11 tipů na nejlepší vlákninu (& psyllium) – recenze

Shrnutí: Trápí vás trávicí potíže jako je nadýmání, zácpa nebo průjem? Dostatečný příjem vlákniny by vám mohl pomoci. V tomto článku jsem srovnala 11 vláknin, které stojí za vyzkoušení:

 • 1. místo vyhrálo Psyllium ADVANCE. Prvotřídní vláknina z ekologického zemědělství. Skvělý poměr cena/výkon.
 • 2. místo jsem dala rozpustné vláknině z kořene čekanky NaturalProtein Inulin. Skvělá do pití, kaší i jogurtů.
 • A 3. místo získaly Dr.Popov Psyllium Probio. Ideální pro všechny, kdo dávají přednost praktické formě kapslí.

Dále v článku rozebírám:

Co je to vláknina,[1] k čemu slouží a proč ji konzumovat? Co je to psyllium[3] a jak může podpořit vaše zdraví?[4]

TOP  1. místo

Psyllium ADVANCE

Orientační cena: 330 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o 450 g skvělého psyllia ze semen jitrocele indického v BIO kvalitě. Ideální pro správnou funkci trávicího traktu, střev a normální hladiny cholesterolu v krvi.

2. místo

NaturalProtein Inulin

Orientační cena: 110 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o 100% přírodní nízkokalorickou rozpustnou vlákninu z kořene čekanky. Vyniká prebiotickými účinky a je velmi prospěšný pro střevní mikroflóru.

3. místo

Dr.Popov Psyllium Probio

Orientační cena: 380 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jsou to snadno polykatelné kapsle s obahem psyllia a živých bakterií Lactobacillus, které přispívá k lepšímu trávení a zdravé hladině krevního cholesterolu.

Jedenáct nejlepších produktů vlákniny

 1. Psyllium ADVANCE 330 Kč (450 g)
 2. NaturalProtein Inulin 110 Kč (250 g)
 3. Dr.popov Psyllium Probio 430 Kč (240 kapslí)
 4. NESTLÉ rozpustná vláknina 440 Kč (250 g)
 5. Lepicol kapsle pro zdravá střeva 330 Kč (180 tablet)
 6. Ecce Vita Bowel Kare 300 Kč (60 kapslí)
 7. Topnatur Psyllium Fit&slim 240 Kč (180 kapslí)
 8. Vláknina Psyllium GreenFood Nutrition 170 Kč (96 kapslí)
 9. Swanson FiberAid vláknina 660 Kč (250 g)
 10. NOW Prebiotic Fiber with Fibersol-2 500 Kč (340 g)
 11. Viridian Fibre Complex 330 Kč (90 kapslí)

Co je to vláknina?

Slovo vláknina není na poli zdravé výživy žádný nový pojem. Určitě jste zaznamenali její různé hodnoty na produktech, slyšeli jste o jejím blahodárném významu a podobně. A o co se tedy přesně jedná?

 • Vláknina[1] jsou nestravitelné nebo jen z části stravitelné kusy rostlinné potravy, konkrétně polysacharidů.
 • Možná by se na první dobrou mohlo zdát, že vláknina není tedy pro tělo vůbec potřebná, ale opak je pravdou.
 • Aby naše zažívání a střeva fungovala tak, jak mají, hraje přítomnost vlákniny zásadní roli.
 • Vláknina se v trávicím traktu dále nerozkládá, ale nabaluje na sebe další nežádoucí kousky, které se zde vyskytují. Tím střevo a vlastně i celý trávicí systém čistí. Umí také absorbovat vodu a podporovat aktivitu a peristaltiku střev.
 • Může fungovat jako dobrá prevence před nežádoucími nemocemi trávicí soustavy.

Jak se dělí?

Vláknina není jen jedna, ale dělí se na dva typy:

Jedná se o hmotu, která se rozpouští díky bakteriím, které jsou přítomny ve střevech. Do této sorty patří pektin, což je druh vlákniny, který se nachází například v ovoci, luštěninách, ječmenu či sójových produktech. 

Jaké má funkce?

 • Umí snižovat vysokou hladinu krevního cholesterolu (HDL nebo LDL). 
 • Snižuje nadprodukci žluče.
 • Snižuje kyselost žaludku a zpomaluje jeho vyměšování. To znamená, že je člověk déle sytý a potrava se kvalitněji zpracovává a absorbuje. Cukry z potravin se díky tomu dostávají do střev pomaleji a tím se reguluje krevní cukr.

Oproti té rozpustné je nerozpustná vláknina poměrně dost hrubá a drsná hmota, která se ve vodě nerozpouští. Nebojte se ale, i přes svou nerozpustnost ji dokáže velmi dobře absorbovat. Do tohoto druhu se řadí celulóza, která je obsažená v ovoci, zelenině a slupkách obilovin. Dále hemicelulóza, což je součást otrub a hub, ořechů či semínek. 

Jaké má funkce?

 • Slouží jako prevence potíží se střevy zácpy, průjmy, plynatost a podobně.
 • Změkčuje stolici.
 • Stimuluje svaly střev.
 • Zvyšuje průchodnost potravy trávicím traktem. 
 • Zmírňuje hemoroidy.
 • Zvyšuje pocit sytosti.
 • Čistí tělo od škodlivých látek.

Jaké benefity přináší její užívání?

Její hlavní a naprosto zásadní benefit je, že chrání naše střeva. Může fungovat jako prevence před nádorovými onemocněními, pomáhá při obezitě, reguluje zdravé vylučování, dodává tělu nezastupitelnou energii, působí jako prebiotika, reguluje trávení živin, detoxikuje organismus, vyrovnává hladinu krevního cukru a cholesterolu a přispívá k dobré fyzické kondici.

Doporučuje se, aby zdravý, dospělý člověk přijal 30 gramů vlákniny denně.[2]

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Co je to psyllium?

Psyllium je druh rozpustné vlákniny.[3] Konkrétně jsou to rozemletá semínka jitrocele indického, který původně pochází z Indie, ale v současnosti se pěstuje po celém světě včetně Evropy a České republiky. Psyllium má nízkou kalorickou hodnotu a proto se hodí i při hubnoucích kůrách.

Jaké má psyllium účinky?

Mezi hlavní účinky,[4] které psyllium má, patří:

 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Pomáhá při redukci hmotnosti.
 • Změkčuje stolici.
 • Čistí střeva.
 • Funguje jako prevence proti rakovině tlustého střeva.
 • Reguluje krevní tlak.
 • Podporuje kvalitu kůže.
 • Přirozeně tlumí chuť k jídlu.

Jak psyllium funguje?

Psyllium se většinou prodává ve formě hrubšího prášku a můžete ho bez problému přidat do jogurtu, kaše, udělat si smoothie a podobě. Nemá de facto žádnou chuť, takže vám nebude vadit v žádném pokrmu.

A jak přesně psyllium funguje? 

 • V tekutině nabobtná a vytvoří takový hustý gel. Navíc tímto procesem několikanásobně zvětší svůj objem – uvádí se, že až 40× – a proto je důležité přijímat při jeho konzumaci velké množství tekutin. 
 • Psyllium se doporučuje užívat ideálně hned ráno. Můžete ho přidat do vaší snídaně – kaše, jogurtu, hutné polévky a podobně. Můžete ho ale konzumovat i před jídlem – jednoduše ho rozpustíte ve vlažné vodě.

Jaké potraviny jsou bohaté na vlákninu?

Jak jsme již zmínili výše, je dobré, aby dospělý člověk přijímal cca 30 g vlákniny za den. Bohužel to není úplně jednoduché. Je třeba dodržovat pestrost a kvalitu stravy.

A jaké potraviny obsahují nejvíce vlákniny?[5]

 • Obiloviny a výrobky z nich (celozrnná mouka, kuskus, rýže natural apod.).
 • Luštěniny.
 • Ořechy.
 • Ovoce (jablka, avokádo, maliny, švestky, rozinky, pomeranč, hruška, fíky, banány).
 • Zelenina (artyčok, kapusta, kedluben, batáty, lilek, brokolice, brambory).

Co hrozí při nedostatku vlákniny?

Pokud nebudete přijímat dostatečné množství vlákniny, můžete se potýkat s různými problémy,[6] mezi které patří například:

Tím, že na sebe vláknina váže vodu (ta rozpustná), dokáže změkčit stolici a tím ji lépe vyloučit z těla ven.

Hemoroidy jsou nejčastější kontraindikace při zácpě. Tím, že je stolice hrubá a není vláčná, dochází k poranění při vyprazdňování. Vláknina slouží jako výborná prevence, ale i léčba.

Nadváha a obezita je v dnešní době civilizační nemoc. Je ale dobré vědět, že přísun kvalitní vlákniny může pomoci. Vláknina totiž zmírňuje pocit hladu, zasytí, čistí střeva a snižuje vstřebávání tuků a cukrů.

Cévní onemocnění nejsou v populaci nic neobvyklého. Většinou jsou způsobeny hlavně špatnou životosprávou a stresem. Jak s tím může pomoci vláknina? Snižuje krevní tlak a cholesterol, čímž dokáže předcházet například ateroskleróze nebo infarktu.

SIBO nebo také syndrom bakteriálního přerůstání je střevní problém, které způsobuje problémy s trávením. Příznaky jsou bolesti břicha, nadýmání, neustálý pocit těžkosti v žaludku a nebo i průjem. SIBO je onemocnění tenkého střeva a často se projevuje například u lidí s cukrovkou. Vláknina může této nemoci jak předcházet, tak ji i pomoci léčit.

1. místo

Psyllium ADVANCE

100% psyllium v BIO kvalitě. Semena jitrocele indického, ze kterého získává, jsou pěstována v ekologicky kontrolovaném prostředí.

Orientační cena: 330 Kč

Proč je psyllium od Advance nutraceutics na 1. místě?

Psyllium od Advance nutraceutics jsem vybrala z toho důvodu, že se jedná o vysoce kvalitní produkt, který se k nám dováží z Indie. Tam je získávaný ze semen jitrocele indického, pěstovaného v kontrolovaném prostředí, které splňuje přísné parametry ekologického zemědělství. V ČR je následně testované v nezávislé laboratoři (prochází kontrolou kvality prostřednictvím mikrobiologické analýzy a analýzy na těžké kovy). Proto si myslím, že si můžete být jistí, že se jedná o psyllium prvotřídní kvality.

Uživatelské recenze

Na e-shopu značky Advance nutraceutics má psyllium spokojená hodnocení, která chválí vysokou kvalitu produktu a funkčnost co se týče udržení váhy. Obecně jsou produkty od této značky pěkně hodnocené jak na Zboží, tak třeba na Heuréce.

Více informací

Toto psyllium s velkým obsahem rozpustné vlákniny oceníte, pokud chcete dostat do rovnováhy trávení a střeva. Zároveň pomáhá k udržení zdravé hladiny krevního cholesterolu.

Doporučená denní dávka pro dospělé je 2,5-5 gramů (teda 1 až 2 lžičky). Pro děti od 6 let je to jedna lžička. Čtěte pozorně podrobné pokyny dávkování na obalu produktu!

Balení se 450 gramy stojí cca 330 korun.

2. místo

NaturalProtein Inulin

100% přírodní nízkokalorická vláknina z kořene čekanky. Inulin je perfektně rozpustný a lehce sladký. Hodí se do různých nápojů, kaší, jogurtů a podobně.

Orientační cena: 110 Kč

Proč je inulin od NaturalProtein na 2. místě?

Inulin je vláknina, která se získává z kořene čekanky a na rozdíl od psyllia nabízí mírně sladkou chuť, proto jsem ji i vybrala do tohoto srovnání. Můžete s ní jemně přisladit čaj nebo ji rozmíchat do jogurtu, smoothie, kaše… fantazii se meze nekladou. Líbí se mi, že se skvěle rozpouští, má nízkou kalorickou hodnotu a hlavně – působí blahodárně na střevní mikroflóru a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.

Uživatelské recenze

Tuto vlákninu seženete u NaturalProtein, což je velmi sympatický e-shop, plný zajímavých informací, receptů a hlavně produktů, jejichž výběr se neustále zvětšuje. I recenze na tento e-shop jsou na Heuréce velmi spokojené a navíc je jich opravdu hodně. Zmiňují především kvalitu zboží, rychlost doručení, dárky k objednávce a ochotnou a milou komunikaci.

Více informací

Doporučená denní dávka inulinu je 12-15 gramů, což odpovídá jedné vrchovaté polévkové lžíci. Ale pokud s vlákninou teprve začínáte, užívejte nejprve menší dávky a ty postupně navyšujte. Díky tomu vás nepřepadnou žádné zažívací potíže.

250gramové balení, které vám vystačí na cca 20 porcí, stojí okolo pouhých 110 korun.

3. místo

Dr.Popov Psyllium Probio

Kvalitní psyllium v kapslích, které je obohacené o probiotika. Upravuje zažívání a je vhodné pro všechny, komu vadí vláknina v prášku.

Orientační cena: 430 Kč

Proč je Psyllium Probio od Dr.Popova na 3. místě?

Tyto kapsle obsahují 100% přírodní rozpustnou formu vlákniny. Dr. Popov dováží psyllium přímo z Indie a následně je v ČR důkladně laboratorně testuje po stránce kvality a mikrobiologie. Firma Dr. Popov je také prvním úspěšným českým vývozcem Psyllia do Evropské Unie. Kromě toho kapsle obsahují živé bakterie Lactobacillus, které účinek vlákniny podporují.

Uživatelské recenze

Z recenzí na tuhle vlákninu v kapslích, která je navíc obohacená o probiotika, jsem nadšená. Na Heuréce jich je velká spoustu a jsou vesměs velmi pozitivní. Lidé potvrzují, že jim tyto kapsle zplepšily zažívání (například vyřešily problémy se zácpou, průjem, ale také omezily pocity hladu). Na Zboží jsou spokojená hodnocení podobného rázu. Navíc jeden uživatel píše, že kapsle užívá jako podpůrnou léčbu při hemorodiech a je s nimi spokojený.

Více informací o produktu

Jak tyto tabletky dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 2-3 dvakrát až třikrát denně kapsle a dostatečně je zapít vodou, bylinným čajem, ovocnou šťávou či džusem. Nejvhodnější je užívání nalačno nejméně 30 minut před jídlem. Maximální denní dávka je 9 kapslí.

A cena? Cca 430 korun za 240 kapslí. Lze však pořídit i menší balení se 120 kapslemí za cca 240 korun.

4. místo

NESTLÉ rozpustná vláknina

Orientační cena: 440 Kč

Proč jsem vybrala rozpustnou vlákninu od Nestlé?

Tato vláknina od značky Nestlé se prodává ve formě prášku, který se získává ze semen guarové rostliny. Jedná se o rozpustnou formu vlákniny, která dokáže změkčit stolici a předcházet tak zácpě a hemeroidům. Tento typ vlákniny můžete bez problémů sypat do teplých i studených pokrmů nebo do jakékoliv tekutiny. Má neutrální chuť, takže ji ani nepocítíte. Jedná se o 100% rostlinnou vlákninu bez lepku, fruktózy či sladidel.

Mohou ji užívat děti i těhotné ženy či diabetici.

Tento produkt vás bude stát cca 440 korun.

5. místo

Lepicol kapsle pro zdravá střeva

Orientační cena: 330 Kč

Proč jsem vybrala kapsle Lepicol?

Kapsle pro zdravé střeva značky Lepicol obsahují vlákninu psyllium, která přispívá k udržování normálního střevního prostředí, napomáhá správnému a snadnému vyprazdňování a předchází vážným onemocněním střev. Obsahuje specifické živé kultury, inulin a trávicí enzymy.

Jsou zde obsažené specifické živé kultury, které vyvíjí celosvětově známá společnost Protexin. V 10 gramech jsou až 2 miliardy CFU.

A jak dávkovat? Maximálně 8 kapslí denně před jídlem s dostatečným množstvím vody.

Cena za toto balení je cca 330 korun.

6. místo

Ecce Vita Bowel Kare

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem sem zařadila i Bowel Kare od Ecce Vita?

Kapsle od české značky Ecce Vita obsahují psyllium a ajurvédské bylinky. Jedná se o 100% rostlinné kapsle, takže se hodí i pro vegetariány a vegany. Kapsle pomáhají při střevních potížích, těžkostech žaludku, zácpách či průjmech a fungují jako prevence hemeroidů.

Doporučuje se užívat 1-2 kapsle spolu s jídlem.

A cena? 60 kapslí vás bude stát cca 300 korun.

7. místo

Topnatur Psyllium Fit&slim

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala Psyllium Fit&slim od Topnatur?

Toto psyllium ve formě prášku slibuje podporu při snižování hmotnosti a redukčních dietách. Obsahuje Glukomannan, který při dodržování zdravé životosprávy může pomoci se shazováním kil. Produkt obsahuje psyllium a glukomannan.

A jak užívat? 2 kávové lžičky produktu smíchejte ve 100 ml vody a hned po vypití ještě zapijte cca 300 ml tekutiny. Tento nápoj můžete pít až 3× za den. 

Cena za jedno balení je cca 240 korun.

8. místo

Vláknina Psyllium GreenFood Nutrition

Orientační cena: 170 Kč

Proč jsem vybrala kapsle se psylliem od GreenFood Nutrition?

Tyto kapsle plné psyllia pomáhají k udržení zdravého stavu střev a celého trávicího traktu. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která při kontaktu s vodou zvětšuje svůj objem a díky tomu následně zpomaluje pohyb potravy v trávicí soustavě. Změkčuje stolici, podporuje zdravé vylučování, předchází zácpě a může pomoci při redukčních dietách.

Jak dávkovat? Užívejte 2 kapsle 2× denně, nejlépe s jídlem.

Cena je cca 170 korun.

9. místo

Swanson FiberAid vláknina

Orientační cena: 660 Kč

Proč jsem vybrala vlákninu od Swanson?

Rozpustná vláknina od americké značky Swanson je naprosto bez chemikálií a dalších nadbytečných přísad. Tato vláknina má za úkol vyživovat zdravé bakterie ve střevě a tím ho udržovat zdravé a vitální.

Značka Swanson vznikla v roce 1969 a kromě vlákniny se zabývá kompletním sortimentem zdravého životního stylu. Nabízí produkty jako jsou vitamíny, minerály, výživové doplňky i kosmetické přípravky.

A jak tuto vlákninu užívat? Výrobce doporučuje jednu odměrku, což je 1,5 g, smíchat ve vašem oblíbeném jídle nebo nápoji třikrát denně. 

Cena za toto balení je cca 660 korun.

10. místo

NOW Prebiotic Fiber with Fibersol-2

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala prebiotickou vlákninu od NOW?

340 g prebiotické vlákniny Prebiotic Fiber „pohladí“ vaše střeva, zmírní projevy zácpy a bude udržovat váš zažívací trakt v rovnováze. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která se získává z kukuřice. Skvěle zasytí na delší dobu, takže nebudete mít potřebu jíst více, než je zdrávo. Zároveň pomáhá udržovat hladinu glukózy. 

A jak užívat? Výrobce radí smíchat  2 polévkové lžíce denně v 240 ml vody nebo jiného nápoje k doplnění jídla.

Cena se pohybuje okolo 500 korun.

11. místo

Viridian Fibre Complex

Orientační cena: 330 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala Fibre Complex od Viridianu?

Tato komplexní vláknina v kapslích se skládá jak z rozpustné, tak i z nerozpustné vlákniny. Tuto směs tvoří: psyllium, jablečný pektin, rýžové otruby, kyselina alginová, lněné semínko, antioxidanty a F.O.S. fruktooligosacharidy.

Tento produkt splňuje parametry kategorie Kosher a všechny jeho složky jsou 100% aktivní. Kapsle jsou rostlinného původu a jsou tak vhodné jak pro vegetariány, tak pro vegany. V produktu nejsou obsažené konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenice, laktóza, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý nebo kyselina stearová.

Jak užívat? Hned několika způsoby:

 • Standardní způsob: 1-3 kapsle užívejte průběžně během dne, s jídlem a zapijte dostatečně vodou.
 • Intenzivní kúra: dávkujte 3× denně 3 kapsle, s jídlem a zapijte dostatečně vodou. Délka intenzivní kůry je 10 dnů, což se rovná jednomu balení.

Cena za 90 kapslí je cca 330 korun.

Závěr

Vláknina by měla být neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Pomáhá nám udržovat v kondici náš druhý mozek, což je střevní mikrobiom. Vláknina je skvělá prevence zažívacích obtíží a závažných onemocnění střev, ale používá se i jako prostředek léčby, když problémy už vznikly.

Na základě mého průzkumu kvalitních vlákin bych vám doporučila Psyllium ADVANCE v BIO kvalitě, které má navíc výbornou cenu. Dále doporučuji NaturalProtein Inulin, což je skvěle rozpustná vláknina z kořene čekanky, která je nízkokalorická a jemně sladí. A pokud vás nebaví rozpustný prášek, zkuste Dr.Popov Psyllium Probio ve formě kapslí, které se dobře polykají a navíc jsou obohacené o blahodárná probiotika. Vždy se však raději poraďte se svým lékařem, jaká forma vlákniny je pro vás nejlepší.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[7] Wikipedie (CZ): Vláknina

[8] Wikiskripta (CZ): Vláknina

[9] Healthline (ENG): Why Is Fiber Good for You? The Crunchy Truth

[10] PubMed Central (ENG): The Health Benefits of Dietary Fibre

[11] PubMed Central (ENG): High Fiber Diet

[12] PubMed Central (ENG): Health benefits of dietary fiber

4.6/5 (Počet hlasů: 13)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »