Zelený ječmen – recenze, účinky a který je nejlepší?

Co je to zelený, neboli mladý ječmen, jaké má účinky a kde ho koupit? Jak vybrat nejlepší zelený ječmen? Proč tento zelený zázrak přijímat?

TOP  1. místo

Salvia Paradise

Mladý ječmen v tabletách vysoké kvality za dobrou cenu
Orientační cena: 550 Kč
Forma: tobolky
2. místo

Blendea Supergreens

Kvalitní  směs zelených potravin včetně mladého ječmene
Orientační cena: 450 Kč
Forma: prášek
3. místo

Natu ječmen

Skvělý prášek zeleného ječmene od EKO značky
Orientační cena: 200 Kč
Forma: tobolky

Šest nejlepších doplňků zeleného ječmene

Co je to zelený ječmen?

Mladý ječmen se řadí mezi “supergreen” potraviny. Jedná se o jednoletou, samoopilovací obilovinu, která je příbuzná pšenici. Tradičně pochází mladý ječmen ze západní Asie, ale postupem času se rozšířil do celého světa, včetně České republiky.

V tomto zeleném zázraku je velké množství chlorofylu, antioxidantů, minerálů i vitamínů. Ječmen se konzumoval už za dob starého Egypta, kde byl běžnou součástí každodenního jídelníčku. Velmi zjednodušeně se jedná o druh trávy, ze které se ke konzumaci používají jen mladé výhonky.

Účinky zeleného ječmene

Benefitů mladého ječmene je spousta. Dokáže naše tělo doslova nakopnout a dodat mu novou energii do žil. Ječmen působí antibakteriálně a protizánětlivě, posiluje imunitu a podporuje správnou funkci metabolismu.

Mladý ječmen není sice lék, ale jelikož se řadí mezi “superpotraviny” dokáže tělu přinést velké množství benefitů. Obsahuje de facto kompletní nabídku důležitých živin a tím podporuje fungování všech pochodů v organismu, včetně imunitních procesů. 

Benefity

 • Je plný chlorofylu ve snadno vstřebatelné podobě
 • Obsahuje 4x více vápníku než mléko
 • Má 22x více železa než špenát
 • Prášek obsahuje stejné množství bílkovin jako kvalitní steak 
 • Obsahuje 12 minerálů a další stopové prvky (železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, měď, mangan, zinek, křemík, sodík, bor, mangan, měď, stříbro, chrom)
 • Najdete v něm 13 vitamínů (především C, E, A, B1, B2, B5, B6, B9, kyselinu listovou a pantothenovou)
 • Má 20 enzymů

S čím dokáže pomoci

 • Alergie
 • Revmatická onemocnění
 • Lymeská borrelióza
 • Únava a vyčerpání
 • Psychické problémy
 • Bolesti hlavy
 • Trávicích obtíže a nemocI
 • Problémy pohybového aparátu
 • Kožní nemoci
 • Snížená imunita
 • Gynekologické a klimakterické potíže
 • Infekce dýchacích cest
 • Dna
 • Záněty močových cest
 • Potíže s prostatou
 • Bolesti hlavy
 • Cukrovka
 • Nadváha
 • Srdečně cévní choroby
 • Nádorová onemocnění
 • Zrakové potíže
 • Roztroušená skleróza
 • Špatná funkce jater

Co mladý ječmen obsahuje?

Vitamíny skupiny B jsou velmi důležité pro dobrý stav pokožky, očí, správnou funkci srdce a krvetvorby.

“Céčko” je pro tělo nepostradatelné. Podporuje vstřebávání těžkých kovů, působí jako antioxidant a vytváří kolagen starající se o zdravé dásně, zuby, kosti a krevní cévy.

Tento vitamín slouží jako důležitý antioxidant. Chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

Tento vitamin zvyšuje sílu kostí, zlepšuje jejich strukturu. Je také zodpovědný za zabudovávání vápníku do kostí.

Jedná se o silný antioxidant, který chrání buňky před působením volných radikálů.

Vápník je základní stavební látka kostí, zubů a všech lidských tkání.  

Tento minerál snižuje krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, chrání ledviny a snižuje riziko ledvinových kamenů,slouží jako prevence proti cévním a mozkovým příhodám a pomáhá předcházet cukrovce.

Hořčík pomáhá při bolestivém svalovém napětí, má protikřečový účinek a je důležitý pro normální činnost nervů a svalů.

Jedná se o základní prvek krvetvorby a jeho nedostatek vede k chudokrevnosti. 

Zinek je základní prvek, který podporuje růst. Je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech. Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů.

Křemík hraje roli i při tvorbě chrupavek, kloubů, zubů, vlasů a nehtů, stejně jako pevnosti a pružnosti šlach, kůže i cév.  

Sodík je pro náš organismus nepostradatelný při tvorbě červených krvinek a kyseliny chlorovodíkové v žaludku, bez které bychom nemohli trávit. Dále hraje důležitou roli při růstu, stimuluje činnost ledvin, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů, působí proti svalovým křečím a podobně.

Tento minerál se účastní přeměny cukrů, tuků, bílkovin na přenos energie. Spolu s vápníkem tvoří hlavní součást kostí a zubů. Zajišťuje také udržení pravidelného srdečního pulzu a je také potřebný pro mozek a nervovou tkáň celkově.

Tento minerál zvedá nízkou hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen po menopauze. Dále aktivuje vitamin D, čímž mimo jiné zvyšuje příjem vápníku a jeho ukládání v kostech. 

Mangan pozitivně působí na správnou funkci pohlavních žláz, podporuje činnost mozku a stavbu kostí, tlumí únavu a zlepšuje paměť. 

Mimo jiné se podílí na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Je součástí kolagenu, bílkoviny, která je důležitou částí kůže, kostí a pojivových tkání.

Stříbro má antibakteriální, antifungální (proti kvasinkám a plísním) a i protivirové účinky.

Biologicky aktivní forma chromu se v těle významně podílí na metabolismu glukózy.

Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou ve vodě. Nerozpustná vláknina pomáhá proti zácpě, zmírňuje projevy hemeroidů, podporuje správné trávení a příznivě působí jako prevence proti rakovině střev. Rozpustná vláknina podporuje peristaltiku střev a snazší vyprazdňování.

Podporuje imunitní systém, působí pozitivně proti choroboplodným bakteriím podporuje produkci hemoglobinu, pomáhá s hojením ran, hemoroidů a popálenin, má antioxidační účinky, reguluje stolici a poskytuje tělu velmi důležité vitamíny K, C, kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík, bílkoviny a mnoho dalších benefitů.

Formy zeleného ječmene

Na trhu je k dostání velké množství značek a podob této rostliny. Můžete ho zakoupit ve formě šťáv i sušeného prášku, ze kterého se připravuje nápoj, který se musí pít vždy čerstvý. Nápoj se doporučuje popíjet nalačno po probuzení s pomalým polykáním a hodinovým odstupem od běžně užívaných léků.

Důležité vitamíny a enzymy ničí teplota nad 45 °C. Prášek proto nezalévejte horkou vodou.

Lze ho užívat i jako tablety či kapsle, které se pouze zapíjejí vodou.

Dávkování

Vždy záleží na konkrétním produktu, který také obsahuje doporučené dávkování. Obecně lze ale říci, že 2 – 3x denně po 1 čajové lžičce (rozpuštěné v 200ml vody nebo džusu) je zcela v pořádku. Tvrdí se, že staří a nemocní lidé mohou denní příjem o 1 dávku zvýšit.

Těhotné, kojící ženy a celiaci by však jeho užívání měli raději nejdříve konzultovat s lékařem nebo nutričním terapeutem.

Je možné se zelenými potravinami předávkovat?

Dle odborníků toto možné není. Může se objevit “nežádoucí účinek” při začátku užívání. Tělo se čistí, a tak tento proces mohou provázet různé nepříjemnosti jako jsou průjmy, nevolnosti, přechodně se může zhoršit stav pokožky. Tělo začíná vylučovat škodliviny a projevy mohou být různé.

1. místo

Salvia Paradise mladý ječmen

Orientační cena: 550 Kč

Salvia Paradise je Česká rodinná firma, která je na trhu od roku 2008. Její hlavní vize je hluboká důvěra v sílu přírody. Zabývají se dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Zaměřují se na suroviny z bioprodukce a ekologického zemědělství. Suroviny nakupují výhradně od certifikovaných dodavatelů. Jejich vlastní výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikační organizace.

Kromě nejvyšší kvality je mottem celého týmu Salvia Paradise také neustálý vývoj. Své produkty tvoří pod taktovkou zkušených fytoterapeutů a v návaznosti na nejčerstvější zprávy z vědeckých kruhů.

Od této značky můžete zakoupit rostlinné kapsle, které ukrývají 100% sušenou šťávu z mladého ječmene v BIO kvalitě. 190 kapslí stojí okolo 540 Korun.

2. místo

Blendea Supergreens

Orientační cena: 450 Kč

Od této značky můžete zakoupit kompletní supergreens potraviny, do kterých se řadí zelený ječmen, spirulina, chlorella,mladá pšenice a máta peprná.

Sypká směs Blendea SUPERGREENS se užívá denně rozpuštěná ve vodě, ovocném džusu, či smoothie. Balení přípravku Blendea (90 g) obsahuje až 30 jednorázových dávek. Směs je bez laktózy, bez lepku, bez přidaného cukru, bez konzervačních látek a sóji.Navíc je 100% vegan a bio.

Složení Supergreens je poměrově takto: 30% zeleného ječmene, 30% mladé pšenice, 20% spiruliny, 15% chlorelly, 5% máty.

3. místo

NATU - Mladý ječmen

Orientační cena: 200 Kč

Natu je český výrobce, který cílí na propojování lidí s přírodou skrze poskytování těch nejkvalitnějších přírodních produktů. Dbají nejen na vysokou kvalitu svých produktů, ale i na jejich vliv na životní prostředí. Jejich sortiment zahrnuje široké spektrum zdravé výživy.

Tento 80g prášek mladého ječmene můžete rozmíchat ve vodě či ovocné šťávě a nebo použít do smoothie. Prášek konzumujte minimálně 30 minut před jídlem, ideálně 3x denně kávovou lžičku rozmíchanou ve 2-3 dcl tekutin. Cena tohoto produktu se pohybuje okolo 160 Korun.

4. místo

Zelený ječmen - Natural Medicaments

Orientační cena: 350 Kč

Česká značka Natural Medicaments je na trhu od roku 2002. Filozofie značky je komplexní pohled na zdraví a péči z pohledu přírodní, celostní a alternativní medicíny. Právě proto jsou produkty této značky přírodní, pouze s nezbytným minimem přídatných látek. Hlavní důraz klade na kvalitu zpracování, spolupráci se zkušenými a erudovanými odborníky a pečlivý výběr přírodních složek.

250 g prášek zeleného ječmene obsahuje šetrně sušené listy, které mají přirozeně organicky vázané vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Produkt pochází z Německa a jeho cena se pohybuje okolo 400 Korun.

5. místo

Zelený ječmen - 99,8% šťáva

Orientační cena: 300 Kč

Společnost EkoMedica Czech, s.r.o. byla založena s cílem přinést zákazníkům produkty, které jsou pro lidský organismus maximálně šetrné a nejlépe vstřebatelné, bez vedlejších účinků. Všechny produkty EkoMedica jsou vyráběny podle vlastních receptur a za nejpřísnějších norem, bez konzervačních látek, přídavků cukrů a barviv.

Tato 99,8% šťáva se získává z mladého zeleného ječmene nejmodernějším způsobem výroby. Produkt je stabilizován pouze pasterizací, neobsahuje chemické konzervanty. Šťáva z mladého ječmene je proto určena co nejširšímu spektru konzumentů.

Tento produkt můžete zakoupit za cca 310 Korun.

6. místo

BIO Mladý ječmen prášek

Orientační cena: 200 Kč

Allnature je česká značka zdravé výživy. Do své nabídky vybírají jen potraviny, které jsou vyrobené šetrnými metodami z kvalitních přírodních surovin, aby v nich zůstalo zachováno vše dobré, co příroda do rostlin uložila.

Tento 250g prášek užívejte v doporučeném množství, což je 1-3 čajové lžičky (2-4 g) denně. Odměřený prášek rozmíchejte ve 150ml čisté vody nebo ovocné šťávy a vypijte. Cena produktu se pohybuje okolo 200 Korun.

Závěrem

Zelený ječmen může být skvělý pomocník, který pročistí vaše tělo a dodá mu vše potřebné proto, abyste se cítili lépe.

Kam dál?