10 tipů, kde koupit kvalitní makadamové ořechy za dobrou cenu

Shrnutí: Makadamový ořech je plod z tropických krajin, který je typický vysokým obsahem zdravých tuků a dalších látek. Ne nadarmo se mu přezdívá král ořechů. Pokud chcete pocítit blahodárné účinky a skvělou chuť makadamových oříšků, v tomto článku najdete hned deset tipů na kvalitní makadamy na českém trhu.

Co vám v článku dále objasním?

Co jsou to makadamové ořechy, jaké látky obsahují[1] a jaké jsou jejich benefitní účinky na lidské zdraví.[12] Čeká vás i přehled jednotlivých druhů makadamových ořechů podle jejich kvality a také recept na výrobu makadamového másla.

TOP  1. místo

ALLNATURE Makadamové ořechy

Orientační cena: 260 Kč

Proč 1. místo?

Protože se jedná o výborné makadamové ořechy od kvalitní české značky, která na trhu působí už více než 10 let. Tyto ořechy jsou chuťově vynikající, zdraví prospěšné a navíc je pořídíte v přirozené, tj. nesolené a nepražené formě.

2. místo

NONAGE Makadamové ořechy natural

Orientační cena: 170 Kč

Proč 2. místo?

Neboť tohle jsou chutné, zdravé a přírodní makadamové ořechy z Jihoafrické republiky. A ať už máte zálusk na zdravé chroupání k televizi nebo potřebujete ozvláštnit narozeninový dort, tohle je vždycky skvělá volba.

3. místo

BrainMax Makadamové ořechy BIO

Orientační cena: 260 Kč

Proč 3. místo?

Jelikož jde o kvalitní rawořechy z Keni s BIO certifikací. Jejich konzumace má příznivý vliv na zdraví, protože obsahují nemalé množství prospěšných látek. Dají se jíst samostatně nebo přidat do sladkého či slaného jídla.

Deset nejlepších makadamiových ořechů

Co jsou makadamové ořechy?

Makadamové ořechy patří mezi nejdražší ořechy na trhu vůbec. Pochází z krajin, kde je tropické klima, které potřebují pro své správné vyzrání a růst.

 • Do jeho domovin se řadí Austrálie, Indonésie, Keňa, Brazílie či JAR.
 • Makadamový ořech roste na makadamii celolisté, což je listnatý, stálezelený strom s bujnou korunou.
 • Existuje 7 druhů makadamů, ale pouze dva z nich jsou pro člověka určené ke konzumaci.
 • Tyto ořechy jsou velmi tučné (obsahují zdravé tuky) a mají velmi tvrdou skořápku. Jedlé druhy se nazývají Macadamia integrifolia a Macadamia tetraphylla.
 • Makadamy jsou příjemně nasládlé, máslové a spíše neutrální chuti.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou makadamové ořechy zdravé?

Právem si jim říká „král ořechů“, takže ano, jsou zdravé a to i přesto, že obsahují až 79 % tuků. Jedná se samozřejmě o zcela jiné tuky, než které jsou například v přesmažených chipsech. Tyto tuky jsou pro tělo prospěšné. Jedná se o takzvané mononenasycené tuky, které snižují riziko onemocnění srdce a cév a regulují hladinu špatného cholesterolu v krvi. 

 • Také obsahují mnoho antioxidantů, které chrání lidské buňky před oxidativním stresem.
 • Snižují také hladinu triglyceridů, které způsobují kornatění tepen, onemocnění mozku i srdce.

Jaké látky obsahují?

Makadamy obsahují tyto prospěšné látky:[1]

Tento vitamín je silný antioxidant a podporuje správnou funkci očí a má anti aging schopnosti.[2]

Podporují funkci celého nervového systému a tím i činnost mozku.[3]

Je součástí krevního barviva a jeho úkol je transportovat kyslík směrem do buněk.[4]

Ovlivňuje zdravý vzhled a funkci kůže, vlasů i nehtů.[5]

Je velmi významná pro dobrý stav pokožky, zubů i kostí.[6]

Je nesmírně důležitý pro vývoj, růst a stav kostí i tkání.[7]

Vyživuje srdce, mozek a všechny nervové tkáně.[8]

Je zásadní pro správnou funkci svalů, snižuje míru únavy a podporuje správnou činnost nervové soustavy.[9]

Příznivě ovlivňuje funkci ledvin.[10]

Látky, které ochraňují tělo a buňky před volnými radikály a stresem.[11]

Jak podporují zdraví těla?

Makadamové ořechy jsou pro tělo velmi prospěšné a jejich doporučená denní dávka je cca 3 – 5 kusů.

Díky vysokému obsahu kvalitních tuků mají tu schopnost, že udržují tepny, cévy i žíly ve velmi dobrém stavu. Dále také dokáží pomoci snížit hladinu špatného LDL cholesterolu.[12] Mohou se tedy konzumovat jako prevence těchto onemocnění a to v jakékoliv podobě – samotné, v dezertech, salátech a podobně.

Makadamy obsahují hodně kyseliny olejové, která se spolu s dalšími látkami podílí na rozvoji neurotransmiterů, které mají přímý vliv na fyziologické funkce mozku. Dále jsou v těchto ořechách i velmi důležité omega-9, které posilují paměť a zlepšují koncentraci.[13]

Zdravé kosti jsou zkrátka základ pro dobře fungující tělo. Makadamové ořechy, jak už jsme zmínili, obsahují fosfor, mangan, vápník a hořčík, které mají přímý vliv na kvalitu všech tkání včetně kostí a zubů.

Chudokrevnost je poměrně závažné onemocnění, které souvisí s nedostatkem červených krvinek. A protože makadamové ořechy obsahují měď a železo, mohou této nemoci preventivně zabránit.[14] Tvrdí se, že 30 g těchto ořechů za den splňuje až 14 % denního příjmu železa u mužů a 6 % u žen.

Makadamové ořechy obsahují vlákninu, která čistí střeva a zlepšuje vyprazdňování.[15] Pokud trpíte na zácpy nebo „nafouklé břicho“ a plynatost, určitě oříšky zkuste.

Velmi často se tyto oříšky používají jako ingredience do přírodní kosmetiky. Díky tomu, že jsou tučné a obsahují zdravé oleje i antioxidanty, dokáží udržovat kůži ve zdravém stavu.[16] Tvrdí se, že mají i anti aging schopnost.

Druhy a kvalita makadamových ořechů

Jak jsme již uvedla výše, existuje 7 druhů makadamových ořechů, z nichž jsou pouze 2 druhy pro člověka jedlé Macadamia integrifolia a Macadamia tetraphylla.

A nyní vám prozradím něco o kvalitě makadamových ořechů, která je opravdu důležitá a je třeba na ni dbát. Kvalita se u těchto ořechů označuje slovem „styl“. Na našem českém trhu se naprosto normálně prodávají makadamové ořechy stylu 2-7. Jsou lehce nahořklé a prodávají se jako malé půlky.

Za nejkvalitnější se považuje druh styl 0, který představuje krásné, celé jádro makadamového ořechu. Nejméně kvalitní jsou tedy logicky styly 6 a 7 jedná se o malé, nasekané ořechy s méně výraznou chutí. 

 1. Styl 0 95 % celá jádra.
 2. Styl 1 90 %.
 3. Styl 2 nejméně 50 % celá jádra.
 4. Styl 3 15 % celých jader.
 5. Styl 4  5 % větších jader.
 6. Styl 5 jádra jsou menší než poloviční.
 7. Styl 6 až 7 jádra jsou rozdrcená na malé kousky.

Jak se makadamové ořechy sklízí?

Již víte, že tyto ořechy rostou na makadamii celolisté. Strom je zelený celý rok a má krásné, sytě zbarvené listy. Makadamové ořechy se sklízí bezprostředně poté, co spadnou ze stromu na zem. To, že je ořech zralý se pozná podle jeho slupky, která musí být uvnitř hnědá a nesmí lepit. 

 • Oříšky se sbírají jen ze země, nikdy ne přímo z větve stromu. Zralé a vhodné pro sklizeň jsou jen ty, které najdeme pod stromem.
 • Aby bylo jádro ořechu co nejkvalitnější, je důležité odstranit povrchovou slupku do 24 hodin od sklizně. Slupka totiž obsahuje hodně cukrů a mohla by způsobit, že se začne ořech kazit a vytvoří se na něm plíseň.
 • Po vyloupání se oříšky suší.
 • Uvádí se, že při sklizni mají mít tyto ořechy vlhkost cca 30 %. Při sušení je nutné tuto vlhkost stáhnout na cca 1,5-4 %. Pokud se to podaří, ořech snadněji praskne a je lepší dostupnost přímo k jádru. Po prasknutí se ořechy dále třídí a finálně balí.

Jak si vyrobit makadamové máslo?

Ořechové máslo je pochoutka, kterouo si můžete připravit de facto z jakýchkoliv ořechů. Jak na to z makadamů?

Ingredience:

 • 300 g makadamových oříšků
 • špetka himalájské soli

Postup:

 1. Připravte si mixér.
 2. Ořechy vysypte na plech, který je vyložený pečícím papírem.
 3. Plech vložte do předehřáté trouby na 180 stupňů a nechte dozlatova opéct, cca 10 minut.
 4. Nechte ořechy vychladnout a dejte je do mixéru.
 5. Rozmixujte je na prášek a přidejte sůl.
 6. Mixujte, dokud nevznikne krémové máslo. Mixujte vždy chvilku a poté na moment přestaňte – proces opakujte tolikrát, kolikrát bude potřeba.  
 7. Uchovávejte ho v lednici.

A jak dlouho vám tato dobrota vydrží? Uvádí se, že v ledničce může vydržet i několik týdnů, nicméně je tak dobré, že to možná bude jen pár dní.

Pokud budete chtít máslo ještě vylepšit, nebojte se experimentovat. Můžete přidat čokoládu, skořici či vanilku.

1. místo

ALLNATURE Makadamové ořechy

Nesolené a nepražené makadamové ořechy s luxusní, plnou chutí.

Orientační cena: 260 Kč (250 g)

Proč jsou makadamové ořechy od značky Allnature na 1. místě?

Vrchol žebříčku u mě obsadily makadamové ořechy od značky Allnature, protože je koupíte ve zcela přirozené podobě – nepražené a nesolené. Jedná se o vůbec nejkaloričtější druh ořechů, který je však bohatý na zdravé nenasycené tuky, mangan, selen a vitamíny E a B1. Chuť těchto oříšků si zamilujete, protože je jemná, máslová a plná.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (lekarna.cz) je hvězdičkové hodnocení těchto makadamových ořechů výborné a podle komentářů zákazníkům skutečně chutnají. Pochvalné recenze jsem dále našla i na nezávislých portálech zbozi.cz a heureka.cz. Také tam lidé vyzdvihují chuť oříšků, například slovy „chuťový zážitek na jedničku“ nebo „moc dobré oříšky“, někteří pak mezi přednosti produktu řadí jeho kvalitu obecně. Vysoké skóre výrobku se objevilo i na stránkách benu.cz.

Více informací

Allnature je česká značka z Hradce Králové, která se soustředí na zdravou výživu. Na trhu působí už od roku 2013, rychle rozvíjí a každý rok se u ní objevují nové a nové produkty!

Tyto ořechy by se měly skladovat v suchu, ideálně do 25 °C, a to v důkladně uzavřeném obalu.

Cena produktu se pohybuje okolo 260 Kč za balení o objemu 250 g.

2. místo

NATU Makadamové ořechy

Celá jádra přírodních makadamových ořechů z Jihoafrické republiky.

Orientační cena: 170 Kč (200 g)

Proč jsou makadamové ořechy od značky Nonage na 2. místě?

Druhé místo jsem se rozhodla věnovat makadamovým ořechům natural od značky Nonage, které jsou pěstovány v Jihoafrické republice. V balíčku najdete celá jádra tohoto úžasného plodu, která jsou 100% přírodní. Kromě zdravotních benefitů tyto ořechy vynikají svou plnou chutí a můžete je konzumovat jen tak (třeba u filmu místo nezdravých chipsů), nebo je lze přidávat do pokrmů či jimi ozdobit dort.

Uživatelské recenze

Hodnocení s vysokým počtem hvězdiček jsem našla přímo na stránkách prodejce (lekarna.cz), na kterých se mimo jiné píše, že „by to chtělo větší balení“. A pokud se pro tyto vynikající oříšky vypravíte na stránky lekarna.cz, mohu vás v tom jenom podpořit. Tento internetový obchod je spolehlivý a ověřený zákazníky. Skvělé recenze na jeho adresu najdete na Heurece i na zbozi.cz, přičemž lidé pozitivně hodnotí leccos – rychlost dodání zboží, ceny, komunikaci ze strany e-shopu i jejich profesionální přístup.

Další informace

Výhodou značky Nonage je, že jsou všechny její produkty přírodní a dokonale ladí ke zdravému životnímu stylu. Ani tento výrobek není žádnou výjimkou, navíc neobsahuje lepek, laktózu ani palmový olej. 

Ořechy by se měly skladovat v chladném a suchém prostředí.

Za 200 g makadamových ořechů od téhle značky zaplatíte cca 170 Kč.

3. místo

BrainMax Makadamové ořechy BIO

Chutné makadamové ořechy z Keni s BIO certifikací.

Orientační cena: 260 Kč (250 g)

Proč jsou makadamové ořechy BrainMax na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila makadamové ořechy od značky BrainMax. Hlavně proto, že se pyšní BIO certifikací. Jejich produkty pocházejí z ekologického zemědělství mimo EU, v tomto případě konkrétně z Keni. Také tyto ořechy jsou výborným zdrojem manganu, thiaminu nebo třeba bílkovin, kromě toho obsahují další stopové prvky a omega-7.

Předností výrobku je pak to, že mohou nejen lidé dodržující zdravý životní styl, vegetariáni a vegani, ale i příznivci raw stravy.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (brainmarket.cz) o produktu jedna zákaznice píše, že jde o „luxusní, slaďoučké a křupavé makadamové ořechy, které jsou bohužel návykové“. Není však sama, kdo to takto cítí. Výborná nasládlá máslová chuť je na těchto stránkách zmíněna hned několikrát. A podobně nadšené reakce jsem si pak přečetla i na Heurece, kde lidé dále vyzdvihují skutečnost, že balíčky obsahují celá jádra a nikoli drť. Také oceňují kvalitu produktu a to, že je 100% BIO.

Dále o produktu

Možností, jak využít makadamové ořechy je spousta. Hodí se jako zdravá dopolední svačinka, ozvláštníte jimi cereální kaši, ale můžete ho využít i do slaných receptů, pokud máte chuť.

I tento výrobek je třeba uchovávat v uzavřeném obalu na suchém a nejlépe chladném místě.

Cena za 250 g se pohybuje okolo 260 korun.

4. místo

GRIZLY Makadamové ořechy

Orientační cena za 1 kg: 700 Kč

Proč jsem vybrala makadamové ořechy od Grizly?

Jelikož jde o cenově příznivé balení makadamových oříšků od značky Grizly, které pochází z Guatemaly a Keni. Jedná se o celá jádra, která můžete jíst jen tak nebo je dát do dezertů, dortů či salátů. Vhodná budou i na výrobu ořechového másla.

A jaká je cena? 1000 g vás vyjde na cca 700 korun.

5. místo

Makadamové ořechy natural

Orientační cena za 1 kg: 1000 Kč

Čím mě zaujaly makadamové ořechy natural od VitalCountry?

Protože jsou to kvalitní makadamy z Austrálie, které jsou extra velké a druhé nejlepší jakosti, styl 1. Jsou lahodné, sladké a mají jemnou máslovou chuť. Nejlépe si je vychutnáte jen tak, samotné.

A cena? 250 g vás bude stát cca 260 korun, 500 g cca 500 korun a 1000 g cca 1000 korun.

6. místo

Makadamové ořechy

Orientační cena za 1 kg: 740 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila makadamové ořechy z e-shopu Zdravýkoš.cz?

Jelikož tyto natural makadamové ořechy z Jihoafrické republiky v kilovém balení si můžete přidat do ranní kaše, granoly nebo například do jogurtu.

A na kolik peněz toto kilové balení vyjde? Cca 740 korun.

7. místo

Makadamové ořechy pražené, solené

Orientační cena za 1 kg: 840 Kč

Proč jsem vybrala pražené a solené makadamové ořechy rovněž z e-shopu Zdravýkoš.cz?

Solené makadamy z Austrálie jsou skvělá pochoutka k vínu i pivu, nebo jako křupavý prvek například do salátů. Obsahují řepkový olej a sůl.

500 g stojí cca 530 korun a 1000 g cca 840 korun.

8. místo

Makadamové ořechy třída 1

Orientační cena: 600 Kč (500 g)

Proč jsem vybrala makadamové ořechy třídy 1 ze Světu plodů?

Tyto makadamové oříšky mají první jakost a tím i největší velikost na trhu. Konkrétně styl (třída) 1. Mají nízký glykemický index, takže se hodí i jako prima svačinka pro diabetiky nebo dietáře.

Pochází z Jihoafrické republiky a mají krémovou barvu a sametově jemnou, sladkou chuť.

A kolik stojí? 50 g stojí cca 90 g, 200 g vás vyjde na cca 260 korun a 500 g na cca 600 korun.

9. místo

Makadamové ořechy pražené a solené

Orientační cena: 240 Kč (125 g)

Čím mě zaujaly solené a pražené makadamové ořechy od značky Seeberger?

Solené a jemně pražené makadamové ořechy mají velmi příjemnou, ale specifickou chuť. Najdou své místo při večerní relaxaci, nebo jako výživná svačinka během dne. Tyto oříšky pochází z Německa a jsou balené v ochranné atmosféře.

A cena? 125 g stojí cca 240 korun.

10. místo

Makadamové ořechy třída 0

Orientační cena za 1 kg: 1100 Kč

Proč jsem vybrala makadamové ořechy třídy 0 z e-shopu Svět plodů?

Jedná se doslova obrovská jádra makadamů, třídy (stylu) 0. Patří mezi největší na trhu. Mají velmi jemnou, sladkou chuť bez hořkách podtónů a pocházejí z Austrálie.

A kolik tyto ořechy stojí? 50 g cca 100 korun, 200 g cca 300 korun, 500 g cca 670 korun a 1000 g cca 1100 korun.

Závěr

Makadamy jsou pravděpodobně nejdražší ořechy na trhu (jsou cca 5× dražší než například mandle) kvůli časové náročnosti pěstování a sklizně, ale také kvůli celkovému zpracování a transportu. 

Z makadamových ořechů můžete vyrobit luxusní ořechové máslo, ale i mléko. Nebo si je můžete namočit do čokolády, karamelu, jogurtové polevy či opražit s hrstkou bylinek nebo hrubozrnnou solí.

Tyto oříšky skladujte vždy v suchu, temnu a v místě s chladnější teplotou. Měly by být ve vzduchotěsné nádobě, aby nedošlo ke žluknutí. Pokud je chcete skladovat déle, nebojte se použít mrazák, kde vydrží cca dva roky. Jen pozor – až je budete rozmrazovat, jděte na to pomalu, aby nedošlo ke ztrátě živin i chuti. Ideální je nechat je rozmrazit volně při pokojové teplotě a poté klasicky konzumovat.

A pokud čekáte na moje tipy, kde sehnat kvalitní makadamové ořechy v českém prostředí, rozhodně bych doporučila ALLNATURE Makadamové ořechy, které jsou vždy čerstvé, lahodně máslové, bez obsahu soli či jiných látek. Další 100% naturální celá jádra makadamových ořechů pak najdete i u značky NONAGE v podobě makadamových ořechů natural. A skvělé oříšky v BIO, RAW a veganské kvalitě původem z Keni nakoupíte na BrainMax pod jménem BrainMax Pure Makadamové ořechy BIO.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[17] Wikipedie (CZ): Makadamie

[18] Wikipedie (CZ): Makadamie celolistá

[19] Healthline (ENG): 10 Health and Nutrition Benefits of Macadamia Nuts

[20] PubMed Central (ENG): A comprehensive study of raw and roasted macadamia nuts: Lipid profile, physicochemical, nutritional, and sensory properties

[21] PubMed Central (ENG): Macadamia nut consumption modulates favourably risk factors for coronary artery disease in hypercholesterolemic subjects

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »