TOP 10: Nejlepší masticha – zkušenosti & účinky

Co je to masticha, k čemu slouží a jaké má účinky? Jaká je nejlepší masticha a jak ji vybrat? Recenze, zkušenosti, účinky a srovnání.

TOP  1. místo

Masticha Active

Orientační cena: 1000 Kč

Masticha Active je spojení originální chioské mastichy s aktivní kulturou přátelské kvasinky Saccharomyces boulardii a speciálním kmenem bakterie Lactobacillus pro výbornou podporu trávení. Přírodní produkt bez chemických látek.

2. místo

Masticha Original

Orientační cena: 900 Kč

100% čistá Chioská Masticha Original v kapslích bez přidaných směsí. 350 mg mastichy v jedné kapsli se snadno užívá a zaručuje přesné dávkování. Přispíva k správné činnosti gastrointestinálního traktu.

3. místo

Masticha Vena

Orientační cena: 900 Kč

Masticha Vena je čistá masticha spojená se spoustou zdraví prospěšných látek, jako extrakt z olivovníku, extrakt z červených hroznů, piperin, resveratrol a další. Produkt podporuje, srdce, cévy, imunitu a tak dále.

Deset nejlepších produktů mastichy

Co je to masticha?

Už jste slyšeli název masticha? Buďte na pozoru a nepleťte si to s matchou. Obě dvě látky jsou pro naše tělo velmi prospěšné, ale každá tak trošku jinak. Pojďme se tedy na mastichu podívat podrobněji.

Jedná se o pryskyřici stromu s názvem Řečík lentišek, který je typický pro řecké středomoří a dorůstá do výšky cca 3 metrů. Masticha a její blahodárné účinky jsou známé už od středověku, cca od 14. století. 

Masticha je čirá a lepkavá látka, která postupem času mění svou konzistenci – z kapaliny na pevnou látku. Její chuť je nejdříve hořká a trpká, později se mění na sladkou. Finální produkt je sladký s ovocnými a zemitými příchutěmi.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se získává?

Zářezy do stromů se dělají vlastně celý rok a tvrdí se, že by měly zvýšit i množství získané pryskyřice. Zářezy se provádí do kůry na kmeni a na hlavních větvích. Po zářezech ze stromu odtékají mazlavé kapky mastichy.

Jakmile po zářezech steče masticha dolů, po cca dvou týdnech ztuhne. Tato hmota se pak sbírá pod stromem a následně se dělí do kategorií podle velikosti kapek. Nakonec se sebrané kusy myjí a čistí.

Jaké má účinky?

Účinky, které masticha má jsou opravdu velké. Pojďme si je popsat.

  1. Má protizánětlivé účinky pro celý organismus.
  2. Snižuje krevní tlak.
  3. Je antibakteriální.
  4. Snižuje hladinu cholesterolu.
  5. Reguluje množství krevního cukru.
  6. Napomáhá s prevencí zubního plaku. 
  7. Pomáhá při žaludečních a zažívacích obtížích.

Jaké je složení mastichy?

Tato středomořská pryskyřice obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, nicméně úplně přesné složení není ještě kompletně známé. Ví se, že obsahuje minimálně 100 benefitních složek, ale popsaných jich je pouze 80. Konkrétně se jedná o tyto skupiny látek:

  • Přírodní polymery – jsou to sloučeniny, které se přirozeně nacházejí v prostředí okolo nás.
  • Aromatické látky, které po zpracování tvoří esenciální oleje. 

Naopak neobsahuje lepek ani alergeny.

Jak se používá?

U nás, v Čechách, má tato pryskyřice certifikaci od Státního zdravotního ústavu na zdravotní nezávadnost. Tvrdí se, že při dlouhodobém užívání mastichy můžete dosáhnout zdravého žaludku a obecně trávicího traktu, budete předcházet vzniku zubního plaku a kazu a mnoho dalším. Můžete ji žvýkat naprosto přírodní, v neopracovaném stavu, nebo zkusit jako formu klasických ovocných žvýkaček.

Úplně prvotní systém použití bylo klasické žvýkání. Vlastně se jednalo o zcela první žvýkačku vůbec. Kousky této pryskyřice se vloží do úst a nejprve se mírně žvýkají předními zuby. Jakmile se hmota trošku změkčí, může se přesunout na zadní zuby a klasicky rozmělňovat. Rozdíl mezi klasickou žvýkačkou a mastichou je, že ji můžete spolknout. Má nasládlou a ovocnou chuť, čistí zuby i celou ústní dutinu a krásně osvěžuje dech.

Masticha se odjakživa přikládala na rány nebo byla součást obvazů. Používala se její drcená forma.

Masticha se stává běžnou součástí kosmetických přípravků – od olejů, přes zubní pasty až po krémy.

Středomořská pryskyřice se používá jako doplněk stravy ve formě tablet, kapslí či tinktur.

Většina těchto produktů obsahuje prášek, jehož cílem a hlavní funkcí je dostat se do trávicího traktu. Kromě naprosto čistých doplňků se prodávají i různé kombinace například s vitamínem D.

Jakou mastichu zvolit?

Nejdůležitější je neobcházet kvalitu a hledat levnější alternativy, nevyplatí se to. Vybírejte originální Chios Mastichu. Poznáte ji podle chuti i vůně. Záleží také, jakou formu mastichy chcete a na co ji budete používat. Pokud potřebujete doplněk stravy, například na podporu fyziologických funkcí žaludku, zvolte kapsle nebo drcený prášek. Když chcete mít zdravou dutinu ústní, vybírejte ze žvýkaček nebo krystalů. V neposlední řadě je na trhu dostupná i kosmetika s touto pryskyřicí.

Pro koho je vhodná?

De facto pro všechny. Vyhnout by se jí ale raději měly kojící a těhotné ženy nebo děti do 6 let. Je to z toho důvodu, protože v těchto kategoriích nebyly provedené žádné studie.

Jak mastichu užívat?

Vždy berte v potaz konkrétní produkt a doporučení výrobce na obalu. Když si ani tak nejste jisti, zeptejte se svého lékaře.

Existují doporučení, jak dávkovat mastichu u konkrétních problémů, které jsou ale orientační a vždy je konzultujte s lékařem:

Doporučuje se tato dávka: 1,2 – 1,6 g za den. Užívejte dokud neodezní potíže.

Doporučuje se tato dávka: 1,2 – 1,6 g denně. Užívejte 5 – 8 týdnů.

Doporučuje se tato dávka: 350 – 800 mg denně, po dobu 5 – 16 týdnů.

Doporučuje se tato dávka: 350 – 800 mg denně.

Má masticha vedlejší účinky?

Doposud nebyly popsané žádné vedlejší účinky. Samozřejmě je důležité zmínit, že je užívání této látky velmi individuální a je nezbytné dodržovat pokyny výrobce.

Každopádně se nedoporučuje lidem, kteří mají nízký krevní tlak, protože ho může ještě snižovat nebo při užívání s léky, které blokují tvorbu žaludečních šťáv.

1. místo

Masticha Active

Orientační cena: 1000 Kč

Tento doplněk stravy, Masticha Active, je zcela přírodní produkt, který obsahuje tři výjimečné látky. Jako první a zároveň nosnou složkou je originální chioská masticha. Další dvě ingredience jsou aktivní kultura přátelských kvasinek Saccharomyces boulardii a speciální kmen bakterie Lactobacillus reuteri. Tato trojice má velmi blahodárné benefity pro celý lidský organismus. 

Toto jedno balení obsahuje 100 kapslí. A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 2 kapsle 3× za den, ideálně nalačno.

Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 1000 korun.

2. místo

Masticha Original

Orientační cena: 900 Kč

Tento produkt je 100% Chioská Masticha Original v kapslích. Jedno balení obsahuje 100 kusů. Kapsle obsahuje až 350 mg mastichy, snadno se užívá a zaručuje přesné dávkování. Výrobek přispívá ke správné činnosti gastrointestinálního traktu. 

Tabletky jsou 100% přírodního původu a nevyvolávají žádné vedlejší účinky.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje 2 kapsle 3x denně. Nezapomeňte kapsle vždy zapít vodou. Užívejte pravidelně a minimálně 20 minut před jídlem.

Cena za toto balení je cca 900 korun.

3. místo

Masticha Vena

Orientační cena: 900 Kč

Tato Masticha Vena v tobolkách je přírodní produkt s vysokým obsahem polyfenolů a flavonoidů. Díky spojení těchto jednotlivých účinných látek vzniká produkt, který podporuje činnost srdce, cév, činnost imunity a nebyly prokázané žádné vedlejší účinky. 

Tento produkt můžete užívat i dlouhodobě.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje užívat 2 tablety 3× denně společně s jídlem. 

Cena je cca 900 korun.

4. místo

Masticlife Original Chios Masticha

Orientační cena: 1000 Kč

Kapsle Original Chios Masticha s prebiotiky od české značky Masticlife obsahuje až 60 % chioské mastichy, která přispívá k normální funkci zažívacího systému.

Jedná se o čistý přírodní produkt, který se hodí i pro vegetariány nebo vegany.

A jak dávkovat? Výrobce doporučuje brát 1 – 2 kapsle jednou denně před jídlem nebo 2 kapsle dvakrát denně před jídlem. Jednotlivou kapsli zapijte dostatečným množstvím vody.

Cena za toto balení je cca 1000 korun.

5. místo

Masticlife Masticha + Vitamín D3

Orientační cena: 1000 Kč

Tyto kapsle obsahují nejen originální Chios Masticha, ale i velmi blahodárný vitamin D3. Tato kombinace podporuje normální funkci imunitního systému, kardiovaskulárního systému a podporuje celkové zdraví organismu. Kromě toho vitamin D přispívá k normálnímu vstřebávání a následnému využití vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

A jak dávkovat? Doporučuje se 1 kapsle denně zapít vodou. 

Cena za jedno balení je cca 1000 korun.

6. místo

Masticlife Masticha Strong & Pure

Orientační cena: 350 Kč

Tyto kapsle obsahují prášek z mastichy a přispívají k normální činnosti gastrointestinálního traktu. Tato přírodní pryskyřice má tisíciletou tradici a poprvé její účinky zmiňují Dioscorides a Galenos v 1. a 2. století. Její získávání, výroba a distribuce je chráněná.

A jak tento produkt užívat? Doporučuje se brát 2 kapsle 2× denně před jídlem a zapít vodou. 

Cena se pohybuje okolo 350 korun.

7. místo

Chios Masticha Medium

Orientační cena: 250 Kč

Jste žvýkací typ? Pokud ano, tato pryskyřice masticha vás nadchne. Původně byla masticha vlastně takovou první žvýkačkou, a to nejen díky své příjemné chuti, ale také díky účinkům na zažívání a ústní dutinu. Hodí se pro ústní hygienu a navíc podporuje normální činnost gastrointestinálního traktu.

Jak používat? Než začnete, napijte se čisté vody. Mastichu zpočátku rozžvýkejte pouze předními zuby dokud nevytvoříte celistvou hmotu podobnou běžným žvýkačkám. Potom rozžvýkanou mastichu nemusíte vyplivnout, ale bez problému ji spolkněte. 

A cena? Jedna krabička vás vyjde na cca 250 korun.

8. místo

Chios Masticha Malá

Orientační cena: 130 Kč

Tato žvýkací masticha má příjemnou chuť, přirozeně čistí dutinu ústní a navíc nenásilně podporuje trávicí trakt a jeho normální činnost. 

Jak použít? Než začnete žvýkat, napijte se dostatečně vody. Potom pomalu rozžvýkejte a nakonec bez starostí spolkněte. 

A jaká je cena? Cca 130 korun.

9. místo

Bio Jablečný ocet

Orientační cena: 150 Kč

Věděli jste, že jablečný ocet podporuje účinky mastichy? Jablečný ocet je produkt, který je známý více než 400 let a jeho benefity se stále jen potvrzují. Obsahuje množství enzymů, vitamínů a minerálů prospěšných pro zdraví. Podporuje trávení a tím i posiluje účinky mastichy, která má na gastrointestinální trakt pozitivní účinky. Pro maximalizování účinků chioskej mastichy je nutná kvalitní tvorba žaludečních šťáv, kterou jablečný ocet zabezpečuje

Užívejte ve vodě, cca jednu lžičku rozpusťte do 250 ml vody a zapijte s ním tabletu mastichy.

A kolik jablečný ocet stojí? Cca 150 korun.

10. místo

Chioská Masticha Žvýkačky

Orientační cena: 40 Kč

Tyto mastichové žvýkačky mají svou ohromnou tradici. Tvrdí se, že to byly jedny z prvních žvýkaček vůbec. Zajistí svěží dech a dezinfikují ústa. Mohou dopomoci i ke zdravému chrupu. Dále mají významnou úlohu při žaludečních potížích. 

Vybírat můžete ze 3 příchutí – citron, skořice a máta.

A jak dávkovat? 12 mastichové žvýkačky po každém jídle.

Tyto žvýkačky vás vyjdou na cca 40 korun.

Závěr

Masticha možná ještě není tak známá, ale její zdravotní benefity se do povědomí lidí určitě velmi rychle rozšíří. Může se brát preventivně proti žaludečním obtížím, jako akutní pomoc při pálení žáhy, refluxu nebo například jako prostředek předcházení zubního kazu. Můžete ji zakoupit a okusit v několika formách – záleží jen na vás a vašich preferencích. Vždy si důkladně prostudujte zdroj, než mastichu koupíte. Je důležité, aby byla ve své nejčistší formě, bez chemických substancí.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Masticha

[2] Healthline (ENG): What Is Mastic Gum and How Is It Used?

[3] PubMed Central (ENG): Antioxidant and Anti-Inflammatory Properties of Mastiha: A Review of Preclinical and Clinical Studies

[4] PubMed Central (ENG): Traditional uses, phytochemistry and pharmacology of Chios mastic gum (Pistacia lentiscus var. Chia, Anacardiaceae): A review

[5] PubMed Central (ENG): Chios gum mastic: A review of its biological activities

4.7/5 (Počet hlasů: 23)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »