TOP 12: Nejlepší Ginkgo Biloba – účinky, recenze a diskuze

Co je to Ginko Biloba a jaké má účinky na naše tělo? Jak vybrat nejlepší doplněk s Ginko Bilobou? Recenze, zkušenosti, diskuze.

TOP  1. místo

Salvia Paradise

Orientační cena: 400 Kč
120 rostlinných kapslí obsahuje 100 % mletých listů Ginkgo biloby, která přispívá k normální činnosti mozku, podporuje kognitivní funkce a duševní rovnováhu. Výborný pro studeny, lidi s psychicky náročným zaměstnáním nebo starší osoby.
2. místo

Viridian

Orientační cena: 370 Kč

Výborné kapsle špičkové kvality a čistoty obsahují pouze čisté směsi bioaktivních složek, které jsou rychle vstřebatelné do těla. Množství extraktu Ginkgo v jedné kapsli (66 mg) je ekvivalentní 3300 mg celých listů.

3. místo

Jamieson

Orientační cena: 400 Kč

Ginkgo biloba od značky Jamieson podporuje periferní krevní oběh, pomáhá udržovat dobrou paměť, pomáhá zachovávat kognitivní funkce i s narůstajícím věkem. Produkt bez éček, lepku či přidaného cukru.

Dvanáct nejlepších produktů s ginkgo bilobou

Co je to Ginkgo Biloba?

Ginkgo biloba je strom, který můžete v češtině znát i pod názvem jinan dvoulaločný. Je to taková specifická rostlina, která přežila miliony let. Má doslova tuhý kořínek a to je dobře, protože dokáže lidem hodně pomoci.

Uvádí se, že ginkgo biloba je součástí naší planety už cca 250 milionů let.

Ginkgo biloba má velkoplošné listy, která obsahují volná semena. Tento strom dosahuje zhruba 30 až 40 metrů, takže je to opravdu řádný kus „dřeva“. Má sytě zelené listy s voskovou vrstvou o šířce cca 13 cm a délce cca 14 cm. Na podzim listy mění barvu ze zelené na okrově žlutou.

V Asii se dřevo z tohoto ztepilého stromu používá ke stavbám domů a dřevořezbě. A víte proč? Protože ho nenapadají škůdci. Úžasné, že?

Jinan je jednopohlavní a to znamená, že má buď samčí nebo samičí květy. Nikdy ne obojí.

První květy se na tomto krásném stromě objevují tehdy, když dosáhne věku kolem 30 let. Je to velmi silný a odolný strom, který opravdu statečně čelí všem škodlivým látkám v ovzduší. 

O ginkgo bilobě se říká, že je to strom dlouhověkosti a vlastně oprávněně. Obsahuje totiž poměrně velké množství biologicky aktivních látek, které chrání lidské buňky před procesem stárnutí a působí komplexně jako silný antioxidant.

V současné době se pro léčivé účinky používá extrakt, jehož účinky jsou prokázané farmakologickými studiemi.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se ginkgo sbírá?

Sezona jinanu je de facto od jara do podzimu. V mezidobí jaro až léto se sbírají listy a na podzim zase zralé plody. Obě dvě sběrné části se musí dále zpracovávat a finálně se k nám dostanou ve formě tablet či například kapiček.

Jaké má účinky?

Účinky tohoto životodárného stromu jsou veliké. Pojďme si je představit:

 • Podporuje funkce mozku a celé nervové soustavy.
 • Dokáže fungovat jako prevence neurologických onemocnění, jako je například demence. 
 • Má silné protizánětlivé účinky.
 • Podporuje psychickou pohodu a může se používat jako podpůrný prostředek léčby u úzkostí nebo depresí.
 • Zlepšuje sluch a zrak.
 • Aktivně bojuje proti nezdravému stresu.
 • Může se používat jako preventivní prostředek vzniku rakoviny.
 • Tlumí PMS.
 • Působí i jako analgetikum.
 • Zvyšuje koncentraci a zlepšuje paměť.

Jaké látky obsahuje?

Je důležité si říci, že jiné látky obsahují semena a jiné zase listy. Pojďme si to trošku více specifikovat:

Uvádí se, že syrová semínka tohoto stromu mají stejně kalorií jako brambory. Když se usuší, jejich hodnota ale ještě paradoxně stoupá. Je to kvůli tomu, že následkem procesu sušení ztrácí vodu a zvyšuje se podíl vitamínů a minerálů.

A u semen je tedy vysoký obsah:

 • Bílkovin.
 • Aminokyselin.
 • Vitamin C3.
 • Vitamín B3.
 • Vitamín B1.
 • Draslíku.
 • Mědi.
 • Železa.
 • Ginnolu.
 • Kyseliny ginkgolové.

Říká se, že listy jinanu jsou zázračné. A kdo ví, možná to tak opravdu je. Obsahují totiž tyto unikátní a důležité látky:

 • Flavonoidy.
 • Terpenoidy.

Jak a kdy ji užívat?

Vždy je důležité řídit se pokyny na obalu. Každý produkt se může od jiného trošku lišit, a proto je zásadní dodržovat předem určené dávkování. 

Obecně je ale denní dávka cca 120-240 mg a nejčastěji se užívá po jídle.

Na co si dát pozor?

 • Listy i plody jinanu obsahují silný kontaktní alergen, proto se mohou používat pouze extrakty. Pokud uvažujete o tom, že byste dali doplněk s ginkgo dětem, tak to nedělejte, protože je určena pouze jedincům od 18 let.
 • Neztrácejte trpělivost, protože benefitní účinky se objevují za cca 4-6 týdnů.
 • Buďte velmi obezřetní při kombinování s jinými léky – například medikamenty na ředění krve, analgetika jako ibuprofen, aspirin a další.
 • Veškeré suplementy s jinanem se musí vysadit před chirurgickým zákrokem.

Zajímavosti o ginkgo bilobě

 • Listy tohoto stromu se velmi často využívají ve farmacii. Komplex látek v nich obsažený totiž dokáže rozšiřovat cévy a může se užívat preventivně proti náhlým mozkovým příhodám či infarktu myokardu.  
 • Jaroslav Foglar použil jinan ve své knize Stínadla se bouří.
 • U nás v Čechách je chráněno 47 památných jinanů dvoulaločných. Nejstarší je možné nalézt na Děčínsku, kde má tento krasavec už úctyhodných 250 let. 
 • Je dokázané, že jeden jinan přežil atomový výbuch v Hirošimě.

1. místo

Salvia Paradise Ginkgo biloba

Orientační cena: 400 Kč

Ginkgo biloba v kapslích od české značky Salvia Paradise funguje jako účinný antioxidant a působí příznivě na mikrocirkulaci krve a funkci periferního oběhového systému. Dále také podporuje zdravý zrak a sluch. Přispívá k normální činnosti mozku, podporuje kognitivní funkce a duševní rovnováhu. 

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2 kapsle 3× za den, ideálně 20 minut před jídlem.

A raději se poraďte s lékařem, protože může snižovat srážlivost krve.

A cena? Cca 400 korun.

2. místo

Viridian Ginkgo biloba

Orientační cena: 370 Kč

60 kapslí s ginkgo bilobou od značky Viridian obsahuje až 24 % ginkgo flavonových glykosidů a 6 % terpen laktonů. Množství extraktu ginkgo biloby v jedné kapsli je 66 mg. Produkt obsahuje pouze čisté směsi bioaktivních složek, které jsou rychle vstřebatelné.

Jedná o 100% ekologický produkt, který není testován na zvířatech a kapsle jsou z rostlinného přírodního materiálu, tudíž se hodí jak pro vegetariány i vegany.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 1 kapsli denně s jídlem.

A cena? Cca 370 korun.

3. místo

Jamieson Ginkgo biloba

Orientační cena: 400 Kč

Ginkgo biloba v tabletách od značky Jamieson obsahuje až 40 mg v jedné dávce. Ginkgo biloba podporuje periferní krevní oběh, pomáhá udržovat dobrou paměť a zachovávat kognitivní funkce.

A jak tento produkt brát? Doporučuje se užívat 1 tabletu jednou za dva dny a ideálně s jídlem. Poraďte se s lékařem o užívání doplňku stravy déle než 8 měsíců.

A cena? Cca 400 korun.

4. místo

Ecce Vita Ginkgo biloba BIO

Orientační cena: 470 Kč

Balení ginkgo biloby od značky Ecce Vita obsahuje 20 ampulí ze speciálního skla. V každé ampuli je vodní výluh z cca 1 gramu listů jinanů dvoulaločního. A s čím vám tento produkt pomůže?

 • Podporuje normální činnost mozku.
 • Podporuje duševní rovnováhu.
 • Má příznivý vliv na kognitivní funkce.
 • Je to silný antioxidant.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát jednu ampuli denně. Tu klidně přidejte do sklenice vody nebo oblíbeného nápoje. Nejprve zlomte jeden konec ampule ze speciálního skla a nechte tekutinu vytéct. Místo ulomení je naznačené bílou barvou.

A cena? Cca 470 korun.

5. místo

The Organic Pharmacy Memory Drops

Orientační cena: 550 Kč

Tyto kapičky s extraktem z ginkgo biloby na podporu paměti se skvěle dávkují a můžete je dát i do vody nebo jiného nápoje. Hodí se i při nadměrném stresu a vyčerpání, zlepšují kognitivní funkce mozku a posilují paměť. 

A jak užívat? Berte 10‒15 kapek 2× nebo 3× denně a nakapejte je do sklenice vody či džusu.

A cena? Cca 550 korun.

6. místo

Nature´s finest Ginkgo biloba prášek

Orientační cena: 200 Kč

Tento prášek z ginkgo biloby neobsahuje žádný přidaný cukr ani plnidla. Hodí se pro každého, kdo chce zlepšit svou paměť a kognitivní funkce.

Prášek můžete rozmíchat ve vodě, smoothie nebo například džusu.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat 0,5 – 1,5 g za den.

A cena? Cca 200 korun.

7. místo

Nástroje Zdraví Kognifit BIO

Orientační cena: 360 Kč

Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje unikátní kombinaci BIO ginkgo biloby a BIO extraktu z rozmarýnu s vysokým obsahem kyseliny rozmarýnové, který podporuje duševní výkonnost a psychické zdraví. 

Produkt podporuje:

 • Normální trávení.
 • Přirozenou obranyschopnost.
 • Vylučování a funkci ledvin.

A jak dávkovat? Berte 1-2 kapsle denně.

A cena? Cca 360 korun.

8. místo

Flora Natura Ginkgo Biloba BIO

Orientační cena: 400 Kč

Ginkgo biloba ve formě ampulek se skvěle a jednoduše používá a výborně se hodí pro lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou užívat tobolky nebo kapsle. Ampulky příznivě ovlivňují kognitivní činnost, pozitivně působí na oběhový systém, na mikrocirkulaci krevního systému a periferní oběhový systém, přispívají k udržení duševní rovnováhy a mají významné antioxidační účinky.

A jak produkt používat? Ampulku uchopte ručníkem nebo utěrkou, odlomte jednu stranu ampulky, nakloňte ji nad skleničku a odlomte druhou stranu. Doporučuje se užívat 3 ampulky za den a vždy před jídlem.

A jaká je cena? Něco málo přes 400 korun.

9. místo

NOW Ginkgo Biloba Double Strenght

Orientační cena: 650 Kč

Produkt ginkgo biloba od americké značky NOW obsahuje standardizovaný výtažek z ginkgo biloby v prvotřídní kvalitě. Obsahuje alespoň 24 % flavonoidových glykosidů a 6 % terpenoidních laktonů, což je ověřeno analýzou nezávislé laboratoře. 

Produkt podporuje duševní rovnováhu, mikrocirkulaci krevního systému, posiluje kognitivní funkce i periferní krevní oběh.

A jak dávkovat? Doporučuje se užívat polovinu obsahu kapsle denně.

A cena? Cca 650 korun.

10. místo

Herba Medica Ginkgo Forte

Orientační cena: 450 Kč

Kapsle s ginkgo od bulharské značky Herba Medica obsahují až 40 mg extraktu a 150 mg listů v jedné tobolce. 

Produkt pomáhá s duševní rovnováhou, podporuje kognitivní funkce, je to silný antioxidant a podporuje periferní oběhový systém.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 1-2 kapsle denně po jídle.

A jaká je cena? Cca 450 korun.

11. místo

Doctor’s Best Extra Strength Ginkgo

Orientační cena: 350 Kč

Extra Strength Ginkgo obsahuje standardizovaný výtažek z Ginkgo biloby v prvotřídní kvalitě. Obsahuje minimálně 24 % flavonoidových glykosidů a 6 % terpenoidních laktonů, což je také ověřeno analýzou nezávislé laboratoře. Ginkgo podporuje duševní rovnováhu, mikrocirkulaci krevního systému, posiluje kognitivní funkce nebo periferní krevní oběh.

A jak dávkovat? Výrobce radí brát 1 kapsli denně s jídlem.

A cena? Cca 350 korun.

12. místo

Golden Nature Ginkgo Biloba

Orientační cena: 280 Kč

Tento produkt ve formě tablet obsahuje silný extrakt z listů 50:1 s deklarovaným obsahem flavonových glykosidů 24 % a terpenických laktonů 6 % v jedné kapsli.

A jak ho užívat? Doporučuje se brát 1 tabletu za den s jídlem nebo bezprostředně po něm.

A cena? Cca 280 korun.

Závěrem

Ginkgo biloba, nebo chcete-li jinan dvoulaločný, je strom, který předchází jeho pověst. Pro své rozsáhlé benefity se používá na širokospektrálním medicínském poli – od léčby psychiky až po kardiovaskulární onemocnění. V lékárnách či obchodech se zdravou výživou můžete nalézt velké množství doplňků stravy právě s jinanem. Vybírejte z rozdílných forem – od kapslí až po kapky. Vyberte si to, co je pro vás nejlepší. Nezřídka se stává, že nejsou lidé schopni polykat kapsle a proto je zde alternativa zmíněných kapek nebo tinktur. Pokud si nevíte rady, nebojte se poradit se svým lékařem nebo prodejcem ve specializovaném obchodě – určitě společně najdete to nejvhodnější řešení.

Ginkgo je vhodné až pro dospělé od 18 let, na to nezapomínejte a dětem tyto suplementy určitě nedávejte. Obecně se tyto doplňky stravy hodí pro osoby s poruchou koncentrace či paměti, pro jedince s psychickými problémy nebo pro ty, kteří chtějí žít zdravě a dodržovat jakousi prevenci možných onemocnění.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Jinan dvoulaločný

[2] Diplomová práce (CZ): Stanovení kyseliny ginkgolové metodou HPLC

[3] Healthline (ENG): 12 Benefits of Ginkgo Biloba (Plus Side Effects & Dosage)

[4] PubMed Central (ENG): Ginkgo biloba extract improves coronary blood flow in healthy elderly adults: role of endothelium-dependent vasodilation

[5] PubMed Central (ENG): Advances in the Studies of Ginkgo Biloba Leaves Extract on Aging-Related Diseases

4.7/5 (Počet hlasů: 14)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »