TOP 10: Nejlepší Gaba (kyselina gama-aminomáselná) – účinky a recenze

Co je to gaba a která je nejlepší? Jaké má účinky a zdravotní benefity? Jak vybrat ten nejlepší produkt? Recenze, zkušenosti a diskuze.

TOP  1. místo

Liposomální GABA
s L-theaninem

Orientační cena: 790 Kč

 GABA s L-theaninem je ideální doplněk v době napětí a zvýšené psychické zátěže. Může přispět k obnovení rovnováhy nervového systému, podpořit zklidnění mysli nebo zlepšit kvalitu spánku.

2. místo

NOW GABA (kyselina gama-aminomáselná)

Orientační cena: 550 Kč
Skvělý pomocník ke zmírnění svalového i nervového vypětí. Uklidňuje, chrání neurony před poškozením a pomáhá s relaxací. Jedna kapsle obsahuje 750 mg kyseliny gama-aminomáselné.
3. místo

Quicksilver Scientific Lipocalm™

Orientační cena: 700 Kč

Prémiová směs obsahující PharmaGABA® a výtažky rostlin ve vyváženém poměru pro optimalizaci spánku. Přispívá ke zmírnění napětí, uklidnění mysli a podpoře relaxace.

Deset nejlepších produktů s Gaba

Co je to gaba?

Už jste někdy slyšeli pojem „gaba“? Pokud ne a je to pro vás novinka, možná je nejvyšší čas na seznámení. Gaba je zkratka pro neproteinovou, gama-aminomáselnou kyselinu a je to jeden z důležitých neuropřenašečů v lidském mozku, stejně jako například známý adrenalin nebo dopamin či serotonin. Je to jedna parta. Gaba se v těle vytváří přirozeně, ale může se stát, že je jí v těle nedostatek. Například ženy při menstruaci mívají deficit této kyseliny naprosto běžně, nicméně se jedná o přechodný jev. 

Jak to vypadá, když je gaby nedostatek so popíšeme níže.

I když se to nezdá, gaba je na poli vědy už poměrně stará garda. Poprvé byla syntetizovaná už v roce 1883, ale jen jako rostlinný metabolický produkt. Význam této aminokyseliny se uznal de facto až nedávno, okolo roku 1950.

Vědcům ale gaba způsobovala v hlavách paseku, protože se domnívali, že nesplňuje kritéria pro zařazení do kategorie neurotransmiterů (přenašečů). Definitivní důkaz se objevil až v roce 1968. A potom už to začalo jít poměrně rychle a její benefity pomalu vyvstávaly na povrch. Ovšem gaba má před sebou ještě kus cesty, aby ukázala, co přesně za benefity v sobě doopravdy skrývá.

Jaké má funkce?

Jak je popsáno výše, jedná se o druh aminokyseliny, která funguje jako takzvaný neurotransmiter. Gaba reguluje funkci a komplexní aktivitu neuronů. Existují i zmínky o tom, že tato aminokyselina se metabolizuje i mimo nervovou soustavu a je možné, že má vliv na různé alergie. 

Pokud se ale vrátíme zpět k mozku, tak zde gaba tlumí, zklidňuje a chrání neurony před možným poškozením. Receptory, které gaba má, interagují například se škodlivými barbituráty nebo alkoholem. Takto funguje gaba u dospělých jedinců. 

Jak je to ale u dětí? Není to tak jednoduché. Uvádí se, že právě u dětí funguje gaba naopak, tedy stimulačně a poruchy ve fungování jejího metabolismu mohou způsobit třeba dětskou epilepsii.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak poznáte že ji máte nedostatek?

Nedostatek gaby se může projevovat vícero způsoby:

 • Vaše tělo si žádá vyšší příjem sacharidů než obvykle, což se projevuje nezkrotnými chutěmi na průmyslové, rychlé cukry. 
 • Cítíte návaly horka.
 • Pociťujete třes a můžete mít zvýšený tep.
 • Nadměrně se potíte.
 • Trápí vás úzkosti.
 • Můžete mít deprese.
 • Pociťujete nevysvětlitelné ataky strachu.
 • Trpíte na migrény či nespavost.
 • Bolest svalů.

Co se děje při nadměrné stimulaci neuronů (nízká hladina gaba)?

Pokud nastane stav, kdy jsou hladiny gaby velmi nízké, může nastat problém. Mohou se spustit úzkosti, deprese, nespavost, panické ataky, roztěkanost a podobně. Je tedy zapotřebí gabu tělu dodat aby se znovu nastolila rovnováha. 

Někdy se gaba nazývá jako „přírodní Valium“, protože údajně dokáže mít podobné účinky jako tento lék proti úzkostem.

Jaké má gaba benefity?

Ačkoliv na poli medicíny nejsou pozitiva ještě kompletně probádána, dle různých experimentů se uvádí, že:

 • má pozitivní vliv na myšlení,
 • podporuje efektivitu v rozhodování,
 • zajišťuje psychickou pohodu,
 • působí proti úzkosti,
 • pomáhá vytvářet endorfiny, neboli hormony štěstí,
 • je to silný spalovač tuků, měl by pomoct zhubnout přebytečné kilogramy,
 • zmírňuje deprese, úzkosti a ataky paniky,
 • snižuje zánět,
 • zlepšuje stav ADHD,
 • zvyšuje hladinu růstového hormonu.

Pokud se na to podíváme ještě více z obecného hlediska, tak můžeme říci několik věcí. Například to, že gaba údajně pomáhá vytvářet endorfiny, což jsou takzvané „hormony štěstí“. Pocit při jejich vyplavování je nenahraditelný – ostatně, známe to asi všichni. Uvádí se, že pokud konzumujete potraviny, které gabu přirozeně obsahují nebo když zařadíte doplňky stravy s touto aminokyselinou, začnou se vytvářet pocity pozitivní nálady.

Kde se Gaba vyskytuje přirozeně?

Tato aminokyselina se přirozeně vyskytuje i v některých surovinách, které jsou v domácnosti běžně dostupné. Pokud cítíte, že byste mohli mít gaby nedostatek, zkuste do jídelníčku zařadit tyto potraviny:

 • zelený čaj,
 • brambory,
 • hnědá rýže,
 • mandle,
 • banány,
 • makrela,
 • játra,
 • špenát.

Na co si dát pozor?

Na poli vědeckých výzkumů ještě nedošlo k dostatečnému odhalení jak benefitů, tak negativ. Můžeme se tedy jen domnívat, co všechno gaba dokáže a v čem být na pozoru. Nicméně je lepší nic nepřehánět a být obezřetný a to hlavně u následujících případů:

 • Těhotné a kojící matky by se měly gabě raději vyhnout.
 • Pokud máte zdravotní komplikace jakéhokoliv charakteru, je dobré se této aminokyselině taktéž vyhnout nebo se poradit s lékařem.
 • Ačkoliv není známo, že by gaba mohla nevhodně reagovat s léky, jinými doplňky stravy nebo potravinami, raději buďte opatrní. 
 • Když užíváte léky na krevní tlak, raději se na možnost užívání gaby zeptejte svého lékaře.
 • Mějte na paměti, že kofein snižuje hladinu gaby.
 • Pokud berete léky na úzkost, depresi, nespavost, poraďte se vždy s lékařem.
 • Aby tělo přirozeně produkovalo gabu, je potřeba mít dostatečné množství glutaminu, zinku, taurinu a vitamínu B6.

Možné vedlejší účinky

Jak bylo již zmíněno několikrát, účinky, dávkování a další specifikace nebyly ještě detailně prozkoumané a definované. Nicméně se dá předpokládat, že by měly být tyto produkty pravděpodobně bezpečné a to v tom případě, když se užívají perorálně po dobu až 12 týdnů.

Jaké je dávkování?

V České republice není dávkování stanoveno, proto je vždy nezbytně nutné dodržovat pokyny na příbalovém letáku daného produktu.

Dávkování se může i výrazně lišit podle věku, pohlaví, hmotnosti a problému, na který ho berete.

Obecně se dá říci, že typická dávka je 750-800 miligramů denně, kterou byste měli rozdělit do 3-4 dávek za den.

1. místo

Liposomální GABA s L-theaninem

Orientační cena: 790 Kč

Gaba ve formě tinktury je kombinace dvou aminokyselin a jejich lipozomální forma zajišťuje maximální účinnost a vstřebatelnost.

Gaba dokáže zajistit rovnováhu nervového systému, má zklidňující účinky a zlepšuje kvalitu spánku. Tato forma přípravku zajišťuje to, že se do buněk dostane maximum účinné látky. Je to díky speciální technologii Quicksilver Scientific, která zajišťuje rychlejší a silnější účinek.

Další významnou složkou tohoto doplňku je L-theanin, který se vyskytuje například v čaji. Vyvolává uklidňující účinky v mozku a navozuje pocit pohody.

A jak užívat? Doporučuje se užívat 2 – 4 dávky za den, podle aktuální potřeby. Tinkturu můžete zamíchat i do vody. Ideální je užívat nalačno alespoň 10 minut před jídlem. 

A cena? Cca 790 korun.

2. místo

NOW GABA (kyselina gama-aminomáselná)

Orientační cena: 550 Kč

Rostlinné kapsle plné kyseliny gama-aminomáselné. Jedná se o neproteinovou aminokyselinu, která funguje jako neurotransmiter v lidském mozku. Hlavní funkce gaby je regulace aktivity neuronů. Zmírňuje nervové i svalového napětí a má tlumivý účinek. V tomto produktu je navíc i vitamín B6, který je důležitý pro metabolismus bílkovin, produkci energie a funkci nervového systému.

Jak dávkovat? 1 kapsli maximálně 2× denně a to ideálně se šťávou nebo vodou na lačný žaludek.

A cena? 550 korun.

3. místo

Quicksilver Scientific Lipocalm™

Orientační cena: 700 Kč

LipoCalm™ je prémiová směs, která obsahuje PharmaGABA® a výtažky rostlin ve vyváženém poměru pro kvalitní spánek. V produktu je lipozomální forma, která chrání molekuly před rozpadem a umožňuje jim rychlejší absorpci. 

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 2 ml. Před polknutím držte v ústech po dobu 30 sekund. Přípravek můžete smíchat s malým množstvím vody. Nejlépe užívat na lačný žaludek.

A jaká je cena? Cca 700 korun.

4. místo

Jarrow Formulas Sleep Optimizer

Orientační cena: 500 Kč

Bylinky a aminokyseliny, to je kombinace, která krásně podpoří pravidelnost cirkadiánního rytmu. Jedná se o vegetariánské kapsle, které konkrétně obsahují kozlík lékařský, chmel otáčivý, meduňku lékařskou, l-tryptofan, melatonin a samozřejmě gabu.

Produkt podpoří usínání, zklidňuje organismus, reguluje krevní tlak, zlepšuje imunitu, podporuje centrální nervový systém a obecně mozkové funkce.

Jak dávkovat? Užívejte 2 kapsle 20 až 30 minut před ulehnutím, nebo podle pokynů lékaře. 

A cena? Cca 500 korun.

5. místo

TeaTao zelený čaj Gaba

Orientační cena: 300 Kč

Tea tao zelený čaj Gaba pochází z Číny, konkrétně z oblasti Hang Zhou Xi Hu. Tento čaj má mírně svinuté lístky v temně zelené barvě s lehce stříbrnými tóny. Hodně podobně působí i konečný nálev, který má světle zelenou barvu a žlutobílé podtóny. Čaj je svěží a mírně nasládlý.

Tento gaba čaj má velmi šetrný proces výroby a díky němu si v sobě zachovává účinné látky. Obsahuje třísloviny a flavonoidy, které napomáhají chránit buňky před účinky oxidačního stresu.

Jak čaj připravovat? Z jedné dávky můžete připravit 2 – 3 nálevy. Při prvním nálevu zalijte 

4 – 6 gramů čaje 300 ml převařené vody o teplotě 80 °C. Nechte louhovat cca 20 vteřin. Další nálevy louhujte podle chuti.

A cena? Cca 300 korun.

6. místo

NOW GABA + Vitamín B6

Orientační cena: 500 Kč

Gaba v tabletách od americké značky NOW obsahuje kromě této aminokyseliny i vitamín B6, který je velmi důležitý pro správný metabolismus bílkovin a podporuje funkce nervového systému.

Tablety jsou bez lepku a hodí se i pro vegetariány.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 tabletu 2× až 3× denně, popřípadě se poradit s lékařem. 

Kolik tyto tablety stojí? Cca 500 korun.

7. místo

Warrior GABA

Orientační cena: 200 Kč

Gaba od značky Warrior v tabletách obsahuje až 500 mg této neproteinové kyseliny v jedné dávce. Gaba podporuje duševní rovnováhu, koncentraci, psychickou pohodu, dále svalový růst, syntézu HCG hormonu a spalování tuků. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy pro sportovce.

Produkt neobsahuje žádná přidaná aromata, barviva, GMO ani konzervační látky.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat jednu tabletu za den s dostatečným množstvím vody.

A cena? Necelých 200 korun.

8. místo

Swanson GABA

Orientační cena: 160 Kč

100 kapslí kyseliny gama-aminomáselné se hodí pro všechny, kteří sportují, chtějí se dostat do psychické pohody a být v klidu. Gaba vzniká v mozku z glukózy a aminokyseliny glutaminu. Její úloha je podporovat činnost centrálního nervového systému na stresové situace.

Jak dávkovat? Doporučuje se jedna kapsle denně společně s vodou.

A cena? Cca 160 korun.

9. místo

GREENDAY ProVegan Gold gaba

Orientační cena: 240 Kč

Veganské, rostlinné kapsle s kyselinou gama-aminomáselnou podporují zdravý psychický stav, duševní rovnováhu a aktivně se podílí na růstu svalů s sportovců.

Produkt obsahuje 750 mg gaby v jedné dávce. 

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1 kapsle denně s jídlem. Zapijte dostatečným množstvím vody.

A cena? Cca 240 korun.

10. místo

GOLDNUTRITION Clinical GABA

Orientační cena: 300 Kč

Tyto kapsle obsahují kromě gaby, což je neproteinová kyselina, která podporuje správnou funkci nervového systému, i hořčík a vitamín B6. Tablety jsou bez lepku, kofeinu, laktózy a cukru.

Tento výrobek se hodí pro vegetariány i vegany.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli za den mezi jídly.

A cena? Cca 300 korun.

Závěr

Gaba, ačkoliv na lékařském vědeckém poli není detailně prozkoumána, nabízí už i nyní mnoho benefitů, které mohou lidskému tělu pomoci. Vždy její užívání ale raději konzultujte se svým lékařem nebo nutričním terapeutem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kyselina gama-aminomáselná

[2] Wikiskripta (CZ): GABA

[3] Healthline (ENG): What Does Gamma Aminobutyric Acid (GABA) Do?

[4] PubMed Central (ENG): Relaxation and immunity enhancement effects of gamma-aminobutyric acid (GABA) administration in humans

[5] PubMed Central (ENG): Anti-hypertensive effect of gamma-aminobutyric acid (GABA)-rich Chlorella on high-normal blood pressure and borderline hypertension in placebo-controlled double blind study

4.5/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »