Vápník – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Shrnutí: Vápník je  minerální prvek, který je pro lidské tělo naprosto esenciální, a měli bychom si dávat pozor, abychom ho přijímali dostatek nejlépe ze stravy, ale můžou nám pomoci i velmi kvalitní doplňky stravy, jejichž výběr jsem pro vás vytvořila v tomto článku:

  • Na první místo jsem dala Blendea Vápník, který pochází z mořské řasy Aguamin, je veganský, bez lepku a za velmi výhodnou cenu.
  • Na 2. místo jsem vybrala Vápník a hořčík Dr. Swiss v prémiové kvalitě, které společně působí synergicky, tedy ještě účiněji.
  • 3. příčku získal HillVital Calmag, výborný doplněk stravy s obsahem vápníku a hořčíku ve výhodném poměru 2:1.

A co se v článku dále dozvíte?

Co je to vápník,[1] proč ho doplňovat[2] a čím je esenciální pro naše tělo?[6] Jaké produkty vápníku jsou ty nejlepší a jak je vybrat?

TOP  1. místo

Blendea
Vápník

Orientační cena: 250 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o o kapsle obsahující tzv. Aquamin, což je bohatý zdroj vápníku i dalších sedmdesáti navzájem se doplňujících minerálů a blahodárných stopových prvků. Kromě toho je vápník v této formě v těle vysoce využitelný.

2. místo

Dr. Swiss
Calcium + Magnesium

Orientační cena: 270 Kč
Proč 2. místo?

Protože se jedná o doplněk prémiové kvality, který obsahuje vápník s hořčíkem, a tedy látky vytvářející dokonalé synergické duo. Navíc jsou tyto dva minerály v doplňku obsaženy v ideálním poměru.

3. místo

HillVital
Calmag

Orientační cena: 470 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož se rovněž jedná o produkt s obsahem synergicky působící dvojice minerálů kalcium, magnézium, tentokrát v poměru 2:1. Vápník se zde nachází v podobě trifosforečnanu vápenatého a hořčík ve formě citronanu hořečnatého.

Jedenáct nejlepších produktů vápníku

  1. Blendea Vápník 250 Kč (60 kapslí)
  2. Dr. Swiss Calcium + Magnesium 270 Kč (100 kapslí)
  3. HillVital Calmag 470 Kč (60 kapslí)
  4. Garden of Life Vitamine Code RAW Vápník 650 Kč (60 kapslí)
  5. Jamieson Vápník, hořčík se zinkem 280 Kč (120 tablet)
  6. Warrior Vápník + D3 200 Kč (100 tablet)
  7. NOW Calcium Citrate 250 Kč (227 g)
  8. Viridian Calcium Magnesium 300 Kč (150 g)
  9. Swanson Calcium Citrate 150 Kč (60 kapslí)
  10. Solgar Oceanic Silica 400 Kč (50 kapslí)
  11. MyProtein Vápník & Hořčík 320 Kč (90 kapslí)

Co je to vápník?

Vápník, to je mnohem více než mléko, tvaroh a symbol zdravých kostí. Jedná se o minerál, který je nesmírně důležitý v průběhu celého našeho života a je pátým nejrozšířenějším prvkem v našem těle.[1] Velkou roli hraje zejména v období růstu u dětí a teenagerů, kdy ho tělo hojně využívá při vývoji chrupavek a kostní tkáně.

  • Vápník, latinsky také calcium, je v lidském těle zastoupen opravdu v hojné míře. De facto v té největší.
  • Uvádí se, že každý den se opětovně rozloží a znovu vytvoří přibližně 2 gramy kostní tkáně, což je způsobeno takzvaným procesem remodelace. Tento proces je výsledkem působení sil na naše kosti a je zcela přirozený. Aby mohl probíhat tak, jak má a nedocházelo k odbourávání většího množství kostní tkáně, je zapotřebí dostatečný přísun právě tohoto minerálu.
  • Doporučená denní dávka vápníku by se proto měla pohybovat v rozmezí 1000 – 1200 mg, i když hodně se to liší podle věku a stavu člověka.[2]
  • Jak víme už ze školy, vápník je základním stavebním prvkem pro zuby i kosti, ale i pro celou řadu chemických procesů v těle. Uplatňuje se například při srážlivosti krve, zajišťuje přenos nervových vzruchů, ovlivňuje funkci svalů včetně toho srdečního, hraje klíčovou roli při pohyblivosti spermií a zajišťuje tvorbu důležitých hormonů i enzymů.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jak nejlépe doplnit vápník?

Ano, základním zdrojem vápníku je samozřejmě vyvážená a kvalitní strava. Bohužel ale ani to leckdy nestačí. Aby nedošlo k nebezpečným stavům, kdy je vápníku opravdu nedostatek, je nutné současně s tímto minerálem přijímat i vitamín D3, vitamín K2, fosfor, hořčík, zinek a mangan.

  • Vitamin D3 je odpovědný za využitelnost vápníku v těle.[3] Bez „déčka“ by se vápník v těle vůbec nevstřebal, ale stal by se přesný opak – prošel by tělem bez využití a vyloučil by se stolicí.  
  • Aby vápník mohl být v těle dále zpracovaný a zabudovaný do kostí, potřebuje k tomu hořčík, zinek a fosfor. Díky nim se totiž z vápníku vytvoří takzvaný kostní minerál, jehož základní složkou je fosforečnan vápenatý. Pokud tyto minerály tělo postrádá, odchází vápník bez využití z těla ven.[4]
  • Vitamin K2 zajišťuje přepravu vápníku do cílových tkání, podporuje jeho ukládání, a naopak zabraňuje jeho ukládání do tkání a míst, kde to je kontraproduktivní.[5]
  • Mangan za spoluúčasti mědi pomáhá vápníku budovat organickou část kosti.

A tohle jsou důvody, proč většina doplňků stravy s vápníkem obsahuje ještě další vitamíny nebo minerály. Pokud se tedy rozhodnete pro suplementaci kalcia, zvažte i příjem dalších minerálů a vitamínů, popřípadě se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, jak postupovat.

Funkce vápníku v těle

Jak jsem vám už řekla výše, vápník je nepostradatelný minerál a má v těle nenahraditelnou úlohu. Provází nás už odmalička. Je to taková vlajková loď pro celý náš organismus.

  • Zodpovídá za výstavbu a přestavbu kostní hmoty a ovlivňuje v organismu řadu regulačních pochodů.[6]
  • Ionty vápníku jsou zásadní při srážení krve, přenosu vzruchů v nervových buňkách, kontrakci srdeční svaloviny a propustnosti buněčných membrán.
  • Dále ovlivňují výši krevního tlaku, spolupodílí se na regulaci pH vnitřního prostředí a jsou nezbytné pro činnost řady enzymů. Není toho málo, že? Tak jeho příjem raději nepodceňte, vaše tělo to ocení v každém věku.

Kolik vápníku organismus potřebuje?

To se samozřejmě liší v závislosti na věku i pohlaví a životní etapě. Jeho nejvyšší potřeba je u dětí a mládeže ve věku 10 až 18 let, u žen v období menopauzy, těhotné a kojící ženy a starší muži. Obecně se ale doporučuje:

  • 1000 mg vápníku pro ženy i pro muže ve věku 21 až 51 let
  • 1100 mg vápníku pro děti od 10 do 13 let
  • 1200 mg vápníku pro teenagery od 13 do 19 let[7]

Jaké jsou zdroje vápníku?

Dostatečný příjem vápníku se dá řešit vyváženým jídelníčkem. Existuje spoustu potravin bohatých na vápník, tak se ně pojďme podívat:[8]

I když se hovoří nejčastěji o mléce a mléčných produktech, tak pravda je trošku někde jinde. Nejvíce vápníku totiž obsahuje mák. Takové makové buchty, to je nálož!

  • Ve 100 gramech máku najdete doporučenou denní dávku vápníku, cca 1 200 až 1 400 mg.

Mléčným výrobkům dávám z hlediska obsahu vápníku druhé místo. I když jsou produkty z mléka dobrým zdrojem vápníku, ne všechny ho obsahují v dostatečném množství. Pokud pátráte po kvalitních mléčných zdrojích, poohlédněte se v místě vašeho bydliště po lokálních farmářích.

  • 360 mg vápníku najdete ve 100 gramech tučného tvarohu, v odtučněné verzi pak cca 100 mg.
  • Možná byste nečekali, že z mléčných výrobků má nejnižší obsah vápníku 33% smetana ke šlehání, konkrétně cca 80 mg ve 100 gramech.
  • Ze sýrů mají nejvyšší procento vápníku ty tvrdé, zejména parmezán, v němž najdete skoro 1100 miligramů vápníku na 100 gramů.

Nejen mořské, ale i ty sladkovodní jsou velmi doporučovanou potravinou pro zdravé kosti, protože obsahují jak vápník, tak vitamin D.

  • Hodně vápníku a současně vitamínu D je v sardinkách (cca 360 mg vápníku na 100 g).
  • A které další ryby mají vysoký obsah vápníku? Například tuňák nebo losos.

Hotový ráj vápníku je také zejména košťálová zelenina. Doporučeno denní dávku calcia můžete získat z půl kila květáku. Hodně ho je i v brokolici a v kapustě.

  • Vápník dále najdete zastoupený i v pórku, špenátu, kedlubně nebo v celeru.

Tento sýr vyrobený ze sojového mléka, který se konzumuje buď ve svém syrovém stavu nebo tepelně upravený, je velkou zásobárnou vápníku a dokáže zcela nahradit maso.

  • Hodnoty vápníku se u tofu liší od výrobce k výrobci, proto vždycky čtěte konkrétní obsah na obalu výrobku.

Ořechy a semínka jsou úžasné dary matky přírody. Skvěle chutnají a zároveň obsahují spoustu výživných látek.

  • Nejvíce vápníku mají mandle (cca 250 mg/100 g) a dále pak lískové ořechy, para ořechy nebo vlašské ořechy.
  • Ze semínek mají nejvíce vápníku lněná semínka (cca 195 mg/100 g) nebo slunečnicová semínka (cca 130 mg/100 g).

Nedostatek vápníku

S vápníkem je to stejné jako s ostatními minerály či vitamíny když je ho nedostatek, může to způsobit nepříjemnosti a zdravotní obtíže.[9] Deficit vápníku může být způsobený jak nedostatečným přísunem v potravě, tak i jeho špatným vstřebáváním.

  • Akutní nedostatek vápníku se může mimo jiné projevit mimovolnou kontrakcí svalů a křečemi, protože zvyšuje nervosvalovou dráždivost.
  • Uvolňování vápníku z kostí a zubů vede samozřejmě ke zhoršení jejich kvality.
  • Nedostatek vápníku v dětství způsobuje opožďování růstu i celkového vývoje dítěte, může skončit i deformitami kostí, které nazýváme křivice.
  • V dospělosti může jeho nedostatek znamenat křehnutí a řídnutí kostí, jejichž důsledkem je osteoporóza a zlomeniny.

Nadměrný příjem vápníku

Riziko akutního předávkování vápníkem je vlastně minimální. Pokud ale dochází k chronicky vysokém příjmu, může docházet k ukládání vápníku do měkkých tkání. Některé studie také odhalily, že nadměrný příjem vápníku může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.[10]

1. místo

Blendea Vápník

Přírodní doplněk stravy s vápníkem, získaným z vápenaté mořské řasy Aquamin. Jedna kapsle obsahuje 180 mg vápníku.

Orientační cena: 250 Kč

Proč je vápník od značky Blendea na 1. místě?

Na první příčku jsem umístila doplněk od značky Blendea. Tyto kapsle totiž obsahují vápník ve formě tzv. Aquaminu získaného z mořských řas, jejichž výhodou navíc je, že se pěstují pomocí udržitelných metod v čistých vodách Atlantského oceánu poblíž Islandu.

Skvělou zprávou je pak to, že Aquamin obsahuje nejen obrovské množství vápníku, ale také dalších 70 synergicky působících minerálů a stopových prvků.

Uživatelské recenze

Internetový obchod Blendea mají zákazníci v oblibě. Na Heurece ho většina z nich vřele doporučuje. Lidé oceňují rychlost doručení, přehlednost e-shopu, příznivé ceny i velký výběr zboží. Dost pochvalných recenzí má e-shop i na svém oficiálním Facebooku, kde mě zaujalo, že si lidé dost chválí kvalitu produktů, které objednávají pravidelně, a také vstřícnou komunikaci zákaznického oddělení.

Dále o produktu

Tyto kapsle jsou tedy perfektním zdrojem jednoho z nejdůležitějších minerálů, který pomáhá udržovat ve formě kosti, zuby, svalovou soustavu i nervy. Výhodou produktu také je, že je vhodný i pro vegany a pro většinu lidí trpícími alergiemi.

Doplněk se doporučuje užívat denně po 1-2 kapslích a zapít dostatečným množstvím vody.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 250 Kč/ balení (60 kapslí).

2. místo

Dr. Swiss Calcium + Magnesium

Prémiový doplněk stravy se synergicky působící dvojicí minerálů vápník + hořčík.

Orientační cena: 270 Kč

Proč je Dr. Swiss Calcium + Magnesium na 2. místě?

Druhé místo jsem se rozhodla věnovat produktu od brněnské společnosti Dr. Swiss, protože v něm najdete vápník dohromady s hořčíkem. Hořčík a vápník je totiž dvojice minerálů, které fungují úplně nejlépe, když je konzumujete pospolu. 

Magnézium je (podobně jako vápník) klíčovou látkou při tvorbě kostí, s vápníkem se dokonale doplňuje a kromě toho má další příznivé účinky (například podporuje srdeční činnost).

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (nanolab.cz) se doplněk drží vysoko. A samotný e-shop má rovněž moc hezká hodnocení. Na zbozi.cz lidé oceňují rychlé doručení a podle všeho se mezi objednanými produkty občas objeví i překvapení navíc. Nadmíru skvěle si e-shop vede i na Heurece.

Další informace

Konzumací tohoto doplňku podpoříte zdravý stav svalů, kostí, zubů i nervového systému. Navíc se jedná o prémiový doplněk a magnézium s hořčíkem jsou zde obsaženy v ideálním poměru:

  • Vápník: 140 mg/1 kapsle
  • Hořčík: 70 mg/1 kapsle

Kapsle se doporučují užívat po dvou až čtyřech za den, nejlépe spolu s jídlem.

Za doplněk zaplatíte cca 270 Kč/balení (100 kapslí).

3. místo

HillVital CalMag

Kvalitní doplněk stravy obsahující kalcium a magnézium v poměru 2:1.

Orientační cena: 470 Kč

Proč je CalMag od značky HillVital na 3. místě?

Třetí místo v žebříčku u mě získal produkt CalMag, protože i tady se nachází synergická dvojice minerálů (podobně jako v doplňku od značky Dr. Swiss). Kromě vápníku (calcia) ve formě trifosforečnanu vápenatého je součástí kapslí i hořčík (magnesium) v podobě citronanu hořečnatého. 

Pokud má vaše tělo těchto minerálů nedostatek, můžou ho trápit křeče, únava a další nepříjemné potíže.

Uživatelské recenze

Tento doplněk si získal výborná hodnocení na portále prodejce (hillvitalshop.cz). A obchod hillvitalshop.cz je také ověřený a doporučovaný, například na Heurece. Objednávky se tady dle recenzí vyřizují rychle, zákaznický servis funguje, jak má, a v neposledním řadě si lidé chválí kvalitu zboží.

Více informací

Přijímáním jedné až dvou kapslí za den během jídla podporujete vaše kosti, zuby i svalstvo, chráníte se před řídnutím kostí neboli osteoporózou. Spojení těchto minerálů navíc přispívá k produkci energie a lepšímu psychickému rozpoložení, takže už nebudete tak unavení a bez nálady.

Produkt obsahuje 60 gelových kapslí (bez GMO, lepku, cukru a laktózy) a stojí necelých 500 korun.

4. místo

Garden of Life Vitamine Code RAW Vápník

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala doplněk strav s raw vápníkem od Garden of Life?

Protože tento vápník od Garden of Life v raw a bio kvalitě pochází z Algas calcareas, tedy z mořských řas, které se vyskytují na mořských březích Jižní Ameriky. Kromě 756 mg čistě přírodního vápníku tyto řasy obsahují další stopové prvky a minerály – konkrétně vitamín C, D3, K2, hořčík, stroncium, bor, oxid křemičitý a vanad. Produkt navíc obsahuje ovocno-zeleninovou složku a směs probiotik a enzymů, které dodávají další důležité živiny.

Raw kvalita znamená, že suroviny v produktu nebyly tepelně zpracovány, takže je v nich zachováno maximum zdraví prospěšných látek.

A jaké je doporučené dávkování pro nejlepší účinek? Užívejte 2 kapsle po snídani a 2 po obědě, celkem tedy 4 kapsle za den.

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 650 korun.

5. místo

Jamieson Vápník, hořčík se zinkem

Orientační cena: 280 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila produkt Calcium, Magnesium + Zinc od Jamieson?

Tento doplněk od kanadské značky Jamieson totiž obsahuje optimální poměr vápníku a hořčíku 2:1, který je navíc obohacen o zinek. Jedna tableta ukrývá 333 mg vápníku, 167 mg hořčíku a 16,6 mg zinku. Společně se starají o udržení a tvorbu silných kostí, zdravých zubů a pomáhají předcházet řídnutí kostí. Při prevenci osteoporózy se navíc doporučuje kombinovat tento produkt s vitamínem D, zdravým a vyváženým jídelníčkem a pravidelnou pohybovou aktivitou.

Doporučené dávkování je 1 tableta každý druhý den společně s jídlem. Tableta by se také měla brát několik hodin po nebo před konzumací jiných doplňků stravy a léků.

A cena produktu? Cca 280 korun.

6. místo

Warrior Vápník + D3

Orientační cena: 200 Kč

Proč tu je doplněk stravy Calcium + Vitamin D3 od Warrior?

Produkt od značky Warrior obsahuje kombinaci vápníku a vitaminu D3. Vápník je zde ve formě citrátu a vitamín D3 ve své biologicky nejdostupnější formě.

Výrobce doporučuje užívat 1 tabletu denně spolu s tučnějším jídlem obsahujícím tuk a s dostatečným množstvím vody. 

100 tablet stojí necelých 200 korun.

7. místo

NOW Calcium Citrate

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem vybrala Calcium Citrate od Now?

Jelikož čistý vápník v prášku od značky NOW je nejpřirozenější forma tohoto minerálu. Aby se vápník lépe rozpouštěl, obsahuje kyselinu citronovou. Jedná se o prášek, který je snadno rozpustný ve vodě.

Produkt podporuje zdraví kostí, zubů, nehtů, vlasů, svalů, trávení a normální energetický metabolismus.

Doporučené dávkování je 1 a půl čajové lžičky denně společně s jídlem. Počet dávek v balení je cca 76.

Cena za 227 g je zhruba 250 korun.

8. místo

Viridian Calcium Magnesium

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujalo Calcium Magnesium od Viridianu?

Tento produkt od značky Viridian obsahuje vyváženou směs vápníku, hořčíku a boru. Navíc je obohacená o vitamín C a kyselinu jablečnou. Tato směs pomáhá dodat energii, zlepšuje výkon, podporuje celkovou regeneraci organismu a zdraví kostí. A navíc má naprosto čisté složení, bez syntetických aditiv. 

Doporučuje se rozpustit 1× denně jednu čajovou lžičku v malém množství vody, ideálně po jídle.

Cena za 150 je cca 300 korun.

9. místo

Swanson Calcium

Orientační cena: 150 Kč

Proč jsem vybrala Calcium Citrate od Swanson?

Protože se uvádí, že citrát vápenatý je jedna z nejlépe biologicky dostupných a vstřebatelných forem, která do lidského organismu přivádí vápník. Jedna kapsle od značky Swanson obsahuje 200 mg tohoto minerálu. Jde skvělý produkt pro silné kosti, zuby, svaly, který navíc přispívá k normální srážlivosti krve.

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli dvakrát denně souběžně s jídlem.

Cena za 60 kapslí je cca 150 korun.

10. místo

Solgar Oceanic Silica

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy Oceanic Silica od Solgar?

Protože Oceanic Silica od oceňované americké firmy Solgar nabízí čistě přírodní kapsle, které obsahují křemík a vápník z prvotřídních rostlinných zdrojů.

Doporučená denní dávka jsou 2 kapsle jednou denně společně s jídlem, které poskytují 200 mg vápníku a 25 mg křemíku v podobě oxidu křemičitého, který pochází z červené mořské řasy Lithothamnium Calcareum.

Spojení vápníku s křemíkem působí preventivně proti vzniku osteoporózy, protože podněcuje obnovu tvorby kostí i chrupavek.

Všechny produkty od značky Solgar jsou organické a kosher, bez obsahu přidaných látek, GMO či konzervantů. Zlaté etikety jsou u této značky symbolem té nejvyšší kvality.

Balení s 50 kapslemi vás vyjde na cca 400 korun.

11. místo

MyProtein Vápník & Hořčík

Orientační cena: 320 Kč

A proč srovnání zakončuji Vápníkem a Hořčíkem od MyProtein?

Jelikož podporuje funkci kostí a svalů a udržuje tělo v příjemné rovnováze. A jedná se o praktický doplněk stravy ve formě tablet. Doporučuje se užívat 3 tablety denně s jídlem.

Za 270 tablet, což je opravdu velké množství, zaplatíte přívětivých 320 korun.

Závěr

Vápník je minerál, který tělo zkrátka potřebuje. Hlídejte si jak jeho příjem v potravě, tak i vaši celkovou kondici, protože nedostatel vápníku vám vaše tělo dá najevo. Pokud si nejste jistí, poproste svého lékaře o změření hladiny tohoto minerálu v krvi a případně se s ním poradně o vhodné suplementaci.

Na základě důkladného průzkumu podle mě stojí za vyzkoušení třeba Blendea Vápník, který je ve zcela přírodní podobě získané z mořské řasy Aquamin, přičemž 1 kapsle obsahuje 180 mg vápníku. Skvělý a cenově výhodný je také Dr. Swiss Calcium + Magnesium, který nabízí synergicky působící kombinace těchto minerálů – z jedné kapsle získáte 140 mg vápníku a 70 mg hořčíku. Stejný poměr vápníku a hořčíku pak nabízí velmi kvalitní doplněk stravy HillVital Calmag, jehož kapsle jsou bez GMO, lepku a laktózy.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Vápník

[12] Wikiskripta (CZ): Kalcium

[13] Healthline (ENG): Top 15 Calcium-Rich Foods (Many Are Nondairy)

[14] PubMed Central (ENG): The Role of Calcium in Wound Healing

[15] PubMed Central (ENG): Calcium, vitamin D, vitamin K2, and magnesium supplementation and skeletal health

4.7/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »