TOP 8: brahmi (bacopa monnieri) – recenze, účinky, a které je nejlepší?

Co je to Brahmi, neboli Bacopa Monnieri? Jaké má účinky a proč jej začít brát? Jaký produkt Brahmi je ten nejlepší?

TOP  1. místo

Swanson Brahmi

Orientační cena: 400 Kč

90 kapslí kvalitního Brahmi, které je po staletí používáno indickými ájurvédskými praktiky jako tonikum mozku, jako podpora paměti a mentálního zaměření.

2. místo

Salvia Paradise Brahmi

Orientační cena: 300 Kč

60 kapslí Bacopa Monnieri. 100% čisté Brahmi (Bacopa) kapsle pro naše mentální funkce, výkonnost, proti stresu, na soustředění, podporu paměti.

3. místo

Viridian Brahmi

Orientační cena: 400 Kč

60 kapslí Brahmi od značky Viridian. Tato adaptogenní rostlina je ceněná v souvislosti s posílením paměti, pozornosti, duševního výkonu a potlačením nervozity.

Osm nejlepších produktů Brahmi

Co je to Brahmi?

Brahmi, neboli Bakopa drobnolistá, vědecky Bacopa monnieri, má své kořeny v Ajurvédě, cože je prastaré učení, které protkává své nitky až do dnešní, hektické doby.

Ajurvédě se říká mnoha přízvisky. Můžete o ní mluvit jako o “matce medicíny”, “medicíně dlouhověkosti” nebo například “znalostech života”. A všechno z toho je správně. Ajurvéda se pokládá za takový základní stavební kámen té klasické medicíny, jak ji známe. Dala podněty mnoha lékařům, vědcům i farmaceutům. Ajurvéda je mnohem víc, než jen míchání bylin, je to životní směr, který vede ke zdravému tělu.

Ajurvéda je stará zhruba 5 000 let, takže se dá opravdu bez nadsázky považovat za “moudrou ženu”. Mnoho lidí navštěvuje ajurvédské terapeuty z různých důvodů – zdravotních, stravovacích i psychických.

Pokud se ještě na malou chvilku zastavíme u zmíněné Ajurvédy, pozastavíme se nad hlavními směry, kterými se toto učení vydává:

 1. Interní medicína – zde se léčí celá bytost a to včetně ducha a mysli. Zkrátka celá tělesná schránka se vším všudy. Zahrnuje i seznam infekčních nemocí a léků na ně.
 2. Onemocnění hlavy a krku – takové starodávné ORL oddělení. Ajurvéda zde používá rastaré chirurgické techniky a bylinné léky či tinktury na léčbu nemocí, které jsou spojené s tímto “sektorem”.
 3. Chirurgie – ano, i Ajurvéda zná tento obor. Když komplexní, tak komplexní. A světe div se, dokonce má chirurgie v této medicíně velmi zásadní místo.
 4. Toxikologie – jedná se o léčbu závislostí a kontaminací těla všeho druhu.
 5. Pediatrie – péče o naše nejmenší a nejmilovanější obyvatele. 
 6. Rejuvenace – jedná se o prevenci nemocí a zjištění stavu zdravotního stavu těla. Taková preventivní prohlídka.
 7. Afrodiziaka – nynější sexuologie.
 8. Psychologie – znalosti duševních problémů a neduhů je velmi podstatná součást Ajurvédy.

A co je tedy Brahmi? Slovo Brahmi, má krásný původ i význam. Název je totiž v hinduismu označení boha Brahmi, který představuje všudypřítomnou sílu. Nicméně můžete tuto bylinu znát i pod názvem pupečník asijský a jedná se o bylinku, která pochází původem z Asie. Není ale nic neobvyklého, že na ni narazíte už poměrně běžně v prodejnách se zdravou výživou i kdekoliv u nás v ČR. 

Brahmi se považuje za jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin na světě vůbec a má bujaré využití. Na své si přijde snad každý. Brahmi je taková nenápadná, malá rostlina, která doslova klame tělem. Jeden by ani neřekl, co skrývá za poklady. Roste v místech, kde je hodně vlhka, nejčastěji se jedná o mokřady či bažiny. Ale pozor, Brahmi můžete pěstovat i doma, jako pokojovou rostlinu. Vypadá trošku jako koberec. Koberec s velkými benefity tedy. Je ideální do závěsných košíků nebo například makrami, aby se mohla pnout hezky volně dolů.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má účinky?

Ajurvédský terapeut by vám asi řekl “těch je”! A měl by pravdu, protože Brahmi dokáže opravdu působit velmi celostně. V Brahmi jsou látky, které nazýváme bacopy, bacosidy, které podle hojných výzkumů opravdu úzce souvisí se stářím. A díky tomu se tvrdí, že Brahmi dokáže působit i jako takový lék na věčné mládí.

Zde jsme pro vás vybrali ty největší benefity, který bylinka nabízí.

 • Podporuje růst vlasů
 • Má vliv na zdravý vzhled i stav pokožky
 • Dodává energii
 • Posiluje paměť
 • Stabilizuje pacienty s Alzheimerovou chorobou
 • Podporuje správnou funkci nervové soustavy
 • Snižuje hladinu kortizolu a tím tlumí stres a úzkost
 • Podporuje správnou funkci imunitního systému
 • Funguje jako antioxidant
 • Usnadňuje hojení ran
 • Uvolňuje mysl
 • Pomáhá s nespavostí
 • Podporuje koncentraci

A jaké látky Brahmi obsahuje?

Kromě zmíněných bakosidů zde najdeme:

 • Triterpenoidní saponiny
 • Alkaloidy, například brahmin, nikotin a herpestin, dále D-mannitol, apigenin, hersaponin, monnierasid I-III, cucurbitacin a plantainosid B.

Jak Brahmi užívat?

Brahmi má přirozeně nahořklou chuť, což někdo miluje a jiného to může odradit. Nicméně se tato bylinka užívá nejčastěji ve formě čajového odvaru, ideálně třeba v kombinaci s medem. Další variantou jsou ale i kapsle či jiné tablety.

Brahmi se sklízí ručně, aby se nepoškodila žádná část rostlinky. Takže žádné stroje. Rostlinky se manuálně očistí, usuší, nadrtí a následně rozemelou na malinké části, čímž získáme při konzumaci opravdu kvalitní a silný bylinný výluh. 

Na přípravě není nic složitého. Jde vlastně o takový “klasický čaj”. Bylinu zalijete horkou vodu, necháte 7 minut louhovat a v klidu popíjíte. Nemělo by se pít víc než 2- 3 šálky během dne.

A kolik gramů Brahmi je na jeden šálek čaje? Bylinka se dávkuje v rozmezí od 5 do 15gramů. Nepřekračujte toto doporučené množství.

Pokud máte Brahmi tabletky, tak neuvádí li výrobce jinak, užívejte jednu tabletu za den.

Má Brahmi nežádoucí účinky?

Není vědecky prokázaný žádný nežádoucí účinek, nicméně je to samozřejmě velmi individuální. Někteří uživatelé uvádí, že po konzumaci Brahmi cítili nepříjemnou bolest v oblasti žaludku nebo průjem. Toto však nelze považovat za nežádoucí účinek, protože jak bylo již uvedeno, není to vědecky podložené.

Vždy dodržujte dávkování nebo se poraďte s lékařem nebo ajurvédským terapeutem, který vám produkt přesně nadávkuje.

Může se Brahmi v těhotenství?

Pokud vše probíhá naprosto fyziologicky a bez problémů, není znám důvod, proč by to nebylo možné. V těhotenství se ale doporučuje spíše kratší doba užívání a to v rozmezí 3 – 4 týdnů. V případě, že si nejste jistá se raději poraďte se svým lékařem.

Na co si dát pozor?

Udává se, že by se Brahmi neměl užívat, pokud berete, Warfarin a léky na ředění krve. Proč? Protože právě Brahmi krev ředí. Mějte toto prosím raděj na paměti. Tato kombinace by mohla způsobit totiž neplechu.

1. místo

Swanson Bacopa Monnieri

Orientační cena: 400 Kč

Tento produkt od značky Swanson ve formě tobolek dostane vaše tělo do rovnováhy a klidu. Tato značka je jedna z největších společností s doplňky stravy na světě a je na trhu téměř 50 let. Veškeré jejich produkty, nejen Brahmi, jsou zárukou nejvyšší kvality produktu, ekologického výrobního procesu, nejlepších ingrediencí a kontrolovaného původu použitých komponentů. Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice). 

Tento produkt podporuje paměť a koncentraci, funguje jako silný antioxidant a eliminuje stres.

Jak dávkovat? Výrobce doporučuje jednu tobolku dvakrát až třikrát denně s vodou.

A jaká je cena? 90 kapslí stojí necelých 400 korun.

2. místo

Salvia Paradise Brahmi

Orientační cena: 300 Kč

Produkt od české renomované značky Salvia paradise. Jedná se o brahmi ve formě kapslí, které se velmi snadno užívají v kombinaci se zapitím vodou či jinou tekutinou.

Jedná se o kapsle, které obsahují 100% Bacopa monnieri, neboli Brahmi. Jedna tobolka má 350 mg.

Pro dospělé se doporučuje 1–2 tobolky, 3× denně. Mohou je užívat i děti od 3 let a to 1–2 tobolky denně, zhruba 20 minut před jídlem.

Cena za 60 ks je cca 300 korun, balení se 120 kusy stojí cca 400 korun.

3. místo

Viridian Brahmi

Orientační cena: 400 Kč

Tento doplněk  stravy obsahuje prášek z listu Brahmi v top bio kvalitě. A co je úžasný benefit? Výrobek je oficiálně certifikován autorizačním úřadem Soil Association jako organický produkt s garantovaným ekologickým původem použitých ingrediencí. Kapsle jsou kompletně rostlinného původu, takže jsou vhodné jak pro vegetariány, to pro vegany.

Výrobce doporučuje brát 1 kapsli denně s jídlem, nebo dle doporučení lékaře.

60 kapslí stojí cca 400 korun.

4. místo

NOW Bacopa monnieri

Orientační cena: 700 Kč

Jedná se o doplněk stravy ve formě tablet, které obsahují zcela přírodní extrakt z rostliny Brahmi, která se pěstuje převážně na jihu Indie.

Produkt je bez dalších přísad, GMO a je vhodný jak pro vegetariány, tak i vegany.

Užívejte 1 kapsli denně, nebo se řiďte pokyny kvalifikovaného lékaře.

Jedno balení stojí necelých 700 korun.

5. místo

Salvia Paradise Bacopa monnieri

Orientační cena: 130 Kč

Česká značka, Salvia Paradise, přináší Brahmi tinkturu s 0 % alkoholu. Tento přípravek působí blahodárně na mentální zdraví, koncentraci, paměť i stresovou rezistenci.

Při výrobě byla použita unikátní technologie a několikanásobná extrakce, čímž si produkty zachovávají maximum účinných látek, chuť i bylinnou vůni.

Jak dávkovat?

Protřejete a užívejte pod jazyk 20 kapek, 3× denně. Tinkturu můžete zapít malým množstvím vody.

Cena za 50 ml je cca 160 korun a za 30 ml cca 130 korun.

6. místo

Hepatica Brahmi

Orientační cena: 300 Kč

Kapsle s Brahmi mají vliv hlavně na koncentraci, správnou funkci nervové soustavy a psychickou pohodu. Výrobek je vhodný pro vegetariány a vegany.

Jak dávkovat? Užívejte 1 kapsle 1 x denně a zapijte dostatečným množstvím vody. 

90 kapslí stojí cca 300 korun.

7. místo

Organic India Brahmi Bio

Orientační cena: 370 Kč

Organic India je značka, kterou založili dva vizionáři, na základě učení duchovního mentora. Společně, ruku v ruce, vytvořili celostní systém, který nakonec velmi ovlivnil zemědělství v Indii.

Všechny produkty této pocházejí z organického zemědělství a podléhají přísným standardům bio kvality. 

Jak tablety užívat? Výrobce doporučuje užívat jednu až dvě kapsle za den společně s jídlem.

60 kapslí stojí cca 370 korun.

8. místo

Aimil Power of Ayurveda Brahmi

Orientační cena: 200 Kč

Tento doplněk stravy můžete zakoupit ve formě kapslí, které se doporučují užívat jednou az den a to s dostatečným množstvím vody. jejich užívání podpoří funkci mozku, bojuje proti úzkostem a navodí dobrou psychickou pohodu.

A jaká je cena? Balení stojí cca 200 korun.

Závěr

Brahmi dýchá orientem a jakýmsi kouzlem, které je známo už tisíce let. Již tenkrát věděli pradávní duchovní učitelé, léčitelé i šamani, co za skvost tato bylinka je. dnešní trh nabízí velkou škálu různých produktů, která krásně podpoří vaše přirozené zdraví.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Bakopa drobnolistá

[2] Diplomová práce (CZ): Doplňky stravy s adaptogenními účinky

[3] Healthline (ENG): 7 Emerging Benefits of Bacopa monnieri (Brahmi)

[4] PubMed Central (ENG): Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety, and depression in the elderly: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial

[5] PubMed Central (ENG): Bacopa monniera, a reputed nootropic plant: an overview

3.4/5 (Počet hlasů: 13)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »