12 nejlepších krémů na jizvy – recenze, zkušenosti

Shrnutí: Trápí vás jizvy a hledáte krém, který by pomohl s jejich hojením? Jste na správném místě. V tomto článku jsem pro vás srovnala dvanáct nejlepších krémů na jizvy. Které vyhrály?

V článku se dále dozvíte:

Jaké druhy jizev[1][2][3][4][5][6] vznikají a je možné nějak zabránit jejich vzniku? Jak se o jizvy starat?

TOP  1. místo

Epiderma CBD
krém při akné

Orientační cena: 460 Kč
Proč 1. místo?

Protože je to krém plný bioaktivních látek, které účinně pomáhají zklidnit projevy akné jako jsou právě jizvy, zabránit jejich další tvorbě a obnovit přirozený a zdravý vzhled pokožky. Krém má také výjimečné čistící a dezinfekční účinky.

2. místo

BI-OIL Přírodní
pečující olej

Orientační cena: 700 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o účinný olej, který pomůže s péčí o jizvy (nové i staré), stejně tak je skvělý pro vysušenou, citlivou a stárnoucí pokožku. Obsahuje totiž vitamín A, E a přírodní rostlinné oleje z levandule, měsíčku, heřmánku a rozmarýnu.

3. místo

Zelená Země
Konopná mast na kůži

Orientační cena: 200 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož tahle mast má 100% přírodní složení bez jakékoliv chemie. O hojení jizev se stará díky kombinaci měsíčku lékařského, BIO konopného oleje, bambuckého másla a přírodního lanolinu.

Dvanáct nejlepších produktů na jizvy

Jizvy jsou přirozenou součástí procesu tělesného hojení.[1] Jsou výsledkem biologického procesu zacelování ran na kůži a v dalších tkáních. Většina ran, kromě opravdu malinkých, vede k určitému stupni zjizvení. Jizva může vzniknout z mnoha různých důvodů – jako následek nehody, popálení, operace, akné, nemoci a podobně.

Co je to jizva?

Jak již bylo řečeno, jde o stopu na kůži, která vzniká jako reakce organismu na poškození, například pořezání, popálení a podobně. Kůže se sama opravuje tím, že vytvoří novou tkáň, která ránu stáhne a vyplní tak mezeru, která vznikla vlivem poranění. Tuto nově produkovanou tkáň označujeme jako jizvu, kterou z velké části tvoří protein kolagen.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jaké jsou druhy jizev?

Jizva může mít nejrůznější tvaru i velikost, vzpomeňte si například na blesk na čele Harryho Pottera. Některé jizvy jsou velké a citlivé na dotek, jiné jsou sotva viditelné a vůbec nebolí. Existuje několik typů:[2]

Tato jizva často vzniká po popálení, kdy se kůže napne až stáhne. Může ztížit pohyb, zejména když se dotkne svalů, nervů nebo se objeví nad kloubem.

Takové jizvy jsou propadlé a často vznikají po prodělání neštovic nebo akné.[3] Mají podobu zaoblených důlků nebo malých prohlubní v kůži. Velmi často se tvoří na obličeji a s přibývajícím věkem mohou být více znát, protože kůže časem ztrácí svou pružnost.

Ploché jizvy jsou často růžové nebo červené. Ačkoliv po poranění mohou být lehce vyvýšené, při hojení se zplošťují. Po nějaké době jsou světlejší, nebo tmavší než okolní kůže.

Tyto jizvy vystupují nad povrch kůže a zasahují za poraněnou oblast.[4] Keloidní jizva je velmi nepříjemná, protože se může zvětšit a ovlivnit pohyb.

Tuto jizvu poznáte tak, že když po ní přejedete prsten, bude výš než okolní zdravá kůže.[5] Postupně se může zahojit a trochu zmenšit, ale nikdy nebude na úplně stejné úrovni s neporaněnou kůží. Na rozdíl od keloidních jizev se hypertrofické nešíří za poraněnou oblast.

Ano, mezi jizvy se řadí i strie, se kterými bojuje velká část žen po porodu. Ke vzniku strií dochází tak, že se kůže rychle roztahuje nebo naopak zmenšuje, čímž se poškozuje podkožní pojivová tkáň. Strie se často objevují během těhotenství, kdy vám rychle roste bříško a prsa, puberty nebo poté, co přiberete či zhubnete. Nejčastější místa, kde strie vznikají, jsou prsa, břicho, stehna, ale i paže.[6]

Je možné zabránit vzniku jizvy?

Vznik zranění, které vede k jizvě, je někdy souhra nešťastných náhod, kterým lze jen těžko zabránit. Můžete snížit nápadnost jizvy, ale je dobré začít co nejdříve po jejím vzniku.

A jak snížit riziko vzniku velkých a těžko zahojitelných jizev?

Při poranění, které by mohlo způsobit vznik jizvy, vyhledejte lékařskou pomoc. Je možné, že se nevyhnete stehům, které ale minimalizují riziko existence jizvy. Nebo dostanete obvazy, které pomohou poraněnou kůži držet pohromadě. V závislosti na povaze rány vám lékař možná předepíše i lokální antibiotika, která zabraňují infekci. Vždy dodržujte pokyny, které vám lékař dá

Poraněné místo omyjte mýdlem a vodou. Odstraňte veškeré nečistoty nebo zaschlou krev.

Pomocí vazelíny nebo vlhkých polštářků na popáleniny zabráníte tomu, aby rána příliš vyschla a vytvořil se strup. Ten totiž může vznik jizvy podpořit.

Vždy ji zakryjte nebo namažte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

Nízká hladina vitamínu D a C může negativně ovlivnit hojení jizev, proto se je snažte doplňovat. A nezapomeňte ani na kvalitní bílkoviny, protože v nich obsažené proteiny jsou důležité látky k hojení.

Co jsou to přípravky na jizvy?

Přípravky na jizvy jsou nejrůznější krémy, oleje či gely, které pomáhají hojit jizvy. Nanáší se přímo na povrch jizvy a v dnešní době jich existuje celá řada. Používají se na jizvy po operaci, akné, popálení, ale i na strie.

Jaké účinné látky tyto přípravky nejčastěji obsahují?

Gely s obsahem silikonu hojí jizvy tím, že poskytují hydrataci nejsvrchnější vrstvě kůže. Díky tomu může zjizvená pokožka lépe „dýchat“ a postupně je měkčí a plošší. Existuje spoustu klinických studií, které prokázaly, že produkty s obsahem silikonů jsou jednou z nejúčinnějších domácích léčebných metod pro různé typy jizev.

Ačkoliv není prokázáno, že vitamín E hojí jizvy, řadí se mezi látky, které chrání lidské buňky před volnými radikály. Dále je důležitý pro tvorbu červených krvinek, které roznáší kyslík po celém těle. Obě tyto funkce jsou pro hojení velmi důležité.[7] Proto můžete s lékařem prokonzultovat, zda je pro vás suplementace vitamínu E vhodná.

Většina výzkumů naznačuje, že výtažek z cibule obsahující látky heparin a alantoin, které zlepšují barvu a vzhled jizvy, a tiší bolest i svědění jizev po popálení, odstranění tetování, zranění nebo chirurgickém zákroku.

Šípek je přirozeným zdrojem vitamínu C, silného antioxidantu, který pomáhá při léčbě pigmentových skvrn a podporuje produkci kolagenu a elastinu, což vede k regeneraci kožních buněk. To může pomoci minimalizovat jizvy po akné.[8]

Kanabidiol, tedy nepsychoaktivní látka z konopí, je velkým příslibem na poli hojivých přípravků. Při místní aplikaci kanabinoidy napomáhají rychlejšímu hojení pokožky, omezují růst bakterií a výrazně utišují bolest.[9]

Vanilkový i levandulový extrakt[10] mají antibakteriální a antioxidační vlastnosti, které zabraňují vzniku pupínků, ale také zklidňují zarudnutí a podráždění při akné. A zároveň napomáhají hojení popálenin a různých řezných ran.

Jaké přípravky na jizvy používat a jak se o jizvy starat?

S péčí o jizvy byste měli začít ihned po zahojení rány. Výběr vhodného produktu záleží na jejím typu a také na tom, zda je čerstvá nebo starší. Určitě si nechte poradit od vašeho ošetřujícího lékaře či dermatologa. Existuje však několik obecných rad, které pozitivně ovlivňují hojení jizev.

Jakmile se vaše rána zahojí a vytvoří se jizva, je také nesmírně důležité ji udržovat hydratovanou. Zvláště, pokud chcete snížit její viditelnost. Kůže nově vytvořených jizev je velmi nezralá a často se přes ní odpařuje příliš mnoho vody. Tato nadměrná ztráta vlhkosti následně spustí produkci více kolagenu, který jizvu v podstatě „ucpe“ a způsobí vznik vystouplé jizvy. Velmi účinné jsou pro hydrataci jizev silikonové gely, které brání nadměrné ztrátě vody a udržují pokožku hydratovanou. Jizva je díky nim plošší a měkčí.

Pokožka je po koupeli plná vody a proto by se vždy měla namazat, čímž se vlhkost v ní v podstatě uzamkne. Dále se doporučuje jizvu mazat při jakémkoli nepříjemném pocitu, takže pokud vás pne, stahuje se nebo pobolívá, zkuste ji namazat. V dnešní době je na výběr velké množství produktů a každý je určený na různý typ i stáří jizvy. Níže uvádíme 10 vybraných produktů.

Masáž jizev je důležitá. Udržuje tkáň kolem řezu uvolněnou, takže se „nelepí“ na tkáň pod ní. Než začnete jizvu masírovat, počkejte, až se vaše kůže zahojí. Můžete masírovat tlakem nebo klasicky, ale určitě se o vhodné technice poraďte s odborníkem. Co ale určitě nedělejte? Rozhodně jizvu předčasně nenamáhejte přehnaným fyzickým cvičením nebo „taháním“ těžkých předmětů.

Jak vybrat nejlepší produkty na jizvy?

Prokonzultujte nejlepší druh léčby vaší jizvy se svým dermatologem. To vám ušetří čas, peníze i trápení s výběrem vhodného produktu. Určitě hledejte produkty s účinnými látkami k hojení jizev, kam patří silikon, extrakt z cibule, cbd nebo různé přírodní oleje. Nezapomeňte ale číst celé složení konkrétního produktu, abyste se vyhnuli látkám, na které jste alergičtí. Také si nemyslete, že ty nejdražší produkty jsou ty zaručeně nejlepší. A konečně, dejte i na své preference ohledně textury produktu, protože každý jsme jiný a někomu vyhovuje krémová konzistence, zatímco jiný dává přednost té mastnější, olejovější.

Mohou jizvy zmizet úplně?

Většina jizev časem vybledne a nezpůsobuje dlouhodobé zdravotní problémy. Jak se jizva zahojí, to závisí na její poloze, velikosti a typu. Jizva může vyblednout natolik, že ji sotva uvidíte, ale nikdy úplně nezmizí. Správnou péčí však můžete výrazně snížit její viditelnost.

Pokud vás nějaká jizva opravdu trápí a snižuje vaše sebevědomí, a tím i kvalitu života, obraťte se na plastického chirurga nebo kožního lékaře. V dnešní době je k dispozici celá řada metod pro odstranění jizev. Patří sem například:

  • dermabraze – používá se zejména na jizvy po akné tím, že se pokožka jemně „zbrousí“ a dojde k jejímu vyhlazení
  • kortikosteroidní injekce snižují velikost zejména keloidních jizev
  • injekce kolagenu
  • laserová terapie
  • transplantace kůže
  • tlaková terapie
  • a další.

Některé jizvy způsobují problémy až po měsících nebo dokonce letech. Jak dorůstají nervová zakončení, jizvy mohou začít svědit či bolet. Některé jizvy, zejména ty po popálení, mohou způsobit vznik rakoviny kůže. Proto dbejte na jejich ochranu pomocí opalovacích krémů nebo zakrytí oblečením. A pokud cítíte, že s vaší jizvou není něco v pořádku, navštivte lékaře.

1. místo

CBD krém při akné

Krém s obsahem bioaktivních látek pro účinné zklidnění akné, hydrataci a regeneraci pokožky. Pomůže s eliminací stávajících jizev.

Orientační cena: 460 Kč

Proč je Konopný (CBD) bioaktivní krém na akné na 1. místě?

Tento krém jsem na první místo vybrala především pro jeho složení z účinných bioaktivních látek, které zklidní projevy akné, zabrání jeho další tvorbě, a navíc efektivně pomohou s bojem proti jizvám. Vaši pokožku také hezky hydratuje a regeneruje. Pokud vás tedy trápí nepříjemné pupínky a jizvičky, doporučuji tento produkt zapojit do vaší každodenní péče o pleť.

Uživatelské recenze

Uživatelé tento krém označují jako TOP produkt na akné a problematickou i citlivou pleť. Chválí si především účinnou redukci stávajících pupínků, jemnější a hebčí pokožku, případně i eliminaci vrásek. Celá řada recenzentů také zmiňuje, že výsledky jsou opravdu vidět už po pár použitích. Několik z nich uvádí, že by ovšem uvítali větší balení výrobku. Recenze jsem čerpala ze stránek e-shopu a z webu Heureka.

Dále o produktu

Pokud vás trápí akné (a záněty i jizvy s ním spojené), tento krém od dermokosmetiky EPIDERMA pro vás nejspíš bude to pravé ořechové. Díky speciální kompozici Betuldiol® s obsahem CBD a betulinu, výtažku z břízy, pomáhá zmírňovat projevy akné a docílit zdravého vzhledu pleti. Viditelné výsledky se dostavují od 21. dne užívání. Aplikuje se ráno i večer na čistá ložiska a jemně voní díky hypoalergenní parfemaci.

A kolik stojí? Cca 460 korun.

2. místo

BI-OIL Přírodní pečující olej

100% přírodní pečující olej, který pomáhá zlepšovat vzhled jizev, strií a sjendnocuje i barevný ton pokožky.

Orientační cena: 700 Kč

Proč je BI-OIL přírodní pečující olej na 2. místě?

BI-OIL je totiž skvělým produktem v péči o jizvy – ať o nové, nebo o ty starší. Ocenila jsem ho také v oblasti péče o citlivou a vysušenou pokožku, například v průběhu zimy. V jeho složení najdete účinné složky jako jsou rostlinné oleje z levandule, heřmánku, měsíčku a rozmarýnu. Při aplikaci je navíc skvělé, že se rychle vstřebává a nezanechává pocit mastnoty.

Uživatelské recenze

Podle zákazníků patří mezi hlavní benefity tohoto produktu hlavně jeho dobrá vstřebatelnost, příjemná vůně a účinná pomoc v péči o pokožku. Oceňují ho hlavně těhotné ženy a čerstvé maminky, a to hlavně v oblasti prevence vzniku strií a v péči o poporodní i pooperační jizvy. Recenze jsem čerpala z webů Heuréka a Zboží.

Dále o produktu

BI-OIL je vhodný pro každého, kdo má citlivou pokožku nebo řeší jizvy a strie (např. těhotné ženy, dospívající i lidé, kteří prochází obdobím rychlých váhových přírůstků). Olej také pomáhá zlepšovat vzhled pigmentový skvrn i znamének způsobených hormonálními změnami. Pokožku napomáhá vyhladit, sladit její tón a dodat jí potřebnou hydrataci.

3. místo

Zelená Země Konopná mast na kůži

Konopná mast obsahující měsíček lékařský a další účinné přírodní látky. Určená pro péči o pokožku celého těla – regeneruje, zrychluje hojení ran a jizev.

Orientační cena: 200 Kč

Proč je konopná mast na kůži 3. místě?

Na této konopné masti se mi líbí především její tradiční zpracování a obsah 100% přírodních účinných látek jako je měsíček lékařský, BIO konopný olej, bambucké máslo a lanolin. Díky tomuto složení se jedná o všestranného pomocníka na nejrůznější potíže jako je suchá pokožka, ekzém, popraskané koutky a samozřejmě – jizvy.

Uživatelské recenze

Ti, kteří vyzkoušeli tuto konopnou mast si pochvalují hlavně příjemnou vůni a skvělé účinky v oblasti péče o suchou a citlivou pleť i hojení jizev. Přestože má mast hutnější složení, lidí si chválí dobrou vstřebatelnost. Plusové body produkt získali za své 100% přírodní složení a tím pádem absolutní zdravotní nezávadnost. Recenze jsem čerpala z webu Heuréka a Zboží. Kromě toho si v magazínu webu Zelená Země můžete přečíst článek s velmi podrobnou recenzí (včetně fotodokumentace), jak tato mast pomáhá právě hojení jizvy po operaci karpálního tunelu.

Dále o produktu

Konopná mast účinně promašťuje a regeneruje pokožku celého těla. Proto se hodí nejen k péči o jizvy a strie, ale také k hydrataci suché a citlivé pleti, která si zaslouží extra péči. Ocení ji i všichni, které trápí kopřivka, pupínky, zarudlá a svědivá místa na kůži, pigmentové skvrny, popraskané rty nebo pokožka kolem nosu podrážděná rýmou.

4. místo

Inlight Bio noční balzám

Orientační cena: 2000 Kč

Proč jsem vybrala noční balzám od Inlight?

Protože se jedná o 100% přírodní a v souladu s ekologickými principy vyrobený balzám od malé rodinné firmy sídlící v britském Cornwallu, který obsahuje BIO rostlinné oleje a byliny s hojivými a regeneračními účinky – tím myslím zejména levanduli a měsíček lékařský.

Ačkoli se jedná o poměrně drahý produkt (45 ml stojí okolo 2000 korun, mini balení se 7 ml pak 450 korun), na Heuréce má úžasná hodnocení. Kromě hojivých schopností recenzentky zmiňují, že stačí používat pouze malé množství, takže produkt hodně dlouho vydrží (což je vzhledem k vyšší ceně velké plus).

5. místo

Skin Rescue Serum

Orientační cena: 1350 Kč

Proč jsem vybrala Skin Rescue Serum od The Organic Pharmacy?

Toto rescue sérum, neboli sérum první pomoci, zklidňuje, hojí, hydratuje a redukuje jizvy díky složení obsahující tamanu olej, heřmánkový, cizrnový a růžový olej. Tato silná směs ingrediencí od značky The Organic Pharmacy je ideální pro ošetření citlivé pokožky, zejména té s ekzémem nebo lupénkou. 98,7 % složek je přírodního původu a celý produkt je veganský. Vmasírujte ho ráno a večer na pleť a poté použijte váš oblíbený krém.

Praktické balení s kapátkem o velikosti 30 ml stojí cca 1350 korun.

6. místo

Bio šípkový olej Nobilis Tilia

Orientační cena: 200 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila šípkový olej?

Tento šípkový olej v bio kvalitě od české značky Nobilis Tilia nese certifikát CPK a CPK BIO. Jak je uvedeno výše, šípkový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny a antioxidanty, vitamín A a karotenoidy, které hrají významnou roli v regeneraci tkání a buněk v kůži. Tento olej je tedy vynikající k hojení ran, na redukci jizev, jemných vrásek, ale uleví i ekzematické a aknózní pleti. Olej lze používat na obličej i tělo, stačí nanést pár kapek na navlhčenou pokožku.

Na kolik vás tento olej přijde? Na cca 200 korun za 20 ml.

7. místo

Silikonový gel na jizvy

Orientační cena: 940 Kč

Proč jsem vybrala tento silikonový gel na jizvy?

Silikonový gel na jizvy RejuvaSil byl v USA navržen tak, aby redukoval výskyt jizev vytvořením bariéry, která snižuje produkci kolagenu. Výsledkem je měkčí a plošší jizva. Jedná se o jemný a díky obsahu emu oleje i hedvábný gel, který je příjemný, chladí, rychle schne a nezanechává ulepený pocit. Je vhodný i na jizvy na obličeji a mohou ho používat i děti. Dalším bonusem je jeho voděodolnost a také to, že nemá žádnou parfemaci.
Balení o velikosti 30 ml pořídíte za cca 940 korun.

8. místo

Scar Esthetique krém na jizvy

Orientační cena: 870 Kč

Proč jsem vybrala krém na jizvy od Scar Esthetique?

Scar Esthetique krém na jizvy kombinuje několik účinných složek, které zlepšují stav jizev. Obsahuje 10 antioxidantů a další složky, které pozitivně ovlivňují pokožku na buněčné úrovni. Také obsahuje silikonový olej, cibulový extrakt a glukosamin, které pomáhají zvýšit podpůrnou tkáň pokožky, zlepšit tón pleti a snížit výskyt jemných linek. Hodí se pro použití na nové i starší jizvy po operacích, popálení a jiných traumatech, ale i na strie. Má skvělé absorpční vlastnosti, dobře se roztírá a je ideální pro pravidelné masírování jizev.

Balení o objemu 60 ml stojí okolo 870 korun.

9. místo

Delibutus Anti-Age sérum

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala anti-age sérum od Delibutus?

Česká přírodní kosmetika Delibutus vzniká s láskou a na základě 100% přírodních receptur v ústecké manufaktuře. Toto sérum obsahuje blahodárný mix olejů jako je konopný, arganový, šípkový, z jalovce a z gerania. A navíc ještě čaj Matcha, který je přímo „nadupaný“ antioxidanty (vitamíny A, C, E). Tento výživný koktejl redukuje produkci kožního mazu, čímž bojuje s akné u mastné pleti. Suché pleti naopak dodává hydrataci a pomáhá „vymazat“ drobné vrásky. A konečně, pokud chcete urychlit hojení ran a jizviček, je tu pro vás také.

30 ml tohoto séra pořídíte za necelých 400 korun.

10. místo

Silikonový gel na úpravu jizev

Orientační cena: 860 Kč

Proč jsem vybrala silikonový gel na úpravu jizev Dermatix?

Tento unikátní silikonový gel s účinnou látkou polysiloxan je ideální k léčbě a předcházení vzniku hypertrofických a keloidních jizev po popáleninách, úrazech, operacích, chemickém peelingu a laserovém ošetření. Po aplikaci vytváří průhlednou silikonovou vrstvu, která funguje jako další vrstva pokožky. Díky tomu tento produkt napomáhá ke zploštění a zjemnění jizev a také snižuje jejich svědění. Produkt je oblíbený tím, že rychle schne a mohou ho používat i děti. Před oblékáním, nanesením make-upu či opalovacího krému se musí nechat 4–5 minut zaschnout. Ale pozor, může se používat až ve chvíli, kdy je rána zcela zahojená a uzavřená. A dále nesmí přijít do kontaktu s očima a sliznicí.

15 g silikonového gelu stojí cca 860 korun.

11. místo

Purity Vision Ricinový olej

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem sem zařadila ricinový olej od Purity Vision?

Česká značka Purity Vision uvedla na trh výjimečný ricinový olej v bio kvalitě, který pochází z lisovaných semen Skočce obecného. Má opravdu všestranné využití pro všechny typy pokožky, skvěle hydratuje a zabraňuje vzniku vrásek. Díky regeneračním schopnostem dobře hojí jizvy, pigmentové skvrny, sluneční spáleniny i akné. Protože je olej opravdu hustý, doporučuje se kombinovat s řidšími oleji (například s mandlovým). A naopak se nedoporučuje užívat vnitřně, protože projímá, a už vůbec ne v těhotenství.

Balení, které má 100 ml, stojí cca 250 korun.

12. místo

Vanilkový tělový olej s bergamotem

Orientační cena: 500 Kč

A proč jsem zařadila i vanilkový olej s bergamotem?

Řecká kosmetika Soma n Botanicals nabízí přírodní kosmetiku ze 100 % přírodních surovin bez konzervačních látek. Tento produkt obsahuje směs olejů, z nichž nejdůležitější je olej získaný z vanilkových bobů. Ten obsahuje antioxidanty, známé bojovníky proti porušení kožní bariéry vlivem volných radikálů. Esenciální olej z bergamotu směs skvěle doplňuje tím, že bojuje proti pigmentovým skvrnám a akné.

100 ml tohoto oleje vás přijde na cca 500 korun.

Závěr

I když většina jizev nikdy zcela nezmizí, díky vhodné péči můžete významně snížit jejich viditelnost. Proto se vyplatí jim věnovat náležitou péči a mazat je vhodným krémem. Podle mého srovnání stojí za vyzkoušení zejména CBD krém při akné Epiderma, který řeší veškeré projevy akné, včetně jizviček. Skvělý je také BI-OIL Přírodní pečující olej na jizvy všeho druhu (staré a nové jizvy, strie nebo i pigmentové skvrny) nebo konopná mast Zelená Země, která báječně funguje na zatažení pooperačních a jiných jizev, ale i ekzémů a dalších kožních potíží.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Jizva

[12] Wikiskripta (CZ): Jizva

[13] Healthline (ENG): Treatments for Hypertrophic Scars

[14] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Keloid Scars

[15] PubMed Central (ENG): Overview of Surgical Scar Prevention and Management

[16] PubMed Central (ENG): Update on hypertrophic scar treatment

4.9/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »