fbpx

Nejlepší lék na zánět močového měchýře - srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší léky na zánět močového měchýře? Takzvaný zánět „močáku“ se projevuje pálením močové trubice při močení. Jak se takovému stavu vyvarovat?

TOP  1. místo

Urixin

Text
Orientační cena: 300 Kč
2. místo

Vitamín C

Text
Orientační cena: 500 Kč
3. místo

Brusinky

Text
Orientační cena: 250 Kč

TOP 3 léky na zánět močového měchýře

Co je to zánět močového měchýře?

Pojďme začít hezky od začátku. Zánět vznikne jen v oslabeném těle. Pokud je organismus zdravý, nemá žádná infekce ani nemoc šanci. Když je naše tělo ale v nějaké dysbalanci například ve stresu, nebo jsme unavení či přepracovaní, dochází k oslabení a tělo je logicky náchylné k virům, bakteriím, infekcím a dalším stavům, která nám jsou nepříjemné.

A jinak tomu není ani u zánětu. Jedná se o odpověď organismu na poškození tkáně. Může být vyvolaný infekčními mikroorganismy, působením psychických nebo fyzických vlivů.

Zánět močového měchýře je bakteriálního původu. Je bohužel velmi bolestivý a mnohem častěji na něj trpí ženy. Infekci doprovází bodavá bolest v podbřišku, pocit nucení na močení a mnohdy i zvýšená teplota a slabé krvácení.

Co tento zánět způsobuje?

Jak jsme si již výše řekli, jedná se o bakteriální infekci, která může mít mnoho příčin – od fyzické až po psychické spouštěče:

Začneme li u těch fyzických, patří mezi hlavní původce celého trápení Escherichia coli, což je bakterie, která se přirozeně vyskytuje v lidské mikroflóře a většinu času je dokonce i prospěšná. Problém nastává ale tehdy, když se tato bakterie dostane do močového ústrojí v době, kdy není zajištěný kvalitní pitný režim. Nastává proces, kdy dochází k usazování a množení bakterií, protože močový měchýř není dostatečně proplachován. Výsledkem není nic jiného, než zánět a palčivá bolest.

Další příčiny jsou například kvasinkové infekce, kapavka, genitální opar, močové kameny, hormonální změny, ale i cukrovka.

Ano, psychika hraje v oblasti našeho zdraví velkou roli. Možná větší, než by se na první pohled zdálo. A nenechte se zmást, psychosomatika neznamená, že si něco vsugerováváte. Zánět močových cest je bohužel velmi rozšířené onemocnění a může se projevovat už v dětství. Špatná zpráva je, že pokud s ním “nezatočíme”, rádo se vrací. Z pohledu psychosomatiky znamená infekce konflikt. A jelikož se jedná o infekci v blízkosti pohlavních orgánů, jde o konflikty vztahové, respektive partnerské. Mohou to být maličkosti, které vám nepřijdou podstatné, ale opak může být pravdou. Někdy stačí jedno slovo nebo gesto a problém je na světě. Když prožijeme například hádku s partnerem, můžeme ji dlouho po jejím ukončení ještě řešit sami v sobě. Ženy jsou obvykle více emočně zatížené, proto se u nich zánět projevuje mnohem častěji než u mužů. Nastává tak situace, kdy si emoci necháte uvnitř sebe, nemluvíte o ní, nechcete ji takzvaně vypustit. Jaké je řešení? Mluvit a zbytečně se problémem netrápit.

Nutriční neboli výživový pohled na věc říká, že bychom měli pravidelně střídat kyselé a zásadité potraviny. Skvělá volba je například vlažná voda s umeoctem (dostupný v každé zdravé výživě).

Pokud na infekce močového ústrojí trpíte, zkuste na čas vysadit citrusy a to obzvlášť v zimním období, protože z pohledu ajurvédy naše tělo ochlazují. Omezte i mléčné výrobky a mléko, které může některým jedincům způsobovat zahlenění.

Co je naopak vhodné? Teplá, pečená zelenina. Dopřejte si dýni hokkaido nebo červenou řepu.

Jak si při zánětu pomoci

To nejlepší, co můžete při podezření na zánět močového měchýře udělat, je navštívit svého ošetřujícího lékaře. Pokud to ale chcete, alespoň zprvopočátku zvládnout nějakým způsobem sami, existuje pár tipů, jak na to.

Nejdůležitější je dát svému tělu čas, nečekejte zázraky na počkání, ani zázraky do dvou dnů. Tělo potřebuje prostor, aby se infekce zbavilo. Na co zacílit? Abyste dosáhli úlevy, je třeba působit na hlavní příčiny vnitřního zánětu. Vlastně jde o to, abyste zvládli udržovat jakousi strukturu plnohodnotné výživy, která nebude tělo nadměrně okyselovat. Pokud na to půjdete od lesa, organismus zareaguje ve výsledku poměrně rychle.

Tělo musí rozpoznat, že chcete změnu, že vás ta bolest jednoduše řečeno, už nebaví. Zkuste zařadit například 24hodinový půst, kdy pijete jen vlažnou vodu a bylinné čaje. Tělo si odpočine a močový měchýř se hezky propláchne. po půstu byste měli zařadit zásadotvornou dietu, která vyrovná hladiny ph v těle. Zánět močových cest vzniká totiž v překyseleném organismu. Jak se to stane? Hlavně nadměrnou konzumací masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a zpracovaných sacharidů.

Zahřívejte ledviny a tělo jak jen je to možné. Nahřívejte si například levandulové polštářky, které následně přikládejte na bolestivá místa, jako podbřišek, bedra či ledviny. Dbejte na to, aby tělo neprochladlo, což je důležité hlavně v zimních měsících. Přijímejte do těla vlažné, až teplé tekutiny, vynechte zeleninové i ovocné šťávy.

Můžete zkusit rozpustit lžičku jedlé sody ve sklenici vody a to následně vypijte. Pravda, chuť nebude lákavá, ale říká se, že může pomoci. Soda má tu moc, že snižuje kyselost moči a zmírní pálení a tlak při močení.

Naše babičky používaly na léčbu infekce křen. Ano, opravdu, čtete správně, křen. Jedná se o tradiční lék, který umí velmi efektivně bojovat proti zánětu. Připravte si například vejmrdu nebo křenovou omáčku.

Jak se dlouhodobě před zánětem chránit?

Možná vás to zmate, ale vitamín C je od přírody zásadotvorný, tudíž je vynikající jako prevence. Když nemoc vypukne, už ho nenasazujte a poraďte se s lékařem. Obecně patří vitamin C mezi nejdůležitější vitamíny v lidském těle a jeho funkce jsou doslova nepostradatelné. Umí podpořit správnou funkci imunitního systému a chrání buňky před oxidativním stresem.

Vitamin C přijímáme běžně v potravě, někdy je ale nutná jeho suplementace (náhrada, doplnění), protože jeho příjem není dostatečný. To, kolik “céčka” jsme schopni vstřebat záleží na dalších složkách potravy a našem zdravotním stavu. Mohou zde být různé odchylky. V průměru se ale číslo pohybuje do 100 mg. Nevstřebaný zbytek tělo vyloučí močí ven.

Hydratace je velmi důležitá. Je to stejné jako u rostlin – když nemají dostatek vláhy, zemřou. Starejte se o sebe jako o krásnou květinu. Tělesné buňky a naše krev se ze 70 % skládají z vody. Pokud pijeme hodně sladkých nápojů, čaje, kávy, piva nebo i minerální vody, může to tělu značně uškodit, protože ho přetěžujeme.

Pro každého člověka může být množství vypité vody jiné. Předpokládá se, že člověk může za den vypít 2 – 2,5 l tekutin. Myslete na to, že tělo je sice potřeba zavlažovat, ale ne za každou cenu. Pijte když máte žízeň. A navíc pamatuje na jedno zlaté pravidlo které zní, že hlad je převlečená žízeň.

Aby se zánět močového měchýře nevracel a že to dělá opravdu s oblibou, je důležité mít vyrovnaný životní styl a jídelníček nevyjímaje. První bod, kterým začnete je vysazení kořeněných jídel, zkuste místo výrazného koření použít bylinky ze zahrádky. Možná vás překvapí, jak lahodnou mají chuť. Ani sacharidy by neměly hrát prim. Místo klasických sladkostí zkuste zařadit například jablka, sušené brusinky nebo švestky. Vyhněte se i paštikám, uzeninám, citrusům, kofeinu a sladkým nápojům či alkoholu.

Co vám naopak udělá dobře? Zelenina, obzvláště ta tepelně upravená, zeleninové i masové vývary a kvalitní bílkoviny.

Jak jsme říkali již na začátku – rozbouřené vztahy mohou být spouštěčem různých nemocí, infekce nevyjímaje. Nepěstujte v sobě žádnou zášť, hněv ani křivdu. Odpusťte a to i sami sobě. Je to ta nejlehčí a nejtěžší léčba zároveň, viďte?

Ač to zní jako samozřejmost, je to opravdu základ úspěšné prevence. Na intimní hygienu používejte opravdu šetrné přípravky, které jsou jemné a na bázi přírodních preparátů, jako je například tea tree olej či šalvěj. Vyhněte se používání parfémovaných menstruačních tamponů či vložek, které mohou intimní partie dráždit a následně vyvolat obtíže.

Po sexu si vždy dojděte na toaletu a osprchujte se. Během milování se mohou do těla dostat různé bakterie, které za pomoci důkladné hygieny můžete dostat z těla ven.

Je opravdu důležité, aby se moč správně vyplavovala, je podstatný nejen pitný režim, ale správné vylučování můžete podpořit i různými suplementy. 

1. místo

Urixin

Orientační cena: 300 Kč

Přírodní doplněk stravy, který obsahuje 6 aktivních složek v jedné kapsli. Najdete zde D-manózu, extrakt z brusinek, zlatobýl, kopřivu, extrakt ze zeleného čaje a Lactobacillus acidophillus.

D-Manóza je velmi významný sacharid, který můžeme najít v různých druzích ovoce i zeleniny. Extrakt z kanadské brusinky je velmi efektivní při léčbě infekcí pohlavních či močových cest. Působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci imunitního systému. Lactobacillus acidophilus jsou živé mikroorganismy, které se  vyskytují jako fyziologická součást bakteriální mikroflóry v těle. Zlatobýl přispívá ke zdraví močového měchýře a dolních močových cest a podporuje přirozenou obranyschopnost. Zelený čaj podporuje vylučování vody z těla a podporuje zdraví močových cest. A kopřiva? Ta má neskutečnou schopnost detoxikovat organismus a čistit ho od nežádoucích látek.

Přípravek je vhodný jak při akutních potížích, tak jako skvělá forma prevence.

2. místo

Vitamin C

Orientační cena: 500 Kč

Tento přípravek obsahuje zcela přírodní formu vitaminu C s lipozomálním vstřebáváním, bioflavonoidy z citrusových plodů, extrakt plodu šípku a tukové látky z rostlinných zdrojů. Oproti klasickému vitamínu C dokáže v organismu udržet svou velmi vysokou hladinu, která je důležitá jak pro ochranu buněk, tak pro péči o imunitní a nervový systém. Do organismu se vstřebává postupně, takže je velmi šetrný k ledvinám a zažívacímu ústrojí.

3. místo

Brusinky

Orientační cena: 250 Kč

Kdo umí, ten umí. A brusinky rozhodně umí. Brusinky mají takzvané antiadhezní působení, což znamená, že umí odlupovat bakterie ze sliznic močového měchýře a urychlují jeho regeneraci a čištění. Tvrdí se, že jsou téměř tak účinné, jako antibiotikum.

Brusinky se staly předmětem mnoha klinických a vědeckých studií. Jedna z nich například prokázala, že šťáva z těchto zázračných plodů statisticky významně snížila počet pacientek s příznačnými infekcemi močových cest proti skupině s placebem.

Na závěr

Při zánětu močových cest je vždy nejlepší vyhledat ošetřujícího lékaře, který na základě vyšetření moči zjistí, jaká léčby je potřeba. Nezapomínejte ale na prevenci, protože štěstí přeje připraveným.

Kam dál?