Mumio – recenze, účinky a které je nejlepší?

Co je to mumio, neboli shilajit, jaké má účinky a kde ho koupit? Jak vybrat nejlepší mumio? Proč tento výživný zázrak přijímat?

TOP  1. místo

EcceVita Mumio

Kvalitní a přírodní české mumio ve formě tablet
Orientační cena: 500 Kč
2. místo

Natural Medicaments

Mumio v tabletách od Natural Medicaments české kvality
Orientační cena: 300 Kč
3. místo

Mumio Hepatica

Výborné mumio od polské značky Hepatica
Orientační cena: 300 Kč

Čtyři nejlepší doplňky mumia

Co je to mumio?

Mumio nebo také horská pryskyřice, slzy hor nebo shilajt je hutná a lepkavá hmota, která připomíná dehet. Většinou má mumio širší spektrum barev, od bílé až po hnědou a pochází z horských jeskyní v oblasti střední Asie.

Za nejkvalitnější se považuje mumio pocházející z Kyrgyzstánu. Mumio se používá v ajurvédě, ale pomalu se dostává už i k nám, do Evropy. Jeho složení je velmi rozmanité. Obsahuje vitamíny ze skupiny B (B2-riboflavin, B6-pyridoxin, B12-cyanocobalamin), minerály (fosfor, vápník, sodík, draslík, železo, měď,hořčík), stopové prvky (například kobalt, mangan, selen, molybden), organické a mastné kyseliny nebo také velké množství aminokyselin (arginin, fenylalanin, methionin a další) a řadu dalších látek.

Je zajímavé, že není přesně známo, zda je mumio látka živočišného nebo geologického původu. Nicméně vědci už určili chemický vzorec mumia, který zahrnuje jak jeho organickou, tak i jeho anorganickou složku. Dalším unikátem této látky je stopový obsah včelího jedu, takže pozor by si měli dát lidé alergičtí na včelí produkty.

Mumio se řadí mezi adaptogeny, jelikož jeho působení je opravdu komplexní. Podporuje nespecifickou imunitu a obranyschopnost, napomáhá hojení při zlomeninách, naraženin, (všeobecně podporuje regeneraci tkání) a podobně, při onemocnění horních cest dýchacích, při paradentóze, únavě, posiluje kosti a pomáhá při zánětlivých procesech v organismu.

Mumio je charakteristické hlavně výjimečnou biodostupností, což znamená, že organismus je schopen vstřebat do velké míry veškeré účinné látky, které jsou v něm obsažené.

Jaké má mumio účinky?

Mumio je velmi účinný pomocník v boji za naše dobré zdraví. Používá se díky ajurvédě tisíce let pro celkové fyzické posílení, proti procesu stárnutí, ke stabilizaci hladiny cukru v krvi, pro zvýšení libida, hojení ran, léčení močového ústrojí, omlazení, zvýšení činnosti mozku, zlepšení potence, pro hojení kostí, regeneraci ledvin, posílení imunitního systému, při artritidě, artróze, vysokém krevním tlaku, hubnutí a pro léčení celé řady dalších stavů.

Tato rostlinka umí zlepšovat paměť a dokáže stimulovat stres. Má blahodárný vliv na imunitní systém a snižuje chronickou únavu.

Mumio dokáže zkrátit dobu, která je nutná pro regeneraci při poranění svalů, kostí a nervů. Má velmi blahodárný vliv i na vlasy, cévy, posiluje kosti či zuby.
Podporuje pronikání nerostů, zvláště vápníku, fosforu a hořčíku do svalové tkáně a kostí. Užívání Mumia vede k obnově vitality.

Jak je známo, afrodiziaka jsou přípravky pro zvýšení touhy po sexuálním prožitku. Zlepšují prokrvení orgánů v malé pánvi.

A právě mumio takto působí. Zvyšuje energii, sílu a sexuální energii. Léčí neplodnost.

Mumio reguluje hladinu krevního cukru. Snižuje krevní srážlivosti, kontroluje krevní tlak, čistí krev a chrání před krvácením z nosu. Velký benefit je, že zvyšuje počet červených krvinek u chudokrevnosti.

Mumio má výborný vliv na fyziologickou funkci prostaty a močového měchýře. Má mírný močopudný účinek.

Mumio odbourává tuky, cholesterol a udržuje štíhlé tělo v kondici. Posiluje funkce žlučníku, jater a podporuje normální činnost trávicího traktu.

Působí při menstruačních potížích a při silném menstruačním krvácení.

Bylo zjištěno, že má mumio protinádorové účinky a zmírňuje nežádoucí účinky chemoterapie.

Protože se jedná o dar přírody, který dodá našemu tělo mnoho prospěšných látek. Jedná se o velmi zajímavý koncentrát minerálních látek a stopových prvků. Najdeme zde poměrně velké množství vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, ale i železa, zinku, síry, selenu, manganu a molybdenu.

Je vědecky dokázáno, že forma navázání minerálních látek v mumiu je velmi ojedinělá a tělu prospěšná, protože jsou velmi dobře vstřebatelné.

Co obsahuje mumio?

Vitamíny skupiny B jsou velmi důležité pro dobrý stav pokožky, očí, správnou funkci srdce a krvetvorby.

Nejdůležitější význam vitamínu D je při vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krve, kdy udržuje optimální hodnotu těchto minerálů a pomáhá je odvádět do kostí a dalších orgánů.

Mastné kyseliny jsou důležité pro správnou činnost mozku, růst a vývoj. Mohou snižovat riziko kardiovaskulárních chorob.

Vápník je základní stavební látka kostí, zubů a všech lidských tkání.

Tento minerál se účastní přeměny cukrů, tuků, bílkovin na přenos energie. Spolu s vápníkem tvoří hlavní součást kostí a zubů. Zajišťuje také udržení pravidelného srdečního pulzu a je také potřebný pro mozek a nervovou tkáň celkově.

Sodík umožňuje kyslíku a živinám procházet buněčnými stěnami tam i zpět a je nezbytný pro správnou funkci svalů a nervů.

Hořčík pomáhá při bolestivém svalovém napětí, má protikřečový účinek a je důležitý pro normální činnost nervů a svalů.

Tento minerál snižuje krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, chrání ledviny a snižuje riziko ledvinových kamenů,slouží jako prevence proti cévním a mozkovým příhodám a pomáhá předcházet cukrovce.

Mimo jiné se podílí na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Je součástí kolagenu, bílkoviny, která je důležitou částí kůže, kostí a pojivových tkání.

Mangan pozitivně působí na správnou funkci pohlavních žláz, podporuje činnost mozku a stavbu kostí, tlumí únavu a zlepšuje paměť.

Zinek je základní prvek, který podporuje růst. Je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech. Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů.

Tento prvek hraje významnou roli při prevenci zubního kazu a jeho přítomnost zvyšuje tvrdost zubní skloviny.

Pro koho se mumio hodí?

Mumio se hodí pro toho, kdo chce mít silnou imunitu a vyvážené množství všech živin v těle.

Tuto rostlinu vlastně můžeme považovat za univerzálního pomocníka při řadě onemocnění. Pokud si nejste jistí, zkuste se poradit s lékařem, ajurvédským lékařem nebo nutričním terapeutem.

Nežádoucí účinky

Prozatím nebyly zjištěny žádné vedlejší negativní účinky. Mumio má obranně–adaptogenní vlastnosti, není jedovaté a to ani při dlouhodobém užívání. Nemá negativní dopad na srdeční a cévní orgány, nepodporuje nádorový růst, v těhotenství nevyvolává poškození plodu ani potraty.

Samozřejmě je ale důležité vždy dodržet dávkování, protože v případě požití velmi vysoké dávky může mumio zvýšit hladinu kyseliny močové, což může vést ke zvýšení hladiny žluči, a to pak následně vést k dalším problémům.

1. místo

EcceVita Mumio

Orientační cena: 500 Kč

Ecce Vita je česká společnost s dvacetiletou tradicí, která působí v oblasti přírodní medicíny. Zaměřuje se na dovoz speciálních funkčních potravin a bylinných doplňků stravy především v organické kvalitě. Hlavním zaměřením Ecce Vita je výroba doplňků stravy a bylinných směsí podle vlastních receptur.

Jejím hlavním pilířem je kvalita se zaměřením na individuální a celostní přístup k člověku. Byliny pěstují na biofarmách a do produktů používají většinou celé, sušené s přirozeně se vyskytujícími účinnými látkami. Produkty neobsahují žádné konzervační ani chemické látky, umělá barviva ani pesticidy a díky správně sestaveným kombinacím bylin působí komplexně na celý organismus.

Mumio od této značky seženete od 560 Korun za 60 kapslí. Doporučené dávkování je 1 kapsle denně s větším množstvím vody.

2. místo

Natural Medicaments Mumio

Orientační cena: 300 Kč

Česká značka Natural Medicaments je na trhu od roku 2002. Filozofie značky je komplexní pohled na zdraví a péči z pohledu přírodní, celostní a alternativní medicíny. Právě proto jsou produkty této značky přírodní, pouze s nezbytným minimem přídatných látek. Hlavní důraz klade na kvalitu zpracování, spolupráci se zkušenými a erudovanými odborníky a pečlivý výběr přírodních složek.
Balení Mumia obsahuje 90 tablet a užívá se jedna za den. Tento produkt je možné pořídit od 350 Korun.

3. místo

Shilajit Mumio Hepatica

Orientační cena: 300 Kč

Hepatica je dynamicky se rozvíjející firma na trhu potravinových doplňků se sídlem v Polsku. Založil ji cestovatel, vědecký pracovník, fytoterapeut, naturoterapeut, který získal své zkušenosti a znalosti mnohaletým působením v několika úspěšných firmách zabývajících se přírodními produkty. Zde zastával více jak 10 let funkce jako vedoucí výzkumu a vývoje.
Mumio od této značky můžete zakoupit ve formě kapslích, kterých je v jednom balení 90. Doporučuje se užívat 1 tabletku denně asi 30 minut před jídlem. Produkt se pohybuje okolo 290 Korun.

4. místo

Pharma Activ - Mumio

Orientační cena: 300 Kč

60 kapslí můžete zakoupit od 270 Korun a doporučená denní dávka je 1-2 tablety s vodou.

Mumio je produkováno značkou Pharma Activ, což je dceřiná společnost izraelského koncernu Maabarot Ltd., který sdružuje firmy zabývající se výrobou produktů z oblasti zdravé výživy a zdravého životního stylu a který je ve své zemi a oblasti produkce na vedoucí pozici.

Závěrem

I když se mumio řadí spíše mezi méně známé doplňky stravy, určitě stojí za to, se s ním seznámit. Jeho zcela přírodní složení může tělu poskytnout vše, co potřebuje a to tou nejlepší formou – přirozenou. Pokud si nejste jistí, jestli je tento produkt pro vás, zkuste se poradit s odborníkem. Jelikož je mumio ajurvédský nástroj léčení, určitě vám poradí ajurvédský lékař či terapeut.

Kam dál?