13 tipů na nejlepší matcha tea – recenze, účinky a zkušenosti

Shrnutí: Čaj matcha dodává tělu dlouhotrvající energii a spoustu dalších benefitů. Navíc se dá pít teplý, studený, bez mléka i s mlékem nebo rostlinnými variantami. Nalákala jsem vás? Tak si vyberte jeden z matcha čajů, které jsem v tomto článku porovnávala:

 • 1. místo má ode mě Blendea Matcha, obohacená o citronovou šťávu a mučenku, co mu dodávají osvěžující chuť.
 • 2. místo jsem dala Mamacare Matcha. Čistý bio prášek japonské matchi. Dodává energii postupně po celý den.
 • 3. příčku obsadila NaturalProtein Matcha. 100% bio mleté čajové lístky japonské matchi za super cenu.

V článku se navíc dozvíte:

Co je čaj matcha? Které látky obsahuje a jaké účinky nabízí?[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14] Mohou ho pít děti a těhotné ženy? A jak se připravuje?

TOP  1. místo

Blendea Citrus Matcha

Orientační cena: 500 Kč
Proč 1. místo?

Jde totiž o certifikovaný BIO produkt s příjemnou a osvěžující chutí. Mleté čajové lístky jsou z japonských plantáží, citrónová šťáva z Itálie a mučenka z Brazílie. Neobsahuje barviva ani žádný přidaný cukr.

2. místo

Mamacare Bio Matcha

Orientační cena: 440 Kč
Proč 2. místo?

Protože tato Matcha je organického původu, 100% bio a neobsahuje žádné přídavné látky, takže nabízí širokou škálu využití. Výsledný nápoj si proto můžete dochutit dle vlastních preferencí a fantazie.

3. místo

NaturalProtein Matcha

Orientační cena: 170 Kč
Proč 3. místo?

Protože se jedná o kvalitní produkt pocházející z certifikovaného ekologického zemědělství. Tento Matcha tea se prodává v bio kvalitě za velice příjemnou cenu a stojí za ním sympatická česká značka.

Třináct nejlepších matcha čajů

 1. Blendea Citrus Matcha 500 Kč (90 g)
 2. Mamacare Bio Matcha Altevita 440 Kč (100 g)
 3. NaturalProtein Matcha čaj BIO 170 Kč (100 g)
 4. zKokosu Matcha 110 Kč (50 g)
 5. Matchaga Bio zelený čaj Matcha 360 Kč (70 g)
 6. Pure Matcha Ceremonial Japan BIO 350 Kč (100 g)
 7. TeaTao Matcha Superior 330 Kč (50 g)
 8. Bio Matcha Tea Premium 350 Kč (20× 1,5 g)
 9. Matcha Chai Latté 220 Kč (125 g)
 10. Matcha Asagiri BIO 460 Kč (30 g)
 11. Bio Matcha Tea Delicacy 700 Kč (30 g)
 12. Bio Matcha Tea Harmony 260 Kč (60 g)
 13. Matcha Jeju BIO 380 Kč (30 g)

Co je matcha tea?

Víc a víc známý, víc a víc žádaný. To je matcha tea. Jedná se o druh  zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Nejprve ho objevili buddhističtí mistři a samurajové. A později se začal dostávat i k nám do Evropy. Globálně populární se ale stal ale až poměrně nedávno.

 • Čajové lístky tohoto životodárného zázraku se před hlavní sklizní musí zastínit, aby k nim pronikalo co nejméně slunečních paprsků.
 • Po sklizni se čajové lístky suší a následně rozemelou na jemný prášek. Výsledkem je brčálově zelený nápoj s výraznou chutí a originálním aroma.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Zajímavá fakta o čaji matcha:

 • Za jednu hodinu je možné rozemlít pouhých 30 gramů matchi.
 • 1 šálek čaje matcha je ekvivalentem 10 šálků běžného zeleného čaje.
 • Pitím matchi zkonzumujute celý čajový list, nejen výluh z něj.
 • Koncentrace antioxidantů v čaji matcha je až 137× vyšší než v běžném zeleném čaji.[1]
 • L-Theanin, obsažený v tomto čaji, přispívá ke zklidnění organismu a celkové soustředěnosti.

Matcha tea potřebuje ke svému růstu specifické podmínky. Roste pouze na zastíněných polích. Na sklizeň je důležité se připravit dopředu. jak je zmíněno výše, před jejím zahájením se musí na čtyři týdny úplně zastínit.

 • Používá se speciální stínící technika, která odkloní až 90 % slunečního světla.
 • Čaj, který je v tomto okamžiku téměř v úplné tmě, kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu, což činí listy bohatší na aminokyseliny a vytvoří se tolik typická smaragdově zelená barva. Kvalitní matchu poznáte nejen podle této barvy, ale také podle nasládlé a jemné chuti.
 • Čajové lístky se sbírají zpravidla na počátku května. Trhají se ručně, protože jakákoliv jiný mechanický způsob by je mohl poškodit. Ihned po sběru následuje jejich zpracování.
 • Nejprve listy projdou párou. Děje se to z toho důvodu, protože horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby v čaji zůstaly veškeré živiny.
 • Krok číslo dva je sušení. Když listy projdou tímto krokem, sníží se jejich hmotnost téměř na pětinu. V této fázi se čaj nazývá „aracha“, což se dá volně přeložit jako surový čaj.
 • Následuje selekce čaje aracha, kdy odborníci posuzují barvu, kvalitu a chuť čaje. Finální čaj je směs různých odrůd.
 • Na závěr probíhá proces odstranění stopek, větviček a dalších nechtěných částí tak, aby výsledným produktem byla ta nejjemnější a nejčistší dužina z čajové rostliny. Ta je následně rozkrájená na stejné kusy a vzniká čaj „tencha“.

Japonská nebo čínská matcha?

Existuje mnoho příznivců i odpůrců obou zemí, kde se matcha cíleně pěstuje. 

 • Jak čínská, tak japonská matcha má zcela určitě blahodárný vliv na náš organismus.
 • Obě mají také specifickou zelenou barvu, i když u čínské odrůdy se uvádí tmavší zelená a u japonské naopak jasnější.
 • I přesto je japonská matcha mnohem dražší. Proč? Může to být způsobené tradicí několika století, během které přípravu matchy dovedli téměř k dokonalosti nebo jejím limitovaným množstvím, které se ročně uvede na trh.
 • Nicméně i kvalita čínské matchy prudce stoupá a snaží se navázat na svůj vznešený původ.

Co matcha tea obsahuje?

Látek, které matcha obsahuje a jsou pro lidské tělo velmi prospěšné je celá řada:[2]

Jedná se o katechin,[3] který je skvělý pomocník při vstřebávání tuků. Zrychluje metabolismus a usnadňuje spalování tukových zásob.

Obsahuje 5× více L-theaninu[4] než jiné čaje. Tato aminokyselina napomáhá k psychickému zdraví a podporuje aktivitu mozku. L-Theanin navíc zlepšuje paměť, pomáhá uvolnit mysl a zároveň umožňuje plnou koncentraci.

Jinými slovy bílkoviny,[5] jsou základní stavební látky všech buněk živých organismů. Mají za úkol budovat svalovou hmotu, podporovat zdravou imuntitu, regulují produkci horminů a enzymů a mnoho dalších klíčových procesů v našem těle.

Jedná se o alkaloid,[6] který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. 

Vláknina[7] jsou nestravitelné zbytky potravy a dělí se na rozpustnou a nerozpustnou. Oba typy jsou pro náš organismus de facto nepostradatelné. Ve většině druhů ovoce a zeleniny se nacházejí současně, ale jeden druh většinou převažuje. 

 • Rozpustná vláknina do sebe v trávicím traktu absorbuje vodu a mění se na gelovou konzistenci, která zpomaluje trávení. Pomůže změkčit stolici tak, že obsah střev naředí. Je skvělý pomocník při zácpě.
 • Nerozpustná vláknina pomáhá udržovat tlusté střevo zdravé, jelikož pomáhá transportovat zbytky potravy pryč. Tím přispívá k prevenci poruch trávicího traktu.

Hlavní úkol vitamínu A[8] je chránit organismus před volnými radikály a zvyšuje tak jeho obranyschopnost. Je také nepostradatelný při tvorbě zrakového pigmentu, který zabraňuje šerosleposti. Dále má pozitivní vliv na imunitu a celkovou kondici.

Vitamín E[9] slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Dále pomáhá v boji proti oxidačnímu stresu a brání rozvoji některých onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba, Alzheimer, infarkt myokardu nebo ateroskleróza. Vitamín E zároveň pomáhá zpomalovat stárnutí buněk a prokazatelně působí jako prevence proti nádorovému bujení.

Vitamín C[10] je jeden z nejdůležitějších vitamínů, které můžeme tělu dopřát. Přispívá k dobré funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Železo[11] je nepostradatelný prvek pro růst a vývoj dětí, imunitu, výkonnost a termoregulaci.

Vápník[12] je důležitou součástí našich kostí a zubů, zodpovídá za jejich tvrdost a pevnost.

Draslík[13] zodpovídá za pravidelný srdeční rytmus a nervové impulsy, umožňuje pohyb svalů, podporuje trávení a posiluje energetickou hladinu.

Optimální hladina zinku[14] v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů. Zároveň podporuje zdravou funkci a vzhled pokožky, vlasů a nehtů.

Jak poznáte kvalitní čaj matcha?

Pravá kvalitní matcha je sytě zelená a má velmi jemnou a nasládlou chuť. V případě horší kvality se barva mění spíše na žlutohnědou. Spolu s horší kvalitou se výrazně mění i chuť čaje.

Mohou čaj matcha pít i děti?

Ano mohou, ale v omezeném množství. Například v Kanadě doporučují pediatrici následující dákování matchi pro děti:

 • 4–6 let: max. 45 mg = 1,5 g čaje matcha/den
 • 7–9 let: max. 60 mg = 2,1 g čaje matcha/den
 • 10–12 let: max. 85 mg = 3,2 g čaje matcha/den

Mohou čaj matcha těhotné a kojící ženy?

Je to podobné jako u dětí. Těhotné ženy tento čaj pít mohou, ale také v omezeném množství. Neměla by se překračovat dávka více než 2 g denně, což odpovídá dvěma šálkům.  Je to vždy na zvážení a samozřejmě na konkrétním stavu a pocitu. Pokud vám matcha chutná, není důvod si ji v přiměřeném množství nedopřát. Když váháte, nic nezkazíte poradou se svým gynekologem.

Má pití matchi nějaká rizika?

Pokud nepřesáhnete 6 čálků za den, není znám žádný vedlejší účinek (tato informace platí pro zdravé jedince).

Jak se matcha tea připravuje?

 1. Nejprve si nachystejte širší misku, čajovou lžičku, elektrický šlehač na mléko nebo metličku, horkou vodu a utěrku.
 2. Poté odeberte z balení  ½ lžičky čaje a prosijte ji přes sítko do misky.
 3. Zalijte matchu 1 decilitrem vody o teplotě 75 °C.
 4. Ponořte šlehač do směsi vody a matchi a napěňte ji.

1. místo

Blendea Citrus Matcha

Jemně mletý zelený čaj s obsahem tropického ovoce.

Orientační cena: 500 Kč

Proč je matcha tea od značky Blendea na 1. místě?

První místo žebříčku u mě obsadila Matcha od značky Blendea, protože skvěle chutná. Pozor ale – tenhle nápoj neobsahuje žádný rafinovaný cukr a ani nic podobného. Onu svěží a lehce nasládlou chuť totiž vytváří pouze zdravá citronová šťáva a všeobecně prospěšná mučenka.

Matcha je perfektním zdrojem antioxidantů, kterých se v ní vyskytuje přibližně 137× více než tomu bývá u klasického zeleného čaje. Tenhle smaragdově zelený nápoj vás navíc energeticky nakopne, zlepší soustředění, pomůže srazit přebytečná kila. A kromě toho má skvělé anti-age účinky.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (blendea.cz) najdeme skvělé a pozitivní recenze. Jedna zákaznice tady například píše, že ji produkt zbavil závislosti na kávě. Jiná zase konstatuje, že jí Matcha pomohla přežít vysokou školu. A e-shop blendea.cz si zákazníci vůbec velmi pochvalují – na Heurece hodně vyzdvihují rychlost doručení a rovněž také kvalitu produktů.

Více o produktu

Nápoj lze jednoduše namíchat ze sypké směsi, kterou snadno proměníte jak na horký, tak na studený drink. A pokud byste měli zálusk na krémovou dobrůtku, můžete do matcha nápoje přidat mléko nebo některou z jeho veganských alternativ. 

Do klasického hrnku stačí vmíchat jednu lžičku Matcha prášku, nejlépe pomocí metličky nebo ručního mixéru.

Za tento Matcha tea zaplatíte cca 500 Kč, přičemž balení s 90 g prášku vám vyjde na přibližně 30 porcí.

2. místo

Mamacare Bio Matcha Altevita

Čistá japonská Matcha v bio kvalitě bez přidaných látek.

Orientační cena: 440 Kč

Proč je Mamacare bio matcha od Altevity na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala BIO Matche, za kterou stojí slovenská značka Altevita. I tady oceňuju kvalitní složení výrobku – v tomto případě se v Matcha prášku vyskytuje pouze najemno pomletý japonský čaj, který pochází ze 100% bio zdrojů.

I tato Matcha přirozeně dodává tělu patřičnou porci energie, zrychluje metabolismus (až o 40 %) a zpomaluje projevy stárnutí organismu. A tak jako každý čaj tohoto typu – i tento produkt obsahuje velké množství „superlátek“, které podporují fyzické i duševní zdraví. Najdeme mezi nimi například železo, vápník, draslík, katechiny, aminokyseliny, bílkoviny nebo vlákninu.

Uživatelské recenze

Produkt můžete koupit u prodejce HillVital, který je zákazníky hodně doporučován. Na Heurece si lidé chválí, že jsou produkty rychle doručeny a vyzdvihují i jejich kvalitu. Podle všeho se tady zkrátka příjemně nakupuje.

Další informace

Chuť této Matchi můžeme libovolně doladit – bezovým sirupem, včelím medem nebo třeba limetkou. Kromě toho se dá nápoj připravit nastudeno (jako příjemné letní osvěžení) i na teplý způsob – v takovém případě perfektně nahrazuje ranní kávu.

V produktu se nevyskytují žádná barviva ani konzervační látky.

Za tento výrobek zaplatíte cca 440 Kč/100 g.

3. místo

NaturalProtein Matcha čaj BIO

Kvalitní japonský čaj Matcha v bio kvalitě a za příznivou cenu.

Orientační cena: 170 Kč

Proč je bio matcha od Natural Proteinu na 3. místě?

Na třetí místo jsem umístila Matchu od české značky NaturalProtein. Tenhle prášek je totiž nejen vysoce kvalitní a bio, ale v porovnání s konkurencí se také drží cenově poměrně nízko. 

I tento čaj má perfektní detoxikační účinky, dodá tělu ohromnou porci energie, je skvělým parťákem při redukční dietě a vůbec obsahuje ohromné množství vitamínů (například A, C a E), minerálů (vápník, železo, zinek…), antioxidantů a dalších prospěšných látek.

Uživatelské recenze

Na Heurece má Matcha od NauralProteinu velice příznivá hodnocení (momentálně přes 90 %). Někteří zákazníci sice připouštějí, že si na matchovou chuť museli chvíli zvykat, nakonec jim však podle všeho smaragdový drink zachutnal.

Více informací

Při přípravě matcha nápoje je velice důležité prášek ve vodě (nebo v mléce) pořádně rozmíchat. A když se na povrchu drinku objeví vrstva pěny, znamená to, že je připraven ke konzumaci.

Kromě toho můžete tento prášek použít i na přípravu některých jídel – dá se přimíchat do dezertů, do zmrzlin a i do salátů, když na to přijde.

Tento Matcha prášek koupíte za cca 170 Kč/100 g.

4. místo

zKokosu Matcha

Orientační cena: 110 Kč

Proč jsem vybrala také Matchu zKokosu?

Jelikož Matcha od české značky zKokosu obsahuje pouze 100% zelený čaj Matcha, namletý na ten nejjemnější prášek, ze které si můžete připravit jak čistý nálev matcha čaje, tak v kombinace s mlékem nebo nějakou rostlinnou alternativou i populární matcha latté. Kromě toho se dá prášek přidat i do smoothies, různých ranních bowls nebo kaší a obohatit tak pokrm o velké množství aminokyselin, antioxidantů a chlorofylu.

Co se mi na tomto produktu dále líbí je jeho veselý obal, který je vyrobený z papíru, takže se dá recyklovat. Super je také cena čaje, neboť 50 g této organické matchi vás vyjde okolo 110 korun, což je myslím více než příznivé.

5. místo

Matchaga Bio zelený čaj Matcha

Orientační cena: 360 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala bio matchu Matchaga?

Tento čaj od české značky Matchaga pochází z japonské oblasti Aichi. Obsahuje spoustu chlorofylu a antioxidantů díky důmyslnému způsobu zpracování, kdy se čajovníky 4 týdny před sklizní zastíní, což také přispívá k jemnější a lahodnější chuti čaje. Následně se šetrně sbírají, čistí párou, pečlivě se třídí a očišťují od stopek tak, aby se pouze ty nejkvalitnější kousky lístků jemně pomlely na speciálních kamenných mlýnech. Produkt nese označení bio dle evropské i české legislativy a neobsahuje žádné přidané látky.

Základní příprava je jednoduchá. Cca 2 g prášku zalijte vodou o maximální teplotě 70 stupňů, rozmíchejte a případně dochuťte citronem, medem či jiným sirupem. Matchu můžete také vyšejkrovat s ledem a studenou vodou, mlékem nebo džusem a „ice matcha koktejl“ je na světě. Ale fantazii se meze nekladou a tento prášek lze využít v dalších dezertech, smoothies, palačinkách atd. Maximální doporučená denní dávka je 4-6 gramů prášku. 

Balení s obsahem 70 g práškové matchi stojí okolo 360 korun.

6. místo

Pure Matcha Ceremonial Japan BIO

Orientační cena: 350 Kč

Proč jsem vybrala tuto japonskou bio matchu?

Tato odrůda je charakteristická světle zelenou barvou, čerstvým aroma a svěží chutí. Vyznačuje se vyšším množstvím EGCG a dalších antioxidantů než běžné levnější odrůdy. 

100 g čaje můžete pořídit za cca 350 korun.

7. místo

TeaTao Matcha Superior

Orientační cena: 330 Kč

Proč jsem vybrala Superior matchu v přášku od TeaTao?

Česká společnosti TeaTao dováží do České republiky jen ty nejkvalitnější produkty z Asie. Je tomu tak i v případě tohoto práškového čaje Matcha Superior, který pochází z Japonska a řadí se do jedné z nejvyšších kategorii kvality.

Díky tomu, že pro výrobu tohoto čaje se lístky čajovníku 4 týdny před sklizní zastiňují, aby produkovaly více chlorofylu, obsahuje čaj ještě více antioxidantů a má kouzelný odstín v barvě smaragdů.

Na přípravu tohoto čaje se doporučuje rozmíchat nebo jemně vyšlehat cca 3 g práškové matchu ve 300 ml vlažné vody či mléka, a případně směs dosladit. Neoslazený nálev má hutnou a plnou chuť. Hodí se jak na přípravu teplého nápoje, tak na různé studené koktejly. Ale využijete ho i v kuchyni, pokud chcete své pokrmy ozvláštnit přírodní zelenou barvou nebo jim dodat extra porci zdraví prospěšných látek. Skvělá se hodí například k výrobě domácí matcha zmrzliny nebo zeleného smoothie.

Balení s 50 g této matchi stojí cca 330 korun.

8. místo

Bio Matcha Tea Premium

Orientační cena: 290 Kč

Proč jsem sem zahrnula i tuto matchu v jednotlivých sáčcích?

Bio Matcha Tea Premium je velmi kvalitní japonský čaj matcha. Tento produkt  je certifikován známkou Bio, kterou Matcha Tea úspěšně obhajuje od roku 2013, kdy této společnosti byla udělena jako první v ČR pro čaj matcha. 

Další certifikát, který značka má je Certifikát o zdravotní nezávadnosti produktu vydaný Státním zdravotním ústavem. 

Bio Matcha Tea Premium obsahuje 20 kusů 1,5g sáčků s čajem matcha a cena je cca 290 korun.

9. místo

Matcha Chai Latté

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem vybrala směs matchi pro přípravu Matcha Chai Latté od Nature's finest?

Protože pokud hledáte náhradu za vaše milované cappuccino nebo latté, tento produkt vám určitě nesmí uniknout. Připravíte si s ním lahodné Matcha Chai Latté, které vám zajistí přísun dlouhotrvající energie a ještě vás rozmazlí svou geniální chutí, což vám zlepší náladu na celý den. Produkt obsahuje matchu, skořici, zázvor, přírodní sladidlo mesquite a také rýžový prášek, takže už nepotřebujete přidávat žádný cukr ani mléko.

A jak matcha chai latté připravit? Cca 10 g směsi zalijte horkou vodou, pokud máte chuť na teplý nápoj. Jestli máte chuť na „ice drink“, vyměňte horkou vodu za studenou.

Balení se 125 g této směsi na matcha chai latté stojí cca 220 korun.

10. místo

Matcha Asagiri BIO

Orientační cena: 460 Kč

Proč jsem vybrala Matchu Asagiri od Oxalis?

Tento druh čaje Matcha v BIO kvalitě pochází z Japonska a patří k těm úplně nejkvalitnějším. Vyrábí se z nejmladších listů čajovníku, který je pěstován převážně ve stinných místech. Tradiční oblast produkce čaje Matcha Asagiri je okolí města Nishio, který leží v prefektuře Aichi ̵1. Lístky z čajovníku se šetrně melou pomocí mlecích kamenů a výsledkem je jemňoučký zelený prášek, jehož chuť i vůně je nesmírně lahodná s tóny zralého avokáda a pistácií.

Jak na přípravu? Cca 1 čajovou lžičku práškového čaje dejte do šálku a přidejte horkou vodu o maximální teplotě 80 stupňů. Poté, nejlépe pomocí bambusové metličky prášek s vodou míchejte, dokud vám nevznikne nálev s jemnou pěnou na povrchu.

A kolik vás bude tento čaj stát? 30 g pořídíte za necelých 460 korun.

11. místo

Bio Matcha Tea Delicacy

Orientační cena: 700 Kč

Proč tu je i Bio Matcha Tea Delicacy?

Matcha tea od této značky má tu nejvyšší kvality a je primárně určený pro tradiční přípravu ve stylu japonského čajového obřadu, při které vynikne jeho aroma, nasládlá chuť i sytě zelená barva.

Cena čaje je cca 700 korun.

12. místo

Bio Matcha Tea Harmony

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem vybrala i tuto japonskou matchu v sáčcích?

Bio Matcha Tea Harmony obsahuje 30 kusů sáčků, které jsou balené po 2 g. Bio Matcha Tea Harmony je produkt řady All Day. Můžete si ho vychutnat kdykoli a použít ho i jako přísadu do potravin.  Bio Matcha Tea se nedoporučuje pít na lačný žaludek. Jedná se o velmi silný čaj a na prázdný žaludek může způsobit nevolnost.

Cena je cca 250 korun.

13. místo

Matcha Jeju BIO

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsem vybrala BIO Matchu Jeju od Oxalis?

Tento druh Matcha čaje značky Oxalis získal své jméno podle ostrova Jeju v Jižní Koreji, kde se pěstuje a zpracovává. Lístky čajovníku, které se používají k tvorbě této Matchi jsou mírně zastíněné a sklízí se pouze během jara. Díky tomu má výsledný nálev nádhernou smaragdově zelenou barvu. Co se týče chuti a vůně čaje, očekávejte bohatou a elegantní směsici tónů, z nichž nejvýraznější je nádech mladého sladkého hrášku.

Příprava je opravdu jednoduchá. Asi jednu lžičku prášku zalijte horkou vodou, jejíž teplota nepřesáhne 80° C. Pak jen stačí míchat za využití bambusové metličky do té doby, než se vytvoří lehce zpěněný smaragdový nálev.

A kolik Matcha Jeju v BIO kvalitě stojí? Balení o velikosti 30 g vás vyjde na cca 380 korun.

Závěr

Matcha je druh zeleného čaje, který podle mě určitě stojí za vyzkoušení. Je přímo nabitý zdravými látkami a co mi přijde hodně přínosné je, že dodává postupně se uvolňující energii – na rozdíl od kávy, která vás rychle „nakopne“, ale pak následuje propad. Nikdo však neříká, že musíte s kávou nadobro skoncovat. Každopádně je fajn mít alternativu, kterou můžete s kávou střídat – a kdoví, třeba vám matcha tak zachutná, že ji budete pít ještě radši než kafe.

A které matchi jsou podle mého průzkumu na našem trhu ty úplně nejlepší? Za zkoušku určitě stojí Blenda Citrus Matcha, tedy jemně mletý zelený čaj s obsahem citronové šťávy a  mučenky, které mu dodávají osvěžující chuť – a dá se pít jako teplý i studený nápoj. Zcela čistá a v BIO kvalitě je Mamacare Bio Matcha z Japonska, která vás ráno nabudí a navíc pomáhá zrychlovat metabolismus. Cenově výhodná a neméně kvalitní je také BIO Matcha od NaturalProtein – sympatické karlovarské značky, která nabízí samé zdravé produkty.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[15] Wikipedie (CZ): Mačča

[16] Bakalářská práce (CZ): Stanovení nutričních a biologicky aktivních
látek v Matcha čajích

[17] Healthline (ENG): 7 Proven Ways Matcha Tea Improves Your Health

[18] PubMed Central (ENG): Matcha, a powdered green tea, ameliorates the progression of renal and hepatic damage in type 2 diabetic OLETF rats

[19] PubMed Central (ENG): The effects of the aqueous extract and residue of Matcha on the antioxidant status and lipid and glucose levels in mice fed a high-fat diet

4.5/5 (Počet hlasů: 22)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »