Zinek (tablety) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to zinek, k čemu nám slouží a proč ho doplňovat? Jaký je nejlepší potravinový doplněk zinku? Na co si dát pozor a jak ho dávkovat?

TOP  1. místo

NOW Zinc Glycinate

Orientační cena: 350 Kč
2. místo

BrainMax Zinc Complex

Orientační cena: 400 Kč
3. místo

Viridian Zinc Complex

Orientační cena: 440Kč

Sedm nejlepších produktů zinku

Co je to zinek?

Zinek je stopový prvek, což znamená, že ho náš organismus potřebuje ke správnému vývoji pouze v malém množství.  Účastní se v našem těle více než 300 biochemických reakcí od trávení až po nervovou činnost. Zinek také podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin a mastných kyselin.

V těle se vyskytují zhruba 2 gramy zinku, z nichž je valná většina uložená v červených krvinkách. Tělo si ho ale nedokáže samo vyrobit, proto je třeba neustálého doplňování. 

Po železe je zinek druhým adeptem na nejhojnější minerál v těle, jelikož je přítomen v každé buňce.

Proč je zinek důležitý?

Zinek toho má na bedrech opravdu hodně. Je důležitý pro správné fungování mnoha fyziologických procesů v těle:

 • Enzymatické reakce, kterých je více než 300
 • Je nezbytný pro funkci imunitních buněk a jeho nedostatek může vést k oslabené imunitě. Kromě toho dostatek zinku výrazně snižuje vznik infekcí a podporuje imunitní systém u starších osob
 • Zinek je klíčový pro syntézu nukleových kyselin a jeho deficit ovlivňuje rychlost buněčného dělení, růstu, regenerace i hojení
 • Podílí se na mnoha gastrointestinálních činnostech, což znamená, že bez naše tělo nemůže trávit potravu a vstřebávat veškeré živiny
 • Má vliv na správné hojení ran
 • Je nenahraditelný v období růstu, protože dlouhodobý deficit zinku může způsobit jeho zpomalení.
 • Má protizánětlivé účinky, antioxidační účinky. 
 • Snižuje toxicitu olova a kadmia.
 • Pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
 • Jeho správná hladina zvyšuje tvorbu spermií.P
 • Podílí se na velmi složitém procesu, který přispívá k regeneraci pokožky a zvyšuje její elasticitu.
 • Zinek je také důležitý pro správné vnímání chutí a vůní.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

V jakých potravinách zinek najdeme?

Kdo by je neměl rád, že? Můžete je “zobat” jen tak, samotné, nebo si je nasypat na jakýkoliv pokrm, přidat do chleba a podobně. 

Jedna lžíce, asi 10 gramů, obsahuje přibližně deset procent doporučené denní dávky zinku.

Výhoda ovesných vloček je ta, že jsou velmi snadno dostupné a navíc univerzální. Obsahují rozpustnou vlákninu, která zasytí a navíc se spojuje se sníženým rizikem srdečních chorob. Půl šálku ovesných vloček obsahuje 1,3 miligramu zinku, což je přibližně deset procent denní dávky.

Pro milovníky masa je hovězí vynikající zdroj zinku. Kilo hovězí kýty obsahuje cca 6,5 gramu zinku.

Pro vegetariány značka ideál, ale stejně tak pro “všežravce”, jelikož hovězí maso by pochopitelně nemělo být na talíři každý den. Šálek vařené nebo konzervované cizrny má vysoký obsah vlákniny a bílkovin a navíc obsahuje 2,5 miligramů zinku.

Tato pochoutka z mléka obsahuje kromě probiotik, bílkovin, sodíku a vápníku i zinek a to v dávce přibližně 1,4 mg v jednom kelímku.

Ořechy jsou nejen velmi chutné, ale také ohromně přínosné. Ideální dávka je přibližně polovina šálku, ve kterém dostanete 3,8 mg zinku.

Ústřice jsou jedním z největších zásobníků zinku. Jsou také významným zdrojem vitaminu B12, který je zásadní pro váš nervový systém, metabolismus a zdravé krvinky.

Dávkování zinku

Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 8 – 15 mg v závislosti na pohlaví a věku. Pokud si zakoupíte nějaký doplněk stravy s obsahem tohoto minerálu, určitě dbejte na pokyny výrobce.

U jedinců, kteří mají stresové zaměstnání nebo intenzivně cvičí se obecně doporučuje  dávka v rozmezí 15 až 30 mg. 

Spotřeba zinku se zvyšuje v období dospívání, těhotenství a také při kojení.

Nejlépe využitelná forma zinku

To,do jaké míry se dokáže zinek vstřebávat se odvíjí od stavu trávicího traktu každého jedince. Je to tedy velmi individuální.

Doporučuje se například bisglycinát zinečnatý, jelikož se jedná se o vysoce vstřebatelnou formu zinku a zároveň nezpůsobuje nevolnost. Tato forma obsahuje až 25 % zinku.

Nejčastější skupiny osob, které se potýkají s nedostatkem zinku jsou lidé s gastrointestinálním onemocněním (Crohnova choroba), chronickým onemocněním ledvin a jater (cirhóza), vegetariáni a vegani, těhotné a kojící ženy, osoby s poruchy příjmu potravy a také osoby, které mají nadměrnou konzumaci alkoholu.

Další formy zinku jsou:

 • Citrát zinečnatý (zinc citrate), obsahuje 34 % elementárního zinku. 
 • Síran zinečnatý (zinc sulphate), obsahuje přibližně 22 % zinku. 
 • Glukonát zinečnatý (zinc gluconate), obsahuje přibližně 13 % zinku. 
 • Monomethionin zinku (zinc monomethionine), obsahuje přibližně 21 % zinku.
 • Pikolinát zinečnatý (zinc picolinate), obsahuje přibližně 19 % zinku
 • Askorbát zinečnatý (zinc ascorbate), obsahuje cca 15% zinku.
 • Chlorid zinečnatý

Projevy nedostatečného příjmu zinku

Nedostatek zinku se může projevovat mnoha způsoby a je to velmi individuální proces. Zbystřit byste ale měli v těchto případech:

 • Průjem
 • Snížená imunita
 • Řídnutí vlasů
 • Snížená chuť k jídlu
 • Poruchy nálad
 • Suchá pokožka
 • Poruchy zraku
 • Snížené libido, potence a plodnost
 • Bolesti
 • Nepravidelná menstruace
 • Deprese
 • Anémie
 • Akné
 • Únavu
 • Zhoršené hojení ran
 • Úbytek na váze

Přebytek zinku

Nejen nedostatek, ale i nadbytek zinku není v pořádku. Jako bezpečný limit je považováno množství 25 miligramů zinku denně. Pokud tuto dávku překročíte, můžete se i se zlou potázat. Děje se to většinou z důvodu konzumace velkého počtu potravinových doplňků.

Může nastat silné zvracení a další zažívací problémy, dysfunkce ledvin, průjem, vypadávání vlasů a anémie – nedostatek železa. Přebytek zinku zabraňuje vstřebávání železa.

Přebytek zinku snižuje i cholesterol HDL. Ten je považován za zdravý cholesterol. HDL cholesterol opravuje poškozené membrány buněk a odstraňuje škodlivý cholesterol LDL, který způsobuje arteriosklerózu

Takže si pamatujte, že se nic nemá přehánět a všeho s mírou.

1. místo

NOW Zinc Glycinate

Orientační cena: 350 Kč

Zinek od značky NOW obsahuje obsahuje chelátovou vazbu, která zlepšuje vstřebatelnost a biodostupnost zinku v organismu.

Zinek je esenciální, tedy nepostradatelný, minerál, který je nezbytný pro normální funkci mnoha orgánů a systémů v těle. Přispívá hlavně k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, k normální funkci imunitního systému a rozpoznávacím funkcím.

Napomáhá rovněž k udržení fyziologické hladiny testosteronu v krvi, plodnosti a reprodukci. 

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně s jídlem.

Cena za 120 kapslí je cca 350 korun.

2. místo

BrainMax Zinc Complex

Orientační cena: 400 Kč

BrainMax Zinc Complex je synergická kombinace vysoce biodostupné formy zinku, selenu a mědi. Každá kapsle obsahuje 15 mg elementárního zinku, 1 mg mědi a 490 mg bio kurkumy. Zinek ve formě bisglycinátu zinečnatého je pro tělo nejlépe vstřebatelnou formou 

Produkt neobsahuje žádné balastní látky a díky rostlinným kapslím je vhodný i pro vegany.

Cena za 100 kapslí je cca 400 korun.

3. místo

Viridian Balanced Zinc Complex

Orientační cena: 440 Kč

Tento produkt obsahuje vysoce využitelnou chelátovou formu zinku v synergní kombinaci s mědí a vitamínem A. Zinek má na organismus mnohostranné účinky, měď je v produktu obsažena, 

Svou čistotou a složením splňuje tento produkt parametry kategorie Kosher a produkt neobsahuje geneticky modifikované, či ozařované složky. Zároveň zde také nenajdete žádné konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý či kyselinu stearovou.

90 kapslí stojí cca 440 korun.

4. místo

Trime Zinek chelát + měď

Orientační cena: 400 Kč

Produkt od značky obsahuje chelátovou formu zinku, kterou umí tělo výborně vstřebat. Zinek společně s mědí podporují přirozenou imunitu. Kapsle jsou 100% přírodní, tudíž vhodné i pro vegany. 

Výrobce udává, že by se měla brát 1 kapsle denně. a zároveň zmiňuje, že je zinek nejúčinnější, pokud se užívá nalačno, přibližně 45 minut před nebo 2 hodiny po jídle.

90 kapslí můžete pořídit za cca 400 korun.

5. místo

Viridian G.T.F. Chromium Complex

Orientační cena: 650 Kč

G.T.F. Chromium Complex je komplexní doplněk stravy zaměřený na podporu kontroly krevního cukru, hladiny cholesterolu, hmotnosti, inzulinové sensitivity, chuti k jídlu, zpomalení stárnutí a také při problémech s akné.

Produkt svou čistotou a složením splňuje parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní.

Doporučuje se užívat 1 – 3 kapsle denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

90 kapslí stojí cca 650 korun.

6. místo

Swanson Chelated Zinc

Orientační cena: 200 Kč

Swanson Albion Chelated Zinc podporuje imunitní systém, zdraví prostaty a je nezbytný pro dobrý zrak. Chelátová vazba je nejlépe vstřebatelná forma minerálů pro lidské tělo. 

Tento produkt podporuje imunitní systém a zdraví prostaty,zdravý zrak a má vysokou biologickou dostupnost.

Doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem.

90 kapslí stojí cca 200 korun.

7. místo

Reflex Zinc Matrix

Orientační cena: 150 Kč

Zinek od značky Reflex obsahuje unikátní synergickou kombinaci minerálů, vázaných u vybraných forem v chelátech na aminokyseliny a organické kyseliny.

Hlavní filozofií všech produktů této značky je maximální kvalita a čistota použitých surovin.

Cena za 100 kapslí je cca 450 korun.

Závěr

Zinek je nezbytný stopový minerál a už víme, že si ho tělo neumí ani samo produkovat, ani dělat zásoby. Proto je důležité ho přijímat v potravě, popřípadě užívat dle doporučení různé suplementy.

Kam dál?

Rate this post