Zinek (tablety) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to zinek, k čemu nám slouží a proč ho doplňovat? Jaký je nejlepší potravinový doplněk zinku? Na co si dát pozor a jak ho dávkovat?

TOP  1. místo

Immune Charge+® Zinc Ionophore

Orientační cena: 1300 Kč

Kvalitní zinek v kombinaci s rostlinnými sloučeninami kvercetinem, luteolinem a hesperetinem, které zajišťují vyšší jeho vysokou vstřebatelnost.

2. místo

Viridian Balanced Zinc Complex

Orientační cena: 440 Kč

Skvělý zinek ve vysoce využitelné formě bisglycinátu v kombinaci s mědí a vitamínem A. Hodí se na potlačení akné, ekzémů, lupénky a dalších kožních problémů.

3. místo

NOW Zinc
Glycinate

Orientační cena: 350 Kč

Výborný zinek s chelátovou vazbou přispívá ke zdravému stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky, imunitního systému a k normálním rozpoznávacím funkcím.

Dvanáct nejlepších produktů zinku

Co je to zinek?

Zinek je stopový prvek, což znamená, že ho náš organismus potřebuje ke správnému vývoji pouze v malém množství.  Účastní se v našem těle více než 300 biochemických reakcí od trávení až po nervovou činnost. Zinek také podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin a mastných kyselin.

V těle se vyskytují zhruba 2 gramy zinku, z nichž je valná většina uložená v červených krvinkách. Tělo si ho ale nedokáže samo vyrobit, proto je třeba neustálého doplňování. 

Po železe je zinek druhým adeptem na nejhojnější minerál v těle, jelikož je přítomen v každé buňce.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Proč je zinek důležitý?

Zinek toho má na bedrech opravdu hodně. Je důležitý pro správné fungování mnoha fyziologických procesů v těle:

 • Enzymatické reakce, kterých je více než 300
 • Je nezbytný pro funkci imunitních buněk a jeho nedostatek může vést k oslabené imunitě. Kromě toho dostatek zinku výrazně snižuje vznik infekcí a podporuje imunitní systém u starších osob
 • Zinek je klíčový pro syntézu nukleových kyselin a jeho deficit ovlivňuje rychlost buněčného dělení, růstu, regenerace i hojení
 • Podílí se na mnoha gastrointestinálních činnostech, což znamená, že bez naše tělo nemůže trávit potravu a vstřebávat veškeré živiny
 • Má vliv na správné hojení ran
 • Je nenahraditelný v období růstu, protože dlouhodobý deficit zinku může způsobit jeho zpomalení.
 • Má protizánětlivé účinky, antioxidační účinky. 
 • Snižuje toxicitu olova a kadmia.
 • Pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
 • Jeho správná hladina zvyšuje tvorbu spermií.P
 • Podílí se na velmi složitém procesu, který přispívá k regeneraci pokožky a zvyšuje její elasticitu.
 • Zinek je také důležitý pro správné vnímání chutí a vůní.

V jakých potravinách zinek najdeme?

Kdo by je neměl rád, že? Můžete je “zobat” jen tak, samotné, nebo si je nasypat na jakýkoliv pokrm, přidat do chleba a podobně. 

Jedna lžíce, asi 10 gramů, obsahuje přibližně deset procent doporučené denní dávky zinku.

Výhoda ovesných vloček je ta, že jsou velmi snadno dostupné a navíc univerzální. Obsahují rozpustnou vlákninu, která zasytí a navíc se spojuje se sníženým rizikem srdečních chorob. Půl šálku ovesných vloček obsahuje 1,3 miligramu zinku, což je přibližně deset procent denní dávky.

Pro milovníky masa je hovězí vynikající zdroj zinku. Kilo hovězí kýty obsahuje cca 6,5 gramu zinku.

Pro vegetariány značka ideál, ale stejně tak pro “všežravce”, jelikož hovězí maso by pochopitelně nemělo být na talíři každý den. Šálek vařené nebo konzervované cizrny má vysoký obsah vlákniny a bílkovin a navíc obsahuje 2,5 miligramů zinku.

Tato pochoutka z mléka obsahuje kromě probiotik, bílkovin, sodíku a vápníku i zinek a to v dávce přibližně 1,4 mg v jednom kelímku.

Ořechy jsou nejen velmi chutné, ale také ohromně přínosné. Ideální dávka je přibližně polovina šálku, ve kterém dostanete 3,8 mg zinku.

Ústřice jsou jedním z největších zásobníků zinku. Jsou také významným zdrojem vitaminu B12, který je zásadní pro váš nervový systém, metabolismus a zdravé krvinky.

Dávkování zinku

Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 8 – 15 mg v závislosti na pohlaví a věku. Pokud si zakoupíte nějaký doplněk stravy s obsahem tohoto minerálu, určitě dbejte na pokyny výrobce.

U jedinců, kteří mají stresové zaměstnání nebo intenzivně cvičí se obecně doporučuje  dávka v rozmezí 15 až 30 mg. 

Spotřeba zinku se zvyšuje v období dospívání, těhotenství a také při kojení.

Nejlépe využitelná forma zinku

To,do jaké míry se dokáže zinek vstřebávat se odvíjí od stavu trávicího traktu každého jedince. Je to tedy velmi individuální.

Doporučuje se například bisglycinát zinečnatý, jelikož se jedná se o vysoce vstřebatelnou formu zinku a zároveň nezpůsobuje nevolnost. Tato forma obsahuje až 25 % zinku.

Nejčastější skupiny osob, které se potýkají s nedostatkem zinku jsou lidé s gastrointestinálním onemocněním (Crohnova choroba), chronickým onemocněním ledvin a jater (cirhóza), vegetariáni a vegani, těhotné a kojící ženy, osoby s poruchy příjmu potravy a také osoby, které mají nadměrnou konzumaci alkoholu.

Další formy zinku jsou:

 • Citrát zinečnatý (zinc citrate), obsahuje 34 % elementárního zinku. 
 • Síran zinečnatý (zinc sulphate), obsahuje přibližně 22 % zinku. 
 • Glukonát zinečnatý (zinc gluconate), obsahuje přibližně 13 % zinku. 
 • Monomethionin zinku (zinc monomethionine), obsahuje přibližně 21 % zinku.
 • Pikolinát zinečnatý (zinc picolinate), obsahuje přibližně 19 % zinku
 • Askorbát zinečnatý (zinc ascorbate), obsahuje cca 15% zinku.
 • Chlorid zinečnatý

Projevy nedostatečného příjmu zinku

Nedostatek zinku se může projevovat mnoha způsoby a je to velmi individuální proces. Zbystřit byste ale měli v těchto případech:

 • Průjem
 • Snížená imunita
 • Řídnutí vlasů
 • Snížená chuť k jídlu
 • Poruchy nálad
 • Suchá pokožka
 • Poruchy zraku
 • Snížené libido, potence a plodnost
 • Bolesti
 • Nepravidelná menstruace
 • Deprese
 • Anémie
 • Akné
 • Únavu
 • Zhoršené hojení ran
 • Úbytek na váze

Přebytek zinku

Nejen nedostatek, ale i nadbytek zinku není v pořádku. Jako bezpečný limit je považováno množství 25 miligramů zinku denně. Pokud tuto dávku překročíte, můžete se i se zlou potázat. Děje se to většinou z důvodu konzumace velkého počtu potravinových doplňků.

Může nastat silné zvracení a další zažívací problémy, dysfunkce ledvin, průjem, vypadávání vlasů a anémie – nedostatek železa. Přebytek zinku zabraňuje vstřebávání železa.

Přebytek zinku snižuje i cholesterol HDL. Ten je považován za zdravý cholesterol. HDL cholesterol opravuje poškozené membrány buněk a odstraňuje škodlivý cholesterol LDL, který způsobuje arteriosklerózu

Takže si pamatujte, že se nic nemá přehánět a všeho s mírou.

1. místo

Immune Charge+® Zinc Ionophore

Orientační cena: 1300 Kč

Tento produkt od americké značky Quicksilver Scientific ukrývá výjimečně biologicky dostupnou kombinaci zinku s rostlinnými sloučeninami luteolinem, hesperetinem a kvercetinem, které napomáhají lepšímu vstřebávání zinku.

A jaké jsou důležité benefity tohoto produktu? Zinek zastává životně důležitou roli v našem imunitním systému, protože ho chrání před externími škodlivými vlivy. Posiluje dýchací systém, střeva, hormonální rovnováhu, vlasy, kůži, kosti a působí proti zánětům. Společně s kvercetinem podporuje přirozenou integritu střevní bariéry a pomáhá chránit tělo před vnějšími environmentálními stresory.

Zinek je zde ve formě octanu zinečnatého a doporučuje se denně užívat 2 kapsle společně s vodou.

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 1300 korun.

2. místo

Viridian Balanced Zinc Complex

Orientační cena: 440 Kč

Tento produkt obsahuje vysoce využitelnou chelátovou formu zinku v synergní kombinaci s mědí a vitamínem A. Zinek má na organismus mnohostranné účinky, měď je v produktu obsažena, 

Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a produkt neobsahuje geneticky modifikované, či ozařované složky. Zároveň zde také nenajdete žádné konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý či kyselinu stearovou.

90 kapslí stojí cca 440 korun.

3. místo

NOW Zinc Glycinate

Orientační cena: 350 Kč

Zinek od značky NOW obsahuje obsahuje chelátovou vazbu, která zlepšuje vstřebatelnost a biodostupnost zinku v organismu.

Zinek je esenciální, tedy nepostradatelný, minerál, který je nezbytný pro normální funkci mnoha orgánů a systémů v těle. Přispívá hlavně k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, k normální funkci imunitního systému a rozpoznávacím funkcím.

Napomáhá rovněž k udržení fyziologické hladiny testosteronu v krvi, plodnosti a reprodukci. 

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně s jídlem.

Cena za 120 kapslí je cca 350 korun.

4. místo

Swanson Chelated Zinc

Orientační cena: 150 Kč

Swanson Albion Chelated Zinc podporuje imunitní systém, zdraví prostaty a je nezbytný pro dobrý zrak. Chelátová vazba je nejlépe vstřebatelná forma minerálů pro lidské tělo. 

Tento produkt podporuje imunitní systém a zdraví prostaty, zdravý zrak a má vysokou biologickou dostupnost.

Doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem.

90 kapslí stojí cca 150 korun.

5. místo

BrainMax Zinc Complex

Orientační cena: 400 Kč

BrainMax Zinc Complex je synergická kombinace vysoce biodostupné formy zinku, selenu a mědi. Každá kapsle obsahuje 15 mg elementárního zinku, 1 mg mědi a 490 mg bio kurkumy. Zinek ve formě bisglycinátu zinečnatého je pro tělo nejlépe vstřebatelnou formou 

Produkt neobsahuje žádné balastní látky a díky rostlinným kapslím je vhodný i pro vegany.

Cena za 100 kapslí je cca 400 korun.

6. místo

Viridian G.T.F. Chromium Complex

Orientační cena: 650 Kč

G.T.F. Chromium Complex je komplexní doplněk stravy zaměřený na podporu kontroly krevního cukru, hladiny cholesterolu, hmotnosti, inzulinové sensitivity, chuti k jídlu, zpomalení stárnutí a také při problémech s akné.

Produkt svou čistotou a složením splňuje parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní.

Doporučuje se užívat 1 – 3 kapsle denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

90 kapslí stojí cca 650 korun.

7. místo

Reflex Zinc Matrix

Orientační cena: 450 Kč

Zinek od značky Reflex obsahuje unikátní synergickou kombinaci minerálů, vázaných u vybraných forem v chelátech na aminokyseliny a organické kyseliny.

Hlavní filozofií všech produktů této značky je maximální kvalita a čistota použitých surovin.

Cena za 100 kapslí je cca 450 korun.

8. místo

Garden of Life Vitamin Code RAW Zinc

Orientační cena: 400 Kč

Tento zinek od značky Garden of Life není vyráběn za vysokých teplot a nejsou do něj přidávány žádná syntetická plniva, barviva, ani konzervanty, takže je v něm zachováno maximum aktivních látek a je ve 100% raw kvalitě.

Každá kapsle obsahuje 30 mg elementárního zinku v nejlépe vstřebatelné chelátově formě, který je doplněn o 60 mg vitamínu C. Produkt navíc obsahuje směs probiotik a trávicích enzymů, díky kterým se ještě lépe absorbuje a působí blahodárně na trávicí trakt a imunitu.

Doporučené dávkování jsou 2 kapsle za den s jídlem či bez. Čistě rostlinné tobolky lze otevřít a rozmíchat ve vodě, ovocné či zeleninové šťávě, a vypít.

60 kapslí zakoupíte přibližně za 400 korun.

9. místo

Naturlabs Zinek a selen + měď

Orientační cena: 400 Kč

Česká značka NaturLabs při vývoji produktů vychází z nejnovějších biochemickým poznatků a dbá na absolutně čisté složení bez syntetických přísad.

Tento produkt představuje účinné spojení zinku se selenem a mědí, které se velmi dobře navzájem doplňují a působí synergicky. Zejména díky mědi se zinek v našem těle lépe vstřebává. Všechny tyto minerály jsou navíc v chelátově formě, kterou lidský organismus považuje za nejpřirozenější a skvěle ji přijímá.

Tento multifunkční produkt působí blahodárně na spoustu procesů v těle. Například přispívá ke zdravým kostem, nehtům, vlasům, pleti, posiluje imunitu, psychiku, chrání buňky před oxidačním stresem a harmonizuje hladinu testosteronu v krvi.

Doporučené dávkování je jedna kapsle během dne, která je potřeba dostatečně zapít vodou.

60 veganských kapslí stojí cca 400 korun.

10. místo

Jamieson Zinek

Orientační cena: 250 Kč

Tento zinek od ověřené kanadské značky Jamieson, která funguje už od roku 1922, je ve formě glukonátu zinečnatého a jedna tableta obsahuje 25 mg zinku. Produkt pomáhá správnému metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků v těle a přispívá ke zdravému fungování lidským imunitních funkcí.

Doporučuje se užívat 1 tabletka každý druhý den a je potřeba ji brát s dostatečným časovým odstupem po užití nebo před užitím jiných přípravků či léků. O vhodném dávkování se také můžete poradit se svým lékařem.

V balení najdete 100 tablet, které neobsahují lepek, laktózu, přidaný cukr, umělá barviva, příchutě ani konzervační látky.

Jedno balení tohoto produktu stojí cca 250 korun.

11. místo

Trime Zinek chelát + měď

Orientační cena: 400 Kč

Produkt od značky obsahuje chelátovou formu zinku, kterou umí tělo výborně vstřebat. Zinek společně s mědí podporují přirozenou imunitu. Kapsle jsou 100% přírodní, tudíž vhodné i pro vegany. 

Výrobce udává, že by se měla brát 1 kapsle denně. a zároveň zmiňuje, že je zinek nejúčinnější, pokud se užívá nalačno, přibližně 45 minut před nebo 2 hodiny po jídle.

90 kapslí můžete pořídit za cca 400 korun.

12. místo

Nordbo Vegan D3, C a Zinek

Orientační cena: 550 Kč

Tento produkt je od švédské značky Nordbo, která si zakládá na kvalitních surovinách z ověřených zdrojů a jejich inovativním zpracováním do klinicky ověřených funkčních přípravků. Při výrobě je dbáno na udržitelnost, ekologii a etiku, což dokládá certifikát GMP (Good Manufacturing Practices).

Jedná se o účinný mix vitamínu D3 ve formě cholekalciferolu, vitamín C a samozřejmě zinek v nejlépe vstřebatelné chelátové formě jakožto pikolinát zinečnatý. Pro ještě lepší vstřebatelnost jsou minerály doplněny kokosovým MCT olejem.

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli za den, ale podle české legislativy je dávkování sníženo na 1 kapsli každý druhý den.

Balení s 90 veganskými kapslemi vás vyjde na cca 550 korun.

Závěr

Zinek je nezbytný stopový minerál a už víme, že si ho tělo neumí ani samo produkovat, ani dělat zásoby. Proto je důležité ho přijímat v potravě, popřípadě užívat dle doporučení různé suplementy.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Zinek

[2] Wikiskripta (CZ): Zinek

[3] Healthline (ENG): Zinc Supplements: Benefits, Dosage, and Side Effects

[4] PubMed Central (ENG): Antioxidant and anti-inflammatory effects of zinc. Zinc-dependent NF-κB signaling

[5] PubMed Central (ENG): Zinc: an essential micronutrient

4.1/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »