12 nejlepších vitamínů na oči a zrak – recenze

Shrnutí: V dnešní době se náš zrak dost často namáhá nejen dlouhým koukáním do počítače, ale také do displeje mobilního telefonu. Proto je potřeba se o oči starat, třeba pomocí kvalitních doplňků stravy. Ty nejlepší jsem pro vás srovnala právě v tomto článku. Které se umístily nejvýše?

 • První místo jsem dala kapslím Ocu26, které obsahují komplexní mix aktivních látek pro podporu zdravého zraku a mají nejvyšší obsah luteinu na kapsli, který se dá v ČR sehnat.
 • Na 2. místo jsem posadila suplement Blendea Power Bilberry s výtažkem z divokých borůvek, který podporuje vytváření očního kolagenu a tedy udržení dobrého zraku.
 • A na 3. příčce se umístily kapsle VENIRA oči a zrak s 9 aktivními látkami pro dobré vidění, který vám za super cenu vydrží celých 80 dní.

Co se v článku dozvíte dále?

Vše o vitamínech na oči[1] – proč je dobré je používat a jaké látky často obsahují?[8][9] A také vám prozradím, před čím oči chránit a jak se o ně obecně starat.[2][4] 

TOP  1. místo

Ocu26

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?

Protože kromě luteinu obsahuje dalších deset aktivních složek, které napomáhají udržovat zdravé oči. Najdete v něm výtažek z borůvek, koenzym Q10, zeaxantin, betakaroten, zinek a další důležité vitamíny a minerály.

2. místo

Blendea Power Bilberry

Orientační cena: 460 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož Power Bilberry je doplněk stravy, který využívá přírodní síly divokých borůvek – ty jsou známé jako silný antioxidant, ale také pomáhají s tvorbou kolagenu v oku, díky čemuž napomáhají normálnímu zraku.

3. místo

VENIRA oči a zrak

Orientační cena: 350 Kč
Proč 3. místo?

Neboť tyto kapsle od Veniry pro zdravé oči a zrak obsahují lutein a zeaxantin, což jsou pigmenty, které chrání oči před nepříznivými vlivy, které mohou oči poškodit. Tyto pigmenty oko chrání také před oxidačním stresem.

Dvanáct nejlepších vitamínů pro podporu zdraví očí

 1. ADVANCE nutraceutics Ocu26 350 Kč (60 kapslí)
 2. Blendea Power Bilberry 460 Kč (60 kapslí)
 3. VENIRA oči a zrak 350 Kč (80 kapslí)
 4. VIRIDIAN Lutein Plus 900 Kč (60 kapslí)
 5. OCUTEIN Brillant 920 Kč (120 tobolek + dárek oční gel 15 ml)
 6. Viridian Beta Carotene complex 600 Kč (90 kapslí)
 7. NOW Lutein & Zeaxanthin 550 Kč (60 kapslí)
 8. Doctor’s Best Lutein & Zeaxanthin 500 Kč (60 bonbonů)
 9. Swanson Synergistic Eye Health 330 Kč (60 kapslí)
 10. Life Extension MacuGuard® 900 Kč (60 kapslí)
 11. Myprotein Lutein+ 300 Kč (30 kapslí)
 12. Tozax Ocutix 620 Kč (60 kapslí)

Co jsou vitamíny na oči?

Pokud se nad tímto tématem zamyslíme do hloubky, tak dojdeme k závěru, že zrak je opravdu první smysl, který používáme. Usnadňuje nám život ve veškerých směrech. Díky zraku můžeme normálně fungovat a vnímat podněty ze všech stran.

 • Bohužel však své oči velmi často zatěžujeme a nedáme jim takzvaně vydechnout. Klademe na ně vysoké nároky a někdy až s velkým zpožděním zjistíme, že nevidíme tak ostře jako kdysi. 
 • Pro oči jsou nesmírně důležité antioxidanty, které aktivně bojují s volnými radikály, které každý den napadají naše tělo. Mezi ty, pro oči nejvýznamnější, patří vitamin C, A, B2 a E , zinek či selen.[1]
 • Vitamíny na oči se podílejí na tvorbě slzného filmu, který zvlhčuje oko a zabraňuje vzniku suchých očí. Také podporují ostrost zraku a jeho celkové zdraví.

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Proč je dobré užívat vitamíny na oči?

Vitamíny na oči je dobré brát i preventivně a nemusí se hned jednat o doplňky stravy – stačí se zaměřit na potraviny, které je přirozeně obsahují a navýšit jejich množství. Pokud je vitamínů, podporujících zdravý zrak málo, dochází k jeho zhoršení, které se může postupem času stupňovat.

Jak vypadají první příznaky toho, že se s vašima očima něco děje? 

 • Pocit únavy.
 • Pálení očí.
 • Zarudnutí.
 • Nadměrné slzení.
 • Neostré vidění.

Pokud potíže přetrvávají delší dobu, je vhodné navštívit lékaře.

Před čím oči chránit?

Chraňte své oči pokud možno celoživotně. Starejte se o ně, dávejte jim péči i pozornost. Dávejte na prevenci větší důraz obzvláště, pokud pracujete na počítači, telefonu, když často řídíte automobil a podobně. 

Měli bychom si uvědomit, že oči jsou každý den vystavovány oxidačnímu stresu. A co to přesně je? Způsobují ho vlivy z vnějšího prostředí jako je smog, kouření, UV záření, málo spánku a další. Tento stres má pak za následek to, že vznikají volné radikály, které urychlují stárnutí buněk a poškození DNA.

Před čím tedy oči chránit?

 • Práce na počítači – nekoukejte do monitoru dlouho. Dělejte si pauzy, jděte se projít, na okamžik si oči zavřete – zkrátka jim ulevte.[2]
 • Nenechte je zakrnět[3] – toho docílíte tak, že budete oči každý den aktivně cvičit. Například několikrát otočte oči co nejvíce vzhůru a co nejvíce dolů, kulte očima, promrkejte je a podobně. 
 • Chraňte oči před sluníčkem kvalitními brýlemi.[4]
 • Ve volném čase choďte ven a neseďte jen u televize nebo u telefonu.
 • Konzumujte kvalitní potraviny bohaté na vitamíny.[5]
 • Při práci na počítači nebo s jakýmkoliv displejem či monitorem používejte ochranné brýle proti modrému světlu.[6]
 • Eliminujte čas v zakouřeném prostředí, ideálně se mu zcela vyhněte.[7]

Jak se o oči starat, abyste podpořili jejich zdraví?

Konzumujte hodně čerstvé, syrové zeleniny, jako je například mrkev či listová zelenina. Další superpotraviny pro zrak jsou lesní borůvky, jahody, mandle, losos či tuňák.

Kdo by ho neměl rád, že? Vyhřívat se na slunci a nabírat energii, to je zkrátka slast. Nicméně očím nesvědčí a proto je třeba před ním oči chránit. Silné sluneční paprsky mohou totiž způsobit zánět spojivek, šedý zákal a ve výjimečných případech i poškození sítnice. 

Poraďte se tedy s optikem a nechte si doporučit kvalitní sluneční brýle.

Gymnastika neprobíhá pouze v tělocvičně na žíněnce. Pojem „oční gymnastika“ je čím dál tím více známý, stejně jako jeho benefity. Vzpomeňte si, co je jeden z nejpřirozenějších pohybů? Je to mrkání, které často ani nevnímáme. Díky mrkání se zvlhčuje přirozené oční prostředí a tím jeho zdraví. Mrkání je tedy velmi důležité. Zkuste si tuto činnost několikrát denně provést opravdu vědomě.

Počítače jsou součástí našich každodenních životů. A když ne zrovna počítače, tak telefony určitě. Záře, kterou displeje a monitory vydávají očím sice zásadně neškodí, ale unavuje je. Ono modré studené světlo totiž blokuje vylučování melatoninu, což je hormon, který je zodpovědný za řízení denních pochodů v těle. To může mít za následek nekvalitní a přerušovaný spánek.

Je důležité si uvědomit, že oči jsou poměrně o dost citlivější než jiné části těla. Jejich nároky na kvalitní hygienu jsou tedy vysoké. V prvé řadě si vybírejte opravdu kvalitní kosmetiku, která nebude oči zanášet a ideálně sahejte po přírodních produktech nebo po výrobcích s minimálním obsahem syntetických látek.

Očím prospívá zelená barva. Ideálně ve svém přirozeném prostředí, jako je les, louka nebo třeba zahrada.

Zkuste dodržovat svůj individuální spánkový biorytmus. To znamená – pokuste se chodit a vstávat ve stejnou dobu, před spánkem si pustit například relaxační hudbu nebo meditaci, nedívat se na displeje jakéhokoliv charakteru nebo třeba řádně vyvětrat.

Jaké vitamíny zdraví očí ovlivňují?

 • Vitamín A – je velmi zásadní pro kvalitní vidění[8] a to zejména za šera nebo ve tmě. Jeho hlavní zdroj je především v játrech.
 • Karotenoidy – patří sem beta karoten, lykopen, lutein, zeaxanthin.[9] Všechny tyto látky aktivně podporují zdraví očí a nachází se například v mrkvi, kapustě, špenátu, šípkách, citrusech, listové zelenině, žloutcích, mořských i sladkovodních řasách a podobně.
 • Vitamin C[10] – pomáhá posilovat regeneraci očí.
 • Vitamin E – je to silný antioxidant, který chrání tkáně před oxidativním stresem.
 • Zinek – je zásadní pro zdravou sítnici.
 • Hořčík – je nezbytný pro produkci slz.
 • Vícenenasycené mastné kyseliny – jsou nepostradatelné pro vývoj oka a také mohou pomoci při syndromu suchého oka.[11]

1. místo

ADVANCE nutraceutics Ocu26

Skvělý doplněk stravy pro zdraví vašich očí s nejvyšším obsahem luteinu na českém trhu.

Orientační cena: 350 Kč

Proč je Ocu 26 od ADVANCE nutraceutics na 1. místě?

Protože kromě toho, že obsahuje největší dávku luteinu v jedné kapsli, co je možné na českém trhu získat, obsahuje další vitamíny a antioxidanty, které jsou pro zdravé oko důležité. Například anthokyany z výtažku z borůvek jsou silnými antioxidanty, které chrání oči před degenerativními procesy vzniklými volnými radikály. Pro zdraví očí jsou také důležité vitamíny E a A a také vitamíny skupiny b, konkrétně B6 a B2 – jedna kapsle obsahuje 72 % doporučené denní dávky.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že na oficiální stránce produktu Ocu26 je spoustu pozitivních recenzí – nejvíce recenzenti oceňují to, že si výrobek udržuje i po letech svoji počáteční kvalitu, což mi přijde klíčové. Často se setkávám s tím, že roky používám nebo jím něco, co bylo kvalitou před pár lety úplně jinde. Spokojené komentáře se objevují i na zboží.cz – recenzentům kapsle pomohly s různými očními potížemi, například i při syndromu suchého oka, kterým trpí třeba i spoustu z nás, kteří koukáme dlouho do obrazovky. A lidé si cení i toho, že kapsle obsahují vysoký obsah luteinu.

Dále o produktu

Komplex vitamínů, minerálů a antioxidantů pomáhá chránit oči před vnějšími vlivy, jako je umělé záření, UV záření, sluneční světlo, kouř, prach, také vítr nebo třeba pyl, které mohou poškodit oči i zrak. Produkt Ocu26 prochází vstupní i výstupní kontrolou a drží certifikát HACCP. Základem produktu jsou přírodní složky. 60 kapslí můžete pořídit za cca 350 korun.

2. místo

Blendea Power Bilberry

Kapsle Power Bilberry obsahují to nejlepší z divokých borůvek, které posilují zrak a přispívají k normálnímu, zdravému stavu.

Orientační cena: 460 Kč

Proč je Power Bilberry od Blendea na 2. místě?

Protože obsahuje důležité antioxidanty, které fungují jako spolehlivý pomocník při potížích se zrakem a s očima. Antioxidanty chrání organismus před volnými radikály, které stojí i za degenerativními procesy oka. Borůvky jsou důležité také proto, že pomáhají tvořit oční kolagen. Kromě toho ale extrakt z divokých borůvek pomáhá při potížích se žaludkem a střevní sliznicí – pravidelným užíváním kapslí pomůžete tedy nejen vašim očím, ale i vašemu trávicímu ústrojí.

Uživatelské recenze

Blendea je český oblíbený obchod s přírodními produkty, který podle mého názoru odvádí velmi dobrou práci. A to si asi myslí i spoustu recenzentů z Heureky, kteří se k Blendea produktům pravidelně vrací a doporučují je i novým zákazníkům. 

Spoustu hodnocení jsem našla i na tomto odkazu na webu Blendea, kde drtivá většina uživatelů hodnotí produkty velmi vysoko.

Další informace

Produkt Power Bilberry spadá do řady suplementů značky Blendea, která je na českém trhu velmi oblíbená, a to i díky své filozofii. Na zdraví těla pohlížejí komplexně a věří, že spolknutím jednoho prášku problémy samy o sobě nevymizí. Nabízejí jak přírodní produkty, které podpoří vaši snahu, tak i rady a zapojení se do komunity, která se zabývá zdravým životním stylem. Tento doplněk stravy pro zdravé oči stojí cca 460 korun za 60 kapslí.

3. místo

VENIRA oči a zrak

Tyto kapsle od Veniry nabízí komplex 8 účinných látek pro zdraví vašich očí, v nichž nechybí nechybí blahodárný lutein.

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsou kapsle Venira oči a zrak na 3. místě?

Protože obsahují účinné látky, které pomáhají chránit oči před slunečním světlem, UV zářením, umělým osvětlením, ale také prachem a kouřem a dalšími vlivy, které mohou naše oči poškodit. K posílení oka napomáhá extrakt z borůvek, lecitin, vitamín C, A ,E a vitamíny skupiny B, konkrétně B6 a B2. Možná si ani neuvědomujeme, jak moc naše oči namáhá už jen to, když přejdeme ze tmy do ostrého světla, když jsme v nepříznivém prostředí (velké sucho, prašno apod.).

Uživatelské recenze

Podle jedné uživatelky v recenzích na tento produkt přímo na e-shopu Venira díky užívání kapslí lépe zaostřuje, když je šero. A o tom, že na Veniře seženete jen to nejkvalitnější zboží, jsem se dozvěděla i na Heurece, kde je několik tisíc ověřených a pozitivních hodnocení zákazníků. Kromě skvělých účinků si lidé cení i jejich elegantního designu, přehledného webu a rychlého dodání zboží.

Více informací

Vitamín A, obsažený v každé kapsli, je hlavním vitamínem, který udržuje zdravý stav očí. Působí velmi dobře na rohovku, sítnici a oční sliznici. Jeho absorpci napomáhá lecitin, což je látka, kterou nalezneme ve všech buňkách lidského těla, co pomáhá chránit a regenerovat buňky. Produkt dále obsahuje vitamín C, silný antioxidant, který pomáhá bojovat proti vnějším vlivům, ale také posiluje cévy v očích. Kúru na 80 dní můžete zakoupit  za cca 400 korun – a sami uvidíte, jak vám kapsle pomůžou!

4. místo

VIRIDIAN Lutein Plus

Orientační cena: 900 Kč

Proč jsem vybrala Lutein Plus od Viridianu?

Jelikož se jedná o suplement s jedinečním mixem přírodních extraktů a minerálů, které jsou efektivní pro podporu zraku a stavu očí. Obsahuje přes 15 přírodních látek jako je L-glutathion, výtažek z kůry Massonovy borovice, lykopen, citrusové bioflavonoidy a další. Všechny tyto složky mají unikátní synergický účinek a maximálně podporují zdravý stav zraku.

A jak užívat? Užívejte 1 – 3 kapsle za den během jídla nebo podle toho, jak vám porádí lékař.

Jaká je cena produktu? Cca 900 korun za 60 kapslí.

5. místo

OCUTEIN Brillant

Orientační cena: 920 Kč

Čím mě zaujaly tablety OCUTEIN Brillant?

Jelikož se jedná o produkt ve formě tobolek, které obsahují aktivní karotenoidy, co velmi účinnou formou pečují o kvalitu zraku. Jedná se hlavně o lutein, zeaxanthin a vitamin A, které jsou přirozenou součástí očního pigmentu sítnice. V jedné tabletě je až 25 mg luteinu, což je dost.

A jak dávkovat?

Doporučuje se 1 tobolka souběžně s jídlem.

A cena? Cca 920 korun.

6. místo

Viridian Beta Carotene complex

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem do srovnání zahrnula Beta Carotene complex od Viridianu?

Tento produkt produkt ve formě kapslí je beta karoten, který funguje jako silný antioxidant a příznivě ovlivňuje jak stav zraku, tak i pokožky. Tento výrobek splňuje parametry kategorie Kosher a všechny složky jsou 100% aktivní. Viridian Beta Carotene se hodí i pro vegetariány a vegany. 

A jak užívat? Doporučuje se konzumovat 1 kapsli obden s jídlem.

90 kapslí vás vyjde na cca 600 korun.

7. místo

NOW Lutein & Zeaxanthin

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala Lutein & Zeaxanthin od značky NOW?

Tyto kapsle obsahují známé prospěšné karotenoidy lutein a zeaxantin, které lze najít pouze v rostlinách, například v pampelišce nebo listové zelenině. Lutein a zeaxantin se v lidském těle hromadí převážně v sítnici, zeaxantin navíc specificky ve žluté skvrně. Jejich úlohou je tvořit ochranu proti volným radikálům.

A jak dávkovat? 1 kapsli jednou denně s jídlem obsahujícím tuk, nebo se řiďte pokyny kvalifikovaného lékaře.

A cena? Cca 550 korun.

8. místo

Doctor’s Best Lutein & Zeaxanthin

Orientační cena: 500 Kč

Čím mě zaujal Lutein & Zeaxanthin od Doctor’s Best?

Jedná se o doplněk stravy ve formě chutných bonbonů, které obsahují ingredience jako jsou černé bezinky, vitamin C či zinek. Všechny 3 ingredience mají silné antioxidační účinky a pozitivní vliv na imunitní systém. Bonbony jsou z přírodní ovocné pektinové gumy, bez GMO, lepku a želatiny. Hodí se i pro vegetariány a vegany.

A jak dávkovat? Žvýkejte dva gumové medvídky denně.

A cena? Cca 500 korun.

9. místo

Swanson Synergistic Eye Health

Orientační cena: 330 Kč

Proč jsem vybrala doplněk stravy Synergistic Eye Health od Swansonu?

Produkt od značky Swanson obsahuje karotenoidy lutein a zeaxanthin, což jsou velmi silné antioxidanty, které chrání oči. Najdete je třeba v určitých druzích ovoce, zeleniny a měkkýšů. Tyto dvě látky slouží k tomu, aby v na světlo citlivých buňkách sítnice odflitrovaly modré sluneční záření (které je podobné UV záření), což je potenciálně nejvíce škodlivá vlnová délka světla, které je pro oči viditelné.

Jak tento suplement dávkovat? Doporučuje se 1 kapsle za den s jídlem a zapít vodou.

A cena? Cca 330 korun za 60 softgelových kapslí.

10. místo

Life Extension MacuGuard®

Orientační cena: 900 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala suplement MacuGuard® od Life Extension?

Jelikož MacuGuard Ocular Support jsou kapsle, které vám vydrží 1 měsíc a výrazně podporují zdraví vašich očí. Obsahují mimo jiné i astaxanthin, což je silný antioxidant, který aktivně chrání oči před poškozením volnými radikály, podporuje zdraví očních cév a také se může podílet na ochraně očí před únavou.

Suplement dále obsahuje optimální dávku šafránu a C3G (cyanidin-3- glukosid), který rovněž podporuje zdravý zrak.

Jak dávkovat? Doporučuje se 1 tableta denně s jídlem nebo dle pokynů lékaře.

MacuGuard® vás bude stát cca 900 korun za 60 kapslí.

11. místo

Myprotein Lutein+

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala Lutein+ od značky Myprotein?

Protože se jedná o doplněk stravy, který nabízí směs antioxidantů a vitamínů pro podporu zdraví vašich očí. Obsahuje riboflavin a zinek, vitamín A a další karotenoidy. Každá tableta obsahuje inovativní směs vitamínů, které pomáhají udržet oči zdravé. 

Jak tyto tablety dávkovat? Ideálně 1 tabletu za den s vodou.

Můžete zakoupit 30 tablet za cca 300 korun nebo 60 tablet za cca 780 korun.

12. místo

Tozax Ocutix

Orientační cena: 620 Kč

Proč srovnání zakončuji kapslemi Ocutix od Tozaxu?

Ocutix jsou kapsle, které obsahují výtažek z natě světlíku a z borůvek. Obsah světlíku napomáhá udržovat kvalitní a funkční stav zraku i sítnice. Dále je zde i vitamín A, zinek, lutein a zeaxantin, což jsou látky, které podporují celkové zdraví očí. 

Jak tyto tablety dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli denně a zapít ji sklenicí nápoje, ideálně vody.

Za balení se 60 kapslemi zaplatíte cca 620 korun.

Závěrem

Zdravé oči a zrak jsou pro kvalitní život zásadní. Je důležité jim věnovat péči dříve, než bude pozdě. V tomto článku jsem vás seznámila s tím, jak o oči pečovat, před čím je chránit a také srovnala hned dvanáct kvalitních doplňků stravy na podporu zdravého zraku.

Na základě důkladného průzkumu si myslím, že za vyzkoušení určitě stojí kapsle Ocu26 od ADVANCE nutraceutics, které mají nejvyšší obsah luteinu na jednu kapsli na našem trhu, a doprovází je synergicky působící mix aktivních látek pro zdravé oči a zrak, například vitamín B, zinek, zeaxantin, extrakt z borůvek a další. Čistý výtažek z divokých borůvek obsahuje i další kvělý přípravek, kapsle Blendea Power Bilberry, které jsou báječným přírodním pomocníkem na posílení zraku. Za skvělou cenu pak získáte 80denní kúru na posílení zraku a podpory zdravých očí v podobě kapslí VENIRA oči a zrak, které jsou přímo nabitá devíti pro oči blahodárnými látkami.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Lidské oko

[13] Wikipedie (CZ): Oftalmologie

[14] Wikiskripta (CZ): Oko (biofyzika)

[15] Healthline (ENG): 8 Nutrients That Will Optimize Your Eye Health

[16] PubMed Central (ENG): Making Eye Health a Population Health Imperative: Vision for Tomorrow.

[17] PubMed Central (ENG): Nutrition and Eye Health

4.7/5 (Počet hlasů: 33)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »