Nejlepší lék na zánět močového měchýře – srovnání a recenze

Jaké jsou nejlepší léky na zánět močového měchýře? Takzvaný zánět „močáku“ se projevuje pálením močové trubice při močení. Jak se takovému stavu vyvarovat?

TOP  1. místo

Dr. Formulated Probiotics Urinary tract

Orientační cena: 1100 Kč

Výborný produkt na podporu ženského imunitního systému, který obsahuje probiotika, organické brusinky a vitamín D3, což podporuje zdravou funkci močových cest a růst prospěšných bakterií.

2. místo

NOW D-Manóza
500 mg

Orientační cena: 700 Kč
Výhodné balení se 120 kapslemi účinné D-Manózy, která je 100% přírodním prostředkem na podporu zdravého vylučovacího systému a při léčbě zánětu močových cest či močového měchýře, který účinně pročišťuje.
3. místo

Swanson D-Mannose Powder

Orientační cena: 500 Kč

Účinný čistý prášek D-Manózy působí rychle a efektivně u běžných zánětů močových cest díky tomu, že na sebe váže bakterie, které způsobují záněty a pomáhá je vylučovat z těla ven. Zároveň udržuje zdraví močového měchýře.

TOP 11 léků na zánět močového měchýře

Co je to zánět močového měchýře?

Pojďme začít hezky od začátku. Zánět vznikne jen v oslabeném těle. Pokud je organismus zdravý, nemá žádná infekce ani nemoc šanci. Když je naše tělo ale v nějaké dysbalanci například ve stresu, nebo jsme unavení či přepracovaní, dochází k oslabení a tělo je logicky náchylné k virům, bakteriím, infekcím a dalším stavům, která nám jsou nepříjemné.

A jinak tomu není ani u zánětu. Jedná se o odpověď organismu na poškození tkáně. Může být vyvolaný infekčními mikroorganismy, působením psychických nebo fyzických vlivů.

Zánět močového měchýře je bakteriálního původu. Je bohužel velmi bolestivý a mnohem častěji na něj trpí ženy. Infekci doprovází bodavá bolest v podbřišku, pocit nucení na močení a mnohdy i zvýšená teplota a slabé krvácení.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Co tento zánět způsobuje?

Jak jsme si již výše řekli, jedná se o bakteriální infekci, která může mít mnoho příčin – od fyzické až po psychické spouštěče:

Začneme li u těch fyzických, patří mezi hlavní původce celého trápení Escherichia coli, což je bakterie, která se přirozeně vyskytuje v lidské mikroflóře a většinu času je dokonce i prospěšná. Problém nastává ale tehdy, když se tato bakterie dostane do močového ústrojí v době, kdy není zajištěný kvalitní pitný režim. Nastává proces, kdy dochází k usazování a množení bakterií, protože močový měchýř není dostatečně proplachován. Výsledkem není nic jiného, než zánět a palčivá bolest.

Další příčiny jsou například kvasinkové infekce, kapavka, genitální opar, močové kameny, hormonální změny, ale i cukrovka.

Ano, psychika hraje v oblasti našeho zdraví velkou roli. Možná větší, než by se na první pohled zdálo. A nenechte se zmást, psychosomatika neznamená, že si něco vsugerováváte. Zánět močových cest je bohužel velmi rozšířené onemocnění a může se projevovat už v dětství. Špatná zpráva je, že pokud s ním “nezatočíme”, rádo se vrací. Z pohledu psychosomatiky znamená infekce konflikt. A jelikož se jedná o infekci v blízkosti pohlavních orgánů, jde o konflikty vztahové, respektive partnerské. Mohou to být maličkosti, které vám nepřijdou podstatné, ale opak může být pravdou. Někdy stačí jedno slovo nebo gesto a problém je na světě. Když prožijeme například hádku s partnerem, můžeme ji dlouho po jejím ukončení ještě řešit sami v sobě. Ženy jsou obvykle více emočně zatížené, proto se u nich zánět projevuje mnohem častěji než u mužů. Nastává tak situace, kdy si emoci necháte uvnitř sebe, nemluvíte o ní, nechcete ji takzvaně vypustit. Jaké je řešení? Mluvit a zbytečně se problémem netrápit.

Nutriční neboli výživový pohled na věc říká, že bychom měli pravidelně střídat kyselé a zásadité potraviny. Skvělá volba je například vlažná voda s umeoctem (dostupný v každé zdravé výživě).

Pokud na infekce močového ústrojí trpíte, zkuste na čas vysadit citrusy a to obzvlášť v zimním období, protože z pohledu ajurvédy naše tělo ochlazují. Omezte i mléčné výrobky a mléko, které může některým jedincům způsobovat zahlenění.

Co je naopak vhodné? Teplá, pečená zelenina. Dopřejte si dýni hokkaido nebo červenou řepu.

Jak si při zánětu pomoci

To nejlepší, co můžete při podezření na zánět močového měchýře udělat, je navštívit svého ošetřujícího lékaře. Pokud to ale chcete, alespoň zprvopočátku zvládnout nějakým způsobem sami, existuje pár tipů, jak na to.

Nejdůležitější je dát svému tělu čas, nečekejte zázraky na počkání, ani zázraky do dvou dnů. Tělo potřebuje prostor, aby se infekce zbavilo. Na co zacílit? Abyste dosáhli úlevy, je třeba působit na hlavní příčiny vnitřního zánětu. Vlastně jde o to, abyste zvládli udržovat jakousi strukturu plnohodnotné výživy, která nebude tělo nadměrně okyselovat. Pokud na to půjdete od lesa, organismus zareaguje ve výsledku poměrně rychle.

Tělo musí rozpoznat, že chcete změnu, že vás ta bolest jednoduše řečeno, už nebaví. Zkuste zařadit například 24hodinový půst, kdy pijete jen vlažnou vodu a bylinné čaje. Tělo si odpočine a močový měchýř se hezky propláchne. po půstu byste měli zařadit zásadotvornou dietu, která vyrovná hladiny ph v těle. Zánět močových cest vzniká totiž v překyseleném organismu. Jak se to stane? Hlavně nadměrnou konzumací masa, uzenin, sýrů, mléčných výrobků, pečiva a zpracovaných sacharidů.

Zahřívejte ledviny a tělo jak jen je to možné. Nahřívejte si například levandulové polštářky, které následně přikládejte na bolestivá místa, jako podbřišek, bedra či ledviny. Dbejte na to, aby tělo neprochladlo, což je důležité hlavně v zimních měsících. Přijímejte do těla vlažné, až teplé tekutiny, vynechte zeleninové i ovocné šťávy.

Můžete zkusit rozpustit lžičku jedlé sody ve sklenici vody a to následně vypijte. Pravda, chuť nebude lákavá, ale říká se, že může pomoci. Soda má tu moc, že snižuje kyselost moči a zmírní pálení a tlak při močení.

Naše babičky používaly na léčbu infekce křen. Ano, opravdu, čtete správně, křen. Jedná se o tradiční lék, který umí velmi efektivně bojovat proti zánětu. Připravte si například vejmrdu nebo křenovou omáčku.

Jak se dlouhodobě před zánětem chránit?

Možná vás to zmate, ale vitamín C je od přírody zásadotvorný, tudíž je vynikající jako prevence. Když nemoc vypukne, už ho nenasazujte a poraďte se s lékařem. Obecně patří vitamin C mezi nejdůležitější vitamíny v lidském těle a jeho funkce jsou doslova nepostradatelné. Umí podpořit správnou funkci imunitního systému a chrání buňky před oxidativním stresem.

Vitamin C přijímáme běžně v potravě, někdy je ale nutná jeho suplementace (náhrada, doplnění), protože jeho příjem není dostatečný. To, kolik “céčka” jsme schopni vstřebat záleží na dalších složkách potravy a našem zdravotním stavu. Mohou zde být různé odchylky. V průměru se ale číslo pohybuje do 100 mg. Nevstřebaný zbytek tělo vyloučí močí ven.

Hydratace je velmi důležitá. Je to stejné jako u rostlin – když nemají dostatek vláhy, zemřou. Starejte se o sebe jako o krásnou květinu. Tělesné buňky a naše krev se ze 70 % skládají z vody. Pokud pijeme hodně sladkých nápojů, čaje, kávy, piva nebo i minerální vody, může to tělu značně uškodit, protože ho přetěžujeme.

Pro každého člověka může být množství vypité vody jiné. Předpokládá se, že člověk může za den vypít 2 – 2,5 l tekutin. Myslete na to, že tělo je sice potřeba zavlažovat, ale ne za každou cenu. Pijte když máte žízeň. A navíc pamatuje na jedno zlaté pravidlo které zní, že hlad je převlečená žízeň.

Aby se zánět močového měchýře nevracel a že to dělá opravdu s oblibou, je důležité mít vyrovnaný životní styl a jídelníček nevyjímaje. První bod, kterým začnete je vysazení kořeněných jídel, zkuste místo výrazného koření použít bylinky ze zahrádky. Možná vás překvapí, jak lahodnou mají chuť. Ani sacharidy by neměly hrát prim. Místo klasických sladkostí zkuste zařadit například jablka, sušené brusinky nebo švestky. Vyhněte se i paštikám, uzeninám, citrusům, kofeinu a sladkým nápojům či alkoholu.

Co vám naopak udělá dobře? Zelenina, obzvláště ta tepelně upravená, zeleninové i masové vývary a kvalitní bílkoviny.

Jak jsme říkali již na začátku – rozbouřené vztahy mohou být spouštěčem různých nemocí, infekce nevyjímaje. Nepěstujte v sobě žádnou zášť, hněv ani křivdu. Odpusťte a to i sami sobě. Je to ta nejlehčí a nejtěžší léčba zároveň, viďte?

Ač to zní jako samozřejmost, je to opravdu základ úspěšné prevence. Na intimní hygienu používejte opravdu šetrné přípravky, které jsou jemné a na bázi přírodních preparátů, jako je například tea tree olej či šalvěj. Vyhněte se používání parfémovaných menstruačních tamponů či vložek, které mohou intimní partie dráždit a následně vyvolat obtíže.

Po sexu si vždy dojděte na toaletu a osprchujte se. Během milování se mohou do těla dostat různé bakterie, které za pomoci důkladné hygieny můžete dostat z těla ven.

Je opravdu důležité, aby se moč správně vyplavovala, je podstatný nejen pitný režim, ale správné vylučování můžete podpořit i různými suplementy. 

1. místo

Dr. Formulated Probiotics Urinary tract

Orientační cena: 1100 Kč

Výživový doplněk od americké značky přispívá ke zdravým močovým cestám, ale také trávicímu a imunitnímu systému, což je skvělé, protože v našem těle vše souvisí se vším. Probiotika představují důležitý prostředek podpory ženského zdraví a konkrétně tento produkt je speciálně vyvinut k péči o ženské močové cesty. Každá kapsle obsahuje 500 mg patentované látky Pacran, což je organický prášek z brusinek, který je speciálně vyvinutý na podporu močového systému. Produkt dále obsahuje 50 miliard probiotik (včetně L. acidophilus a L. reuteri) a vitamín D3.

Kapsle jsou navíc kompletně čisté a raw, a neobsahují žádná aromata, konzervační látky, syntetická barviva, sladidla ani GMO.

Balení se 60 rostlinnými kapslemi stojí cca 1100 korun.

2. místo

NOW D-Manóza

Orientační cena: 700 Kč

D-manóza je druh monosacharidu, který se nejvíce podobá glukóze, a najdeme ho v různém ovoci a zelenině. Jedná se o přírodní alternativu, pokud nechcete při zánětu močových cest nebo měchýře užívat antibiotika. D-manóza funguje tak, že zabraňuje E.coli bakterii (která často způsobuje tento problém), aby se přichytila na stěnu sliznice. Díky tomu se bakterie nemůže rozmnožovat a je vyloučena močí ven z těla.

Tento produkt od americké značky Now® Foods obsahuje 500 mg rostlinné d-manózy v jedné kapsli a doporučuje se užívat 3 kapsle jednou až třikrát za den společně s vodou či džusem. Pokud potíže s močovými cestami řešíte s lékařem, určitě s ním proberte i doporučené dávkování tohoto produktu.

Balení obsahuje 120 rostlinných kapslí a stojí cca 700 korun.

3. místo

Swanson D-Mannose Powder

Orientační cena: 500 Kč

Tento produkt od severoamerické značky Swanson představuje výše zmíněný monosacharid d-manóza, ale v tomto případě ve formě prášku. Můžete jej používat jako prevenci a ochranu močových cest a měchýře, ale rychle a účinně působí i při právě probíhajícím zánětu.

Pokud hledáte ještě účinnější prostředek na zánět močových cest než jsou brusinky, vyzkoušejte tuto extrémně účinnou d-manózu.

Součástí balení je i odměrka, která pojme 2,5 gramů prášku, přičemž doporučené dávkování je smíchat třikrát za den jednu odměrku s vodou nebo jiným nápojem. Nikdy ale prášek nekombinujte s kyselým nápojem.

Balení, které obsahuje 5 g prášku d-manózy, stojí přibližně 500 korun.

4. místo

VIRIDIAN Nutrition Cranberry Mannose

Orientační cena: 750 Kč

Tento produkt představuje komplexní směs brusinek v podobě patentovaného prášku NutriCran™ a CystiCran™, monosacharidu d-manóza, vitamínu C a draslíku v účinné formě citrátu draselného. Všechny tyto látky byly zvoleny na základě studemi ověřenými účinky a jsou v takovém poměru, aby působily synergicky a co nejúčinněji.

Pokud lékař nestanoví jinak, doporučuje se smíchat jednu čajovou lžičku s vodou nebo džusem dvakrát za den.

Britská značka Viridian Nutrition vznikla roku 1990 ve Spojeném království a je zárukou absolutně čistých a funkčních produktů, které jsou vyráběny udržitelně, ekologicky a eticky. Navíc, 5 % z každého prodaného produktu putuje na charitativní účely.

Balení s obsahem 50 g přípravku stojí cca 750 korun.

5. místo

SANCT BERNHARD Manósa + brusinky

Orientační cena: 1000 Kč

Tento produkt od německé značky Sanct Bernhard obsahuje účinnou směs d-manózy, biotinu, brusinek, vitamínu C a B2.

D-manóza je jednoduchý cukr, který je blízce příbuzný s glukózou a fruktózou. Malé množství manózy se v přírodě nachází v mnoha rostlinách, stromech

a v ovoci jako jsou broskve, jablka a meruňky, ale také v brusinkách. Lidský organismus také produkuje určité množství D-manózy, která je nedílnou součástí

buněčných membrán v těle a vystýlá celou vnitřní stěnu močového traktu, čímž ji pomáhá chránit před různými bakteriemi. Brusinky dále obsahují blahodárné rostlinné sloučeniny zvané proanthokyanidiny. Vitamín C přispívá k normálnímu imunitnímu systému a chrání buňky před oxidativním stresem. Biotin s vitamínem B2 podporují zdraví sliznice. To vše představuje blahodárný elixír pro zdravé močové cesty a měchýř.

Produkt obsahuje 60 praktických sáčků směsi, přičemž v akutní fázi jich za jeden den můžete užít až 8. Sáček stačí rozmíchat se 150 ml studené vody.

A kolik přípravek stojí? Přibližně 1000 korun.

6. místo

Vitamín C

Orientační cena: 500 Kč

Tento přípravek obsahuje zcela přírodní formu vitaminu C s lipozomálním vstřebáváním, bioflavonoidy z citrusových plodů, extrakt plodu šípku a tukové látky z rostlinných zdrojů. Oproti klasickému vitamínu C dokáže v organismu udržet svou velmi vysokou hladinu, která je důležitá jak pro ochranu buněk, tak pro péči o imunitní a nervový systém. Do organismu se vstřebává postupně, takže je velmi šetrný k ledvinám a zažívacímu ústrojí.

7. místo

Ecce Vita Tribo

Orientační cena: 300 Kč

Tyto bylinné tablety od české značky Ecce Vita jsou vhodné pro podporu zdravého močového, imunitního a pohlavního systému žen i mužů.

Obsahují speciálně vybranou směs bylin. Součásti je kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris, který uklidňuje močové cesty a podporuje zdravé močení. Dále tu najdeme nať celíku zlatobýlu, který je močopudný a posiluje zdraví močových cest. A poslední účinnou složkou je vrbovka malokvětá, která působí antioxidačně zejména na dolní močové cesty a napomáhá ke zdravému fungování prostaty.

Doporučené dávkování je 1-2 kapsle 2× za den v průběhu jídla.

Tribo je veganský produkt, obsahuje 60 kapslí, a pořídíte jej za cca 300 korun.

8. místo

URO Help Forte

Orientační cena: 380 Kč

Slovenská značka Tozax nabízí doplněk stravy určený všem, kteří akutně trpí zánětem močových cest nebo chtějí podpořit prevenci vzniku zánětu močového systému. Hodí se ale i pro ty, kteří těmito problémy trpí opakovaně a chtějí s tím něco dělat.

Tento produkt v sobě spojuje kanadské brusinky, vitamín C, d-manózu, což jsou osvědčení bojovníci se zánětem „močáku“, ale také kurkumin, který působí antioxidačně a podporuje zdravě fungující imunitu, čímž ještě zesiluje blahodárné účinky ostatních ingrediencí.

Produkt je navíc v praktické formě sáčků, kdy stačí 1 sáček smíchat se 100 ml vody. Získáte tak lahodný brusinkový nápoj, díky kterému podpoříte váš pitný režim.

A jaké je doporučené dávkování? Při akutním zánětu užívejte dva až čtyři sáčky za den, ale mezi konzumací je potřeba udělat 3hodinovou přestávku. Pokud produkt chcete užívat preventivně, postačí vám 1 sáček za den.

Balení obsahuje 20 sáčku a stojí cca 380 korun.

9. místo

Swanson Full Spectrum Herbal Urinary Care

Orientační cena: 150 Kč

Tento produkt značky Swanson nabízí čistě přírodní formuli založenou na blahodárných účincích bylinek, které podporují zdraví močového traktu i ledvin.

A které aktivní látky produkt obsahuje? Kromě osvědčených plodů brusinek také rostlinku zvanou Uva ursi neboli medvědice lékařská. Ta je známá svými odvodňovacími a antiseptickými účinky, které zklidňují a tlumí zánět v močovém traktu. Další látkou je tzv. kukuřičné hedvábí neboli Zea mays, které je bohatou zásobárnou antioxidantů a v tradiční čínské medicíně je po staletí užíváno k léčbě infekcí močových cest.

Doporučuje se užívat jednu kapsli za den a zapít vodou.

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 150 korun.

10. místo

JAMIESON Brusinky komplex

Orientační cena: 400 Kč

Osvědčená kanadská značka Jamieson nabízí tento výživový doplněk, který se skládá z 450 mg brusinek a 50 mg d-manózy. Každá kapsle obsahuje 500 mg koncentrátu z čisté brusinkové šťávy. Produkt pomáhá předcházet infekcím močových cest, dodává tělu antioxidanty pro udržení zdravého organismu, ale hodí se používat i při léčbě již existující infekce močových cest. V kapslích nenajdete žádné konzervační látky, aromata, lepek, laktózu, GMO, sůl ani umělá barviva.

Doporučuje se užívat 2 kapsle za den a pro viditelné výsledky je potřeba produkt brát pravidelně v minimální délce 4 týdnů. 

Balení, které obsahuje 60 kapslí, vás vyjde na necelých 400 korun.

11. místo

Urixin

Orientační cena: 300 Kč

Přírodní doplněk stravy, který obsahuje 6 aktivních složek v jedné kapsli. Najdete zde D-manózu, extrakt z brusinek, zlatobýl, kopřivu, extrakt ze zeleného čaje a Lactobacillus acidophillus.

D-Manóza je velmi významný sacharid, který můžeme najít v různých druzích ovoce i zeleniny. Extrakt z kanadské brusinky je velmi efektivní při léčbě infekcí pohlavních či močových cest. Působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci imunitního systému. Lactobacillus acidophilus jsou živé mikroorganismy, které se  vyskytují jako fyziologická součást bakteriální mikroflóry v těle. Zlatobýl přispívá ke zdraví močového měchýře a dolních močových cest a podporuje přirozenou obranyschopnost. Zelený čaj podporuje vylučování vody z těla a podporuje zdraví močových cest. A kopřiva? Ta má neskutečnou schopnost detoxikovat organismus a čistit ho od nežádoucích látek.

Přípravek je vhodný jak při akutních potížích, tak jako skvělá forma prevence.

Na závěr

Při zánětu močových cest je vždy nejlepší vyhledat ošetřujícího lékaře, který na základě vyšetření moči zjistí, jaká léčby je potřeba. Nezapomínejte ale na prevenci, protože štěstí přeje připraveným.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Uretritida

[2] Wikiskripta (CZ): Infekce močových cest

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Urinary Tract Infection (UTI)

[4] PubMed Central (ENG): Cranberries for preventing urinary tract infections

[5] PubMed Central (ENG): The role of herbal medicines in treatment of urinary tract diseases

4.2/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?