13 tipů pro nákup 1 kg mandlí (1000 g)

Shrnutí: Mandle sice ve skutečnosti ořechy nejsou, ale i tak patří k těm nejoblíbenějším. Peče se z nich cukroví, vyrábí mandlová alternativa mléka nebo lahodný mandlový krém. Abyste naplno využili chuťové i zdravotní benefity mandlí, je důležité si pořídit ty nejkvalitnější. A právě takové najdete v mém článku, tak určitě čtěte dál.

 • První místo ode mě získaly naturální mandle od iPlody, které jsou k dispozici v cenově velmi výhodném kilovém balení.
 • Na 2. místo jsem vybrala zdravou alternativu slaných tyčinek nebo brambůrků iPlody uzené mandle, s nimiž získáte lahodnou slanou svačinku i zdroj vitamínů a minerálů v jednom.
 • Třetí místo jsem dala na sucho praženým mandlím NaturalProtein, které jsou označovány jako „královské“ díky odrůdě Non Pareil, která vyniká velikostí a skvělou chutí jader.

A co vám v článku ještě prozradím?

Co jsou mandle,[1] proč je jejich konzumace zdraví prospěšná a jaké blahodárné látky obsahují.[3][9] Dozvíte, jaké druhy mandlí existují a užitečné informace ohledně jejich konzumace.

TOP  1. místo

iPlody Mandle natural

Orientační cena za 1 kg: 450 Kč

Proč 1. místo?

Jelikož jde o výborné mandlové plody v přirozené formě, které dostanete ve výhodném kilovém balení. Tyto mandle jsou vhodnou součástí zdravého jídelníčku – ať už si je dáte jen tak nebo jimi obohatíte dopolední svačinku.

2. místo

iPlody Mandle uzené

Orientační cena za 1 kg: 530 Kč

Proč 2. místo?

Neboť tyto křupavé mandle jsou skvělým mlsáním, které ocení nejen lidé praktikující zdravý životní styl, ale i milovníci uzených vůní. Můžete si je dát k snídani, na svačinku nebo je třeba nasypete do misky během setkání s přáteli.

3. místo

Mandle pražené Natural

Orientační cena za 1 kg: 440 Kč

Proč 3. místo?

Protože se jedná o prémiové mandle odrůdy Non Pareil, které jsou mimořádně kvalitní a příjemně velké. Kromě toho jsou tyto zdravé plody pražené horkým vzduchem, což podtrhne jejich křupavost a lahodnou chuť.

Třináct nejlepších mandlí

Co jsou mandle?

Ačkoliv se o mandlích mluví jako o ořeších, ve skutečnosti to ořechy vůbec nejsou. Jedná se o jadérko v pecce, které je velmi podobné například tomu v meruňce. Ochutnali jste ho někdy? Pokud ano, určitě potvrdíte i jejich chuťovou podobnost. Nicméně laicky se tyto skořápkovité plody mezi ořechy řadí.

 • Mandle jsou velmi oblíbené „ořechy“, které chutnají snad každému. Zařazují se chuťově mezi neutrálnější formu „ořechů“ a hodí se skvěle do dezertů a moučníků.
 • Tyto skořápkovité plody rostou na mandlovníku a pěstují se i v Čechách především tedy na Moravě. Nicméně svůj původ mají tyto stromy v zemích, kde je tropické či subtropické klima, například Španělsko, Kalifornie, Austrálie a podobně.[1] Mandlovníky často dorůstají až do výšky 12 metrů.
 • Tvrdí se, že mandlovníku se daří plodit tam, kde vzkvétají broskve, meruňky nebo vinná réva proto u nás mají své místo právě převážně na Moravě.
 • Prozatím jsou známé dva typy mandlí hořké a sladké.[2] Ty hořké obsahují větší podíl amygdalinu, což je látka která onu hořkost způsobuje. Udává se, že opravdu lahodná mandle by měla být sladší, velká, tvrdá a uvnitř krémová.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou mandle zdravé?

Ano, mandle jsou zdravé, ale když jich budete konzumovat nadbytek, mohou způsobit i naprosto opačný efekt, což vám popíšu za okamžik.

Jaké jsou tedy zdravotní benefity mandlí?[3]

Uvádí se, že mandle mají velmi příznivý vliv na hladinu cukru v krvi a tím mají logicky i schopnost snižovat rizika spojená s cukrovkou.[4]

V krvi se vyskytuje takzvaný dobrý a špatný cholesterol. HDL se řadí na tu dobrou stranu a LDL naopak na tu opačnou, nechtěnou. Považuje se za velmi rizikový faktor vzniku srdečních chorob. Uvádí se, že denní konzumace mandlí může LDL cholesterol eliminovat a zároveň i redukovat.[5]

Právem se mandle považují za jednu ze superpotravin pro vyživení mozku. Je to díky tomu, že obsahují riboflavin a L-karnitin, které podporují jeho činnost a chrání ho před volnými radikály.[6]

Mandle jsou velkým zdrojem vitamínu E, což je známý antioxidant, který dokáže redukovat buněčné stárnutí.[7][8] Mimo to obsahují i vysokou koncentraci antioxidantu katechinu, epikatechinu a flavonolu, dále pak kvercetinu, koempferolu a isorhamnetinu. Tato skupina sloučenin chrání pokožku před poškozením vlivem oxidačního stresu. Například takový mandlový olej, ten bývá pro pleť a pokožku obecně doslova hojivým balzámem. Často se používá i v péči o miminka či novorozence.

Mandle obsahují zdravé tuky, zásadotvorné molekuly a prebiotické složky, které umí podpořit kvalitu trávení v žaludku ale i ve střevech. Nezapomeňte, co se říká o střevu – je to náš druhý mozek. Když je střevní mikrobiom v pořádku, má se dobře i celý zbytek těla. Starejme se tedy o něj s pokorou.

Co mandle obsahují?

Tyto „ořechy“ v sobě ukrývají celou řadu prospěšných látek, mezi které patří především:[9]

 • Vláknina
 • Bílkoviny
 • Zdravé tuky
 • Vitamin E
 • Mangan
 • Hořčík
 • Fosfor
 • Vitamin B2
 • Měď

Jedna hrst mandlí obsahuje do 3 g sacharidů a kalorická hodnota nepřevyšuje 161 kalorií. Můžete si je tedy bez omezení dopřát každý den.

Jaké existují druhy mandlí?

Existuje jich opravdu mnoho. Veškeré odrůdy se od sebe navzájem liší velikostí, tvarem, barvou, tvrdostí, konzistencí i chutí a samozřejmě také původem.

Tyto mandle mají svůj původ v USA a tvoří až tři čtvrtiny celosvětové produkce. Kalifornské mandle se ještě dále dělí na další odrůdy z nichž nejznámější jsou:

 • Nonpareil – mají plochý tvar, hladký povrch, jsou tenké a mají hodně světlou slupku. Dále mají přírodní, mírně nasládlou chuť s máslovými podtóny. Tento druh se často blanšíruje nebo seká na jemné plátky.
 • Carmel – tyto mandle mají spíše podlouhlý tvar a jsou užší. Jejich slupka je mírně vrásčitá a mají velmi sladkou chuť. Hodí se do dezertů a sladkých jídel.
 • Monterey – jedná se o opravdu velké mandle, které jsou tmavší a slupka je hodně vrásčitá. Jejich chuť je hodně hutná a výrazná. Hodí se hlavně na pražení, díky čemuž jejich chuť ještě více vynikne.
 • Butte – jedná se o mandle, které jsou velmi krátké a široké. Mají tmavě hnědou barvu a zvrásněný povrch. Jejich chuť je hodně máslová a právě proto se hodí na výrobu mléka a ořechového másla.

Jak jsem zmínila výše, mandle se pěstují například i na Moravě. Tvrdí se, že mandle z Evropy mají plnější chuť a velmi často se vyváží v RAW kvalitě. A jaké jsou typické evropské země, kde se mandle „rodí“? Hlavně Španělsko, Itálie či Řecko. 

Mezi evropské mandle se řadí například tyto odrůdy:

 • Valencia – mají plochý povrch a lehce chlupatou slupku. Jejich chuť je výrazná a sladká. Jsou ideální do dezertů. 
 • Marcona – jedná se o mandle kulatého tvaru s drsným povrchem. Mají šťavnatou chuť a jsou ideální také do dezertů. 
 • Largueta – dlouhé a špičaté mandle sladké chuti. Hodně často se upravují se solí, například jako pražené. 
 • Guara – menší, hodně kulaté mandličky s velmi sladkou chutí. Používají se zejména na výrobu marcipánu či nugátu.

Jak mandle konzumovat?

Mandle se prodávají v různých formách – loupané, neloupané, pražené, solené, uzené, s karamelem a v mnoha dalších variantách a obměnách.

 • Většina antioxidantů, které mandle obsahují, je ve slupce a proto je nejlepší je konzumovat právě s ní.
 • Pokud navíc mandle na pár hodin namočíte do studené vody, zbavíte je enzymových inhibitorů, bez kterých je dokáže tělo lépe trávit a získáte z nich větší množství přínosných látek.
 • Formy a podoby mandlí bez obav střídejte. I ty neloupané můžete občas nahradit loupanými, nebo si dopřejte gurmánský zážitek ve formě uzených, pražených nebo v karamelu obalovaných mandlí.

Na co si dát pozor?

Mandle jsou sice zdravé a podporují fyziologické procesy v těle, ale jak se říká, nic se nemá přehánět. Existuje několik druhů mandlí a mají malinko rozdílné složení. Zvýšenou pozornost je třeba mít u hodně hořkých mandlí, které obsahují kyanogenní glykosid amygdalin,[10] ze kterého se při trávení uvolňuje kyanovodík, s jehož nadměrným množstvím si tělo neumí poradit. 

 • Uvádí se, že 10 kusů hořkých mandlí představuje nebezpečnou dávku – proto vždy volte mandle sladší, kde se není čeho obávat. Nemusíte mít obavy, protože v obchodech prodávají mandle sladké a pokud ne, je to na obalu uvedeno.

1. místo

iPlody Mandle natural

Výborné mandle v přirozené formě, které pořídíte ve výhodném kilovém balení.

Orientační cena za 1 kg: 450 Kč

Proč jsou mandle natural od iPlody na 1. místě?

Na první stupínek svého žebříčku jsem umístila skvělé Mandle natural od značky iPlody, které chutnají naprosto skvěle. Pokud navíc mandle milujete, určitě oceníte výhodné kilové balení, z něhož si můžete pravidelně připravovat zdravé svačinky na cesty nebo péct lahodné moučníky. Konzumace mandlí výborně ladí ke zdravému životnímu stylu, protože obsahují vitamíny, minerály, bílkoviny, vlákninu a prospěšné nenasycené mastné kyseliny.

Uživatelské recenze

Pro recenze na tento produkt jsem vyrazila na stránky heureka.cz, na kterých jsem objevila převážně pozitivní hodnocení. Procentuálně se tady produkt pohybuje mezi 90 a 100 %, a to je podle mě super výsledek. V komentářích se pak píše, že jsou tyto mandle skvělé na pečení, mají výbornou chuť, jsou kvalitní a v jednom případě tady zaznívá i spokojenost s cenou.

A pokud se rozhodnete výrobek koupit na e-shopu KetoMix, můžete se spolehnout na to, že vám zboží přijde rychle a pěkně zabalené. Jedná se totiž o ověřený e-shop, který doporučují zákazníci například na internetovém srovnávači zbozi.cz.

Více informací

Na závěr ještě dodám, že mandle obsahují jen minimální obsah sacharidů a mohou být perfektní součástí každého zdravého jídelníčku, a to i vegetariánského a veganského.

Produkt skladujte v pokojové teplotě, ideálně v uzavřeném obalu.

Cena těchto mandlí se pohybuje okolo 450 Kč za kilové balení (1000 g).

2. místo

iPlody Mandle uzené

Kilové balení pražených mandlí s uzeným aromatem.

Orientační cena za 1 kg: 530 Kč

Proč jsou uzené mandle od značky iPlody 2. místě?

Druhé místo u mě rovněž obsadil produkt od iPlodů, tentokrát je jím chuťově unikátní balíček s uzenými mandlemi. Také v tomto případě si můžete pořídit kilový „pytel“ mandlových plodů, který ocení všichni mlsouni, kteří se nebojí pochutnat si na křupavých oříšcích v uzené úpravě.

Uživatelské recenze

Na zbozi.cz jsou tyhle uzené plody mimořádně oblíbené – jejich procentuální hodnocení se téměř dotýká stovky a komentáře jsou zde také pochvalné. Zákazníci pozitivně hodnotí chuť mandlí i jejich křehkost. Objevilo se tu však i jedno negativum, a sice komentář, ve kterém si uživatel stěžuje, že mandličky „rychle mizí“. Ano, tak už to s dobrým mlsáním chodí.

A skvěle si výrobek vede i na Heurece. Tam se lidé také vyjadřují k výborné chuti mandlí, jen v jednom případě tu zaznívá, že jsou „více slané“. To může být pro někoho výhodou a pro jiného nevýhodou – záleží na tom, jaké jsou vaše osobní preference.

Další informace

Tyto uzené mandle se dovážejí z USA nebo ze Španělska a skvěle poslouží jako dopolední či odpolední svačinka, případně jako bezva mlsání k večernímu filmu. Navíc obsahují řadu vitamínů a minerálů, jsou bohaté na proteiny i vlákninu. Je to zkrátka taková zdravější mňamka.

Kromě samotných ořechů produkt obsahuje také jedlou sůl, uzené kouřové aroma a směs olejů.

Tyto mandle v balení o hmotnosti 1000 g pořídíte za cca 530 Kč.

3. místo

NaturalProtein Mandle pražené Natural

Kvalitní mandle královské odrůdy Non Pareil velikosti 27/30, které jsou pražené na sucho.

Orientační cena za 250 g: 110 Kč

Proč jsou mandle od NaturalProtein na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala úžasným mandlím od české značky NaturalProtein, protože jsou jednak pražené na sucho a jednak jsou skutečně kvalitní. Odrůda mandlí Non Pareil je mimochodem označována za „královskou“ a od ostatních typů mandliček se liší barvou, strukturou i velikostí – její plody jsou fakt velké, a to je prostě boží.

Uživatelské recenze

Tyhle mandle mají prima skóre na Heurece, kde je zákazníci popisují jako chuťově vynikající, oceňují jejich kvalitu a také praktické balení oříšků. Vedle toho tu také zaznívá spokojenost ohledně ceny, konkrétně příznivého poměru mezi cenou produktu a jeho kvalitou. 

Super recenze má i samotný e-shop naturalprotein.cz. Ten zákazníci vyloženě doporučují – líbí se jim, že zboží přichází rychle, a to v hezkém balení. Také se tu hodně píše, že jsou produkty od tohoto výrobce kvalitní. Výhodou této rozrůstající se české značky je také to, že se její sortiment neustále rozšiřuje, takže se ještě určitě máme na co těšit.

Dále o produktu

V balíčku najdete mandle, které se pěstují ve Spojených státech. Díky pražení horkým vzduchem jsou navíc perfektně křupavé a mají lahodný chuťový odstín. A – stejně jako všechny tyto plody – obsahují zdravotně prospěšné látky (například hořčík, vitamín B2 nebo vitamin E).

Cenově se tyto mandle pohybují okolo 110 Kč za 250 g.

4. místo

Puravia Mandle Valencia

Orientační cena za 1 kg: 540 Kč

Proč jsem vybrala mandle Valencia z e-shopu Puravia?

Jelikož se jedná o naturální, neloupané a nesolené mandle typu Valencia, které pocházejí ze slunného Španělska. Jedná se o mandle prémiové kvality, u kterých si můžete být jistí, že neobsahují žádné pesticidy, herbicidy ani fungicidy. Mají sladkou chuť, díky které se hodí na ozdobu nejrůznějších sladkých dezertů a báječné jsou i k výrobě mandlové alternativy mléka – recept najdete přímo na obalu produktu.

1000 g těchto neloupaných mandlí vás bude stát cca 540 korun.

5. místo

Mandle loupané natural

Orientační cena za 1 kg: 270 Kč

Čím mě zaujaly naturální loupané mandle od VitalCountry?

Jedná se o loupané a nesolené mandle, které jsou typické svou příjemně nasládlou chutí. Hodí se například na výrobu ořechového másla nebo mléka. Tyto mandle můžete zakoupit buď v půlkilovém nebo kilovém balení.

A jaká je cena? 500 g stojí cca 170 korun a 1000 g cca 320 korun.

6. místo

Mandle neloupané natural

Orientační cena za 1 kg: 250 Kč

Proč jsem vybrala neloupané mandle od VitalCountry?

Tyto neloupané, kalifornské mandle jsou příjemně sladké a mají tenkou slupku, kterou v ústech ani necítíte. Jedná se o natural formu, která je nejpřirozenější. Hodí se i pro nízkosacharidovém stravování.

A jaká je cena? 500 g stojí cca 130 korun a 1000 g cca 250 korun.

7. místo

Mandle loupané, pražené, solené

Orientační cena za 1 kg: 320 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila loupané, pražené a solené mandle rovněž od VitalCountry?

Loupané, pražené mandle s příměsí kvalitní soli oživí každé pohoštění i raut. Tyto mandle jsou pražené nasucho horkým vzduchem.

Můžete si koupit buď 500 g za cca 160 korun nebo 1000 g za cca 320 korun.

8. místo

Mandle neloupané uzené

Orientační cena za 1 kg: 330 Kč

Proč jsem od VitalCountry vybrala také uzené neloupané mandle?

Uzené, neloupané mandle se doporučují k dobrému vínu, protože ještě podtrhnou jeho chuť. Kromě toho budou skvěle fungovat i jako oživení salátu či pomazánek. Tyto oříšky byly pražené nasucho horkým vzduchem přímo v České republice.

A cena? 250 g vás vyjde cca na 90 korun, 500 g na cca 170 korun a 1000 g na cca 330 korun.

9. místo

Mandle neloupané pražené, solené

Orientační cena za 1 kg: 280 Kč

A proč jsem zvolila solené a pražené neloupané mandle také z e-shopu VitalCountry?

Jedná se o solené, neloupané mandle, které jsou pražené horkým vzduchem, díky kterému získávají ještě intenzivnější chuť oproti mandlím loupaným. Budou dobře fungovat například s výrazným sýrem nebo šťavnatým ovocem.

A jaká je cena? 500 g vás vyjde na cca 150 korun a 1000 g na cca 280 korun.

10. místo

GRIZLY Mandle Natural loupané

Orientační cena za 1 kg: 240 Kč

Proč jsem vybrala naturální loupané mandle od Grizly?

Kilové balení loupaných mandlí od značky GRIZLY má svůj původ v Americe a ve Španělsku. Jedná se o 100% loupaná jádra ořechů a skvěle se hodí například na přípravu ořechového másla, dortů nebo jen tak, jako zdravé „zobání“. Tyto mandle jsou ve znovuuzavíratelném PP obalu nebo vakuované v PP obalu.

A jaká je cena? 1000 g vás vyjde na cca 240 korun.

11. místo

GRIZLY Mandle Natural neloupané

Orientační cena za 1 kg: 230 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila naturální neloupané mandle od Grizly?

Neloupané natural mandle v kilovém balení od značky GRIZLY pochází ze slunného Španělska a můžete je jíst buď takto, v neloupané formě a nebo si je můžete velmi snadno „změnit“ na ty loupané. Jak na to? Mandle krátce spaříte v horké vodě a potom ořech lehce třete mezi prsty – tím se slupka odloučí. 

1000 g neloupaných natural mandlí stojí cca 230 korun.

12. místo

GRIZLY Mandle loupané pražené solené

Orientační cena za 1 kg: 330 Kč

Proč jsem od Grizly vybrala také loupané pražené solené mandle?

Tyto mandle pochází z Ameriky, jsou loupané, pražené a solené. Skvěle se hodí jako pohoštění pro návštěvu, vás samotné, ale i jako součást jídel. Například takový slaný karamel s těmito mandlemi může být dechberoucí. Tyto mandle jsou pražené horkým vzduchem a solené himalájskou solí.

A jaká je cena? 500 g stojí cca 180 korun a 1000 g cca 330 korun.

13. místo

GRIZLY Mandle uzené

Orientační cena za 1 kg: 200 Kč

A proč srovnání zakončuji uzenými mandlemi rovněž od značky Grizly?

Pražené, uzené mandle se solí se hodí jako lahodné pohoštění nebo doplněk salátu a dalších jídel. Pochází z USA a prodávají se v PP obalu.

500 g těchto mandlí vás vyjde na cca 200 korun.

Závěr

Mandle jsou takové ořechy „neořechy“. Běžně se o nich tak hovoří, nicméně pokud mám být zcela přesná, musím se o nich vyjadřovat jako o skořápkových plodech. Mandle se pěstují de facto na celém světě a ani Česká republika není výjimkou. Mají mnoho zdravotních benefitů, takže se nebojte si je dopřát klidně každý den a to nejen samotné, ale i jako skvělou součást dezertů, moučníků, salátů, omáček nebo pečiva. Pokud jste milovníci ořechových másel, nebojte se ho připravit sami. Nic to není a výsledek vás nadchne. Co je víc než kvalitní domácí produkty. Kromě lahodného másla můžete vyzkoušet i mandlové mléko, které se hodí jako zdravá alternativa toho kravského nebo jako příjemné zpestření.

A pokud nevíte, kde si koupit kvalitní mandle, výše v článku najdete hned třináct tipů na kvalitní mandlová jádra. Na základě důkladného průzkumu trhu bych vám doporučila zejména iPlody Mandle natural, které jsou v cenově výhodném kilovém balení a hodí se jak k přímé konzumaci, tak k přípravě výše zmíněných mandlových pochoutek. Jestli chcete mandlemi nahradit konzumaci chipsů u televize, doporučuji vám iPlody uzené mandle, jejichž chuť vám slané dobroty v lecčem připomene, a navíc vám dodá potřebné vitamíny a minerály. A nakonec musím ještě zmínit NaturalProtein Mandle, které jsou šetrně pražené suchým vzduchem a jde o luxusní odrůdru Non Pareil, která vyniká velikostí jader a také jejich sladkou chutí.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Mandloň obecná

[12] Wikipedie (CZ): Mandle (plod)

[13] Healthline (ENG): 9 Evidence-Based Health Benefits of Almonds

[14] PubMed Central (ENG): Almonds (Prunus Dulcis Mill. D. A. Webb): A Source of Nutrients and Health-Promoting Compounds

[15] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, almonds – nutrients

4.8/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »