Ostropestřec mariánský – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to ostropestřec mariánský? Jaké má účinky a proč ho začít brát? Jaký ostropestřec vybrat a jaký je ten nejlepší? Kde ho pořídit?

TOP  1. místo

Viridian Milk Thistle - Ostropestřec

Orientační cena: 500 Kč

Milk Thistle, neboli Ostropestřec Mariánský s vysokým obsahem aktivní složky silymarin s vysokou biodostupností. Hodí se na posílení jater a celkovou detoxikaci.

2. místo

NOW Double Strength Silymarin

Orientační cena: 530 Kč

Tento produkt má zdvojnásobenou sílu 300 mg ostropestřce mariánského na tabletu. Navíc je přidán artyčok a pampeliška pro zvýšení synergického efektu.

3. místo

Naturalis 21
Silymarin 98 %

Orientační cena: 650 Kč

Silymarin od Naturalis 21 je doplněk stravy na bázi směsi látek z ostropestřce mariánského, který napomáhá normálnímu trávení, funkci jater a pročištění.

Deset nejlepších produktů Ostropestřce

Co je to ostropestřec?

Jedná se o bylinu, která na první pohled může připomínat klasický bodlák. Na druhé, podrobnější kouknutí už zjistíte, že je to “bodlák” plný benefitů. V lidovém léčitelství má své nepostradatelné místo už dlouhé roky. Velkou popularitu si ale získal až v posledních letech. V Antice se mu přezdívalo kvůli trnům “Kristova koruna” a používal se například jako lék na hadí uštknutí.

Ostropestřec se pěstuje jako letnička a plodí až v druhém roce po vysetí. Bohužel jeho pěstování není tak jednoduché jako u zmíněného bodláku. Je to vlastně úplně naopak, a jde o velmi náročný proces. Ve výsledku je opravdu malá šance na úspěch. Ani nikde u cesty se “neválí”, protože se u nás v přírodě běžně nevyskytuje.

Tato bylinka pochází z oblasti Středomoří, Malé Asie, v jihozápadní Asie a Kanárských ostrovů. Že je ostropestřec prastarou léčivkou, dokládají už starověké zdroje. S čím pomáhá Ostropestřec?

Pěstování ostropestřce

Pokud se nenecháte odradit zvěstmi, že pěstování této byliny je náročné a velmi složité, pojďte do toho.

K výsadbě budete potřebovat jeho semena, která vysejte do hlinité a dobře propustné půdy. Ostropestřec potřebuje slunné a dobře chráněné místo. Půda pro jeho pěstování by měla být spíše neutrální či vápenitá, ale rozhodně ne kyselá. Bylina se vysévá na začátku jara, ideálně ihned v dubnu. Semena se vkládají do hloubky přibližně 3 cm a klíčí za 3 týdny.

Protože se ostropestřec označuje za jednoletou až dvouletou bylinu, v prvním roce žádnou sklizeň neočekávejte. Druhý rok, pokud vše půjde podle plánu, může začít sklizeň. Objeví se bodlinaté listy zvýrazněné bílými žilkami. Přibližně na konci června ostropestřec vykvete krásným purpurovým květem a na konci léta se jeho květy změní v chtěné plody. Jejich paličky odstřihněte těsně před dozráním, aby je nevyzobali ptáci. 

Až budete sklízet plody, nezapomeňte si rukavice, protože Kristova koruna by vás mohla nepříjemně pobodat. Sklizené paličky pak zavěste ke stropu a nechte je dozrát nad papírem. Nakonec je stačí jen vymlátit, přebrat a uschovat v dobře uzavřené dóze.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Účinky ostropestřce - s čím může pomáhat?

Primárně se spojuje se zdravými játry. Je to asi první bylinka po které sáhnete, pokud vaše játra nefungují přesně tak, jak by měla. Nicméně toho umí mnohem více a je v mnoha ohledech nedoceněná. v každém případě se ji vyplatí mít v jakékoliv podobě doma. Může se jednat o čaj, samotná semínka, tinkturu, olej či tobolky.

Ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů, ostropestřec dokáže pomoci. Je známo, že játra mají v našem organismu poměrně velkou řeholi a dostávají opravdu zabrat Hodně je zatěžujeme a někdy se zkrátka stane, že se dostanou do oslabení a potřebují pomocnou “ruku”. Játra nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy. Jejich hlavní úkol je, že filtrují nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva jako barviva či konzervanty. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. 

Bylo vědecky dokázané, že ostropestřec mariánský chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhá je regenerovat. Díky životnímu prostředí a špatné životosprávě se jaterní buňky zanáší nerozštěpenými organickými látkami, které omezují nitrobuněčnou cirkulaci. Kvůli tomu se snižuje obsah vody v buňkách, která je velmi důležitá pro látkovou výměnu. Na snížení obsahu vody v buňkách navazuje problematická látková výměna v celém organismu, čímž se celé naše tělo dostává do stresové situace a je o problém postaráno. 

Ostropestřec obsahuje substance, které podporují aktivitu jaterních enzymů a pomáhá chránit jaterní buňky.

Semínka ostropeřce obsahují účinnou látku silymarin, která příznivě působí při detoxikaci a regeneraci nejen jaterní tkáně, ale má příznivý vliv i na srdce a cévy.

Olej nebo čaj z této byliny prý dokáže velmi zmírnit, nebo dokonce i zastavit žlučníkový záchvat a zároveň při jeho pravidelném užívání mu i předcházet.

Účinky zmíněného silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater žloutenkou.

Pokud je potřeba léčit hemoroidy, určitě je vhodné nejprve zkuste ostropestřec ve formě pojídání 20 – 60 semen. Důkladně je rozžvýkejte zároveň s konzumací každého vašeho jídla. Slupky se podílejí na čištění sliznice střeva od starých nánosů.

Kolika je silná bolest v břišní krajině, pro kterou je charakteristické rytmické slábnutí a sílení v řádu minut. Uvádí se, že může pomocí popíjení výluhu z ostropestřce po lžičkách.

Jelikož umí tato bylina pomoci detoxikovat organismus a vytahovat z něj škodlivé látky, je velmi vhodné ho po chemoterapii, nebo i v jejím průběhu, nasadit.

Uvádí se, že ostropestřec dokáže snížit krevní tlak, takže pokud trpíte hypertenzí zkuste například čaj z této bylinky.

  • Regeneruje buňky jater
  • Podporuje bezpečné užívání
  • Obnovuje jaterní membránu
  • Snižuje riziko nádorů
  • Snižuje LDL cholesterol
  • Zachycuje volné radikály
  • Pomáhá při mononukleóze
  • Chrání před poškozením DNA
  • Pomáhá při otravách alkoholem a houbami

Jaké účinné látky ostropestřec obsahuje?

Uvádí se, že ho téměř z 30 % tvoří bílkoviny a dalších 30 % rostlinné oleje. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Dále obsahuje biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Účinnou látkou je také nerozpustný silymarin (zastoupený až ve 3 až 6 %), který spolu s oleji příznivě působí hlavně na játra.

Produkty z ostropestřce

Z této rostlinky se v dnešní době vyrábí poměrně značné množství produktů, které můžete zakoupit buď v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou.

Semena můžete zakoupit samostatně a jsou ideální na přípravu čaje. Před tím, než se vrhnete na přípravu, se je pokuste rozdrtit například v hmoždíři. Zvýšite tím jeho účinky. přípravou je ale doporučujeme rozdrtit, jinak čaj nebude mít takové účinky. Na 1 šálek léčivého čaje se doporučuje použít 1 čajovou lžičku rozdrcených semen, která následně přelijte 250ml vařící vody. Nakonec nechte přibližně 20 mi

Ten správný je lisovaný zastudena a uvádí se, že má velmi blahodárné účinky na lidský organismus. Obvykle stačí jedna až dvě lžičky oleje denně. Můžete si ho přidat například do salátu a denní dávka je splněna.

Pokud nejste příznivci čaje nebo oleje, můžete zkusit formu tablet či tinktury. Na trhu je velký výběr, stačí si jen produkty prostudovat a zkusit je.

Jak užívat Ostropestřec?

Vždy záleží na jak na konkrétním produktu, tak na důvodu proč a jak produkt používat. Vždy si přečtěte informace na příbalovém letáku nebo doporučené dávkování na obalu. Obvykle se ale Ostropestřec mariánský užívá v několikatýdenních kůrách. Olej i čaj se doporučuje užívat 14 až 20 týdnů. Poté na několik týdnů vynecháte a kůru v případě potřeby opět zopakujete. Můžete ji absolvovat dvakrát až třikrát ročně. Během ní byste neměli konzumovat žádné alkoholické nápoje, syntetické léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky.

1. místo

Viridian Milk Thistle

Orientační cena: 500 Kč

Tento produkt obsahuje 90 kapslí za cca 500 korun. Ostropestřec Mariánský od značky Milk Thistle má vysokým obsah aktivní složky silymarin, která dokáže skvěle působit na fyziologickou činnost jater.

Tento produkt neobsahuje žádné syntetické, geneticky modifikované nebo ozařované složky, přídatné látky živočišného původu, konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý ani kyselinu stearovou.

Doporučuje se užívat 1 tableta společně s jídlem.

2. místo

NOW Double Strength Silymarin

Orientační cena: 530 Kč

Produkt od americké značky NOW se 100 rostlinnými kapslemi stojí cca 530 korun. 300 mg ostropestřce mariánského v jedné kapsli doplňuje 100 mg pampelišky lékařské, která zde zastupuje funkci prebiotik, a 50 mg výtažku z artyčoku, který přispívá k normální hladině cholesterolu a reguluje tělesnou hmotnost. Tyto dvě složky podporují účinky ostropestřce a společně napomáhají ke zdravému trávení, zdravému stavu jater, normální srdeční činnosti a vedou ke zvýšení přirozené obranyschopnosti organismu.

Jedná se o dvakrát větší dávku ostropestřce na jednu kapsli, takže je přípravek mnohem silnější a má vynikající výsledky.

Doporučuje se užívat jednu kapsli za den během jídla nebo podle doporučení lékaře.

3. místo

Naturalis 21 Silymarin 98 %

Orientační cena: 650 Kč

Doplněk stravy s 250 g ostropestřce v jedné veganské kapsli stojí cca 650 korun a obsahuje 60 kusů kapslí. Jedná se o výhradně český výrobek značky Naturalis 21, protože obsažený ostropestřec pochází z českých farem.

Mezi hlavní benefity produktu patří podpora správného fungování srdce, jater a krevního cukru. Dále napomáhá k detoxikaci organismu, zvyšuje jeho obranyschopnost a působí antioxidačně. Obsahuje totiž celou řadu antioxidantů zvaných flavonoidy, které jsou blahodárné pro lidský organismus, dodávají energii a zlepšují trávení i stav pleti. Kromě nejdůležitějšího silybin je to také quercetin, taxifolin, naringin, apigenin či kaempferol.

Doporučené dávkování pro dospělé osoby je 1 – 2 tablety denně.

4. místo

Ostropestřec MycoMedica

Orientační cena: 400 Kč

MycoMedica nabízí 90 kapslí za necelých 400 korun.

Tato směs obsahuje extrakt z ostropestřce o koncentraci 80% silymarinu, 30% extrakt z houby Reishi a extrakt z kořene pampelišky, který směs svými účinky vhodně doplňuje.

Doporučené dávkování je 1 kapsle před jídlem.

5. místo

Swanson Milk Thistle

Orientační cena: 300 Kč

Balení o 250 mg obsahuje 120 kapslí za cca 300 korun. 1 kapsle od této značky obsahuje 500 mg ostropestřce. Výrobce doporučuje užívat jednu tobolku 2x – 3x denně s vodou.

6. místo

Ostropestřec bylinné kapsle

Orientační cena: 250 Kč

60 kapslí za cca 250 korun od značky Salvia Paradise obsahují pouze 100% čistý Ostropestřec, který je bohatý na antioxidanty. Doporučené dávkování pro dospělého jsou  3 tobolky 3× denně, děti od tří let 1 tobolku 3× denně a  cca 20 minut před jídlem.

7. místo

Výtažek z ostropestřce mariánského

Orientační cena: 320 Kč

Výtažek z ostropestřce 500 ml od značky EkoMedica Czech můžete pořídit za cca 320 korun. Výrobce doporučuje užívat tento produkt o množství 10 ml 2x denně, minimálně 30 minut před jídlem.

Toto půllitrové balení vydrží cca jeden měsíc.

8. místo

Ostropestřec mletý Salvia Paradise

Orientační cena: 130 Kč

Jedná se o práškovou formu této bylinky. 120 g zakoupíte za cca 130 korun. 

Nejideálnější forma konzumace je rozpustit tento prášek ve vodě nebo oblíbeném nápoji či smoothie. Doporučené dávkování je 1 čajová lžička rozmíchaná v libovolné tekutině, 3x denně.

9. místo

Jamieson Ostropestřec mariánský

Orientační cena: 400 Kč

Doplněk stravy s 90 vegetariánskými kapslemi s extraktem z ostropestřce mariánského stojí necelých 400 korun. Tento produkt od renomované kanadské značky Jamieson Laboratories, která funguje už od roku 1992, neobsahuje žádné přidané chemické látky, palmový olej, cukr ani lepek. 

Každá kapsle ukrývá 150 mg standardizovaného výtažku ze semen ostropestřce, který v sobě ukrývá 53 % antioxidantu silybinu. Ten pomáhá pomáhá chránit a podporovat zdravou funkci jater, zmírňuje kožní potíže související se špatnou funkcí jater, zlepšuje přirozenou produkci žluči pro podporu trávení, regeneruje jaterní buňky, chrání ledviny, slezinu a žlučník.

Dospělým se doporučuje brát 3 kapsle za den a pro viditelné výsledky nejméně po dobu 3 týdnů.

10. místo

Golden Nature Ostropestřec mariánský

Orientační cena: 400 Kč

Ostropestřec mariánský od Golden Nature stojí necelých 400 korun a najdete v něm 100 tablet. Česká značka Golden Nature vyrábí jen ty nejkvalitnější přírodní doplňky stravy, u který vždy podrobně uvádějí obsah aktivních složek

V tomto produktu najdete 80% silymarinu (tedy 300 mg na jednu tabletku), což je standardizovaný výtažek ze semínek ostropestřce mariánského, a dále ještě mletý ostropestřec v množství 200 mg na jednu dávku. Tato aktivní látky příznivě působí na trávení a správné fungování jater.

Doporučuje se dávkovat 2, maximálně 3 tablety za den, a je potřeba je zapít dostatečným množstvím tekutiny. Rozhodně nepřekračujte doporučenou dávku 3 tablet denně a v průběhu užívání se nedoporučuje pít alkoholické nápoje.

Závěr

Pokud máte problémy s játry nebo chcete například detoxikovat organismu od volných radikálů, bude tato bylina volba, kterou nesáhnete vedle. Pokud si nejste jistí, určitě se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ostropestřec mariánský

[2] Diplomová práce (CZ): Vliv ošetření elicitory na obsah některých biologicky aktivních látek
ve vybrané rostlině

[3] Healthline (ENG): 7 Science-Based Benefits of Milk Thistle

[4] PubMed Central (ENG): A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin

[5] PubMed Central (ENG): Milk thistle: a future potential anti-osteoporotic and fracture healing agent

4.8/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?