10 nejlepších vitaminů B3 – niacin & recenze

Shrnutí: Vitamin B3 neboli niacin se stará o přeměnu naší stravy na energii, pomáhá tělu využívat bílkoviny a tuky, a také udržuje zdravou pokožku, vlasy i nervový systém. Pokud máte pocit, že ho potřebujete doplnit ve formě suplementu, připravila jsem pro vás srovnání kvalitních doplňků stravy s vitamínem B3:

 • První místo u mě má produkt s jednoduchým názvem Niacin, s nímž získáte hned 500 tablet za super cenu, přičemž jedna tabletka obsahuje 18 mg niacinu.
 • Na 2. místo jsem posadila Blendea B-Complex. Jedna kapsle tedy obsahuje všech 8 vitamínů ze skupiny B, ale obsah B3 je tu nejvyšší, konkrétně 24 mg/1 kapsle.
 • A 3. příčku jsem věnovala prémiovému produktu Cymbiotika NMN nikotinamid mononukleotid, což je forma B3, která se označuje jako „elixír mládí“.

Co se v článku dále dozvíte?

Co je to vitamin B3,[1] NMN, nikotinamid, NAD+ a další pojmy, které všechny souvisí s tímto vitamínem. Jaké jsou jejich účinky?[3][7] A kolik vitamínu B3 bychom měli doporučeně přijímat?[10]

TOP  1. místo

Niacin

Orientační cena: 320 Kč

Protože se jedná o cenově výhodné balení, ve kterém najdete 500 tablet s vitaminem B3 podporujícím zdravý stav organismu. Jedna kapsle obsahuje 18 mg vitaminu B3, tedy niacinu.

2. místo

Blendea B-Complex

Orientační cena: 250 Kč

Neboť jde o doplněk s osmi vitamíny ze skupiny B, které působí synergicky a přispívají ke zdraví na několika frontách. Největší zastoupení zde má právě vitamin B3, konkrétně 24 mg na 1 kapsli.

3. místo

Cymbiotika NMN

Orientační cena: 1900 Kč

Jelikož metabolit vitamínu B3 zvaný NMN je považován za elixír mládí a konkrétně tento od výrobce Cymbiotika obsahuje i extrakt ze zeleného čaje, který pozitivně působí na duševní stav i výkonnost.

Deset nejlepší produktů podporující tvorbu NAD+

 1. Niacin 320 Kč (500 tablet)
 2. Blendea B-Complex 250 Kč (60 kapslí)
 3. Cymbiotika NMN nikotinamid mononukleotid 1900 Kč (60 kapslí)
 4. Jamieson Niacin s inositolem 430 Kč (60 tablet)
 5. Life Extension Optimized NAD+ 1400 Kč (30 kapslí)
 6. Hansen NMN 3900 Kč (50 g)
 7. Solgar Niacin 260 Kč (100 tablet)
 8. NOW Niacin 250 Kč (90 kapslí)
 9. Nutriop čisté NMN 2300 Kč (30 kapslí)
 10. Swanson Nikotinamid 450 Kč (250 kapslí)

Co je to Niacin? (vitamin B3)

Když se řekne vitamín B, určitě vás napadne celá řada doplňků stravy a jejich účinky na lidský organismus. Nicméně vitamín B není jeden. Jedná se o široký komplex vitamínů, které je třeba doplňovat a kontrolovat, aby jich mělo naše tělo dostatek. 

 • Niacin je vitamin B3, ale můžete ho znát i pod názvem kyselina nikotinová.[1] Tento vitamín je rozpustný ve vodě a v těle se ho tvoří jen velmi malé zásoby. V potravinách je možné ho nalézt například v obilí, luštěninách, kvasnicích, mléku nebo vnitřnostech.
 • Všechny živé organismy si umí vytvořit B3 z aminokyseliny tryptofan, ale občas je potřeba ho suplementovat, aby ho byl dostatek. Také funguje jako antioxidant.[2]
 • V doplňcích stravy se niacin objevuje ve dvou možných formách:
  • Nikotinamid.
  • Kyselina nikotinová.

Zkratka NMN za sebou skrývá název nikotinamid mononukleotid a jedná se o formu vitamínu B3. 

Tato látka umí zvýšit hladinu NAD+ a má anti aging schopnosti. Někteří této látce také přezdívají „symbol mládí“. Unikátnost NMN tkví v tom, že vstupuje přímo do krevního řečiště a zde se aktivuje do 15 minut.

NM nebo také nikotinamid ribosid je další z forem vitaminu B3 a je to látka, která má přímý vliv na hladinu enzymu, který jsme již zmiňovali, NAD+. NM dokáže zapříčinit to, že je hodnota NAD+ stálá a nemá tendenci s věkem klesat. Výsledkem jeho působení je tedy zpomalení procesu stárnutí.

Co je to NAD+?

Abychom lépe pochopili význam vitamínu B3, pojďme si říct, co je to NAD – látka, která se z vitaminu B3 tvoří.

Jedná se o koenzym (látka potřebná k aktivitě a funkci enzymů), který je zakotvený v buňkách živých organismů – tedy samozřejmě i v těch lidských. Existuje ve dvou hlavních formách:

 • NAD+ – neboli niagen je forma NAD, která pomáhá přeměnit živiny na aktivní energii. Je to koenzym, který je naprosto nezbytný pro energetické funkce v těle. NAD+ se nachází v každé buňce lidského těla. V mládí jsou jeho hladiny většinou naprosto dostatečné, ale s přibývajícím věkem bohužel klesají. Jeho hlavní úkoly jsou přeměňování živin na důležitou energii a podílí se jako takový „asistent“ při množství buněčných funkcí.
 • NADH – tato forma se využívá hlavně při katabolických reakcích v těle. NADH přenáší elektrony do dýchacího řetězce. 

NAD se musí v těle tvořit neustále. Kdyby se to nedělo, nemohou fungovat buněčné procesy, které jsou pro tělo naprosto nepostradatelné.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaký je mezi nimi vztah?

NAD+ je látka, která se tvoří z vitaminu B3 a je velice prospěšná pro tělo. Stejně tak její tvorbu podporují látky zvané NMN (nicotinamide mononucleotide) a NM (nicotinamide riboside), což jsou určité formy vitaminu B3. 

 • Pokud tedy suplementujeme vitamin B3 nebo jeho formy NMN či NM, podporujeme tím tvorbu NAD+ v těle, které má na náš organismus velice blahodárné účinky.

Jaké jsou projevy nedostatky vitamínu B3?

Existují příznaky, které jsou typické při deficitním stavu tohoto vitamínu. Patří mezi ně:

 • Problémy s pokožkou.
 • Deprese a úzkosti.
 • Stařecká demence a problémy s pamětí.
 • Vyčerpání a únava.
 • Průjem a nesoulad ve střevní mikroflóře.
 • Bolesti hlavy.
 • Nechutenství.
 • Nespavost.

Jaké mají tyto látky účinky a benefity?

Slyšeli jste už pojem krevní tuk? Pokud ne, je dobré vědět, že tuk je naprosto běžnou a hlavně nezbytnou součástí naší krve. Důležité je pouze množství, které by nemělo překročit doporučenou hranici. Jedná se o takzvaný „dobrý cholesterol“ HDL a „špatný cholesterol“ LDL. B3 dokáže zcela přirozenou regulaci těchto tuků – HDL zvyšuje a LDL snižuje. Pokud máme tohoto vitamínu dostatek a tím pádem plní tyto funkce, můžeme tím dost dobře předcházet srdečním onemocněním, mozkovým příhodám a podobně.

Vitamin B3 a jeho formy pomáhají zvýšit hladiny NAD+ v těle. V reakci na to NAD+ aktivuje určité enzymy, které mohou zlepšovat délku života a celkové zdraví. Studie ukazují, že některé tyto enzymy mohou opravovat poškozenou DNA, zvýšovat odolnost proti stresu, snižovat zánět a další.

S tím se pojí i potenciální snížení rizika rakoviny, jelikož vysoké hladiny NAD+ pomáhají chránit DNA před poškozením a oxidačním stresem, které jsou spojeny s rozvojem rakoviny. 

Tyto informace je třeba ověřit více studiemi.

Niacin umí uvolňovat hormon prostaglandin a tím rozšiřovat krevní cévy. To způsobuje lepší průtok krve a snížení krevního tlaku. Může tedy pomoci v léčbě hypertenze.[3]

Uvádí se, že niacin by mohl chránit buňky před vznikem tohoto nepříjemného onemocnění.[4][5]

A co je vlastně cukrovka 1. typu? Občas se jí také říká „onemocnění mladých“. Nejčastěji se totiž objevuje u teenagerů okolo 15 let. Nicméně není to pravidlo. Onemocnění může zasáhnout i miminka nebo seniory. Tento typ bohužel vždy vyžaduje léčbu pomocí inzulinu.

Diabetici 1. typu tvoří cca 7 % z celkového počtu takto nemocných v naší zemi. Cukrovka, neboli diabetes je závažná nemoc a proto je každý impuls ke zlepšení kvality života úžasný.

Niacin dodává mozku tu správnou energii, kterou potřebuje pro svou fyziologickou činnost. Jedna studie uvádí, že niacin může pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.[6]

Niacin umí chránit kožní buňky před slunečním zářením.[7] Zároveň bylo dokázáno, že může působit jako prevence některých typů karcinomů kůže.[8]

V jakých potravinách je najdeme?

Vitamín B3 se přirozeně obsahuje:

 • Libové maso.
 • Drůbež.
 • Luštěniny.
 • Tuňák.
 • Ořechy.
 • Slunečnice.
 • Kvalitní mléko.
 • Vejce.
 • Lahůdkové droždí
 • Vnitřnosti.
 • Drůbež.

Kdy je vhodné je brát?

Kromě toho, že můžete brát vitamíny této skupiny B3 jako prevenci, existují ještě případy, kdy se jejich suplementace doporučuje:

 • Při horečkách a infekcích.
 • V těhotenství.[9]
 • Při kojení.
 • Při zvýšené fyzické a psychické námaze.
 • Ve vyšším věku.
 • Při kožních problémech.

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu B3?

Vždy se nejprve raději poraďte se svým lékařem, protože se může dávkování v závislosti na problému lišit. Níže vycházíme z obecných doporučení Národního zdravotnického informačního portálu.[10]

A jaká je tedy doporučená denní dávka? 12 mg/den pro ženy a 15 mg/den pro muže od 25 do 51 let. Doporučená dávka pro těhotné a kojící ženy se pohybuje od 14 do 16 mg/den.

1. místo

Niacin

Čistý vitamin B3 ve výhodném balení s 500 tabletami.

Orientační cena: 320 Kč

Proč je tento Niacin na 1. místě?

První místo jsem věnovala produktu od značky Niacin, který jako jeden z mála doplňků na trhu obsahuje výhradně vitamin B3 podporující zdravý stav organismu a vzhled pokožky. Niacin má příznivý vliv na mozkové funkce i na celkovou vitalitu. A další výhodou tohoto doplňku je, že se prodává ve výhodném balení s 500 tabletami, takže nebudete hned tak potřebovat nové. Jedna kapsle obsahuje 18 mg niacinu.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že na Heurece se o výrobku píše to, že je dostupný za nízkou cenu a tabletky jsou dostatečně malé a kulaté (takže se dobře polykají). Jednomu zákazníkovi prý doplněk okamžitě pomohl s bolestmi kolen a zad. 

Také na stránkách pilulka.cz jsem našla několik pochvalných recenzí, přičemž jedna z nich vyzdvihuje fakt, že tento doplněk obsahuje pouze vitamin B3 bez dalších přidaných látek. 

Vysoká hodnocení má tento produkt i na stránkách prodejce (lekarna.cz).

Dále o produktu

Výrobce doporučuje doplněk užívat maximálně po 3 tabletách za den, ne více. Ideálně by se měl konzumovat po jídle a určitě je nutné jej vždy zapít dostatečným množstvím tekutiny. 

Produkt není určen pro děti (na to pozor). A protože jde o vitaminový doplněk, nelze ho považovat za plnohodnotnou náhradu pestré stravy.

Cena za Niacin se pohybuje okolo 320 korun.

2. místo

Blendea B-Complex

Komlexní doplněk stravy s osmi prospěšnými vitamíny ze skupiny B, včetně vitamínu B3.

Orientační cena: 250 Kč

Proč je B-Complex od Blendey na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila B-Complex od značky Blendea, protože kromě vitaminu B3 obsahuje také dalších 7 vitamínů ze skupiny B, které se na zdraví lidského těla také výrazně podílejí. Takto pohromadě navíc působí maximálně synergicky.

Pro nás je v tuto chvíli nicméně klíčový vitamin B3, a proto bych ráda zdůraznila, že právě ten má v kapslích největší zastoupení ze všech béček, které se zde vyskytují. Jedna kapsle obsahuje 24 mg niacinu (tj. vitaminu B3), což je v porovnání s ostatními čísly podstatně víc.

Ostatně, posuďte sami:

 • Vitamin B1 – 1,65 mg 
 • Vitamin B2 – 2,1 mg
 • Vitamin B3 – 24 mg
 • Vitamin B5 – 9 mg 
 • Vitamin B6 – 2,1 mg 
 • Vitamin B7 – 75 μg
 • Vitamin B9 – 300 μg
 • Vitamin B12 – 3,75 μg

Uživatelské recenze

E-shop blendea.cz je mezi zákazníky velice oblíbený, což dokládají pozitivní recenze. Pro ty jsem se vydala na nezávislé srovnávače heureka.cz a zbozi.cz. Zejména na Heurece se objevuje mnoho komentářů, které tento e-shop doporučují. Lidé si chválí například to, že zboží po dokončení objednávky přichází rychle, oceňují komunikaci s tímto internetovým obchodem a spokojení jsou i s výběrem zboží. Sortiment tohoto obchodu je skutečně výborný. Pochvalu si pak získaly i webovky, které jsou hezky přehledné. A v neposlední řadě je zde také zmiňována vysoká kvalita zboží.

Další informace

Každý z vitamínů skupiny B má na naše zdraví specifický vliv. Například:

 • B5, B6 a B12 podporují imunitu, duševní pohodu a metabolismus
 • B6 redukuje pocit únavy a vyčerpání
 • B10 pomáhá udržet zdravou pokožku a vlasy

A pak je tu samozřejmě vitamin B3, který pomáhá udržovat normální fungování zažívacího ústrojí, nervového systému, přispívá ke snížení únavy a má pozitivní vliv na zdraví pokožky.

Doporučené dávkování doplňku je po 1 kapsli za den, přičemž vždy zapíjejte dostatečným množstvím vody.

Tento produkt stojí zhruba 250 Kč/balení (60 kapslí).

3. místo

NMN nikotinamid mononukleotid

Vitaminové kapsle obsahující vitamin B3 ve formě NMN a extrakt ze zeleného čaje.

Orientační cena: 1900 Kč

Proč je NMN nikotinamid mononukleotid od Cymbiotika na 3. místě?

Třetí místo u mě získal produkt NMN nikotinamid mononukleotid od výrobce Cymbiotika, který je známý coby elixír mládí, protože má mimo jiné také anti-age efekt. Pro vysvětlení – jedná se o speciální formu vitaminu B3. 

Přínosem tohoto produktu je mimo jiné to, že kromě NMN obsahuje také extrakt ze zeleného čaje, který podporuje koncentraci, duševní stav i výkonnost. A v neposlední řadě považuji za výhodu skutečnost, že jsou tyto kapsle vhodné i pro vegany a vegetariány.

Uživatelské recenze

Internetový obchod puravia.cz má skvělá hodnocení jak na stránkách heureka.cz, tak na zbozi.cz. V obou dvou případech se tento e-shop procentuálně blíží ke stovce. Zákazníci tady hodně vyzdvihují především rychlost dodávky zboží, dále pak zajímavý sortiment a co je pro nás úplně nejdůležitější – pochvalují si i kvalitu zboží. Také se tu objevil komentář, podle něhož je tento obchod „sázkou na jistotu“. A kromě toho zde zazívá spokojenost ohledně komunikace s e-shopem. 

Celkem dost lidí se na srovnávačích také svěřuje, že zde nakupují opakovaně. A co je lepší známkou zákaznické spokojenosti než právě opakovaný nákup, že?

Více informací

Kromě zeleného čaje a NMN tento výrobek dále obsahuje flavonoid Apigenin, který se jinak vyskytuje v ovoci a zelenině, Resveratrol a zelená kávová zrna (poslední dvě látky jsou mimochodem silnými antioxidanty).

Na druhou stranu kapsle neobsahují žádná rozpouštědla, alkohol, plniva, pojiva, umělé příchutě, konzervačních látky, barviva, vůně, silikon a BPA.

Doporučené dávkování je maximálně po dvou kapslích za den, ideálně po jídle.

Balení se 60 kapslemi vás vyjde na cca 1900 korun.

4. místo

Jamieson Niacin s inositolem

Orientační cena: 430 Kč

Proč jsem vybrala niacin s inositolem od Jamiesonu?

60 tablet niacinu od kanadské značky Jamieson přispívají k normální psychické pohodě a činnosti nervové soustavy. Také udržují normální stav sliznic, pokožky a přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

A jak tyto tabletky dávkovat?

Doporučuje se 1 tabletu za den buď po snídani nebo po obědě. Pokud si nejste dávkováním jisti, poraďte se se svým lékařem.

Cena za jedno balení je cca 430 korun.

5. místo

Life Extension Optimized NAD+

Orientační cena: 1400 Kč

Čím mě zaujal suplement Optimized NAD+ od Life Extenstion?

Rostlinné kapsle s látkou Nikotinamid ribosid a Resveratrolem pomáhají proti stárnutí buněk a podporují produkci buněčné energie. Dále pomáhají udržovat normální kognitivní funkce a zdravou hladinu cukru v krvi.

Nikotinamid ribosid příznivě ovlivňuje hladinu enzymu NAD+, který se nachází v každé tělesné buňce a zároveň je spoluzodpovědný za zdraví buněčného metabolismu. S přibývajícím věkem se hladina tohoto enzymu snižuje a starší lidé pociťují únavu a psychické výkyvy, proto je dobré ho užívat i preventivně.

Resveratrol je látka, kterou produkuje rostlina Vitis vinifera, když je napadená plísněmi. Normálně se tato látka vyskytuje i v červeném vínu. 

A jak tento produkt dávkovat? Výrobce doporučuje užívat jednu kapsli denně ideálně s jídlem nebo podle doporučení lékaře.

Cena za 30 kapslí je cca 1400 korun.

6. místo

Hansen NMN

Orientační cena: 3900 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila čisté NMN od Hansen?

Tento produkt NMN od značky Hansen ve formě prášku se přirozeně vyrábí z vitamínů B v těle. Jedná se o molekulu, která se vyskytuje u všech živých organismů. V lidském těle jsou přítomné enzymy, které díky NMN generují NAD +, který má dokonalou schopnost – opravuje poškozené buňky a obnovuje informace o DNA. Takto obnovené buňky jsou po této obměně stabilní a neměly by se dál zhoršovat. Tenhle výrobek je stabilní a čistá forma NMN, která se pravidelně testuje. 

A jak tento produkt dávkovat? Výrobce doporučuje brát denně 1 gram. A jak konzumovat? 

Jednu dávku vložte pod jazyk na cca dvě minuty.

Cena za 50 gramů je cca 3900 Kč, ale dá se sehnat i 20g balení za cca 2000 korun.

7. místo

Solgar Niacin

Orientační cena: 260 Kč

Proč jsem vybrala niacin od Solgaru?

Tento niacin v tabletách vám dodá energii, podporuje normální funkce metabolismu a přispívá k normální funkci mozkové činnosti. 100 tablet pokryje až tříměsíční dávku. 

A co je dále v tabletách obsaženo? Plnivo fosforečnan vápenatý, niacin 100 mg, mikrokrystalická celulóza, rostlinná kyselina stearová, rostlinný stearan hořečnatý a celulózová guma.

Jak dávkovat? Ideálně 1 tabletu denně.

Cena je cca 260 korun.

8. místo

NOW Niacin

Orientační cena: 250 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila Niacin od značky NOW?

90 kusů rostlinných kapslí s niacinem pomáhají v těle ničit volné radikály, podporovat zdravý metabolismus, mozkovou činnost a udržuje zdravý vzhled pokožky. Hodí se například i při problémech s akné.

Tyto kapsle neobsahují pšenici, lepek, mléko, vejce, ryby nebo mořské plody, arašídy ani ořechy. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 2 kapsle denně s jídlem.

Cena za balení je cca 250 korun.

9. místo

Nutriop čisté NMN

Orientační cena: 2300 Kč

Čím mě zaujalo čisté NMN od Nutriop?

30 kapslí NMN od britské značky Nutriop příznivě působí proti stárnutí organismu, podporují dobrou duševní kondici a koncentraci. Dále zvyšuje elasticitu pokožky, kvalitu kostí a posiluje svalové funkce. Také zlepšuje aktivitu a produkci inzulinu.

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně. Ideální ale je začít postupně – dávejte si 1 kapsli nejprve každý druhý den a postupně zvyšuje. 

Cena za 30 kapslí, které vám vydrží cca měsíc, je kolem 2300 korun.

10. místo

Swanson Nikotinamid

Orientační cena: 450 Kč

Proč srovnání zakončuji produktem Nikotinamid (Niacinamide) od Swansonu?

250 kapslí s nikotinamidem vám dodá energii, pozastaví buněčné stárnutí, podpoří činnost mozku a správnou funkci metabolismu. Nikotinamid je jednou ze dvou forem vitamínu B3 a obvykle se vyskytuje v živočišných produktech, jako je maso a drůbež. Mimo již zmíněné benefity výše hraje důležitou roli při udržování zdravé pokožky a z tohoto důvodu je oblíbený v kosmetickém průmyslu. Používá se k léčbě akné nebo při zarudnutí pokožky. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat jednu tobolku denně s vodou.

A cena? Cca 450 korun.

Závěr

Vitamín B3 jsou pro tělo zásadní. V určitém věku, uvádí se po 45. roku života, byl se měly doplňovat jako prevence stárnutí a také jako podpora aktivních mozkových funkcí. Doporučuje se ho brát také nárazově jako podporu při virových onemocněních nebo při problémech s kůží jako je akné či lupénka. Pokud si nevíte rady, poraďte se se svým lékařem, popřípadě v lékárně. Odborníci vám určitě rádi doporučí, jakou formu B3 brát.

Na trhu je celá řada suplementů s vitamínem B3, a proto jsem za vás prozkoumala trh a výše v článku vytvořila srovnání deseti kvalitních suplementů. Cenově výhodná varianta s pěkným obsahem vitamínu B3 na jednu tabletu je jednodušše nazvaný produkt Niacin, s nímž získáte hned 500 tablet. Skvělý je také suplement Blendea B-Complex, protože obsahuje všech 8 vitamínů, přičemž obsah B3 je v něm nejvyšší. Velmi efektivní formu vitamínu B3 obsahuje doplněk stravy Cymbiotika NMN, který má skvělý anti-aging efekt na organismus a díky obsahu výtažku ze zeleného čaje pomáhá se soustředit a blahodárně působí na duševní stav.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Niacin

[12] Wikiskripta (CZ): Niacin

[13] Healthline (ENG): 5 Science-Based Benefits of Niacin (Vitamin B3)

[14] PubMed Central (ENG): Niacin

[15] PubMed Central (ENG): Vitamin B3

[16] PubMed Central (ENG): Vitamin B3 in Health and Disease: Toward the Second Century of Discovery

4.3/5 (Počet hlasů: 57)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »