10 nejlepších vitamínů pro muže (na plodnost) – recenze

Jaké jsou nejlepší vitamíny pro muže? Co podporuje mužskou plodnost? Jak vybrat to nejlepší? Recenze, zkušenosti, diskuze a srovnání.

TOP  1. místo

NOW TestoJack 200

Orientační cena: 500 Kč

Výborný produkt s přírodními ingrediencemi, jako například kotvičník, které podporují reprodukční systém mužů a celkovou vitalitu.

2. místo

Aminomax

Orientační cena: 420 Kč

Skvělý výživový doplněk, který obsahuje 17 různých druhů aminokyselin. Příznivě působí na plodnost, sexuální apetit u mužů a optimální fungování organismu.

3. místo

Solgar L-Arginin L-Ornitin

Orientační cena: 600 Kč

Kombinace dvou účinných aminokyselin, které podporují nárůst svalové hmoty, hojení ran, imunitní systém, jaterní funkce, mužskou plodnost a výkonnost.

Deset nejlepších vitaminů pro muže

Vitamíny pro muže, jaké jsou pro ně nejlepší?

Není žádnou novinkou, že mužské tělo má trošku jiné potřeby a nároky, než to ženské. Nejinak je tomu i u doplňků stravy a různých vitamínů. S postupem věku je důležité na to více myslet a dodávat tělu vše potřebné. Pokud si nejste jisti, jak na tom vaše tělo konkrétně je, nebojte se říci vašemu obvodnímu lékaři o krevní rozbor, kde je možné veškeré důležité hodnoty jak vitamínů, tak minerálů zachytit.

A jaké vitamíny jsou pro muže nejvhodnější?

Vitamín D je zásadní pro správnou funkci komplexní imunity, podporuje zdravý stav kostí svalů a kromě toho dokáže pomoci se zvýšením hladiny mužského hormonu testosteronu. Jak je známo, vitamín D čerpáme hojně ze slunce, ale od podzimu do jara se doporučuje suplementace.

Často se stává, že muži po 40. roku života trpí na deficit tohoto vitamínu. Je to živina, která podporuje zdravý stav centrálního nervového systému a má i pozitivní vliv na „čilost“ spermií. B12 se nachází například v červeném mase, vejcích a obilovinách.

Další vitamín ze skupiny B, tentokrát B6. Pokud je ho nedostatek, dochází ke zvýšení hladiny homocysteinu, což může způsobovat počátek neurodegenerativních chorob. Uvádí se, že muži nad 60 let by se měli snažit konzumovat 1,7 mg tohoto vitamínu za den.

Tato kyselina je přirozenou součástí mnoha enzymů, které řídí chemické reakce v našem těle. Proto, aby vše fungovalo jak má, tedy i plodnost, je důležité mít její hladinu v rovnováze.

Ačkoliv tomu název nenapovídá, kyselina listová je druh vitamínu B a někdy ji můžete nalézt pod názvem B9. Tato kyselina se podílí na tvorbě DNA, dělení buněk a tvorbě krve.

Jedná se o minerál, který se aktivně podílí na tvorbě energie. Jeho úkol je velice důležitý, protože funguje jako prevence pocitu vyčerpání. Mimo to zajišťuje funkci příštítných tělísek a pomáhá s produkcí testosteronu.

Jeho užívání se doporučuje, protože snižuje riziko vzniku osteoporózy, která je sice hlavní problém u žen, nicméně se nevyhýbá ani mužům.

U mužů nad 50 let snižuje tento vitamin potenciální riziko vzniku srdečních onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo neprůchodnost cév.

Fakta o mužské plodnosti

Uvádí se, že v dnešní době by měl mít zdravý muž alespoň 40 milionů spermií. A z celkového počtu musí být alespoň 75 % živých a s normální morfologií.

Bohužel se uvádí, že s narůstajícím věkem muže se množství i kvalita spermií snižuje. Průměrný ejakulát údajně obsahuje 100 000 000 spermií. Pokud toto množství spermií klesne pod 20 000 000, je diagnostikovaná neplodnost.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jak se zjišťuje neplodnost u mužů?

Prvním krokem by měla být vždy anamnéza, kdy se lékař potřebuje dotazovat například zda muž trpí nějakou dědičnou chorobou, závažnou nemocí, alergií a podobně.

Spermiogram je takové základní vyšetření na zjištění mužské plodnosti. Pokud má spermiogram snížené hodnoty, příčin může být hned několik – například malý objem ejakulátu, nízký počet spermií, nízká pohyblivost nebo špatná morfologie spermií.

Prostřednictvím „kultivace“ se zjišťuje přítomnost infekčního onemocnění mužských pohlavních orgánů.

Cílem tohoto vyšetření je zjistit, popřípadě vyloučit, onemocnění nadvarlete, varlete nebo prostaty.

Jedná se o zjištění hladiny hormonů, která se stanovuje z krve.

Jak nejlépe podpořit mužskou plodnost?

Často se stává, že páry mají problém s otěhotněním a nezřídka kdy může být jakási disharmonie na mužské straně. Je to dáno životním stylem, stresem, stravováním, ale i genetikou a samozřejmě zdravotním stavem.

Obecně by se dalo říci, že velké množství mužů řeší svou plodnost až ve chvíli, kdy touží po rodině a z nějakého důvodu to nejde. Špatná kvalita spermatu je většinou způsobená nízkou nebo nedostatečnou pohyblivostí spermií. Další problém bývá malé množství spermií v ejakulátu, za což obvykle může špatné zásobování varlat krví nebo důsledek zranění či úrazu.  

Jak pozitivně ovlivnit kvalitu spermií?

 • Dodržování správné životosprávy – čerstvé ovoce a zelenina, omezit polotovary, cukry, tučné a smažené pokrmy.
 • Omezit kouření.
 • Omezit alkohol.
 • Dostatek zdravého pohybu – chůze, plavání, jogging.
 • Volit kvalitní a volnější oblečení.
 • Vhodná volba prodyšného spodního prádla.
 • Dostatek vitamínů a minerálů.
 • Pravidelný sex.
 • Zabránění přehřívání varlat – je to velmi častý jev, který se děje hlavně v létě. Důsledkem může být nechtěné snížení produkce spermií. Kromě letního období se toto děje například i při pravidelných návštěvách vířivek, saun nebo při nošení upnutého oblečení. 

Jaké potraviny či látky podporují mužskou plodnost?

Pokud vás trápí otázka plodnosti nebo toto téma řešíte pouze preventivně, je určitě dobré konzumovat tyto látky, které mužskou plodnost podporují:

 • omega mastné kyseliny (lněné semínko, rostlinné oleje, oříšky),
 • vitamín B (pivovarské kvasnice),
 • zinek (dýňová semínka, hovězí maso, ústřice, žloutek, játra),
 • česnek,
 • banán,
 • vitamíny A, C a E,
 • l-arginine,
 • maca peruánská,
 • zelený ječmen,
 • kyselina listová,
 • rakytník,
 • selen,
 • goji,
 • antioxidanty.

po 40. roku

Existují faktory, které mohou plodnost zhoršovat a patří mezi ně tyto:

 • kofein,
 • antibiotika,
 • extrémní fyzická zátěž,
 • častá sauna a horké koupele,
 • těsné kalhoty,
 • sedavé zaměstnání,
 • kouření,
 • obezita.

1. místo

NOW TestoJack 200

Orientační cena: 500 Kč

Rostlinné kapsle od americké značky NOW TestoJack 200 obsahují kombinaci přírodních bylinných ingrediencí, které podporují reprodukční systém mužů a i jejich celkovou vitalitu. 

TestoJack podporuje udržení reprodukční funkce u mužů, dále působí příznivě na dýchací a nervovou soustavu, podporuje i imunitní systém a močové ústrojí. Směs je obohacená u rostlinu Muira Puamu, což je antioxidant, který podporuje fyzickou výkonnost a funguje jako tonikum. Maca, která se v produktu také nachází, podporuje plodnost, fyzické a duševní zdraví, vitalitu a vytrvalost.

Jak kapsle dávkovat? Doporučuje se brát 3 kapsle za den společně s jídlem.

A cena? Cca 500 korun.

2. místo

Aminomax

Orientační cena: 420 Kč

Aminomax je doplněk stravy v kapslích, který obsahuje 17 různých druhů esenciálních i neesenciálních aminokyselin, což má příznivý vliv na fyzickou výkonnost, podporu růstu  svalové hmoty, urychlení regenerace svalstva a zlepšení obranyschopnosti a imunity organismu.

Esenciální kyseliny jsou takové, které si tělo nedokáže samo vytvořit, proto je musíme přijímat z vnějšího prostředí, například stravou. Zatím známe 9 esenciálních kyselin a to jsou: lysin, histidin, threonin, methionin, valin, isoleucin, leucin, fenylalanin a tryptofan. Přípravek kromě těchto zmíněných obsahuje i ty neesenciální: glutamin, alanin, arginin, glycin, karnitin, prolin a další.

A jak dávkovat? Doporučuje se 1 kapsli za den s jídlem.

A cena? Cca 420 korun.

3. místo

Solgar L-Arginin L-Ornitin

Orientační cena: 600 Kč

Tyto dvě aminokyseliny podporují produkci růstového hormonu, stimulují růst svalové hmoty a urychlují celkovou regeneraci organismu. Jsou velmi důležité pro správné fungování imunity a funkce jater a především i mužskou výkonnost.

Jak by se měl tento produkt dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně s vodou či s džusem mezi jídly nebo podle rad lékaře.

A cena? Cca 600 korun.

4. místo

Fertilan

Orientační cena: 600 Kč

Fertilan je doplněk stravy pro muže, který podporuje jejich plodnost a to konkrétně tak, že udržuje normální hladinu testosteronu, dodává tělu zinek, přispívá normální spermatogenezi díky obsahu selenu, zlepšuje fyzický výkon a ekerci kvůli ženšenu, snižuje míru únavy a vyčerpání, což má na „bedrech“ vitamín B12.

A jak dávkovat? Výrobce radí užívat 2× denně 1 kapsli. Kapsle polykejte celé s dostatečným množstvím tekutiny. První kapsli si dejte ideálně hned ráno a druhou kapsli večer. 

A kolik stojí? Cca 600 korun.

5. místo

Solgar Sibiřský Ženšen

Orientační cena: 600 Kč

Sibiřský ženšen můžete také znát pod názvem eleuterokok. jeho benefity jsou známé už po staletí a hojně se využíval například v Rusku nebo i v Číně. Tento ženšen má údajně schopnost obnovovat energii, povzbuzovat komplexní zdraví člověka, podporuje zdravou paměť, mužskou plodnost a pomáhá tlumit stres. 

Sibiřský ženšen se považuje za adaptogen, což znamená, že pomáhá organismu vyrovnat se se stresem v okolí a obnovuje rovnováhu v organismu.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 1 kapsli s jídlem.

A cena? Cca 600 korun.

6. místo

Viridian Fertility for Men

Orientační cena: 400 Kč

Tento produkt v kapslích je přímo určený k podpoře mužské potence. Obsahuje široký komplex vitamínů, minerálů, koenzym Q10, borovou kůru a mnoho dalších prospěšných látek, které podporují tělo a jeho správné funkce v oblasti plodnosti, kondice a revitalizace.  

Viridian Fertility for men obsahuje 100% aktivní složky. Kapsle jsou rostlinného původu, takže se skvěle hodí pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Berte 2 kapsle denně s jídlem, pokud lékař neurčí jinak. 

A cena? Cca 400 korun.

7. místo

BABYSTART FertilMan s Taurinem

Orientační cena: 330 Kč

Tento produkt ve formě tablet se skládá z vitamínů, minerálů a důležitých aminokyselin, které podporují funkci faktorů, které mají vliv mužskou plodnost.

A co přesně obsahuje?

 • L-Taurin, který podporuje aktivitu spermií.
 • L-Arginin příznivě ovlivňuje počet spermií.
 • L-Carnitin, který ovlivňuje tvar a pohyblivost spermií.
 • Selen je silný antioxidant.
 • Zinek, který přispívá k udržení optimální hladiny testosteronu.
 • Vitamin C a vitamin B12 přispívají k normální činnosti nervové soustavy.
 • Vitamin E pomáhá zlepšit celkový stav spermií.
 • L-Glutathione chrání spermie.
 • Koenzym Q10 podporuje celkové zdraví spermií. 
 • Kyselina listová je důležitá pro vývoj buněk a buněčné dělení. 
 • Vitamin D3 podporuje produkci mužských pohlavních hormonů.

A jak dávkovat? Doporučuje se jít 1 tabletu za den.

A cena? Cca 330 korun.

8. místo

Bylinné kapky SPERMAFIT

Orientační cena: 150 Kč

Tyto bylinné kapičky obsahují mnoho účinných látek, jako je například kotvičník zemní, které podporují hormonální rovnováhu, tvorbu a aktivitu i zdravou pohyblivost spermií.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 30 – 50 kapek 3× denně.

A cena? Cca 150 korun.

9. místo

Klaire Labs SELEN

Orientační cena: 850 Kč

Selen je minerál, který je velmi příznivý jak pro muže, tak i pro ženy. Má schopnost podpořit zdraví nehtů, vlasů i štítné žlázy. Pokud se budeme soustředit pouze na muže, pak je důležité zmínit, že selen má velmi příznivý vliv na tvorbu spermií. 

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem nebo dle pokynů lékaře či terapeuta.

A cena? Cca 850 korun.

10. místo

NutriWorks Testo Booster

Orientační cena: 750 Kč

Tento produkt obsahuje aktivní složky, které podporují hladinu testosteronu. Základ produktu tvoří kyselina D-asparagová, která je obohacená o extrakt z avena sativa, maca, zinek, vitamín B6, vitamín D a zázvor. Dále pak extrakt z kopřivy, který souvisí s optimálním fungováním prostaty.

Hlavní benefity tohoto doplňku stravy je posílení sexuálního libida a zlepšení tréninkových výsledků.

A jak dávkovat? Dejte si 4 kapsle hned ráno, ideálně se snídaní.

A cena? Cca 750 korun.

Závěr

Pokud to vezmeme obecně, tak kvalita spermií přímo souvisí s životním stylem. Zkuste upravit jídelníček, pravidelně se hýbat, dodržovat pitný režim, noste volnější oblečení a snažte se být v klidu. Psychika dělá své. Pokuste se tedy nestresovat.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Pohlavní soustava muže

[2] Wikiskripta (CZ): Mužský reprodukční systém

[3] Healthline (ENG): 10 Ways to Boost Male Fertility and Increase Sperm Count

[4] PubMed Central (ENG): The role of vitamin D in male fertility: A focus on the testis

[5] PubMed Central (ENG): Common medications and drugs: how they affect male fertility

4.8/5 (Počet hlasů: 6)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »