10 tipů na nejlepší ceremoniální kakao – účinky a benefity jeho pití

Shrnutí: Ceremoniální kakao je v poslední době čím dál oblíbenější a není se čemu divit, protože je to skvělá alternativa kávy, která dokáže povzbudit i uzemnit současně, a navíc tělu dodá spoustu cenných látek. Je to prostě takové pohlazení po duši v šálku. A protože je nesmírně důležité si tento nápoj připravit z kvalitního kakaa, v tomto článku jsem vám srovnala to nejlepší, co na našem trhu najdete:

  • Na 1. místo jsem vybrala Ritual Cacao Simple, což je přírodní směs raw kakaového prášku s trochou koření pro přípravu lahodného nápoje, který vás povznese na těle i na duši.
  • Druhé místo si u mě získala směs na přípravu rituálního kakaa Ritual Cacao Calm, která se od té první liší tím, že obsahuje reishi, ashwagandhu a tulsi pro relaxaci a uklidnění.
  • A 3. příčku u mě má čistá kakaová hmota Trinitario Costa Rica za skvělou cenu, ze které snadno vykouzlíte tradiční ceremoniální kakao v prvotřídní kvalitě.

Co to je ceremoniální kakao, jak se vyrábí a jaké jsou benefity jeho pití i když zrovna nejste na kakaové ceremonii? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte níže v článku současně se srovnáním deseti kvalitních kakaových hmot a prášků na přípravu rituálního kakaa.

TOP  1. místo

VitalVibe
Ritual Cacao Simple

Orientační cena: 700 Kč
Proč 1. místo?

Protože tohle je směs raw kakaa, koření, sušeného kokosového mléka a zcela přírodních sladidel, ze které vmžiku vykouzlíte lahodné, jemně stimulující kakao plné minerálů, antioxidantů a esenciální aminokyseliny tryptofan.

2. místo

VitalVibe
Ritual Cacao Boost

Orientační cena: 700 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde opět o přírodní směs raw kakaa, koření, sladidel, ale také reishi, ashwagandy a tulsi, díky kterým výsledný nápoj pohladí nejen chuťové pohárky, ale také zrelaxuje vaše tělo a mysl, aby se vám lépe odpočívalo a spalo.

3. místo

Kakaová hmota
Trinitario Costa Rica

Orientační cena: 500 Kč
Proč 3. místo?

Jestli chcete skutečné ceremoniální kakao od ověřeného farmáře z Kostariky, tohle je vaše volba. Za skvělou cenu získáte hned kilo kakaové hmoty na přípravu tradičního rituálního kakaa, které si můžete dochutit sami podle libosti.

Deset tipů na nejlepší ceremoniální kakao

Co je to ceremoniální kakao?

Ceremoniální kakao je tradiční nápoj, který má kořeny v mayské a aztécké kultuře střední Ameriky.[1] Jedná se o speciální formu kakaa, která se vyrábí z kakaových bobů, které prošly specifickým procesem fermentace a sušení. Oproti běžnému kakau obsahuje ceremoniální kakao vyšší koncentraci cenných látek, jako jsou flavonoidy a antioxidanty,[2] a má mnohem bohatší a komplexnější chuť.

Ceremoniální kakao se vyrábí z kvalitních kakaových bobů z kakaovníku, což je tropický strom pocházející z oblasti Střední a Jižní Ameriky, které se po sklizni fermentují,[3] což je klíčový proces, který zajišťuje výslednou charakteristickou chuť kakaa, která se dá připodobnit k chuti vysokoprocentní čokolády.

Kakaová ceremonie je rituální praxe spojená s pitím ceremoniálního kakaa, která většinou probíhá pod dohledem zkušeného průvodce a pití kakaa může být doplněno různými dalšími aktivitami jako je meditace, společné zpívání, tanec nebo sdílení osobních zkušeností. Cílem kakaové ceremonie je posílit spojení s vlastním nitrem, odstranit nejrůznější psychické bloky a zlepšit náladu. Je to způsob, jak využít ceremoniální kakao k podpoře duchovního růstu a vnitřní harmonie.

Proč pít kakao i mimo kakaovou ceremonii?

I když kakaová ceremonie nabízí jedinečný způsob, jak si tenhle ceremoniální nápoj vychutnat, existuje spoustu důvodů, proč si kakao dopřát i mimo výše zmíněnou rituální praxi:

  • Kakao je bohatým zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci chránit před volnými radikály a podporovat zdraví srdce. Obsahuje také minerály jako železo, hořčík a vápník, které jsou důležité pro celkové fungování organismu.
  • Kromě toho kakao obsahuje chemickou látku nazývanou theobromin, která může zlepšit náladu a působit proti úzkosti.[4]
  • Kakao tedy můžete pít místo kávy, protože vám dodá energii, aniž byste pociťovali nervozitu nebo úzkost, které někdy bývají spojené s příjmem kofeinu.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Ať už si kakao dopřejete jako ranní vzpruhu nebo odpolední pochoutku, jeho bohatá chuť vás okamžitě potěší a navíc dostanete do těla spoustu blahodárných látek. A teď už se pojďte podívat, jaká konkrétní ceremoniální kakaa podle mě stojí za vyzkoušení:

1. místo

VitalVibe Ritual Cacao Simple

Veganské a 100% přírodní kakao v prvotřídní kvalitě s přídavkem vlákniny, koření a sladidel.

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem na 1. místo vybrala Ritual Cacao Simple od značky VitalVibe?

Protože pod názvem Ritual Cacao Simple se ukrývá prvotřídní ochucené kakao od české značky VitalVibe, které vzniklo ve spolupráci s českým šampiónem ve smíšených bojových uměních Jiřím Procházkou, který je milovníkem funkčních superpotravin (ceremoniální kakao nevyjímaje).

Na tomto produktu se mi líbí, že vedle raw kakaového prášku (který je zdrojem cenných bioflavonoidů, hořčíku, draslíku, železa, mědi a fosforu) obsahuje i další ochucující složky, které jsou přírodní, ale díky nim už si nemusíte kakao doslazovat nebo jinak ochucovat – což třeba já osobně v případě zcela čistého ceremoniálního kakaa dělám, protože je na mě jeho chuť až příliš „raw“ (ačkoli mnoha lidem může čisté kakao smíchané s vodou také chutnat a je to jen a jen dobře).

A čím je tedy směs Ritual Cacao Simple ochucená? BIO inulinem neboli vlákninou z agáve, BIO sušeným kokosovým mlékem, BIO skořicí, BIO novým kořením, přírodním vanilkovým aroma, BIO panelou (= šťáva z cukrové třtiny) a stévií.

Uživatelské recenze

Ritual Cacao Simple má super recenze třeba na Heurece, kde lidé chválí jeho prvotřídní kvalitu a skvělou chuť. Pro další hodnocení jsem si došla i na oficiální webové stránky značky VitalVibe, která tento produkt vyvinula. A i tady je pozitivně hodnocená chuť, ale také vůně kakaa. Jedna uživatelka si toto kakao nemůže vynachválit ve spojení se včelím pylem, cituji: „Jsem milovnice kakaa a kakaových rituálů. Toto kakao si nemohu vynachválit. Je výborné. A ve spojení se špetkou včelího pylu tvoří zajímavou kombinaci. Určitě zase ráda objednám.“

Další informace

Díky tomu, že tohle ceremoniální kakao již obsahuje kokosové mléko, koření a přírodní sladidla, jeho příprava je opravdu jednoduchá a rychlá. Stačí dát 14,5 gramů směsi (což jsou asi 3 zarovnané lžičky) do hrníčku, zalít je 200 mililitry horké vody a pečlivě promíchat.

Líbí se mi, že toto kakao je veganské a jemně stimulující, takže ho můžete popíjet místo kávy. Balení se 290 gramy kakaa stojí cca 700 korun.

2. místo

VitalVibe Ritual Cacao Calm

Výborné rituální kakao na večerní popíjení díky přídavku reishi, ashwagandy a tulsi, které mu propůjčují relaxační účinky.

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem na 2. místo dala Ritual Cacao Calm od VitalVibe?

Protože se opět jedná o prvotřídně kvalitní směs raw kakaa od české značky VitalVibe, které je, na rozdíl od svého jemně stimulujícího „sourozence“ z 1. místa, určené k uklidnění duševní i tělesné stránky. Obsahuje totiž reishi, bazalku posvátnou a ashwagandhu, což jsou cenné harmonizační adaptogeny, které vás opečují, uklidní a podpoří lepší spánek.

Uživatelské recenze

I tato varianta rituálního kakao od VitalVibe má na Heurece super hodnocení, kde jsem se dočetla, že je „velmi lahodné“ a snadné na přípravu. A pokud přemýšlíte, kde toto kakao pořídit, tak doporučuju e-shop BrainMarket, který je rovněž na Heurece zákaznicky výborně hodnocený – lidé oceňují zdejší výběr, zákaznickou komunikaci i rychlost odesílání.

Více informací

I tohle kakao vzniklo pod záštitou MMA zápasníka Jiřího Procházky a vedle zmíněného raw kakaa a adaptogenních hub a bylinek obsahuje opět BIO kokosové sušeného mléko s cennými MCT tuky, voňavý muškátový oříšek a přírodní vanilkové aroma, BIO panelu, stévii a špetku himalájské soli, která perfektně podtrhne sladkost nápoje. Ten opět připravíte tak, že 14,5 g zalijete horkou vodou a pořádně zamícháte.

290gramové balení vás bude opět stát cca 700 korun.

3. místo

Kakaová hmota Trinitario Costa Rica

100% kakaová hmota (v podobě praktických pecek) z kakaových bobů odrůdy Trinitario pocházejících od ověřeného farmáře z Kostariky.

Orientační cena: 140 – 500 Kč

Proč jsem na 3. místo dala kakaovou hmotu Trinitario Costa Rica?

Ačkoli se na e-shopu Vital Country píše, že z této kakaové hmoty vytvoříte výbornou horkou čokoládu, ve skutečnosti z ní vytvoříte pravé ceremoniální kakao té nejvyšší kvality. Tyhle čokoládové pecičky totiž tvoří pouze stoprocentní kakaová hmota z Kostariky, kde ověřený farmář značky Vital Country pěstuje kakaové boby odrůdy Trinitario, z nichž je tahle hmota, která obsahuje 53,5 % kakaového másla a pyšní se silnou čokoládovou chutí bez kyselých tónů, vyrobená. Díky tomu jde o vybranou pochoutku, která je současně poctou přírodnímu bohatství Kostariky a tamní řemeslné tradici.

Uživatelské recenze

Pro recenze na tuto kakaovou hmotu jsem si zašla na Heureku, kde mě potěšilo pozitivní hodnocení chuti produktu, která prý „není nakyslá ani příliš hořká.“ A na samotném webu Vital Country jeden uživatel nadšeně píše, že je to „Opravdu skvělá kakaová hmota. Objednávám ještě z jiných oblastí u konkurence, ale tato je taky skvělá, a chutná více členům rodiny. Doporučuji.“

Dále o produktu

Tahle kakaová hmota nese mnoho certifikátů, které nezpochybnitelně potvrzují její výjimečnou kvalitu. Splňuje parametry vegan, kosher, Fairtrade, Gluten Free, GMO Free a UTZ / Rain Forest Alliance, což je program pro udržitelné pěstování kakaa ve světě.

Pro tradiční ceremoniální kakao zalijte 10 – 20 gramů peciček horkou vodou nebo vybraným mlékem o teplotě 70 – 80 °C. Nápoj můžete dle chuti osladit (medem, třtinovým cukrem či jiným sladidlem) a doplnit třeba skořicí, vanilkou, kardamomem nebo jiným kořením – vaší fantazii se meze nekladou.

Na tomto kakau mi přijde skvělá také jeho cena, kdy za cca 500 korun pořídíte celé kilo kakaové hmoty, ale můžete si pořídit i menší balení – 500 gramů za cca 270 korun, nebo 250 gramů za pouhých 140 korun.

4. místo

VitalVibe Ritual Cacao Boost

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala Ritual Cacao Boost od VitalVibe?

Sice na čtvrté místo, ale do třetice jsem do svého srovnání zařadila rituální kakao od VitalVibe, tentokrát s názvem Ritual Cacao Boost. A jak už anglické slovo boost (které v překladu znamená vzpruha) napovídá, jedná se o kakaový nápoj s obsahem přírodních složek, které vám dodají potřebnou energii na každodenní fungování. Především jde o povzbuzující adaptogeny jako je maca a cordyceps, a známý přírodní stimulant jménem guarana – ve spojení s lahodným kakaem tato kombinace podporuje energii a celkový výkon organismu.

Další informace

Ritual Cacao Boost dále obsahuje kurkumu, zázvor a kajenský pepř v BIO kvalitě, které výslednému nápoji propůjčují příjemný zahřívací efekt, ale také blahodárný účinek na trávení, krevní oběh a metabolismus. A stejně jako u Ritual Cacao Simple a Calm ani v případě verze Boost nechybí ve směsi BIO sušené kokosové mléko, přírodní vanilkové aroma, BIO panela, stévie a špetka himalájské soli. 

Cena produktu (cca 700 korun za 290 gramů) a příprava nápoje je rovněž stejná (14,5 gramů směsi zalijte horkou vodou a promíchejte).

5. místo

Powerlogy Organic Ceremonial Cacao

Orientační cena: 400 Kč

Čím mě zaujalo ceremoniální kakao od Powerlogy?

Jelikož jde o 100% BIO kakao z jemně pražených kakaových bobů vypěstovaných poblíž amazonského deštného pralesa Pomabamba v peruánské oblasti St. Martín, které jsou dle indiánské tradice maximálně šetrně zpracovány, takže si zachovávají svou vysokou výživovou hodnotu včetně vysokého obsahu vlákniny. 

Kakao pochází z odrůdy Criollo s označením Fino de Aroma, které představuje jen 4 % světové produkce, vyniká lahodnou chutí, ve které se harmonicky doplňují sladké, hořké i jemně ovocně kyselé tóny.

Další info

Výrobce doporučuje toto kakao připravit tak, že rozmícháte 15 – 20 gramů kakaových kousků (= což odpovídá cca 3 – 4 kouskům) ve 200 ml horké vody či v mléce (ideálně prý v rostlinném mléce). A protože produkt neobsahuje žádný cukr, milovníci sladších nápojů si jej mohou osladit třtinovým či kokosovým cukrem.

300gramové balení vás cenově vyjde na cca 400 korun.

6. místo

BrainMax Pure Cacao, Bio Kakao z Peru

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala BIO kakao z Peru od BrainMax?

Jelikož se jedná o pravé kakao z peruánských kakaových bobů, které je úžasným zdrojem minerálů, polyfenolů, železa, tryptofanu, který působí blahodárně na energii a náladu, a také theobrominu, který je sice podobný kofeinu, ale není tak silný, takže se nemusíte bát, že byste po něm nemohli spát – a navíc působí blahodárně na krevní tlak, srdce a dýchací cesty.

Více informací

Tohle kakao, které má super recenze třeba na Heurece, je v BIO a raw kvalitě, neboť vzniklo umletím nepražených kakaových bobů odrůdy Forastero. Na jeho přípravu se doporučují smíchat 2 – 3 polévkové lžíce s mlékem – a záleží jen na vás, zda s klasickým či rostlinným. Podle chuti a požadavků na účinky můžete nápoj vyšperkovat také lékořicí, ashwagandhou nebo macou.

Toto kvalitní kakao, které kromě nápoje můžete použít i do nejrůznějších dezertů a proteinových nápojů, stojí 400 korun za kilové balení, což mi přijde jako skvělá cena.

7. místo

Vitalvibe kakaový prášek BIO

Orientační cena: 260 Kč

Čím mě zaujal BIO kakaový prášek od Vitalvibe?

Jelikož jde opět o kakaový prášek v raw kvalitě, který má výborné recenze na Heurece. Lidé tu vychvalují jeho úžasnou chuť, kvalitu, ale také přijatelnou cenu, která se pohybuje okolo 260 korun za 250gramové balení.

Líbí se mi, že toto kakao je vyrobeno z peruánských nepražených kakaových bobů v BIO kvalitě, takže si z něj můžete udělat nejen lahodný nápoj, ale je super k přípravě nejrůznějších raw dezertů – ty rázem obohatí o úžasnou chuť, ale také cenné antioxidanty, hořčík, fosfor, zinek a železo. Navíc se pyšní nízkým obsahem tuku a takřka žádným obsahem cukru.

8. místo

BioMedical BIO kakaová hmota

Orientační cena: 130 Kč

Proč jsem vybrala BIO kakaovou hmotu od BioMedical?

Protože i v případě tohoto produktu držíte v ruce kakaovou hmotu z peruánských kakaových bobů odrůdy Criollo, které jsou mimořádné kvalitní – a navíc v BIO kvalitě, což znamená, že boby byly pěstovány v kontrolovaném prostředí bez jakýchkoli chemikálií.

Tato kakaová hmota obsahuje 55 % kakaového másla a je bohatá na bílkoviny, vlákninu, železo a hořčík, které společně napomáhají k budování svalové hmoty, optimální funkci imunitního a nervového systému, a současně také snížení míry únavy a vyčerpání. To zní skvěle, že? A skvěle se mi jeví i cena kakaové hmoty, která činí cca 130 korun za 200 gramů.

9. místo

Allnature Kakaový prášek BIO RAW

Orientační cena: 100 Kč

Čím mě oslovil kakaový prášek od Allnature?

Stoprocentně čistý kakaový prášek v BIO a RAW kvalitě získáte i v tomto produktu od české značky Allnature, který je skvěle hodnocený třeba na Zbozi.cz i na Heurece, kde se často skloňuje jeho výborná jemná chuť a krásná vůně – jak například píše jedna uživatelka: „Toto kakao má skvělou kakaovou chuť. Je nepražené. Dávám si ho do kaší a jsem moc spokojená.“

Díky šetrnému zpracování je tenhle kakaový prášek bohatý na spoustu důležitých enzymů a minerálů jako je například draslík, železo, hořčík, fosfor a zinek. To vše za více než výhodnou cenu, která se pohybuje okolo 100 korun za 200 gramů.

10. místo

NaturalProtein Holandské kakao BIO

Orientační cena: 100 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila holandské kakao od NaturalProtein?

Protože se opět jedná o kvalitní kakao v prášku s 22% obsahem tuku neboli kakaového másla, který je výbornou superpotravinou, neboť obsahuje spoustu antioxidantů, minerálů (hořčík, vápník, železo, draslík, měď, zinek a mangan), vitamínů (skupiny B, C a E) a také je nejbohatším zdrojem organické síry v přírodě.

Vedle toho má samozřejmě úžasnou čokoládovou chuť a vůni, takže s ním přijmete nejen spoustu cenných látek, ale také si báječně pochutnáte. Z prášku si můžete připravit jak nápoj, tak ho přidat do kaše, smoothie, jogurtu nebo využít při pečení.

250gramové balení stojí cca 100 korun.

Závěrem

Pokud jste došli až sem, tak jste se už dozvěděli, že kakao je nejen moc dobré, ale také plné nutričně výživných látek, což z něj podle mě činí úžasnou superpotravinu, která stojí za povšimnutí. A protože mi přijde důležité pít kakao v co nejvyšší kvalitě, která zajišťuje, že obsahuje těchto blahodárných látek maximum, v tomto článku jsem vám shrnula výběr takových produktů, které takto kvalitní kakao obsahují.

Z těch bych vypíchla především VitalVibe Ritual Cacao Simple, což je směs prvotřídně kvalitního raw kakaa se špetkou koření a sušeným kokosovým mlékem, které je mimořádně jednoduché na přípravu a představuje super alternativu kávu, protože poskytuje jemnou stimulaci. Naopak VitalVibe Ritual Cacao Calm je směs ochuceného raw kakaa s reishi a ashwagandhou, které je výborné k relaxaci a může pomoci lépe usnout. Tradiční ceremoniální kakao, které si budete moci dochutit podle vlastních představ, si pak snadno připravíte se 100% čistou kakaovou hmotou Trinitario Costa Rica, která je výjimečně kvalitní a přitom cenově výhodná.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[5] Wikipedie (CZ): Kakaovník pravý

[6] Wikipedie (CZ): Kakao

[7] Healthline (ENG): Cacao vs Cocoa: What's the Difference?

[8] PubMed Central (ENG): Cocoa and Chocolate in Human Health and Disease

[9] Food and Drug Administration – FDA (ENG): FDA Announces Qualified Health Claim for Cocoa Flavanols in High Flavanol Cocoa Powder and Reduced Risk of Cardiovascular Disease

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »