TOP 10: Nejlepší vitamíny na oči a zrak – recenze

Jaké jsou nejlepší přírodní vitamíny, doplňky stravy, či léky na podporu zdraví očí? Jak je vybrat? Recenze, zkušenosti, diskuze.

TOP  1. místo

MacuGuard®

Orientační cena: 1000 Kč
Kombinuje složky, které prokazatelně přispívají k normální funkci očí. Navíc ve formě s velmi dobrou vstřebatelností.
2. místo

Lutein & Zeaxanthin

Orientační cena: 570 Kč
Karotenoidové pigmenty, které zachycující volné radikály, působí jako filtry modrého světla a podporují normální zrakové zdraví.
3. místo

Ocutix

Orientační cena: 460 Kč
Jako prevence správné funkce očí, chrání oči při dlouhodobém pobytu na slunci a před degenerativními očními chorobami.

Deset nejlepších vitamínů pro podporu zdraví očí

Co jsou to vitamíny na oči?

Pokud se nad tímto tématem zamyslíme do hloubky, tak dojdeme k závěru, že zrak je opravdu první smysl, který používáme. Usnadňuje nám život ve veškerých směrech. Díky zraku můžeme normálně fungovat a vnímat podněty ze všech stran. 

Bohužel však své oči velmi často zatěžujeme a nedáme jim takzvaně vydechnout. Klademe na ně vysoké nároky a někdy až s velkým zpožděním zjistíme, že nevidíme tak ostře jako kdysi. 

Pro oči jsou nesmírně důležité antioxidanty, které aktivně bojují s volnými radikály, které každý den napadají naše tělo. Mezi ty, pro oči nejvýznamnější, patří vitamin C, A, B2 a E , zinek či selen.

Vitamíny na oči se podílejí na tvorbě slzného filmu, který zvlhčuje oko a zabraňuje vzniku suchých očí. Také podporují ostrost zraku a jeho celkové zdraví.

Říká se, že v očích je vidět nejen rozum a inteligence člověka, ale také jeho vitalita a životní energie. Například v ajurvédě se hojně používá diagnostika z oční duhovky. Existuje i nějaká symbolika očí na základě jejich barvy:

Zelené oči

Údajně jsou symbolem citlivosti a spolehlivosti. Zelenoocí lidé jsou podle této symboliky jemní, ale velmi často jim chybí dostatečný projev citů.

Modré oči

Říká se, že modré oči jsou symbolem silné vůle a velké cílevědomosti, občas až zásadovosti.

Hnědé oči

Hnědoocí lidé mají podle symboliky citlivý temperament. Často se prý stává, že přesně neví co chtějí a jakým směrem jít.

Šedé oči

Údajně značí zvídavost a úspěch.

Proč brát vitamíny na oči?

Vitamíny na oči je dobré brát i preventivně a nemusí se hned jednat o doplňky stravy – stačí se zaměřit na potraviny, které je přirozeně obsahují a navýšit jejich množství. Pokud je vitamínů, podporujících zdravý zrak málo, dochází k jeho zhoršení, které se může postupem času stupňovat.

Jak vypadají první příznaky toho, že se s vašima očima něco děje? 

  • Pocit únavy.
  • Pálení očí.
  • Zarudnutí.
  • Nadměrné slzení.
  • Neostré vidění.

Pokud potíže přetrvávají delší dobu, je vhodné navštívit lékaře.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Před čím oči chránit?

Chraňte své oči pokud možno celoživotně. Starejte se o ně, dávejte jim péči i pozornost. Dávejte na prevenci větší důraz obzvláště pokud pracujete na počítači, telefonu, když často řídíte automobil a podobně. 

Měli bychom si uvědomit, že oči jsou každý den vystavovány oxidačnímu stresu. A co to přesně je? Způsobují ho vlivy z vnějšího prostředí jako je smog, kouření, UV záření, málo spánku a další.Tanto stres má pak za následek to, že vznikají volné radikály, které urychlují stárnutí buněk a poškození DNA.

Před čím tedy oči chránit?

  • Práce na počítači – nekoukejte do monitoru dlouho. Dělejte si pauzy, jděte se projít, na okamžik si oči zavřete – zkrátka jim ulevte.
  • Nenechte je zakrnět – toho docílíte tak, že budete oči každý den aktivně cvičit. Například několikrát otočte oči co nejvíce vzhůru a co nejvíce dolů, kulte očima, promrkejte je a podobně. 
  • Chraňte je před sluníčkem kvalitními brýlemi. 
  • Ve volném čase choďte ven a neseďte u televize nebo u telefonu.
  • Konzumujte opravdové, kvalitní potraviny bohaté na vitamíny. 
  • Při práci na počítači nebo s jakýmkoliv displejem či monitorem používejte ochranné brýle proti nežádoucímu světlu.
  • Eliminujte čas v zakouřeném prostředí, ideálně se mu zcela vyhněte.

Jak se o oči starat, jak jim pomoci?

Konzumujte hodně čerstvé, syrové zeleniny, jako je například mrkev či listová zelenina. Další superpotraviny pro zrak jsou lesní borůvky, jahody, mandle, losos či tuňák.

Kdo by ho neměl rád, že? Vyhřívat se na slunci a nabírat energii, to je zkrátka slast. Nicméně očím nesvědčí a proto je třeba před ním oči chránit. Silné sluneční paprsky mohou totiž způsobit zánět spojivek, šedý zákal a ve výjimečných případech i poškození sítnice. 

Poraďte se tedy s optikem a nechte si doporučit kvalitní sluneční brýle.

Gymnastika neprobíhá pouze v tělocvičně na žíněnce. Pojem „oční gymnastika“ je čím dál tím více známý, stejně jako jeho benefity. Vzpomeňte si, co je jeden z nejpřirozenějších pohybů? Je to mrkání, které často ani nevnímáme. Díky mrkání se zvlhčuje přirozené oční prostředí a tím jeho zdraví. Mrkání je tedy velmi důležité. Zkuste si tuto činnost několikrát denně provést opravdu vědomě.

Počítače jsou součástí našich každodenních životů. A když ne zrovna počítače, tak telefony určitě. Záře, kterou displeje a monitory vydávají, očím sice zásadně neškodí, ale unavují je. Ono modré studené světlo totiž blokuje vylučování melatoninu, což je hormon, který je zodpovědný za řízení denních pochodů v těle. To může mít za následek nekvalitní a přerušovaný spánek.

Je důležité si uvědomit, že oči jsou poměrně o dost citlivější než jiné části těla. Jejich nároky na kvalitní hygienu jsou tedy vysoké. V prvé řadě si vybírejte opravdu kvalitní kosmetiku, která nebude oči zanášet a ideálně sahejte po přírodních produktech nebo po výrobcích s minimálním obsahem syntetických látek.

Očím prospívá zelená barva. Ideálně ve svém přirozeném prostředí, jako je les, louka nebo třeba zahrada.

Zkuste dodržovat svůj individuální spánkový biorytmus. To znamená – pokuste se chodit a vstávat ve stejnou dobu, před spánkem si pustit například relaxační hudbu nebo meditaci, nedívat se na displeje jakéhokoliv charakteru nebo třeba řádně vyvětrat.

Co je modré světlo?

Modré světlo je jedna ze tří složek takzvaného klasického „bílého světla“, které známe také pod pojmem „denní světlo“. Vlnová délka modré části spektra, odpovídá frekvenci 606-668 THz. Tato složka světla potlačuje v těle tvorbu melatoninu (hormon spánku). Ideálně by vše mělo fungovat tak, že jakmile nastane venku tma, do pár desítek minut se v těle objeví tolik melatoninu, že se chce organismu spát. Modré světlo tento záměr ale poněkud kazí. 

Typické zdroje modrého světla jsou displeje telefonů, monitory, televize nebo LED světla. Ve většině případů hledíme na tyto obrazovky z malé vzdálenosti. A pokud se to děje právě po setmění, tlumíme nástup melatoninu. Když se na telefon díváme ještě po ulehnutí do postele a před usnutím ho odložíme na noční stolek, neznamená to, že usínáme v klidu a v přirozených podmínkách. Zmíněný melatonin totiž v tomto případě „nastupuje“ třeba až hodinu poté, co jste oči přestali vystavovat modrému světlu. Tělo a mozek usnou, ale velmi často je to způsobeno především fyzickým vyčerpáním organismu. Výsledné spánkové fáze, které můžete analyzovat třeba přes chytré hodinky, pak vypadají jinak než u usnutí po čtení knihy. Výsledkem je pak pochopitelně únava, stres a podrážděnost.

K čemu jsou brýle proti modrému světlu?

Umí chránit oči před modrým světlem. Mají speciální filtr, který omezí vstup modrých paprsků do oka. Mohou být v dioptrické i nedioptrické variantě.

Díky nim se stane obrazovka jasnější, ostřejší, což může pomoci snížit bolesti hlavy a únavu. 

Počítačové brýle také obvykle korigují astigmatismus (do určité úrovně), což je typ refrakční chyby, která způsobuje rozmazané vidění.

Výhody používání počítačových brýlí tedy jsou:

  • Mohou zabránit bolestem hlavy způsobené častým díváním do PC
  • Zlepšují barevný kontrast
  • Objekty na obrazovce vypadají větší
  • Zabraňují suchým očím a únavě očí
  • Zabraňují syndromu počítačového vidění

Jak podpořit zdraví zraku?

  • Zařazení kvalitních vitamínů
  • Opravdová strava
  • Dostatečná hygiena
  • Dostatečný pobyt v přírodě

Jaké vitamíny zdraví očí ovlivňují?

  • Vitamín A – je velmi zásadní pro kvalitní vidění a to zejména za šera nebo ve tmě. Jeho hlavní zdroj je především v játrech.
  • Karotenoidy – patří sem beta karoten, lykopen, lutein, zeaxanthin. Všechny tyto látky aktivně podporují zdraví očí a nachází se například v mrkvi, kapustě, špenátu, šípkách, citrusech, listové zelenině, žloutcích, mořských i sladkovodních řasách a podobně.
  • Vitamin C
  • Vitamin E – je to silný antioxidant, který chrání tkáně před oxidativním stresem.
  • Zinek – je zásadní pro zdravou sítnici.
  • Hořčík – je nezbytný pro produkci slz.
  • Vícenenasycené mastné kyseliny – jsou nepostradatelné pro vývoj oka.

1. místo

Life Extention MacuGuard®

Orientační cena: 1000 Kč

MacuGuard Ocular Support jsou kapsle, které vám vydrží 1 měsíc, podporující zdraví vašich očí. Obsahují mimo jiné také astaxanthin, což je silný antioxidant a aktivně působí proti poškození volnými radikály, podporuje zdraví cév v očích a může se podílet na ochraně proti jejich únavě.

Součástí tohoto doplňku stravy je optimální dávka šafránu spolu s C3G (cyanidin-3- glukosid) pro podporu zdravého zraku. 

Jak dávkovat? Doporučuje se 1 tableta denně s větším množství vody.

A cena? Cca 1000 korun.

2. místo

NOW Lutein & Zeaxanthin

Orientační cena: 570 Kč

Tyto kapsle obsahují známé prospěšné karotenoidy lutein a zeaxantin, které lze najít pouze v rostlinách, například v pampelišce nebo listové zelenině. Lutein a zeaxantin se v lidském těle hromadí převážně v sítnici, zeaxantin navíc specificky ve žluté skvrně. Jejich úlohou je tvořit ochranu proti volným radikálům.

A jak dávkovat? 1 kapsli jednou denně s jídlem obsahujícím tuk, nebo se řiďte pokyny kvalifikovaného lékaře.

A cena? Cca 570 korun.

3. místo

Ocutix

Orientační cena: 460 Kč

Ocutix jsou kapsle, které obsahují extrakt z borůvek a z natě světlíku, který pomáhá udržovat kvalitní a funkční zrak včetně sítnice. Dále je zde i vitamín A, zinek, lutein a zeaxantin. Jedná se o látky, které podporují celkové zdraví očí. 

Jak tyto tablety dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli denně a tu zapijte sklenicí tekutiny, ideálně vody.

A cena? Cca 460 korun.

4. místo

VIRIDIAN Lutein Plus

Orientační cena: 900 Kč

60 kapslí s unikátním komplexem přírodních extraktů a minerálů, které jsou zaměřené na podporu zraku a stavu očí. Produkt obsahuje více než 15 unikátních přírodních složek, jako je L-glutathion, extrakt z kůry Massonovy borovice, lykopen, citrusové bioflavonoidy a další. Všechny tyto složky mají unikátní synergní účinek zaměřený na maximální podporu stavu zraku.

A jak užívat? Jezte 1 – 3 kapsle denně s jídlem nebo dle lékaře.

A cena? Cca 900 korun.

5. místo

OCUTEIN Brillant

Orientační cena: 800 Kč

Jedná se o produkt ve formě tobolek, které obsahují aktivní karotenoidy, které velmi účinnou formou pečují o kvalitu zraku. Jedná se hlavně o lutein, zeaxanthin a vitamin A, které jsou přirozenou součástí očního pigmentu sítnice. V jedné tabletě je až 25 mg luteinu.

A jak dávkovat?

Doporučuje se 1 tobolka souběžně s jídlem.

A cena? Cca 800 korun.

6. místo

Solgar Vitamin A

Orientační cena: 500 Kč

Tento doplněk stravy s obsahuje kvalitní a velmi důležitý vitamín A, který podporuje kvalitu zraku.

Je zde vitamin A (5000 IU) jako retinyl palmitát 1502 µg (tj. 188%DDD*) a produkt se hodí jak pro vegetariány tak pro vegany. Výrobek je Kosher.

Jak dávkovat? Doporučuje se 1 tableta za den současně s jídlem.

Produkt stojí cca 500 korun.

7. místo

Doctor’s Best Lutein & Zeaxanthin

Orientační cena: 550 Kč

Jedná se o doplněk stravy ve formě chutných bonbonů, které obsahují ingredience jako jsou černé bezinky, vitamin C či zinek. Všechny 3 ingredience mají silné antioxidační účinky a pozitivní vliv na imunitní systém. Bonbony jsou z přírodní ovocné pektinové gumy, bez GMO, lepku a želatiny. Hodí se i pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Žvýkejte dva gumové medvídky denně.

A cena? Cca 550 korun.

8. místo

Viridian Beta Carotene complex

Orientační cena: 630 Kč

Tento produkt produkt ve formě kapslí je beta karoten, který funguje jako silný antioxidant a příznivě ovlivňuje jak stav zraku, tak i pokožky. Tento výrobek splňuje parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní. Viridian Beta Carotene se hodí i pro vegetariány a vegany. 

A jak užívat? Doporučuje se konzumovat 1 kapsli obden s jídlem.

90 kapslí vás vyjde na cca 630 korun.

9. místo

Swanson Synergistic Eye Health

Orientační cena: 340 Kč

Produkt od značky Swanson obsahuje karotenoidy lutein a zeaxanthin, což jsou velmi silné antioxidanty, které chrání oči. Vyskytují se například u některých barevných druhů ovoce, zeleniny a měkkýšů. Tyto dvě látky slouží k odfiltrování modrého slunečního záření blízkého UV, potenciálně nejškodlivější vlnové délky viditelného světla, v makulárních buňkách sítnice citlivých na světlo. 

Jak tento výrobek dávkovat? Doporučuje se 1 kapsli denně s jídlem a vodou.

A cena? Cca 340 korun.

10. místo

Lutein+

Orientační cena: 780 Kč

Jedná se o doplněk stravy, který nabízí směs antioxidantů a vitamínů pro podporu zdraví vašich očí. Obsahuje riboflavin a zinek, vitamín A a další karotenoidy. Každá tableta obsahuje inovativní směs vitamínů, které pomáhají udržet oči zdravé. 

Jak tyto tablety dávkovat? Ideálně 1 tabletu za den s vodou.

Můžete zakoupit 30 tablet za cca 320 korun nebo 60 tablet za cca 780 korun.

Závěrem

Zdravé oči jsou pro náš kvalitní život zásadní. Je důležité jim věnovat péči dříve nežli později. Starejte se o ně a uvidíte, že se vám odvděčí.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Lidské oko

[2] Wikipedie (CZ): Oftalmologie

[3] Wikiskripta (CZ): Oko (biofyzika)

[4] Healthline (ENG): 8 Nutrients That Will Optimize Your Eye Health

[5] PubMed Central (ENG): Making Eye Health a Population Health Imperative: Vision for Tomorrow.

[6] PubMed Central (ENG): Nutrition and Eye Health

4.7/5 (Počet hlasů: 3)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »