Korálovec ježatý (hericium) – účinky a recenze

Co je korálovec ježatý neboli hericium nebo v angličtině lion's mane? K čemu se používá a který je ten nejlepší? Diskuze, zkušenosti a tipy.

TOP  1. místo

MycoMedica Hericium

Orientační cena: 700 Kč

Hericium značky MycoMedia vyniká optimální koncentrací vysoce kvalitních a čistých houbových extraktů s 30 % polysacharidů, což zajišťuje maximální účinnost všech obsažených složek.

2. místo

MycoMedica MycoStress

Orientační cena: 600 Kč

Směs medicinální houby Hericium a čínských bylinek je sestavena na principech tradiční čínské medicíny pro odblokování energetických shluků, které podle ní předcházejí téměř všem onemocněním.

3. místo

Lion's Mane tinktura

Orientační cena: 650 Kč

Korálovec ježatý od značky KÄÄPÄ se pěstuje na venkovní farmě ve Finsku. Dvojitá extrakce hub zajišťuje, že každá lahvička tinktury je velmi účinná, se všemi důležitými extrahovanými sloučeninami.

Deset nejlepších produktů hericium (korálovec ježatý)

Co je to korálovec ježatý?

Korálovec ježatý neboli hericium je vzácná medicínská houba, která parazituje na listnatých stromech, zejména na bucích a dubech. V České republice se objevuje vzácně. Můžete ji potkat na podzim v chráněných oblastech, například v Brdech, v Českém Švýcarsku, na Křivoklátsku, ale i v moravském Podyjí a moravskoslezském Poodří. Roste na živých i mrtvých kmenech (až několik metrů nad zemí) nebo pařezech. Svým vzhledem připomíná, alespoň našim krajanům, bodliny ježka. V anglicky mluvících zemích se této houbě říká lion's mane, neboli lví hříva.

Jak se využívá?

Korálovec ježatý je s oblibou užíván v kuchyni i medicíně, a to hlavně v Koreji, Japonsku, Číně a Indii. Jí se syrový, sušený, vařený, vylouhovaný v horké vodě poslouží jako chutný čaj. Chuť této houby někteří připodobňují k chuti mořských plodů.

Tento typ houby a extrakty z ní jsou pro lidský organismus bezpečné a to i ve vysokých dávkách. Potenciálně nebezpečné však mohou být pro ty, kteří trpí alergickými reakcemi na houby.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má korálovec ježatý účinky a benefity?

Korálovec ježatý obsahuje bioaktivní látky, které mají příznivý účinek na lidské tělo. S čím vám může pomoci?

Korálovec ježatý obsahuje takové sloučeniny, které dokážou posílit mozkové buňky a ochránit je před poškozením způsobeným Alzheimerovou chorobou.

Více než jedna třetina obyvatel západního světa se potýká s úzkostmi nebo depresemi. Podle studie mají extrakty z korálovce protizánětlivé účinky, které mohou potlačit symptomy úzkosti. Také umí regenerovat mozkové buňky v té části mozku, která je zodpovědná za zpracování paměti a emocí.

Může pomoci u závažných případů úrazů nervového systému a zrychlit proces uzdravování.

Korálovec ježatý blahodárně působí na zdraví žaludku a může být účinným pomocníkem v léčbě žaludečních vředů.

Vysoký cholesterol, obezita, nesprávná životospráva, to vše může přispět k srdečním onemocněním. Když se cholesterol spojí s kyslíkem, dochází k oxidaci, která může vést k poškozování (kornatění) cév, což může skončit například infarktem nebo mozkovou mrtvicí. Extrakt z korálovce ježatého tuto oxidaci zmírňuje.

Diabetes je chronické onemocnění, při kterém tělo není schopno správně využívat cukr (glukózu) v krvi. Glukóza je hlavní zdroj energie pro buňky v těle, ale pro její využití je potřebný hormon inzulin, který produkuje pankreas. Pokud není řádně léčen, může vést k řadě onemocněním, jako je cukrovka, srdeční choroby, mrtvice, selhání ledvin nebo poškození zraku. Korálovec dokáže snížit hladinu cukru v krvi.

Podle studii dokáže extrakt z korálovce ježatého bojovat s rakovinovými buňkami. Vždy je ale nutné nespoléhat jen na tento typ léčby, jedná se pouze o doplněk stravy, který může sloužit k podpoře léčby nebo jako prevence.

Pokud jste si přečetli výčet nemocí, jejichž příznaky může zmírnit, nepřekvapí vás, že je korálovec ježatý hojně oblíbený v celé západní společnosti. Cukrovka, mrtvice, infarkt, deprese, úzkosti, žaludeční problémy, to všechno jsou civilizační nemoci bohatého světa, se kterými se potýkají miliony lidí. Myslete však na to, že vás žádné doplňky zázrakem nevyléčí, a že je k tomu zapotřebí především správný životní styl, work life balance, aktivity, které vám dělají radost. Myslete na sebe a pečujte o své fyzické i mentální zdraví.

1. místo

MycoMedica Hericium

Orientační cena: 700 Kč

Hericium kapsle značky MycoMedica je rostlinný výživový doplněk, který byl speciálně zpracován proto, aby bylo v kapslích ponecháno co největší množství účinných látek. Jedná se o metodu horkovodní extrakce – tedy metodu pro extrakci látek z rostlin pomocí teplé vody. Během procesu se rostlinné suroviny namáčejí v teplé vodě, aby se uvolnily cenné látky, jako jsou flavonoidy, terpeny a karotenoidy. Používá se u pro získání léčivých látek z bylin, ale také pro aroma a barviv z koření a květin. Podle tradiční čínské medicíny korálovec ježatý pomáhá s žaludečními problémy, rovněž s potížemi v trávicím ústrojí a ve slezině. Také posiluje činnost mozku.

Dávkování je různé. Běžně se doporučuje užívat 1 až 2 kapsle denně pět dní v týdnu, dva dny poté vynechat. Po poradě s lékařem je možné dávku navýšit na 3 až 10 kapslí. Kapsle se užívají na lačno, zapíjí se studenou vodou nebo slabým zeleným čajem.

Za jedno balení, které obsahuje 90 kapslí, zaplatíte cca 700 korun.

2. místo

MycoMedica MycoStress

Orientační cena: 600 Kč

Podle tradiční čínské medicíny předchází téměř každému onemocnění energetický shluk. Stres a nahromaděné emoce mohou být spouštěči nemocí. Takzvaná somatizace stresu znamená přenos stresu na různé části těla, které se mohou projevit tlaky nebo pocity úzkosti. Můžeme cítit tlak na hrudi, může se nám špatně nadechovat, můžeme mít problémy v oblasti žaludky nebo ve střevech. Ovlivňuje i menstruační cyklus. Tento stres je potřeba odbourat. A právě tuto vlastnost má podle TCM extrakt z korálovce ježatého a další účinné látky obsažené v každé kapsli. Jsou jimi mimóza, kurkuma, pivoňka bělokvětá a jujuba. Balení obsahuje 180 tablet a doporučená dávka je 6 tablet denně (děti od 3 do 12 let tři tablety dvakrát denně). Tablety je potřeba užívat na lačno.

MycoMedica je výrobce vitálních hub té nejvyšší kvality. Je jedničkou v Evropě, její produkty jsou testovány v nezávislých laboratořích a jedná se o přírodní produkty.

180 tablet stojí okolo 600 korun.

3. místo

KÄÄPÄ Lion's Mane Mushroom Tincture

Orientační cena: 650 Kč

KÄÄPÄ je moderní finská značka. A víte, kde ve Finsku se rodí většina dobrých nápadu? Samozřejmě, v sauně. Tam se potkala mykoložka, pěstitel hub, marketingový expert a lesní hospodář a nápad byl na světě. KÄÄPÄ Mushrooms mají své lesy, které rostou v čistém prostředí, jsou velmi dobře obhospodařované a díky tomu v nich rostou houby té nejvyšší kvality. KÄÄPÄ Lion`s Mane Mushrooms je tinkutra vyráběná dvojitou extrakcí. Obsahuje tedy maximální množství účinných látek. Tinktura napomáhá k duševnímu zdraví, pomáhá navozovat pocit klidu. Oceňujeme také nádherný vizuál lahviček, který se bude hodit do každé koupelny nebo kuchyně. Doporučená denní dávka jsou 2 ml, je ale možné dávku postupně navyšovat. Tinkturu lze užívat samostatně, nebo ji přimíchat třeba do vody nebo čaje. Doporučuje se užívat 3 měsíce, a pak si dát týdenní pauzu. Jelikož jde o tinkturu, obsahuje alkohol. Jedna lahvička stojí cca 650 korun.

4. místo

Blendea Mushrooms BIO Organic

Orientační cena: 430 Kč

Zdraví je komplexní záležitost, jehož zlepšování a udržování vyžaduje soustavnou péči. To je filozofie značky Blendea. Jejich produkty jsou veganské, bez konverzačních látek, bez cukru, 100% přírodní, bez GMO. Mushrooms BIO Organic obsahuje mix sedmi funkčních hub včetně korálovce ježatého, který utišuje bolest žaludku, působí příznivě na duševní stav a příznivě ovlivňuje léčbu nádorových onemocnění. Kromě korálovce pak doplněk obsahuje další funkční houby. Jaké? 

Reishi, která posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá normalizovat oběhovou funkci oběhové soustavy. Chaga neboli česky rezavec šikmý pochází z Číny, kde je pro své blahodárné účinky na lidské tělo využíván už tisíce let. Pomůže s bolestmi břicha, zánětům žaludku, nemoci jater nebo srdce. Také se dříve používala k léčení tuberkulózy. 

Další houbou je Shiitake. I když ji zřejmě znáte  pod tímto názvem, hodí se říct i ten český. Jedná se houževnatce jedlého, houba pochází z Asie, a kromě toho, že je velmi chutná, účinně očišťuje organismus a to tak, že na sebe dokáže vázat škodlivé kovy a vyloučit je z těla. Potlačuje příznaky alergií a posiluje žlučník nebo slinivku. Posledními třemi houbami je Maitake, která zlepšuje obranyschopnost lidského organismu, a Cordyceps, která obsahuje bílkoviny a tuky, vlákninu, minerální látky, kyselinu linolenovou a olejovou a vitamin B12, a Tremella, která dokáže vázat vodu.
Tento „superdoplněk“ stojí cca 430 korun.

5. místo

Superionherbs Hericium Lví hříva

Orientační cena: 980 Kč

Hericium nebo korálovec ježatý je houba, která se často používá v tradiční čínské medicíně (TCM). Používá se jako tonikum pro trávicí systém a pro posílení imunitního systému. Obvykle se užívá čerstvá nebo sušená. Může být použita jako přísada do polévek nebo jídel, nebo se z ní může připravit čaj. V TCM se Hericium používá pro léčbu různých trávicích problémů, jako jsou nadýmání, průjem, bolest břicha nebo zácpa. Dále se užívá pro léčbu anémie, česky zvané chudokrevnost, bolesti hlavy, bolesti kloubů a pro posílení imunity. Britská značka SUPERIONHERBS vyrábí doplňky stravy, které vycházejí z poznatků moderní medicíny i tradice čínské medicíny. Kapsle HERICIUM mají stoprocentně přírodní složení. V jednom balení naleznete 90 tobolek, v každá tabulka obsahuje vysoký obsah účinných látek a více než 40 % z toho jsou polysacharidy. Tobolky jsou bez přidaných konzervantů a barviv. Jedno balení stojí cca 980 korun.

6. místo

Nupreme Hericium

Orientační cena: 440 Kč

Síla korálovce ježatého neboli také Lví hřívy má opravdu sílu lva. S čím vším její bioaktivní látky při pravidelném užívání mohou pomoci? Například s problémy s trávením, se špatnou koncentrací a zhoršenou pamětí, neurologickými problémy, oslabeným organismem, premenstruačním syndromem. Užívá se také na podporu duševní pohody.

Kapsle Nupreme se nedoporučuje užívat, pokud právě procházíte nějakým akutním onemocněním, jako je třeba chřipka nebo angína, máte alergii na houby nebo užíváte prášky na ředění krve. 

Doporučené dávkování je 2 až 3 tobolky denně po dobu 3 týdnů s následnou týdenní přestávkou, nebo po dobu pěti dnů s pauzou 2 dny. Jí se nalačno, ideálně 20 až 30 minut před jídlem. Dětem se podává jedna tabletka denně. Produkt stojí cca 440 korun.

7. místo

Golden Nature Hericium

Orientační cena: 500 Kč

Máte pocit, že se vám horší paměť, trpíte mozkovou mlhou – stavem, kdy dochází k nedostatečnému výkonu mozku, který se projevuje zmateností, ztrátou koncentrace a sníženou schopností soustředit se? Mozková mlha může být způsobena různými faktory, jako je únava, stres, deprese nebo nedostatek spánku. Korálovec ježatý přispívá k duševní jasnosti. Obsahuje velké množství antioxidantů. Důležitou látkou, kterou obsahuje, je myelin, jenž je naprosto klíčový pro zdraví mozku. Jeho nedostatek může způsobit rozvinutí neurologických onemocnění, například Alzheimerovy choroby.
Jedna želatinová tobolka Golden Nature Hericium obsahuje 30 % polysacharidů. Užívejte dvě kapsle denně a zapijte dostatečným množstvím tekutiny. Jedno balení se 100 kapslemi pořídíte za necelých 500 korun.

8. místo

Four Sigmatic Lion's Mane Mushroom Coffee Powder

Orientační cena: 400 Kč

Zajímavým počinem je káva s houbami. Že to nezní úplně přesvědčivě? Zkuste tomu dát šanci. Káva posílí mozkovou aktivitu a korálovec ježatý společně s kořenem rhodioly napomůže k duševní pohodě. Instantní káva je pěstována na sopečných půdách jihovýchodní Asie bez použití pesticidů. Boby se opraží, uvaří, odpaří a nakonec usuší a namelou na prášek. Kromě korálovce je káva obohacena také o houbu chaga, která dodává energii. Věděli jste, že ji během druhé světové války Finové používali jako alternativ kávy, která v té době nebyla dostupná? Kořen rhodioly nebo také rozchodnice růžové zlepšuje paměť a pozornost. Značka Four Sigmatic je firma, která se specializuje na zpracování medicinálních hub, adaptogenních rostlin a superpotravin.

Jedno balení stojí 400 korun.

9. místo

BrainMax Pure Lion's Mane (Hericium) prášek

Orientační cena: 400 Kč

Korálovec ježatý lze užívat také jako prášek. BIO prášek, který si můžete přidat do nápoje nebo třeba do polévky, je z plodnice houby. Podle tradiční čínské medicíny je houba prospěšná hlavně při léčení neurologických problémů, ale také při trávicích potíží a chorobách, se kterými se potýká hlavně západní civilizace: diabetes, srdeční choroby, mentální problémy. Roste v bukových lesích Asie, Severní Ameriky a Evropě. Obsahuje minerály, jako je vápník, železo, hořčík, mangan a draslík, vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B.
100gramové balení stojí cca 400 korun.

10. místo

YAOMEDICA Hericium

Orientační cena: 300 Kč

Posledním produktem, který jsme zařadili do našeho žebříčku o nejlepší produkty s korálovcem ježatým, je tinktura od YAOMEDICA. Tato firma je mladší sestra známější MycoMedicy, která na trhu působí už 10 let. Proč YAO? Yao znamená v čínštině léčivka. A právě macerováním léčivek, léčivých bylin, vznikají ty nejúčinnější a nejkvalitnější tinktury, které v sobě uchovávají aktivní látky. Tinktury obsahují alkohol, který pomáhá lépe extrahovat účinné látky bylin a podporuje jejich vstřebávání v lidském organismu.  

Tinktura je vhodná pro vegany, bez laktózy a bez lepku. Denní dávku spočítáte jednodušše – užívá se jedna kapka na jeden kg hmotnosti. Dávku rozdělte na polovinu, první polovinu si dejte ráno, druhou večer. Před použitím protřepejte. 50ml lahvička (což je 1100 kapek) vás vyjde na cca 300 korun.

Závěr

Ať už dáváte přednost kapslím nebo tinkturám, doufáme, že dáte této jedinečné houbě šanci. Může vám pomoci před nepříjemnými duševními stavy, neurologickými problémy, jako je třeba mozková mlha, nebo vám zlepšit zažívání. Díky svým bioaktivním látkám je vhodným doplněním jídelníčku pro většinu lidí žijících v hektickém prostředí.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Korálovec ježatý

[2] Wikipedie (CZ): Korálovec (houba)

[3] Healthline (ENG): 9 Health Benefits of Lion’s Mane Mushroom (Plus Side Effects)

[4] PubMed Central (ENG): Chemistry, Nutrition, and Health-Promoting Properties of Hericium erinaceus (Lion's Mane) Mushroom Fruiting Bodies and Mycelia and Their Bioactive Compounds

[5] PubMed Central (ENG): Hericium erinaceus: an edible mushroom with medicinal values

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »