Korálovec ježatý (hericium) – účinky a recenze

Shrnutí: Korálovec ježatý, hericium nebo lion's mane, to jsou pouze různá jména pro jednu a tu samou medicinální houbu, která má mnohé zdravotní přínosy pro lidský organismus. Mimo jiné se jedná o přírodního pomocníka proti úzkostem a depresi. Zaujalo vás to? Pak se mrkněte na srovnání nejlepších suplementů s korálovcem ježatým, které jsem pro vás srovnala níže v článku:

 • První místo u mě vyhrál suplement MycoMedica Hericium, který nabízí optimální koncentraci čistých houbových extraktů s 30 % polysacharidů, což zajišťuje maximální účinnost všech obsažených složek.
 • Na 2. místo jsem vybrala MycoMedica MycoStress, což je směsice hericia a čínských bylinek pro odblokování energetických shluků, které podle tradiční čínské medicíny předcházejí téměř všem onemocněním.
 • Třetí místo jsem udělila kapslím Blendea Mushrooms BIO Organic, které kromě hericia obsahují také reishi, chagu, maitake, shiitake, cordyceps a tremellu pro podporu celkové vitality organismu.

A co se v článku dozvíte dále?

Co je korálovec ježatý neboli hericium nebo také „lví hříva“ v angličtině?[1] K čemu se používá a jaké jsou jeho zdravotní benefity na lidský organismus.[4][6]

TOP  1. místo

MycoMedica Hericium

Orientační cena: 700 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o účinné kapsle od české značky MycoMedica, které vynikají optimální koncentrací vysoce kvalitních a čistých výtažků z korálovce ježatého (Hericium erinaecus). Ty se navíc získávají šetrnou horkovodní extrakcí.

2. místo

MycoMedica MycoStress

Orientační cena: 700 Kč
Proč 2. místo?

Neboť tato směs hericia a bylinek byla sestavena na principech tradiční čínské medicíny tak, aby pomáhala odblokovat negativní energetické shluky, které podle východní filozofie předcházejí téměř všem onemocněním.

3. místo

Mushrooms BIO Organic

Orientační cena: 430 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jsou to přírodní kapsle z BIO surovin obsahující nejen korálovec ježatý, ale také dalších sedm funkčních hub. Produkt přispívá ke zdraví na mnoha frontách, konkrétně korálovec příznivě působí na duševní stav a žaludek.

Deset nejlepších produktů hericium (korálovec ježatý)

 1. MycoMedica Hericium 700 Kč (90 kapslí)
 2. MycoMedica MycoStress 700 Kč (180 tablet)
 3. Blendea Mushrooms BIO Organic 430 Kč (60 kapslí)
 4. Yaomedica Hericium 300 Kč (50 ml)
 5. BrainMax Pure Lion's Mane prášek 360 Kč (100 g)
 6. Superionherbs Hericium Lví hříva 1000 Kč (90 kapslí)
 7. Nupreme Hericium 500 Kč (100 kapslí)
 8. Lion's Mane Mushroom Coffee Powder 360 Kč (10× 2,5 g)
 9. Golden Nature Hericium 500 Kč (100 kapslí)
 10. KÄÄPÄ Lion's Mane Mushroom Tincture 650 Kč (30 ml)

Co je to korálovec ježatý?

Korálovec ježatý neboli hericium je vzácná medicínská houba, která parazituje na listnatých stromech, zejména na bucích a dubech. V České republice se objevuje vzácně. Můžete ji potkat na podzim v chráněných oblastech, například v Brdech, v Českém Švýcarsku, na Křivoklátsku, ale i v moravském Podyjí a moravskoslezském Poodří. Roste na živých i mrtvých kmenech (až několik metrů nad zemí) nebo pařezech. Svým vzhledem připomíná, alespoň našim krajanům, bodliny ježka. V anglicky mluvících zemích se této houbě říká lion's mane, neboli lví hříva.

Jak se využívá?

Korálovec ježatý je s oblibou užíván v kuchyni i medicíně, a to hlavně v Koreji, Japonsku, Číně a Indii.[1] Jí se syrový, sušený, vařený, vylouhovaný v horké vodě poslouží jako chutný čaj. Chuť této houby někteří připodobňují k chuti mořských plodů.

 • Tento typ houby a extrakty z ní jsou pro lidský organismus bezpečné a to i ve vysokých dávkách. Potenciálně nebezpečné však mohou být pro ty, kteří trpí alergickými reakcemi na houby.[2][3]

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má korálovec ježatý účinky a benefity?

Korálovec ježatý obsahuje bioaktivní látky, které mají příznivý účinek na lidské tělo. S čím vám může pomoci?

Korálovec ježatý obsahuje takové sloučeniny, které dokážou posílit mozkové buňky a ochránit je před poškozením způsobeným Alzheimerovou chorobou.[4][5]

Více než jedna třetina obyvatel západního světa se potýká s úzkostmi nebo depresemi. Podle studie mají extrakty z korálovce protizánětlivé účinky, které mohou potlačit symptomy úzkosti.[6] Také umí regenerovat mozkové buňky v té části mozku, která je zodpovědná za zpracování paměti a emocí.[7][8]

Může pomoci u závažných případů úrazů nervového systému a zrychlit proces uzdravování.[9][10]

Korálovec ježatý blahodárně působí na zdraví žaludku a může být účinným pomocníkem v léčbě žaludečních vředů.[11]

Vysoký cholesterol, obezita, nesprávná životospráva, to vše může přispět k srdečním onemocněním. Když se cholesterol spojí s kyslíkem, dochází k oxidaci, která může vést k poškozování (kornatění) cév, což může skončit například infarktem nebo mozkovou mrtvicí. Extrakt z korálovce ježatého tuto oxidaci zmírňuje.[12]

Diabetes je chronické onemocnění, při kterém tělo není schopno správně využívat cukr (glukózu) v krvi. Glukóza je hlavní zdroj energie pro buňky v těle, ale pro její využití je potřebný hormon inzulin, který produkuje pankreas. Pokud není řádně léčen, může vést k řadě onemocněním, jako je cukrovka, srdeční choroby, mrtvice, selhání ledvin nebo poškození zraku. Korálovec dokáže snížit hladinu cukru v krvi.[13]

Podle studii dokáže extrakt z korálovce ježatého bojovat s rakovinovými buňkami.[14][15] Vždy je ale nutné nespoléhat jen na tento typ léčby, jedná se pouze o doplněk stravy, který může sloužit k podpoře léčby nebo jako prevence.

Pokud jste si přečetli výčet nemocí, jejichž příznaky může zmírnit, nepřekvapí vás, že je korálovec ježatý hojně oblíbený v celé západní společnosti. Cukrovka, mrtvice, infarkt, deprese, úzkosti, žaludeční problémy, to všechno jsou civilizační nemoci bohatého světa, se kterými se potýkají miliony lidí. Myslete však na to, že vás žádné doplňky zázrakem nevyléčí, a že je k tomu zapotřebí především správný životní styl, work life balance, aktivity, které vám dělají radost. Myslete na sebe a pečujte o své fyzické i mentální zdraví.

1. místo

MycoMedica Hericium

Rostlinné kapsle s optimální koncentrací účinných látek extrahovaných z korálovce ježatého.

Orientační cena: 700 Kč

Proč je Hericium od značky MycoMedica na 1. místě?

Na vrchol svého žebříčku jsem se rozhodla umístit Hericium kapsle značky MycoMedica. Tento výživový doplněk byl totiž speciálně zpracován tak, aby se kapslích zachovalo co největší množství účinných látek. Konkrétně tedy metodou tzv. horkovodní extrakce, během níž dochází k extrahování látek z hub pomocí teplé vody. Během procesu se ze suroviny uvolňují cenné látky, jakými jsou flavonoidy, terpeny a karotenoidy.

Uživatelské recenze

Recenze na kapsle od společnosti MycoMedica jsem našla na nezávislých srovnávačích zbozi.cz a heureka.cz. Na obou těchto portálech se procentuální hodnocení výrobku pohybuje v číslech těsně pod stovkou a skvělé jsou i zdejší komentáře. Zákazníci potvrzují účinky doplňku – konstatují, že jim pomohl například na žaludeční obtíže nebo přispěl ke zlepšení imunitního systému. Podle zkušeností tobolky nemají vedlejší účinky. Plus někteří z uživatelů píší, že jsou spokojeni i s cenou produktu.

Dále o produktu

Hericium kapsle značky MycoMedica jsou rostlinným výživovým doplňkem, který se  doporučuje užívat po 1 až 2 kapslích denně pět dní v týdnu a poté dva dny vynechat. Po poradě s lékařem je možné dávku navýšit na 3 až 10 kapslí. Kapsle se užívají nalačno, zapíjí se studenou vodou nebo slabým zeleným čajem.

Podle tradiční čínské medicíny korálovec ježatý pomáhá se žaludečními problémy, trávicím ústrojím či se slezinou. Také posiluje činnost mozku.

Za jedno balení, které obsahuje 90 kapslí, zaplatíte cca 700 korun.

2. místo

MycoMedica MycoStress

Kapsle obsahující hericium a další byliny, které podle tradiční čínské medicíny pomáhají odbourávat stres.

Orientační cena: 700 Kč

Proč je doplněk stravy MycoStress od MycoMedica na 2. místě?

Také druhou příčku u mě obsadil výrobek od značky MycoMedica. Tentokrát se jedná kapsle se směsí, která obsahuje nejen korálovec ježatý, ale také další aktivní látky – například mimózu, kurkumu, pivoňku bělokvětou nebo jujubu. Všechny tyto látky podle tradiční čínské medicíny přispívají k odbourávání stresu a pomáhají tak předcházet nemocem, které jsou následkem negativních energetických shluků.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že rovněž recenze na Heurece i na zbozi.cz jsou velice příznivé. Podle zdejších komentářů je MycoStress super produkt, který plní svou funkci a pomáhá. Má zkrátka přesně ty účinky, které jsou zmíněny v návodu. Poměrně dost zákazníků v komentářích píše, že tablety kupují opakovaně a že jsou s nimi spokojení. Podle jejich zkušeností doplněk není návykový, takže ani tohoto není třeba se jakkoli obávat.

Více informací

Podle tradiční čínské medicíny se nahromaděný stres může přenášet na různé části těla, což se může projevit zdravotním nepohodlím nebo pocity úzkosti. Můžeme cítit tlak na hrudi, může se nám špatně nadechovat, můžeme mít problémy v oblasti žaludku nebo ve střevech. Proto je dobré se před pocity vypětí bránit, třeba právě prostřednictvím potravinového doplňku.

MycoMedica je výrobce vitálních hub té nejvyšší kvality. Je jedničkou v Evropě, jeho produkty jsou testovány v nezávislých laboratořích a jedná se o přírodní produkty.

Jedno balení stojí okolo 600 korun a obsahuje 180 tablet. Doporučená dávka je 6 tablet denně (děti od 3 do 12 let tři tablety dvakrát denně). Tablety je potřeba užívat na lačno.

3. místo

Blendea Mushrooms BIO Organic

Účinná přírodní směs z korálovce ježatého a dalších šesti funkčních hub ve veganských kapslích.

Orientační cena: 430 Kč

Proč je suplement Mushrooms BIO Organic od Blendea na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala produktu Mushrooms BIO Organic od české značky Blendea, který je přírodní, BIO a neobsahuje žádná nežádoucí aditiva. Jeho nesporným benefitem pak je, že obsahuje mix sedmi funkčních hub, včetně korálovce ježatého, který utišuje bolest žaludku, působí příznivě na duševní stav a příznivě ovlivňuje léčbu nádorových onemocnění. Kromě korálovce pak doplněk obsahuje také další funkční houby, konkrétně reishi, chagu, shitake, maitake, tremellu a cordyceps.

Uživatelské recenze

Jestli vás tento produkt zaujal, myslím si, že je to skvělá volba, protože značka Blendea je mezi zákazníky oblíbená a v její prospěch hovoří recenze jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz. Lidé si pochvalují, že zboží bývá rychle dodáno, oceňují rychlost a způsob jednání ze strany e-shopu. Mimo to z komentářů vyplývá, že jsou zákazníci velice spokojeni s místním sortimentem (a i já potvrzuju, že je tu z čeho vybírat). Stranou pak nezůstává ani přehledností webu – tu zákazníci také hodnotí velice kladně.

Další informace

Zdraví je komplexní záležitost a jeho udržování vyžaduje soustavnou péči. To je filozofie značky Blendea. Produkty tohoto výrobce jsou veganské, bez konverzačních látek, bez cukru, bez GMO, navíc 100% přírodní. 

A co vám přinesou ostatní funkční houby, které ve výrobku najdete?

 • Reishi posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá normalizovat oběhovou funkci oběhové soustavy.
 • Chaga (česky rezavec šikmý) přispívá ke snížení bolestí břicha, žaludku, jater. Také se dříve používala k léčení tuberkulózy. 
 • Shiitake (= houževnatec jedlý) účinně očišťuje organismus, neboť na sebe dokáže vázat škodlivé kovy a vyloučit je z těla. Také potlačuje příznaky alergií a posiluje žlučník nebo slinivku.
 • Maitake zlepšuje obranyschopnost organismu.
 • Cordyceps je super, protože obsahuje bílkoviny a tuky, vlákninu, minerální látky, kyselinu linolenovou a olejovou, vitamin B12.
 • A tremella pak na sebe dokáže vázat vodu.

Tento „superdoplněk“ vás vyjde na cca 430 korun (60 kapslí).

4. místo

Yaomedica Hericium

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala hericium od Yaomedica?

Dalším produktem, který jsem zařadila do mého žebříčku s nejlepšími produkty s korálovcem ježatým, je tinktura od Yaomedica. Tato firma je mladší sestra známější MycoMedicy, která na trhu působí už 10 let. Proč Yao? Yao znamená v čínštině léčivka. A právě macerováním léčivek, léčivých bylin, vznikají ty nejúčinnější a nejkvalitnější tinktury, které v sobě uchovávají aktivní látky. Tinktury obsahují alkohol, který pomáhá lépe extrahovat účinné látky bylin a podporuje jejich vstřebávání v lidském organismu.  

Tinktura je vhodná pro vegany, bez laktózy a bez lepku. Denní dávku spočítáte jednodušše – užívá se jedna kapka na jeden kg hmotnosti. Dávku rozdělte na polovinu, první polovinu si dejte ráno, druhou večer. Před použitím protřepejte. 50ml lahvička (což je 1100 kapek) vás vyjde na cca 300 korun.

5. místo

BrainMax Pure Lion's Mane (Hericium) prášek

Orientační cena: 360 Kč

Čím mě zaujal prášek Lion's Mane (Hericium) od BrainMax?

Protože korálovec ježatý lze užívat také jako prášek. A tento je z plodnice BIO houby, a můžete si ho přidat do nápoje nebo třeba do polévky. Podle tradiční čínské medicíny je hericium prospěšný hlavně při léčení neurologických problémů, ale také při trávicích potíží a chorobách, se kterými se potýká hlavně západní civilizace: diabetes, srdeční choroby, mentální problémy. Roste v bukových lesích Asie, Severní Ameriky a Evropě. Obsahuje minerály, jako je vápník, železo, hořčík, mangan a draslík, vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B.
100gramové balení stojí cca 360 korun.

6. místo

Superionherbs Hericium Lví hříva

Orientační cena: 1000 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila hericium od Superionherbs?

Protože tyto kapsle HERICIUM mají stoprocentně přírodní složení. V jednom balení naleznete 90 tobolek, v každá tabulka obsahuje vysoký obsah účinných látek a více než 40 % z toho jsou polysacharidy. Tobolky jsou bez přidaných konzervantů a barviv. Jedno balení stojí cca 1000 korun.

Hericium nebo korálovec ježatý je houba, která se často používá v tradiční čínské medicíně (TCM). Používá se jako tonikum pro trávicí systém a pro posílení imunitního systému. Obvykle se užívá čerstvá nebo sušená. Může být použita jako přísada do polévek nebo jídel, nebo se z ní může připravit čaj. V TCM se Hericium používá pro léčbu různých trávicích problémů, jako jsou nadýmání, průjem, bolest břicha nebo zácpa. Dále se užívá pro léčbu anémie, česky zvané chudokrevnost, bolesti hlavy, bolesti kloubů a pro posílení imunity. Britská značka SUPERIONHERBS vyrábí doplňky stravy, které vycházejí z poznatků moderní medicíny i tradice čínské medicíny.

7. místo

Nupreme Hericium

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala hericium od Nupreme?

Síla korálovce ježatého neboli také Lví hřívy má opravdu sílu lva. S čím vším její bioaktivní látky při pravidelném užívání mohou pomoci? Například s problémy s trávením, se špatnou koncentrací a zhoršenou pamětí, neurologickými problémy, oslabeným organismem, premenstruačním syndromem. Užívá se také na podporu duševní pohody.

Kapsle Nupreme se nedoporučuje užívat, pokud právě procházíte nějakým akutním onemocněním, jako je třeba chřipka nebo angína, máte alergii na houby nebo užíváte prášky na ředění krve. 

Doporučené dávkování je 2 až 3 tobolky denně po dobu 3 týdnů s následnou týdenní přestávkou, nebo po dobu pěti dnů s pauzou 2 dny. Jí se nalačno, ideálně 20 až 30 minut před jídlem. Dětem se podává jedna tabletka denně. Balení se 100 kapslemi stojí cca 500 korun.

8. místo

Four Sigmatic Lion's Mane Mushroom Coffee Powder

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem vybrala instantní adaptogenní kávu s obsahem korálovce od Four Sigmatic?

Jelikož tahle káva je zase něco jiného.Že to nezní úplně přesvědčivě? Zkuste tomu dát šanci. Káva posílí mozkovou aktivitu a korálovec ježatý společně s kořenem rhodioly napomůže k duševní pohodě. Instantní káva je pěstována na sopečných půdách jihovýchodní Asie bez použití pesticidů. Boby se opraží, uvaří, odpaří a nakonec usuší a namelou na prášek. Kromě korálovce je káva obohacena také o houbu chaga, která dodává energii. Věděli jste, že ji během druhé světové války Finové používali jako alternativ kávy, která v té době nebyla dostupná? Kořen rhodioly nebo také rozchodnice růžové zlepšuje paměť a pozornost. Značka Four Sigmatic je firma, která se specializuje na zpracování medicinálních hub, adaptogenních rostlin a superpotravin.

Jedno balení stojí 360 korun.

9. místo

Golden Nature Hericium

Orientační cena: 500 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila hericium od Golden Nature?

Máte pocit, že se vám horší paměť, trpíte mozkovou mlhou – stavem, kdy dochází k nedostatečnému výkonu mozku, který se projevuje zmateností, ztrátou koncentrace a sníženou schopností soustředit se? Mozková mlha může být způsobena různými faktory, jako je únava, stres, deprese nebo nedostatek spánku. Korálovec ježatý přispívá k duševní jasnosti. Obsahuje velké množství antioxidantů. Důležitou látkou, kterou obsahuje, je myelin, jenž je naprosto klíčový pro zdraví mozku. Jeho nedostatek může způsobit rozvinutí neurologických onemocnění, například Alzheimerovy choroby.
Jedna želatinová tobolka Golden Nature Hericium obsahuje 30 % polysacharidů. Užívejte dvě kapsle denně a zapijte dostatečným množstvím tekutiny. Jedno balení se 100 kapslemi pořídíte za necelých 500 korun.

10. místo

KÄÄPÄ Lion's Mane Mushroom Tincture

Orientační cena: 650 Kč

Proč jsem vybrala tinkturu z korálovce ježatého od značky KÄÄPÄ?

KÄÄPÄ je moderní finská značka. A víte, kde ve Finsku se rodí většina dobrých nápadu? Samozřejmě, v sauně. Tam se potkala mykoložka, pěstitel hub, marketingový expert a lesní hospodář a nápad byl na světě. KÄÄPÄ Mushrooms mají své lesy, které rostou v čistém prostředí, jsou velmi dobře obhospodařované a díky tomu v nich rostou houby té nejvyšší kvality. KÄÄPÄ Lion`s Mane Mushrooms je tinkutra vyráběná dvojitou extrakcí. Obsahuje tedy maximální množství účinných látek. Tinktura napomáhá k duševnímu zdraví, pomáhá navozovat pocit klidu. Oceňujeme také nádherný vizuál lahviček, který se bude hodit do každé koupelny nebo kuchyně. Doporučená denní dávka jsou 2 ml, je ale možné dávku postupně navyšovat. Tinkturu lze užívat samostatně, nebo ji přimíchat třeba do vody nebo čaje. Doporučuje se užívat 3 měsíce, a pak si dát týdenní pauzu. Jelikož jde o tinkturu, obsahuje alkohol. Jedna lahvička stojí cca 650 korun.

Závěr

Ať už dáváte přednost kapslím nebo tinkturám, dejte této jedinečné houbě šanci. Může vám pomoci před nepříjemnými duševními stavy, neurologickými problémy, jako je třeba mozková mlha, nebo vám zlepšit zažívání. Díky svým bioaktivním látkám je vhodným doplněním jídelníčku pro většinu lidí žijících v hektickém prostředí. Na základě důkladného průzkumu nabídky doplňků stravy s obsahem hericia bych vám doporučila především MycoMedica Hericium, což je suplement, jehož každá kapsle obsahuje 100% čistý 500mg extrakt z korálovce ježatého v optimální koncetraci, aby vám zajistil maximální účinnost. Od stejného a velice kvalitního výrobce pak stojí za vyzkoušení také kapsle MycoMedica MycoStress, které vedle korálovce obsahují další bylinky a společně pomáhají ulevit od stresu, tlaku a nepříjemných pocitů. A dalším skvělým produktem jsou kapsle Blendea Mushrooms BIO Organic, což je opět mix ingrediencí, v tomto případě medicinálních hub včetně korálovce ježatého v BIO kvalitě, které blahodárně působí na imunitu, oběhovou soustavu i cholesterol.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[16] Wikipedie (CZ): Korálovec ježatý

[17] Wikipedie (CZ): Korálovec (houba)

[18] Healthline (ENG): 9 Health Benefits of Lion’s Mane Mushroom (Plus Side Effects)

[19] PubMed Central (ENG): Chemistry, Nutrition, and Health-Promoting Properties of Hericium erinaceus (Lion's Mane) Mushroom Fruiting Bodies and Mycelia and Their Bioactive Compounds

[20] PubMed Central (ENG): Hericium erinaceus: an edible mushroom with medicinal values

4.7/5 (Počet hlasů: 26)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »