Nejlepší masticha (chioská masticha) – zkušenosti & účinky

Shrnutí: Už jste slyšeli slovo masticha? Buďte na pozoru a nepleťte si ho s matchou. Obě dvě látky jsou pro naše tělo velmi prospěšné, ale každá trochu jinak. V tomto článku se věnuji právě prvně jmenované mastiche, která má blahodárný vliv na lidský organismus, zejména na trávicí trakt. A které produkty s mastichou mi přijdou úplně nejlepší?

 • První místo si u mě získala Masticha Active, což jsou kapsle s chioskou mastichou, lékořicí, přátelskými kvasinkami a s kmenem Lactobacillus, které pečují o zdraví gastrointestinálního traktu.
 • Na 2. místo jsem dala kapsle Masticha Original se 350 mg pravé chioské mastichy na jednu kapsli bez jakýchkoliv příměsí.
 • A na 3. příčku jsem posadila doplněk stravy Masticha Vena, kde chioskou mastichu doprovází OMEGA-3, polyfenoly a flavonoidy, takže se jedná o super kapsle pro dobré trávení, imunitu krevní tlak i cholesterol.

Kromě srovnání deseti nejlepších produktů s mastichou se v článku dozvíte:

Co přesně masticha je,[1] k čemu slouží a jaké má účinky.[2] Odkud pochází originání masticha,[10] jaké jsou možnosti jejího používání a pro koho je vhodná.

TOP  1. místo

Masticha Active

Orientační cena: 1000 Kč
Proč 1. místo?

Protože Masticha Active je spojením originální chioské mastichy s aktivní kulturou přátelských kvasinek Saccharomyces boulardii a speciálním kmenem bakterie Lactobacillus. Jedná se o přírodní produkt bez chemických látek podporující trávení.

2. místo

Masticha Original

Orientační cena: 900 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož se jedná o výbornou, 100% čistou chioskou Mastichu v kapslích bez jakýchkoli přídavných směsí. 350 mg mastichy v jedné kapsli se snadno užívá a zaručuje přesné dávkování. Kapsle přispívají ke správné činnosti gastrointestinálního traktu.

3. místo

Masticha Vena

Orientační cena: 900 Kč
Proč 3. místo?

Neboť v tomto produktu se mísí čistá masticha se spoustou zdraví prospěšných látek, mezi něž patří například extrakt z olivovníku, výtažek z červených hroznů, piperin, resveratrol a další. Produkt podporuje, srdce, cévy nebo třeba imunitu.

Deset nejlepších produktů s mastichou

 1. Masticha Active 1000 Kč (100 kapslí)
 2. Masticha Original 900 Kč (100 kapslí)
 3. Masticha Vena 900 Kč (100 kapslí)
 4. Chios Masticha krystaly 120 Kč (10 g)
 5. Masticlife Masticha + Vitamín D3 1000 Kč (160 kapslí)
 6. Masticlife Prebiotic chios Masticha 990 Kč (160 kapslí)
 7. Masticlife Masticha Strong & Pure 420 (40 kapslí)
 8. Zubní pasta s mastichovým olejem 220 Kč (90 g)
 9. Bragg Bio Jablečný ocet 320 Kč (473 ml)
 10. Chioská Masticha Žvýkačky 40 Kč (13 g)

Co je to masticha?

Jedná se o pryskyřici stromu s názvem Řečík lentišek,[1] který je typický pro řecké středomoří a dorůstá do výšky cca 3 metrů. Masticha a její blahodárné účinky jsou známé už od středověku, cca od 14. století.

 • Masticha je čirá a lepkavá látka, která postupem času mění svou konzistenci – z kapaliny na pevnou látku. Její chuť je nejdříve hořká a trpká, později se mění na sladkou. Finální produkt je sladký s ovocnými a zemitými příchutěmi.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se získává?

Zářezy do stromů se dělají vlastně celý rok a tvrdí se, že by měly zvýšit i množství získané pryskyřice. Zářezy se provádí do kůry na kmeni a na hlavních větvích. Po zářezech ze stromu odtékají mazlavé kapky mastichy.

Jakmile po zářezech steče masticha dolů, po cca dvou týdnech ztuhne. Tato hmota se pak sbírá pod stromem a následně se dělí do kategorií podle velikosti kapek. Nakonec se sebrané kusy myjí a čistí.

Jaké má účinky?

Účinky, které masticha má jsou opravdu velké. Pojďme si je popsat.

 1. Má protizánětlivé účinky pro celý organismus.[2]
 2. Snižuje krevní tlak.[3]
 3. Je antibakteriální.[4]
 4. Snižuje hladinu cholesterolu.[5]
 5. Reguluje množství krevního cukru.[6]
 6. Napomáhá s prevencí zubního plaku.[7]
 7. Pomáhá při žaludečních a zažívacích obtížích.[8]

Jaké je složení mastichy?

Tato středomořská pryskyřice obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, nicméně úplně přesné složení není ještě kompletně známé. Ví se, že obsahuje minimálně 100 benefitních složek, ale popsaných jich je pouze 80. Konkrétně se jedná o tyto skupiny látek:

 • Přírodní polymery – jsou to sloučeniny, které se přirozeně nacházejí v prostředí okolo nás.
 • Aromatické látky, které po zpracování tvoří esenciální oleje. 

Naopak neobsahuje lepek ani alergeny.

Jak se používá?

U nás, v Čechách, má tato pryskyřice certifikaci od Státního zdravotního ústavu na zdravotní nezávadnost. Tvrdí se, že při dlouhodobém užívání mastichy můžete dosáhnout zdravého žaludku a obecně trávicího traktu, budete předcházet vzniku zubního plaku a kazu a mnoho dalším. Můžete ji žvýkat naprosto přírodní, v neopracovaném stavu, nebo zkusit jako formu klasických ovocných žvýkaček.

Úplně prvotní systém použití bylo klasické žvýkání. Vlastně se jednalo o zcela první žvýkačku vůbec.[9] Kousky této pryskyřice se vloží do úst a nejprve se mírně žvýkají předními zuby. Jakmile se hmota trošku změkčí, může se přesunout na zadní zuby a klasicky rozmělňovat. Rozdíl mezi klasickou žvýkačkou a mastichou je, že ji můžete spolknout. Má nasládlou a ovocnou chuť, čistí zuby i celou ústní dutinu a krásně osvěžuje dech.

Masticha se odjakživa přikládala na rány nebo byla součást obvazů. Používala se její drcená forma.

Masticha se stává běžnou součástí kosmetických přípravků – od olejů, přes zubní pasty až po krémy.

Středomořská pryskyřice se používá jako doplněk stravy ve formě tablet, kapslí či tinktur.

Většina těchto produktů obsahuje prášek, jehož cílem a hlavní funkcí je dostat se do trávicího traktu. Kromě naprosto čistých doplňků se prodávají i různé kombinace například s vitamínem D.

Jakou mastichu zvolit?

Nejdůležitější je neobcházet kvalitu a hledat levnější alternativy, nevyplatí se to. Vybírejte originální Chios Mastichu, tedy tu, která pochází z řeckého ostrova Chios.[10] Poznáte ji podle chuti i vůně. Záleží také, jakou formu mastichy chcete a na co ji budete používat. Pokud potřebujete doplněk stravy, například na podporu fyziologických funkcí žaludku, zvolte kapsle nebo drcený prášek. Když chcete mít zdravou dutinu ústní, vybírejte ze žvýkaček nebo krystalů. V neposlední řadě je na trhu dostupná i kosmetika s touto pryskyřicí.

Pro koho je vhodná?

De facto pro všechny. Vyhnout by se jí ale raději měly kojící a těhotné ženy nebo děti do 6 let. Je to z toho důvodu, protože v těchto kategoriích nebyly provedené žádné studie.

Jak mastichu užívat?

Vždy berte v potaz konkrétní produkt a doporučení výrobce na obalu. Když si ani tak nejste jisti, zeptejte se svého lékaře.

Existují doporučení, jak dávkovat mastichu u konkrétních problémů, které jsou ale orientační a vždy je konzultujte s lékařem:

Doporučuje se tato dávka: 1,2 – 1,6 g za den. Užívejte dokud neodezní potíže.

Doporučuje se tato dávka: 1,2 – 1,6 g denně. Užívejte 5 – 8 týdnů.

Doporučuje se tato dávka: 350 – 800 mg denně, po dobu 5 – 16 týdnů.

Doporučuje se tato dávka: 350 – 800 mg denně.

Má masticha vedlejší účinky?

Doposud nebyly popsané žádné vedlejší účinky. Samozřejmě je důležité zmínit, že je užívání této látky velmi individuální a je nezbytné dodržovat pokyny výrobce.

 • Každopádně se nedoporučuje lidem, kteří mají nízký krevní tlak, protože ho může ještě snižovat nebo při užívání s léky, které blokují tvorbu žaludečních šťáv.

1. místo

Masticha Active

Výborný doplněk stravy s obsahem chioské mastichy a dalších látek podporujících zdravé trávení.

Orientační cena: 1000 Kč

Proč je Masticha Active od značky Apothecary na 1. místě?

První místo jsem věnovala produktu Masticha Active, který je zcela přírodní produkt a obsahuje čtyři výjimečné látky. Jako první (a zároveň nosnou) složkou je zde originální chioská masticha, druhou ingrediencí je pak aktivní kultura přátelských kvasinek Saccharomyces boulardii, do třetice tu máme speciální kmen bakterie Lactobacillus reuteri a poslední látkou, která zde figuruje, je DGL extrakt z lékořice. Tato čtveřice má velmi blahodárné benefity pro celý organismus.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (mastichashop.cz) se objevilo velké množství kladných hodnocení. Lidé například konstatují, že při užívání skutečně dochází ke zlepšení zažívacích potíží, a jeden ze zákazníků dokonce píše, že se tak stalo už po třech dnech užívání. Podle komentářů dále masticha pomáhá při problémy s refluxy, s jícnem, nebo třeba při zánětech žaludku. Na Heurece zaznívá rovněž především chvála – konkrétně tito zákazníci pocítili úlevu po týdnu užívání a oceňují, že je produkt certifikovaný, a tudíž dostatečně spolehlivý.

Dále o produktu

Jedno balení obsahuje 100 kapslí a doporučené dávkování doplňku je 3× denně po dvou kapslích, ideálně nalačno. Podle výrobce by mělo jedno balení vydržet na cca 17 dní.

Chioská masticha přispívá mimo jiné k normální činnosti gastrointestinální soustavy.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 1000 korun za 100 kapslí.

2. místo

Masticha Original

100% čistá masticha z řeckého ostrova Chios. Kapsle neobsahují žádné přidané látky.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je Masticha Original na 2. místě?

Druhé místo v žebříčku jsem se rozhodla věnovat produktu Masticha Original rovněž od značky Apothecary, který obsahuje pouze mastichu z řeckého ostrova Chios, a to samostatně, v její čisté podobě. Jedno balení obsahuje 100 kapslí, přičemž v jedné tabletě figuruje 350 mg mastichy. Díky tomu se doplněk snadno užívá a zaručuje přesné dávkování. Tento výrobek přispívá ke správné činnosti gastrointestinálního traktu.

Uživatelské recenze

Také zde se nejprve podívejme na recenze, které se objevily na stránkách e-shopu (mastichashop.cz), podle nichž produkt funguje mimořádně dobře, především tedy na problémy s trávením. Lidé zde píší, že pomáhá při pálení žáhy, některým se výrazně upravilo zažívání. Některým relativně rychle, jiní si museli na výsledky chvíli počkat a vytrvat. Další zákazníci pak dokonce tvrdí, že tyto kapsle berou dlouhodobě a jsou s jejich výsledky spokojení. Dále jsem mrkla na recenze na Heurece a zbozi.cz, podle nichž je produkte jednoduše skvělý a funkční.

Více informací

Výhodou těchto tabletek je, že jsou 100% přírodního původu a nevyvolávají žádné vedlejší účinky.

A jak je dávkovat? Výrobce doporučuje doplněk konzumovat po 2 kapslích, ideálně 3× denně. Nezapomeňte kapsle vždy zapít vodou. Užívat by se měly pravidelně, minimálně 20 minut před jídlem.

Cena za toto balení je cca 900 korun.

3. místo

Masticha Vena

Přírodní kapsle s obsahem chioské mastichy, přírodních extraktů a dalších prospěšných látek.

Orientační cena: 900 Kč

Proč je Masticha Vena na 3. místě?

Třetí příčku u mě obsadil doplněk Masticha Vena (stále od téže značky), neboť v těchto tobolkách se nachází nejen čistá masticha, ale také vysoký podíl polyfenolů a flavonoidů. Díky spojení těchto účinných látek vzniká produkt, který podporuje činnost srdce, cév, činnost imunity. A pro váš klid – u tohoto výrobku nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.

Uživatelské recenze

Také Masticha Vena je vysoce funkčním doplňkem, alespoň soudě dle reakcí na stránkách prodejce (mastichashop.cz). Podle zákazníků, kteří ji vyzkoušeli, pomáhá s úpravou hladiny cholesterolu, se snížením tlaku, s vyprazdňováním nebo třeba s bolestmi břicha (způsobenými špatným zažíváním). 

Parádní hodnocení má i samotný e-shop mastichashop.cz. Na Heurece se o něm například píše, že je zboží doručeno rychle, není nijak poškozené a má slíbenou kvalitu. Procentuálně si na tomto srovnávači tento obchod také vede skvěle – jeho skóre se tady pohybuje téměř pod 100%.

Další informace

Tento doplněk stravy kromě chioské mastichy obsahuje také:

 • extrakt z olivovníku
 • extrakt z červených hroznů
 • piperin resveratrol
 • extrakt z granátového jablka 
 • omega-3 mastné kyseliny z rybího oleje

Masticha Vena se může užívat i dlouhodobě, konkrétně po 2 tabletách 3× denně, nejlépe společně s jídlem. 

Cena těchto kapslí se pohybuje okolo 900 korun/balení.

4. místo

Chios Masticha krystaly

Orientační cena: 120 Kč

Proč jsem vybrala krystalky Mastichy z řeckého ostrova Chios?

Jste žvýkací typ? Pokud ano, tyto krystalky mastichy vás nadchnou. Původně byla masticha vlastně takovou první žvýkačkou, a to nejen díky své příjemné chuti, ale také díky účinkům na zažívání a ústní dutinu. Hodí se pro ústní hygienu a navíc podporuje normální činnost gastrointestinálního traktu.

Jak používat? Než začnete, napijte se čisté vody. Mastichu zpočátku rozžvýkejte pouze předními zuby dokud nevytvoříte celistvou hmotu podobnou běžným žvýkačkám. Potom rozžvýkanou mastichu nemusíte vyplivnout, ale bez problému ji spolkněte. 

A jaká je cena? Cca 120 korun.

5. místo

Masticlife Masticha + Vitamín D3

Orientační cena: 1000 Kč

Čím mě zaujala Masticha s vitamínem D3 od značky Masticlife?

Tyto kapsle obsahují nejen originální Chios Masticha, ale i velmi blahodárný vitamin D3. Tato kombinace podporuje normální funkci imunitního systému, kardiovaskulárního systému a podporuje celkové zdraví organismu. Kromě toho vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání a následnému využití vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

A jak dávkovat? Doporučuje se 1 kapsle denně zapít vodou. 

Cena za jedno balení je cca 1000 korun.

6. místo

Masticlife Prebiotic chios Masticha

Orientační cena: 990 Kč

Z jakého důvodu jsem vybrala suplement Prebiotic chios Masticha od Masticlife?

Kapsle Original Chios Masticha s prebiotiky od české značky Masticlife obsahuje až 60 % chioské mastichy, která přispívá k normální funkci zažívacího systému.

Jedná se o čistý přírodní produkt, který se hodí i pro vegetariány nebo vegany.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 – 2 kapsle jednou denně před jídlem nebo 2 kapsle dvakrát denně před jídlem. Jednotlivou kapsli zapijte dostatečným množstvím vody.

Cena za toto balení se 160 kapslemi je cca 990 korun.

7. místo

Masticlife Masticha Strong & Pure

Orientační cena: 420 Kč

Z jakého důvodu jsem zařadila do srovnání kasple Masticha Strong & Pure rovněž od značky Masticlife?

Tyto kapsle obsahují prášek z mastichy a přispívají k normální činnosti gastrointestinálního traktu. Tato přírodní pryskyřice má tisíciletou tradici a poprvé její účinky zmiňují Dioscorides a Galenos v 1. a 2. století. Její získávání, výroba a distribuce je chráněná.

A jak tento produkt užívat? Doporučuje se brát 2 kapsle 2× denně před jídlem a zapít vodou. 

Cena se pohybuje okolo 420 korun za 40 kapslí.

8. místo

Zubní pasta s mastichovým olejem

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem vybrala zubní pastu s mastichovým olejem?

Jelikož jde o zase o další a docela kreativní způsob, jak těžit z blahodárných účinků mastichy. Konkrétně tato zubní pasta MASTIHA GEL MULTIACTION obsahuje esenciální mastichový olej a výtažky z bylin, které společně pečují o vaše zuby a ústní dutinu, a současně spolehlivě ničí veškeré bakterie, které se tu mohou objevovat. Používání této pasty samozřejmě pomáhá předcházet zánětům a krvácení dásní, zubní kazům i paradentóze. Navíc má přírodní a šetrné složení, ve kterém se nevyskytuje fluor, parabeny, umělá sladidla, barviva ani SLS.

A jaká je její cena? 90ml balení pasty vás vyjde na cca 220 korun.

9. místo

Bragg Bio Jablečný ocet

Orientační cena: 320 Kč

Proč se tu objevuje také jablečný ocet?

Věděli jste, že jablečný ocet podporuje účinky mastichy? Jablečný ocet je produkt, který je známý více než 400 let a jeho benefity se stále jen potvrzují. Obsahuje množství enzymů, vitamínů a minerálů prospěšných pro zdraví. Podporuje trávení a tím i posiluje účinky mastichy, která má na gastrointestinální trakt pozitivní účinky. Pro maximalizování účinků chioskej mastichy je nutná kvalitní tvorba žaludečních šťáv, kterou jablečný ocet zabezpečuje

Užívejte ho rozpuštěný ve vodě, cca jednu lžičku rozpusťte do 250 ml vody a zapijte jím tabletu mastichy.

A který jablečný ocet stojí za vyzkoušení? Já doporučuji tenhle nefiltrovaný a nepasterizovaný jablečný ocet v BIO a RAW kvalitě od značky Bragg, jehož 473 ml stojí cca 320 korun.

10. místo

Chioská Masticha Žvýkačky

Orientační cena: 40 Kč

Proč jsem vybrala mastichové žvýkačky?

Tyto mastichové žvýkačky mají svou ohromnou tradici. Tvrdí se, že to byly jedny z prvních žvýkaček vůbec. Zajistí svěží dech a dezinfikují ústa. Mohou dopomoci i ke zdravému chrupu. Dále mají významnou úlohu při žaludečních potížích. 

Vybírat můžete ze 3 příchutí – citron, skořice a máta.

A jak dávkovat? 12 mastichové žvýkačky po každém jídle.

Tyto žvýkačky vás vyjdou na cca 40 korun.

Závěr

Masticha možná ještě není tak známá, ale její zdravotní benefity se do povědomí lidí určitě velmi rychle rozšíří. Může se brát preventivně proti žaludečním obtížím, jako akutní pomoc při pálení žáhy, refluxu nebo například jako prostředek předcházení zubního kazu. Můžete ji zakoupit a okusit v několika formách – záleží jen na vás a vašich preferencích. Vždy si důkladně prostudujte zdroj, než mastichu koupíte. Je důležité, aby byla ve své nejčistší formě, bez chemických substancí.

Takto kvalitní, pravou chioskou mastichu rozhodně najdete v kapslích Masticha Active, které jsou navíc obohacené o další aktivní látky na podporu zdravého gastrointestinálního traktu, dále pak v suplementu Masticha Original, což jsou kapsle se 100% čistým práškem pravé mastichy, nebo v doplňku stravy Masticha Vena, jenž ukrývá blahodárné spojení mastichy s dalšími s omega-3, flavonoidy a polyfenoly, které podporuje imunitu a přispívá k optimální hladině cholesterolu, normálnímu krevnímu tlaku a zdravé trávicí soustavě.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Masticha

[12] Healthline (ENG): What Is Mastic Gum and How Is It Used?

[13] PubMed Central (ENG): Antioxidant and Anti-Inflammatory Properties of Mastiha: A Review of Preclinical and Clinical Studies

[14] PubMed Central (ENG): Traditional uses, phytochemistry and pharmacology of Chios mastic gum (Pistacia lentiscus var. Chia, Anacardiaceae): A review

[15] PubMed Central (ENG): Chios gum mastic: A review of its biological activities

4.7/5 (Počet hlasů: 26)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »