Ženšen pravý (ginseng) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to ženšen? Jaké má tato bylinka účinky a proč ji zařadit do jídelníčku? Jaké ženšen je nejlepší a jak ho vybrat?

TOP  1. místo

MYCOMEDICA
Korejský ženšen pravý

Orientační cena: 2500 Kč

Úžasná kombinace kvalitního korejského červeného ženšenu a hub reishi a cordycepsu pro podporu vitality a obranyschopnosti. Harmonizuje duševní stav a podporuje výkon.

2. místo

Salvia Paradise
Ženšen pravý 

Orientační cena: 500 Kč

Vysokohorský ženšen v BIO kvalitě podporuje duševní výkonnost, kognitivní funkce a pomáhá udržet pozornost a bdělost. Přispívá k  přirozené obranyschopnosti organismu. 

3. místo

Swanson
Korean Ginseng 

Orientační cena: 500 Kč

Výborný produkt, s obsahem 500 mg kořenu ženšenu v jedné kapsli, je perfektní a zcela přirozený způsob, jak snížit stres a udržovat zdraví kardiovaskulárního a imunitního systému.

Deset nejlepších produktů ženšenu

Této bylince, původem z Číny se také přezdívá “blahodárný životabudič”. Je to hlavně díky tomu, že má mnohostranné působení na lidský organismus. Mimojiné působí jaké stimulant a zvyšuje jak odolnost tak i výkonnost lidského těla. 

Ženšen není v oblasti péče o zdravé tělo žádným nováčkem. Je to vlastně přesně naopak, jeho účinky jsou známy více než 5000 let. Jelikož si v Číně potrpí na přehledné informace, tak jsou dohledatelné i zápisy z této doby, které dokumentují, že tradiční čínská medicína používala tento neobyčejný kořen jako zdroj vitality, síly, zdatnosti a dlouhého života. 

Slovo ženšen znamená „kořen života“, v českém překladu také známý jako Všehoj. To jsou názvy, které mluví za vše.

Tvrdí se, že nejkvalitnější ženšen roste v Koreji, což dává i historický smysl, protože kdysi byla právě Korea jednou z čínských provincií.

Je dohledatelné, že císařský lékař Li Shi Chen napsal, že tato bylina posiluje 5 životně důležitých orgánů, což jsou játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny. Proč? Protože dle jeho slov harmonizuje energii Yin a Yang. Posiluje energii a krev. Pokud se podíváme na jiný, než přímo fyzický um ženšenu, dobereme se k závěru, že zklidňuje ducha a zahání strach. Čínští mistři tvrdí, že je to mocné sedativum vědomí. Jeho dlouhodobé užívání prý posiluje organismus a prodlužuje život.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké jsou účinky ženšenu?

Jak je naznačeno výše, jedná se o opravdu mocnou bylinku, která prokazatelně umí zázraky. Hlavní jeho benefit je, že působí komplexně. Je vědecky prokázáno, že ženšen blahodárně působí na:

 • Oběhový systém
 • Centrální nervovou soustavu
 • Soustavu žláz s vnitřní sekrecí 
 • Imunitní systém 
 • Cukrovku
 • Stres
 • Neurózy
 • Únavu
 • Bolesti hlavy
 • Poruchy spánku
 • Poruchy koncentrace
 • Aterosklerózu
 • Záněty
 • Hypertenzi
 • Nespavost
 • Neplodnost

Jaká část ženšenu se používá?

Celý kořen, jehož zralost pro sklizeň trvá 4-6 let. Kořeny se suší a používají k výrobě tablet nebo kapslí, extraktů a čajů stejně jako krémů, nebo jiných přípravků pro zevní použití.

Ženšen je možné zakoupit v lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo u výživových terapeutů a to buď pod českým nebo latinským upraveným názvem. Můžete si vybírat z velkého množství preparátů – jednosložkové a nebo v kombinaci s některými vitamíny. Užívání má být doprovázeno dostatečným zapitím, aby se mohl do těla správně vstřebat. Výtažky této rostliny se přidávají také do čajů, zubních past, žvýkaček a sladkostí.

Jak ženšen užívat?

V domovině ženšenu, Číně, se tato bylina přidává například do polévek nebo ve formě čajového nálevu. Kořeny ženšenu se také kandují a dělá se z nich chutný roztok. 

Ideální je používání standardizovaného suchého extraktu v celkové denní dávce 200 mg asijského ženšenu, 300 mg sibiřského a až 3 g amerického ženšenu, rozdělené do několika denních dávek.

Jaké prospěšné látky obsahuje ženšen?

Mezi hlavní prospěšné látky v ženšenu patří ginsenosidy, které se aktivně podílí na boji s aterosklerózou, záněty, hypertenzí, stresu, nespavosti či poruchách erekce a neplodnosti. 

Dále je cenným zdrojem panax-saponinů, silic, kyseliny panaxové, panax-alkaloidů, fytosterolů, pektinů, tříslovin, pryskyřice, slizů, vitaminu C a skupiny vitamínů B a minerálních látek.

Receptury ze ženšenu

Tradiční čínská medicína uvádí mnoho způsobů, jak ženšen užívat. Mnoho z nich si můžete připravit doma sami.

Na tento elixír budete potřebovat: 1 lžičku drceného kořene ženšenu, 2 dcl 60% lihu nebo ovocné pálenky.

Jak na to?

Kořen přelijte lihem a vše nechte 10-14 dní louhovat. Nezapomeňte výluh každý den protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přeceďte a užívejte 4 týdny 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dcl vlažné vody.

Budete potřebovat 1 lžičku drceného kořene ženšenu, 1 lžičku drceného kořene eleuterokoku a opět 2 dcl 60% lihu či ovocné pálenky.

Jak postupovat?

Smíchejte připravené a rozdrcené bylinky, přelijte lihem a vše nechte 14 dní louhovat. Opět nezapomínejte protřepávat kvůli uvolnění důležitých látek. Po uplynutí dvou týdnů přeceďte a užívejte 6 týdnů, 3× denně 25 kapek ve 3 dcl vlažné vody.

Připravte si 1 lžičku drceného kořene ženšenu, 1 lžičku drceného kořene eleuterokoku, 1 lžičku lapacha a 3 dcl 60% lihu či ovocné pálenky.

Bylinky nejprve smíchejte, přelijte lihem a za každodenního protřepávání louhujte dva týdny. Po ukončení louhování užívejte kapky 12 týdnů, 3× denně ve 3 dcl vody.

Jaké jsou druhy ženšenu?

Ženšenů existuje hned několik.

Jinými slovy také ženšen pravý. Roste divoce v lesích Mandžuska a Severní Koreje. Naprosto běžně se pěstuje na export a to hlavně v Koreji, Číně a Japonsku.

Tento ženšen je stínomilná opadavá rostlina, která má pětičetné listy, drobné bělavé kvítky, červené bobule a typický hnědý kořen. A právě kořen se využívá k léčebným účelům. Nicméně benefity má naprosto celá rostlina ženšenu. 

Existují dvě různé formy tohoto druhu ženšenu:

 • Červený vyrábí se převážně v Koreji
 • Bílý ženšen. 

Červený ženšen

Po sklizni kořenů, které jsou starší déle než 6 let,  se upravuje napařováním bílého ženšenu po dobu 8-10 hodin a následně se suší. Červená a bílá forma se mírně liší obsahem ginsenosidů.

Bílý ženšen

Bílý ženšen vzniká po sklizni kořene a jeho sušení na slunci.

Jedná se o druh ženšenu, který roste divoce v Severní Americe již od 18. století. A od té doby vzniklo mnoho ženšenových farem a cíleným pěstováním na export. To ale nic nemění na tom, že ho v těchto oblastech stále může nalézt ve volné přírodě.

Používá se ke zvýšení energie, zlepšení krevního oběhu a k posílení imunitního systému. Velmi příznivě působí na slezinu a plíce. Obecně se ale Americký ženšen používá hlavně k pročišťování vnitřní horkosti těla a k tonizaci čchi. 

Je obzvláště vhodný pro osoby starší 40 let . Nahrazuje to, co ztrácíme věkem. Podle teorie čínské medicíny v průběhu stárnutí ztrácíme svou „jin“. Uvádí se, že americký ženšen má na tělo ochlazující účinky a asijský ženšen naopak účinky ohřevné. Tento chladivý a energizující faktor je největším přínosem.

Nejedná se o pravý ženšen, je ale se skupinou ženšenů příbuzný. Roste, jak název napovídá, v lesích východního Ruska. Sibiřský ženšen objevil v padesátých letech ruský lékař Bekhman. Užívají ho atleti, aby zvýšili svoji fyzickou odolnost. Pomáhá jim rychle a úplně se zotavit z celkového vyčerpání při intenzivním tréninku. Neobsahuje ginsenosidy, ale údajně obsahuje látky podobné. Je známý pro svoji schopnost bojovat proti únavě a odvracet nachlazení a chřipku.

Nebo také Ashwagandha, není ženšen jako takový, ale díky svým blahodárným účinkům si vysloužil tuto přezdívku. Jedná se o adaptogenní bylinu, která má neuroprotektivní účinky, potlačuje úzkost, má kardioprotektivní a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitu.

Ashwagandha znamená v překladu „pach koně“, čímž poukazuje na svůj zřetelný koňský zápach.

Nežádoucí účinky ženšenu

Doporučuje se ženšen užívat v kuse maximálně měsíc až dva a potom udělat tu samou dobu pauzu. Proč? Je to z důvodů kumulace účinných látek v těle, které pak mohou způsobovat negativní účinky, mezi které patří zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nespavost a nervozita.

Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi.

1. místo

MYCOMEDICA Korejský ženšen pravý

Orientační cena: 2500 Kč

Tento produkt od české značky Mycomedica kombinuje účinky pravého korejského ženšenu se dvěma medicinálními houbami – reishi a cordycepsem. Podle principů tradiční čínské medicíny se hodí na podporu imunity, celkové vitality organismu, výkonnosti a harmonizace duševního stavu.

Produkt je rozdělen do dvou lahviček. Ta první obsahuje směs ženšenu a cordycepsu, která se má užívat ráno na lačno v množství 1 tablety. Druhá lahvička s ženšenem a reishi je určena na večer a má se vzít 1 tableta cca hodinu po posledním jídle. Tabletky je vždy potřeba dostatečně zapít vodou nebo slabým zeleným čajem. Produkt se doporučuje užívat 5 dní v týdnu a pak si udělat 2 dny pauzu.

Všechny medicinální houby v produktech značky Mycomedica procházejí přísnými testy v nezávislé laboratoři Agrolab v Německu, takže si můžete být jisti, že neobsahují žádné škodlivé ani zbytečné látky.

Každá dóza obsahuje 90 rostlinných kapslí a celý produkt stojí cca 2500 korun.

2. místo

Salvia Paradise Ženšen pravý

Orientační cena: 500 Kč

Tento ženšen v podobě kapslí od české značky  Salvia Paradisa pochází z pohoří Čchang-Paj. Ženšen v těchto kapslích dosahuje nejvyšší zralosti. Tato rodinná firma dováží a pečlivě zpracovává ty nejkvalitnější byliny, které získává přímo od pěstitelů, často z ekologické produkce či z volných sběrů v jejich domovinách. 

120 kapslí můžete sehnat za cca 500 korun.

3. místo

Swanson Korean Ginseng

Orientační cena: 500 Kč

100 kapslí od značky Swason můžete zakoupit za cca 500 korun. Každá z kapslí obsahuje 500 mg kořenu ženšenu, který posiluje obranyschopnost těla, zvyšuje sexuální zdraví a podporuje duševní aktivitu a je prospěšný pro kardiovaskulární systém.

Doporučené dávkování je jedna kapsle jednou až dvakrát denně s jídlem.

4. místo

Vitalvibe Ženšen Fermentovaný

Orientační cena: 500 Kč

Česká značka Vitalvibe nabízí tento korejský ženšen ve fermentované podobě, která se mimořádně dobře vstřebává do organismu. Při výběru kvalitního ženšenu je důležité brát v potaz zemi původu a také způsob jeho zpracování. Pokud se kořen ženšenu usuší, získáme tzv. bílý ženšen. Jestliže se zpracuje tepelně a následně projde procesem kvašení (fermentace), vznikne nejkvalitnější forma červeného ženšenu, která se nejúčinněji absorbuje v těle. A právě takto zpracovaný extrakt obsahuje tento produkt. Je v něm koncentrováno 130 mg ginsenosidů na 1 gram produktu.

Navíc se pyšní ochrannou známkou Korea INSAM, kterou mají jen Ministerstvem zemědělství prověřené ženšenové přípravky. Můžete si tedy být jisti, že nejde o žádnou napodobeninu.

Doporučené dávkování je ráno před jídlem, a to 1 nebo 2 kapsle, které zapijete čajem či vodou.

Balení, ve kterém je 30 stoprocentně čistých veganských kapslí, stojí okolo 500 korun.

5. místo

STARLIFE Korean Ginseng Star

Orientační cena: 850 Kč

Slovenská značka Starlife nabízí produkty prvotřídní kvality už od roku 1992. Její portfolio je opravdu široké a najdete v něm jak doplňky stravy, tak sportovní výživu, vitamíny, minerály, přípravky na hubnutí či detoxikaci organismu.

Tento produkt obsahuje 30% výtažek z ženšenu všehoj (Panax ginseng), který obsahuje 68 mg ginsenosidů na jednu tabletu.

Ginsenosidy jsou aktivní látky, které působí antioxidačně, pomáhají posilovat imunitu, duševní i fyzickou odolnost, srdeční činnost, působí proti stresu, únavě, vyčerpání a podporují soustředění, bdělost, paměť a celkovou životní energii a normální krevní oběh.

Doporučuje se užívat 1 tabletku 2× za den.

Balení, které obsahuje 60 tablet, stojí cca 850 korun.

6. místo

Ženšen pravý 6letý mletý kořen

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o 100% čistý šestiletý, ženšen pravý, který je jemně namletý na prášek v BIO kvalitě. Můžete ho okamžitě konzumovat a to i bez předchozího vaření. 

Doporučuje se užívat jednu lžičku prášku ve 100 ml studené vody.

7. místo

Ženšen + vitamín E

Orientační cena: 300 Kč

Kombinace dvou velmi účinných složek v jednom preparátu. Ženšen korejský přispívá k normální hladině glukózy v krvi, podporuje fyzický výkon, pomáhá udržovat fyzické a duševní schopnosti a dobré sexuální vztahy. Vitamín E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

60 kapslí můžete koupit za necelých 300 korun.

8. místo

Golden Nature Ženšen pravý

Orientační cena: 400 Kč

Česká značka Golden Nature je výrobcem prvotřídních doplňků stravy z kvalitních certifikovaných ingrediencí, které odebírají od spolehlivých dodavatelů z celého světa. Je pro ně totiž důležité, aby odebíraly rostliny, které rostou ve svém přirozeném prostředí, protože díky tomu mají ten nejvyšší možný obsah aktivních složek.

Tyto tablety obsahují 400 mg ženšenu pravého (Panax Ginseng), ve kterém jsou 4 procenta aktivních látek – Ginsenosidů.

Produkt navíc neobsahuje žádná éčka, palmový olej, lepek ani přidaný cukr. Doporučuje se brát 2 tablety jednou za den. A nezapomeňte, že je potřeba je dostatečně zapít vodou.

A kolik stojí jedno balení se 100 tabletami? Necelých 400 korun.

9. místo

NOW Panax Ginseng

Orientační cena: 320 Kč

Firmu Now® Foods založil před 50 lety podnikatel Elwood Richard, který se pyšnil titulem z fyzikální chemie a jeho koníčkem bylo zvyšovat svůj fyzický výkon za pomoci zdravého jídelníčku a výživových doplňků. Dnes by se řeklo, že to byl zapálený biohacker. Šlo mu ale také o to, aby lidem nabízel funkční a kvalitní produkty za přijatelné ceny, což se mu skutečně povedlo a vede dodnes.

Tento Panax Ginseng neboli ženšen pravý obsahuje v jedné kapsli výtažek z kořene tohoto adaptogenu o hmotnosti 500 mg, ve kterém najdete 0,5 % aktivních ginsenosidů. Produkt zvyšuje celkovou energii a dobrou náladu, podporuje kardiovaskulární systém, soustředění, paměť, sexuální zdraví a reguluje hladinu cukru v krvi. Pokud trpíte na časté propady energie, určitě tento produkt vyzkoušejte.

Doporučené dávkování jsou 2 kapsle 1-2× za den.

Balené se 100 kapslemi vás vyjde na cca 320 korun.

10. místo

Brain We Are Ženšen Pravý

Orientační cena: 350 Kč

Aktivní látky v ženšenu pravém zvané ginsenosidy účinně bojují se zánětem v těle, čímž zlepšují přirozenou obranyschopnost organismu, podporují kognitivní funkce, sexuální apetit, koncentraci, stabilizují hladinu cukru v krvi a ulevují od bolesti.

Vojtěch Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar jsou autory oblíbeného českého podcastu Brain We Are, kteří se zajímají o fungování lidského mozku už 6 let a se svými posluchači se dělí o nejnovější vědecké poznatky spojené s tímto zajímavým tématem.

V návaznosti na podcast a další offline aktivity vytvořili i vlastní řadu produktů, které pomáhají nastartovat mozek, paměť a soustředění. Mezi nimi je i tento Ženšen pravý s 80 % ginsenosidů v 550 mg extraktu.

A kolik stojí jedno balení s 50 kapslemi? Cca 350 korun.

Závěr

Jak bylo napsáno již výše, ženšen je silný antioxidant a adaptogen, takže pomáhá zvyšovat obranyschopnost a odolnost organismu nejen vůči patogenům a toxinům, ale i stresu a úzkosti či jiným psychickým neduhám. Pokud vás něco z toho trápí, není nic jednoduššího, že zkusit sílu ženšenu na vlastní tělo.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ženšen pravý

[2] Diplomová práce (CZ): Metabolické profily bioaktivních látek ženšene
Panax ginseng C. A. Meyer v rostlinném
materiálu různého původu

[3] Healthline (ENG): 7 Proven Health Benefits of Ginseng

[4] PubMed Central (ENG): Panax ginseng (G115) improves aspects of working memory performance and subjective ratings of calmness in healthy young adults

[5] PubMed Central (ENG): Anti-fatigue activity of the water-soluble polysaccharides isolated from Panax ginseng C. A. Meyer

4.7/5 (Počet hlasů: 7)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »