6 tipů na nejlepší zelenou kávu – recenze a diskuze

Na co je dobrá zelená káva? Jak připravit zelenou kávu? Hodí se zelená káva na hubnutí? Jaké má zelená káva účinky? Zelená káva mletá i zrnka

TOP  1. místo

Dr.Protect Zelená káva (různé příchutě)

Orientační cena: 140 Kč
Lahodný zozpustný cereální kávovinový nápoj se Zelenou kávou a různými příchutěmi.
2. místo

Altevita
Zelená káva mletá

Orientační cena: 100 Kč
100% zelena mletá káva Arabika, konkrétně odrůda Santos z Brazílie, která obsahuje kyselinu chlorogenovou, která působí jako silný antioxidant a napomáhá při spalování tuků.
3. místo

Najtelo
Zelená káva drcená

Orientační cena: 200 Kč
Nepražená zelená káva v drcené podobě je vynikající antioxidant, ideální pro přípravu teplého nápoje, který podporuje látkovou výměnu, což zlepšuje duševní a psychické zdraví.

Šest nejlepších zelených káv

Co je zelená káva?

Dost možná jste se s termínem zelená káva v minulosti už setkali. Před několika lety zažila zelená káva velký boom a od té doby je k vidění vedle čajů a káv na poličkách obchodů se zdravou výživou. A proč se stal tenhle nápoj tak oblíbeným? 

Zelená káva obsahuje mnoho prospěšných látek, které nás můžou nakopnout během náročného dne, snížit vysokou hladinu cukru v krvi, snížit vysoký krevní tlak a také prý pomůžou s přebytečnými kily. 

Opravdu nám může zelená káva pomoci zhubnout? A je to vlastně více káva, nebo více zelený čaj? Jak chutná? Pojďme se na ni zaměřit detailněji.

Můžete ji znát jako zelený prášek, který byste na první pohled snadno zaměnili třeba s mladým ječmenem nebo jinou zelenou superpotravinou. Nebo jste ji viděli v její základní podobě jako zelená nepražená zrnka. A právě to je rozdíl mezi normální kávou, kterou známe a které se na světě denně vypije kolem 1,5 miliardy šálků (po čaji a vodě je pražená káva třetí nejoblíbenější a nejčastější nápoj). Zelená káva jsou zrnka kávy v raw podobě, tedy taková, která neprošla procesem pražení. Díky tomu, že nebyla vystavena vysokým teplotám, si zachovala násobně větší množství prospěšných látek. Těmi hlavními a pro lidský organismus nejvíce potřebnými jsou antioxidanty.

Nepražená zrnka kávy obsahují velké množství kyseliny chlorogenové, což je silný antioxidant, který má zároveň protizánětlivé účinky. Vědci naměřili, že jeden gram zelených kávových zrn obsahuje 35 mg kyseliny chlorogenové. Při dvanáctiminutovém pražení kávového zrna se množství kyseliny chlorogenové sníží na polovinu, po 21 minutách pražení už je množství antioxidantu téměř zanedbatelné. Přepražená káva tedy nejen, že není moc lahodná, ale zároveň ztratila mnoho prospěšných látek. A to je škoda.

Jaké jsou účinky a benefity zelené kávy?

Největším benefitem je vysoký obsahu antioxidantů, které vám mohou pomoci při nejrůznějších neduzích. Účinně bojují proti volným radikálům, kterým je naše tělo každodenně vystavováno. Volné radikály jsou atomy, molekuly nebo ionty, které mají ve vnější sféře svého elektronového obalu alespoň jeden nepárový elektron, který má tendenci se vázat na další buňky a poškozovat je. Vznikají řetězové reakce, které se mohou stát počátkem srdečních chorob, cukrovky nebo některých druhů rakovin. Antioxidant dokáže tuto řetězovou reakci zastavit. A právě proto je vhodné jíst pestrou stravu, která je na antioxidanty bohatá.

Antioxidanty obsažené v zelené kávě také dokážou srovnat vysokou, nebo nízkou hladinu cukru v krvi. Podle některých studií pomáhá konzumace zelené kávy snížit obsah tuku v těle, což může být výsledkem toho, že zelená káva zmírňuje chuť na sladké. Kromě toho má ale velmi příznivé účinky i v oblasti srdečních chorob nebo cukrovky. 

Padesát dobrovolníků s prokázanými zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cukru v krvi, užívali dvakrát denně po dobu osmi týdnů 400 mg extraktu z bezkofeinové zelené kávy. U těchto lidí došlo k prokazatelnému snížení hladiny cukru v krvi, krevního tlaku a také úbytku tuku v pase. To už stojí za zvážení, co myslíte?

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se tahle káva správně připravuje?

Ve většině případů seženete zelenou kávu ve formě prášku, který zalijete horkou vodou. Pravda, ke cappuccinu s našlehanou pěnou a latte artem musí tenhle nápoj zdolat ještě dlouhou cestu, ale věříme, že si ho oblíbíte i v této spartánské verzi.

Na co si dát pozor?

Předně je potřeba myslet na to, že zelená káva obsahuje kofein, dokonce o něco málo více než pražená káva. 

Ačkoliv je přiměřené množství kofeinu pro zdravého člověka bezpečné, může vést k nejrůznějším nežádoucím účinkům. Těmi rozšířenějšími jsou problémy se spánkem, zvýšený krevní tlak a úzkost. Jeden šálek černé nebo zelené kávy obsahuje okolo 100 mg kofeinu (liší se podle způsobu přípravy). Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo jim z jiného důvodu není doporučeno pít nápoje s kofeinem, by měli užívání zelené kávy konzultovat se svým lékařem. 

Dále je na místě zmínit, že kofein způsobuje závislost. Zkuste si vy, kteří pijete jednu nebo více káv denně, zkusit kávu na týden vysadit. Je možné, že se dostaví abstinenční příznaky, jako je silná bolest hlavy, únava nebo nechutenství.

A také – všeho moc škodí – proto dbejte na to, abyste nepřekročili denní dávku kofeinu, a myslete na to, že kofein nenajdete jen v kávě, ale také třeba v černém a zeleném čaji, energetických nápojích, a je také „schovaný“ v čokoládě a kakaových bobech nebo třeba v guaraně.

Denní dávka kofeinu by neměla u zdravého člověka překročit 400 gramů, těhotné ženy by měly konzumaci kofeinu opět řešit se svým lékařem.

1. místo

Dr.Protect Zelená káva (různé příchutě)

Naši největší oblibu si získaly produkty Dr.Protecta. A doporučujeme vám hned tři:

Dr.Protect Zelená káva se skořicí

Tento nápoj obsahuje kombinaci surovin, jejichž účinné látky blahodárně působí na vaše zdraví a pohodu. Kromě extraktu ze zelené kávy totiž obsahuje již zmíněnou skořici cejlonskou v bio kvalitě, praženou čekanku obecnou, pražené žito a ječmen.

Skořice cejlonská je nejkvalitnější odrůda a poznáte ji podle toho, že je silně aromatická. Dodá nápoji nejen příjemně nasládlou chuť, ale zároveň pomůže s trávením, s nachlazením i s krevním oběhem. Skořice totiž štěpí tuky, zlepšuje metabolismus tuků a cukru u lidí s cukrovkou, navíc velmi pomáhá při obtížích s průjmy, kolikou nebo nadýmáním. Zahřívá zažívací trakt, podporuje chuť k jídlu a má dezinfekční a antibiotické účinky. Můžete ji užívat i při silné menstruaci nebo třeba při častém krvácení z nosu.

Čekanka obecná, z jehož kořene se vařila (a dosud vaří) cikorka, známá náhražka kávy, je léčivá bylina, jejíž kořen konzumujeme pro správnou funkci střevního traktu, jater, cév, srdce, kostí a kloubů nebo močových cest.

Věříme, že si Zelenou kávu se skořicí od Dr.Protecta zamilujete a stane se dobrou alternativní náhradou černé kávy. 100 g pořídíte za cca 140 korun. 

Dr.Protect Zelená káva s vanilkou

Pro ty z vás, kteří milují sladkou chuť vanilky. Věděli jste, že spolu s kardamomem a šafránem patří vanilka k nejdražším kořením na světě? A že je vanilkovník, z něhož se vanilka získává, druh orchideje? 75 % veškeré produkce se dováží z Madagaskaru a používá se už od pradávna nejen jako aromatická složka při vaření, ale rovněž v kosmetice, parfumerii nebo léčitelství. A často je přidávána do nealkoholických nápojů, hlavním odběratelem je výrobce coca-coly, který si ročně objednává desítky tun vanilky.

Nejen, že vanilka má sladce hřejivou chuť, navíc je výborným antioxidantem, má protizánětlivé látky, může pomoci při prevenci proti rakovině a proti neurodegenerativním onemocněním. Kromě vanilky pravé se tento produkt neobejde bez čekanky obecné, jehož vlastnosti a benefity jsme si už popsali. Cena ani gramáž se nemění.

Dr.Protect Zelená káva s kardamomem

O kardamomu už dnes byla řeč. Spolu s vanilkou a šafránem patří k nejdražším kořením na světě. Obsah žlutých voňavých tobolek je tím pravým, co vás v podzimních a zimních měsících zahřeje a navodí příjemnou atmosféru. 

Kardamom používali už naši předkové. Pochází z Indie, kde je dodnes hojně využíván při vaření pokrmů a nápojů. Kromě toho, že velmi dobře chutná, pomáhá při potížích v dutině ústní. Dokáže osvěžit dech a zabít špatné bakterie v ústech. Ostatně toho využila známá značka Wrigley a přidává extrakt z kardamomu do žvýkaček. Podle dalších studií kardamom také snižuje vysokou hladinu cukru v krvi, chrání naše játra, bojuje proti depresím a celkově zlepšuje imunitu. 

Ať už si vyberete jakoukoliv nabízenou příchuť, věříme, že se vám podaří vytvořit si příjemný každodenní rituál.

2. místo

Altevita Zelená káva mletá

Orientační cena: 100 Kč

Druhým produktem v našem žebříčku nejlepších zelených káv je Altevita Zelená káva, která obsahuje 100% namletá nepražená kávová zrna. Nic víc. Je vhodná třeba pro ty, kteří jsou zvědaví, jak nepražená zrna chutnají. Ačkoliv se při pití šálku nepatrně rozpomenete na chuť černé kávy, silnou chuťovou paralelu v tom nehledejte. Zelená káva totiž opravdu spíše připomíná zelený čaj. Chuť je spíše travnatá, s tóny čerstvého hrášku nebo různých bylinek. Možná si ji právě vy zamilujete. 

Zelená káva obsahuje již zmíněnou kyselinu chlorogenovou, která se dále přirozeně vyskytuje třeba v bambusu, v ibišku, v bramborách nebo také v dužinách lilku a broskví. Kromě antioxidačních účinků je jí také podle některých studií přisuzován podíl na redukci hmotnosti. Nečekejte ale zázraky a nevsázejte vše jen na popíjení zelené kávy. Ke zdravému snižování tělesné hmotnosti je zapotřebí vyvážená strava, pohyb, ale také duševní pohoda nebo hormonální rovnováha. A mnohdy je zapotřebí konzultace s odborníkem. 

200 g této zelené kávy vás vyjde na cca 100 korun.

3. místo

Najtelo Zelená káva drcená

Orientační cena: 200 Kč

Cenově přístupnější je zelená káva od značky Najtelo, která nabízí rovnou půlkilový zelený zážitek. Recenzenti tohoto produktu si chválí jak příjemnou chuť, tak dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Doporučuje se pít ráno třeba při detoxikační kúře. Zelená káva vás nastartuje, protože obsahuje kofein, dodá vám energii a svou bylinnotrvanatou, mírně nahořklou chutí vás pořádně osvěží. Nasypte 2 až 3 kávové lžičky do šálku nebo jiné nádoby a zalijte horkou vodou. Dbejte na to, abyste kávu nepřelévali vařící vodou vařící, mohla by zničit účinné látky. Nechte 5 až 6 minut odstát, poté přeceďte. 

Produkt je přirozeně bez lepku, bez laktózy, je veganský a vyrobený v Evropské unii. 500 g drcených zrn nepražené kávy pořídíte za necelých 200 korun.

4. místo

Bercoff Enjoy! zelená káva

Orientační cena: 150 Kč

Značka BERCOFF KLEMBER nabízí hrubě pomletou, zelenou nepraženou Arabicu z Peru. Recenzenti si pochvalují jemnou chuť připomínající slabší zelený čaj. Při výrobě se kávová zrna operou a poté šetrně osuší a namelou nahrubo. Při přípravě pak stačí jednu až dvě lžičky zalít horkou (ne vařící) vodou a po pár minutách vypít. Káva se ani nemusí cedit, sedlina zůstane na dně šálku. 

Výhodou tohoto produktu je praktický znovuuzavíratelný obal, který udržuje intenzitu kávového aroma. 

Tento stoprocentně přírodní produkt stojí cca 150 korun a balíček váží 250 g.

5. místo

Kávoviny Zelená káva

Orientační cena: 100 Kč

A co takhle zeleného turka? Pokud patříte mezi ty, kterým turecká káva, čili káva s lógrem, připadá jako dobrá varianta, tak se můžete inspirovat tímto produktem od pardubických Kávovin. Zralá kávová zrna se totiž při zpracování usuší a poté pomelou na jemný, zelený prášek – ideální na zalití horkou vodou do skleničky. 230 gramů této zelené kávy vás vyjde na cca 100 korun.

Česká značka Kávoviny je na trhu už od roku 1896. Tradiční receptury v kombinaci s novými technologiemi při zpracování dodávají výrobkům vysokou kvalitu, což dokládají i pozitivní recenze.

6. místo

Sonnentor Káva zelená BIO

Orientační cena: 100 Kč

Sonnentor je právem jednou z nejoblíbenějších českých značek s čajem a kořením. Česká sesterská pobočka rakouské značky vznikla v roce 1992 a byla postavena na kvalitních základech. Jejími pilíři je totiž udržitelnost, pokora a zodpovědnost. Sortiment pochází z šetrného ekologického zemědělství, tudíž je v bio kvalitě, je lokální a balen do ekologických obalů. A z tohoto světa pochází i Zelená káva Nicaragua. Mnozí také možná ocení to, že je porcována do nálevových sáčků, takže si kávu připravíte jednoduše, jako byste si vařili čaj. Milým detailem je krásný sonnentorský design, který bezpečně rozpoznáte.

54gramová krabička vás vyjde na necelých 100 korun.

Závěr

Zelená káva je doplněk stravy, který může pomoci lidem snížit vysoký krevní tlak nebo vyšší hladinu cukru v krvi. Avšak lidé, kteří na vysoký krevní tlak trpí, nesmí zapomínat na to, že zelená káva je stále káva, i když tak třeba nechutná, a že obsahuje kofein, který pro ně není vhodný. Pokud tedy tito lidé chtějí okusit příznivé účinky zelené kávy, měli by si vyhledat bezkofeinovou variantu a zároveň by neměli zapomenout poradit se o jejím užívání se svým lékařem. 

Zelenou kávu doporučujeme zkusit, pokud netrpíte výše jmenovanými problémy. Pokud si nedokážete představit den bez kofeinu, zkuste tuto zdravější variantu – tedy kávu, která při výrobě neztratila své cenné látky.

Největší zastoupení účinných látek má v zelené kávě kyselina chlorogenová, silný antioxidant, který chrání tělo před škodlivými radikály. Pokud jste kuřák, pohybujete se často ve znečištěném prostředí, pracujete s průmyslovými rozpouštědly nebo pesticidy, musí vaše tělo bojovat s volnými radikály, které nedokáže výrobou vlastních antioxidantů zastavit. Tím, že tělu dodáte antioxidanty, mu pomůžete toto ničivé tažení úspěšně zdolat. 

Doufáme, že si z našeho žebříčku nejlepších zelených káv vyberete, a přejeme dobrou chuť!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kávovník

[2] Wikiskripta (CZ): Zelená káva

[3] Healthline (ENG): What Is Green Coffee? All You Need to Know

[4] PubMed Central (ENG): Green coffee bean extract improves obesity by decreasing body fat in high-fat diet-induced obese mice

[5] PubMed Central (ENG): Roles of chlorogenic Acid on regulating glucose and lipids metabolism: a review

1/5 (Počet hlasů: 2)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.