TOP 10: Nejlepší vitamin B3 – niacin & recenze

Co je to vitamin B3, neboli niacin? Co ne to NMN, nikotinamid, NAD+ a další podobné pojmy? K čemu tyto látky slouží? Recenze a zkušenosti.

TOP  1. místo

Hansen nikotinamid mononukleotid (NMN)

Orientační cena: 2000 Kč

NMN je forma vitaminu B3, která umí zvyšovat hladinu NAD+, čímž pomáhá zlepšit schopnost našeho těla obnovovat buňky beze ztrát. Pomáhá obnovovat DNA a působí proti stárnutí.

2. místo

Life Extension
Optimized NAD+

Orientační cena: 1400 Kč

Spojení Nikotinamidu (forma vitaminu B3) a Resveratrolu, která podporuje produkci energie v buňkách, pomáhá proti stárnutí na buněčné úrovni a přináší další zdravotní benefity.

3. místo

NMN nikotinamid mononukleotid

Orientační cena: 1900 Kč

NMN je považován za elixír mládí. NMN od výrobce Cymbiotika obsahuje i extrakt ze zeleného čaje, čímž podpoří vaši koncentraci, duševní stav i výkonnost.

Deset nejlepší produktů podporující tvorbu NAD+

Co je to Niacin? (vitamin B3)

Když se řekne vitamín B, určitě vás napadne celá řada doplňků stravy a jejich účinky na lidský organismus. Nicméně vitamín B není jeden. Jedná se o široký komplex vitamínů, které je třeba doplňovat a kontrolovat, aby jich mělo naše tělo dostatek. 

Niacin je vitamin B3, ale můžete ho znát i pod názvem kyselina nikotinová. Tento vitamín je rozpustný ve vodě a v těle se ho tvoří jen velmi malé zásoby. V potravinách je možné ho nalézt například v obilí, luštěninách, kvasnicích, mléku nebo vnitřnostech.

Všechny živé organismy si umí vytvořit B3 z aminokyseliny tryptofan, ale občas je potřeba ho suplementovat, aby ho byl dostatek. 

V doplňcích stravy se niacin objevuje ve dvou možných formách:

 • Nikotinamid.
 • Kyselina nikotinová.

Zkratka NMN za sebou skrývá název nikotinamid mononukleotid a jedná se o formu vitamínu B3. 

Tato látka umí zvýšit hladinu NAD+ a má anti aging schopnosti. Někteří této látce také přezdívají „symbol mládí“. Unikátnost NMN tkví v tom, že vstupuje přímo do krevního řečiště a zde se aktivuje do 15 minut.

NM nebo také nikotinamid ribosid je další z forem vitaminu B3 a je to látka, která má přímý vliv na hladinu enzymu, který jsme již zmiňovali, NAD+. NM dokáže zapříčinit to, že je hodnota NAD+ stálá a nemá tendenci s věkem klesat. Výsledkem jeho působení je tedy zpomalení procesu stárnutí.

Co je to NAD+?

Abychom lépe pochopili význam vitamínu B3, pojďme si říct, co je to NAD – látka, která se z vitaminu B3 tvoří.

Jedná se o koenzym (látka potřebná k aktivitě a funkci enzymů), který je zakotvený v buňkách živých organismů – tedy samozřejmě i v těch lidských. Existuje ve dvou hlavních formách:

 • NAD+ – neboli niagen je forma NAD, která pomáhá přeměnit živiny na aktivní energii. Je to koenzym, který je naprosto nezbytný pro energetické funkce v těle. NAD+ se nachází v každé buňce lidského těla. V mládí jsou jeho hladiny většinou naprosto dostatečné, ale s přibývajícím věkem bohužel klesají. Jeho hlavní úkoly jsou přeměňování živin na důležitou energii a podílí se jako takový „asistent“ při množství buněčných funkcí.
 • NADH – tato forma se využívá hlavně při katabolických reakcích v těle. NADH přenáší elektrony do dýchacího řetězce. 

NAD se musí v těle tvořit neustále. Kdyby se to nedělo, nemohou fungovat buněčné procesy, které jsou pro tělo naprosto nepostradatelné.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Jaký je mezi nimi vztah?

NAD+ je látka, která se tvoří z vitaminu B3 a je velice prospěšná pro tělo. Stejně tak její tvorbu podporují látky zvané NMN (nicotinamide mononucleotide) a NM (nicotinamide riboside), což jsou určité formy vitaminu B3. 

Pokud tedy suplementujeme vitamin B3, nebo jeho formy NMN či NM, podporujeme tím tvorbu NAD+ v těle, které má na náš organismus velice blahodárné účinky.

Jaké jsou nedostatky vitamínu B3?

Existují příznaky, které jsou typické při deficitním stavu tohoto vitamínu. Patří mezi ně:

 • Problémy s pokožkou.
 • Deprese a úzkosti.
 • Stařecká demence a problémy s pamětí.
 • Vyčerpání a únava.
 • Průjem a nesoulad ve střevní mikroflóře.
 • Bolesti hlavy.
 • Nechutenství.
 • Nespavost.

Jaké mají tyto látky účinky a benefity?

Slyšeli jste už pojem krevní tuk? Pokud ne, je dobré vědět, že tuk je naprosto běžnou a hlavně nezbytnou součástí naší krve. Důležité je pouze množství, které by nemělo překročit doporučenou hranici. Jedná se o takzvaný „dobrý cholesterol“ HDL a „špatný cholesterol“ LDL. B3 dokáže zcela přirozenou regulaci těchto tuků – HDL zvyšuje a LDL snižuje. Pokud máme tohoto vitamínu dostatek a tím pádem plní tyto funkce, můžeme tím dost dobře předcházet srdečním onemocněním, mozkovým příhodám a podobně.

Vitamin B3 a jeho formy pomáhají zvýšit hladiny NAD+ v těle. V reakci na to NAD+ aktivuje určité enzymy, které mohou zlepšovat délku života a celkové zdraví. Studie ukazují, že některé tyto enzymy mohou opravovat poškozenou DNA, zvýšovat odolnost proti stresu, snižovat zánět a další.

S tím se pojí i potenciální snížení rizika rakoviny, jelikož vysoké hladiny NAD+ pomáhají chránit DNA před poškozením a oxidačním stresem, které jsou spojeny s rozvojem rakoviny. 

Tyto informace je třeba ověřit více studiemi.

Niacin umí uvolňovat hormon prostaglandin a tím rozšiřovat krevní cévy. To způsobuje lepší průtok krve a snížení krevního tlaku. Může tedy pomoci v léčbě hypertenze.

Uvádí se, že niacin by mohl chránit buňky před vznikem tohoto nepříjemného onemocnění. 

A co je vlastně cukrovka 1. typu? Občas se jí také říká „onemocnění mladých“. Nejčastěji se totiž objevuje u teenagerů okolo 15 let. Nicméně není to pravidlo. Onemocnění může zasáhnout i miminka nebo seniory. Tento typ bohužel vždy vyžaduje léčbu pomocí inzulinu.

Diabetici 1. typu tvoří cca 7 % z celkového počtu takto nemocných v naší zemi. Cukrovka, neboli diabetes je závažná nemoc a proto je každý impuls ke zlepšení kvality života úžasný.

Niacin dodává mozku tu správnou energii, kterou potřebuje pro svou fyziologickou činnost. Lékaři uvádí, že se dají niacinem léčit i některé typy schizofrenie nebo že funguje jako prevence Alzheimerovy choroby.

Niacin umí chránit kožní buňky před slunečním zářením. Zároveň bylo dokázáno, že může působit jako prevence některých typů karcinomů kůže.

V jakých potravinách je najdeme?

Vitamín B3 se přirozeně obsahuje:

 • Libové maso.
 • Drůbež.
 • Luštěniny.
 • Tuňák.
 • Ořechy.
 • Slunečnice.
 • Kvalitní mléko.
 • Vejce.
 • Lahůdkové droždí
 • Vnitřnosti.
 • Drůbež.

Kdy je vhodné je brát?

Kromě toho, že můžete brát vitamíny této skupiny B3 jako prevenci, existují ještě případy, kdy se jejich suplementace doporučuje:

 • Při horečkách a infekcích.
 • V těhotenství.
 • Při kojení.
 • Při zvýšené fyzické a psychické námaze.
 • Ve vyšším věku.
 • Při kožních problémech.

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu B3?

Vždy se nejprve raději poraďte se svým lékařem, protože se může dávkování v závislosti na problému lišit. Níže vycházíme z obecných doporučené podle směrnice Evropské unie z roku 1990.

A jaká je tedy doporučená denní dávka? Zdroje uvádí 18 mg/den.

1. místo

Hansen NMN

Orientační cena: 2000 Kč

Tento produkt NMN od značky Hansen ve formě prášku se přirozeně vyrábí z vitamínů B v těle. Jedná se o molekulu, která se vyskytuje u všech živých organismů. V lidském těle jsou přítomné enzymy, které díky NMN generují NAD +, který má dokonalou schopnost – opravuje poškozené buňky a obnovuje informace o DNA. Takto obnovené buňky jsou po této obměně stabilní a neměly by se dál zhoršovat. Tenhle výrobek je stabilní a čistá forma NMN, která se pravidelně testuje. 

A jak tento produkt dávkovat? Výrobce doporučuje brát denně 1 gram. A jak konzumovat? 

Jednu dávku vložte pod jazyk na cca dvě minuty.

Cena za 20 g je cca 2000 korun.

2. místo

Life Extension Optimized NAD+

Orientační cena: 1400 Kč

Rostlinné kapsle s látkou Nikotinamid ribosid a Resveratrolem pomáhají proti stárnutí buněk a podporují produkci buněčné energie. Dále pomáhají udržovat normální kognitivní funkce a zdravou hladinu cukru v krvi.

Nikotinamid ribosid příznivě ovlivňuje hladinu enzymu NAD+, který se nachází v každé tělesné buňce a zároveň je spoluzodpovědný za zdraví buněčného metabolismu. S přibývajícím věkem se hladina tohoto enzymu snižuje a starší lidé pociťují únavu a psychické výkyvy, proto je dobré ho užívat i preventivně.

Resveratrol je látka, kterou produkuje rostlina Vitis vinifera, když je napadená plísněmi. Normálně se tato látka vyskytuje i v červeném vínu. 

A jak tento produkt dávkovat? Výrobce doporučuje užívat jednu kapsli denně ideálně s jídlem nebo podle doporučení lékaře.

Cena za 30 kapslí je cca 1400 korun.

3. místo

NMN nikotinamid mononukleotid

Orientační cena: 1900 Kč

NMN je mimo jiné známý i jako elixír mládí a má anti aging funkce. Tento produkt kromě NMN obsahuje i extrakt ze zeleného čaje, který podporuje koncentraci, duševní stav i výkonnost. Kapsle jsou vhodné i pro vegany a vegetariány.

A co ještě kapsle obsahují?

 • Flavonoid Apigeninu, který se ve velkém množství vyskytuje i v ovoci a zelenině. 
 • Antioxidanty.
 • Organickou směs z nejkvalitnějších, biodynamických a divoce rostoucích rostlin z rodinných farem.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje maximálně 2 kapsle za den, ideálně po jídle.

60 kapslí vás vyjde na cca 1900 korun.

4. místo

Nutriop čisté NMN

Orientační cena: 2400 Kč

30 kapslí NMN od britské značky Nutriop příznivě působí proti stárnutí organismu, podporují dobrou duševní kondici a koncentraci. Dále zvyšuje elasticitu pokožky, kvalitu kostí a posiluje svalové funkce. Také zlepšuje aktivitu a produkci inzulinu.

Výrobce doporučuje užívat 1 kapsli denně. Ideální ale je začít postupně – dávejte si 1 kapsli nejprve každý druhý den a postupně zvyšuje. 

Cena za 30 kapslí, které vám vydrží cca měsíc, je kolem 2400 korun.

5. místo

Jamieson Niacin s inositolem

Orientační cena: 380 Kč

60 tablet niacinu od kanadské značky Jamieson přispívají k normální psychické pohodě a činnosti nervové soustavy. Také udržují normální stav sliznic, pokožky a přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

A jak tyto tabletky dávkovat?

Doporučuje se 1 tabletu za den buď po snídani nebo po obědě. Pokud si nejste dávkováním jisti, poraďte se se svým lékařem.

Cena za jedno balení je cca 380 korun.

6. místo

Solgar Niacin

Orientační cena: 250 Kč

Tento niacin v tabletách vám dodá energii, podporuje normální funkce metabolismu a přispívá k normální funkci mozkové činnosti. 100 tablet pokryje až tříměsíční dávku. 

A co je dále v tabletách obsaženo? Plnivo fosforečnan vápenatý, niacin 100 mg, mikrokrystalická celulóza, rostlinná kyselina stearová, rostlinný stearan hořečnatý a celulózová guma.

Jak dávkovat? Ideálně 1 tabletu denně.

Cena je cca 250 korun.

7. místo

Swanson Nikotinamid

Orientační cena: 470 Kč

250 kapslí s nikotinamidem vám dodá energii, pozastaví buněčné stárnutí, podpoří činnost mozku a správnou funkci metabolismu. Nikotinamid je jednou ze dvou forem vitamínu B3 a obvykle se vyskytuje v živočišných produktech, jako je maso a drůbež. Mimo již zmíněné benefity výše hraje důležitou roli při udržování zdravé pokožky a z tohoto důvodu je oblíbený v kosmetickém průmyslu. Používá se k léčbě akné nebo při zarudnutí pokožky. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat jednu tobolku denně s vodou.

A cena? Cca 470 korun.

8. místo

NOW Niacin

Orientační cena: 500 Kč

90 kusů rostlinných kapslí s niacinem pomáhají v těle ničit volné radikály, podporovat zdravý metabolismus, mozkovou činnost a udržuje zdravý vzhled pokožky. Hodí se například i při problémech s akné.

Tyto kapsle neobsahují pšenici, lepek, mléko, vejce, ryby nebo mořské plody, arašídy ani ořechy. 

A jak dávkovat? Výrobce rad užívat 1 kapsli denně s jídlem.

Cena za balení je cca 500 korun.

9. místo

Niacin B3

Orientační cena: 300 Kč

60 tablet niacinu přispívá ke snížení únavy a vyčerpání, normální funkci nervové soustavy a normálnímu stavu pokožky. Tento produkt pochází z Anglie a na jeho výrobu jsou kladeny vysoké nároky.

Jak dávkovat? Každý den se doporučuje 1 tableta současně s jídlem. 

60 tabletek vás vyjde na cca 300 korun.

10. místo

Niacin

Orientační cena: 300 Kč

500 výživových tablet obsahuje až 18 mg niacinu v jedné dávce. Niacin podporuje zdravý stav organismu a vzhled pokožky, má příznivý vliv na mozkové funkce a vitalitu.

Výrobce doporučuje užívat maximálně 3 tablety za den, ne více. Přípravek se používá obvykle po jídle a zapíjí dostatečným množstvím tekutiny. Není určeno pro děti nebo jako náhrada pestré stravy.

Cena za tento produkt je cca 300 korun.

Závěr

Vitamíny B3 jsou pro tělo zásadní. V určitém věku, uvádí se po 45. roku života, byl se měly doplňovat jako prevence stárnutí a také jako podpora aktivních mozkových funkcí. Doporučuje se je brát také nárazově jako podporu při virových onemocněních nebo při problémech s kůží jako je akné či lupénka. Pokud si nevíte rady, poraďte se se svým lékařem, popřípadě v lékárně. Odborníci vám určitě rádi doporučí, jakou formu B3 brát. Na trhu jich existuje celá řada a proto je důležité výběr neunáhlit. Každému „sedne“ něco jiného a to je třeba brát v potaz. Můžete vybírat z kapslí, tabletek, ale i různých prášků. Čtěte recenze a ptejte se na zkušenosti ostatních.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Niacin

[2] Wikiskripta (CZ): Niacin

[3] Healthline (ENG): 5 Science-Based Benefits of Niacin (Vitamin B3)

[4] PubMed Central (ENG): Niacin

[5] PubMed Central (ENG): Vitamin B3

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin B3 in Health and Disease: Toward the Second Century of Discovery

3.7/5 (Počet hlasů: 28)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »