10 nejlepších doplňků s vitaminem E – recenze

Objevte vše o vitaminu E a jeho zdrojích. Proč je dobré ho suplementovat a které nejlepší kapsle a tablety s vitamínem E jsou k dostání? Zkušenosti, diskuze a recenze.

TOP  1. místo

Viridian

Orientační cena: 950 Kč

Výborné „éčko“ od značky Viridian, kde je účinnou látkou D-α-tokoferyl-sukcinát – biologicky dobře využitelná forma vitamínu E.

2. místo

Hillvital

Orientační cena: 600 Kč

Skvělý vitamín E od značky Hillvital, který je nezbytný pro správné fungování imunitního systému, pro zdraví cév a pokožky.

3. místo

Solgar

Orientační cena: 500 Kč
Kvalitní vitamín E značky Solgar podporuje srdce, cévní cirkulaci, nervový systém, mozek, ženské reprodukční orgány, oči a kůži.

Deset nejlepších vitamínů E

Co je vitamin E?

Vitamín E je rozpustný v tucích a patří mezi hlavní antioxidanty v našem těle. A co to přesně znamená? Že dokáže bojovat proti škodlivému působení volných radikálů, které v lidském organismu poškozují buněčné membrány.

Vitamín E se vyskytuje v osmi formách, ale ne všechny dokáže lidské tělo kvalitně vstřebat a následně využít. Proto je důležité, jaký typ zvolíte.

„Éčko“ tvoří 4 tokoferoly a 4 tokotrienoly. Vitamin E využívají téměř všechny tkáně v lidském organismu. Například i srdce, plíce, játra nebo kůže.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaké má účinky a k čemu slouží?

 1. Jak bylo již řečeno výše, jedná se o velmi důležitý antioxidant, což je asi jeho primární a zároveň nejdůležitější funkce. Kromě toho, že prokazatelně snižuje výskyt volných radikálů, doslova nakopne lidskou imunitu.
 2. Podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému – velmi dobře funguje jako podpůrná léčba při vysokém krevním tlaku nebo při rekonvalescenci po infarktu myokardu a podobně.
 3. Přispívá k normální činnosti jater.
 4. Podporuje dobrý stav ženských orgánů – uvádí se, že dlouhodobé užívání vitamínu E dokáže tlumit nepříjemné bolesti při menstruaci či ovulaci. 
 5. Působí aktivně proti stárnutí pokožky – můžete si povšimnout, že vitamín E je součástí mnoha kosmetických produktů. A výrobci vědí proč. Vitamín E totiž aktivně posiluje stěny kapilár a tím udržuje kůži krásně pevnou a pružnou.
 6. Podporuje mozkovou činnost – skvěle působí jako doplněk při léčbě mozkové příhody, Alzheimerově nemoci a podobě.
 7. Snižuje záněty v těle.
 8. Chrání kůži před rakovinným bujením.
 9. Urychluje regeneraci jizev.

Stejně jako nadbytek, je nebezpečný i nedostatek jakéhokoliv vitamínu a „éčko“ není výjimkou. Jeho deficit se většinou přímo spojuje s poruchami vstřebávání tuků. V ohrožení jsou hlavně osoby, které trpí chronickými nemocemi jako je například celiakie, Crohnova choroba či cystická fibróza.

A jak se nedostatek vitamínu E projevuje? 

 

 • Zkracuje se doba přežívání červených krvinek.
 • Vznik neurologických potíží.
 • Poruchy funkce vaječníků.
 • Poruchy funkce varlat.
 • Nemoci jater.
 • Nemoci příčně pruhovaného svalstva.
 • Snížená imunita.
 • Slabost.
 • Únava.
 • Poruchy chůze.

Ačkoli je vitamín E málo toxický a předávkování prakticky nehrozí, může jeho nadbytek vzniknout při užívání doplňků stravy a nedodržování dávkování. Při dlouhodobém užívání vysokých dávek vitamínu E můžete pocítit tyto vedlejší účinky:

 • Nevolnost.
 • Průjem.
 • Únava.
 • Slabost.
 • Bolest hlavy.

Kromě toho může dlouhodobé užívání vysokých dávek vitamínu E způsobit zhoršené vstřebávání vitamínu K, což snižuje krevní srážlivost. Takže opatrně a vždy dodržuje pokyny výrobce.

Kde ho najdeme?

Vitamín E můžete nalézt v různých potravinách, které jsou běžně dostupné. Nejlepší je tyto suroviny konzumovat v syrovém stavu nebo jen velmi sporadicky kuchyňsky upravené.

 • Špenát – tato zelenina obsahuje opravdu hodně vitaminu E. Aby se ho zachovalo co největší množství, je dobré ho konzumovat jen tak, bez tepelné úpravy. 
 • Mandle – jedná se o jeden z nejlepších zdrojů vitamínu E. Jezte je buď čerstvé, nebo opražené s bylinkami a nebo ve formě mandlového mléka.
 • Rostlinné oleje – slunečnicový, lněný, olivový a další.
 • Kiwi – toto ovoce obsahuje přibližně 1,5 mg vitamínu E. Zkuste si ho dát společně s jogurtem jako snídani nebo v podobě dezertu po hlavním jídle.
 • Mango – tak to je vitamínová bomba, která kromě kvalitního vitamínu E obsahuje i vitamín A a C či draslík.
 • Hovězí maso a ryby.
 • Avokádo
 • Batáty.
 • Rajčata.
 • Celá vejce.
 • Ořechy všech druhů.
 • Arašídové máslo.
 • Brokolice.
 • Papája.
 • Olivy.

Proč vitamín E suplementovat?

Pokud víte, že nejste schopni konzumovat dostatečné množství doporučených potravin, které vitamín E přirozeně obsahují, doporučuje se uvažovat o jeho suplementaci. Můžete se poradit se svým lékařem, popřípadě si nechat udělat krevní rozbor, abyste znali jeho hladiny ve vašem těle.

„Éčko“ se suplementuje kvůli ochraně správné funkce orgánů a neurologických procesů

nebo i jako prevence onemocnění srdce, cév a regulace krevního tlaku, či jako prostředek anti aging procedur.

Formy ze kterých můžete vybírat jsou kapsle, tobolky, pastilky, bonbony či tinktury nebo séra.

Na co si dát pozor?

Určitě na předávkování. Vše raději konzultujte s lékařem a neužívejte dlouhodobě vitamín E, aniž by vám to schválil.

Dejte si ale pozor i na opačný případ, což je jeho nedostatek, který mohou mít předčasně narozené děti nebo lidé s celiakií.

Jaká je doporučená denní dávkam vitaminu E?

Je dobré vědět, že kromě externích zdrojů nemáme jak vitamín E získat. Jen potravou. Tělo si ho samo bohužel nevyrobí. Tudíž je více než potřeba ho v potravě, popřípadě ve formě doplňků stravy.

 • Dítě do 6měsíců – 4 mg.
 • Kojenci 7-12 měsíců – 5 mg.
 • Děti 1-3 roky – 6 mg.
 • Děti 4-8 let – 7 mg.
 • Děti 9-13 let – 11 mg.
 • Dospívající 14-18 let – 15 mg.
 • Dospělí – 15 mg.
 • Těhotné ženy – 15 mg.
 • Kojící ženy – 19 mg.

1. místo

Viridian Vitamin E

Orientační cena: 950 Kč

Tento vitamín E ve formě kapslí od značky Viridian zahrnuje skupinu přírodních látek zvaných tokoferoly, které jsou rozpustné v tucích, a které lze doporučit ke kompletní prevenci stárnutí. Účinnou látkou je zde D-α-tokoferyl-sukcinát, což je biologicky dobře využitelná forma vitamínu E.

Tento produkt funguje jako skvělý antioxidant, jakožto prevence kardiovaskulárních onemocnění a prevence neurologických nemocí.

A jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 kapsli denně s jídlem nebo dle doporučení lékaře.

A cena? Cca 950 korun.

2. místo

Hillvital Vitamín E

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o doplněk stravy v kapslích s vitamínem E ve formě alfa tokoferolu. Je to forma, která je pro lidské tělo dobře vstřebatelná a využitelná. Tento produkt může pomoci vyřešit potenciální problémy s nedostatkem vitamínu E a přispět tak k lepšímu fungování organismu.

Kapsle přispívají ke správnému fungování imunitního systému a k udržení optimálního zdraví cév a pokožky.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát jednu kapsli s jídlem.

A cena? Cca 600 korun.

3. místo

Solgar Vitamin E

Orientační cena: 500 Kč

Tento vitamín E ve formě kapslí zvyšuje inzulinovou senzitivitu i glukózovou toleranci. Dále snižuje hladinu triglyceridů a zlepšuje poměr dobrého a špatného cholesterolu. Dále funguje na podporu léčby při onemocnění srdce a cév, poruchy cirkulace, chrání buňky, pomáhá při kožních problémech jako je například ekzém nebo lupénka, podporuje hojení ran, plodnost a celkové psychické zdraví. 

A jaké je dávkování? Je doporučeno brát jednu kapsli společně s jídlem.

A cena? Cca 500 korun.

4. místo

Garden of Life vitamin E

Orientační cena: 650 Kč

Jedná se o raw kapsle s vitamínem E od značky Garden of Life a poskytuje komplexní vzorec RAW živin, jako jsou vitamíny E, D, K, beta-karoten a selen. RAW vitamíny a živiny umožňují přirozený přísun těchto látek do těla.

Produkt je v BIO kvalitě a získává se zeleniny, která je pěstovaná nekonvenčním způsobem zemědělství.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 kapsle denně před jídlem nebo po jídle. Zapijte vodou nebo džusem. 

A cena? Cca 650 korun.

5. místo

NOW Vitamin E

Orientační cena: 450 Kč

Tento vitamín E od americké značky NOW je v dobře stravitelných soft gelových kapslích. „Éčko“ je zde ve formě d-alfa tokoferolu je pro tělo velmi dobře vstřebatelný. Vitamin E je hlavní antioxidant rozpustný v tucích a je obzvláště důležitý pro udržení zdraví buněk tím, že neutralizuje volné radikály. 

Produkt je navíc obohacen o selen.

A jak kapsle dávkovat? Užívejte 1 kapsli denně s jídlem.

Jaká je cena? Cca 450 korun.

6. místo

Nobilis Tilia vitamin E

Orientační cena: 300 Kč

Koncentrát vitamínu E od české značky Nobilis Tilia je silný přírodní antioxidant, který posiluje pokožku – hlavně se podílí na antiaging procesu a také urychluje její regeneraci. Kromě toho, vitamin E chrání pleť před spálením, podrážděním i dodává ji zdravý sjednocený vzhled.

Tento produkt lze použít samostatně pod krém či olej nebo ho přimíchat přímo do oblíbené pleťové péče.

A jak tedy přesně použít? Pár kapek aplikujte ráno nebo večer na čistou odlíčenou pokožku a lehce rozetřete. Používejte nejlépe v kombinaci s oblíbeným pleťovým krémem.

A jaká je cena? Cca 300 korun.

7. místo

Swanson Vitamin E

Orientační cena: 300 Kč

Vitamin E ve formě kapslí od značky Swanson je obzvláště důležitý pro udržení zdraví buněk tím, že neutralizuje volné radikály vytvořené, dále je také životně důležitý pro normální imunitní funkce a pro udržení zdravého cévního systému. Vysoce absorpční gelové obsahují 100% d-alfa tokoferol vitamínu E.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně společně s vodou.

A cena? Cca 300 korun.

8. místo

Jamieson Vitamín E

Orientační cena: 300 Kč

Kapsle s vitamínem E od značky Jamieson ho obsahují v jeho d-alfa-tokoferyl acetátové formě, která je pro člověka nejlépe vstřebatelná. 

Kapsle podporují zdraví pokožky a podporují správnou funkci imunitního systému.

Jak kapsle dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsli denně společně s jídlem.

A cena? Cca 300 korun.

9. místo

MARNYS tekutý vitamín E

Orientační cena: 270 Kč

Vitamín E v tekuté formě od španělské značky Marnys napomáhá zpomalovat stárnutí, má pozitivní účinky na rozmnožovací soustavu a podporuje činnost nervového systému.

0,5 ml vitamínu E odpovídá doporučené denní dávce vitaminu 10 mg.

A jak používat? Součástí balení je kalibrované kapátko, kterým naberte vyznačené mnžství a nakapejte pod jazyk ideálně ráno, nalačno.

A jaká je cena? Cca 270 korun.

10. místo

MedPharma Vitamín E FORTE

Orientační cena: 100 Kč

Tento vitamín je ve formě tablet, které je nutné konzumovat společně s vodou. Tyto kapsle s vitamínem E přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem, který vzniká nerovnováhou mezi volnými radikály a antioxidanty.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát jednu tobolku vždy ob den.

A cena? Cca 100 korun.

Závěr

Vitamín E je pro lidské tělo a celý organismus velmi důležitým prvkem, který ovlivňuje velkou škálu procesů. Jeho hlavní funkcí je, že působí jako antioxidant a chrání buněčné membrány před oxidativním stresem. Když si nevíte rady, jaký doplněk stravy vybrat, nebojte se poradit se svým lékařem, případně výživovým poradcem.

Vitamín E můžete aplikovat i přímo na pleť a to ve formě séra nebo krému, který je o tento vitamín obohacený.

Při výběru jakéhokoliv produktu s vitamínem E si zjistěte, co všechno přesně obsahuje, od jakého výrobce je a přečtěte si recenze uživatelů.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vitamín E

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin E

[3] Healthline (ENG): 8 Unique Benefits of Vitamin E

[4] PubMed Central (ENG): Vitamin E: function and metabolism

[5] PubMed Central (ENG): Vitamin E and its anticancer effects

1/5 (Počet hlasů: 2)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »