10 tipů na nejlepší brahmi (bacopa monnieri) – recenze, účinky a které je nejlepší?

Shrnutí: Brahmi je významná, na mnoho oblastí lidského organismu blahodárná rostlinka, kterou už od pradávna využívá celostní lékařský systém zvaný ajurvéda. Pokud se o ní chcete dozvědět více a objevit ty nejkvalitnější doplňky stravy s brahmi, jste tu správně. V tomto článku jsem pro vás totiž srovnala deset kvalitních produktů s brahmi:

 • První místo získal produkt Blendea Brahmi, což jsou prémiové veganské kapsle v certifikované BIO kvalitě. Jedna kapsle obsahuje 400 mg brahmi.
 • Na 2. místo jsem posadila kapsle Organic India Brahmi se 350 mg bhrami v jedné kapsli, které jsou rovněž v BIO kvalitě.
 • A 3. příčku obsadil čaj Brahmi Tulsi od Organic India, což lahodná a cenově příznivá forma, jak užívat Brahmi, obohacená o další super bylinku Tulsi.

V článku se dále dočtete:

Co je to Brahmi neboli Bacopa Monnieri?[1] Co obsahuje a jaké má účinky?[3][4]Jaká jsou obecná doporučení na užívání brahmi?

TOP  1. místo

Blendea
Brahmi BIO Organic

Orientační cena: 430 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o prvotřídní certifikované bio Brahmi původem z Indie. Kapsle jsou z rostlinných materiálů, takže je mohou brát i vegetariáni a vegani. V jedné kapsli je 400 mg brahmi.

2. místo

Organic India
Brahmi Bio

Orientační cena: 360 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o suplement s Brahmi v bio kvalitě, které pochází z organického zemědělství. Výborný produkt na podporu psychiky a kognitivních funkcní je veganský a obsahuje 350 mg brahmi v jedné kapsli.

3. místo

Organic India
Čaj Tulsi Brahmi BIO

Orientační cena: 140 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož bylinkový čaj je skvělou alternativou, jak Brahmi konzumovat. Jeden čajový sáček obsahuje 522 mg Brahmi, pocházejícího z certifikovaného zemědělství.

Deset nejlepších produktů s Brahmi

 1. Blendea Brahmi BIO Organic 430 Kč (90 kapslí)
 2. Organic India Brahmi Bio 360 Kč (60 kapslí)
 3. Organic India Čaj Tulsi Brahmi BIO 140 Kč (25 sáčků)
 4. VENIRA brain booster 420 Kč (80 kapslí)
 5. Salvia Paradise Brahmi Bacopa prášek 270 Kč (100 g)
 6. Salvia Paradise Brahmi 400 Kč (120 kapslí)
 7. Salvia Paradise Bacopa monnieri 150 Kč (50 ml)
 8. HEALTH LINK Brahmi 400 mg BIO 200 Kč (90 kapslí)
 9. Swanson Bacopa Monnieri 350 Kč (90 kapslí)
 10. NOW Bacopa monnieri 620 Kč (90 kapslí)

Co je to Brahmi?

Brahmi, neboli Bakopa drobnolistá či Bacopa monnieri, má své kořeny v Ajurvédě,[1] cože je prastaré učení, které protkává své nitky až do dnešní, hektické doby.

 • Ajurvédě se říká mnoha přízvisky. Můžete o ní mluvit jako o „matce medicíny“, „medicíně dlouhověkosti“ nebo například „znalostech života“. A všechno z toho je správně. Ajurvéda se pokládá za takový základní stavební kámen té klasické medicíny, jak ji známe. Dala podněty mnoha lékařům, vědcům i farmaceutům. Ajurvéda je mnohem víc, než jen míchání bylin, je to životní směr, který vede ke zdravému tělu.

Ajurvéda je stará zhruba 5 000 let, takže se dá opravdu bez nadsázky považovat za „moudrou ženu“. Mnoho lidí navštěvuje ajurvédské terapeuty z různých důvodů – zdravotních, stravovacích i psychických.

Pokud se ještě na malou chvilku zastavíme u zmíněné Ajurvédy, pozastavíme se nad hlavními směry, kterými se toto učení vydává:

 1. Interní medicína – zde se léčí celá bytost a to včetně ducha a mysli. Zkrátka celá tělesná schránka se vším všudy. Zahrnuje i seznam infekčních nemocí a léků na ně.
 2. Onemocnění hlavy a krku – takové starodávné ORL oddělení. Ajurvéda zde používá rastaré chirurgické techniky a bylinné léky či tinktury na léčbu nemocí, které jsou spojené s tímto „sektorem“.
 3. Chirurgie – ano, i Ajurvéda zná tento obor. Když komplexní, tak komplexní. A světe div se, dokonce má chirurgie v této medicíně velmi zásadní místo.
 4. Toxikologie – jedná se o léčbu závislostí a kontaminací těla všeho druhu.
 5. Pediatrie – péče o naše nejmenší a nejmilovanější obyvatele. 
 6. Rejuvenace – jedná se o prevenci nemocí a zjištění stavu zdravotního stavu těla. Taková preventivní prohlídka.
 7. Afrodiziaka – nynější sexuologie.
 8. Psychologie – znalosti duševních problémů a neduhů je velmi podstatná součást Ajurvédy.

A co je tedy Brahmi? Slovo Brahmi má krásný původ i význam. Název je totiž v hinduismu označení boha Brahmi, který představuje všudypřítomnou sílu. Nicméně můžete tuto bylinu znát i pod názvem pupečník asijský a jedná se o bylinku, která pochází původem z Asie. Není ale nic neobvyklého, že na ni narazíte už poměrně běžně v prodejnách se zdravou výživou i kdekoliv u nás v ČR. 

Brahmi se považuje za jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin na světě vůbec a má bujaré využití. Na své si přijde snad každý. Brahmi je taková nenápadná, malá rostlina, která doslova klame tělem. Jeden by ani neřekl, co skrývá za poklady. Roste v místech, kde je hodně vlhka, nejčastěji se jedná o mokřady či bažiny. Ale pozor, Brahmi můžete pěstovat i doma, jako pokojovou rostlinu. Vypadá trošku jako koberec. Koberec s velkými benefity tedy. Je ideální do závěsných košíků nebo například makrami, aby se mohla pnout hezky volně dolů.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má Brahmi účinky?

Ajurvédský terapeut by vám asi řekl „těch je“! A měl by pravdu, protože Brahmi dokáže opravdu působit velmi celostně. V Brahmi jsou látky, které nazýváme bacopy, bacosidy, které podle hojných výzkumů opravdu úzce souvisí se stářím. A díky tomu se tvrdí, že Brahmi dokáže působit i jako takový lék na věčné mládí.

Zde jsme pro vás vybrali ty největší benefity, který bylinka nabízí.

 • Podporuje růst vlasů
 • Má vliv na zdravý vzhled i stav pokožky
 • Dodává energii
 • Posiluje paměť
 • Může mít protirakovinný efekt[2]
 • Podporuje správnou funkci nervové soustavy
 • Snižuje hladinu kortizolu a tím tlumí stres a úzkost[3]
 • Podporuje správnou funkci imunitního systému
 • Funguje jako antioxidant[4]
 • Působí protizánětlivě[5]
 • Usnadňuje hojení ran
 • Uvolňuje mysl
 • Pomáhá s nespavostí
 • Podporuje koncentraci[6]
 • Může pomoci lidem s Alzheimerovou chorobou[7]

A jaké látky Brahmi obsahuje?

Kromě zmíněných bakosidů zde najdeme:

 • Triterpenoidní saponiny
 • Alkaloidy, například brahmin, nikotin a herpestin, dále D-mannitol, apigenin, hersaponin, monnierasid I-III, cucurbitacin a plantainosid B.

Jak Brahmi užívat?

Brahmi má přirozeně nahořklou chuť, což někdo miluje a jiného to může odradit. Nicméně se tato bylinka užívá nejčastěji ve formě čajového odvaru, ideálně třeba v kombinaci s medem. Další variantou jsou ale i kapsle či jiné tablety.

 • Brahmi se sklízí ručně, aby se nepoškodila žádná část rostlinky. Takže žádné stroje. Rostlinky se manuálně očistí, usuší, nadrtí a následně rozemelou na malinké části, čímž získáme při konzumaci opravdu kvalitní a silný bylinný výluh. 
 • Na přípravě není nic složitého. Jde vlastně o takový čaj. Bylinu zalijete horkou vodu, necháte 7 minut louhovat a v klidu popíjíte. Nemělo by se pít víc než 2- 3 šálky během dne.
 • A kolik gramů Brahmi je na jeden šálek čaje? Bylinka se dávkuje v rozmezí od 5 do 15 gramů. Nepřekračujte toto doporučené množství.
 • Pokud máte Brahmi tabletky, tak neuvádí-li výrobce jinak, užívejte jednu tabletu za den.

Má Brahmi nežádoucí účinky?

Není vědecky prokázaný žádný nežádoucí účinek, nicméně je to samozřejmě velmi individuální. Někteří uživatelé uvádí, že po konzumaci Brahmi cítili nepříjemnou bolest v oblasti žaludku nebo průjem.[8]

 • Vždy dodržujte dávkování nebo se poraďte s lékařem nebo ajurvédským terapeutem, který vám produkt přesně nadávkuje.

Může se Brahmi brát v těhotenství?

Pokud vše probíhá naprosto fyziologicky a bez problémů, není znám důvod, proč by to nebylo možné. V těhotenství se ale doporučuje spíše kratší doba užívání a to v rozmezí 3 – 4 týdnů. V případě, že si nejste jistá se raději poraďte se svým lékařem.

Na co si dát pozor?

Udává se, že by se Brahmi neměl užívat, pokud berete Warfarin a léky na ředění krve. Proč? Protože právě Brahmi krev ředí. Mějte toto prosím raděj na paměti. Tato kombinace by mohla způsobit totiž neplechu.

1. místo

Blendea Brahmi BIO Organic

Prémiové rostlinné kapsle se 400 mg Brahmi v certifikované bio kvalitě v jedné kapsli.

Orientační cena: 430 Kč

Proč je Brahmi od značky Blendea na 1. místě?

Na první příčku jsem se rozhodla umístit kapsle od společnosti Blendea, které se vyrábějí v certifikované BIO kvalitě, jsou organické a mohou je i vegani, protože jde o produkt ryze rostlinného původu. Také tento výrobek obsahuje blahodárné Brahmi, které v těle působí jako antioxidant, zklidňuje mysl, prospívá trávení a kromě toho má také dobrý vliv na paměť.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že e-shop blendea.cz se dlouhodobě těší zákaznické oblibě. Skvělé recenze na tento obchod jsem našla jak na Heurece, tak i na stránkách zbozi.cz. Lidé zde konstatují, že zboží bývá velice rychle expedováno, a také oceňují příjemnou zákaznickou podporu, s níž je radost komunikovat. Dále tady zaznívá spokojenost s místním sortimentem, ze kterého se skutečně dá vybrat. Podle komentářů má tento e-shop navíc krásný a přehledný web (to ostatně posoudíte sami). A v neposlední řadě si zákazníci chválí kvalitu zakoupeného zboží.

Dále o produktu

Kapsle neobsahují kapsle ani lepek, a protože společnost Blendea klade na první místo kvalitu surovin, z nichž své produkty vyrábí, ani brahmi není výjimkou. Konkrétně tahle bylinka pochází z kvalitních bio zdrojů v Indii.

Prášek je umístěn v čistě veganských kapslích a neobsahuje konzervanty, plnicí či protispékavé látky. Jeho konzumace by tedy měla být bezpečná i pro většinu lidí trpících alergiemi.

Toto Brahmi stojí okolo 430 Kč/balení (90 kapslí).

2. místo

Organic India Brahmi Bio

Výborný veganský a bio doplněk stravy s 350 mg brahmi v jedné tabletě.

Orientační cena: 360 Kč

Proč je Brahmi od Organic India na 2. místě?

Na druhé místo jsem se rozhodla umístit brahmi od značky Organic India, protože všechny výrobky této společnosti pocházejí z organického zemědělství a podléhají přísným standardům bio kvality. V tomto případě máme v ruce tobolky, které obsahují 350 mg sušeného Brahmi v jedné kapsli.

Brahmi je odvozeninou slova Brahma (indický bůh) a jedná se o alternativní označení bakopy drobnolisté. Ta má příznivý vliv na  kardiovaskulární a cévní systém, přispívá k normálnímu trávení, podporuje kognitivní funkce, psychické zdraví i chuť k jídlu. Také pomáhá zlepšovat imunitní systém.

Uživatelské recenze

Tomuto produktu se vede dobře například na stránkách heureka.cz, kde se o něm píše, že dokáže velice pěkně „uklidnit“ (nikoli však utlumit), že je vhodný i pro seniory a také se zde dozvíte, že dokázal skvěle pomoci s pamětí. Výborná hodnocení se pak objevila i na zahraničním Amazonu, na kterém zákazníci hodně vypichují organické složení těchto kapslí a i tady potvrzují jejich účinky. Hlavně tedy právě se zlepšením paměti.

Další informace

Organic India je značka, kterou založili dva vizionáři. Ti její základy vystavěli na filozofii duchovního mentora a společně, ruku v ruce, vytvořili celostní systém, který nakonec ovlivnil i zemědělství v Indii.

Tyto tablety by se měly užívat po jedné až dvou za den, ideálně společně s jídlem.

Balení se 60 kapslemi stojí cca 360 korun.

3. místo

Organic India Čaj Tulsi Brahmi BIO

Lahodný bylinný čaj kombinující sílu Brahmi a také bazalky posvátné (Tulsi).

Orientační cena: 140 Kč

Proč je Čaj Tulsi Brahmi od Organic India na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila další produkt od společnosti Organic India, tentokrát  čaj s Brahmi, protože je to příjemná varianta, jak tuto ájurvédskou bylinku konzumovat. Hlavně proto, že z popíjení voňavého čaje se dá poměrně snadno vytvořit příjemný večerní rituál. Také v tomto případě je hlavní složkou produktu Brahmi, které krásně podpoří psychické zdraví a kognitivní funkce. A druhou ingrediencí je zde Tulsi, které má zase pozitivní vliv na imunitu, zdravé dýchání nebo třeba i na správnou činnost srdce.

Uživatelské recenze

Pro recenze jsem se vypravila na srovnávače heureka.cz a zbozi.cz. Na obou těchto stránkách si bylinný čaj od značky Organic India vede výborně. Zdá se, že lidem skutečně chutná, protože právě chuť je zde skloňována poměrně často, v dobrém slova smyslu. V jednom případě tu dokonce píše, že čaj „rozjasní váš den“. A také zde zaznívá, že jde o kvalitní výrobek, který je zdraví prospěšný. A jeden ze zákazníků přímo potvrzuje, že mu pomáhá zlepšovat mozkové funkce.

Více informací

Tento čajík neobsahuje kofein a jeho předností určitě je, že všechny bylinky, které v něm najdete, pocházejí z certifikovaného biologického zemědělství. Super je pak i to, že si ho můžete udělat jak na teplo, tak i na studeno.

Na jeden sáček potřebujete 200 až 250 ml vroucí vody, kterou ho zalijte a nechte louhovat po dobu pěti až deseti minut.

Za krabičku čaje s Tulsi a Brahmi zaplatíte cca 140 Kč/25 sáčků.

4. místo

VENIRA brain booster

Orientační cena: 420 Kč

Čím mě zaujal brain booster od značky Venira?

Do srovnání jsem zařadila také tento doplněk stravy s příznačným názvem „brain booster“, který podporuje energii, produktivitu, koncentraci a paměť – podle mě jde o skvělou zdravější alternativu energetických nápojů, neboť se jedná o veganské kapsle bez žádných umělých přísad. Mezi jeho účinnými složkami figuruje právě brahmi, známé pro své pozitivní účinky na duševní výkonnost, paměť a kognitivní funkce celkově, ale také pro své antioxidační účinky. Suplement dále obsahuje kofein, arginin, tyrosin, zelený čaj nebo ženšen sibiřský.

Díky tomuto složení je „brain booster“ ideální pomocník pro náročné dny v práci, během studia nebo při sportu, závodech a podobně. Užívání kapslí rovněž pomáhá redukovat únavu a zlepšit náladu.

Další informace

Doporučuje se užívat 1 kapsli denně, ale ne před spaním. Při vyšší zátěži můžete dávkování zvýšit na 2 kapsle denně, ale s minimálně čtyřhodinovým odstupem a vždy je potřeba je zapít dostatečným množstvím tekutin. Kapsle užívejte ideálně před nebo po jídle, díky čemuž se lépe vstřebají. Doplněk také nemusíte užívat každý den a například o víkendu, kdy vás žádná zátěž nečeká, si od nich můžete dát pauzu.

Balení s 80 kapslemi vás vyjde na cca 420 korun.

5. místo

Salvia Paradise Brahmi Bacopa prášek

Orientační cena: 270 Kč

Proč jsem vybrala prášek z Brahmi od Salvia Paradise?

Tento prášek od české rodinné firmy Salvia Paradise je mletá nať z rostliny Bacopa monnieri, který se díky této formě pohodlně užívá. Můžete jednu lžičku rozmíchat ve vodě a vypít (doporučuje se dvakrát denně). Výrobce navíc radí, že nejdříve je dobré prášek rozmíchat v malém množství vody a poté následně teprve rozzředit vodou – takto se vám v nápoji neobjeví hrudky.

Prášek z Brahmi pomáhá utišit psychiku během stresujících období a celkově pozitivně ovlivňuje duševní zdraví, výkonnost a energii. Působí antioxidačně na organismus a také blahodárně na fungování žlučníku.

Balení se 100 gramy stojí cca 270 korun.

6. místo

Salvia Paradise Brahmi

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem do srovnání od značky Salvia Paradise vybrala také Brahmi v kapslích?

Další produkt od české renomované značky Salvia paradise je brahmi ve formě kapslí, které se velmi snadno užívají v kombinaci se zapitím vodou či jinou tekutinou. Jedná se o kapsle, které obsahují 100% Bacopa monnieri, neboli Brahmi. Jedna tobolka má 350 mg.

Pro dospělé se doporučuje 1–2 tobolky, 3× denně. Mohou je užívat i děti od 3 let a to 1–2 tobolky denně, zhruba 20 minut před jídlem.

Balení se 120 kapslemi stojí cca 400 korun.

7. místo

Salvia Paradise Bacopa monnieri

Orientační cena: 150 Kč

A čím mě zaujala bezalkoholová tinktura, rovněž od Salvia Paradise?

Česká značka, Salvia Paradise, přináší Brahmi tinkturu s 0 % alkoholu. Tento přípravek působí blahodárně na mentální zdraví, koncentraci, paměť i stresovou rezistenci. Při výrobě byla použita unikátní technologie a několikanásobná extrakce, čímž si produkty zachovávají maximum účinných látek, chuť i bylinnou vůni.

Jak tinkturu dávkovat? Lahvičku protřejete a užívejte pod jazyk 20 kapek, 3× denně. Tinkturu můžete zapít malým množstvím vody.

Cena za 50 ml je cca 150 korun a za 30 ml cca 130 korun.

8. místo

HEALTH LINK Brahmi 400 mg BIO

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala také brahmi od značky HEALTH LINK?

Neboť jde o doplněk stravy v BIO kvalitě a obsahuje 400 mg brahmi. Je ve formě kapslí veganských kapslí, které se doporučují užívat po 2 až 4 kasplích jedenkrát za den během jídla. Jejich užívání podpoří kognitivní funkce, zejména koncentraci a paměť, ale také normální funkci žlučníku.

Balení se 60 kapslemi stojí cca 200 korun.

9. místo

Swanson Bacopa Monnieri

Orientační cena: 350 Kč

Z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila Bacopu Monniery od Swansonu?

Tento produkt od značky Swanson ve formě tobolek dostane vaše tělo do rovnováhy a klidu. Tato značka je jedna z největších společností s doplňky stravy na světě a je na trhu téměř 50 let. Veškeré jejich produkty, nejen Brahmi, jsou zárukou nejvyšší kvality produktu, ekologického výrobního procesu, nejlepších ingrediencí a kontrolovaného původu použitých komponentů. Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice). 

Tento produkt podporuje paměť a koncentraci, funguje jako silný antioxidant a eliminuje stres.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje jednu tobolku dvakrát až třikrát denně s vodou.

A jaká je cena? 90 kapslí stojí okolo 350 korun.

10. místo

NOW Bacopa monnieri

Orientační cena: 620 Kč

Proč srovnání zakončuji Brahmi od NOW?

Jedná se o doplněk stravy ve formě tablet, které obsahují zcela přírodní extrakt z rostliny Brahmi, která se pěstuje převážně na jihu Indie.

Produkt je bez dalších přísad, GMO a je vhodný jak pro vegetariány, tak i vegany.

Užívejte 1 kapsli denně, nebo se řiďte pokyny kvalifikovaného lékaře.

Jedno balení s 90 kapslemi stojí cca 620 korun.

Závěr

Brahmi dýchá orientem a jeho kouzlo je známo už tisíce let. Již pradávní duchovní učitelé, léčitelé i šamani věděli, co za skvost tato bylinka je. Dnešní trh nabízí velkou škálu různých suplementů s Brahmi, které krásně podpoří vaše přirozené zdraví.

Na základě mého důkladného průzkumu bych vám doporučila rostlinné kapsle v BIO kvalitě Blendea Brahmi, které mají antioxidační a uklidňující efekt, ale působí skvěle i na funkci žlučníku. Za vyzkoušení stojí také Organic India Brahmi Bio, což je další varianta BIO kapslí s obsahem 350 mg Brahmi/1 kapsle. A pokud nemáte chuť na kapsle, určitě vyzkoušejte lahodný bylinný čaj Tulsi Brahmi BIO, kde brahmi doprovází také bylinka tulsi a jeho popíjením podpoříte vaši kognitivní a duševní činnost.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Bakopa drobnolistá

[10] Diplomová práce (CZ): Doplňky stravy s adaptogenními účinky

[11] Healthline (ENG): 7 Emerging Benefits of Bacopa monnieri (Brahmi)

[12] PubMed Central (ENG): Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety, and depression in the elderly: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

[13] PubMed Central (ENG): Bacopa monniera, a reputed nootropic plant: an overview

4.5/5 (Počet hlasů: 43)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »