Ostropestřec mariánský – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to ostropestřec mariánský? Jaké má účinky a proč ho začít brát? Jaký ostropestřec vybrat a jaký je ten nejlepší? Kde ho pořídit?

TOP  1. místo

Viridian Milk Thistle - Ostropestřec

Milk Thistle, neboli Ostropestřec Mariánský s vysokým obsahem aktivní složky silymarin s vysokou biodostupností.
Orientační cena: 500 Kč
2. místo

Ostropestřec MycoMedica

Ostropestřec značky MycoMedica, podporuje funkci jater, pomáhá při trávení a pročištění těla.
Orientační cena: 400 Kč
3. místo

Swanson Milk Thistle (Ostropestřec)

Od značky Swanson, podporuje detoxikaci jater, zvyšuje antioxidační aktivitu a podporuje zdravá játra a slezinu.
Orientační cena: 300 Kč

Šest nejlepších produktů Ostropestřce

Co je to ostropestřec?

Jedná se o bylinu, která na první pohled může připomínat klasický bodlák. Na druhé, podrobnější kouknutí už zjistíte, že je to “bodlák” plný benefitů. V lidovém léčitelství má své nepostradatelné místo už dlouhé roky. Velkou popularitu si ale získal až v posledních letech. V Antice se mu přezdívalo kvůli trnům “Kristova koruna” a používal se například jako lék na hadí uštknutí.

Ostropestřec se pěstuje jako letnička a plodí až v druhém roce po vysetí. Bohužel jeho pěstování není tak jednoduché jako u zmíněného bodláku. Je to vlastně úplně naopak, a jde o velmi náročný proces. Ve výsledku je opravdu malá šance na úspěch. Ani nikde u cesty se “neválí”, protože se u nás v přírodě běžně nevyskytuje.

Tato bylinka pochází z oblasti Středomoří, Malé Asie, v jihozápadní Asie a Kanárských ostrovů. Že je ostropestřec prastarou léčivkou, dokládají už starověké zdroje. S čím pomáhá Ostropestřec?

Pěstování ostropestřce

Pokud se nenecháte odradit zvěstmi, že pěstování této byliny je náročné a velmi složité, pojďte do toho.

K výsadbě budete potřebovat jeho semena, která vysejte do hlinité a dobře propustné půdy. Ostropestřec potřebuje slunné a dobře chráněné místo. Půda pro jeho pěstování by měla být spíše neutrální či vápenitá, ale rozhodně ne kyselá. Bylina se vysévá na začátku jara, ideálně ihned v dubnu. Semena se vkládají do hloubky přibližně 3 cm a klíčí za 3 týdny.

Protože se ostropestřec označuje za jednoletou až dvouletou bylinu, v prvním roce žádnou sklizeň neočekávejte. Druhý rok, pokud vše půjde podle plánu, může začít sklizeň. Objeví se bodlinaté listy zvýrazněné bílými žilkami. Přibližně na konci června ostropestřec vykvete krásným purpurovým květem a na konci léta se jeho květy změní v chtěné plody. Jejich paličky odstřihněte těsně před dozráním, aby je nevyzobali ptáci. 

Až budete sklízet plody, nezapomeňte si rukavice, protože Kristova koruna by vás mohla nepříjemně pobodat. Sklizené paličky pak zavěste ke stropu a nechte je dozrát nad papírem. Nakonec je stačí jen vymlátit, přebrat a uschovat v dobře uzavřené dóze.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Účinky ostropestřce - s čím může pomáhat?

Primárně se spojuje se zdravými játry. Je to asi první bylinka po které sáhnete, pokud vaše játra nefungují přesně tak, jak by měla. Nicméně toho umí mnohem více a je v mnoha ohledech nedoceněná. v každém případě se ji vyplatí mít v jakékoliv podobě doma. Může se jednat o čaj, samotná semínka, tinkturu, olej či tobolky.

Ať už se jedná o záněty jater, cirhózu nebo vznik žlučových kamenů, ostropestřec dokáže pomoci. Je známo, že játra mají v našem organismu poměrně velkou řeholi a dostávají opravdu zabrat Hodně je zatěžujeme a někdy se zkrátka stane, že se dostanou do oslabení a potřebují pomocnou “ruku”. Játra nás chrání před škodlivými a toxickými látkami z potravy. Jejich hlavní úkol je, že filtrují nasycené tuky, alkohol, syntetické látky z léků i různá aditiva jako barviva či konzervanty. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek. 

Bylo vědecky dokázané, že ostropestřec mariánský chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhá je regenerovat. Díky životnímu prostředí a špatné životosprávě se jaterní buňky zanáší nerozštěpenými organickými látkami, které omezují nitrobuněčnou cirkulaci. Kvůli tomu se snižuje obsah vody v buňkách, která je velmi důležitá pro látkovou výměnu. Na snížení obsahu vody v buňkách navazuje problematická látková výměna v celém organismu, čímž se celé naše tělo dostává do stresové situace a je o problém postaráno. 

Ostropestřec obsahuje substance, které podporují aktivitu jaterních enzymů a pomáhá chránit jaterní buňky.

Semínka ostropeřce obsahují účinnou látku silymarin, která příznivě působí při detoxikaci a regeneraci nejen jaterní tkáně, ale má příznivý vliv i na srdce a cévy.

Olej nebo čaj z této byliny prý dokáže velmi zmírnit, nebo dokonce i zastavit žlučníkový záchvat a zároveň při jeho pravidelném užívání mu i předcházet.

Účinky zmíněného silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater žloutenkou.

Pokud je potřeba léčit hemoroidy, určitě je vhodné nejprve zkuste ostropestřec ve formě pojídání 20 – 60 semen. Důkladně je rozžvýkejte zároveň s konzumací každého vašeho jídla. Slupky se podílejí na čištění sliznice střeva od starých nánosů.

Kolika je silná bolest v břišní krajině, pro kterou je charakteristické rytmické slábnutí a sílení v řádu minut. Uvádí se, že může pomocí popíjení výluhu z ostropestřce po lžičkách.

Jelikož umí tato bylina pomoci detoxikovat organismus a vytahovat z něj škodlivé látky, je velmi vhodné ho po chemoterapii, nebo i v jejím průběhu, nasadit.

Uvádí se, že ostropestřec dokáže snížit krevní tlak, takže pokud trpíte hypertenzí zkuste například čaj z této bylinky.

  • Regeneruje buňky jater
  • Podporuje bezpečné užívání
  • Obnovuje jaterní membránu
  • Snižuje riziko nádorů
  • Snižuje LDL cholesterol
  • Zachycuje volné radikály
  • Pomáhá při mononukleóze
  • Chrání před poškozením DNA
  • Pomáhá při otravách alkoholem a houbami

Jaké účinné látky ostropestřec obsahuje?

Uvádí se, že ho téměř z 30 % tvoří bílkoviny a dalších 30 % rostlinné oleje. Jedná se o směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin. Dále obsahuje biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Účinnou látkou je také nerozpustný silymarin (zastoupený až ve 3 až 6 %), který spolu s oleji příznivě působí hlavně na játra.

Produkty z ostropestřce

Z této rostlinky se v dnešní době vyrábí poměrně značné množství produktů, které můžete zakoupit buď v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou.

Semena můžete zakoupit samostatně a jsou ideální na přípravu čaje. Před tím, než se vrhnete na přípravu, se je pokuste rozdrtit například v hmoždíři. Zvýšite tím jeho účinky. přípravou je ale doporučujeme rozdrtit, jinak čaj nebude mít takové účinky. Na 1 šálek léčivého čaje se doporučuje použít 1 čajovou lžičku rozdrcených semen, která následně přelijte 250ml vařící vody. Nakonec nechte přibližně 20 mi

Ten správný je lisovaný zastudena a uvádí se, že má velmi blahodárné účinky na lidský organismus. Obvykle stačí jedna až dvě lžičky oleje denně. Můžete si ho přidat například do salátu a denní dávka je splněna.

Pokud nejste příznivci čaje nebo oleje, můžete zkusit formu tablet či tinktury. Na trhu je velký výběr, stačí si jen produkty prostudovat a zkusit je.

Jak užívat Ostropestřec?

Vždy záleží na jak na konkrétním produktu, tak na důvodu proč a jak produkt používat. Vždy si přečtěte informace na příbalovém letáku nebo doporučené dávkování na obalu. Obvykle se ale Ostropestřec mariánský užívá v několikatýdenních kůrách. Olej i čaj se doporučuje užívat 14 až 20 týdnů. Poté na několik týdnů vynecháte a kůru v případě potřeby opět zopakujete. Můžete ji absolvovat dvakrát až třikrát ročně. Během ní byste neměli konzumovat žádné alkoholické nápoje, syntetické léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky.

1. místo

Viridian Milk Thistle

Orientační cena: 500 Kč

Tento produkt obsahuje 90 kapslí za cca 500 korun. Ostropestřec Mariánský od značky Milk Thistle má vysokým obsah aktivní složky silymarin, která dokáže skvěle působit na fyziologickou činnost jater.

Tento produkt neobsahuje žádné syntetické, geneticky modifikované nebo ozařované složky, přídatné látky živočišného původu, konzervační prostředky, umělá barviva, pšeničný lepek, pšenici, laktózu, přidané cukry, kvasnice, stearát hořečnatý ani kyselinu stearovou.

Doporučuje se užívat 1 tableta společně s jídlem.

2. místo

Ostropestřec MycoMedica

Orientační cena: 400 Kč

MycoMedica nabízí 90 kapslí za necelých 400 korun.

Tato směs obsahuje extrakt z ostropestřce o koncentraci 80% silymarinu, 30% extrakt z houby Reishi a extrakt z kořene pampelišky, který směs svými účinky vhodně doplňuje.

Doporučené dávkování je 1 kapsle před jídlem.

3. místo

Swanson Milk Thistle

Orientační cena: 300 Kč

Balení o 250mg obsahuje 120 kapslí za cca 300 korun. 1 kapsle od této značky obsahuje 500 mg ostropestřce. Výrobce doporučuje užívat jednu tobolku 2x – 3x denně s vodou.

4. místo

Ostropestřec bylinné kapsle

Orientační cena: 250 Kč

60 kapslí za cca 250 korun od značky Salvia Paradise obsahují pouze 100% čistý Ostropestřec, který je bohatý na antioxidanty. Doporučené dávkování pro dospělého jsou  3 tobolky 3× denně, děti od tří let 1 tobolku 3× denně a  cca 20 minut před jídlem.

5. místo

Výtažek z ostropestřce mariánského

Orientační cena: 320 Kč

Výtažek z ostropestřce 500 ml od značky EkoMedica Czech můžete pořídit za cca 320 korun. Výrobce doporučuje užívat tento produkt o množství 10 ml 2x denně, minimálně 30 minut před jídlem.

Toto půllitrové balení vydrží cca jeden měsíc.

6. místo

Ostropestřec mletý Salvia Paradise

Orientační cena: 130 Kč

Jedná se o práškovou formu této bylinky. 120 g zakoupíte za cca 130 korun. 

Nejideálnější forma konzumace je rozpustit tento prášek ve vodě nebo oblíbeném nápoji či smoothie. Doporučené dávkování je 1 čajová lžička rozmíchaná v libovolné tekutině, 3x denně.

Závěr

Pokud máte problémy s játry nebo chcete například detoxikovat organismu od volných radikálů, bude tato bylina volba, kterou nesáhnete vedle. Pokud si nejste jistí, určitě se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Kam dál?

Rate this post