TOP 10: Nejlepší tablety na zvýšení testosteronu – srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší přídorní doplňky na zvýšení testosteronu? Co to testosteron je, jaký má jeho nedostatek dopad na naše zdraví a jak zvýšit jeho hladinu?

TOP  1. místo

Primulus

Orientační cena: 570 Kč

Skvělý moderní multivitamin pro muže, kteří chtějí zvýšit hladinu testosteronu. Obsahuje vyvážené množství účinných látek pro dodání energie, vitality a posílení imunitního systému.

2. místo

Dr.Protect SuperMuž

Orientační cena: 780 Kč

Přípravek SuperMuž obsahuje vysoký extrakt z Kotvičníku zemního, a to v objemu 1250 mg v jedné tabletě. Studie prokázaly, že užíváním kotvičníku lze zvýšit hladinu testosteronu o více než 30%.

3. místo

Reflex Testo Fusion®

Orientační cena: 760 Kč

Účinná kombinace 50% Fenugreek extraktu s vysokým obsahem steroidních saponinů, důležitých minerálů ve formě chelátu (zinek, měď, hořčík), vitamínu D3, B6 a L-karnitinu.

Deset nejlepších tablet na zvýšení testosteronu

Co je to testosteron - mužský hormon

Testosteron je hormon nacházející se u lidí a to jak u mužů tak u žen a dokonce i u zvířat. Testosteron je však primárně produkován u mužů – varlaty, proto je znám jako mužský hormon. Vaječníky žen také produkují testosteron, ovšem v mnohem menším množství. Produkce testosteronu se během puberty začne výrazně zvyšovat a přibližně ve 30 letech začíná pomalu klesat. Testosteron je často spojován s pohlavním stykem a hraje zásadní roli při produkci spermií. Ovlivňuje také kostní a svalovou hmotu a způsob, jakým muži ukládají tuk v těle, či dokonce produkci červených krvinek. Hladina testosteronu u člověka může také ovlivnit jeho náladu, či sexuální apetit. Pomáhá také budovat svalovou a kostní hmotu.

Co se děje při nedostatku testosteronu

Nízká hladina testosteronu, nazývaná také nízká hladina T, může u mužů vyvolat řadu nepříjemných stavů, včetně: snížené sexuální touhy, nedostatku energie, přibývání na váze, pocitů deprese, náladovost, sníženého sebevědomí, ztrátu ochlupení a mnoho dalších. Přestože pokles produkce testosteronu je přirozená věc spojená se stárnutím,  může být ovlivněná i řadou dalších faktorů. Mezi ty větší patří například poranění varlat, nebo třeba léčba rakoviny – chemoterapie nebo ozařování, a další.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Projevy nízké hladiny hormonu

Projev snížené hladiny testosteronu je celá řada. Může mezi ně patřit například: Nízká sexuální touha, potíže s erekcí, méně spermatu, únava, vypadávání vlasů, ztráta svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku, změny nálady, paměti, zmenšení varlat, nebo třeba snížení krvinek. Na rozdíl od žen, u kterých dochází k rychlému poklesu hormonů nárazově v menopauze, dochází u mužů k poklesu postupně v průběhu času. Čím je muž starší, tím je pravděpodobnější, že bude mít testosteron pod hladinou normálu. Hladinu testosteronu můžete zjistit u svého praktického lékaře.

6 tipů jak zvýšit hladinu testosteronu

Cvičení je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence mnoha chorob souvisejících se životním stylem a je zajímavé, že může zvýšit i váš testosteron. Co se týče formy cvičení, tak zvýšit testosteron pomáhají snad všechny. Nejúčinnější je asi posilování, vzpírání a intervalový trénink s vysokou intenzitou.

To, co jíte, má zásadní vliv na hladinu testosteronu i na jiné hladiny hormonů. Proto je vhodné věnovat příjmu pozornost a mít zdravý a vyvážený jídelníček. Neustálé diety či přejídání se mohou ovlivnit hladinu testosteronu. Pomáhá jíst dostatek bílkovin, zdravých sacharidů a tuků.

Vysoká úroveň stresu škodí vašemu dlouhodobému zdraví a může snižovat i hladinu testosteronu.

Neboli mějte dostatek vitamínu D. Pokud nemáte možnost chodit na sluníčko, jako třeba přes zimu, pořiďte si doplněk stravy vitamínu D. Doplňky vitaminu D3 mohou zvýšit hladinu testosteronu a to zejména u starších lidí a lidí s nízkou hladinou vitaminu D.

Vitamíny a minerály jsou obecně výbornými pomocníky s boji proti onemocněním, stresu, nebo třeba ztrátě imunity, což může všechno ovlivnit i váš testosteron. Největší spojitost s testostem pak mají vitamín D a zinek, ale pomoct vám může třeba i hořčík, vitamín C a další.

Spánek je takový všelék, který souvisí s naším zdravotním stavem a vnitřní pohodou. A není se čemu divit, že ovlivňuje i hladinu testosteronu.

Nejčastější látky obsažené v doplňcích

Tribulus terrestris, neboli Kotvičník zemní je rostlina, která se po mnoho let používá k mnoha potenciálním přínosům pro zdraví. Je oblíbený jako obecný doplněk zdraví a jako přísada do doplňků testosteronu. Roste na mnoha místech, včetně částí Evropy, Asie, Afriky a na Středním východě. Tribulus terrestris dokáže zlepšovat libido a může pomáhat při tvorbě testosteronu.

Pískavice řecké seno je bylina, která se běžně používá v tradiční a alternativní medicíně. Rostlina může mít pozitivní dopad na produkci testosteronu v těle a mimo jiné je dobrým zdrojem bílkovin a vápníku. Pískavice řecké seno se v tradiční medicíně používá již více než tisíc let. Údajně se užívala na léčbu nejrůznějších zdravotních stavů, od cukrovky po nízkou hladinu testosteronu. Někteří odborníci na alternativní medicínu tvrdí, že má i protizánětlivé a antioxidační účinky a může snížit hladinu cholesterolu či dokonce způsobit úbytek hmotnosti. 

Zinek je základní minerál, který potřebujeme pro správné fungování imunitního systému, nebo třeba dělení buněk. Nedostatek zinku může vést k nízké hladině testosteronu. Přesný důvod, proč tomu tak je, není zatím zcela objasněn. Minerál však může ovlivnit buňky ve varlatech, které právě testosteron produkují.

Ženšen je často označován jako král všech bylin a je považován za slibný prostředek ke zlepšení celkové pohody. Ženšen byl také pokládán za afrodiziakum a používá se k léčbě sexuální dysfunkce a ke zlepšení sexuálního chování v tradičních čínských lékařských praktikách. Mimo jiné bylo zjištěno, že ženšen zlepšuje kvalitu spermií. Tyto účinky se většinou připisují ginsenosidům, hlavním účinným složkám ženšenu. 

1. místo

Primulus

Orientační cena: 570 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 2 tablety denně

Primulus je jeden z nejlepších doplňků stravy na zvýšení testosteronu. Jedná se o produkt, speciálně navržený pro muže tak, aby přinesl nejlepší výsledky. Výrobcem je Primulus Group, s.r.o., kteří se na podobné doplňky stravy specializují a dávají si tak záležet, aby byly kvalitní. Primulus má komplexní, vyvážené a přírodní složení. Konkrétně obsahuje: Kotvičník zemní, zinek, hořčík, vitamín D3, vitamín B6, vitamín C, selen, pískavici řecké seno, a extrakt z černého pepře. Tyto látky jsou jak pro podporu testosteronu, tak pro podporu imunity, zdraví a mnoho dalšího. Vyvážená kombinace zmíněných přírodních látek pak dává dohromady komplexní multivitamin specializovaný pro muže na zlepšení testosteronu a celkově i zdraví, libida a dobré nálady.

Primulus je ve formě tablet, doporučené dávkování je dvě tablety denně, po jídle a zapít vodou. Primulus má i hezky a přehledně zpracované stránky, najdete na nich veškeré informace, které by vás mohly zajímat, včetně otázek a odpovědí. Pokud vám něco nebude jasné, můžete ve všedních dnech zavolat na zákaznickou linku, nebo napsat do chatu a doptat se na informace, které vás zajímají.

2. místo

Dr.Protect SuperMuž

Orientační cena: 780 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 1 tableta denně

Tento doplněk ve formě tablet s příznačným názvem SuperMuž se opírá o kotvičník zemní, tedy Tribulus Terrestris. Ten údajně zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 % a v jedné tabletě tohoto produktu je obsaženo 1250 mg kotvičníku. Díky tomu účinně pomáhá při potížích s kvalitou i dosažením erekce, zároveň zvyšuje sexuální apetit, ale využijete i pokud chcete zlepšit vaši výdrž při posilování či jiných sportech. Navíc, všechny produkty, tedy i tento, slovenské značky Dr.Protect splňují všechna unijní legislativní podmínky a nesou certifikáty GMP, PREMIUM QUALITY a HACCP, takže se můžete spolehnout na jejich prvotřídní kvalitu a účinnost.

Doporučené dávkování je jedna tableta denně společně s oblíbeným nápojem.

Cena za 120 tablet je cca 780 korun.

3. místo

Reflex Testo Fusion®

Orientační cena: 760 Kč
Forma: tablety
Dávkování: Liší se podle tréninkových a netrénikových dní

Doplněk ke zvýšení testosteronu sází na celou řadu účinných látek. Kromě výše zmíněné pískavice řecké seno obsahuje také zinek, hořčík a měď v účinné chelátové formě, vitamíny D3 a B6, bór a L-karnitin, který také pozitivně ovlivňuje hladinu testosteronu.

Tento produkt se dávkuje formou 6týdenní kůry, po které si dáte 3 týdny pauzu a pak můžete postup opakovat. Během kůry se pak rozlišují tzv. tréninkové a netrénikové dny. Během těch netréninkových „odpočinkových“ dní berte 2× za den 2 kapsle společně s jídlem. V průběhu těch tréninkových, kdy posilujete, cvičíte, zkrátka trénujete, užívejte 1-2 hodiny před fyzickou aktivitou 3 kapsle a dále 2 kapsle večer, než jdete spát. A nezapomeňte produkt dostatečně zapít čistou vodou.

A jaká je cena produktu? Balení s 9 kapslemi stojí cca 760 korun.

4. místo

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientační cena: 600 Kč
Forma: tablety
Dávkování: Liší se podle váhy

Největším plusem výrobku od bulharské rodinné firmy VEMO 99 je vysoký obsah originálního bulharského kotvičníku zemního, který obsahuje 60 % aktivní látky protodioscin. To je steroidní saponin, který je známým svými vynikajícími účinky na tvorbu testosteronu, fyzickou výkonnost i nárůst svalové hmoty. A navíc tento produkt, stejně jako všechny ostatní od této značky, obsahuje rostliny volně žijící v divoké přírodě, díky čemuž splňuje standardy KOSHER.

A jak produkt dávkovat? Maximální denní dávka pro 1 kilo tělesné váhy je 10-15 mg ve 3 dávkách za den. Pokud například vážíte 80 kg, berte 4 – 6 kapslí denně, tedy 3× 1 – 2 kapsle za den. A  každou dávku pořádně zapijte dostatkem vody. Přípravek se doporučuje užívat v rámci 8týdenní kůry, po které si uděláte 2 týdny pauzu.

Kolik tento produkt stojí? Balení o 90 kapslích vás přijde na cca 600 korun.

5. místo

MenActive

Orientační cena: 300 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 2 tablety denně

MenActive od společnosti Nutraceutis je druhým nejlepším doplňkem stravy na zvýšení testosteronu dle naší redakce. Obsahuje kombinaci přírodních aktivních látek, složení má tedy účinné a komplexní. Mezi jeho složení patří kotvičník zemní (Tribulus terrestris), L-carnitin, pískavice řecké seno extrakt (Trigonella foenum-graecum), ženšen, zinek, a vitamin B6. Všechny tyto látky dohromady tvoří doplněk pro optimální hladinu testosteronu a podporují zdraví mužů.

Doplněk je k dostání ve formě kapslí a doporučené dávkování jsou dvě kapsle denně. Užít je můžete kdykoliv během dne, klidně společně. Doporučuje se zapít množstvím vody.

6. místo

Myprotein Tribulus Pro

Orientační cena: 320 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 1  – 3 tablety denně

Jak název vypovídá, jedná se o doplněk stravy složený z Tribulus Terrestris – Kotvičníku zemního, což je rostlina, která výrazně podporuje tvorbu testosteronu u mužů. Výtažek z této rostliny se dá přidat do suplementů, tak, jako je to v případě Myprotein Tribulus Pro. Produkt je 100% přírodní a veganský. Doplněk je dostupný ve formě tablet a doporučené dávkování jsou 1 – 3 tablety denně. Doporučuje se dávkovat s jídlem a zapít větším množstvím vody.

7. místo

4fitness Tribulus Terrestris

Orientační cena: 250 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 1  – 2 tablety denně

Stejně jako předchozí doplněk stravy je i Tribulus Terrestris od 4fitness účinným pomocníkem na přírodní zvýšení ladiny testosteronu. Již podle názvu víme, že obsahuje výtažek z rostliny Tribulus Terrestris – kotvičníku zemního, což je bylinka, která přirozeně podporuje a pomáhá zvyšovat tvorbu testosteronu. Složení produktu: extrakt z byliny Tribulus terrestris (kotvičník zemní) o síle 40 % steroidních saponinů, plnidlo (mikrokrystalická celulóza), protispékavá látka (rostlinný stearan hořečnatý). Tribulus Terrestris od 4fitness je dostupný ve formě tablet, doporučuje se dávkovat každý den před jídlem 1 – 2 tablety. 

8. místo

ProMan Plus

Orientační cena: 600 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 1 tableta denně

ProMan Plus je dalším z účinných doplňků stravy, který podporuje tvorbu testosteronu. Důvodem jeho účinnosti je jeho složení, mezi které se řadí ženšen pravý, který přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu, a posiluje funkci imunitního systému, Damiana, jež  se používá pro celkovou relaxaci organismu, rozchodnice růžová, která byla už v dávných dobách známá také jako rostlina dlouhověkosti, či pískavice řecké seno, kterou už naši předkové využívali jakožto prostředku na zvýšení libida. Dále zde najdeme vitamíny B3, B6 a B12, vitamín D3, hořčík, selen, zinek a nebo norskou rybí moučku. Výrobek je k dostání ve formě tablet a doporučuje se jedna tableta denně.

9. místo

Extrifit Tribulus 90 %

Orientační cena: 400 Kč
Forma: tablety
Dávkování: 1 – 2 tablety denně

Tribulus 90 % je doplněk stravy od známého výrobce Extrifit, obsahující výtažek z plodů Tribulu terrestris (kotvičníku zemního) s nejvyšším obsahem saponinů 90 %. Jde tedy o další z účinných pomocníků při přírodním zvyšování hladiny testosteronu. Jedna kapsle obsahuje 500 mg výtažku z plodů Tribulu terrestris. Dávkování: užívejte 1 – 2 kapsle Tribulus 90 % denně v závislosti na Vaší tělesné hmotnosti a intenzitě tréninku a zapijte dostatečným množstvím vody.

10. místo

ADIEL Kotvičník zemní

Orientační cena: 400 Kč
Forma: kapsle
Dávkování: 2 – 3 kapsle denně

Dalším z doplňků stravy na zvýšení testosteronu je ADIEL kotvičník zemní – Tribulus terrestris. Jedná se o extrakt z kotvičníku zemního v poměru 4:1 na podporu hormonální aktivity a funkce reprodukčních orgánů. ADIEL Kotvičník zemní má prokazatelné účinky na pohlavní orgány a tvorbu testosteronu. Produkt je 100% přírodní a veganský. Doporučené dávkování: Užívejte 2 – 3  kapsle denně (maximálně 2000 mg kotvičníku denně), ideálně před jídlem, zapijte dostatečným množstvím vody. Neužívejte večer, mírně stimuluje a nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Na závěr

Pokud pociťujete některé z výše uvedených projevů nízké hladiny testosteronu, kromě dodržování zdravého jídelníčku, pravidelného pohybu a omezení stresu můžete vyzkoušet doplňky stravy na podporu produkce tohoto hormonu. Pamatujte, že některé produkty pro zvýšení testosteronu mohou interagovat s jinými léky nebo doplňky, které užíváte a podobně. Vždy není na škodu se poradit s lékařem, které doplňky jsou vhodné přímo pro vás.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Testosteron

[2] Wikiskripta (CZ): Testosteron

[3] Healthline (ENG): Herbs, Vitamins, and Supplements for Testosterone

[4] Healthline (ENG): 7 Best Supplements to Boost Testosterone Levels, According to a Dietitian

[5] PubMed Central (ENG): Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men

[6] PubMed Central (ENG): Effect of fenugreek extract supplement on testosterone levels in male: A meta-analysis of clinical trials

3.6/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Autor článku:

Hana Terberová
Hana Terberová
Jsem Hana Terberová a zdravý životní styl ke mě přirostl natolik, že si to už ani nedokážu představit jinak. Zbožňuju přírodní kosmetiku, zdravé jídlo, pohyb a přírodu. Baví mě bořit hranice, překonávat překážky a stoupat na vrchol. Jsem digitální nomád, díky čemuž cestuju po zeměkouli a tak mě pokaždé najdete na jiným konci světa. Věřím tomu, že své zdraví - fyzické i psychické - můžeme nesmírně ovlivnit naším životním stylem, proto bychom se o sebe měli starat hezky, mít se rádi a udržovat se co nejvíc na pozitivní vlně.

Kam dál?