10 nejlepších kolagenů v tabletách (kolagenové tablety) – recenze

Shrnutí: Kolagen je celebritou mezi proteiny. V poslední době se o něm hodně mluví, a to nejen v souvislosti s kloubní výživou, ale také s krásou a mládím. Role kolagenu v našem těle je nezastupitelná[1] – tvoří základ pojivových tkání, je důležitý pro zdravý stav vlasů,[11] nehtů, kloubů, pleti nebo třeba zubů.[6][7] Špatnou zprávou je, že ho mezi dvaceti a třiceti lety začne v organismu přirozeně ubývat. V dnešním článku jsem si pro vás proto připravila výběr kolagenových doplňků v praktických tabletách, které vám pomohou jeho hladinu opět doplnit.

 • První místo si u mě získaly kapsle Venira Premium, které kromě kolagenu obsahují také další účinné látky podporující zdravý stav vlasů, nehtů a pleti.
 • Na 2. příčku jsem umístila kolagenové kapsle HillVital s obsahem biologicky dostupného rybího kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitaminu C.
 • A 3. místo získali rozkošní kolagenoví medvídci, kteří vám poskytnou nejen „omlazující“ protein, ale také vás díky sladké třešňové chuti vrátí do dětství.

Pátráte po kolagenových tabletách? Podívejte se také na další produkty, které podle mě stojí za vyzkoušení.

TOP  1. místo

Venira Premium

Orientační cena: 760 Kč
Proč 1. místo?

Protože tyto kapsle obsahují nejen prospěšný kolagen, ale i další účinné látky podporující zdravý stav vlasů, nehtů i pleti. Mezi těmi figuruje například kyselina hyaluronová, astaxanthin, vitamíny  minerály.

2. místo

HillVital kolagen

Orientační cena: 640 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o kvalitní kapsle obsahující kolagen v perfektně vstřebatelné formě – konkrétně se jedná o hydrolyzovaný rybí kolagen. Dalším bonusem těchto kapslí je i obsah kyseliny hyaluronové a vitamínu C.

3. místo

Bears With Benefits

Orientační cena: 900 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o výrobek, který je nejen prospěšný, ale také hravý a chutný. Medvídci s třešňovou příchutí obsahují speciálně vyvinutý kosmetický kolagen VERISOL®, jehož účinky byly potvrzeny studiemi.

Deset nejlepších kolagenových tablet

Co to je kolagen?

Kolagen je vlastně jakási „bílkovina mládí“. Tak bychom mu mohli říkat v kosmetickém prostředí. Chemie ho nicméně charakterizuje jako protein vláknitého charakteru (tzv. skleroprotein), který je nerozpustný ve vodě.[1]

 • Molekula kolagenu se skládá ze tří řetězců, jež jsou vzájemně propletené a tvoří strukturu helixu (= šroubovice).
 • To je dobré vědět – pokud totiž konzumujete kolagen ve formě doplňku, měla by tato struktura zůstat co nejlépe zachována.
 • Nejšetrnějším procesem výroby je z tohoto úhlu pohledu hydrolýza, a je tedy dobré se shánět primárně po hydrolyzovaném kolagenu, kterému se také říká bioaktivní.

V dnešní době známe více než 28 typů kolagenu.[2] Nejdůležitější je pro nás nicméně následující „pětka“:

 • Typ I = kolagen přítomný ve šlachách, v kostech, zubech a v pokožce. Jedná se o druh kolagenu, který je v rámci lidského těla zdaleka nejrozšířenější.[3]
 • Typ II = kolagen důležitý především pro zdravý stav chrupavek.[4]
 • Typ III = kolagen klíčový v embryonální fázi vývoje (dříve se mu říkalo retikulin).[5]
 • Typ IV = kolagen, který je součástí epitelových tkání.[5]
 • Typ V = tento kolagen se nachází v cévních stěnách.

Jaké jsou benefity kolagenu?

Pokud se rozhodnete konzumovat kolagen ve formě vitamínových doplňků, dodáte tím našemu organismu omlazující vzpruhu. Kolagen totiž:

 • pomáhá udržovat zdravý stav kůže (pružnost a pevnost),[6]
 • pomáhá předcházet předčasnému stárnutí kůže a vrásek,[7]
 • podporuje zdravý stav kloubů,[8]
 • posiluje kosti, čímž pomáhá eliminovat riziko zlomenin,[9]
 • podněcuje růst svalové hmoty,[10]
 • příznivě působí na přirozenou krásu vlasů a nehtů.[11]

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak vybrat ten nejlepší kolagen v tabletách?

Při výběru vhodného kolagenu zvažte především následující kritéria:

Není kolagen jako kolagen. Obecně se dá říct, že existují čtyři hlavní zdroje této bílkoviny. Mohou být původu: vepřového, drůbežího, hovězího nebo rybího. Nejlépe vstřebatelný je kolagen získávaný z vedlejších rybích produktů, který většinou v obchodech a e-shopech najdete jako „mořský kolagen“. Kromě vstřebatelnosti je nicméně nutné zmínit ještě jeden podstatný fakt: ryby nám poskytnou kolagen typu I, tj. ten, který pomáhá s kůží, vlasy nehty a podobně. Kolageny vepřové, drůbeží a hovězí pak bývají sice levnější (protože se snáze extrahují), ale o něco méně vstřebatelné a hlavně – v těle je ocení především pohybový aparát (a tedy chrupavky a klouby).

Aby měl kolagenový doplněk maximální efekt, je nutné během výrobního procesu zachovat jeho základní strukturu. To nejlépe zajistí hydrolýza, díky níž dojde ke štěpení molekul kolagenu na jednotlivé peptidy za pomoci vody. Výsledkem je tzv. bioaktivní (= hydrolyzovaná) forma, po které bychom se měli dívat především.

Jsou kolagenové kapsle, které se prodávají v čisté formě. Jiné obsahují dochucovadla, vitamíny, minerály a jiné přísady. V tomto případě je určitě na místě zvážit, co je to za přísady, zda jsou pro naše účely žádoucí, či naopak.

Každý máme nějaký rozpočet a při výběru vhodného doplňku je tedy dobré myslet i na něj. Přesto se nesnažte ušetřit na kvalitě. Existují totiž doplňky, které jsou levné proto, že při výrobě využívají méně šetrných procesů, a ty podstatně snižují účinek bílkoviny.

Jaké jsou benefity kolagenu v tabletách?

Pokud se rozhodnete užívat kolagen v tabletách, je samozřejmě důležité zvolit kvalitní produkt (viz výše). Pokud tak nicméně učiníte, bude pro vás forma tobolek příjemným řešením. Kolagen v tabletách je snadno pohodlný na konzumaci, nevyžaduje žádné přípravy, je snadno přenosný (v malé krabičce). Stačí si jen včas vzpomenout, že si ho máme vzít. Forma tobolek také umožňuje lepší kontrolu nad množstvím kolagenu, které konzumujete.

1. místo

VENIRA PREMIUM kapsle pro vlasy, nehty a pleť

Čtyřicetidenní kúra s kolagenem a dalšími prospěšnými aktivními látkami.

Orientační cena: 760 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala kapsle Venira Premium pro vlasy, nehty a pleť?

Protože prémiový produkt od značky Venira je určený pro 40denní kúru a poskytne vám vzpruhu v oblasti zdraví i krásy. Každá kapsle totiž obsahuje 20 účinných látek, které příznivě působí na pojivovou tkáň, a tím pomáhají zlepšovat stav pokožky, vlasů i nehtů. Mezi těmito složkami figurují esenciální aminokyseliny, vitamíny, minerály, rostlinné extrakty, kyselina hyaluronová anebo právě kolagen. Kromě toho ve složení najdete astaxanthin, který funguje jako velice silný antioxidant a pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pleti.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že na nezávislých srovnávačích si tento produkt vede velice slušně (jeho procenta se pohybují od 90-100 %). A taktéž slovní hodnocení jsou moc hezká. Na zbozi.cz jsem si například přečetla, že hodně lidem „zachránil vlasy“ a to i ve chvílích, kdy nic jiného nezabíralo. Dobré výsledky pak zákazníci hlásí i v případě nehtů (ty jsou prý pevnější), pleti a na Heurece jeden z uživatelů také zmiňuje zlepšení řas. Pěkné skóre produkt získal i na Pilulce, kde se píše, že produkt funguje, a navíc ho dostanete ve vizuálně přívětivém balení.

Více informací

Užívání tohoto doplňku přispívá k dosažení krásnější pleť, objemnějšího účesu a pevnějších nehtů. Ty by se posléze měly mnohem méně lámat a rychleji růst, což ostatně potvrzují i některé recenze (viz výše). Nejlepších účinků dosáhnete, budete-li kapsle užívat bez přerušení (doporučuje se brát po dvou kapslích denně – ráno a večer).

Cena výrobku se pohybuje okolo 760 Kč za balení obsahující 80 kapslí.

2. místo

Kolagen na vlasy a pokožku s kyselinou hyaluronovou

Kapsle s hydrolyzovaným rybím kolagenem, kyselinou hyaluronovou a vitamínem C.

Orientační cena: 640 Kč

Proč jsem dala kolagenové tablety od HillVitalu na 2. místo?

Chcete-li na první pohled zářit zdravím, můžete také sáhnout po kolagenu od HillVitalu. Také tady se jedná o kapsle, které pomáhají vyživit především pleť a vlasy. Navíc se k výrobě tohoto produktu se používá kolagen z ryb (tzv. mořský kolagen), který se získává hydrolýzou –  a díky té zůstane původní forma kolagenového vlákna maximálně zachována.

Uživatelské recenze

Zvažujete, jestli zamířit na e-shop HillVital? Určitě do toho jděte! Podle recenzí jde o ověřený obchod, který zákazníci poměrně dost chválí. Skvělá hodnocení má jak na Heurece, tak i na zbozi.cz. Píše se tu, že balíček se zakoupenými produkty přichází rychle, lidé jsou spokojeni s místním výběrem, s kvalitou zboží (to osobně považuju za významné plus) a občas někdo zmíní i příznivou cenu zdejších produktů.

A pěkný počet hvězdiček si pak tento obchod vysloužil i na firemních facebookových stránkách.

Další informace

Ani v těchto tobolkách kolagen nefiguruje sólo. Ve složení produktu se totiž vyskytuje spolu s kyselinou hyaluronovou, která má skvělé hydratační účinky, a vitamínem C. Ten má sám o sobě spoustu benefitů (například chrání buňky před oxidačním stresem), a zároveň podporuje přirozenou produkci kolagenu v těle.

Směs těchto látek pomáhá zlepšit stav vlasů bez lesku, které mají tendenci vypadávat, pomáhá nezdravé pokožce znovu získat barvu, a také má dobrý vliv na nehty. Zvláště, jsou-li lámavé a křehké – tehdy přispěje k jejich regeneraci.

Cena balení se 60 kapslemi se pohybuje okolo 640 Kč.

3. místo

Bears With Benefits Born This Way vitaminy s kolagenem

Gumoví medvídci s třešňovou příchutí a kosmetickým kolagenem VERISOL®, jehož účinky potvrdily studie.

Orientační cena: 900 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila kolagen ve formě medvídků od Bears With Benefits?

Neboť tenhle kolagenový doplněk vás doslova přenese do dětství – nejen svými omlazujícími účinky, ale také sladkou třešňovou chutí. No a hlavně tím, že prospěšné látky konzumujete ve formě šťavnatých růžovo-červených medvídků.

Ve složení produktu najdete kolagen, který se zasadí o pružnost a pevnost pokožky. V tomto případě jde o speciálně vyvinutý kosmetický kolagen VERISOL®, který pleť vyhlazuje (to mimochodem potvrdily i klinické studie). Dále se zde objevuje kyselina hyaluronová s hydratačními vlastnostmi. A do třetice všeho mladistvého tu máme koenzym Q10, který se stará o obnovu buněk a pyšní se zpevňujícími účinky. Kromě toho je mix látek obohacen o vitamin C přispívající k přirozené tvorbě kolagenu v organismu a o vitamín E.

Uživatelské recenze

Z recenzí na tento produkt jde cítit, že konzumace vitamínů ve formě gumových medvídků nás prostě baví. To jsem se dočetla jak přímo na stránkách prodejce (aurio.cz), tak i na nezávislých srovnávačích. Na zbozi.cz jsem pak narazila například komentář, ve kterém zákaznice píše, že její pleť je po medvídcích „jako ze žurnálu“. Jiná uživatelka si chválí chuť doplňku a zlepšení kvality nehtů, které jsou po 2,5 měsících užívání doplňku o poznání pevnější.

Dále o produktu

Také tento výrobek tedy podpoří stav pokožky, a potažmo též vlasů a nehtů.

A pozor – pokud jste zastánci cukrfree diety a říkáte si, že od medvídků raději dál, nenechte se zastrašit. Za sladkou chutí tady totiž nestojí zabijácký cukr, ale nevinná přírodní stévie.

Za produkt Bears with Benefit zaplatíte cca 900 Kč (balení obsahuje 60 medvídků).

4. místo

ROSEN PHARMA Kolagen forte + Kyselina hyaluronová

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala kapsle od Rosen Pharmy?

Protože kolagen v hydrolyzované formě najdete právě i v tabletách od společnosti ROSEN PHARMA. Kolagen, jak známo, pomáhá udržet ve formě vlasy, nehty i pokožku. Svým dílem pak přispěje i kyselina hyaluronová – ta ve složení doplňku rovněž figuruje – a selen, který se zde vyskytuje v množství 50 μg.

Více informací

Součástí balení je v tomto případě 120 kolagenových tobolek (ty byste ideálně měli brát dvakrát denně) a 60 tobolek s kyselinou hyaluronovou (ta by se měla užívat jen jedenkrát za den). Dle recenzí by měly být výsledky viditelné zhruba po měsíci pravidelného užívání. Ne každému to sice zafungovalo, ale mnozí uživatelé si naopak výrobek pochvalují.

Cena produktu se pohybuje okolo 700 Kč.

5. místo

PUHDISTAMO Collagen beauty

Orientační cena: 500 Kč

Čím mě zaujal Collagen beauty?

Kolagen od značky Puhdistamo je super z několika důvodů. Jednak se zde protein přítomen ve formě patentovaných peptidů Verisol, jednak jsou kapsle obohaceny i o další složky (výrobek obsahuje také vitamin C, biotin a zinek). Výhodou doplňku je i jeho vysoká biologická dostupnost a to, že je čistý a kvalitní.

Další info

Tento kolagenový přípravek je vhodný pro sportovce a užívat by se měl po 1-4 tabletách za den. Zajímavostí také je, že zinek je v tabletách obsažen ve třech formách (pikolinát zinečnatý, bisglycinát zinečnatý, mono-L-methionin sulfát zinečnatý). 

Balení obsahuje 120 kapslí a vyjde vás na cca 500 Kč.

6. místo

Mořský kolagen Beauty Plus + kyselina hyaluronová

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala mořský kolagen Beauty Plus v tabletách?

Produkt Beauty Plus jsem do svého výběru zahrnula proto, že je tady rybí kolagen přítomen v hydrolyzované formě, která má vysokou vstřebatelnost v těle. A předností výrobku je i to, že v jeho složení figurují i další látky, které prospívají vlasům, nehtům a pleti – například biotin, zinek, selen, křemík, koenzym Q10, kyselina hyaluronová nebo třeba kyselina pantothenová.

Více informací

Beauty Plus kolagen se vyrábí u nás, v České republice (to je taky fajn). A doporučené užívání je po 2-3 tabletách denně. 

Cena výrobku se pohybuje okolo 500 Kč za balení s devadesáti tabletami.

7. místo

MOVit Energy Kolagen Beauty + Biotin

Orientační cena: 380 Kč

Z jakých důvodů jsem do výběru zařadila Kolagen Beauty s biotinem?

MOVIT ENERGY Kolagen Beauty s biotinem je super proto, že jeho hlavní složkou je vepřový kolagen typu I v patentované formě (Peptan), který je 100% přírodní a získává se šetrnou hydrolýzou. Mimo to tablety obsahují i další látky, které pomáhají udržovat zdraví vlasů, pleti a nehtů ve formě. Jednou z nich je biotin, dále tady najdete zinek, selen, vitamín B5 a všeobecně prospěšné „céčko“.

Dále o produktu

Zemí původu je zde opět Česká republika, takže koupí produktu podpoříte tuzemský trh. Užívat byste doplněk měli po dvou až třech kapslích za den.

Balení obsahující 90 tablet vás bude stát přibližně 380 Kč.

8. místo

HIMALYO Tibet Collagen Caps

Orientační cena: 450 Kč

Čím mě zaujal Tibet kolagen?

Kapsle od české značky HIMALYO jsou zajímavé tím, že obsahují jak kolagen typu I (ten je přítomen v kostech, zubech, šlachách a v pokožce), tak kolagen typu II (vyskytující se především v chrupavkách). Tyto dva typy jsou navíc v tobolkách zastoupeny v optimálním poměru.

Více informací

Významným plus výrobku je, že kapsle obsahují štěpenou (tj. hydrolyzovanou) formu kolagenu, která se, jak víme, vyznačuje velmi dobrou absorpcí v organismu. A mimo to je doplněk obohacen o výtažek z blahodárného rakytníku tibetského.

Cena balení (které obsahuje 100 kapslí) se pohybuje okolo 450 Kč.

9. místo

GREENFOOD NUTRITION Collagen Beauty

Orientační cena: 280 Kč

Proč jsem vybrala kolagen od Greenfood Nutrition?

Součástí mého výběru se stal i sympatický zelený výrobek od české značky GREENFOOD. Jednou z výhod tohoto beauty doplňku je skutečnost, že neobsahuje žádná chemická barviva, konzervanty, stabilizátory a nenajdete v něm ani laktózu či přidaný cukr. Zato v něm najdete vysoce vstřebatelný kolagen z rybího zdroje a prospěšné vitamíny C a B3.

Další info

Také v tomto případě pomáhá kolagenní peptid udržovat normální stav vlasů, nehtů a pokožky. Doporučené dávkování je dvakrát denně po jedné kapsli, ideálně mezi jídly.

Cena tohoto produktu je cca 280 Kč (balení obsahuje 60 kapslí a vydrží tedy zhruba měsíc).

10. místo

Golden Nature Rybí kolagen + Vitamin C

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě oslovil kolagen od Golden Nature?

Tenhle výrobek mě zaujal nejen hezkou krabičkou ve zlatomodrých odstínech, ale také tím, že  obsahuje dávku rybího kolagenu obohacenou o vitamín C. Golden Nature je navíc zajímavá česká značka, jejíž produkty jsou vyrobeny výhradně z kvalitních ingrediencí – a ty jsou dokonce certifikované.

Dále o produktu

Rovněž tyhle kolagenové kapsle jsou pak vysoce vstřebatelné – také zde se totiž kýžená bílkovina získává se z ryb, a to šetrnou hydrolýzou. Výsledkem užívání tohoto doplňku by proto měly být krásné vlasy, pevné nehty a lepší stav pokožky.

Produkt od Golden Nature vás vyjde na cca 400 Kč (balení obsahuje 100 tablet).

Závěrem

Jak vidno, kolagen může být skvělým pomocníkem v mnoha ohledech. A protože ho máme v průběhu života méně a méně, není špatné zhruba po třicítce (ale klidně i dřív) začít uvažovat nad tím, zda by nestálo za to jeho nedostatek něčím kompenzovat. Třeba právě kapslemi od Veniry s kolagenem (a dalšími devatenácti aktivními látkami podporujícími zdraví pleti, vlasů a nehtů), nebo tabletami od značky HillVital, jejichž hydrolyzovaný rybí kolagen je zárukou maximální vstřebatelnosti. A pokud si chcete na doplňku i pochutnat – zkuste šťavnaté kolagenové medvídky s třešňovou příchutí a speciálním kosmetickým kolagenem!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Kolagen

[13] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[14] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[15] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[16] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

[17] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of food supplements based on hydrolyzed collagen for skin care (Review)

4.7/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »