Ženšen pravý (ginseng) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to ženšen? Jaké má tato bylinka účinky a proč ji zařadit do jídelníčku? Jaké ženšen je nejlepší a jak ho vybrat?

TOP  1. místo

Salvia Paradise Ženšen pravý

Orientační cena: 500 Kč
2. místo

Swanson Korean Ginseng

Orientační cena: 500 Kč
3. místo

Ženšen pravý 6letý mletý kořen

Orientační cena: 600 Kč

Pět nejlepších produktů ženšenu

Této bylince, původem z Číny se také přezdívá “blahodárný životabudič”. Je to hlavně díky tomu, že má mnohostranné působení na lidský organismus. Mimojiné působí jaké stimulant a zvyšuje jak odolnost tak i výkonnost lidského těla. 

Ženšen není v oblasti péče o zdravé tělo žádným nováčkem. Je to vlastně přesně naopak, jeho účinky jsou známy více než 5000 let. Jelikož si v Číně potrpí na přehledné informace, tak jsou dohledatelné i zápisy z této doby, které dokumentují, že tradiční čínská medicína používala tento neobyčejný kořen jako zdroj vitality, síly, zdatnosti a dlouhého života. 

Slovo ženšen znamená „kořen života“, v českém překladu také známý jako Všehoj. To jsou názvy, které mluví za vše.

Tvrdí se, že nejkvalitnější ženšen roste v Koreji, což dává i historický smysl, protože kdysi byla právě Korea jednou z čínských provincií.

Je dohledatelné, že císařský lékař Li Shi Chen napsal, že tato bylina posiluje 5 životně důležitých orgánů, což jsou játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny. Proč? Protože dle jeho slov harmonizuje energii Yin a Yang. Posiluje energii a krev. Pokud se podíváme na jiný, než přímo fyzický um ženšenu, dobereme se k závěru, že zklidňuje ducha a zahání strach. Čínští mistři tvrdí, že je to mocné sedativum vědomí. Jeho dlouhodobé užívání prý posiluje organismus a prodlužuje život.

Jaké jsou účinky ženšenu?

Jak je naznačeno výše, jedná se o opravdu mocnou bylinku, která prokazatelně umí zázraky. Hlavní jeho benefit je, že působí komplexně. Je vědecky prokázáno, že ženšen blahodárně působí na:

 • Oběhový systém
 • Centrální nervovou soustavu
 • Soustavu žláz s vnitřní sekrecí 
 • Imunitní systém 
 • Cukrovku
 • Stres
 • Neurózy
 • Únavu
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy spánku
 • Poruchy koncentrace
 • Aterosklerózu
 • Záněty
 • Hypertenzi
 • Nespavost
 • Neplodnost

Jaká část ženšenu se používá?

Celý kořen, jehož zralost pro sklizeň trvá 4-6 let. Kořeny se suší a používají k výrobě tablet nebo kapslí, extraktů a čajů stejně jako krémů, nebo jiných přípravků pro zevní použití.

Ženšen je možné zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo u výživových terapeutů a to buď pod českým nebo latinským upraveným názvem. Můžete si vybírat z velkého množství preparátů – jednosložkové a nebo v kombinaci s některými vitamíny. Užívání má být doprovázeno dostatečným zapitím, aby se mohl do těla správně vstřebat. Výtažky této rostliny se přidávají také do čajů, zubních past, žvýkaček a sladkostí.

Jak ženšen užívat?

V domovině ženšenu, Číně, se tato bylina přidává například do polévek nebo ve formě čajového nálevu. Kořeny ženšenu se také kandují a dělá se z nich chutný roztok. 

Ideální je používání standardizovaného suchého extraktu v celkové denní dávce 200 mg asijského ženšenu, 300 mg sibiřského a až 3 g amerického ženšenu, rozdělené do několika denních dávek.

Jaké prospěšné látky obsahuje ženšen?

Mezi hlavní prospěšné látky v ženšenu patří ginsenosidy, které se aktivně podílí na boji s aterosklerózou, záněty, hypertenzí, stresu, nespavosti či poruchách erekce a neplodnosti. 

Dále je cenným zdrojem panax-saponinů, silic, kyseliny panaxové, panax-alkaloidů, fytosterolů, pektinů, tříslovin, pryskyřice, slizů, vitaminu C a skupiny vitamínů B a minerálních látek.

Receptury ze ženšenu

Tradiční čínská medicína uvádí mnoho způsobů, jak ženšen užívat. Mnoho z nich si můžete připravit doma sami.

Na tento elixír budete potřebovat: 1 lžičku drceného kořene ženšenu, 2 dcl 60% lihu nebo ovocné pálenky.

Jak na to?

Kořen přelijte lihem a vše nechte 10-14 dní louhovat. Nezapomeňte výluh každý den protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přeceďte a užívejte 4 týdny 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dcl vlažné vody.

Budete potřebovat 1 lžičku drceného kořene ženšenu, 1 lžičku drceného kořene eleuterokoku a opět 2 dcl 60% lihu či ovocné pálenky.

Jak postupovat?

Smíchejte připravené a rozdrcené bylinky, přelijte lihem a vše nechte 14 dní louhovat. Opět nezapomínejte protřepávat kvůli uvolnění důležitých látek. Po uplynutí dvou týdnů přeceďte a užívejte 6 týdnů, 3× denně 25 kapek ve 3 dcl vlažné vody.

Připravte si 1 lžičku drceného kořene ženšenu, 1 lžičku drceného kořene eleuterokoku, 1 lžičku lapacha a 3 dcl 60% lihu či ovocné pálenky.

Bylinky nejprve smíchejte, přelijte lihem a za každodenního protřepávání louhujte dva týdny. Po ukončení louhování užívejte kapky 12 týdnů, 3× denně ve 3 dcl vody.

Jaké jsou druhy ženšenu?

Ženšenů existuje hned několik.

Jinými slovy také ženšen pravý. Roste divoce v lesích Mandžuska a Severní Koreje. Naprosto běžně se pěstuje na export a to hlavně v Koreji, Číně a Japonsku.

Tento ženšen je stínomilná opadavá rostlina, která má pětičetné listy, drobné bělavé kvítky, červené bobule a typický hnědý kořen. A právě kořen se využívá k léčebným účelům. Nicméně benefity má naprosto celá rostlina ženšenu. 

Existují dvě různé formy tohoto druhu ženšenu:

 • Červený vyrábí se převážně v Koreji
 • Bílý ženšen. 

Červený ženšen

Po sklizni kořenů, které jsou starší déle než 6 let,  se upravuje napařováním bílého ženšenu po dobu 8-10 hodin a následně se suší. Červená a bílá forma se mírně liší obsahem ginsenosidů.

Bílý ženšen

Bílý ženšen vzniká po sklizni kořene a jeho sušení na slunci.

Jedná se o druh ženšenu, který roste divoce v Severní Americe již od 18. století. A od té doby vzniklo mnoho ženšenových farem a cíleným pěstováním na export. To ale nic nemění na tom, že ho v těchto oblastech stále může nalézt ve volné přírodě.

Používá se ke zvýšení energie, zlepšení krevního oběhu a k posílení imunitního systému. Velmi příznivě působí na slezinu a plíce. Obecně se ale Americký ženšen používá hlavně k pročišťování vnitřní horkosti těla a k tonizaci čchi. 

Je obzvláště vhodný pro osoby starší 40 let . Nahrazuje to, co ztrácíme věkem. Podle teorie čínské medicíny v průběhu stárnutí ztrácíme svou „jin“. Uvádí se, že americký ženšen má na tělo ochlazující účinky a asijský ženšen naopak účinky ohřevné. Tento chladivý a energizující faktor je největším přínosem.

Nejedná se o pravý ženšen, je ale se skupinou ženšenů příbuzný. Roste, jak název napovídá, v lesích východního Ruska. Sibiřský ženšen objevil v padesátých letech ruský lékař Bekhman. Užívají ho atleti, aby zvýšili svoji fyzickou odolnost. Pomáhá jim rychle a úplně se zotavit z celkového vyčerpání při intenzivním tréninku. Neobsahuje ginsenosidy, ale údajně obsahuje látky podobné. Je známý pro svoji schopnost bojovat proti únavě a odvracet nachlazení a chřipku.

Nebo také Ashwagandha, není ženšen jako takový, ale díky svým blahodárným účinkům si vysloužil tuto přezdívku. Jedná se o adaptogenní bylinu, která má neuroprotektivní účinky, potlačuje úzkost, má kardioprotektivní a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitu.

Ashwagandha znamená v překladu „pach koně“, čímž poukazuje na svůj zřetelný koňský zápach.

Nežádoucí účinky ženšenu

Doporučuje se ženšen užívat v kuse maximálně měsíc až dva a potom udělat tu samou dobu pauzu. Proč? Je to z důvodů kumulace účinných látek v těle, které pak mohou způsobovat negativní účinky, mezi které patří zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nespavost a nervozita.

Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi.

1. místo

Salvia Paradise Ženšen pravý

Orientační cena: 500 Kč

Tento ženšen v podobě kapslí od české značky  Salvia Paradisa pochází z pohoří Čchang-Paj. Ženšen v těchto kapslích dosahuje nejvyšší zralosti. Tato rodinná firma dováží a pečlivě zpracovává ty nejkvalitnější byliny, které získává přímo od pěstitelů, často z ekologické produkce či z volných sběrů v jejich domovinách. 

120 kapslí můžete sehnat za cca 500 korun.

2. místo

Swanson Korean Ginseng

Orientační cena: 500 Kč

100 kapslí od značky Swason můžete zakoupit za cca 500 korun. Každá z kapslí obsahuje 500 mg kořenu ženšenu, který posiluje obranyschopnost těla, zvyšuje sexuální zdraví a podporuje duševní aktivitu a je prospěšný pro kardiovaskulární systém.

Doporučené dávkování je jedna kapsle jednou až dvakrát denně s jídlem.

3. místo

Ženšen pravý 6letý mletý kořen

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o 100% čistý šestiletý, ženšen pravý, který je jemně namletý na prášek v BIO kvalitě. Můžete ho okamžitě konzumovat a to i bez předchozího vaření. 

Doporučuje se užívat jednu lžičku prášku ve 100 ml studené vody.

Cena za 75 g je cca 600 korun.

4. místo

Korejský ženšen pravý

Orientační cena: 450 Kč

Tento korejský ženšen od britské společnosti Natures Aid obsahuje v jedné tabletě 40 mg extraktu z kořene ženšenu pravého. 90 tablet pořídíte za cca 450 korun.

Tento doplněk stravy je bez obsahu sladidel, konzervačních látek, lepku a droždí.

5. místo

Ženšen + vitamín E

Orientační cena: 300 Kč

Kombinace dvou velmi účinných složek v jednom preparátu. Ženšen korejský přispívá k normální hladině glukózy v krvi, podporuje fyzický výkon, pomáhá udržovat fyzické a duševní schopnosti a dobré sexuální vztahy. Vitamín E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

60 kapslí můžete koupit za necelých 300 korun.

Závěr

Jak bylo napsáno již výše, ženšen je silný antioxidant a adaptogen, takže pomáhá zvyšovat obranyschopnost a odolnost organismu nejen vůči patogenům a toxinům, ale i stresu a úzkosti či jiným psychickým neduhám. Pokud vás něco z toho trápí, není nic jednoduššího, že zkusit sílu ženšenu na vlastní tělo.

Kam dál?