maca černá 300 Kč (100 tobolek)
 6. Guarana 650 Kč (200 tablet)
 7. Ashwagandha 300 Kč (200 g)
 8. Vitamin B12 500 Kč (60 ml)
 9. Vegetology Active Energy 500 Kč (60 tablet)
 10. BrainMax Energy Magnesium 650 Kč (200 kapslí)

Všichni to známe moc dobře. Jsou dny, kdy nás pohání jakýsi motor a máme energie na rozdávání. Pak jsou tu ale chvíle, kdy se cítíme bez drivu (elánu) a energie ubývá rychlostí blesku.

Při únavě se nám snižuje schopnost vykonávat jakoukoliv činnost a to ať už psychickou nebo fyzickou.[1] Ač se to na první pohled nezdá, za vše mohou chemické procesy v těle. Pokud vykonáváme náročnou fyzickou činnost, svaly pracují na plné obrátky a dochází k vyplavování laktátu v důsledku hromadění kyseliny mléčné. Únava je samozřejmě velmi relativní a každý člověk ji vnímá jinak. Nicméně se s ní jednoho dne seznámí každý. Zkrátka a jistě, jedná se o odpověď organismu na nějakou zátěž.[2] 

 • Vyčerpání
 • Potíže se spánkem
 • Zvýšená teplota
 • Bolesti kloubů
 • Podrážděnost
 • Bušení srdce
 • Svalové napětí v oblasti zad
 • Zažívací obtíže
 • Třes
 • Roztržitost
 • Potíže s pamětí
 • Nechutenství

Jestliže u většiny bodů kývete hlavou, opravdu se může jednat o únavu. Pokud si nejste jisti, určitě se nebojte kontaktovat svého lékaře, který vás nasměruje správným směrem, poradí a hlavně pomůže.

Co únavu způsobuje?

Únava může mít velké množství příčin – fyzické, duševní i jejich kombinaci.[3] Někdy to může být i prvotní příznak vážnějšího onemocnění – ale to už předbíhám.

 • Je velmi důležité zmínit, že žijeme v poměrně stresové době a jsou na nás kladeny velké nároky.
 • Je jedno jestli jste podnikatel nebo maminka na mateřské dovolené, protože rychlost a tlak na výkon je ve všech odvětvích našeho života.
 • Únava se tak zcela přirozeně dostaví, ale leckdy ji ignorujeme a zastaví nás až vážnější výstraha – například nemoc.
 • Oslabené tělo vždy snadněji podlehne infekci. Organismu stačí poměrně málo – i miniaturní dávka stresu může být vstupní brána k slabosti. Myslete vždy na to, že pokud dáváte, musíte i přijímat a veškeré úsilí musí být vyrovnáno odpočinkem. Pokud i přes prvotní signály únavu ignorujeme a stále šlapeme na plyn, může dojít k přetížení organismu a následně i k poškození řady tělesných funkcí, což znamená vznik nemoci.

Příčinou počínající únavy mohou být poruchy spánku, práce v nočních hodinách, přílišná fyzická aktivita a nulová regenerace, hluk, vysoká konzumace alkoholu, endokrinologické poruchy, chudokrevnost, respirační poruchy, infekce, nádorová onemocnění, bolestivá menstruace či deprese.

Pokud únava nepřestane do pár hodin či dnů ani po přerušení vyvolávající příčiny, může opravdu znamenat nemoc. Vždy je dobré poradit se s lékařem, který vám dokáže dát rychlé rozšifrování vašich problémů.

V první řadě je tu přirozená únava, které je pro lidský organismus naprosto normální a dává nám svou přítomností jen impulz k odpočinku. Pokud tento druh zpozorujete, odpočiňte si. Zkuste se zrelaxovat. Skvělá volba je horká vana, masáž, kvalitní spánek nebo například klidná procházka.

Další typy únavy jsou aerobní, anaerobní, fyzická a psychická.

Aerobní únava

Její nástup je velmi pomalý, až plíživý. Způsobuje jí pokles energetických zásob při zátěži.

Anaerobní únava

Je, jak už název napovídá, pravý opak aerobní. Její nástup je rychlý. Vzniká v důsledku nadprodukce kyseliny mléčné v pracujících svalech.

Fyzická únava

Tu můžeme vnímat jako slabost, tuhnutí nebo bolest kosterních svalů. Svaly jsou vyčerpané a mají tendenci ke křečím a třesu.

Psychická únava

Opět přichází na scénu stres, tlak a honba za výkonem. To vše naše tělo ohromně vyčerpává, protože si dáváme vysoké cíle a neskončíme, dokud je nesplníme. Tělo se dostává do patové situace a jede na doraz. Tato únava se projevuje ztrátou koncentrace, špatnou pamětí nebo ospalostí.

Jak nás únava ovlivňuje?

Únava nás dokáže rozhodit z našeho každodenního rytmu. Najednou nemůžeme vykonávat činnosti na které jsme zvyklí a tělo vyžaduje regeneraci. Pokud neposloucháme prvotní signály, můžeme na to doplatit a na nějakou dobu se reálně vyřadit z běžného života. I když zní únava jako banalita, opak je pravdou.

 • Únava se většinou rozvíjí postupně, kupí se symptomy, až najednou pohár přeteče a zjistíte, že vám dělá problém vstát z postele. Ať už chceme nebo ne, únava má neblahý vliv na náš každodenní biorytmus. Zasahuje do našeho harmonogramu, brání nám ve fyzické aktivitě a nedovolí nám užívat život naplno.
 • Někdy stačí změnit jen pár svých návyků a únava se potichu vypaří. Dodržujte kvalitní pitný režim, hodně spěte a odpočívejte, nepracujte v noci, choďte hodně na čerstvý vzduch a dopřejte si čas na věci, které vám činí radost.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Únava jako příznak onemocnění

Jak jsem psala výše, i když únava nemusí znamenat nic jiného než přetížení organismu, občas naopak signalizuje počínající nemoc. Chronická, tedy dlouhodobá únava,[4] může poukazovat na nedostatek hořčíku v těle,[5] problémy se štítnou žlázou, alergie, potravinové intolerance,[6] infekční nemoci jako je angína nebo chřipka, depresi,[7] chudokrevnost,[8] spánkovou apnoe[9] nebo roztroušenou sklerózu.[10]

Pokud u vás únava přetrvává, kontaktujte svého lékaře, nechte si udělat rozbor krve, z něhož odborníci zjistí, co vašemu tělu chybí a na základě toho mohou zahájit příslušnou léčbu.

Jak se zbavit únavy?

Kvalitní strava je základ dobře fungujícího těla a to nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. Dopřávejte si čerstvé, lokální a sezónní suroviny, které dodají vašemu tělu potřebné živiny, vitamíny, minerály a zároveň i energii. Jezte hodně zeleniny, obilovin, luštěnin, které by měly tvořit úplný základ vaší stravy. Doplňujte to sezónním ovocem, kvalitním masem, vejci a mléčnými výrobky. Dbejte na to, aby byla strava vyvážená, vyhněte se polotovarům, fast foodu a průmyslově zpracovaným sacharidům.

Lidské tělo pohyb miluje, je jeho součástí. Odjakživa bylo stavěné k aktivnímu způsobu života. Samozřejmě není nutné se do toho vrhnout po hlavě, naopak. Zařaďte do svého běžného dne chůzi. Choďte na procházky, omezte městskou hromadnou dopravu, nejezděte autem pokud to není opravdu nutné, nepoužívejte výtahy. Uvidíte, že obyčejná chůze dokáže s tělem zázraky!

Zdravý životní styl je celkový způsob života a zahrnuje spousty odvětví a faktorů. Patří sem strava, pohyb, duševní hygiena, odpočinek, sebeláska, pozitivní přístup k sobě samému i k životu. Je to zkrátka celostní přístup, který změní náš život od základů. Pokud přehodnotíme styl svého života a začneme do něj zařazovat principy zdraví, snížíme tím výskyt různorodých problémů. Navíc to potvrzují i novodobé vědecké výzkumy, které dokazují, že náš životní styl hraje obrovskou roli v tom, jak zdraví jsme.[11]

Spánek je velmi důležitý ve všech směrech našeho života. Dbejte na to, abyste nespali v přílišném teple. Optimální teplota v ložnici by měla být mezi 18-20 stupni Celsia. Než půjdete spát, vždy důkladně vyvětrejte, aby byl v místnosti dostatek kyslíku, který je pro kvalitní odpočinek důležitý.

Usínejte vždy v klidu, bez přebytečných zvukových podnětů, jako je televize nebo audio nahrávky.

Choďte spát včas, neponocujte.[12] Zkuste si každou noc dopřát alespoň 7 hodin kvalitního spánku, tělo se vám za to velmi rychle odvděčí.

Jako poslední bod bych ráda zmínila takzvanou spánkovou rutinu. Co to znamená? Doslova to, co název říká – opakující se zvyk. Snažte se chodit spát a následně vstávat ve stejnou nebo podobnou hodinu. Tělo si vytvoří blahodárný návyk a budete tak předcházet tolik skloňované únavě.

1. místo

Advance BrainActive

Výborný doplněk proti únavě s obsahem třinácti synergicky působících přírodních látek.

Orientační cena: 440 Kč

Proč je BrainActive od Adavance nutraceutics na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat produktu BrainActive, protože obsahuje třináct synergicky působících přírodních látek a v rámci doplňků stravy dostupných v ČR je svým složením unikátní. Obsahuje například ginkgo, DMAE, bacopu, Kofein, guaranu, taurin nebo ženšen.

BrainActive působí proti únavě a kromě toho podporuje paměť, soustředění, energii a kognitivní schopnosti.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (brainactive.nutraceutics.cz) se objevuje jedno pětihvězdičkové hodnocení vedle druhého a stejně pozitivní jsou i komentáře. Zákazníci píší, že se jim při užívání doplňku lépe učí, běhá a vůbec to vypadá jako docela příhodná pomoc před zkouškovým obdobím nebo před státnicemi. Účinky produktu dokládají také pozitivní komentáře na Heurece nebo na zbozi.cz.

Dále o produktu

Proti únavě a pocitu vyčerpání tento doplněk bojuje především za pomoci ženšenu a vitamínem B5 a B6. A guarana pak pomáhá dodat tělu energii.

Produkt neobsahuje laktózu, lepek ani mléčnou bílkovinu a jeho doporučené dávkování je po jedné kapsli 1× až 2× denně. Nikdy však před spaním.

Za tento doplněk zaplatíte cca 440 Kč/balení (60 kapslí).

2. místo

Blendea SUPERCOFFEE

Kávový nápoj s obsahem čekanky, skořice a funkčních čínských hub v bio kvalitě.

Orientační cena: 550 Kč

Proč je produkt SUPERCOFFEE od Blendea na 2. místě?

Druhou příčku u mě obsadilo Supercoffee od značky Blendea, které je směsí kávy (arabica + robusta), bio funkčních čínských hub, cejlonské skořice a kořene čekanky. Po tomhle účinném kofeinovém nápoji budete bdělí, soustředění a činorodí.

Velkou výhodou pak je, že kromě povzbuzujících účinků má tento nápoj i další benefity. Podpoří imunitní systém, oběhovou a trávicí soustavu. Také pomáhá udržovat v normě hladinu cholesterolu.

Uživatelské recenze

Pokud máte strach, jestli vám bude chutnat nezvyklá kombinace kávy s houbami, mrkněte na stránky prodejce (blendea.cz), kde v rámci hodnocení většina zákazníků tvrdí, že si na ni zvykla. A kromě toho si lidé chválí účinky nápoje (a o to tu jde, myslím, především). Na portálu zbozi.cz se zase píše, že tato káva nezatěžuje žaludek, a produkt si tady vysloužil hodnocení pohybující se mezi 90-100 %. Na Heurece je hodnocení velmi podobně pozitivní – jedna uživatelka tu zmiňuje, že je to „moc dobrá kávička“.

Více informací

A nakonec bych vyjmenovala, které čínské houby jsou ve směsi přítomné:

 • Lesklokorka lesklá (= reishi) – pěstuje se na dřevěných kmenech, pak se suší a nakonec se pomele na jemný prášek.
 • Rezavec šikmý (= chaga) – houba tradičně využívaná v čínské výživě
 • Korálovec ježatý (= hericium) – vzácná houba rostoucí na kůře listnatých stromů

Nápoj je ideální popíjet ráno na povzbuzení, nebo v podvečer po náročném dni.

Za produkt zaplatíte cca 550 Kč.

3. místo

Primulus a Feminus

Doplňky stravy vyrovnávající hladiny hormonů v těle, které navracejí mužům i ženám vitalitu.

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsou produkty Feminus a Primulus na 3. místě?

Na třetí místo jsem umístila dvojici produktů Primulus a Feminus, protože jsou to speciálně vyvinuté doplňky, které pomáhají vyrovnat hladiny hormonů mužů (Primulus) i žen (Feminus) a zároveň aktivovat energetický systém.

Primulus je komplexní doplněk stravy pro muže, který obsahuje složky s pozitivním efektem na hladinu testosteronu v těle. Jedná se o zinek, vitamín D3, hořčík, vitamín B6, vitamín C, selen, pískavice, kotvičník zemní a extrakt z černého pepře.

Feminus pak udržuje optimální hladinu estrogenu v těle. Tento přípravek pro ženy se skládá z čistě přírodních zdrojů bez přidaných aditiv a hormonů. Produkt působí blahodárně na komplexní zdraví ženy – pozitivně ovlivňuje funkci nervové soustavy, snižuje míru únavy a vyčerpání, podporuje sexuální bdělost, přispívá ke správnému fungování močové soustavy a reprodukčního systému.

Uživatelské recenze

Tyto produkty mají velice pochvalná hodnocení jak na stránkách prodejců (feminus.cz, primulus.cz), tak i na Heurece (Feminus, Primulus) a na zbozi.cz (Primulus).

Na produktu Feminus ženy vyzdvihují jeho přírodní složení a přísun energie. A muži se zase dle recenzí cítí při užívání Primulu skvěle. Jsou prý mnohem vitálnější, mají aktivnější život a jeden zákazník třeba píše, že „má konečně zase chuť sportovat“.

Další informace

Oba tyto produkty mají certifikované složení a na jejich kvalitu se můžete spolehnout. A oba typy doplňku se doporučují dávkovat po dvou tabletách denně během jídla nebo po jídle, přičemž byste je měli důkladně zapít vodou nebo jiným vhodným nápojem.

Cena doplňků se pohybuje okolo 600 Kč za balení.

4. místo

Stimaral Energy

Orientační cena: 470 Kč

Proč jsem vybrala produkt Stimaral od Energy?

Tento tzv. bioinformační produkt s názvem Stimaral pomáhá proti únavě a poskytuje podporu během stresujících období. Účinkuje tak díky celé řadě rostlinných látek, z nichž zejména rozchodnice růžová, jinan dvoulaločný a puškvorec obecný osvěžují organismus, čímž účinně bojují s únavou. Směs podporují extrakty z klanoprašky čínské, šišáku bajkalského, dobromysli, fenyklu, skořicovníku, pelyňku, parchy a arálie.

Dospělým je doporučeno dávkovat 1-3 za den 2-7 kapek. Dět iod 12 let by měly užívat 7 kapek denně, zatímco dětem od 3 let budou stačit pouze 2 kapky denně. Během užívání se doporučuje zvýšit pitný režim. Přípravek se hodí i pro vegany.

Produkt by se měl používat v podobě 3 týdny dlouhé kúry, po které je potřeba udělat 1 týden pauzu.

Česká společnost Energy se zaměřuje na tvorbu přírodních produktů, které se opírají o tradiční čínskou medicínu, kterou kombinují s nejnovějšími informacemi z různých dalších oblastí jako je fytoterapie, homeopatie atd. Jejich produkty přistupují k lidskému organismu jako k celku a mají harmonizující účinek.

Stimaral stojí cca 470 korun.

5. místo

Maca černá

Orientační cena: 300 Kč

Proč může s únavou pomoci maca černá od značky Natural Medicaments?

Jelikož se jedná se o tradiční rostlinu z And z náhorních plošin v Peru. Jde o velmi zdraví prospěšnou bylinu, jejíž kořen má vysoký podíl minerálních látek a to hlavně vápník, hořčík, fosfor, železo a jód.

Maca podporuje fyzické i duševní zdraví, plodnost, vytrvalost a vitalitu, funkci hormonálního systému, včetně udržení aktivní sexuality.

Balení o 100 tobolkách vás vyjde na cca 300 korun.

6. místo

Guarana

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala guaranu od značky Guaranaplus?

Guarana je liánovitá rostlina z Amazonie, která velmi aktivně podporuje mozkovou činnost, výdrž a vitalitu. Říká se o ní, že je to elixír mládí a dlouhého života. Obsahuje guaranin, což je stimulační látka podobná kofeinu, které se v těle uvolňuje pozvolna. Nástup má do jedné hodiny a působí 6-8 hodin.

Balení guarany od Guaranaplus obsahuje 200 tabletek (užívají se 1-3 denně) a stojí cca 650 korun.

7. místo

Ashwagandha

Orientační cena: 300 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila ashwagandhu od Naturalis?

Ashwagandha je totiž bylina, kterou pro své účely hojně využívá ajurvéda už od pradávna až dodnes.

Nejcennější část této rostliny je kořen, který je velmi silný antioxidant, napomáhající duševnímu zdraví, relaxaci a podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

Tato ashwagandha v prášku od značky Naturalis vám může mimo jiné pomoci i s koncentrací a s únavou, přičemž se doporučuje 1-2 g prášku (cca 1-2 čajové lžičky) rozmíchat ve 200 ml vody, (rostlinného) mléka či smoothie. Výrobce udává konzumaci jednou až dvakrát za den.

Balení s 200 g prášku vás vyjde na cca 300 korun.

8. místo

Vitamin B12 - riboflavin

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala vitamín B12 od Ekolife Natura?

Tělo potřebuje tento vitamín pro správnou funkci imunitního a nervového systému.

Efektivně pomáhá snížit únavu, vyčerpání, přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a normální psychické činnosti.

Vitamín B12 od značky Ekolife Natura je navíc ve skvěle vstřebatelné lipozomální formě a 60 ml (dávka na cca dva měsíce při doporučeném užívání 2 ml denně) stojí okolo 500 korun.

9. místo

Vegetology Active Energy

Orientační cena: 500 Kč

Čím mě zaujal produkt Active Energy od Vegetology?

Pokud chcete zatočit s každodenní únavou a ospalostí doplňkem stravy, který je čistý, přírodní, veganský a ještě má recyklovatelný obal z cukrové třtiny, pak čtěte dál. Přípravek Active Energy od britské značky Vegetology bojuje s únavou a vyčerpáním prostřednictvím celé řady obsažených aktivních látek. Jedná se o vitamíny B2, B3, B5, B6, B12 a C, kyselinu listovou, železo a adaptogenní bylinky – Rozchodnice růžová a Klanopraška čínská. Produkt se také stará o správné fungování nervové soustavy, pomáhá zvládat těžké stresové situace s klidem a podporuje duševní pohodu. Produkt se navíc pyšní mezinárodní certifikací Vegan Society, což znamená, že neobsahuje žádné látky živočišného původu a není testovaný na zvířatech.

Doporučené dávkování je jedna kapsle za den během nebo ihned po jídle a je potřeba ji dostatečně zapít. 

Balení se 60 kapslemi stojí cca 500 korun.

10. místo

BrainMax Energy Magnesium

Orientační cena: 650 Kč

A čím mě zaujal produkt Energy Magnesium od značky BrainMax?

Protože tento doplněk stravy s názvem Energy Magnesium od BrainMaxu obsahuje 100 % čistého hořčíku v podobě tzv. magnesium malátu. Jedná se o energizující formu magnézia, která spojuje účinky kyseliny jablečné a hořčíku. V jedné kapsli naleznete 1000 mg magnesia malát, který, narozdíl od jiných forem hořčíku jako je citrát nebo laktát, nemá projímavé účinky. Je mnohem lépe vstřebatelný a právě díky kyselině jablečné účinně podporuje tvorbu buněčné energie. Produkt je navíc zcela čistý a kromě magnésia malát neobsahuje žádné přidané látky, éčka, plnidla ani stabilizátory. Díky kapsli z rostlinné celulózy je vhodný i pro vegany.

Doporučuje se brát 1-2 tablety ráno či v poledne, nebo kdykoliv během dopoledne, když potřebujete dodat energii.

200 tablet stojí cca 650 korun.

Závěrem

Ať už si to připustíme nebo ne, únava tu s námi v určité míře bude pořád. Nejdůležitější je nenechat to zajít příliš daleko a dostatečně relaxovat, regenerovat tělo a upřednostňovat zdravý životní styl. Další možnost je vyzkoušet doplňky stravy, které jsou speciálně vyvinuté na boj s únavou a ospalostí.

Na základě důkladného průzkumu se mi zdá jako skvělá volba z hlediska cena/výkon produkt BrainActive, který obsahuje mix přírodních látek, co podporují energii, výkonnost, kognitivní schopnosti i soustředení. Pokud rádi popíjíte kafíčko, zkuste ho vyměnit za kávový nápoj Blendea SUPERCOFFEE, který kromě směsi arabicy a robusty obsahuje ještě reishi, hericium, čekanku a skořici, díky nimž dodává tělu energii rovnoměrně po celý den. Únava může být také znakem hormonální nerovnováhy v těle a s jejím vyrovnáním můžou pomoct komplexní doplňky stravy jménem Feminus (ten je speciálně vyvinutý pro ženy) a Primulus (ten pomáhá balancovat hladiny hormonů u mužů).

A pokud se někdy stane míra vaší únavy opravdu neúnosná, určitě kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním, co by se s dlouhodobou únavou dalo dělat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[13] Wikipedie (CZ): Únava

[14] Diplomová práce (CZ): Diagnostika únavy sportovních gymnastů

[15] Healthline (ENG): Causes of Fatigue and How to Manage It

[16] PubMed Central (ENG): Energy Conservation Techniques to Decrease Fatigue

[17] PubMed Central (ENG): Naps and drugs to combat fatigue and sleepiness

4.6/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »