12 nejlepších omega 3 mastných kyselin (rybí tuk) – recenze

Shrnutí: Omega 3 mastní kyseliny se někdy označují jako „zdravé tuky“ a na jejich příjem bychom si měli dávat pozor, protože přispívají ke zdravému srdci, mozku, zubům nebo pohybovému aparátu. A jestli hledáte kvalitní doplněk stravy s omega 3, v tomto článku jsem pro vás připravila srovnání hned dvanácti takových produktů:

 • První místo jsem udělila Rosita oleji z tresčích jater v tekuté formě, jehož složení je absolutně čisté, takže se hodí i pro kojence nebo těhotné a kojící ženy.
 • Na 2. místo jsem dala Omega ADVANCE neboli koncentrovaný rybí olej švýcarské kvality v praktických kapslích, který je vhodný i pro děti od 4 let.
 • A 3. příčku si vysloužil opět olej z tresčích jater Rosita, který je ale v kapslích, takže je ideální pro ty, kterým olej na lžičku prostě nechutná.

V článku se dále dozvíte:

Co jsou to omega 3 mastné kyseliny.[1] V jakých potravinách je lze najít.[2] Jaké mají účinky.[3][4] A kdy je důležité je suplementovat.

TOP  1. místo

Rosita Olej z tresčích jater – tekutý

Orientační cena: 1150 Kč
Proč 1. místo?
Jelikož jde o mimořádně kvalitní olej z tresčích jater, který pochází z norských, volně plujících tresek  dodá vašemu tělu důležité omega-3 mastné kyseliny. Je vhodný pro děti včetně kojenců, dospělé i těhotné nebo kojící ženy.
2. místo

Omega ADVANCE nutraceutics

Orientační cena: 330 Kč
Proč 2. místo?
Protože jde o prémiový rybí olej MEG-3 s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin švýcarské kvality, který je výborným podpůrným prostředkem pro zdraví vašeho mozku, srdce i zraku. V praktické formě kapslí.
3. místo

Rosita Olej z tresčích jater – kapsle

Orientační cena: 1000 Kč
Proč 3. místo?
Jelikož se jedná o stejný prémiový olej z tresčích jater jako jsem vybrala na první místo, který je ale nadávkovaný v praktických kapslích, takže se jedná o ideální variantu pro každého, kdo nechce užívat olej z tresčích jater na lžičku.

Dvanáct nejlepších omega 3

 1. Rosita Olej z tresčích jater – tekutý 1150 Kč (150 ml)
 2. Omega ADVANCE nutraceutics 330 Kč (90 kapslí)
 3. Rosita olej z tresčích jater – kapsle 1000 Kč (90 kapslí)
 4. HillVital Omega-3-6-9 730 Kč (60 kapslí)
 5. Vegetology Opti3 Liquid Omega-3 EPA a DHA 520 Kč (150 ml)
 6. Möller’s Omega 3 300 Kč (112 kapslí)
 7. Venira omega 3 300 Kč (80 kapslí)
 8. OmegaMarine Forte+ 400 Kč (60 kapslí)
 9. Reflex Krill Oil 570 Kč (90 kapslí)
 10. Viridian Viridikid Omega 3 Oil 320 Kč (200 ml)
 11. NOW molekulárně destilované Omega-3 450 Kč (200 kapslí)
 12. Super Omega-3 Plus EPA/DHA rybí olej 1200 Kč (120 kapslí)

Co je to omega 3?

Velmi často slýcháme o důležitosti omega 3, ale možná ve výsledku ani netušíme, o co přesně se jedná. A právě to vám chci v tomto článku vysvětlit.

 • Omega 3 mastné kyseliny se skládají ze dvou polynenasycených mastných kyselin, které se nazývají EPA a DHA. Může se stát, že uslyšíte i o třetí kyselině ALA, která se vyskytuje hlavně v rostlinných zdrojích. Můžeme tedy přesněji hovořit o tom, že omega 3 jsou komplex tří mastných kyselin.[1]
 • Nejčastější a zároveň hlavní zdroj omega 3 jsou ryby, respektive jejich olej, dále pak mořské řasy. Existují i rostlinné zdroje, což je například konopný olej.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

V jakých potravinách najdeme omega 3?

Existuje poměrně velké množství zdrojů, ze kterých můžete omega 3 mastné kyseliny získat. Představíme si ty nejzásadnější.[2]

Losos patří mezi nejoblíbenější ryby vůbec. Dá se konzumovat na mnoho způsobů a to i v syrovém stavu. Kromě toho, že obsahuje zmíněné 3 omega mastné kyseliny, je i velmi bohatý na kvalitní bílkoviny, vitamíny skupiny B, draslík, selen či hořčík. 

Kromě lososa obsahuje 3 omega de facto každá ryba, respektive její tuk.

Vajíčka, nejlépe ta z domácího chovu, jsou pro tělo všeobecně velmi prospěšná. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, bílkovin a vitamin D.

V mnoha lidech vyvolávají sardinky vzpomínky na školní jídelnu a ne moc chutnou rybičkovou pomazánku. Nicméně sardinky se dají připravit velmi dobře a nemusíte z nich mít zlé sny. Uvádí se, že ve 100 gramech sardinek se nachází téměř celá doporučená denní dávka selenu a vitaminu B12.

Vlašáky, oříšky, které najdete snad v každé české vsi. Není nic neobvyklého, že je babičky každý rok na podzim sbíraly a sušily. Nejčastěji je potom uchovávaly v chladu a přes zimu si je „ordinovaly“ jako medicínu. A bylo to moc dobře, protože tyto ořechy jsou skvělý zdroj vlákniny, vitamínu E, samozřejmě omega 3 mastných kyselin, ale i omega 6.

Takový chia pudink není už žádná neznámá, ale naopak, oblíbený dezert v mnoha cukrárnách a bistrech. Jedná se o jednoduchou, rychlou a hlavně zdravou svačinku, která prospěje celému vašemu tělu.

Tato „zázračná“ semínka obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin, hodně železa, hořčíku, fosforu, zinku, draslíku a dalších minerálů i vitamínů.

Už jste je ochutnali? Jedni je milují, druzí nenávidí. Ve kterém táboře se nacházíte vy?

Ať je to jakkoliv, jedno se jim odepřít nedá – jsou velmi dobrým zdrojem právě omega 3 mastných kyselin, ale i minerálů, organických sloučenin a bílkovin.

Konopný olej se dá považovat za takový malý zázrak. Je totiž zdrojem esenciálních mastných kyselin, například kyseliny gama-linolenové. Dále je bohatý na omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, vitamíny i minerály.

Semínka všeho druhu se doporučují jako skvělý rostlinný zdroj 3 omega mastných kyselin. Vynikající jsou například lněná, dýňová či konopná.

Jaké mají omega 3 účinky na tělo a proč jsou důležité?

Pozitivní účinky 3 omega mastných kyselin jsou prokázané již řadu let. A k čemu přesně slouží?

 • Podporují správnou činnost mozku.[3]
 • Snižují riziko kardiovaskulárních chorob.[4]
 • Mají protizánětlivé účinky.[5]
 • Snižují riziko vzniku chronických chorob.[6]
 • Fungují jako prevence artritidy.[7]
 • Mohou snižovat riziko výskytu nádorových onemocnění.[8]
 • Přispívají k udržení zdravého zraku.[9]
 • Udržují krevní tlak v normě.[10]
 • Mohou podpořit zdraví pohybového aparátu.[11]

Proč suplementovat omega 3?

Protože se jedná o velmi kvalitní a důležitý zdroj vitamínu A a D. Pokud víte, že vaše strava není natolik pestrá, aby se díky ní dostaly omega 3 do vašeho oběhového systému, je dobré zařadit suplementaci. U dětí se často doporučuje jen z čistě preventivního hlediska. 

 • Pokud se rozhodnete pro suplementaci, vždy se doporučuje brát omega 3 současně s jídlem.
 • Můžete vybírat z několika forem. Většinou se jedná o kapsle, tablety či roztok.

Na co si dát pozor?

Pokud si nevíte rady, zda suplementaci zavést či nikoliv, určitě se nebojte poradit s lékařem. Když budete vybírat produkt sami, dbejte na poměr nenasycených a nasyceným mastných kyselin.

1. místo

Rosita Olej z tresčích jater – tekutý

Za studena lisovaný olej z tresčích jater, který pochází z tresek, které jsou volně loveny v čistých norkých vodách. Vhodný pro kojence, děti, dospělé, těhotné i kojící.

Orientační cena: 1150 Kč

Proč je tekutý olej z tresčích jater od Rosita na 1. místě?

Jelikož se jedná o olej z jater tresek, které volně žijí v jedinečně čistých vodách v Norsku. Dalším bonusem, který tanto olej odlišuje od konkurenčních produktů, je jeho šetrné zpracování za studena, díky kterému si zachovává všechny výživné látky v maximální možné míře.

Konkrétně je to neuvěřitelných 1293 mg omega 3 na jednu dávku pro dospělé, 605 mg kyseliny dokosahexaenové (DHA), 443 mg kyseliny eikosapentaenové (EPA), 3900 IU vitamínu A a 395 IU vitamínu D3.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že tento produkt má na zbozi.cz opravdu hodně pozitivních recenzí. Lidé si chválí jeho čisté, non toxic složení a někteří cení i jemnou chuť. Dočetla jsem se tu, že tento olej většinou užívají všichni členové rodiny, včetně těch nejmenších, takže mi připadá, že se jedná o dost univerzální doplněk stravy.

I na Heurece se objevuje pochvalné hodnocení top kvality, jemuž odpovídá trochu vyšší cena.

Další informace

Přijde mi skvělé, že tento olej může používat opravdu kdokoli – dospělí, děti i těhotné a kojící ženy. A jaké je doporučené dávkování pro různé skupiny?

 • Dospělým se doporučuje polovina čajové lžičky až jedna čajová lžička za den.
 • Citlivýmjedincům a dětem bude stačit jedna až čtyři kapky za den.
 • Pro kojence stačí jedna až tři kapky za den nebo jak doporučí lékař
 • Těhotné a kojící ženy by neměly překračovat čtvrtinu čajové lžičky za den.

Výrobce také doporučuje začínat s menší dávkou méně často (třeba jednou či párkrát týdně), abyste sami poznali, jaké množství vašemu tělu vyhovuje. Vždy je však dobré produkt brát společně s jídlem.

Cena balení se 150 ml oleje stojí okolo 1150 korun.

2. místo

Omega ADVANCE nutraceutics

Výborné kapsle s rybím olejem ve vysoké koncentraci s obsahem 300 mg omega 3 na jednu kapsli.

Orientační cena: 330 Kč

Proč je Omega od ADVANCE nutraceutics na 2. místě?

Jelikož se jedná o prémiové kapsle naplněné vysoce koncentrovaným rybím olejem MEG-3, který pochází od švýcarské společnosti DSM. V jedné kapsli najdete 300 mg polynenasycených mastných kyselin omega 3, které mají široký blahodárný účinek na lidský organismus.

Starají se o zdravý stav srdce, přispívají k normální mozkové činnosti a podporují kvalitu zraku.

Kapsle navíc neobsahují laktózu, lepek ani mléčnou bílkovinu.

Uživatelské recenze

Pro hodnocení jsem se šla podívat na portál zbozi.cz, kde je vidět, že lidé jsou s těmito kapslemi spokojení. Dokonce se tu objevuje komentář, kde se píše, že recenzentka je spokojená a kapsle užívá dlouhodobě. A s kapsle skvěle hodnotí zákaníci přímo na e-shopu (omega.nutraceutics.cz), kde jsem se dočetla, že se jedná o výborný produkt za příznivou cenu.

Dále o produktu

I tyto kapsle můžou užívat jak dospělí, tak děti od čtyř let – těm se doporučuje jedna kapsle za den, kterou je potřeba dostatečně zapít vodou. Dospělí by pro požadovaný účinek brát kapsle denně jednu nebo dvě kapsle.

A kromě kvality jistě zaujme i příznivá cena produktu, která se pohybuje okolo 330 korun za 90 kapslí.

3. místo

Rosita olej z tresčích jater – kapsle

Kvalitní kapsle s obsahem za studena lisovaného oleje z tresčích jater, který pochází z udržitelně lovených tresek v čistých norských vodách.

Orientační cena: 1000 Kč

Proč je olej z tresčích jater v kasplích od značky Rosita na 3. místě?

Jelikož tento olej z tresčích jater se od podobných výrobků liší tím, že pochází z tresek, které jsou volně lovené v prvotřídně čistých norských vodách, a také tím, že se lisuje za studena, takže si zachovává maximální množství výživných látek.

Kromě 417 mg omega 3 ve třech kapslích obsahuje také kyseliny DHA a EPA,  které se starají o zdravou činnost srdce a mozku, ale také vitamín D3 a A.

Uživatelské recenze

I tyhle kapsle mají (stejně jako jejich tekutá varianta, kterou jsem posadila na 1. místo) na zbozi.cz báječné hodnocení. Kromě kvality a přírodního složení si lidé cení formy kapslí, které se dobře polykají a prý nezapáchají jako tekutý olej.

Za zmínku také stojí e-shop Puravia, na kterém tyto kapsle seženete. Jeho hodnocení na Heurece je téměř stoprocentní a lidé jsou spokojení jak s rychlým doručením, tak s výběrem nabídky a její kvality, proto mi přijde, že se jedná o super místo k nákupu.

Více informací

Kromě výjimečné kvality mi na tomto produktu přijde skvělé, že je ve formě kapslí, které se jednoduše polykají a hodí se zejména pro ty, komu olej z tresčích jater vůbec nechutná a nedokáže ho strávit v tekuté formě.

Doporučené dávkování pro dospělé jsou tři kapsle za den, ideálně s jídlem. Citlivějším osobám a dětem pak bude stačit kapsle jedna.

Cena za balení s 90 kapslemi se pohybuje okolo 1000 korun.

4. místo

HillVital Omega-3-6-9

Orientační cena: 730 Kč

Čím mě oslovily Omega-3-6-9 od HillVital?

Protože neobsahují jen omega 3, ale také omega 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny, které společně nabízí celou škálu pozitivních účinků. V každé kapsli rybího oleje plného omega-3-6-9, najdete účinnou podporu zdraví srdce, cév, mozku, nervové soustavy, metabolismu, imunity, pohybového aparátu, zraku a také pomoc při kožních problémech.

Pravidelné užívání těchto kapslí přispěje udržení správné hladiny cholesterolu, podpoře krevního oběhu, snížení krevního tlaku i k eliminaci rizika tvorby krevních sraženin. Omega-3 mastné kyseliny také přispívají ke zmírnění depresí, zlepšují kvalitu spánku a podporují kognitivní vývoj u dětí. Kapsle se užívají jednoduše – jedna denně s jídlem. A velmi se mi líbí, že doplněk je vhodný pro všechny věkové kategorie, včetně těhotných a kojících žen. Cena za balení se 60 kapslemi se pohybuje okolo 730 korun.

5. místo

Vegetology Opti3 Liquid Omega-3 EPA a DHA

Orientační cena: 520 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila Opti3 Liquid Omega-3 EPA a DHA od Vegetology?

Rybí tuk od britské značky Vegetology je 100% rostlinný a skvěle vstřebatelný produkt, který obsahuje DHA a EPA, důležité omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke správnému stavu zraku, činnosti mozku, u těhotných a kojících žen pomáhají správnému vývoji očí a mozku miminka. Dále tyto „kapky“ obsahují olej z mořských řas Chromista, které jsou nejbohatším zdrojem DHA v rostlinné říši, poté ještě olivový olej s vitaminem D3. Jedná se o výrobek bez přidané příchutě a hodí se jak pro dospělé, tak pro děti. 

Jak užívat? Doporučuje se 1 čajová lžička denně u dospělých a u dětí do dvou let dávejte poloviční dávku. 

A jaká je cena? Cca 520 korun.

6. místo

Möller’s Omega 3

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala Omega 3 od Möller’s?

Tento doplněk stravy od značky Möller's je bohatým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin DHA a EPA a zdrojem vitamínů A, D a E. Jedná se o živiny, které jsou důležité pro zdravý vývoj a udržení dobré kondice člověka. Vyrábí se v Norsku, kde se získává z čerstvých jater tresek z chladných vod ostrovů Lofoty. 

Omega-3 (EPA+DHA) mají pro naše tělo spoustu benefitů – skvěle bojují proti infekcím a nachlazení. Také slouží jako prevence před oslabením imunity. 

Jak užívat? Doporučuje se brát 2 kapsle denně a následně je zapít vodou. 

A cena? Cca 300 korun za 112 kapslí.

7. místo

Venira omega 3

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala omega 3 od Venira?

Jelikož každá denní dávka tohoto doplňku obsahuje 2000 mg rybího oleje, který je bohatým zdrojem omega esenciálních mastných kyselin EPA (180 mg) a DHA (120 mg). Užíváním těchto kapslí podpoříte zdraví srdce, mozku a zraku, kognitivních funkcí a imunitního systému. EPA navíc vynikají protizánětlivými účinky, takže pomáhají organismu odolávat infekcím. Rybí olej v přirozené triglyceridové formě je vysoce vstřebatelný a má vysokou oxidační stabilitu, což zaručuje jeho maximální účinnost.

Kapsle jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy, kterým, stejně jako ostatním dospělým, je doporučeno užívat 2 kapsle za den. Naopak sportovci a senioři by měli brát dokonce 3 kapsle za den. Kapsle by se neměly užívat najednou, ale doporučuje se je rozvrhnout do celého dne – a je jen na vás, zda je vezmete před, po nebo během jídla, ale vždy je dostatečně zapijte. Balení s 80 kapslemi stojí okolo 300 korun.

8. místo

OmegaMarine Forte+

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala OmegaMarine Forte+ od NaturaMed?

Tento produkt obsahuje vysoce kvalitní omega-3 a vyrábí se na základě 150leté tradice v Norsku. Původ rybího oleje OmegaMarine Forte+ je 100% dohledatelný! Jedná se o lososí olej, který je pro lidské tělo nejlépe vstřebatelný a získává se z masa lososů žijících v nejčistších vodách norských fjordů.

A cena? Cca 400 korun, ale společnost nabízí vyzkoušení produktu zdarma.

9. místo

Reflex Krill Oil

Orientační cena: 570 Kč

Čím mě zaujal Krill Oil od Reflexu?

Tento výrobek ve formě tobolek je kombinace astaxanthinu a ultra čistých omega 3 nenasycených mastných kyselin, což dohromady vytváří unikátní suplement vysoké kvality. 

Hlavní filozofií všech produktů od značky Reflex Nutrition je hlavně maximální kvalita a čistota použitých surovin s minimem balastních aditiv. 

A jak často kapsle užívat? Výrobce doporučuje 1 – 2 kapsle denně, ráno s jídlem či nalačno.

Balení s 90 kapslemi vás vyjde na cca 570 korun.

10. místo

Viridian Viridikid Omega 3 Oil

Orientační cena: 320 Kč

Proč jsem vybrala Viridikid Omega 3 Oil od Viridianu?

Viridikid Omega 3 Oil od značky Viridian se hodí už pro děti od jednoho roku. Obsahuje velmi důležité omega 3,6,9 nenasycené mastné kyseliny a to výhradně z rostlinného zdroje. 

Výhodou je jeho rostlinné složení, protože Viridikid Oil je připravený ze semínek (lněného, dýňového a konopného) a dochucený vanilkovým a pomerančovým olejem. Díky tomu je jeho chuť velmi dobrá a nevtíravá.

Je možné ho konzumovat rovnou ze lžičky a nebo přidávat dle libosti do jídel.

Jak tento produkt dávkovat? U dětí do dvou let se doporučuje 1 čajová lžička za den a děti od 6 let plus dospělí by měli konzumovat 3 čajové lžičky denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

Produkt stojí necelých 320 korun.

11. místo

NOW molekulárně destilované Omega-3

Orientační cena: 450 Kč

Čím mě zaujalo molekulárně destilované Omega-3 od NOW?

Tyto Omega-3 od značky NOW se vyrábí podle přísných norem kontroly kvality. Produkt je velmi bezpečný a neobsahuje potenciálně škodlivé úrovně kontaminujících látek, jako jsou PCB, dioxiny, rtuť a další těžké kovy. 

Balení, které stojí okolo 450 korun, obsahuje 200 kapslí a měly by se užívat 2 za den.

12. místo

Super Omega-3 Plus EPA/DHA rybí olej

Orientační cena: 1200 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy Super Omega-3 Plus EPA/DHA od Life Extension?

Tento kvalitní rybí tuk ve formě gelových kapslí pochází z certifikovaného udržitelného rybolovu a obsahuje sezamové lignany, olivový extrakt, olej z krillu a astaxanthin. Tuk z ryb dodává tělu důležité omega-3 mastné kyseliny, které podporují fyziologickou činnost srdce i mozku a velmi aktivně ji podporují. Také dokáží zlepšit funkci mitochondrií a udržet dostatečnou hladinu důležitých mastných kyselin.

A jak tyto kapsle užívat? Výrobce doporučuje dvě měkké gelové kapsle dvakrát denně s jídlem, nebo podle doporučení lékaře.

A cena? Cca 1200 korun.

Závěr

Omega 3 mastné kyseliny jsou velmi důležité pro komplexní fungování našeho těla. V první řadě dbejte na kvalitní a pestrou stravu, dopřávejte si mořské ryby, přidávejte do jídla živinově hodnotné oleje a neopomíjejte sílu semínek všeho druhu.

Máte-li pocit, že vaše strava není dostatečně kvalitní nebo pestrá, nebojte se poradit s výživovým poradcem či lékařem a zařadit do jídelníčku i suplementy s omega 3 mastnými kyselinami.

Na základě důkladného průzkumu mi jako úplně nejkvalitnější zdroj omega 3 přijde Rosita olej z tresčích jater, s nímž v jedné dávce získáte hned 1293 mg omega 3. Za vyzkoušení stojí také cenově příznivé kapsle Omega ADVANCE, kde maximální denní dávka dvou kapslí obsahuje 1000 g omega 3. Stejný olej z tresčích jater jako v prvním případě získáte i z kapslí Rosita Cold Liver Oil, které obsahují prémiový, za studena lisovaný olej z volně lovených tresek v čistých norských vodách.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

[13] Wikiskripta (CZ): Dieta a imunita: Omega-3 mastné kyseliny

[14] Healthline (ENG): Omega-3 Fatty Acids — The Ultimate Beginner’s Guide

[15] PubMed Central (ENG): Impact of Omega-3 Fatty Acids on the Gut Microbiota

[16] PubMed Central (ENG): Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Their Health Benefits

4.8/5 (Počet hlasů: 28)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »