Vitamin C – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to vitamín C, jaké má účinky na náš organismus a který je nejlepší? Jak vybrat vitamín C a proč ho začít užívat? Jaké má benefity?

TOP  1. místo

Viridian Extra
vitamín C

Orientační cena: 500 Kč

Výborný produkt značky Viridian obsahuje v jedné kapsli 550 mg vitamínu C v pH neutrální formě, která je šetrná k zažívání. Součástí jsou i citrusové bioflavonoidy, které s vitamínem C působí synergně.

2. místo

HealthForce přírodní vitamín C

Orientační cena: 1500 Kč

Skvěle biologicky dostupný vitamín C v prášku z plodů camu camu a amly společně s extraktem z aceroly. Jedna dávka obsahuje 360 mg vitamínu C a bonusem je výborná ovocná chuť.

3. místo

NaturLabs liposomální vitamín C

Orientační cena: 400 Kč

250 mg liposomálního vitamínu C v 60 kapslích od značky NaturLabs. Díky revoluční technologii zpracování LipoCellTech se jedná o maximálně účinný „immunity booster“.

Jedenáct nejlepších vitaminů C

Co je to vitamín C?

Vitamín C nebo také kyselina askorbová je velmi silný antioxidant a v našem organismu se podílí na tvorbě a ochraně tkání jako jsou například kosti, cévy a kůže. Dále se podílí na tvorbě hormonů a snižuje hladinu cholesterolu.

Vitamín C je zcela nezbytný pro:

 • Stavbu kostí
 • Funkci cév
 • Funkci svalů a šlach
 • Pružnost pokožky
 • Činnost nervového systému
 • Ochranu buněk před nebezpečnou oxidací
 • Snížení únavy a vyčerpání
 • Zachování energetického metabolismu
 • Ochranu buněk před poškozením volnými radikály
 • Vstřebávání železa (především z rostlinných zdrojů)
 • Posílení imunitního systému

Céčko by se tedy mělo doplňovat průběžně a ne pouze v době, když nás trápí nějaká viróza nebo nachlazení. Prevence je nejlepší lék. 

Tento vitamín patří do skupiny rozpustných ve vodě a nachází se v hojném množství v ovoci a zelenině.

Pokud se “céčku” podíváme na zoubek z hlediska historie, tak zjistíme, že byl poprvé izolován v roce 1928 maďarským biochemikem Albertem Szent Gyorgyim.

Jak je to s vitamínem C v přírodě?

Je to vitamín, který se v přírodě přirozeně vyskytuje. Většina zvířat a rostlin si ho vytváří sama a nepotřebuje žádnou další suplementaci.

Ovšem jsou tu i tací, kteří si ho vytvořit nedovedou. Patří mezi ně samozřejmě člověk a některé další druhy primátů, morčata, kapybara, indický netopýr či pstruh nebo losos.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu C pro dospělé osoby?

Obecně se u dospělých doporučuje 80 – 100 mg vitamínu C za den. Každopádně jsou ale okamžiky, kdy je potřeba jeho dávku navýšit. Je to například při chladu, infekci, stresu, operaci, fyzické námaze, nádorových onemocněních, užívání určitých typů léku jako například antibiotika, nebo léků obsahujících kortizol, dále pak v období těhotenství a kojení. Krátkodobé zvýšení až na 500 mg je vhodné při nachlazení, velké tělesné námaze a zvýšeném stresu.

Z čeho získáváme vitamin C?

Když se podíváte na složení konkrétních potravin, tak se zaměřte na hodnotu symbolu E300, což je znak pro kyselinu L-askorbovou.  Vitamin C rozpustný ve vodě je citlivý na teplo, takže si dejte vždy pozor na skladování zakoupených produktů a i na jejich přípravu, protože obsah “céčka” se ztrácí tepelnou úpravou jako je vaření, sušení a ohřívání v mikrovlnce. Nejšetrnějším způsobem tepelné úpravy je příprava v páře.

Obsah vitaminu C v potravinách se může lišit. Doporučují se ale ověřené zdroje jako jsou  šípky, acerola, rakytník a černý rybíz, dále pak paprika, nať petržele a pažitky, brokolice a růžičková kapusta. V závěsu za nimi jsou kopřiva, jahody, kiwi a květák. A co citrusy? S nimi to paradoxně taková sláva není, protože  nepatří mezi zdroje s nejvyšším obsahem, i když chutnají kysele. Kromě rostlin získáváme vitamin C i ze živočišných zdrojů. Bohatým zdrojem jsou játra a ledviny. V malém množství ho obsahují i ryby.

3 základní typy doplňků vitamínu C

Čistá kyselina L-askorbová může být přírodní nebo syntetická, ale na vstřebatelnost a působení v těle to nemá žádný vliv. Jedná se pořád o jeden a ten samý produkt. Nejlépe se tato forma hodí pro jednorázové nebo občasné použití, například když se necítíte takzvaně ve své kůži a pokouší se o vás nějaká viróza. 

Tato forma se nehodí pro dlouhodobé užívání, protože je hodně kyselá a může dráždit žaludek. Pokud máte citlivý žaludek raději ji vynechte úplně.

Jedná se o minerály, které se váží na kyselinu askorbovou. Mezi nejznámější patří askorbát sodný, hořečnatý nebo vápenatý. Jejich výhoda je, že minerální látka snižuje kyselost a komplex je pak šetrnější k zažívání. Ani zde ale není vhodné dlouhodobé užívání. Je třeba brát v úvahu, že spolu s vitamínem C přijímáme i danou minerální látku. Tedy pokud máte například vyšší tlak nebude pro vás vhodný askorbát sodný – sodík totiž tlak zvyšuje.

Uvádí se, že lipozomální vitamín C má v porovnání s jinými formami vyšší vstřebatelnost. Proč? Protože je tekuté “céčko” obaleno fosfolipidovými nanobublinkami, jinými slovy liposomy. Tento obal chrání vitamín před degradací a umožňuje rychlejší i účinnější vstřebávání.

Uvolňování vitaminu C z lipozomu je řízené a probíhá postupně v průběhu několika hodin a tím se zaručí jeho vyšší koncentrace v krvi pro delší dobu. Taková úprava vitaminu C je velice technologicky náročná, proto mohou mít lipozomální přípravky vyšší cenu oproti klasickým tabletkám.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu C?

Jeho nedostatek se může projevit únavou, svalovou slabostí, bolestí kloubů a svalů, krvácejícími dásněmi a častější infekční onemocnění.

Extrémní nedostatek způsobuje nemoc zvanou kurděje, která se projevuje chudokrevností, krvácivostí, vypadáváním zubů, otoky kloubů a dásní, křehkostí kostí, častými infekcemi, oslabováním svalstva a žaludečními vředy.

Předávkování vitaminem C

Předávkovat se dá v podstatě vším. Když nic jiného, bude vám po nadměrné dávce čehokoliv, špatně. Z tohoto důvodu dodržujte vždy doporučené dávkování přímo od výrobce. 

Céčko je vitamin rozpustný ve vodě, takže přebytek se z těla jednoduše vyloučí. Vitamin C se neukládá do zásob, a proto se jím nedá oficiálně předávkovat. Nicméně při požití jeho vysokých dávek dochází jednorázově k podráždění žaludku a nadměrné zátěži ledvin. 

Vysokým dávkám by se měli vyhýbat osoby s náchylností na ledvinové kameny a také osoby užívající léčiva se skupiny sulfonamidů (kotrimoxazol).

1. místo

Viridian Extra vitamín C

Orientační cena: 500 Kč

Doplněk stravy od značky Viridian s obsahem vitamínu C je doplněný o patentovaný komplex nazvaný Pure-Way, který obsahuje citrusové bioflavonoidy a speciální mastné kyseliny. Přídavek těchto kyselin významně souvisí s biodostupností a vstřebatelností. Prostupnost vitamínu C organismem a jeho následné hladiny jsou pak mnohem vyšší než u obyčejného vitamínu. Vitamín C v tomto produktu je získaný pomocí fermentace kukuřice. 

Cena za 90 kapslí je cca 500 korun.

2. místo

HealthForce přírodní vitamín C

Orientační cena: 1500 Kč

Americká značka HealthForce nabízí tento inovovaný čistě přírodní vitamín C, který pochází z plodů amly (indický angrešt), amazonského ovoce camu camu a ještě je obohacený o výtažek z divoké barbadoské třešně neboli aceroly, která má 30× více „céčka“ než citron. Díky těmto přírodním zdrojům má produkt opravu vysokou biologickou dostupnost. Zároveň je veganský, bezlepkový, neobsahuje pesticidy, GMO, plnidla a splňuje všechny aspekty kategorie Kosher.

Výhodná je i forma prášku, díky které můžete doplněk stravy dávkovat podle vaší aktuální zdravotní situace. Obecně se doporučuje užívat 6 g denně, tedy asi 2 lžičky produktu. Jako všechny produkty od HealthForce, i tento nese certifikát TruGanic, který potvrzuje mimořádnou čistotu a BIO kvalitu.

400 g přírodního vitamínu C v prášku, který je zabalený v recyklovatelné láhvi z jantarového skla, stojí cca 1500 korun.

3. místo

NaturLabs liposomální vitamín C

Orientační cena: 400 Kč

Jedná se o čistý liposomální vitamín C, který je obohacený přírodní patentovanou fosfolipidovou strukturou.

Liposomální obal chrání účinnou látku a tím zajistí opravdu vysokou vstřebatelnost vitamínu. Liposomy jsou molekuly, jejichž vnější obal je tvořen zdravými tuky, které obalují vitamín C. V průběhu vstřebávání ze střeva tento tukový obal poskytuje vitaminu C ochranný kryt. Liposomální váček je přirozeným způsobem absorbován skrze stěnu střeva do krevního řečiště a s ním i neporušená molekula vitaminu C .

Cena za 60 kapslí je necelých 400 korun.

4. místo

NOW Vitamin C-1000 s šípkem

Orientační cena: 350 Kč

Vitamin C od značky NOW Vitamin s postupným uvolňováním obsahuje v každé tabletě, která je vzhledem ke svému složení vhodná i pro vegetariány a vegany, kromě 1000 mg kyseliny askorbové také 25 mg prášku z plodů růže šípkové.

100 tablet stojí cca 350 korun.

5. místo

BrainMax Liposomal Vitamin C

Orientační cena: 600 Kč

Produkt Vstřebatelnost LipoComplex Vitamin C® je kombinace bioaktivní formy vitamínu C společně s extraktem z šípku i citrusovými bioflavonoidy, díky které je uváděná vstřebatelnost “véčka” až   95% 

Vitamín C je zapouzdřen v nanočásticích, které se nazývají liposomy a díky tomu dokáže projít skrz stěnu tenkého střeva a dostat se až do krevního řečiště. Běžné formy vitamínu C střevní bariéru překonávají jen s velkými obtížemi a proto se vstřebá do krevní plazmy pouze 8 % vitamínu C. 

Lipozomy se skládají z přírodních fosfolipidů, které jsou základními stavebními kameny všech buněk, proto přes jejich stěny prochází zcela bez problému. Přirozeně se liposomy vyskytují například v kolostru a mateřském mléce, kde je maximální absorpce a využitelnost naprosto nezbytná. 

Cena za 60 rostlinných kapslí je cca 600 korun.

6. místo

Swanson Vitamin C + extrakt z šípků

Orientační cena: 550 Kč

Tento produkt od značky Swanson je vysoce účinný zdroj vitamínu C s šípky, které podporují vstřebávání tohoto vitamínu a zvyšují jeho antioxidační účinnost. Každá kapsle dodává 1 000 mg vitamínu C s 15 mg extraktu z šípků.

Cena za 250 kapslí je cca 550 korun.

7. místo

Ekolife Natura Citro Max Organic

Orientační cena: 500 Kč

Není to tak známé, ale extrakt z grepového semínka má široké spektrum účinku. Můžete ho užívat vnitřně pro posílení imunity a nebo použít jako podporu při kožních problémech jako jsou pigmentové skvrny, afty, opary, vyrážky, dermatitida, lupénka, pásový opar, kopřivka, bradavice či plísně.

Grepové semínko obsahuje proanthocyanidiny, prokyanidiny, esenciální mastné kyseliny, vitamín E a další látky, jejichž vlastnosti souvisí se zachováním stavu kolagenových struktur ve tkáních. Průzkumy ukázaly, že látky z grepového semínka mají velmi silné účinky související s kolagenem. Rovněž spolupracují velmi dobře s dalšími antioxidanty jako je vitamín C nebo A. 

Cena za 50 ml je bezmála 500 korun.

8. místo

Life Extension Vitamin C a Bio Quercetin

Orientační cena: 300 Kč

Vitamin C a ultra-vstřebatelný kvercetin od značky Life Extension dodá do těla plnohodnotnou dávku vitamínu C. Tyto sloučeniny mohou pomoci chránit tělo před oxidačním stresem, podporovat tvorbu kolagenu, zdravý imunitní systém a vstřebávání železa. 

Cena za 60 tablet je cca 300 korun.

9. místo

Puhdistamo Super Vitamin C

Orientační cena: 700 Kč

Tento vitamín C od prémiové finské značky Puhdistamo obsahuje čistě přírodní vitamín C v podobě kyseliny askorbové, který pochází z plodů tropického stromu Smuteň lékařská neboli Amla. Jeho plody jsou bohatou studnicí vitamínu C, protože ze 100 g lze získat až 600 mg „céčka“. V tomto produktu jsou konkrétně využity plody Amly v BIO kvalitě a původem z USA, které se následně zpracovaly ve Finsku. 

Doplněk stravy je opravdu holisticky čistý a neobsahuje nic navíc, žádná pojiva, plnidla, GMO ani umělá sladidla, výhradně aktivní látky v exkluzivní kvalitě.

Doporučené dávkování je 1 – 4 kapsle za den a v balení jich je 60.

A jaká je cena? Cca 700 korun.

10. místo

LIPO C ASKOR Forte vitamin C

Orientační cena: 800 Kč

Vitamín C od značky Lipo C Askor je nejúčinněji vstřebatelný zásluhou lipozomální technologie. Ta totiž vitamín C obklopuje vrstvou tuků, které tvoří i lidské buňky. Díky tomu se pak vitamín C snáze a účinněji vstřebává do našich buněk a navíc šetří naše zažívání. Kromě přírodního vitamínu C obsahuje tento přípravek ještě výtažek z šípku a bioflavonoidy z citrusových plodů. To vše tvoří úžasnou podporu imunity, psychické rovnováhy a celkové odolnosti organismu vůči zátěži.

Součástí produktu jsou navíc i testovací proužky URO C KONTROL, díky nimž zjistíte, zda má vaše tělo nedostatek vitamínu C.

Balení se 120 kapslemi pořídíte za cca 800 korun.

11. místo

JAMIESON vitamín C Premium

Orientační cena: 400 Kč

Léty prověřená kanadská značka Jamieson nabízí širokou škálu kvalitních přírodních doplňků stravy včetně tohoto prémiového vitamínu C s bioflavonoidy, konkrétně s rutinem, kvercetinem, rutinem, resveratrolem a dále s rostlinnými výtažky z aloe a černého pepře.

Kromě úžasné podpory imunity tento produkt působí jako vynikající antioxidant, takže chrání vaše buňky před oxidativním stresem a působí proti předčasnému stárnutí.

Produkt neobsahuje žádné konzervační látky, umělá barviva, lepek, GMO a je vhodný pro vegetariány.

Doporučuje se brát 1 kapsli za den vždy 2 hodiny před nebo po užití ostatních doplňků stravy.

V balení naleznete 120 kapsli a stojí něco málo přes 400 korun.

Závěr

Vitamín C je pro naše tělo taková vlajková loď. dejte si na jeho příjem pozor celoročně, nejen v zimních měsících, v období viróz. Můžete ho získat jak z potravy, tak z různých doplňků stravy.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín C

[2] Wikiskripta (CZ): Kyselina askorbová

[3] Healthline (ENG): 7 Impressive Ways Vitamin C Benefits Your Body

[4] PubMed Central (ENG): Vitamin C controls neuronal necroptosis under oxidative stress

[5] PubMed Central (ENG): Effects of vitamin C supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.