TOP 10: Nejlepší matcha tea – recenze, účinky a zkušenosti

Co je to matcha tea, jaké má účinky a k čemu je dobrý? Kde matchu koupit a jaký matcha čaj je ten nejlepší? Proč si ho pořídit?

TOP  1. místo

Bio Matcha Tea Premium

Orientační cena: 350 Kč

Prémiový matcha tea s vyšším obsahem kofeinu. Praktické balení s 20 jednotlivými sáčky, takže čaj vydrží neustále čerstvý a jednotlivé porce není třeba odměřovat.

2. místo

Matcha Asagiri BIO

Orientační cena: 600 Kč

Matcha Asagiri je pravý zelený práškový čaj se středním obsahem kofeinu a delikátní vůní a chutí, která připomíná pistáciové oříšky a dobře vyzrálé avokádo.

3. místo

Bio Matcha Tea Delicacy

Orientační cena: 700 Kč

Japonský čaj matcha nejvyšší kvality pro tradiční přípravu ve stylu japonského čajového obřadu zaujme nasládlou chutí a sytě zelenou barvu.

Deset nejlepších matcha čajů

Co je matcha tea?

Víc a víc známý, víc a víc žádaný. To je matcha tea. Jedná se o druh  zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Nejprve ho objevili buddhističtí mistři a samurajové. Později se postupně začal dostávat i k nám, do Evropy. Nejvíce populární se stal ale až poměrně nedávno, cca 2 roky nazpět. 

Čajové lístky, tohoto životodárného zázraku se před hlavní sklizní musí zastínit, aby k nim pronikalo co nejméně slunečních paprsků. Po sklizni se čajové lístky se suší a vzápětí rozemelou na jemný prášek. Výsledkem je brčálově zelený nápoj s výraznou chutí a originálním aroma.

Zajímavá fakta o matcha tea

  • Za jednu hodinu je možné rozemlít pouhých 30 gramů matcha
  • 1 šálek čaje matcha je ekvivalentem 10šálků běžného zeleného čaje
  • Pitím matcha spotřebujete celý čajový list, nejen výluh z něj
  • Pravý čaj matcha je vyroben pouze z čaje tencha
  • Koncentrace antioxidantů v čaji matcha je až 137 krát vyšší, než v běžném zeleném čaji
  • L-Theanin, obsažený v tomto čaji, přispívá ke zklidnění organismu a celkové soustředěnosti

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se matcha tea pěstuje?

Matcha tea potřebuje ke svému růstu specifické podmínky. Roste pouze na zastíněných polích. Na sklizeň je důležité se připravit dopředu. jak je zmíněno výše, před jejím zahájením se musí na čtyři týdny úplně zastínit. Používá se speciální stínící technika, která odkloní až 90 % slunečního světla. Čaj, který je v tomto okamžiku téměř v úplné tmě, kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu, což činí listy bohatší na aminokyseliny a vytvoří se tolik typická smaragdově zelená barva. Kvalitní matcha poznáte nejen podle této barvy, ale také podle nasládlé a jemné chuti.

Čaj se sbírá zpravidla na počátku května. Lístky se trhají ručně, protože jakákoliv mechanika by je mohla poškodit. Ihned po sběru následuje jejich zpracování.

Jako první je proces, kdy listy projdou párou. Děje se to z toho důvodu, protože horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby v čaji zůstaly veškeré živiny. Krok číslo dva je sušení. Poté se listy usuší. Když listy projdou tímto krokem, sníží se jejich hmotnost téměř na pětinu. V této fázi se tento čaj nazývá „aracha“, což se dá volně přeložit jako surový čaj.

Následuje selekce čaje aracha, kdy odborníci posuzují barvu, kvalitu a chuť čaje.

Finální čaj je směs různých odrůd. Na závěr probíhá proces odstranění stopek, větviček a dalších nechtěných částí tak, aby výsledným produktem byla ta nejjemnější a nejčistší dužina z čajové rostliny. Ta je následně rozkrájená na stejné kusy a vzniká čaj „tencha“.

Japonská nebo čínská matcha?

Je mnoho táborů, příznivců i odpůrců obou dvou míst, kde se matcha cíleně pěstuje. 

Jak čínská, tak japonská matcha má zcela určitě blahodárný vliv na náš organismus. Oba mají také specifickou zelenou barvu, i když u čínské odrůdy se uvádí tmavší zelená a u japonské naopak jasnější. A i přesto je japonská varianta o mnoho dražší. Proč? Může to být způsobené tradicí několika století, během které přípravu matchy dovedli až téměř k dokonalosti nebo jejím limitovaným množstvím, které se ročně uvede na trh. Nicméně i kvalita čínské matchy prudce stoupá a snaží se navázat na svůj vznešený původ.

Co matcha tea obsahuje?

Látek, které obsahuje matcha a které jsou tělu velmi prospěšné je celá řada:

Jedná se o katechin, který je skvělý pomocník při vstřebávání tuků. Jeho hlavní funkce je, že zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tukových zásob.

Obsahuje 5 krát více L-theaninu než jiné čaje. Tato aminokyselina napomáhá k psychickému zdraví a podporuje aktivitu mozku. L-Theanin navíc zlepšuje paměť, pomáhá uvolnit mysl a zároveň umožňuje plnou koncentraci.

Nebo jinými slovy bílkoviny, jsou základní stavební látkou všech buněk živých organismů. Mají za úkol budovat svalovou hmotu, podporovat zdravou imuntitu, regulují produkci horminů a enzymů a mnoho dalších klíčových procesů v našem těle.

Jedná se o alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost.

Vláknina jsou nestravitelné zbytky potravy a dělí se na rozpustnou a nerozpustnou. Oba typy jsou pro náš organismus de facto nepostradatelné. Ve většině druhů ovoce a zeleniny se nacházejí současně, ale jeden druh většinou převažuje. 

Rozpustná vláknina do sebe v trávicím traktu absorbuje vodu a mění se na gelovou konzistenci, která zpomaluje trávení. Pomůže změkčit stolici tak, že obsah střev naředí. Je skvělý pomocník při zácpě.

Nerozpustná vláknina pomáhá udržovat tlusté střevo zdravé, jelikož pomáhá transportovat zbytky potravy pryč. Tím přispívá k prevenci poruch trávicího traktu.

Jeho hlavní úkol je chránit organismus před volnými radikály a zvyšuje tak jeho obranyschopnost. Je také nepostradatelný při tvorbě zrakového pigmentu, který zabraňuje šerosleposti.  Dále má pozitivní vliv na imunitu a celkovou kondici.

Tento vitamin  slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Dále pomáhá v boji proti oxidačnímu stresu a brání rozvoji některých onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba, Alzheimer, infarkt myokardu nebo ateroskleróza. Vitamín E zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk a prokazatelně působí jako prevence proti nádorovému bujení.

Vitamín C je jeden z nejdůležitějších vitamínů, které můžeme tělu dopřát. Přispívá k dobré funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Železo, nepostradatelný prvek pro růst a vývoj dětí, imunitu, výkonnost a termoregulaci.

Tento prvek je důležitou součástí našich kostí a zubů, zodpovídá za jejich tvrdost a pevnost.

Draslík zodpovídá za pravidelný srdeční rytmus a nervové impulsy, umožňuje pohyb svalů, podporuje trávení a posiluje energetickou hladinu.

Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů. Zároveň podporuje zdravou funkci a vzhled pokožky, vlasů a nehtů.

Jak poznáte kvalitní matcha tea?

Ten pravý, kvalitní matcha tea je sytě zelená a má velmi jemnou a nasládlou chuť. V případě horší kvality se barva mění spíše na žlutohnědou. Spolu s horší kvalitou se výrazně mění i chuť čaje.

Mohou čaj matcha děti?

Ano mohou, ale v omezeném množství. Kanadská studie zveřejnila tabulku dávkování pro děti do 12let.

4–6 let: 45 mg = 1,5 g čaje matcha/den

7–9 let: 63 mg = 2,1 g čaje matcha/den

10–12 let: 85 mg = 3,2 g čaje matcha/den

Mohou čaj matcha těhotné a kojící ženy?

Je to podobné jako u dětí. Těhotné ženy tento čaj mohou, ale také v omezeném množství. Neměla by se překračovat dávka více než 2 g denně, což odpovídá dvěma šálkům.  Je to vždy na zvážení a samozřejmě na konkrétním stavu a pocitu. Pokud vám matcha chutná, není důvod proč si ho přiměřeném množství nedopřát. Když váháte, nic nezkazíte poradou se svým gynekologem.

Má pití matcha tea nějaká rizika?

Pokud nepřesáhnete 6 čálků za den, což platí pro zdravé jedince, není znám žádný vedlejší účinek.

Jak se připravuje matcha tea?

  1. Nejprve si připravte širší misku, čajovou lžičku, elektrický šlehač na mléko nebo metličku, horkou vodu a utěrku.
  2. Poté odeberte z balení  ½ lžičky čaje a prosijte ji přes sítko do misky.
  3. Zalijte matchu 1 decilitrem vody o teplotě 75 ⁰C 
  4. Ponořte šlehač a matchu napěňte.

1. místo

Bio Matcha Tea Premium

Orientační cena: 350 Kč

Bio Matcha Tea Premium je velmi kvalitní japonský čaj matcha. Tento produkt  je certifikován známkou Bio, kterou Matcha Tea úspěšně obhajuje od roku 2013, kdy této společnosti byla udělena jako první v ČR pro čaj matcha. 

Další certifikát, který značka má je Certifikát o zdravotní nezávadnosti produktu vydaný Státním zdravotním ústavem. 

Bio Matcha Tea Premium obsahuje 20 kusů 1,5g sáčků s čajem matcha a cena je cca 350 korun.

2. místo

Matcha Asagiri BIO

Orientační cena: 600 Kč

Tento druh čaje Matcha v BIO kvalitě pochází z Japonska a patří k těm úplně nejkvalitnějším. Vyrábí se z nejmladších listů čajovníku, který je pěstován převážně ve stinných místech. Tradiční oblast produkce čaje Matcha Asagiri je okolí města Nishio, který leží v prefektuře Aichi ̵1. Lístky z čajovníku se šetrně melou pomocí mlecích kamenů a výsledkem je jemňoučký zelený prášek, jehož chuť i vůně je nesmírně lahodná s tóny zralého avokáda a pistácií.

Jak na přípravu? Cca 1 čajovou lžičku práškového čaje dejte do šálku a přidejte horkou vodu o maximální teplotě 80 stupňů. Poté, nejlépe pomocí bambusové metličky prášek s vodou míchejte, dokud vám nevznikne nálev s jemnou pěnou na povrchu.

A kolik vás bude tento čaj stát? 30 g pořídíte za necelých 600 korun.

3. místo

Bio Matcha Tea Delicacy

Orientační cena: 700 Kč

Matcha tea od této značky má tu nejvyšší kvality a je primárně určený pro tradiční přípravu ve stylu japonského čajového obřadu, při které vynikne jeho aroma, nasládlá chuť i sytě zelená barva.

Cena čaje je cca 700 korun.

4. místo

Bio Matcha Tea Harmony

Orientační cena: 320 Kč

Bio Matcha Tea Harmony obsahuje 30 kusů sáčků, které jsou balené po 2 g. Bio Matcha Tea Harmony je produkt řady All Day. Můžete si ho vychutnat kdykoli a použít ho i jako přísadu do potravin.  Bio Matcha Tea se nedoporučuje pít na lačný žaludek. Jedná se o velmi silný čaj a na prázdný žaludek může způsobit nevolnost.

Cena je cca 320 korun.

5. místo

Matcha Jeju BIO

Orientační cena: 350 Kč

Tento druh Matcha čaje značky Oxalis získal své jméno podle ostrova Jeju v Jižní Koreji, kde se pěstuje a zpracovává. Lístky čajovníku, které se používají k tvorbě této Matchi jsou mírně zastíněné a sklízí se pouze během jara. Díky tomu má výsledný nálev nádhernou smaragdově zelenou barvu. Co se týče chuti a vůně čaje, očekávejte bohatou a elegantní směsici tónů, z nichž nejvýraznější je nádech mladého sladkého hrášku.

Příprava je opravdu jednoduchá. Asi jednu lžičku prášku zalijte horkou vodou, jejíž teplota nepřesáhne 80° C. Pak jen stačí míchat za využití bambusové metličky do té doby, než se vytvoří lehce zpěněný smaragdový nálev.

A kolik Matcha Jeju v BIO kvalitě stojí? Balení o velikosti 30 g vás vyjde na cca 350 korun.

6. místo

Matcha Chai Latté

Orientační cena: 320 Kč

Hledáte náhradu za milované cappuccino nebo latté? Pak vám určitě nesmí uniknout tento produkt pro přípravu lahodného Matcha Chai Latté, který vám zajistí přísun dlouhotrvající energie a ještě vás rozmazlí svou geniální chutí, což vám zlepší náladu na celý den. Produkt obsahuje matchu, skořici, zázvor, přírodní sladidlo mesquite a také rýžový prášek, takže už nepotřebujete přidávat žádný cukr ani mléko.

A jak matcha chai latté připravit? Cca 10 g směsi zalijte horkou vodou, pokud máte chuť na teplý nápoj. Jestli máte chuť na „ice drink“, vyměňte horkou vodu za studenou.

Balení se 125 g této směsi na matcha chai latté stojí cca 320 korun.

7. místo

Pure Matcha Ceremonial Japan BIO

Orientační cena: 500 Kč

Tato odrůda je charakteristická světle zelenou barvou, čerstvým aroma a svěží chutí. Vyznačuje se vyšším množstvím EGCG a dalších antioxidantů než běžné levnější odrůdy. 

100 g čaje můžete pořídit za cca 500 korun.

8. místo

TeaTao Matcha Superior

Orientační cena: 300 Kč

Česká společnosti TeaTao dováží do České republiky jen ty nejkvalitnější produkty z Asie. Je tomu tak i v případě tohoto práškového čaje Matcha Superior, který pochází z Japonska a řadí se do jedné z nejvyšších kategorii kvality.

Díky tomu, že pro výrobu tohoto čaje se lístky čajovníku 4 týdny před sklizní zastiňují, aby produkovaly více chlorofylu, obsahuje čaj ještě více antioxidantů a má kouzelný odstín v barvě smaragdů.

Na přípravu tohoto čaje se doporučuje rozmíchat nebo jemně vyšlehat cca 3 g práškové matchu ve 300 ml vlažné vody či mléka, a případně směs dosladit. Neoslazený nálev má hutnou a plnou chuť. Hodí se jak na přípravu teplého nápoje, tak na různé studené koktejly. Ale využijete ho i v kuchyni, pokud chcete své pokrmy ozvláštnit přírodní zelenou barvou nebo jim dodat extra porci zdraví prospěšných látek. Skvělá se hodí například k výrobě domácí matcha zmrzliny nebo zeleného smoothie.

Balení s 50 g této matchi stojí cca 300 korun.

9. místo

Bio zelený čaj Matcha

Orientační cena: 400 Kč

Tento čaj od české značky Matchaga pochází z japonské oblasti Aichi. Obsahuje spoustu chlorofylu a antioxidantů díky důmyslnému způsobu zpracování, kdy se čajovníky 4 týdny před sklizní zastíní, což také přispívá k jemnější a lahodnější chuti čaje. Následně se šetrně sbírají, čistí párou, pečlivě se třídí a očišťují od stopek tak, aby se pouze ty nejkvalitnější kousky lístků jemně pomlely na speciálních kamenných mlýnech. Produkt nese označení bio dle evropské i české legislativy a neobsahuje žádné přidané látky.

Základní příprava je jednoduchá. Cca 2 g prášku zalijte vodou o maximální teplotě 70 stupňů, rozmíchejte a případně dochuťte citronem, medem či jiným sirupem. Matchu můžete také vyšejkrovat s ledem a studenou vodou, mlékem nebo džusem a „ice matcha koktejl“ je na světě. Ale fantazii se meze nekladou a tento prášek lze využít v dalších dezertech, smoothies, palačinkách atd. Maximální doporučená denní dávka je 4 – 6 gramů prášku. 

Balení s obsahem 70 g práškové matchi stojí necelých 400 korun.

10. místo

Oxalis Matcha Hisui

Orientační cena: 200 Kč

Tento druh čaje pochází z okolí města Kakegawa. Název Hisui se z japonštiny překládá jako „nefrit“, což odráží barvu čajových lístků. Produkt je vhodný nejen k přípravě tradičního nápoje Matcha, ale také jako ingredience při vaření, pečení, přípravu koktejlů, či smoothie. 

Cena za 20 g je necelých 200 korun.

Závěr

Matcha tea je produkt, který stojí za vyzkoušení. Vaše tělo vám určitě poděkuje a brzy ucítíte změny.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Mačča

[2] Bakalářská práce (CZ): Stanovení nutričních a biologicky aktivních
látek v Matcha čajích

[3] Healthline (ENG): 7 Proven Ways Matcha Tea Improves Your Health

[4] PubMed Central (ENG): Matcha, a powdered green tea, ameliorates the progression of renal and hepatic damage in type 2 diabetic OLETF rats

[5] PubMed Central (ENG): The effects of the aqueous extract and residue of Matcha on the antioxidant status and lipid and glucose levels in mice fed a high-fat diet

3/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?