Zelený ječmen – recenze, účinky a který je nejlepší?

Co je to zelený, neboli mladý ječmen, jaké má účinky a kde ho koupit? Jak vybrat nejlepší zelený ječmen? Proč tento zelený zázrak přijímat?

TOP  1. místo

Salvia Paradise

Orientační cena: 550 Kč

Mladý ječmen v kvalitních tabletách za dobrou cenu, které ukrývají 100% sušenou šťávu z mladého ječmene v BIO kvalitě. Poskytují bohatou dávku vitaminů a minerálů.

2. místo

Blendea Supergreens

Orientační cena: 450 Kč

Kvalitní směs zelených 5 potravin, zeleného ječmene, chlorelly, spiruliny, mladé pšenice a máty, kterou v žádném jiném doplňku stravy nenajdete.

3. místo

Nástroje zdraví ječmen

Orientační cena: 550 Kč

Šetrně usušený mladý ječmen, díky čemuž si zachovává vysoký podíl enzymů, vitaminů řady B, kyseliny listové, betakarotenu, ale také vlákniny a rostlinných bílkovin.

Dvanáct nejlepších doplňků zeleného ječmene

Co je to zelený ječmen?

Mladý ječmen se řadí mezi “supergreen” potraviny. Jedná se o jednoletou, samoopilovací obilovinu, která je příbuzná pšenici. Tradičně pochází mladý ječmen ze západní Asie, ale postupem času se rozšířil do celého světa, včetně České republiky.

V tomto zeleném zázraku je velké množství chlorofylu, antioxidantů, minerálů i vitamínů. Ječmen se konzumoval už za dob starého Egypta, kde byl běžnou součástí každodenního jídelníčku. Velmi zjednodušeně se jedná o druh trávy, ze které se ke konzumaci používají jen mladé výhonky.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Účinky zeleného ječmene

Benefitů mladého ječmene je spousta. Dokáže naše tělo doslova nakopnout a dodat mu novou energii do žil. Ječmen působí antibakteriálně a protizánětlivě, posiluje imunitu a podporuje správnou funkci metabolismu.

Mladý ječmen není sice lék, ale jelikož se řadí mezi “superpotraviny” dokáže tělu přinést velké množství benefitů. Obsahuje de facto kompletní nabídku důležitých živin a tím podporuje fungování všech pochodů v organismu, včetně imunitních procesů. 

Benefity

 • Je plný chlorofylu ve snadno vstřebatelné podobě
 • Obsahuje 4x více vápníku než mléko
 • Má 22x více železa než špenát
 • Prášek obsahuje stejné množství bílkovin jako kvalitní steak 
 • Obsahuje 12 minerálů a další stopové prvky (železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan, zinek, křemík, sodík, bor, mangan, měď, stříbro, chrom)
 • Najdete v něm 13 vitamínů (především C, E, A, B1, B2, B5, B6, B9, kyselinu listovou a pantothenovou)
 • Má 20 enzymů

S čím dokáže pomoci

 • Alergie
 • Revmatická onemocnění
 • Lymeská borrelióza
 • Únava a vyčerpání
 • Psychické problémy
 • Bolesti hlavy
 • Trávicích obtíže a nemocI
 • Problémy pohybového aparátu
 • Kožní nemoci
 • Snížená imunita
 • Gynekologické a klimakterické potíže
 • Infekce dýchacích cest
 • Dna
 • Záněty močových cest
 • Potíže s prostatou
 • Bolesti hlavy
 • Cukrovka
 • Nadváha
 • Srdečně cévní choroby
 • Nádorová onemocnění
 • Zrakové potíže
 • Roztroušená skleróza
 • Špatná funkce jater

Co mladý ječmen obsahuje?

Vitamíny skupiny B jsou velmi důležité pro dobrý stav pokožky, očí, správnou funkci srdce a krvetvorby.

“Céčko” je pro tělo nepostradatelné. Podporuje vstřebávání těžkých kovů, působí jako antioxidant a vytváří kolagen starající se o zdravé dásně, zuby, kosti a krevní cévy.

Tento vitamín slouží jako důležitý antioxidant. Chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Tento vitamin zvyšuje sílu kostí, zlepšuje jejich strukturu. Je také zodpovědný za zabudovávání vápníku do kostí.

Jedná se o silný antioxidant, který chrání buňky před působením volných radikálů.

Vápník je základní stavební látka kostí, zubů a všech lidských tkání.  

Tento minerál snižuje krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, chrání ledviny a snižuje riziko ledvinových kamenů,slouží jako prevence proti cévním a mozkovým příhodám a pomáhá předcházet cukrovce.

Hořčík pomáhá při bolestivém svalovém napětí, má protikřečový účinek a je důležitý pro normální činnost nervů a svalů.

Jedná se o základní prvek krvetvorby a jeho nedostatek vede k chudokrevnosti. 

Zinek je základní prvek, který podporuje růst. Je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech. Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů.

Křemík hraje roli i při tvorbě chrupavek, kloubů, zubů, vlasů a nehtů, stejně jako pevnosti a pružnosti šlach, kůže i cév.  

Sodík je pro náš organismus nepostradatelný při tvorbě červených krvinek a kyseliny chlorovodíkové v žaludku, bez které bychom nemohli trávit. Dále hraje důležitou roli při růstu, stimuluje činnost ledvin, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů, působí proti svalovým křečím a podobně.

Tento minerál se účastní přeměny cukrů, tuků, bílkovin na přenos energie. Spolu s vápníkem tvoří hlavní součást kostí a zubů. Zajišťuje také udržení pravidelného srdečního pulzu a je také potřebný pro mozek a nervovou tkáň celkově.

Tento minerál zvedá nízkou hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen po menopauze. Dále aktivuje vitamin D, čímž mimo jiné zvyšuje příjem vápníku a jeho ukládání v kostech. 

Mangan pozitivně působí na správnou funkci pohlavních žláz, podporuje činnost mozku a stavbu kostí, tlumí únavu a zlepšuje paměť. 

Mimo jiné se podílí na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Je součástí kolagenu, bílkoviny, která je důležitou částí kůže, kostí a pojivových tkání.

Stříbro má antibakteriální, antifungální (proti kvasinkám a plísním) a i protivirové účinky.

Biologicky aktivní forma chromu se v těle významně podílí na metabolismu glukózy.

Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou ve vodě. Nerozpustná vláknina pomáhá proti zácpě, zmírňuje projevy hemeroidů, podporuje správné trávení a příznivě působí jako prevence proti rakovině střev. Rozpustná vláknina podporuje peristaltiku střev a snazší vyprazdňování.

Podporuje imunitní systém, působí pozitivně proti choroboplodným bakteriím podporuje produkci hemoglobinu, pomáhá s hojením ran, hemoroidů a popálenin, má antioxidační účinky, reguluje stolici a poskytuje tělu velmi důležité vitamíny K, C, kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík, bílkoviny a mnoho dalších benefitů.

Formy zeleného ječmene

Na trhu je k dostání velké množství značek a podob této rostliny. Můžete ho zakoupit ve formě šťáv i sušeného prášku, ze kterého se připravuje nápoj, který se musí pít vždy čerstvý. Nápoj se doporučuje popíjet nalačno po probuzení s pomalým polykáním a hodinovým odstupem od běžně užívaných léků.

Důležité vitamíny a enzymy ničí teplota nad 45 °C. Prášek proto nezalévejte horkou vodou.

Lze ho užívat i jako tablety či kapsle, které se pouze zapíjejí vodou.

Dávkování

Vždy záleží na konkrétním produktu, který také obsahuje doporučené dávkování. Obecně lze ale říci, že 2 – 3x denně po 1 čajové lžičce (rozpuštěné v 200ml vody nebo džusu) je zcela v pořádku. Tvrdí se, že staří a nemocní lidé mohou denní příjem o 1 dávku zvýšit.

Těhotné, kojící ženy a celiaci by však jeho užívání měli raději nejdříve konzultovat s lékařem nebo nutričním terapeutem.

Je možné se zelenými potravinami předávkovat?

Dle odborníků toto možné není. Může se objevit “nežádoucí účinek” při začátku užívání. Tělo se čistí, a tak tento proces mohou provázet různé nepříjemnosti jako jsou průjmy, nevolnosti, přechodně se může zhoršit stav pokožky. Tělo začíná vylučovat škodliviny a projevy mohou být různé.

1. místo

Salvia Paradise Mladý ječmen

Orientační cena: 550 Kč

Salvia Paradise je Česká rodinná firma, která je na trhu od roku 2008. Její hlavní vize je hluboká důvěra v sílu přírody. Zabývají se dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Zaměřují se na suroviny z bioprodukce a ekologického zemědělství. Suroviny nakupují výhradně od certifikovaných dodavatelů. Jejich vlastní výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikační organizace.

Kromě nejvyšší kvality je mottem celého týmu Salvia Paradise také neustálý vývoj. Své produkty tvoří pod taktovkou zkušených fytoterapeutů a v návaznosti na nejčerstvější zprávy z vědeckých kruhů.

Od této značky můžete zakoupit rostlinné kapsle, které ukrývají 100% sušenou šťávu z mladého ječmene v BIO kvalitě. 190 kapslí stojí okolo 550 korun.

2. místo

Blendea Supergreens

Orientační cena: 450 Kč

Od této značky můžete zakoupit kompletní supergreens potraviny, do kterých se řadí zelený ječmen, spirulina, chlorella,mladá pšenice a máta peprná.

Sypká směs Blendea SUPERGREENS se užívá denně rozpuštěná ve vodě, ovocném džusu, či smoothie. Balení přípravku Blendea (90 g) obsahuje až 30 jednorázových dávek. Směs je bez laktózy, bez lepku, bez přidaného cukru, bez konzervačních látek a sóji.Navíc je 100% vegan a bio.

Složení Supergreens je poměrově takto: 30% zeleného ječmene, 30% mladé pšenice, 20% spiruliny, 15% chlorelly, 5% máty.

3. místo

Nástroje zdraví Mladý ječmen BIO

Orientační cena: 550 Kč

Značka Nástroje zdraví nabízí velké množství přírodních doplňků stravy, ale najdete u ní také přírodní nimbovou kosmetiku, produkty pro dámskou hygienu, zdravé osvětlení a zejména širokou nabídku zelených potravin včetně mladého ječmene, spiruliny, chlorelly a tolice vojtěšky neboli alfalfa.

Tento mladý ječmen je ve 100% BIO kvalitě a pochází ze sopečných půd Nového Zélandu. Následně se velmi šetrně suší, aby zachoval maximum účinných látek. Skvěle povzbuzuje organismus, působí jako antioxidant a dodává tělu spoustu vitamínů a minerálů.

Doporučuje se užívat ho nalačno, a to v množství jedné až dvou čajových lžiček rozmíchaných ve vodě či džusu.

Balení o hmotnosti 200 g zakoupíte za cca 550 korun.

4. místo

Puravia Zelený ječmen BIO

Orientační cena: 400 Kč

Česká značka Neobotanics® si zakládá na vývoji a produkci prémiových doplňků stravy a kosmetiky za využití kvalitních přírodních ingrediencí a inovativních technologických postupů. Své produkty vyrábí ve vlastní laboratořích, které se nacházejí v Brdských lesích v areálu Vědeckotechnického parku Dobříš. Značka vyvíjí produkty v souladu s moderními vědeckými postupy, ale kombinuje je s ověřenými znalostmi z tradičního léčitelství. Využívá vysoce kvalitní bioaktivní výtažky, které získává z bylinek vlastní produkce či od prověřených lokálních farem.

Tento zelený ječmen pochází z ekologické farmy na Novém Zélandu a je vyroben pouze z vrchní části jeho výhonků, kde je koncentrace aktivních látek nejvyšší.

Doporučuje se užívat cca 3 g prášku za den tak, že ho rozmícháte ve studeném nápoji (voda, ovocná nebo zeleninová šťáva) nebo studeném pokrmu (jogurt, smoothie, salát). V horké tekutině by mohlo dojít ke znehodnocení účinnosti.

Balení se 150 g stojí okolo 400 korun.

5. místo

NUPREME Mladý ječmen BIO

Orientační cena: 600 Kč

Značka Nupreme vznikla v České republice v roce 2012, tehdy se však jmenovala Empower Supplements a nynější jméno přijala o 6 let později. V jejím portfoliu najdete spoustu funkčních potravin, jejichž složení je vždy absolutně transparentní. Nupreme jsou transparentní i co se týče pravidelných analýz a testování jednotlivých produktů a surovin, které vždy uvádějí na svých stránkách. V jejich portfoliu najdete vedle mladého ječmene, chlorelly a spiruliny také řadu pochoutek v podobě nejrůznějších proteinových tyčinek, zdravých chipsů, ořechových másel nebo čokoládových bonbonů.

Tento produkt představuje 100% lisovanou šťávu z mladého ječmene usušenou v prášku raw a BIO kvality, takže je v ní zachováno maximum zdraví prospěšných látek. Jedná se tedy o ideálního pomocníka pro odkyselení a detoxikaci organismu.

Balení o velikosti 200 g stojí cca 600 korun.

6. místo

Viridian 100% Organic Soul Food Greens

Orientační cena: 600 Kč

V tomto produktu s názvem Soul Food Greens získáte kromě mladého ječmene dalších 5 zelených superpotravin, konkrétně mladou zelenou pšenici, spirulinu, chlorellu, alfalfu a mořskou chaluhu Wild Wrack.

Jedná se o unikátní směs, která poskytuje kompletní dávku maximálního množství chlorofylu, vitamínů, minerálů, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin a dalších aktivní látek. V tomto produktu máte zkrátka „vše v jednom“, a to se skutečně vyplatí.

Přípravek od značky Viridian je v BIO, raw a kosher kvalitě, kterou potvrzuje certifikace úřadu Soil Association. Ta garantuje, že všechny použité suroviny jsou ekologické a organické.

A jak ho používat?
Protože se jedná o vysokou koncentraci aktivních látek, můžete zpočátku pociťovat intenzivnější detoxikaci doprovázenou řidší zapáchající stolicí, což při pravidelném dávkováním přejde.

Doporučuje se užívat 4 gramy (1 čajová lžička) 2× za den a na prázdný žaludek. Prášek se rozpustí ve 200 ml studené vody a nápoj je potřeba vypít 20 minut před začátkem jídla.

Balení, které obsahuje 100 g prášku, zakoupíte za cca 600 korun.

7. místo

Zelený ječmen Natural Medicaments

Orientační cena: 400 Kč

Česká značka Natural Medicaments je na trhu od roku 2002. Filozofie značky je komplexní pohled na zdraví a péči z pohledu přírodní, celostní a alternativní medicíny. Právě proto jsou produkty této značky přírodní, pouze s nezbytným minimem přídatných látek. Hlavní důraz klade na kvalitu zpracování, spolupráci se zkušenými a erudovanými odborníky a pečlivý výběr přírodních složek.

250 g prášek zeleného ječmene obsahuje šetrně sušené listy, které mají přirozeně organicky vázané vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Produkt pochází z Německa a jeho cena se pohybuje okolo 400 korun.

8. místo

NATU Mladý ječmen

Orientační cena: 160 Kč

Natu je český výrobce, který cílí na propojování lidí s přírodou skrze poskytování těch nejkvalitnějších přírodních produktů. Dbají nejen na vysokou kvalitu svých produktů, ale i na jejich vliv na životní prostředí. Jejich sortiment zahrnuje široké spektrum zdravé výživy.

Tento 80g prášek mladého ječmene můžete rozmíchat ve vodě či ovocné šťávě a nebo použít do smoothie. Prášek konzumujte minimálně 30 minut před jídlem, ideálně 3x denně kávovou lžičku rozmíchanou ve 2-3 dcl tekutin. Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 160 korun.

9. místo

Zelený ječmen 99,8% šťáva

Orientační cena: 300 Kč

Společnost EkoMedica Czech, s.r.o. byla založena s cílem přinést zákazníkům produkty, které jsou pro lidský organismus maximálně šetrné a nejlépe vstřebatelné, bez vedlejších účinků. Všechny produkty EkoMedica jsou vyráběny podle vlastních receptur a za nejpřísnějších norem, bez konzervačních látek, přídavků cukrů a barviv.

Tato 99,8% šťáva se získává z mladého zeleného ječmene nejmodernějším způsobem výroby. Produkt je stabilizován pouze pasterizací, neobsahuje chemické konzervanty. Šťáva z mladého ječmene je proto určena co nejširšímu spektru konzumentů.

Tento produkt můžete zakoupit za cca 300 korun.

10. místo

BIO Mladý ječmen prášek

Orientační cena: 200 Kč

Allnature je česká značka zdravé výživy. Do své nabídky vybírají jen potraviny, které jsou vyrobené šetrnými metodami z kvalitních přírodních surovin, aby v nich zůstalo zachováno vše dobré, co příroda do rostlin uložila.

Tento 250g prášek užívejte v doporučeném množství, což je 1-3 čajové lžičky (2-4 g) denně. Odměřený prášek rozmíchejte ve 150ml čisté vody nebo ovocné šťávy a vypijte. Cena produktu se pohybuje okolo 200 korun.

11. místo

TOPNATUR Zelený ječmen prášek

Orientační cena: 300 Kč

Firma Topnatur sídlí ve městě Slušovice ve zlínském kraji. Jejich portfolio je opravdu pestré a kromě zelených potravin nabízí i spoustu dalších produktů. Například kaše, tyčinky, proteiny, rostlinné nápoje, čokolády, ořechy a semínky, lyofilizovaného ovoce, mouky, sladidla a další. Vyberou si zde všichni, včetně veganů nebo osob s různými intolerancemi a dietami.

Topnatur zelený ječmen pochází z šetrně usušených lístků mladého ječmene původem z Taiwanu. Díky svému zásaditému pH přispívá k odkyselení organismu a podpory jeho přirozené obranyschopnosti.

Doporučuje se rozmíchat 2 g prášku (vrchovatá čajová lžička) denně v oblíbeném studeném jídle či nápoji.

150 g tohoto produktu stojí cca 300 korun.

12. místo

Zelený ječmen v prášku

Orientační cena: 250 Kč

Tento mladý zelený ječmen v prášku od značky HillVital se stane vaší zásobárnou vitamínů a minerálů na každý den. Obsahuje vitamíny skupiny B, A, C, E, H, betakaroten, železo, zinek, mangan, hořčík, vápník, draslík a samozřejmě spoustu blahodárného chlorofylu, vlákniny, enzymů a proteinů.

Pomáhá zlepšit trávicí systém, krevní oběh, střeva, čistí organismus a přispívá k jeho přirozené obranyschopnosti.

A jak se tento produkt dávkuje? Stačí rozmíchat 1 – 3 lžičky ve 200 – 300 ml studeného nápoje (voda, ovocná či zeleninová šťáva) a zkonzumat nejlépe do půl hodiny od přípravy, díky čemuž zkonzumujete maximum aktivních látek. Nikdy prášek nekombinujte s horkým nápojem, protože by došlo ke znehodnocení spousty zdraví prospěšných látek.

Balení se 200 g prášku stojí cca 250 korun.

Závěr

Zelený ječmen může být skvělý pomocník, který pročistí vaše tělo a dodá mu vše potřebné proto, abyste se cítili lépe.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Mladý ječmen

[2] Bakalářská práce (CZ): Technologie pěstování a hnojení ječmene (Hordeum) s cílem maximální kvality
produktu a jeho využití pro výrobu doplňku stravy „zeleného ječmene“ 

[3] Healthline (ENG): What Is Barley Grass? Everything You Need to Know

[4] PubMed Central (ENG): Effects of a Dietary Supplement with Barley Sprout Extract on Blood Cholesterol Metabolism

[5] PubMed Central (ENG): Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings

4/5 (Počet hlasů: 5)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »