10 nejlepších kolagenů pro ženy – recenze a tipy

Který kolagen je nejlepší pro ženy? Jak najít přírodní kolagen v potravinách? Jaké typu kolagenu existují? Kolagen diskuze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč

100% přírodní hydrolyzovaný kolagen od NaturalProtein je ten nejlepší kolagen pro ženy a jejich vlasy, pleť i klouby. K dispozici
v šesti příchutích.

2. místo

Collalloc kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Collalloc je 100% bioaktivní mořský kolagen bez příměsí a aditiv, který je kvalitní, účinný a čistý. Jeho výroba je šetrná k životnímu prostředí a je cruelty free.

3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

Inca Collagen je doplněk stravy (nejen) pro ženy, který pozitivně ovlivňuje buněčnou obnovu, regeneraci a výživu pleti, pokožky, nehtů a vlasů.

Deset tipů na nejlepší kolagen pro ženy

Co je to kolagen?

Kolagen je bílkovina tvořená z aminokyselin, která tvoří až 30 % celkového množství bílkovin v lidském těle. Často je využíván v kosmetickém průmyslu, protože pomáhá vrátit pružnost vlasům, nehtům i pleti, je ale také hlavní součástí pojivových tkání, jako jsou kosti, chrupavky, vazy a svaly. Hraje důležitou roli při udržování jejich pevnosti a pružnosti. S věkem dochází k poklesu tvorby kolagenu v těle, což může vést k problémům s kostmi a klouby a ke stárnutí pokožky. Proto se kolagen často používá v kosmetických a zdravotnických výrobcích.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jaké známe typy kolagenu?

Existuje několik typů kolagenu (dnes jich známe 27), z nichž každý má specifickou funkci v těle a slouží k podpoře různých tkání a orgánů. V kosmetickém a zdravotnickém průmyslu se nejčastěji budeme setkávat s typem I až VI:

 • Typ I tvoří většinu kostí, zubů a kůže.
 • Typ II je hlavní složkou chrupavky.
 • Typ III tvoří spolu s typem I vazivovou tkáň.
 • Typ IV je součástí bazálního membránového komplexu v epitelových buňkách.
 • Typ V je součástí plodové blány a kůže.
 • Typ VI je součástí vazivových tkání, cév a orgánů.

Proč je kolagen důležitý pro ženy?

Kolagen je důležitý pro ženy hned z několika důvodů. Pružná, mladá pleť ale není tím jediným benefitem. S čím ženám konkrétně pomáhá?

Kolagen je klíčovým prvkem pro pevnost a pružnost pokožky. S věkem dochází k poklesu tvorby kolagenu v těle (obecně dochází ke snížení tvorby kolagenu mezi pětadvacátým a třicátým rokem), což může vést třeba k vráskám, zvýšené pigmentaci a ztrátě elasticity pokožky.

Díky kolagenu jsou vlasy a nehty zdravější, nelámou se. Vlasy jsou pružné a poddajné.

Kolagen pomáhá udržovat pevnost a tuhost kostí, což je důležité jako prevence před osteoporózou.

Kolagen je hlavní složkou chrupavky, což je tkáň, která pomáhá udržovat pohyblivost kloubů.

Kolagen má také pozitivní vliv na trávení a může pomoci při léčbě zažívacích potíží.

Jak podpořit produkci kolagenu?

Naše tělo snižuje produkci kolagenu už od pětadvacátého roku. Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak produkci kolagenu podpořit. Je důležité se zaměřit na zdravou životosprávu. Jakými konkrétními návyky můžeme tvorbu kolagenu podpořit?

Jezte potraviny bohaté na proteiny – zejména ty, které obsahují aminokyseliny, jako jsou kuře, ryby, vejce a sója. Nezapomínejte doplňovat vitamín C, který je pro tvorbu kolagenu nezbytný. Vitamín C lze získat například z citrusových plodů, papriky, brokolice a různých druhů bobulí.

Cvičení a pohyb mohou pomoci podpořit tvorbu kolagenu v těle.

Stejně tak může pomoct dostatek kvalitního spánku.

Kolagenu v pokožce neprospívá vystavování se slunci, nezapomínejte tedy pokožku chránit opalovacím krémem. Dalším potenciálním škodlivým vlivem (nejen na tvorbu kolagenu) je kouření.

Užívání kolagenových doplňků může pomoci dodávat tělu kolagen a podpořit jeho tvorbu.

Kolagen v potravinách

Kolagen se objevuje především v živočišných produktech. Mezi ně patří především:

 • Maso: kuře, vepřové maso, hovězí maso a ryby.
 • Vnitřnosti: játra, srdce a ledviny.
 • Vejce: obsahují všechny aminokyseliny potřebné pro tvorbu kolagenu.
 • Mléčné výrobky: aminokyseliny obsahují například tvaroh a sýr.


Je ale vhodné jíst také ty potraviny, které neobsahují samotný kolagen, jsou ale bohaté na aminokyseliny, které mohou zvýšit přirozenou produkci kolagenu v těle.

 • Dopřejte si sóju (například ve formě tofu nebo tempehu) a dostatek ovoce a zeleniny – papriku, citrusové plody, bobule, špenát – obsahují antioxidanty, vitamín C nebo látky, jako je selen a zinek, které podporují tvorbu kolagenu v těle. 


Je důležité si uvědomit, že to, kolik kolagenu v těle máte a jak moc se vašemu tělu daří kolagen vyrábět, může být ovlivněno mnoha faktory a konzumace těchto potravin sama o sobě nemusí být zárukou úspěchu.

Pojďme se podívat na konkrétní doplňky stravy, které nám mohou pomoci s jeho doplněním.

1. místo

Natural Protein kolagen

Orientační cena: 950 Kč

Tento papírový pytlík v sobě skrývá bohatou dávku hydrolyzovaného kolagenu, přidaného vitamínu a příchutě, aby byl drink, který si z prášku vytvoříme, nejen co nejúčinnější, ale i chutný. A co tedy Natural Protein obsahuje? Dva druhy živočišného kolagenu – rybího a hovězího, ve vysoké koncentraci. V jedné porci je až 7200 mg kolagenu. Kromě kolagenu obsahuje prášek i kyselinu hyaluronovou, která je výborná pro vyhlazení pleti, nebo vitamín C, jenž je pro správné vstřebávání kolagenu nezbytný.

Pravidelným pitím tohoto kolagenového drinku docílíte hebké a zdravé pokožky, silných vlasů a zubů, prevence kardiovaskulárních onemocnění a správného fungování trávicího systému, ale i pevnějších kloubů, pro něž je kolagen klíčovou složkou.

V Natural Protein nabízejí několik příchutí, můžete si vybrat například z maliny, kakaa, jahody, manga, maracuji a banánu nebo třeba červeného ovoce. Jedna porce Natural Protein drinku obsahuje denní množství kolagenu. Doporučuje se každodenní užívání. Objednávejte buď 300gramový sáček, nebo třeba jen ochutnávací, 12g porci. 300 g vychází na cca 950 korun.

Fotografie produktu

2. místo

Collalloc kolagen

Orientační cena: 600 Kč

Collalloc je 100% bioaktivní mořský kolagen. Co to znamená? Bioaktivní mořský kolagen je typ kolagenu, který pochází z mořských ryb nebo z mořských živočichů. Často se používá jako doplněk stravy, protože je dobře stravitelný a dobře se vstřebává v těle. Fanoušci bioaktivního mořského kolagenu na něj nedají dopustit z toho důvodu, že jim pravidelným užíváním může pomoci podpořit zdraví kůže, vlasů a kloubů, a stejně tak může posílit celkovou pohodu těla.

Věděli jste, že produkce kolagenu v našem těle se snižuje už kolem pětadvacátého až třicátého roku? Jeho snižování se postupem věku rychle snižuje a naše pokožka, vlasy i kosti mohou ztrácet na kvalitě a vitalitě. Pokud jste překročily pětadvacítku nebo máte jednoduše pocit, že vaše tělo, kvalita pleti, vlasů nebo nehtů není ve stoprocentní kondici, může být Collalloc tím pravým řešením. Je vyroben ve Švýcarsku a je 100% přírodní. Jedno balení odpovídá měsíční kúře. Kupujte za cca 600 korun, což vychází na 20 Kč denně. To by šlo, co říkáte?

3. místo

Inca Collagen

Orientační cena: 1400 Kč

Dáváte přednost české výrobě? Pak je tu značka Inca Collagen. Inca Collagen vyrábí kolagen pro český a slovenský trh, má za sebou na 150 tisíc spokojených zákazníků, kteří se k produktu vracejí. A i možná proto se společnost rozhodla rozšířit svůj sortiment na kolagen pro domácí mazlíčky!

Proč mu fandíme? Bioaktivní mořský kolagen z ryb pochází z ověřených zdrojů. Obsahuje třísložkový kolagen (typy I, II a III). Obsahuje pouze kolagen a nic jiného – tedy ani žádné další umělé příchutě. Je dobře rozpustný ve vodě a rozdělený do jednotlivých balení na každý den, tudíž je vhodný třeba při cestování nebo když si jej chcete vzít až v práci. S nákupem teď navíc dostanete zdarma i vitamín C a vitamín D. 30denní kúra vychází na 1400 korun.

4. místo

Venira kolagenové drinky

Orientační cena: 980 Kč

Veniru snad ani nemusíme představovat. Česká přírodní značka začala na trhu doplňků stravy působit od roku 2017 a od té doby si vytvořila velkou základnu zákaznic a zákazníků, kteří se k ní vracejí. Venira se specializuje na zdraví a krásu. Můžete si u nich vybrat z velkého množství kolagenových drinků v mnoha příchutích. Nás nejvíce oslovila skořice a jablko a ledový broskvový čaj. Velká, designově hezky řešená tuba obsahuje kolagenový prášek na 30 dní. A pozor – kromě hydrolyzovaného kolagenu obsahuje také potřebný vitamín C a dalších 8 účinných látek. Jaké konkrétně? Zinek, kyselinu hyaluronovou, selen, kyselinu listovou, vitamín B2, vitamín B5 a vitamín B3 a také D-biotin. K nákupu navíc dostanete dárek zdarma. Měsíční balení vás vyjde na cca 980 korun.

Fotografie produktu

5. místo

HillVital Kolagen

Orientační cena: 650 Kč

Hillvital je slovenská značka, která nabízí krásu a zdraví z hor. Bylinky, které používá ve svých receptech, pocházejí z karpatský kopců a přinášejí to nejlepší z přírody. Kolagen na vlasy a pokožku obsahuje jak potřebný vitamín C, tak kyselinu hyaluronovou, která rovněž pečuje o vaši kůži, vlasy a nehty. Pro které ženy se tyhle kolagenové kapsle hodí nejvíce? Pro všechny z nás, které trpí suchou nebo jinak nezdravou pokožkou, křehkými nehty, jež se často lámou, nebo suchými vlasy bez života. Může pomoct i těm, které trápí bolest kloubů nebo častá únava – nedostatek kolagenu se může projevovat různými příznaky. Balení se 60 kapslemi stojí okolo 650 korun.

6. místo

Biopharma Norsk Kollagen

Orientační cena: 900 Kč

Norsk Kollagen je kolagenový prášek, jenž obsahuje čistě mořský kolagen z podkožní tukové vrstvy ryb. Podle někerých je mořský kolagen pro lidské tělo vhodnější, protože se prý podobá kolagenu v lidském těle více než vepřový kolagen. V našem těle je velmi dobře vstřebatelný. Kapsle také obsahují vitamín C a D-biotin. Pravidelným užíváním můžete podpořit jednak pružnost a zdraví vaší kůže, vlasů a nehtů, ale také posílit tkáně, klouby nebo šlachy. Balení se 100% mořským kolagenem vám vystačí na 25 dní – krabička obsahuje 25 sáčků s adekvátní dávkou na den – a vyjde vás na cca 900 korun.

7. místo

Hydrolyzovaný KK kolagen drink

Orientační cena: 2500 Kč

Prémiový kolagen aneb maximální péče pro vaši pokožku, vlasy a nehty – to je hlavní heslo výrobce kolagenového drinku Medical Estetic. Co má navíc? Kromě kyseliny hyaluronové obsahuje také několik aminokyselin – glycin, L-lysin a L-prolin a také bioaktivní protein Peptan ®, které vyživují kožní buňky a tím podporují jejich aktivitu. Díky navýšení kolagenu a elastinu redukuje oční vrásky.

Pro nejlepší účinek si namíchejte každý den kolagenový drink z jednoho sáčku – rozmíchejte ve vodě a vypijte. Nepřekračujte denní doporučené množství. 

Jedno balení prémiového kolagenu pro náročné zákaznice stojí cca 2500 korun.

8. místo

Zeen Collagen Pure

Orientační cena: x Kč

Rybí kolagen a nic víc. To přesně obsahují sáčky v krásné zlato-černé krabičce Zeen Collagen Pure. Žádné chemické přísady, jen čistě mořský kolagen z ryb. Poradí si s povadlou pokožkou, nehty, které se třepí, i suchými vlasy, které nedrží tvar, trčí a lámou se. Tento kolagen si zamilujete i proto, že vám pomůže vyhladit vrásky a zvýšit elasticitu kůže, která se s rostoucím věkem ztrácí. Nedostatek kolagenu může způsobit také bolesti kloubů, chrupavek nebo šlach, i tam je jeho zastoupení velmi potřebné a jeho nedostatkem dochází ke ztrátě pružnosti. 

30denní kúru pořídíte za cca 1100 korun.

9. místo

Woman Multivitamin s kolagenem

Orientační cena: 600 Kč

Woman Multivitamin s kolagenem je komplexní směs základních vitamínů, minerálů a aminokyselin – „Woman Amino Boost Blend“ a směs z rostlin „Woman Bio Active Life Blend“. Tento multivitamín podporuje imunitu, posiluje kardiovaskulární systém, zrychluje metabolismus a celkově dodává energii. Co je „Woman Amino Boost Blend“? Jedná se o kombinaci aminokyselin, které přispívají ke správné funkci mozku a srdce. Obsahuje například L-glutamin, L-taurin, L-karnitin, L-glycin a L-prolin. Energii dodají výtažky z ženšenu, spiruliny, zeleného čaje a aloe vera a o přirozenou elasticitu kůže se postará kromě kolagenu také koenzym Q10. Tento doplněk stravy byl vyroben ve Švédsku, je přírodní a získal Award Winnig Ingredient. 500ml nápoj (33 dávek) stojí cca 600 korun.

10. místo

MOVit Energy Kolagen Beauty + Biotin

Orientační cena: 400 Kč

Hlavní složkou produktu Kolagen Beuty je 100% přírodní, hydrolyzovaný kolagen typu I. Kromě toho ale také obsahuje zinek, selen, vitamín C, kyselinu panthotenovou a biotin. Jak možná víte, zinek a selen jsou velmi důležitými prvky pro zdravý stav kůže, vlasů a nehtů. Zároveň kůži chrání před volnými radikály a buňky před oxidačním stresem. Biotinu, neboli vitamínu H, se někdy říká „vitamín krásy“, protože přispívá ke kvalitě pokožky, vlasů a nehtů, a také podporuje metabolické fungování organismu. Doplněk stravy je určen pro dospělé, není vhodný pro děti, kojící a těhotné ženy. Jedno balení obsahuje 90 kapslí, přičemž doporučená dávka pro dospělou osobu jsou 2 až 3 tablety denně. Výrobek je možné zakoupit za cca 400 korun.

Závěrem

Představili jsme vám 10 produktů s přírodním kolagenem. Některé produkty obsahují čistý kolagen, jiné jsou doplněny i o další vitamíny, aminokyseliny a další látky, které mohou podpořit zlepšení kvality kůže, nehtů a vlasů. V tomto článku jsme se zaměřovali převážně na krásu, tedy na ty vlastnosti kolagenu, které se mohou příznivě projevit na našem vzhledu. Nezapomínejme ale také na to, že kolagen je potřebný pro zdraví našich kloubů, chrupavek, šlach a dalších tkání, které dokáže udržet pružné a vyživené. 

Doufáme, že si z našeho seznamu vyberete ten správný produkt přímo pro vás.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kolagen

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[4] PubMed Central (ENG): A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study

[5] PubMed Central (ENG): The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review

4.6/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »