10 doplňků stravy pro zdravý (střevní) mikrobiom – recenze

Shrnutí: Věděli jste, že zdravá střeva zajišťují nejen dobrou obranyschopnost organismu, ale třeba i zdravou psychiku? Je to tak! To je mimochodem důvod, proč nepodceňovat stav střevního mikrobiomu, který skutečně funguje jako taková malá armáda mikroskopických organismů bojujících za naše zdraví – na mnoha frontách. A jak ho podpořit? Na to si dneska odpovíme!

 • U mě si první místo získal prémiový doplněk Black Stuff, který má dle uživatelských recenzí skvělé účinky na mikrobiom, imunitu, stav pokožky i psychiky.
 • Na 2. místo jsem vybrala Probio24, protože se jedná o jedny z nejlepších probiotik na českém trhu – obsahují totiž 11 probiotických kmenů, 33 miliard živých kultur a čekankovou vlákninu inulin jako bonus.
 • A 3. místo jsem věnovala směsi Supergreens Original, která díky pěti zeleným superpotravinám rovněž dokáže mikrobiom perfektně podpořit.

Tipy na další produkty podporující zdravý mikrobiom najdete níže!

TOP  1. místo

Black Stuff

Orientační cena: 1000 – 1550 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o prémiový doplněk s vysokou vstřebatelností v těle, který posílí střevní mikrobiom a spolu s ním i zdraví. Jeho účinek potvrzuje nespočet zákazníků.

2. místo

Probio24

Orientační cena: 350 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o kapsle obsahující 11 probiotických kmenů a 33 miliard živých kultur v jedné dávce, a to je pro střevní mikrobiom skutečně štědrá porce. Výrobek dále obsahuje podporující látku inulin, která podporuje jeho účinnost.

3. místo

Blendea Supergreens

Orientační cena: 550 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož také tato směs je skvělým krokem ke zdravému mikrobiomu – v tomto případě díky směsi zelených superpotravin. Produkt obsahuje zelený ječmen, chlorellu, spirulinu, mladou pšenici a malé množství máty.

Deset nejlepších doplňků stravy pro zdravý mikrobiom

 1. Black Stuff Směs pro mikrobiom 1550 Kč (90 kapslí), 1000 Kč (30 g)
 2. Advance Nutraceutics Probio24 350 Kč (60 kapslí)
 3. Blendea Supergreens Original Máta 550 Kč (90 + 90 g)
 4. Advance Nutraceutics Colostrum 380 Kč (90 kapslí)
 5. Smidge Sensitive probiotika 2900 Kč (20 g), 1300 Kč (60 kapslí)
 6. Wild & Coco Probiotika Superhuman 1000 Kč (30 kapslí)
 7. Masticha Active 1000 Kč (100 kapslí)
 8. Natura Biotika aktivní vláknina 500 Kč (135,2 g)
 9. MicroCen Trans SanaGut Probio 470 Kč (30 kapslí)
 10. BrainMax Probiotic Complex 800 Kč (60 kapslí)

Co je to mikrobiom a proč je důležitý?

Střevní mikrobiom se dá chápat jako takový malý ekosystém uvnitř našeho těla, který je plný různých druhů bakterií, virů a dalších mikroorganismů.[1] Je to jakýsi vnitřní svět, který má obrovský vliv na naše zdraví a celkový stav organismu. Stav mikrobiomu se odráží na našem imunitním systému, trávení, metabolismu, dokonce ovlivňuje náš psychický stav[2] – a už jenom proto se vždycky vyplatí věnovat mu pozornost.

Každý máme něco, co nás trápí, nebo nám znepříjemňuje život. To bychom mohli nazvat problémy. Naštěstí na většinu problému existují řešení. A na problémy zdravotního rázu jsou většinou řešení ve formě úprav jídelníčku, přidání vitamínů, nebo třeba léků či doplňků stravy. 

Zde máte proto seznam článků, které odpovídají na mnoho otázek a pomáhají nalézt jednoduchá řešení: 

Jak o mikrobiom pečovat?

Základem péče o střevní mikrobiom je vyvážená strava, jejíž součástí by měla být vláknina[3]z ovoce a zeleniny, která mikrobiom vyživuje, výborné jsou celozrnné produkty a hlavně pak probiotické potraviny[4] – ty totiž obsahují živé mikroorganismy udržující zdravou mikrofloru ve střevech. Patří mezi ně například: 

 • kvašené zelí a další kvašená zelenina
 • jogurty (protože obsahují živé kultury bakterií)
 • kefír
 • kombucha
 • kimchi

Vyhýbat byste se naopak měli příliš tučným potravinám, a určitě se vyplatí hlídat si pitný režim. Ekosystém našich střev by každopádně měl být bohatý, rozmanitý a studie ukazují, že ho můžete účinně podpořit rostlinnou stravou[5] (zejména vegetariánskou a veganskou). 

No a pak tu jsou samozřejmě účinné doplňky stravy, na které se nyní podíváme blíže.

1. místo

Black Stuff Směs pro mikrobiom

Prvotřídní suplement s vysokou účinností, který posiluje mikrobiom a pomáhá s řadou zdravotních nepříjemností.

Orientační cena: 1000 – 1550 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala směs pro mikrobiom Black Stuff?

Na první příčku jsem umístila dva produkty od estonské značky Black Stuff (kapsle a prášek), které se o zdraví vašeho mikrobiomu postarají špičkově. Dokáží totiž potřebné minerály dopravit na správné místo a zároveň z něj odstranit látky, které do těla nepatří. Základem těchto unikátních doplňků jsou výtažky z hub chaga, kyselina huminová, fulvová a polyfenoly. Nespornou předností přípravků je pak jejich vysoká biologická dostupnost – ať už zvolíte jakoukoliv formu (prášek či kapsle), budou se skvěle vstřebávat.

Uživatelské recenze

Recenze na tenhle produkt jsem našla například na Heurece, kde si ho zákazníci pochvalují. Jedna z uživatelek píše, že byla dlouho jako „spící panna“ a tenhle doplněk ji probudil k životu – zlepšila se jí nálada a cítí se živější. Dalším lidem výrobek pomohl trávením, nebo s vyrážkami. Nadšené ohlasy jsem si přečetla i na Trustpilotu – zdá se, že kapsle pomáhají s širokou škálou problémů, ať už fyzických, či emocionálních. Předností přípravku je také jeho efektivita. V komentářích zaznívá, že jde o účinný produkt, podle zkušeností může zabrat už za dva týdny. 

V neposlední řadě má s tímto produktem perfektní zkušenost i naše šéfredaktorka Zorka. Zde je její krátká recenze: „Od mala bojuji s ekzémem a i když mě nyní v dospělosti netrápí tolik jako v dětství, stále mě trápil ekzém na rukou, který zejména v zimě doprovázejí do krve popraskané ruce. Po měsíci užívání Black Stuff mi ekzém zcela zmizel (předcházelo tomu mírné zhoršení) a letos jsem zažila první zimu bez jakékoliv praskliny a krvavých rukou. Navíc cítím, že při užívání produktu mám více energie a životní síly, což v dnešní hektické době považuji za obrovské plus. Takže Black Stuff doporučuji, kudy chodím. Za mě je to top doplněk stravy, jaký jsem kdy vyzkoušela.“

Více informací

Tento doplněk mimo jiné chrání buňky před volnými radikály, což potvrdila i studie uskutečněná na univerzitě v Rize. A jedno upozornění: kapsle skladujte na suchém místě v pokojové teplotě.

Za 90 kapslí (na 90 dní) zaplatíte přibližně 1550 korun, 30 kapslí na měsíc stojí 550 korun nebo si lze Black Stuff pořídit ve formě 30g prášku za 1000 Kč

Fotografie produktu

2. místo

Advance Nutraceutics Probio24

Probiotické kapsle obsahující 11 probiotických kmenů a 33 miliard živých kultur v jedné dávce.

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem dala Probio24 od Advance Nutraceutics na 2. místo?

Druhé místo jsem se rozhodla věnovat doplňku stravy od Advance Nutraceutics, protože ten střevní mikrobiom posílí silou úžasných jedenácti probiotických kmenů a 33 miliard živých kultur v jedné dávce. To ho dělá jedním z nejsilnějších probiotik na českém trhu, a možná, že dokonce úplně nejsilnějším. Předností kmenů, které v tabletách najdete, je navíc jejich vysoká odolnost: živé kultury perfektně vzdorují kyselému žaludečnímu prostředí, takže se bez problémů dostanou do cílové rovinky ve střevech.

Uživatelské recenze

Podle recenzí na srovnávačích Heureka a zbozi.cz se jedná o mimořádně kvalitní doplněk stravy. Píše se o něm, že výborně upravuje střevní mikroflóru a dle zkušeností zákazníků je vysoce účinný. Uživatelé dále oceňují skutečnost, že jde o 100% přírodní produkt s kvalitním složením, vyzdvihují vysoký počet kmenů obsažených v tabletách. Stranou nezůstává ani přijatelná cena výrobku.

Výborné recenze se pak objevují přímo na stránkách prodejce (nutraceutics.cz), kde lidé rovněž potvrzují pozitivní efekt kapslí, a hodně z nich je natolik spokojeno, že právě tato probiotika užívá opakovaně.

Další informace

A které konkrétní kmeny doplněk obsahuje? Jsou to: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus paracasei. Zvýšení účinnosti kapslí dále zajišťuje i prebiotická látka inulin.

Doporučené dávkování výrobku je 1 až 3 kapsle za den.

Probio24 vás bude stát přibližně 350 Kč za balení se 60 kapslemi.

3. místo

Blendea Supergreens Original Máta

Výborná směs pěti zelených superpotravin, které pomáhají normalizovat mikrobiální rovnováhu.

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila Supergreens Original od Blendea?

Mikrobiální rovnováhu dokáže normalizovat i produkt od značky Blendea jménem Supergreens Original. A protože jde navíc o přísně přírodní značku, rozhodla jsem se ho umístit na třetí příčku. Jedná se o prášek složený ze zelených superpotravin, který můžete rozpustit ve vodě nebo přimíchat do smoothie a vyrobit si výbornou super zdravou mňamku.

Uživatelské recenze

Pozitivní komentáře na tento produkt jsem našla na nezávislých srovnávačích – jak na Heurece, tak i na zbozi.cz se tento produkt drží z procentuálního hlediska vysoko. Podle recenzí funguje jak má, upravuje střevní rovnováhu. A spokojenost vyjadřují i maminky na stránkách modrykonik.cz, kterým pomohl s redukcí hmotnosti, nebo třeba se zažíváním.

A také na stránkách výrobce blendea.cz se tento produkt těší všeobecné oblibě. Lidé si chválí chuť prášku (i když se najdou i výjimky), vyzdvihují kvalitu směsi i její rozpustnost. Podle zkušeností výrobek dokáže pomoct například s bolením břicha po ránu, se střevními problémy či s únavou.

Dále o produktu

Směs obsahuje zelený ječmen (30 %), spirulinu (20 %), chlorellu (15 %), mladou pšenici (30 %) a špetku máty peprné (5 %). Tyhle zelené potraviny mají sílu samy o sobě. A když je dáte dohromady, nemůže vzniknout nic jiného než elixír dobrého zdraví.

Balení přípravku Blendea (90 g) obsahuje až 30 jednorázových dávek. Směs je 100% veganská a BIO. Bude vás stát okolo 550 Kč za balení, ale dost často na e-shopu Blendea narazíte na výhodnou akci 1+1 zdarma.

4. místo

Advance Nutraceutics Colostrum

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsem vybrala Colostrum od Advance Nutraceutics?

Dále do svých TOP produktů zařazuju Colostrum od Advance Nutraceutics, protože je to perfektní podpora mikrobiomu (a ruku v ruce imunity). Produkt obsahuje opravdu hodně imunoglobulinů IgG, je čistý a pyšní se certifikátem kvality. Konkrétně se jedná o bovinní (tj. hovězí) kolostrum, které se získává od našich českých krav. 

Jo! A nesmím zapomenout vypíchnout fakt, že v recenzích si lidé pochvalují účinnost kaplí během chřipkových epidemií.

Dále o produktu

Toto kolostrum obsahuje 440 mg imunoglobulinu v jedné kapsli, mělo by se dávkovat po 1-2 kapsli 1-2× denně (dospělí), nebo po jedné kapsli 1-2× denně v případě dětí.

Cenově vás produkt vyjde na cca 380 Kč (za balení s devadesáti kapslemi).

Fotografie produktu

5. místo

Smidge Sensitive probiotika

Čím mě zaujala probiotika Smidge?

Skvělé probiotické doplňky najdete i u značky Smidge, které pořídíte buď ve formě prášku, nebo kapslí. Na těchto výrobcích je skvělé, že jsou vhodné i pro osoby s histaminovou intolerancí – neobsahují totiž bakterie, které by jeho tvorbu stimulovaly. V kapslích najdete osm kmenů důležitých kmenů, a to v ideální kombinaci. Jsou to: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum a Bifidobacterium lactis.

Další info

Na produkty od značky Smidge se můžete spolehnout, neboť jsou pravidelně testovány. Jsou čisté, účinné a neobsahují těžké kovy. Zaplatíte za ně cca 1300 Kč (za 60 kapslí) nebo cca 2900 Kč za 20 g prášku, který vám ale vydrží na celých 100 dávek, což mi přijde super.

6. místo

Wild & Coco Probiotika Superhuman

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem vybrala probiotika Superhuman Symbiotics od Wild & Coco?

Své místo si u mě získal i produkt Superhuman od české značky Wild & Coco, který bude vaše střeva také jaksepatří hýčkat. Obohatí je totiž o 28 silných probiotických kmenů, 32,5 miliard živých bakterií a jako bonus tu máme prebiotickou vlákninu ze slunečnice topinambur. Tahle látka prospěšné bakterie vyživuje, a ty jsou pak díky ní daleko silnější a odolnější. Na posílení mikrobiomu je zkrátka tenhle doplněk (jako) stvořený.

Více informací

Jedná se o 100% přírodní produkt vhodný i pro vegetariány, jehož cena se pohybuje okolo cca 1000 Kč za 30 kapslí.

7. místo

Masticha Active

Orientační cena: 1000 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila Mastichu Active?

Za pozornost stojí také Masticha active – produkt, ve kterém figuruje chioská masticha, DGL extrakt z lékořice, aktivní kultura přátelských kvasinek Saccharomyces boulardii a speciální kmen bakterie Lactobacillus reuteri.

Mimochodem – pokud prozkoumáte složení probiotických doplňků, které uvádím výše, zjistíte, že Lactobacillus reuteri neobsahují. A protože základem zdravého mikrobiomu je diverzita, určitě není od věci právě o tomto výrobku přemýšlet.

Dále o produktu

Jedno balení obsahuje 100 kapslí a doporučené dávkování doplňku je 3× denně po dvou kapslích, nejlépe nalačno. Podle výrobce by mělo jedno balení vydržet přibližně na dva týdny.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 1000 korun za 100 kapslí.

8. místo

Natura Biotika aktivní vláknina

Orientační cena: 500 Kč

Čím mě zaujala vláknina Natura Biotika?

Jak je známo, mikrobiom je tvořen živými mikroorganismy, které prospívají našemu zdraví. A ty se – jako každý živý organismus – musí něčím živit. Proto se doporučuje spolu s probiotiky přijímat i dostatečné množství vlákniny. V tomto ohledu bych proto doporučila produkt od značky Apothecary Natura Biotika – jedinečný vlákninový komplex obsahující tzv. arabinogalaktány, které podporují růst prospěšných bakterií (Bifidobacterium, Lactobacillus acidophilus). 

Ve složení najdete:

 • modřínovou vlákninu psyllium 
 • akáciovou vlákninu
 • vlákninu z jilmu plavého
 • a vlákninu z proskurníku lékařského. 

Také tento doplněk, jehož balení se 135,2 g stojí cca 500 korun, by tedy mohl výborně posloužit jako podpora přátelských bakterií ve střevě, imunity a trávení.

9. místo

MicroCen Trans SanaGut Probio

Orientační cena: 470 Kč

Proč jsem vybrala SanaGut Probio?

Doporučit dále mohu kapsle SanaGut Probio, které obsahují pět probiotických kmenů (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus GG) a patentovanou složku Probiglue, díky níž se mikroorganismy lépe zachytí na stěnách sliznice. Také tento doplněk přispěje ke zdravějšímu stavu střevní mikroflóry a podpoří vaši imunitu. 

Důležité! Tato probiotika je možné konzumovat i během onkologického léčení, protože jsou bezpečná a pomáhají poškozené střevní prostředí dostávat zpět do původního stavu.

Doporučené dávkování doplňku je po 1 kapsli 1-2× denně, minimálně 20 minut před jídlem. Vždy důkladně zapijte.

Tento produkt vás bude stát cca 470 Kč za 30 kapslí.

10. místo

BrainMax Probiotic Complex

Orientační cena: 800 Kč

Čím mě oslovil Probiotic Complex od BrainMaxu?

A poslední příčka tohoto srovnání patří probiotickým kapslím od BrainMaxu, protože:

 • obsahují dvanáct aktivních probiotických kmenů, 25 miliard živých organismů
 • najdete v nich prebiotika FOS a inulin
 • kapsle jsou odolné vůči žaludečním kyselinám, takže se bez problému dostanou až do střev (jedná se o tzv. enterosolventních kapsle)

A na které přátelské kmeny se vaše střeva mohou těšit? Jsou to: Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Saccharomyces boulardii.

Doplněk by se měl dávkovat po dvou tabletách denně a za balení se 60 kapslemi zaplatíte asi 800 Kč.

Závěrem

Pokud vás dlouhodobě trápí nějaký zdravotní problém, není od věci povzbudit střevní mikroflóru. Podporou mikrobiomu prostě nikdy nic nezkazíte. Účinnou vzpruhou může být některý z doplňků od značky Black Stuff, které jsou zcela přírodní a jejich účinků na mikrobiom, trávení, kožní problémy, ale i na psychiku si uživatelé velmi cení. Dále jsou skvělá probiotika Probio24, které pečují o mikrobiom silou 11 probiotických kmenů, nebo zelená směs Supergreens Original, která normalizuje mikrobiální rovnováhu. A samozřejmě při tom nezapomínejte na mikrobiom-friendly jídelníček (vhodné potraviny najdete výše v článku), který je jednoznačným základem střevního zdraví!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[6] Wikipedie (CZ): Mikrobiom

[7] Wikiskripta (CZ): Fyziologická bakteriální flóra lidského těla

[8] Healthline (ENG): How Does Your Gut Microbiome Impact Your Overall Health?

[9] Healthline (ENG): The Microbiome Diet: Can It Restore Your Gut Health?

[10] PubMed Central (ENG): Gut Microbiome: Profound Implications for Diet and Disease

[11] PubMed Central (ENG): Gut microbiome and health: mechanistic insights

[12] Food and Drug Administration – FDA (ENG): One Health Microbiome Research Across FDA Centers

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »