11 nejlepších vitamínů pro muže (na plodnost) – recenze

Shrnutí: Hledáte nejlepší vitamíny pro muže, které podpoří jejich celkovou vitalitu a také plodnost? Našli jste to pravé místo, protože právě v tomto článku jsem srovnala jedenáct kvalitních vitamínových suplementů pro muže:

 • První místo u mě Primulus, což jsou české tablety plné bylinných extraktů, vitamínů a minerálů podporujících mužské zdraví včetně libida a hormonální hladiny.
 • Na 2. místo jsem dala kapsle Blendea Man’s Vitality pro celkovou vitalitu mužů, které podporují jejich sexuální apetit, plodnost i hladinu testosteronu.
 • A 3. příčku získal doplněk stravy Multi40 pro muže, který obsahuje 40 rostlinných látek a výtažků pro komplexní podporu mužského zdraví.

V článku se dále dozvíte:

Jaké vitamíny a minerály jsou pro muže důležité?[1] Informace o mužské plodnosti včetně toho, jak ji podpořit[11] a jak se zjišťuje mužská neplodnost?[10]

TOP  1. místo

Primulus

Orientační cena: 570 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o doplněk speciálně vyvinutý pro muže, který přispívá k lepší výkonnosti, dodává energii, povzbuzuje libido a navrací do života vitalitu. Produkt obsahuje vitaminy, minerály a bylinné extrakty.

2. místo

Blendea Man’s Vitality

Orientační cena: 550 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o skvělého pomocníka, který prospívá na několika frontách. Pomáhá vyrovnávat hladinu testosteronu, zlepšovat imunitu, podporovat psychické zdraví i fyzickou aktivitu. Obsahuje např. Macu peruánskou, zinek, vitamin C.

3. místo

Multi40

Orientační cena: 350 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se jedná o multivitamin s náloží vitaminů, minerálů a přírodních látek, které pomáhají udržovat zdraví mužů. Doplněk obsahuje mimo jiné Pygeum africanum, Macu peruánskou, ženšen a zinek.

Jedenáct nejlepších vitaminů pro muže

 1. Primulus 570 Kč (60 tablet)
 2. Blendea Man’s Vitality 550 Kč (60 kapslí)
 3. Multi40 350 Kč (90 kapslí)
 4. Aminomax 420 Kč (60 kapslí)
 5. Klaire Labs SELEN 850 Kč (100 kapslí)
 6. Bylinné kapky SPERMAFIT 170 Kč (50 ml)
 7. Vegall Fertilan 620 Kč (60 kapslí)
 8. Viridian Fertility for Men 350 Kč (60 kapslí)
 9. BABYSTART FertilMan s Taurinem 350 Kč (30 tablet)
 10. NOW TestoJack 200 580 Kč (60 kapslí)
 11. NutriWorks Testo Booster 750 Kč (120 kapslí)

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro muže?

Není žádnou novinkou, že mužské tělo má trošku jiné potřeby a nároky než to ženské. Nejinak je tomu i u doplňků stravy a různých vitamínů. S postupem věku je důležité na to více myslet a dodávat tělu vše potřebné. Pokud si nejste jisti, jak na tom vaše tělo konkrétně je, nebojte se říci vašemu obvodnímu lékaři o krevní rozbor, kde je možné veškeré důležité hodnoty jak vitamínů, tak minerálů zachytit.

A jaké vitamíny jsou pro muže nejvhodnější?[1]

Vitamín D[2] je zásadní pro správnou funkci komplexní imunity, podporuje zdravý stav kostí svalů a kromě toho dokáže pomoci se zvýšením hladiny mužského hormonu testosteronu. Jak je známo, vitamín D čerpáme hojně ze slunce, ale od podzimu do jara se doporučuje suplementace.

Často se stává, že muži po 40. roku života trpí na deficit tohoto vitamínu. Je to živina, která podporuje zdravý stav centrálního nervového systému a má i pozitivní vliv na „čilost“ spermií. Vitamin B12[3] se nachází například v červeném mase, vejcích a obilovinách.

Další vitamín ze skupiny B, tentokrát B6.[4] Pokud je ho nedostatek, dochází ke zvýšení hladiny homocysteinu, což může způsobovat počátek neurodegenerativních chorob. Uvádí se, že muži nad 60 let by se měli snažit konzumovat 1,7 mg tohoto vitamínu za den.

Tato kyselina, která se též označuje vitamín B5,[5] je přirozenou součástí mnoha enzymů, které řídí chemické reakce v našem těle. Proto, aby vše fungovalo jak má, tedy i plodnost, je důležité mít její hladinu v rovnováze.

Ačkoliv tomu název nenapovídá, kyselina listová je druh vitamínu B a někdy ji můžete nalézt pod názvem B9.[6] Tato kyselina se podílí na tvorbě DNA, dělení buněk a tvorbě krve.

Hořčík[7] je minerál, který se aktivně podílí na tvorbě energie. Jeho úkol je velice důležitý, protože funguje jako prevence pocitu vyčerpání. Mimo to zajišťuje funkci příštítných tělísek a pomáhá s produkcí testosteronu.

Jeho užívání se doporučuje, protože snižuje riziko vzniku osteoporózy,[8] která je sice hlavní problém u žen, nicméně se nevyhýbá ani mužům.

U mužů nad 50 let snižuje vitamin C[9] potenciální riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo neprůchodnost cév.

Fakta o mužské plodnosti

Uvádí se, že v dnešní době by měl mít zdravý muž alespoň 40 milionů spermií. A z celkového počtu musí být alespoň 75 % živých a s normální morfologií.

 • Bohužel se uvádí, že s narůstajícím věkem muže se množství i kvalita spermií snižuje.
 • Průměrný ejakulát údajně obsahuje 100 000 000 spermií. Pokud toto množství spermií klesne pod 20 000 000, je diagnostikovaná neplodnost.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jak se zjišťuje neplodnost u mužů?

Prvním krokem by měla být vždy anamnéza, kdy se lékař potřebuje dotazovat, zda muž trpí nějakou dědičnou chorobou, závažnou nemocí, alergií a podobně.

Spermiogram je takové základní vyšetření na zjištění mužské plodnosti. Pokud má spermiogram snížené hodnoty, příčin může být hned několik – například malý objem ejakulátu, nízký počet spermií, nízká pohyblivost nebo špatná morfologie spermií.

Prostřednictvím „kultivace“ se zjišťuje přítomnost infekčního onemocnění mužských pohlavních orgánů.

Cílem tohoto vyšetření je zjistit, popřípadě vyloučit, onemocnění nadvarlete, varlete nebo prostaty.

Zde se zjišťuje, jestli muž netrpí nějakou dědičnou nemocí, která by mohla mít vliv na neplodnost.

Jedná se o zjištění hladiny hormonů, která se stanovuje z krve.

Jak podpořit mužskou plodnost?

Často se stává, že páry mají problém s otěhotněním a nezřídka kdy může být jakási disharmonie na mužské straně. Je to dáno životním stylem, stresem, stravováním, ale i genetikou a samozřejmě zdravotním stavem.[10]

Obecně by se dalo říci, že velké množství mužů řeší svou plodnost až ve chvíli, kdy touží po rodině a z nějakého důvodu to nejde. Špatná kvalita spermatu je většinou způsobená nízkou nebo nedostatečnou pohyblivostí spermií. Další problém bývá malé množství spermií v ejakulátu, za což obvykle může špatné zásobování varlat krví nebo důsledek zranění či úrazu.  

Jak pozitivně ovlivnit kvalitu spermií?

 • Dodržování správné životosprávy – čerstvé ovoce a zelenina, omezit polotovary, cukry, tučné a smažené pokrmy.
 • Omezit kouření a konzumaci alkoholu.
 • Dostatek zdravého pohybu – chůze, plavání, jogging.
 • Volit kvalitní a volnější oblečení.
 • Vhodná volba prodyšného spodního prádla.
 • Dostatek vitamínů a minerálů.
 • Pravidelný sex.
 • Zabránit přehřívání varlat – je to velmi častý jev, který se děje hlavně v létě. Důsledkem může být nechtěné snížení produkce spermií. Kromě letního období se toto děje například i při pravidelných návštěvách vířivek, saun nebo při nošení upnutého oblečení. 

Jaké potraviny či látky podporují mužskou plodnost?

Pokud vás trápí otázka plodnosti nebo toto téma řešíte pouze preventivně, je určitě dobré konzumovat následující látky, které mužskou plodnost podporují:[11]

 • omega mastné kyseliny (lněné semínko, rostlinné oleje, oříšky),
 • vitamín B (pivovarské kvasnice),
 • zinek (dýňová semínka, hovězí maso, ústřice, žloutek, játra),
 • česnek,
 • banán,
 • vitamíny A, C a E,
 • l-arginine,
 • maca peruánská,
 • zelený ječmen,
 • kyselina listová,
 • rakytník,
 • selen,
 • goji,
 • antioxidanty.

po 40. roku

Existují faktory, které mohou plodnost zhoršovat a patří mezi ně tyto:

 • kofein,
 • antibiotika,
 • extrémní fyzická zátěž,
 • častá sauna a horké koupele,
 • těsné kalhoty,
 • sedavé zaměstnání,
 • kouření,
 • obezita.

1. místo

Primulus

Komplexní doplněk stravy pro muže s cetifikovaným složením plným vitaminů, minerálů a bylinných extraktů.

Orientační cena: 570 Kč

Proč je Primulus na 1. místě?

První místo u mě obsadil produkt Primulus, protože se jedná o velice účinný doplněk stravy speciálně vyvinutý pro muže. Pomáhá docílit optimální hladiny testosteronu v těle, zlepšuje výkonnost, libido a vůbec přispívá k vitálnějšímu životu, nejen v rovině sexuality.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že tento produkt má skvělá hodnocení například na stránkách prodejce (primulus.cz), na kterých muži píší, že se po něm cítí výkonnější a energičtější. A pochvalné reakce jsem si přečetla i na portálech zbozi.cz a Heureka. Podle komentářů doplněk skutečně funguje a má nejlepší složení na našem trhu – uživatelé po něm mají více energie a lépe spí. Někdo jen zmiňuje, že je potřeba chvíli počkat, než se dostaví plné účinky.

Více informací

Primulus obsahuje několik prospěšných vitaminů (C, D3, B6, biotin), minerálů (zinek, hořčík, selen), extrakt z černého pepře, výtažek kotvičníku zemního a další aktivní složky.

Dávkovat by se měl po dvou tabletkách denně, v ideálním případě vždy ráno a večer.

Výrobek je laboratorně testovaný.

Cena za jedno balení se 60 tabletami se pohybuje okolo 570 korun.

2. místo

Blendea Man’s Vitality

Všestranné kapsle s přírodním složením na podporu celkové vitality mužů (včetně libida, hladiny testosteronu a plodnosti).

Orientační cena: 550 Kč

Proč je Man’s Vitality od Blendea na 2. místě?

Na druhou příčku jsem se rozhodla umístit produkt od značky Blendea – Man’s Vitality – protože obsahuje skvěle vyladěnou kombinaci aktivních složek podporujících vitalitu mužů, plodnost, libido a stabilitu hladiny testosteronu. A kromě toho užívání doplňku dopomáhá k lepším sportovním výkonům, rychlejší regeneraci a dokonce podporuje imunitní systém.

Ve složení doplňku figuruje například zinek, Maca peruánská (ta mimochodem dokáže skvěle rozproudit mužskou sexualitu), citrulin, hořčík, extrakt z hroznových semínek nebo vitamíny C, B6, D3 a E.

Uživatelské recenze

Na Heurece se píše, že doplněk zvyšuje libido a pomáhá k lepší regeneraci po fyzické aktivitě. Kromě toho je e-shop blendea.cz, který tento produkt nabízí, je na tomto srovnávači také skvěle hodnocený. Podle zákaznické zkušenosti zboží odesílají rychle, mají přehledný web a kvalitní i cenově výhodné produkty.

Dále o produktu

Man’s Vitality (kromě výše uvedeného) zlepšuje také stav vlasů a navozuje psychickou pohodu.

Za zmínku pak stojí také to, že jsou tyto kapsle bez konzervantů a jejich složení je natolik čisté, že si doplněk mohou dovolit i alergici.

Tento produkt stojí přibližně 550 Kč/balení.

3. místo

Multi40

Kvalitní multivitaminový doplněk se 40 přírodními látkami, speciálně vyladěný pro muže.

Orientační cena: 350 Kč

Proč je Multi40 od ADVANCE nutraceutics na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala produktu Multi40, protože obsahuje čtyřicet přírodních látek a vitamínů vedoucích k lepšímu zdraví. Konkrétně tento produkt se navíc vyrábí v několika variacích, z nichž jedna je speciálně vyvinuta právě pro muže.

Multivitaminový doplněk v „mužském provedení“ obsahuje kromě jiného také Pygeum africanum podporující zdravý stav prostaty, Macu peruánskou pro dobrý fyzický výkon, zinek a ženšen (tyto dvě složky pomáhají udržovat vyrovnanou hladinu testosteronu).

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (nutraceutics.cz) v recenzích zaznívá samá spokojenost. Jeden zákazník se například svěřuje, že ho po třech týdnech užívání opustila únava. A hezká procenta si multivitamin drží i na stránkách pilulka.cz (mužům prý produkt pomohl s větší energií i lepší imunitou) a na srovnávači zbozi.cz, kde se objevuje pochvalný komentář uživatelky, že balení s 90 kapslemi má super cenu a její manžel je s užíváním velmi spokojený.

Další informace

Multi40 dále obsahuje například: L-methionin, extrakty ze lnu, přesličky, borůvek, česneku, guarany, echinacey, zeleného čaje, mateří kašičku, kyselinu hyaluronovou, spirulinu, ječmen, inulin, kolagen, piperin, kurkumin, litein, koenzym Q10, rutin, hořčík, železo a kopec vitaminů (B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D, E).

A cenově se doplněk pohybuje okolo 350 Kč za 90 kapslí.

4. místo

Aminomax

Orientační cena: 420 Kč

Proč jsem vybrala Aminomax od HillVitalu?

Protože v kapslích jménem Aminoma najdou muži sedmnáct druhů aminokyselin, které podporují růst svalové hmoty, fyzickou výkonnost, regeneraci svalů i obranyschopnost organismu.

 • Co se týče esenciálních kyseliny (ty si lidské tělo neumí samo vytvořit), produkt obsahuje: lysin, leucin, histidin, threonin, valin, methionin, isoleucin, fenylalanin a tryptofan.
 • Dále kapsle obsahují i kyseliny neesenciální, jako je alanin, arginin, glutamin, glycin, prolin, karnitin a další.

Jaké je doporučené dávkování těchto kapslí? 1 kapsle za den s jídlem.

A cena? Cca 420 korun.

5. místo

Klaire Labs SELEN

Orientační cena: 850 Kč

Čím mě zaujal SELEN od značky Klaire Labs?

Selen je minerál, který je velmi příznivý jak pro muže, tak i pro ženy. Má schopnost podpořit zdraví nehtů, vlasů i štítné žlázy. Pokud se budeme soustředit pouze na muže, pak je důležité zmínit, že selen má velmi příznivý vliv na tvorbu spermií. 

A jak kapsle dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli za den s jídlem, nebo jak vám určí lékař či terapeut.

A cena? Cca 850 korun.

6. místo

Bylinné kapky SPERMAFIT

Orientační cena: 170 Kč

Proč jsem vybrala kapky Spermafit od značky Bylinné Kapky?

Protože bylinné kapičky z řady Bylinkářovo tajemství obsahují mnoho účinných látek, jako je například kotvičník zemní, maca a další, které podporují hormonální rovnováhu, tvorbu a aktivitu i zdravou pohyblivost spermií.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 30 až 50 kapek 3× denně.

A cena? Cca 170 korun.

7. místo

Vegall Fertilan

Orientační cena: 620 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila Fertilan od značky Vegall?

Fertilan je doplněk stravy pro muže, který podporuje jejich plodnost a to konkrétně tak, že udržuje normální hladinu testosteronu, dodává tělu zinek, přispívá k normální tvorbě spermií díky obsahu selenu, zlepšuje fyzický výkon a ekerci kvůli ženšenu, snižuje míru únavy a vyčerpání, což má na „bedrech“ vitamín B12.

A jak dávkovat? Výrobce radí užívat 2× za den 1 kapsli. Kapsle polykejte celé s dostatečným množstvím tekutiny. První kapsli si dejte ideálně hned ráno a druhou kapsli večer. 

60 kapslí seženete za cca 620 korun.

8. místo

Viridian Fertility for Men

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala kapsle Fertility for Men od Viridianu?

Tento produkt v kapslích je totiž přímo určený k podpoře mužské potence. Obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů, koenzym Q10, borovou kůru a mnoho dalších prospěšných látek, které podporují tělo a jeho správné funkce v oblasti plodnosti, kondice a revitalizace.  

Viridian Fertility for men obsahuje 100% aktivní složky. Kapsle jsou rostlinného původu, takže se skvěle hodí pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Pokud vám lékař neřekne jinak, užívejte 2 kapsle za den společně s jídlem.

A cena? Cca 350 korun.

9. místo

BABYSTART FertilMan s Taurinem

Orientační cena: 350 Kč

Čím mě zaujaly tablety FertilMan s Taurinem od značky Babystart?

Tento produkt ve formě tablet se skládá z vitamínů, minerálů a důležitých aminokyselin, které podporují mužskou plodnost.

A co přesně produkt obsahuje?

 • L-Taurin, který podporuje aktivitu spermií.
 • L-Arginin příznivě ovlivňuje počet spermií.
 • L-Carnitin, který ovlivňuje tvar a pohyblivost spermií.
 • Selen je silný antioxidant.
 • Zinek, který přispívá k udržení optimální hladiny testosteronu.
 • Vitamin C a vitamin B12 přispívají k normální činnosti nervové soustavy.
 • Vitamin E pomáhá zlepšit celkový stav spermií.
 • L-Glutathione chrání spermie.
 • Koenzym Q10 podporuje celkové zdraví spermií. 
 • Kyselina listová je důležitá pro vývoj buněk a buněčné dělení. 
 • Vitamin D3 podporuje produkci mužských pohlavních hormonů.

A jak se tento přípravek dávkuje? Doporučuje se užívat 1 tabletu za den – po jídle a dostatečně zapít.

Cena za 30 tablet je přibližně 350 korun.

10. místo

NOW TestoJack 200

Orientační cena: 580 Kč

Proč jsem vybrala TestoJack 200 od NOW?

Rostlinné kapsle od americké značky NOW TestoJack 200 obsahují kombinaci přírodních bylinných ingrediencí, které podporují reprodukční systém mužů a i jejich celkovou vitalitu. 

TestoJack podporuje udržení reprodukční funkce u mužů, dále působí příznivě na dýchací a nervovou soustavu, podporuje i imunitní systém a močové ústrojí. Směs je obohacená u rostlinu Muira Puamu, což je antioxidant, který podporuje fyzickou výkonnost a funguje jako tonikum. Maca, která se v produktu také nachází, podporuje plodnost, fyzické a duševní zdraví, vitalitu a vytrvalost.

Jak kapsle dávkovat? Doporučuje se brát 2 kapsle jednou až třikrát za den společně s jídlem.

Cena balení se 60 kapslemi je cca 580 korun.

11. místo

NutriWorks Testo Booster

Orientační cena: 750 Kč

Proč zakončuji srovnání produktem Testo Booster od NutriWorks?

Tento produkt obsahuje aktivní složky, které podporují produkci testosteronu. Produktu vévodí kyselina D-asparagová, která je doplněná o extrakt z avena sativa, macu, vitamín B6, vitamín D, zinek a zázvor. V kapslích nechybí ani výtažek z kopřivy, jenž působí blahodárně na správné fungování prostaty.

Hlavními benefity tohoto doplňku stravy je zlepšení libida, výkonnosti a hladiny testosteronu.

Co se týče dávkování, doporučují se 4 kapsle hned ráno, ideálně se snídaní.

A cena? Cca 750 korun.

Závěr

Pokud to vezmeme obecně, tak kvalita spermií a celkového zdraví mužů (a samozřejmě všech lidí) přímo souvisí s životním stylem. Zkuste upravit jídelníček, pravidelně se hýbat, dodržovat pitný režim, noste volnější oblečení a snažte se být v klidu, protože i psychika hraje velkou roli.

Kromě toho můžete své (nejen) pohlavní zdraví podpořit kvalitním doplňkem stravy k tomu určeným. Na základě mého průzkumu bych vám doporučila zejména český produkt Primulus, který je nabitý vitamín, minerály a extrakty z rostlinných látek, jenž pomáhají k mužskému zdraví po stránce hormonální, fyzické i duševní. Skvělou variantou je také Blendea Man’s Vitality – přírodní kapsle s obsahem látek na podporu mužské vitality, zahrnující zdravé libido, plodnost i hladinu testosteronu. Super produktem je také Multi40 od Advance nutraceutics, což je doplněk stravy pro muže, který obsahuje hned 40 aktivních látek na podporu celkového zdraví mužů.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Pohlavní soustava muže

[13] Wikiskripta (CZ): Mužský reprodukční systém

[14] Healthline (ENG): 10 Ways to Boost Male Fertility and Increase Sperm Count

[15] PubMed Central (ENG): The role of vitamin D in male fertility: A focus on the testis

[16] PubMed Central (ENG): Common medications and drugs: how they affect male fertility

4.8/5 (Počet hlasů: 6)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »