11 tipů na hořčík (magnesium) – recenze, účinky a zkušenosti

Shrnutí: Trápí vás nedostatek hořčíku a chcete ho doplnit pomocí vhodného doplňku stravy? V tomto článku jsem pro vás srovnala 11 nejkvalitnějších suplementů s hořčíkem a na stupních vítězů se umístily?

V článku dále zmiňuji:

Vše o hořčíku[1] a jeho formách. Která je nejlepší, pro koho se hodí a v jakých potravinách lze hořčík přijímat? Jaké jsou účinky hořčíku a co se děje při jeho nedostatku ?

TOP  1. místo

Neuro-Mag®
Magnesium L-Threonate

Orientační cena: 830 Kč
Proč 1. místo?
Protože jde o výborný hořčík ve formě L-Threonate, který podporuje paměť, pomáhá zvyšovat koncentraci hořčíku v mozku a přispívá k udržení mladistvých kognitivních funkcí.
2. místo

Blendea
hořčík bisglycinát

Orientační cena: 450 Kč
Proč 2. místo?
Jde totiž o skvěle vstřebatelný hořčík, který pomůže k normálnímu energetickému metabolismu a zmírnění únavy. K dalším benefitům patří podpora nervové soustavy a psychické činnosti.
3. místo

Dr. Swiss
Calcium + Magnesium

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?
Jelikož jde o velmi kvalitní spojení hořčíku a vápníku. Oceníte jeho pozitivní vliv na kvalitu kostí, zubů a svalů nebo zmírnění úzkostných stavů. Také pmáhá před vznikem migrény a snižovat riziko cukrovky.

Jedenáct nejlepších produktů hořčíku

 1. Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate 830 Kč (30 porcí)
 2. Blendea Hořčík 450 Kč (90 kapslí)
 3. Dr. Swiss Calcium + Magnesium 300 Kč (100 kapslí)
 4. Performance Magnesium 600 Kč (100 kapslí)
 5. BrainMax Draslík + Magnesium 450 Kč (200 kapslí)
 6. Viridian magnesium a B6 750 Kč (60 kapslí)
 7. Viridian Potassium Magnesium Citrate 440 Kč (150 g)
 8. Viridian Magnesium Taurate 550 Kč (90 kapslí)
 9. Jarrow MagMind 930 Kč (90 kapslí)
 10. BrainMax Energy Magnesium 650 Kč (200 kasplí)
 11. NOW Magnesium Citrate 300 Kč (100 tablet)

Co je to hořčík?

Hořčík, jinými slovy také magnézium, je prvek, který je pro naše tělo nepostradatelný. Má na bedrech velmi těžké úkoly, které nejsou legrace. Podílí se na bezmála stovkách reakcí v organismu. Potřebuje ho naprosto každá lidská buňka. Hořčík je „kapitánem“ při více než 300 enzymatických reakcích, které mají za úkol produkovat energii v těle.[1]

 • Magnesiu se přezdívá prvek života a oprávněně, protože by bez něj nevznikla žádná energie, tím pádem ani pohyb a následně ani lidské bytí.
 • Hořčík má chemickou zkratku Mg a nachází se mezi prvními deseti prvky, které jsou nejvíce zastoupené v zemské kůře. Hojně se vyskytuje v horninách a mořské vodě.
 • Objev hořčíku se přisuzuje H. Davymu v roce 1808.[2] Bohužel ale trvalo dalších 150 let, než byl popsán nedostatek hořčíku u člověka.
 • Latinský název magnesium je odvozen od řecké oblasti Magnesia v Thessaly, kde se hořčík využíval k léčbě už v době rozkvětu řecké kultury.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaké má hořčík formy?

Není jen jeden druh hořčíku a šmytec. Je to přesně naopak, existuje jich velmi mnoho a ne všechny jsou stejné či srovnatelné.[3]

 • Různé formy hořčíku se v těle odlišně metabolizují a mají i některé rozdílné účinky. Velmi důležité je to, do jaké míry bude hořčík v těle vstřebán.

Jedná se o formu hořčíku, která se váže na bílkovinu L-glycin. Má výbornou vstřebatelnost a vysokou biologickou dostupnost. Aminokyselina L-glycin má nízkou molekulovou hmotnost a díky tomu se magnesium glycinát rychle vstřebává.

Glycinát hořečnatý[4] se často užívá pro své uklidňující účinky k léčbě úzkosti, deprese a nespavosti. Skvěle se hodí například před spaním.

Tato forma hořčíku se absorbuje mnohem snadněji, než všechny ostatní. Údajně může zvýšit množství hořčíku v mozku (jiné hořčíkové doplňky tuto schopnost nemají) a tak může podporovat jeho zdraví či potenciálně pomáhat při léčbě poruch jako je deprese nebo ztráta paměti.

Malát hořečnatý se snadno vstřebává a oproti jiným formám nemívá projímavé účinky. Pokud je malát, neboli kyselina jablečná, zkombinován s hořčíkem, vytváří prostředek, který poskytuje uklidnění a zároveň více energie. Tento typ doplňku hořčíku je skvělý pro stavy nízké energie, únavu a bolesti svalů.

Citrát hořečnatý je jedním z nejoblíbenějších typů doplňků hořčíku a snadno se vstřebává do našeho těla. Pozor však na jednu věc: ve větším množství mívá projímavé účinky. I proto se citrát doporučuje lidem, kteří trpí na zažívací potíže jako například zácpa.

Chlorid hořečnatý je bílá, hygroskopická látka a obsahuje 12 % vstřebatelného hořčíku. Tento typ má opravdu vysokou vstřebatelnost, jak bylo již zmíněno a často se používá pro přípravu takzvaného hořčíkového oleje, který se aplikuje na kůži pro transdermální (podkožní) vstřebání.

Studie uvádí, že je tato forma šetrná k zažívací soustavě a hodí se i při suplementaci vyšších dávek. Biodostupnost této formy se pohybuje okolo 43 %.

Taurát hořečnatý je chelátová forma hořčíku spojená s molekulou L-taurinu. Tyto dvě látky jsou pro tělo výborně vstřebatelné a působí synergicky. Jsou zaměřené na podporu stavu cév a kondici celého kardiovaskulárního systému.

Síran hořečnatý nebo také epsomská sůl, obsahuje ve své struktuře hořčík, síru a kyslík. 

Urychluje regeneraci po sportovních výkonech, pomáhá snižovat stres a napětí, slouží jako prostředek k léčbě nespavosti, otoků a artritidy. Nejběžnějším způsobem použití Epsomské soli je její přidání do vody při koupeli.

Tato forma se používá při pálení žáhy a překyselení žaludku. 

Je levná a často se vyskytuje jako součást multivitamínových doplňků. V těle se bohužel špatně absorbuje a ve větších množstvích může být projímavá.

Která forma hořčíku je nejlepší?

Mezi nejlepší formy hořčíku patří Bisglycinát, díky své výborné vstřebatelnosti, dále L-threonát, který se užívá hlavně pro zdraví nervové soustavy a psychiky. Další oblíbenou formou je Citrát, který se užívá pro své přínosné účinky na zažívací potíže, hlavně tedy zácpu. Vhodnou formou je dále i Malát, který má vynikající vstřebatelnost a hodí se tak pro doplnění hořčíku, nebo třeba Taurát.

Jakým formám hořčíku se vyhnout?

Mezi méně vhodné formy hořčíku patří výše zmíněný oxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý a síran hořečnatý. Jedná se o anorganické formy, které se vyznačují velmi nízkou účinností a vstřebatelností.

 • Tyto formy nezvyšují hladinu hořčíku v těle. Přesto však takový oxid může pomáhat například s pálením žáhy.

V jakých potravinách hořčík najdeme?

Velkou výhodou je, že se hořčík nachází ve velkém množství potravin.[5] Takže než ho začnete suplementovat, zkuste do svého každodenního jídelníčku zařadit více potravin bohatých na hořčík. Které to jsou?

Skvělá, hořčíkem nabitá,[6] zelenina, kterou můžete pěstovat i na balkoně v květináči. Špenát je velmi chutný čerstvý, například v salátu, i tepelně upravený, ale je lepší jíst ho vařený, jelikož obsahuje překvapivě více magnesia než čerstvý. Uvádí se, že ve 100 gramech obsahuje 79 mg hořčíku.

Nejen, že tyto oříšky skvěle chutnají, ale zároveň jsou bohatým zdrojem hořčíku a draslíku. A aby toho nebylo málo, obsahují i velké množství selenu.

Para ořechy obsahují ve 100 gramech asi 376 mg magnesia.

Hrášek je nejlepší čerstvý, třeba v létě, kdy ho můžete jíst rovnou z vyrostlých lusků. Neobsahuje pouze hořčík, ale také je zaručeným zdrojem vitamínu A, železa, vitamínu K a vitamínu C.

Ve 100 g hrášku najdete cca 33 mg magnesia.

Banány jsou velmi oblíbené ovoce a pro svou příjemnou chuť se často přidávají i do různých smoothie či kaší.

Ve 100 gramech obsahuje banán asi 27 mg magnesia.

V poslední době velmi oblíbená bezlepková obilovina, která je chutná jak nasladko, tak ve slané verzi. Má vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitamínu B, draslíku, železa, hořčíku a vitamínu E.[7]

Pokud si dáte 100 gramů vařené quinoy k obědu, získáte cca 64 mg magnesia.

Lahodná listová zelenina, která obsahuje ve 100 gramech zhruba 81 mg hořčíku. Dále je kvalitním zdrojem vitamínu K, vitamínu C a beta-karotenu.

Lahůdka, která nakopne lidské zdraví jako máloco. Obsahují železo, vápník, hořčík a další skvělé látky. Konzumace 100 gramů této potraviny vám dodá asi 70 mg magnesia.

Ale pozor, bavíme se o té opravdu kvalitní, ne o nějaké náhražce. Hořká čokoláda obsahuje mnoho magnesia,[8] antioxidantů, železo a kofein.

Jedna tabulka 70-85% čokolády obsahuje cca 228 mg magnesia.

Všestranné avokádo můžete přidávat jak do sladkých, tak do slaných pokrmů. Je to ovoce plné mnoha zdravých tuků. Dále obsahuje magnesium, draslík, vitamín K, vitamín C, vitamíny skupiny B a žádný cholesterol.[9]

Avokádo ve 100 gramech obsahuje zhruba 29 mg magnesia.

Ryby patří mezi nejzdravější potraviny světa. Obsahují například vitamín D, hořčík a také obsahují omega-3-mastné kyseliny. Například ve 100 gramech mečouna najdete přibližně 34 mg magnesia.

Jaké jsou účinky hořčíku?

 • Zmírňuje svalové křeče a přispívá ke správné činnosti svalů.
 • Udržuje kosti a zuby v dobrém stavu.
 • Funguje jako podpůrný prostředek při nespavosti a menstruačních bolestech.
 • Má zklidňující účinky a zmírňuje podrážděnost.
 • Zlepšuje funkce nervové soustavy.
 • Působí blahodárně na nervovou soustavu.
 • Napomáhá transportu cukrů do buněk a tím se podílí na produkci energie.
 • Podporuje účinek inzulinu.
 • Zlepšuje využití kyslíku v buňkách.
 • Posiluje trávení.
 • Udržuje vápník v rozpuštěném stavu.
 • Ochraňuje před škodlivostí nadbytečného vápníku.
 • Upravuje krevní tlak.
 • Řídí hladinu cholesterolu.
 • Reguluje funkci štítné žlázy.
 • U mužů přispívá ke správné funkci prostaty.
 • Potlačuje škodlivost rtuti, olova, hliníku a kadmia.
 • Snižuje přecitlivělost na alergeny.

Jaká je doporučená dávka hořčíku?

Dávka tohoto minerálu je velice individuální a proto jsou doporučení pouze orientační.

 • Vždy se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem. V České republice každopádně platí vyhláška, která stanovuje doporučenou denní dávku hořčíku na 375 miligramů (mg) pro dospělého člověka.[10] 
 • Je třeba brát v úvahu, že potřeba hořčíku se velmi významně zvyšuje se stoupajícím věkem, v těhotenství a při kojení, v závislosti na fyzické zátěži, při onemocnění srdce, diabetu a podobně.
 • Údajně se z denní doporučené dávky za fyziologických okolností vstřebá pouze jeho jedna třetina, tudíž logicky nemůže platit, že čím vyšší dávka, tím vyšší vstřebávání. 
 • Denní příjem hořčíku by se tedy v ideálním případě měl odvíjet od vašeho zdravotního stavu, ale i životního stylu.

Nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku se může mimojiné projevit nespavostí, svalovými křečemi, podrážděností, vyšším podléhání stresovým situacím a malou odolností vůči stresu, slabostí, problémy s nabíráním svalové hmoty nebo problémy se spalováním tuků.

Nedostatek magnesia se označuje jako hypomagnezémie a vyskytuje se ve dvou různých formách:

 • Akutní hypomagnezémie – můžete pocítit například křeče, trhavé pohyby očí, nebo poruchu srdečního rytmu.
 • Chronický deficit hořčíku – jedná se často o vážné onemocnění jako je chronický únavový syndrom, anémie, deprese osteoporóza.

Vědecké studie tvrdí, že až 50 % lidí v Evropě a USA přijímá méně hořčíku než je jeho doporučená denní dávka. Může to mít mnoho důvodů, jako jsou například nízký obsah minerálu v plodinách, konzumace potravin s nižším obsahem magnézia, konzumace průmyslově upravených potravin, vysoká konzumace alkoholu, vyšší fyzický a psychický stres, nadužívání léků a hektický životní styl.

Je dobré hořčík suplementovat?

Pokud se domníváte, že vám chybí, pak určitě ano. Když si nejste jisti, zkuste si nejdříve zajít k praktickému lékaři na krevní rozbor, ze kterého může vyčíst, zda vám tento minerál chybí či nikoliv. 

 • Mnoho lidí pod tlakem dnešní doby často nevědomky trpí projevy nedostatku magnézia. Jedná se o stavy úzkosti, nadměrné podléhání stresovým situacím, únavu, nespavost a duševní nepohodu.
 • Suplementace magnézia je z těchto důvodů opravdu často nezbytná.

Kdy hořčík užívat?

Když máte příznaky, které se shodují s jeho nedostatečným množstvím v organismu nebo pokud vám to doporučí lékař. Obecně by ale měly dbát na dostatečný přísun hořčíku tyto skupiny lidí:

 • Těhotné a kojící ženy.
 • Lidé vykonávající namáhavou fyzickou práci.
 • Lidé, kteří intenzivně sportují.
 • Lidé, kteří se často potí.
 • Lidé starší 50 let.
 • Kardiaci a diabetici.
 • Jedinci, kteří zvýšeně a pravidelně konzumují alkohol.
 • Lidé užívající některé léky jako diuretika nebo antibiotika.

Je možné se hořčíkem předávkovat?

Jak bylo již řečeno několikrát, hořčík je pro tělo velmi přínosný prvek. Nicméně i přes jeho benefity může jeho velký přebytek uškodit.

 • Ledviny regulují vyšší příjem hořčíku, avšak velké množství hořčíku může způsobit průjem, zvracení, infarkt nebo nevolnost. 
 • Velkým množstvím se rozumí příjem více než 5 000 mg magnesia denně. Dodržujte vždy proto doporučená dávkování.

1. místo

Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate

Hořčík v účinné formě L-treonátu pro podporu paměti a kognitivních funkcí mozku. Výrobek je v prášku s příchutí tropického ovoce.

Orientační cena: 830 Kč

Proč je Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate na 1. místě?

Protože obsahuje výborně vstřebatelnou L-treonátovou formu hořčíku. Je vědecky prokázáno, že tuto formu hořčíku krevní oběh absorbuje mnohem lépe než ty ostatní. Z krevního oběhu pak putuje rovnou do mozku a tak jeho účinky pocítíte rychleji. Tento minerál podporuje přes 600 biochemických procesů v našem organismu a přispívá k uchovávání mladistvých a zdravých kognitivních funkcí, kam patří například dobrá paměť, schopnost koncentrace, vyjadřování, orientace v prostoru či rychlé zpracovávání nových podnětů a informací. Dále tato forma hořčíku podporuje zdravý stav kostí i  kardiovaskulárního systému.

Uživatelské recenze

Výrobek Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate má například na Amazonu převážně velmi spokojené recenze. Lidé se chválí jeho chuť, ale hlavně to, že opravdu funguje – často zmiňují pomoc s lepším spánkem, utišení nervů nebo zbavení bolesti. V recenzích se objevila i chvála práškové formy, která vyhovovala starší mamince recenzenta, které se špatně polykají kapsle. Na Zboží pak recenzentka Jitka_sustkova uvádí, že produkt má výbornou chuť a zlepšil kvalitu jejího spánku.

Dále o produktu

Tento hořčík v práškové formě má příchuť tropického ovoce. Stačí pouze rozmíchat jednu odměrku ve vodě nebo oblíbeném džusu a vypít ideálně v průběhu jídla.

Balení se 30 porcemi (celkový objem balení je 93,35 g) stojí cca 830 korun.

2. místo

Blendea Hořčík

Skvěle vstřebatelný hořčík ve formě bisglycinátu, který podporuje správné fungování nervové soustavy, přispívá k elektrolytické rovnováze i energetickému metabolismu.

Orientační cena: 450 Kč

Proč je hořčík od Blendea na 2. místě?

Hořčík od české značky Blendea jsem na druhé místo vybrala pro celou řadu benefitů, kterými prospívá našemu zdraví. Vstřebatelný hořčík je skvělý pro podporu energetického metabolismu, pomáhá zmírnit vyčerpání i celkovou únavu, dále podporuje správnou činnost nervové soustavy, elektrolytickou rovnováhu a normální psychickou činnost. Určitě by vám doma neměl chybět.

Uživatelské recenze

Blendea je sympatická česká značka, která nabízí celou řadu skvělých přírodních výrobků, ale také spoustu užitečných rad, receptů i zkušeností zákazníků, které vám pomohou jít cestou zdravého životního stylu. Na Heuréce má Blendea drtivou většinou spokojených recenzí, kde zákazníci chválí především rychlost doručení, výhodné ceny a samozřejmě kvalitu produktů. Tak se na jejich hořčík a další produkty mrkněte.

Dále o produktu

Pro dosažení optimálních výsledků užívejte 2 až 3 kapsle denně, které zapijte dostatečným množstvím vody. Doporučené denní dávkování nepřekračujte a pamatujte na to, že tento doplněk stravy není náhradou pestré a vyvážené stravy.

3. místo

Dr. Swiss Calcium + Magnesium

Magnesium (hořčík) a vápník s ideálním obsahem minerálů pro podporu svalů, kostí a celého lidského organismu.

Orientační cena: 300 Kč

Proč je Dr. Swiss Calcium + Magnesium na 3. místě?

Bez hořčíku se zkrátka naše tělo neobejde a v tomto výrobku ho najdete rovnou v tandemu s vápníkem pro ještě větší účinek. Z benefitů můžu jmenovat například zlepšení kvality kostí, zubů, svalů, stejně jako zmírnění úzkostných stavů. Skvělé je také to, že produkt pomáhá předcházet vzniku nepříjemné migrény i ke snížení rizika cukrovky.

Uživatelské recenze

Calcium + Magnesium od značky Dr. Swiss najdete na e-shopu Nanolab, který je mezi recenzenty české Heuréky ( i slovenské) velmi oblíbený. Kromě kvality zboží zákazníci oceňují i férové ceny, rychlost doručení, pečlivé balení zásilek (včetně dárečků zdarma) a skvělou aktivní komunikaci Customer oddělení.

Dále o produktu

Výrobek Dr. Swiss: Calcium + Magnesium lidskému zdraví přináší hned několik klíčových benefitů. Kapsle obsahují vápník a hořčík, které jsou pro náš organismus naprosto klíčové. Vápník je důležitý pro zdravé kosti, zuby a přispívá také k normální srážlivosti krve. Dále je důležitý i pro správné fungování nervového systému a psychiky. Hořčík je zase klíčovým minerálem pro naše celkové zdraví. Kromě kostí a zubů pomáhá normálně fungovat nervům i svalům, a navíc je prospěšný i pro srdce.

Balení za cca 300 korun obsahuje 100 kapslí, přičemž doporučená denní dávka jsou 2 až 4 kapsle během jídla.

4. místo

Performance Magnesium

Orientační cena: 600 Kč
Forma hořčíku: Bisglycinát

Proč jsem vybrala Performance Magnesium od BrainMax?

Jedná se o chelátovou formu hořčíku s vysokou vstřebatelností a využitelností v lidském těle, až 80 %. Tento produkt nepůsobí projímavě a to ani v extra vysokých dávkách.

Kapsle neobsahují balastní látky a v jedné dávce naleznete 200 mg elementárního hořčíku.

Cena za 100 kapslí je cca 600 korun.

5. místo

BrainMax Draslík + Magnesium

Orientační cena: 450 Kč
Forma hořčíku: Malát

Proč jsem do srovnání zařadila Draslík + Magnesium od BrainMax?

BrainMax Draslík + Magnesium obsahuje 100 mg draslíku ve formě citrátu a 60 mg hořčíku ve formě malátu. Oba tyto minerály hrají zásadní roli ve zdraví buněk a tkání a mají mnoho zdravotních benefitů.

Dávkujte 1 až 2 tablety ráno nebo v poledne nebo po náročném tréninku či konzumaci alkoholu.

200 tablet stojí necelých 450 korun.

6. místo

Viridian magnesium a B6

Orientační cena: 750 Kč
Forma hořčíku: bisglycinát, oxid

Proč jsem vybrala hořčík (s obsahem B6 a šafránu) od Viridianu?

Unikátní kombinace hořčíku s vitamínem B6 a šafránem se zaměřuje nejen na podporu psychické pohody a výkonnosti, ale také na snížení depresivních pocitů, posílení schopnosti relaxace a kvalitního spánku. Hořčík je tu obsažen rovnou ve třech formách: jako oxid hořečnatý, hořečnatá sůl kyseliny citrónové a také bisglycinát hořečnatý, který se výborně a rychle vstřebává. Společně tvoří 53 % doporučené denní dávky hořčíku v jedné kapsli.

Tento produkt je vhodný i pro vegany, protože v něm nejsou žádné živočišné složky. Jeho složení je 100% čisté a splňuje přísná kritéria kategorie Kosher. Doporučuje se užívat jedna kapsle za den společně s jídlem.

Za balení se 60 kapslemi zaplatíte cca 750 korun.

7. místo

Viridian Potassium Magnesium Citrate

Orientační cena: 440 Kč
Forma hořčíku: Citrát

Proč jsem sem zařadila i Potassium Magnesium Citrate od Viridianu?

Jedná se o citrát draselný a hořečnaté soli kyseliny citronové, biologicky aktivní formy draslíku a hořčíku. Účinek obou těchto látek je skvělý pro všechny, kteří podstupují velkou fyzickou nebo psychickou zátěž.

150 g tohoto prášku můžete zakoupit za necelých 440 korun.

8. místo

Viridian Magnesium Taurate

Orientační cena: 550 Kč
Forma hořčíku: Taurát

Z jakého důvodu jsem vybrala také Magnesium Taurate od Viridianu?

Taurát hořečnatý je chelátová forma hořčíku spojená s molekulou L-taurinu. Tyto dvě látky jsou pro tělo výborně vstřebatelné. Produkt neobsahuje geneticky modifikované, či ozařované složky a složky živočišného původu.

90 kapslí stojí necelých 550 korun.

9. místo

Jarrow MagMind

Orientační cena: 930 Kč
Forma hořčíku: L-treonát

Proč jsem vybrala MagMind od Jarrow?

Tento produkt přispívá k normální činnosti nervové soustavy, normálnímu energetickému metabolismu a také ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Jedná se o hořčík ve formě bisglycinátu obohaceného o vitamín 6.

90 kapslí můžete pořídit za cca 930 korun.

10. místo

BrainMax Energy Magnesium

Orientační cena: 650 Kč
Forma hořčíku: Malát

Proč jsem vybrala Energy Magnesium od BrainMax?

Magnesium malát je prozatím poměrně málo známá forma vysoce vstřebatelné hořečnaté soli, která je vhodná k užívání v ranních a dopoledních hodinách. Magnesium malát je kombinace kyseliny jablečné a hořčíku a právě díky kyselině jablečné podporuje tato forma magnézia produkci buněčné energie.

Oproti citrátu obsahuje malát cca o 4 % více elementárního hořčíku a nepůsobí projímavě ve vyšších dávkách.

200 kapslí stojí cca 650 korun.

11. místo

NOW Magnesium Citrate

Orientační cena: 300 Kč
Forma hořčíku: Citrát

Proč jsem do srovnání dala Magnesium Citrate od NOW?

Protože Magnesium citrát je v tomto přípravku zvolen jako vhodnější forma hořčíku než běžně dostupná forma oxidu. Obsah obsahuje hořčíku v jedné dávce je 400 mg.

100 tablet je dostupných za cca 300 korun.

Závěrem

Pokud se cítíte, že máte nedostatek hořčíku, poraďte se se svým lékařem nebo nutričním specialistou, který vás nasměruje, jaký typ magnesia vybrat a jak ho následně užívat. Zaměřte se také na skladbu stravy a zkuste jíst pestře a vyváženě.

Z mého srovnání vychází jako nejlepší Neuro-Mag® Magnesium L-Threonate v práškové formě, který je ideální pro každého, kdo nerad polyká kapsle. Dále stojí za vyzkoušení Blendea hořčík ve formě bisglycinátu s výbornou vstřebatelností. Nebo zkuste kvalitní a cenově výhodný Dr. Swiss Calcium + Magnesium, které působí synergicky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Hořčík

[12] Wikiskripta (CZ): Hořčík

[13] Healthline (ENG): 12 Evidence-Based Health Benefits of Magnesium

[14] PubMed Central (ENG): Magnesium in Prevention and Therapy

[15] PubMed Central (ENG): Magnesium: its proven and potential clinical significance

4.8/5 (Počet hlasů: 10)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »