L-theanine – účinky, recenze a který je nejlepší?

Shrnutí: Čeká vás důležitá zkouška? Nebo stojíte před pracovní výzvou velikosti Mount Everestu? V tom případě budete potřebovat pořádné povzbuzení! Buď se můžete spolehnout na hrnek silného kafe, nebo sáhnout po některé z alternativ. Co takhle L-theanin? Tahle úžasná aminokyselina pomáhá se soustředěním, ale zároveň zklidňuje mysl, takže vás po produktivním dni čeká zasloužený kvalitní spánek. A které doplňky s L-theaninem jsou nejlepší?

  • U mě první místo získal produkt Matcha BIO Organic od Blendea, protože jde kapsle s práškem z luxusní japonské matchi, která je na L-theanin bohatá. Kromě toho tento japonský čaj obsahuje blahodárné katechiny.
  • Na 2. místo jsem vybrala kapsle Viridian L-Theanine & Lemon Balm s obsahem 200 mg L-theaninu a 300 mg meduňkového výtažku, které společně přispívají k lepšímu soustředění a klidné mysli.
  • A 3. místo získal Blendea L-theanine extrakt ze zeleného čaje, protože jde o 100% přírodní kapsle s 50 mg L-theaninu, na jejichž čistotu se můžete spolehnout.

Pokud vás zajímají další tipy na produkty s L-theaninem, čtěte dále!

TOP  1. místo

Blendea Matcha BIO Organic kapsle

Orientační cena: 550 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o kapsle s luxusní japonskou matchou. Tento prášek obsahuje prospěšné katechiny a také právě L-theanin, díky kterému se povzbuzující energie čaje uvolňuje pomalu a rovnoměrně.

2. místo

Viridian L-Theanine & Lemon Balm

Orientační cena: 900 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o výborný doplněk stravy, který zmírňuje stres a zlepšuje soustředění. Každá kapsle obsahuje 200 mg L-theaninu, ale rovněž 300 mg meduňkového výtažku, který vás uklidní a pomůže lépe spát.

3. místo

Blendea L-theanine extrakt ze zeleného čaje

Orientační cena: 300 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož tyhle kapsle jsou 100% přírodní a L-theanin pochází z pečlivě vybraných ingrediencí, takže se můžete spolehnout na jeho maximální čistotu. Obsahuje 50 mg L-theaninu na jednu kapsli.

Deset nejlepších přípravků s l-theaninem

Co je to L-theanin?

L-theanin je aminokyselina,[1] která se přirozeně vyskytuje v zeleném čaji a v některých houbách (obsahuje ji například hřib hnědý). A proč nám prospívá? Protože má uklidňující účinky a navíc pomáhá snižovat stres a úzkost. Už jenom proto není od věci ji zakomponovat do jídelníčku – ať už v podobě zeleného čaje (např. matcha) nebo některého z potravinových doplňků.

Tím však výčet jeho přínosů nekončí. V seznamu pozitiv L-theaninu dále figuruje:

  • Lepší usínání – ne, že by sám uspával, ale pomáhá zklidnit mysl, což může právě usínání výrazně usnadnit.[2]
  • Kreativnější mysl – L-theanin podporuje alfa vlny v mozku, které jsou spojeny s kreativním myšlením a relaxací.[3]
  • Lepší soustředění – ve spojení s kofeinem může L-theanin pomoci zvýšit soustředění a pozornost.[4]
  • Lepší imunita, především v oblasti horních cest dýchacích.[5]

Vitaminy, minerály, stopové prvky, mikroživiny, nutrienty a podobné další názvy – to vše shrnuje tuto kategorii. Každý takový prvek je pro naše tělo důležitým a to pokaždé z jiného důvodu. Je dobré o nic něco málo vědět a tak jsme pro vás připravili seznam podobných nutrientů, o kterých je vhodné něco vědět:

Pro koho je L-theanin vhodný?

Nejprve si povězme, pro koho L-theanin vhodný není. Předně by ho neměly užívat těhotné a kojící ženy (zvlášť bez konzultace s lékařem), malé děti – a poradit s odborníkem byste se měli i tehdy, pokud trpíte jakýmkoli závažným zdravotním problémem.

  • Jestliže ale naptříte do žádné z uvedených skupin, nebojte se dát téhle aminokyselině šanci. Věřte, že pokud na vás „všechno padá“, L-theanin vám může pomoci dostat věci zpátky pod kontrolu. Navrátí do vašeho života rovnováhu, pohodu, aniž by vás utlumil. Jinými slovy: dovolí vám být v klidu a zároveň zůstat soustředění a produktivní.

1. místo

Blendea Matcha BIO Organic kapsle

Kapsle s kvalitní japonskou matchou, která je bohatá na L-theanin, co podporuje klid a soustředění.

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala matcha kapsle od značky Blendea?

První místo jsem se rozhodla věnovat kapslím s matchou od české značky Blendea. Tento zelený luxus totiž obsahuje šetrně zpracované lístky čajovníku, které fungují jako silný antioxidant a nootropikum. Matcha je opravdu skvělá: podporuje pozornost, soustředění, přemýšlení, paměť a každá kapsle je navíc nabitá katechiny chránící buňky před poškozením. A hlavně obsahuje náš” L-theanin, který zajistí pomalé a rovnoměrné uvolňování energie.

Uživatelské recenze

Společnost Blenda je takovou „sázkou na jistotu“ po stránce kvality produktů i zákaznické komunikace, takže pokud vás tento produkt zaujal, určitě neváhejte tam nakoupit.

E-shop blendea.cz se dlouhodobě těší zákaznické oblibě a pochvalné recenze na tenhle obchod jsem našla jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz. Lidé oceňují, že zboží bývá rychle expedováno a chválí si komunikaci se zákaznickým servisem. Z komentářů dále vyplývá, že jsou zákazníci velice spokojeni s místním sortimentem (a že opravdu je z čeho vybírat), s přehledností webu a zaznívá zde i spokojenost ohledně vysoké kvality zboží.

Více informací

Tyhle kapsle jsou veganské a protože neobsahují sóju ani lepek, jsou vhodné i pro některé alergiky. Jejich doporučené užívání je po 2 až 6 kapslích denně, přičemž každou dávku je potřeba zapít dostatečným množstvím vody. 

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 550 Kč za 90 kapslí.

2. místo

Viridian L-Theanine & Lemon Balm

Veganský suplement s L-theaninem a meduňkou, který vám pomůže se zklidnit, lépe spát, ale blahodárně působí i na pozornost a paměť.

Orientační cena: 900 Kč

Proč jsem dala L-Theanine & Lemon Balm od Viridian na 2. místo?

Na druhou příčku jsem umístila kapsle od Viridianu, protože tento doplněk stravy je výborným spojením L-theaninu (ze zeleného čaje) a extraktu z listů meduňky lékařské. Společně tyto látky přispívají ke zklidnění mysli, posílení paměti a pozornosti. Jinými slovy vám tyhle „pilulky“ pomohou hodit se do klidu a pozor bude se vám po nich i lépe spát. 

Každá kapsle obsahuje 300 mg extraktu z meduňky (= 1500 mg listů) a 200 mg L-theaninu.

Uživatelské recenze

Produkt si získal vysoké procentuální hodnocení na zbozi.cz, kde se o něm píše, že skutečně účinkuje. Další pozitivní zkušenosti s kapslemi pak sdílejí zákazníci na stránkách Pilulka.cz. Také zde se procenta pohybují v horních hranicích a podle jednoho z uživatelů jde o nejlepší a nejkvalitnější L-theanin, který se u nás dá sehnat.

Další informace

Doplněk se doporučuje se užívat po 1 až 2 kapslích denně s jídlem. Je vhodný pro vyznavače vegantského stylu nebo třeba pro sportovce. Děti, těhotné ženy a kojící maminky by ho naopak bez konzultace s lékařem konzumovat neměly.

Za balení s 90 kapslemi zaplatíte přibližně 900 korun.

3. místo

Blendea L-theanine extrakt ze zeleného čaje

100% přírodní kapsle s L-theaninem extrahovaným ze zeleného čaje.

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem na 3. místo srovnání zvolila L-theanin od značky Blendea?

Třetí produkt, který tady doporučím, bude opět od kvalitní české značky Blendea: tentokrát se jedná o kapsle s extraktem ze zeleného čaje. Doplněk obsahuje především L-theanin, a kromě něj i polyfenoly. Také tohle je každopádně perfektní pomocník pro vaše duševní zdraví – navozuje ralaxaci, mírní pocity stresu a úzkosti. A co nejlepší? Je 100% přírodní!

Uživatelské recenze

O tom, že e-shop blendea.cz je mezi zákazníky oblíbený (jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz) už jsem psala výše. Takže se nebudu opakovat. Mohla bych ale citovat pár konkrétních názorů, které na těchto srovnávačích lidé sdíleli. Jedna ze zákaznic například píše: Objednávám opakovaně, jsem moc spokojená. Vřele doporučuji.“ A v další z recenzí jsem se dočetla tenhle hezký komentář: I k problému se firma postavila férově.“

Dále o produktu

L-theanin od Blendea pochází z kvalitního zeleného čaje, který se pečlivě vybírá tak, abyste se mohli spolehnout na jeho čistotu. Každá kapsle obsahuje 50 mg L-theaninu a 38 mg polyfenolů, přičemž se doporučuje doplněk užívat po 1 až 2 kapslích za den.

Balení se 60 kapslemi vás vyjde na cca 300 korun.

4. místo

Venira relax komplex | spánek + stop stress

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala relax komplex od Venira?

Máte rádi jahodové příchutě? Tak to by vás mohl zaujmout doplněk, za nímž stojí česká značka Venira. Jedná se o sypký prášek, který v pár krocích proměníte v nervy uklidňující (a chutný) nápoj. Máte před zkouškami? Čeká vás obří množství úkolů, ze kterých vám jde hlava kolem? V tom případě by vám právě tenhle jahodový drink mohl přijít k chuti!

Více informací

Ve složení nápoje najdete 50 mg L-theaninu a dalších 10 účinných látek, mezi které patří například levandule lékařská, heřmánek pravý a nebo třeba kozlík lékařský.

Produkt je přírodní, veganský, bezlepkový a za balení s 81 gramy zaplatíte necelých 500 korun.

5. místo

BrainMax Sleep Faster

Orientační cena: 900 Kč

Čím mě zaujal Sleep Faster od BrainMax?

L-theanin obsahuje také doplněk stravy od značky BrainMax s názvem Sleep Fast“, který jak už název napovídá pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Ani v tomto případě není L-theanin jedinou účinnou látkou ve složení. O sladké sny se stará více složek, mezi kterými můžeme jmenovat: kozlík lékařský, hořčík, aminokyselinu GABA, glycin, inositol, vitamin B6, šťávu z višně… a je tu i přírodní aroma (konkrétně lesní ovoce).

Další info

Produkt dostanete ve formě prášku, který obsahuje 250 mg L-theaninu v jedné odměrce.

Cena za 450 g (= 30 dávek) tohoto výrobku zaplatíte cca 900 korun.

6. místo

Blendea Citrus Matcha

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala Citrus Matchu od Blendea?

Matchu od Blendea jsem už ve svém žebříčku jednou zmínila (konkrétně na prvním místě). Tenhle produkt je ale jiný. Jednak jde o prášek, ze kterého si připravíte osvěžující nápoj, a jednak je tenhle čaj navíc ochucený tropickým ovocem (citronovou šťávou a brazilskou maracujou). Také zde se nicméně objevuje L-theanin, který pomáhá uvolňovat kofein pomalu a rovnoměrně, takže je to vlastně skvělá alternativa ranní kávičky.

Více informací

Kromě výše zmíněných účinků Citrus Matcha přispívá k lepšímu soustředění, podporuje odbourávání tuku a urychluje regeneraci. Předností výrobku je rovněž jeho BIO složení, které je navíc veganské.

Produkt vás bude stát okolo 350 Kč za 90 g, které vystačí na 30 porcí.

7. místo

NOW L-Theanine s Inositolem Double Strength

Orientační cena: 770 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila Double Strength L-Theanine od značky NOW?

Dalším doplňkem obsahujícím L-theanin jsou kapsle Double Strength od značky Now, které jsou rostlinného původu, takže je mohou i vegetariáni a vegani. Skvělé je, že v tomto případě kupujete balení se 120 kapslemi – a díky tomu vám balíček vydrží dostatečně dlouho.

Produkt jsem do svého výběru dále zařadila proto, že má skvělá hodnocení na Amazonu. Tam zákazníci potvrzují jeho účinky, jeden komentář za všechny: Užívám tento vitamín na noc (po dobu 2 měsíců) a cítím obrovský rozdíl. Zlepšila se mi kvalita spánku a mnohem lépe se mi usíná.“

Dále o produktu

V jedné kapsli najdete 200 mg L-theaninu a 100 mg inositolu, který pomáhá stimulovat neuropřenašeče v mozku. Doporučuje se užívat jednu až dvě kapsle za den, ideálně nalačno.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 770 korun za 120 kapslí.

8. místo

BrainMax Myo-Inositol & L-Theanine

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujal Myo-Inositol & L-Theanine od BrainMax?

Synergické duo myo-inositol + L-theanin najdete také v tomto doplňku od BrainMax. Lepší zvládání stresu, pozitivní přístup, klid mysli a lepší soustředění – to všechno tyhle dvě super látky podporují. Pokud vás tedy čeká vypjatější období, vyzbrojte se! L-theanin se postará o vaši duševní bdělost a myo-Inositol aktivuje serotoninové receptory (a spolu s nimi i dobrou náladu).

A jak si nápoj připravit? Jednoduše: 0,6 g (= dvě odměrky) prášku rozmícháte ve 250 až 350 ml vody a uklidňující drink je na světě!

Tento produkt vás bude stát okolo 400 Kč za 150 g, což odpovídá 120 dávkám.

9. místo

NOW L-Theanine Theanin s lístky zeleného čaje

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsem vybrala kapsle s L-Theaninem od značky Now?

Aminokyselinu L-Theanin z rostlinky jménem Camellia Sinensis (= čajovník) dále obsahují tablety od amerického výrobce NOW (tuhle značku už jsem doporučovala výše). Jejich složení zahrnuje nejen L-theanin jako takový, ale také přímo lístky ze zeleného čaje, které jsou v tomto případě zbaveny kofeinu.

Doplněk vám dopomůže k lepšímu spánku, bude se vám lépe relaxovat a zlepšit by se měly i vaše kognitivní schopnosti. Jeho doporučené užívání je po jedné tabletě 1× až 2× za den.

V každé kapsli se nachází 100 mg L-Theaninu a cena za 90 kapslí se pohybuje okolo 380 korun.

10. místo

BrainMax L-Theanine v prášku

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě oslovil L-Theanine v prášku od BrainMax?

A nakonec tady zmíním L-Theanine v prášku, za kterým stojí značka BrainMax (také tu už jsme ve výběru měli). Super je, že tohle balení vám vystačí na cca 450 dávek, přičemž vždy stačí rozmíchat jednu odměrku ve 300 ml vody nebo džusu.

Jedná o příjemnou alternativu kávy, zejména pro ty, kteří jsou na její účinky citliví. Sklenice nápoje s L-theaninem vás perfektně nastartuje, přiměje k lepšímu soustředění, ale zároveň vám nezpůsobí roztěkanost ani vnitřní neklid, jako to občas silné espresso dělá.

90g balení tohoto produktu vás vyjde na cca 300 korun.

Závěrem

Pokud prožíváte náročné období, suplementace L-theaninu by vám mohla pomoci každou výzvu zvládnout soustředěně a hezky v klidu. Ostatně proto jsem vytvořila tohle srovnání kvalitních doplňků stravy s l-theaninem, kde se objevují dvě základní varianty – kapsle či prášek. Vypíchla bych především Blendea kapsle s matchou, ve které se L-theanin přirozeně vyskytuje. Za zkoušku podle mě také stojí kapsle Viridian L-Theanine & Lemon Balm na podporu soustředění, ale i celkové zklidnění. A nesmím zapomenout ani na čistý L-theanin Blendea se 100 mg této látky na dvě kapsle.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[6] Wikipedia (ENG): Theanine

[7] Wikipedie (CZ): Zelený čaj

[8] Healthline (ENG): What You Should Know About L-Theanine

[9] PubMed Central (ENG): Effects of Green Tea Catechins and Theanine on Preventing Influenza Infection among Healthcare Workers: A Randomized Controlled Trial

[10] PubMed Central (ENG): Effects of l-Theanine on Cognitive Function in Middle-Aged and Older Subjects: A Randomized Placebo-Controlled Study

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »