10 nejlepších sprchových gelů (mýdel) pro atopiky (atopický ekzém)

Shrnutí: Atopický ekzém je chronické kožní onemocnění, které člověku dokáže podstatně znepříjemnit život. Naštěstí ale existují „strategie“, jak si s ním poradit. Nebo alespoň minimalizovat jeho projevy. Základní prevencí je samozřejmě používání kvalitní mycí kosmetiky – ideálně takové, která ekzematickou pleť zklidňuje a hydratuje. A právě na tu se v tomto článku podíváme.

  • U mě první místo získal mimořádně šetrný bioaktivní sprchový gel Epiderma obsahující patentovanou látku BETULDIOL®, který pokožku zklidní a obnoví kožní bariéru.
  • Na 2. místo jsem vybrala měsíčkový mycí gel Purity Vision se 100% přírodním složením. Kromě rostlinných olejů a vod výrobek obsahuje také macerát z měsíčku lékařského, který pomáhá s atopickým ekzémem bojovat.
  • A 3. místo jsem věnovala tekutému mýdlu Sonett určenému pro citlivou pokožku. To je totiž 100% BIO a potěší i ekologicky smýšlející duše, protože je rovněž 100% odbouratelné.

Další mé tipy na „bezpečné“ mycí prostředky na ekzematickou pokožku najdete v článku níže, tak čtěte dále.

TOP  1. místo

EPIDERMA®
klidnící sprchový gel

Orientační cena: 400 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o sprchový gel, který díky patentovanému složení efektivně zklidňuje pokožku, obnovuje kožní bariéru a vyrovnává pH kůže. Kromě toho pleť hydratuje a dodává jí elasticitu. Produkt obsahuje BETULDIOL® (= Betulin + kanabidiol).

2. místo

Purity Vision
měsíčkový mycí gel

Orientační cena: 450 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o 100% přírodní gel na mytí od kvalitní české značky, který ocení miminka i všichni ti, jejichž pokožka vyžaduje šetrné zacházení. Výrobek obsahuje rostlinné oleje, květinové vody a konkrétně s ekzémem pomáhá bojovat macerátem z měsíčku lékařského.

3. místo

Sonett
tekuté mýdlo Sensitive

Orientační cena: 350 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož tohle je 100% přírodní tekuté mýdlo v bio kvalitě, které je také vhodné pro osoby s citlivou pokožkou. Kromě toho za ním stojí ekologicky smýšlející značka, jejíž výrobky jsou 100% rozložitelné v přírodě. Navíc se jedná o cenově velmi výhodné, litrové balení.

Deset nejlepších mýdel a sprchových gelů na atopický ekzém

Co je to atopický ekzém a jak se projevuje?

Atopický ekzém (nebo též atopická dermatitida) je chronické onemocnění kůže,[1] které má epizodický průběh – to znamená, že se u něj střídají období klidu (= remise) a vzplanutí (exacerbace). Projevuje se podrážděním pokožky, nepříjemným svěděním, někdy i pnutím nebo pálením.[2] Kůže je suchá, zarudlá, popraskaná, objevují se na ní šupinky. Ty se mohou odlupovat, ale nemusí. Vyrážka se obvykle vyskytuje v ohybech končetin, v zásadě však může postihnout jakoukoli část těla. 

  • Příčiny atopického ekzému lze hledat v genetice, může být alergického původu (zvířecí srst, pyly, plísně), nebo ho mohou zapříčinit bakterie, viry či kvasinky.[3] Mezi jeho další potenciální spouštěče dále patří hormonální změny, kontakt s dráždivými látkami, změny teplot, jídelníčku nebo třeba emocionální stres.[4]
  • Nepříjemným epizodám naštěstí lze do jisté míry předcházet. Užitečné tipy na preventivní kroky najdete mimochodem v našem článku o krémech na atopický ekzém – ten napsala naše šéfredaktorka Zorka, která má s atopickým ekzémem zkušenosti (a moc dobře ví, o čem je řeč).
  • Jedním ze základních preventivních opatření je nicméně kvalitní kosmetika, a té se dneska budeme věnovat.

Jak vybrat správný mycí prostředek na ekzém?

Pokud trpíte atopickým ekzémem, měli byste si dát záležet na výběru správné kosmetiky, abyste jeho příznaky minimalizovali. Vyhýbejte se proto parfémovaným či jinak dráždivým kosmetickým výrobkům, a naopak se při vybírání kosmetiky zaměřte na produkty s hydratačními účinky (neboť jedním z průvodních příznaků tohoto onemocnění je suchá kůže). Ideálním společníkem do sprchy je pak takový přípravek, který navíc pomáhá obnovovat kožní bariéru.[5]

1. místo

EPIDERMA® klidnící bioaktivní sprchový gel

Zklidňující sprchový gel s patentovaným složením, který pomáhá vrátit podrážděné pokožce zdravý vzhled.

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala bioaktivní gel od značky Epiderma?

První místo jsem věnovala sprchovému gelu s patentovaným složením BETULDIOL® (viz níže). Jedná se o produkt české výroby, který citlivou ekzematickou pokožku dokáže výborně zklidnit a obnovit její zdravý vzhled. Kůži totiž vyživuje lipoidními látkami, dodává jí hydrataci, elasticitu a vláčnost – to sice ocení především lidé trpící atopickým ekzémem, ale vhodným řešením i bude i pro osoby s normální pokožkou.

Uživatelské recenze

Pozitivní zkušenosti s produktem od Epidermy sdílejí zákazníci na stránkách prodejce (epiderma.cz), kde se píše, že je pokožka po použití přípravku klidná, jemná a hydratovaná. Kromě toho gel podle uživatelů a uživatelek hezky voní. Hodně lidí se také svěřuje s tím, že tento výrobek kupuje opakovaně – to je podle mě víc než dobré znamení. Podobné recenze se pak objevily i na srovnávači zbozi.cz – tam jedna ze zákaznic mimo jiné tvrdí, že gel „nesvědí“ a že „má konečně s kůží klid“. A za zmínku také stojí to, že s touto kosmetikou mají výborné zkušenosti ve Schrothových lázních.

Více informací

V úvodu jsem zmínila, že tento výrobek obsahuje tzv. Betuldiol®, a proto si krátce vysvětleme, o co jde. Jedná se o látku složenou ze dvou látek, konkrétně z čistého CBD (= kanabidiolu) a z Betulinu. Společně tyto složky dokážou bojovat proti enzymům, které způsobují záněty (konkrétně umí inhibovat cyclooxygenázu a lipooxygenázu, a tím tlumit záněty, které tyhle enzymy způsobují).

Cena tohoto gelu se pohybuje okolo 400 Kč za 300 ml.

2. místo

Purity Vision Měsíčkový mycí gel pro miminka BIO

100% přírodní mycí gel pro vysoce citlivou pokožku (nejen) miminek.

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem dala měsíčkový mycí gel od Purity Vision na 2. místo?

Druhou příčku u mě obsadil 100% přírodní mycí gel od prvotřídní české značky Purity Vision, který je sice primárně určený pro miminka, ale právě z tohoto důvodu ho ocení i dospělí lidé s citlivou pokožkou. Jedná se o mimořádně šetrný přípravek s CPK BIO certifikací. Najdete v něm vysoce kvalitní přírodní složky, které vaši kůži pohladí směsí bio olejů a květinových extraktů. Ať už tedy máte problematickou, citlivou nebo právě ekzematickou pleť, můžete se spolehnout, že ji tento měsíčkový gel nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.

Uživatelské recenze

Výrobek od Purity Vision si vysloužil vysoké procentuální skóre na zbozi.cz, kde se o něm píše, že hezky voní, a body navíc získal i za přírodní složení. A pokud se rozhodnete pro nákup na stránkách Econea.cz, taky neuděláte chybu. Tento internetový obchod je totiž na srovnávačích (zbozi.cz, Heureka) hodnocen naprosto skvěle. Přečtete si tu o něm, že je přehledný (zvláště popisky produktů jsou tady na jedničku s hvězdičkou), dále zákazníci oceňují rychlou expedici výrobků, široký sortiment, kvalitu zdejších výroků i příjemný zákaznický servis.

Další informace

Tento mycí gel od Purity Vision obsahuje pupalkový, sezamový a mandlový olej, vodu z levandule a damašské růže (ty mimochodem zabraňují vysušování pokožky) a macerát z měsíčku lékařského, který je v boji s ekzémy efektivním pomocníkem. O vůni se v tomto případě stará výtažek z vanilky, takže se můžete těšit na opojné, květinově sladké aroma.

Cena za produkt se pohybuje okolo 450 Kč za 200 ml.

3. místo

Sonett Tekuté mýdlo Sensitive BIO

Tekuté mýdlo v BIO kvalitě vhodné pro citlivou pleť, za nímž stojí ekologicky smýšlející kosmetická značka.

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila tekuté mýdlo od značky Sonett?

Citlivé pokožce se sklony k ekzémům rovněž prospěje speciální tekuté mýdlo od značky Sonett, kterému jsem udělila třetí místo. Také tento produkt je 100% přírodní, obsahuje rostlinné oleje v BIO kvalitě a můžete se spolehnout na to, že na jeho výrobu byly použity vysoce kvalitní suroviny. Mezi těmi figuruje: kokosový olej z Dominikánské republiky, olivový olej, mýdlo, etanol a cukrové tenzidy.

Značka Sonett se ale nesoustředí pouze na kvalitu ingrediencí, ale také klade důraz na to, aby byly její produkty 100% odbouratelné a nezatěžovaly životní prostředí (nebo jen minimálně).

Uživatelské recenze

Pro recenze jsem zamířila na Heureku, kde jsem se dočetla, že je tohle mýdlo výborně slouží na mytí rukou, zejména pro lidi s ekzematickou pokožkou. Podle zákaznických zkušeností je příjemné na kůži. A co se týče vůně – tu lidé hodnotí jako neutrální, v jednom případě je tady produkt charakterizován jako „nevoňavé mýdlo“. Za výhodu pak zákazníci považují i praktické dávkování.

Další ohlasy se pak objevily na stránkách pilulka.cz – tam lidé rovněž potvrzují, že je mýdlo vhodné pro citlivou a ekzematickou pokožku, i to, že nijak nevysušuje. A plusové body si výrobek mezi zákazníky získal za respekt k životnímu prostředí.

Dále o produktu

Tekuté mýdlo od Sonettu vlastní certifikaci EcoGarantie, CSE, je 100% rozložitelné v přírodě a nebylo testováno na zvířatech.

Výhodou tohoto výrobku je dále skutečnost, že ho seženete ve velkém litrovém balení, a to za 350 Kč. A pokud bude chtít být ještě ekologičtější, můžete si objednat rovnou deset litrů tohoto mýdla do zásoby (za cca 2900 Kč) a průběžně ho doplňovat do menších lahviček.

4. místo

Bioderma Atoderm sprchový olej

Orientační cena: 540 Kč

Proč jsem vybrala sprchový olej Atoderm od značky Bioderma?

Speciální sprchový přípravek (nejen) na atopickou pleť vyvinula také značka Bioderma; v tomto případě se jedná o zklidňující olej. Produkt je výborným řešením pro suchou a podrážděnou pokožku, která bude po sprše hebčí a vláčnější. A to ocení zejména lidé trpící atopickým ekzémem. Olej má vyživující a hydratační účinky, je hypoalergenní, chrání kůži před podrážděním a zajistí jí jemnou péči.

Více informací

Přípravek je vhodný i pro kojence, neobsahuje mýdlo, parabeny, konzervanty ani barviva. A nakonec poznamenejme, že také tento produkt u zákazníků boduje – ti totiž na srovnávačích jeho účinky potvrzují.

Olej dostanete v litrovém balení za přibližně 540 Kč.

5. místo

HillVital mýdlo na lupénku a ekzém s léčebným dehtem

Orientační cena: 200 Kč

Čím mě zaujalo mýdlo od HillVital?

Mýdlo od HillVital je zajímavé tím, že v jeho složení figuruje léčivý dehet. Ten pomáhá tlumit svědění kůže a má antiseptické účinky, takže dokáže poskytnout úlevu od nepříjemných projevů atopického ekzému, případně lupénky. Na rozdíl od produktů výše se v tomto případě jedná o mýdlo s tuhou konzistencí a – řekněme si to narovinu – je možné, že vám nebude zrovna vonět. Jeho účinky nicméně za trochu aromatického nepohodlí stojí.

Další info

Na tomhle mýdle je dále super, že stimuluje prokrvení kůže – to je také podstatný benefit. 

Cena přípravku se pohybuje okolo 200 Kč za 95 g.

6. místo

The Organic Pharmacy Apricot & Chamomile Body Wash

Orientační cena: 540 Kč

Proč jsem vybrala mycí gel Apricot & Chamomile Body Wash?

Do svého výběru jsem dále zařadila Apricot & Chamomile Body Wash od značky The Organic Pharmacy. Ten byl primárně vyvinut pro citlivou dětskou pokožku, ale ocení ho i dospělí. Zejména ti, jejichž pokožka je vysoce senzitivní, či přímo atopická. Ve složení sprchového gelu figurují následující přírodní složky:

  • panthenol s hydratačními, zklidňujícími a regeneračními účinky,
  • pupalkový olej, který ekzematické pokožce přináší úlevu,
  • zklidňující heřmánek,
  • a měsíček lékařský, tj. bylinka, která projevům atopického ekzému pomáhá vzdorovat.

Více informací

Tento produkt byl klinicky testován a bylo prokázáno, že má nedráždivé složení vhodné i pro citlivou pokožku, kterou navíc hydratuje.

Výrobek je navíc z 68 % organického původu a jeho bonusem je příjemně sladké meruňkové aroma. Za 100ml balení zaplatíte cca 540 Kč.

7. místo

Havlíkova Apotéka Abraka dabra

Orientační cena: 770 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila produkt Abraka dabra?

Abraka dabra je produkt, který na první pohled zaujme kouzelnickým názvem i rozkošně hravým designem. Ano. Je to sprchový olej určený především pro děti. Ale právě proto se u něj můžete spolehnout na jeho maximální šetrnost, a ta je pro nás klíčová. V tomto případě o vaši pokožku bude pečovat makadamiový, arganový olej a slunečnicový olej, levandule úzkolistá a blahodárný vitamin E.

Dále o produktu

U tohoto sprchového přípravku navíc výrobce slibuje „malé kouzlo“, kdy se z průhledného gelu stane jemná bílá mikroemulze podobající se mléku. To ocení zejména batolátka a malí diblíci.

Za sprchový olejový „elixír“ o objemu 300 ml zaplatíte cca 770 Kč.

8. místo

La Roche Posay Lipikar Huile Lavante

Orientační cena: 450 Kč

Čím mě zaujal mycí gel od La Roche Posay?

Z šetrných mycích gelů mě zaujal také výrobek od francouzské značky La Roche Posay, který má okamžité zklidňující účinky, vyživuje pokožku a mimo to posiluje kožní bariéru. To jsou vlastnosti, které atopická pokožka jednoznačně uvítá. Takže – pokud vás akutně trápí suchá pokožka nebo svědění – tohle by mohla být dobrá volba. Pocity svrbění tlumí opravdu rychle a suchost pokožky dle klinického měření zmírňuje až o 46 %.

Dále o produktu

Mimochodem – jedná se o velice šetrný čistící gel, který je vhodný i pro kojence (od tří měsíců).

Za 750 ml tohoto přípravku zaplatíte cca 450 Kč.

9. místo

Linola Shower and Wash sprchový a mycí gel

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala sprchový gel od značky Linola?

Do svého výběru jsem dále zařadila čirý mikroemulzní sprchový gel od značky Linola, který je rovněž určený pro suchou, citlivou a ekzematickou pokožku. Tenhle přípravek je jemný, šetrný, nepálí v očích, kromě toho pomáhá zachovávat přirozené pH pokožky – to zde odpovídá hodnotě 5,5.

Více informací

Můžete se spolehnout, že v lahvičce nenajdete žádné minerální oleje ani parabeny. Zato však produkt obsahuje blahodárnou kyselinu linolovou (alias vitamin F), což je prospěšná polynenasycená omega-6 mastná kyselina s cennými vlastnostmi – pomáhá totiž posilovat kožní bariéru a hydratovat suchou pokožku.

Cenově se výrobek pohybuje okolo 300 Kč za 300 ml.

10. místo

Mýdlovar Luxusní květinové mýdlo s neroli

Orientační cena: 200 Kč

Čím mě oslovilo květinové mýdlo s neroli od značky Mýdlovar?

A za zmínku stojí i květinové mýdlo s neroli od českého výrobce Mýdlovar, které je (stejně jako všechny produkty výše) speciálně upraveno tak, aby nedráždilo citlivou pokožku se sklonem k ekzémům. Předností tohoto produktu je pak jeho příjemná květinová vůně. Aromatický olej z čerstvých květů pomerančovníku vás navíc nejen nádherně uvolní, ale také vaší pokožce poskytne ochranu před záněty a hezky ji zregeneruje. (Taky mimochodem působí afrodiziakálně. To sice v naší věci sice není podstatné, ale proč to nezmínit).

Dále o produktu

Dalšími látkami, kterými bude toto mýdlo o vaši pokožku pečovat, jsou: bambucké máslo, mandlový olej, modrý kambrický jíl, oreláník barvířský, dračí krev nebo třeba čisté esenciální oleje (z levandule, skořice, citronové trávy či z magnolie).

Toto mýdlo o hmotnosti 120 g stojí zhruba 200 Kč.

Závěrem

Pokud tedy máte problémy s pokožkou (ať už jde přímo o atopický ekzém nebo o jiné typy kožních onemocnění), vždycky je důležité vybírat si kvalitní kosmetiku. Já jsem do svého seznamu „top výrobků“ zařadila v prvé řadě šetrný sprchový gel Epiderma s patentovanou látkou BETULDIOL®, na druhou příčku přírodní mycí gel Purity Vision s měsíčkem lékařským a třetí místo jsem věnovala tekutému mýdlu Sonett pro citlivou pokožku, které je navíc 100% rozložitelné v přírodě.

Super je, že se jedná o výrobky, které mohou používat všichni členové rodiny – nejen ti, kteří mají citlivou ekzematickou pokožku. Tyhle sprchové gely a mýdla totiž nikomu neuškodí. Ba naopak.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[6] Wikipedie (CZ): Ekzém

[7] Wikiskripta (CZ): Atopický ekzém

[8] Healthline (ENG): 6 Helpful Supplements for Eczema

[9] Healthline (ENG): How to Create an Eczema-Friendly Diet

[10] PubMed Central (ENG): Effects of probiotics for the treatment of atopic dermatitis: a meta-analysis of randomized controlled trials

[11] PubMed Central (ENG): Vitamin D and atopic dermatitis: A systematic review and meta-analysis

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »