10 nejlepších produktů se sacha inchi (inca inchi)

Shrnutí: Sacha Inchi je keř, který produkuje jedlé plody hvězdicového tvaru a z jejich semínek se získává olej i protein, které mají mnohé blahodárné účinky na pokožku, vlasy, trávení, cholesterol a podobně. Objevte deset úžasných produktů, co využívají sílu sacha inchi, které jsem pro vás srovnala v tomto článku.

  • První místo jsem udělila pleťovému oleji Annemarie Börlind Anti Blue Light 3v1, který vyživuje suchou a dehydrovanou pleť a chrání ji před škodlivým působením modrého světla.
  • Na 2. místo jsem posadila tělové mléko Lobey s obsahem sacha inchi, které zjemňuje a hydratuje jakýkoliv typ pokožky včetně citlivé. Navíc jde o český a 100% přírodní, veganský produkt.
  • A 3. příčku u mě má Kvitok Regenerační olej Krásné bříško, které využívá sacha inchi a dalších přírodní látek, a pomáhá předcházet tvorbě strií.

Co se v článku dozvíte dál?

Prozradím vám co to je sacha inchi (nebo také inca inchi),[1] jak se dá používat a jaké konkrétní benefity lidskému tělu a organismu přináší.[2][3] Tak rozhodně čtěte dál a poznejte tajemství sacha inchi.

TOP  1. místo

Annemarie Börlind
Anti Blue Light 3v1

Orientační cena: 1000 Kč
Proč 1. místo?

Neboť jde o skvělý pleťový olej s inovativním Anti-Blue Light filtrem, který chrání pokožku před modrým světlem. Tomu napomáhá jednak právě právě olej ze sacha inchi, dále pak oleje z aksamitníku, růžové třešně a ořechů Kahane.

2. místo

Lobey Tělové mléko
se Sacha Inchi

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo?

Protože tělové mléko Lobey doslova rozhýčká vysušenou pokožku, především díky výtažkům z Myramaze, které má úžasné hydratační a regenerační účinky – zejména tedy ve spojení s blahodárným olejem ze sacha inchi.

3. místo

Kvitok Regenerační olej proti striím Krásné bříško

Orientační cena: 360 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož jde o olej s obsahem účinných látek, které pomáhají chránit kůži před tvorbou strií. Mezi těmito složkami figuruje olej z pšenice, šípku, avokáda, tamanu, mandlí nebo právě z blahodárného sacha inchi.

Deset nejlepších produktů s obsahem sacha inchi

Co je sacha inchi?

Sacha Inchi, nebo také méně používaným názvem Inca inchi, je zelený keř pocházející z  Amazonského tropického pralesa v Jižní Americe.[1] Jedná se o rostlinu s jedlými plody hvězdicovitého tvaru. Potravinu objevili a začali konzumovat už naši předci před třemi tisíci lety. Pozornosti západní společnosti se jí dostalo zejména díky všestranně použitelnému oleji, který obsahuje významné živiny. Přidává se do tělové, pleťové i vlasové kosmetiky.

  • Sacha inchi je popínavá trvalka. Jedná se o jednodomou rostlinu, což znamená, že obsahuje samčí i samičí květy. Květy mají bílou barvu a shlukují se do trsů. Plody jsou zprvu zelené, po uzrání získají hnědočernou barvu. 

Nabízí (nejen) olej s blahodárnými účinky

Ačkoliv se rostlina pěstuje hlavně pro olej a protein obsažený v semenech, dají se zpracovat i listy. Mají srdcovitý tvar a po uvaření v horké vodě jsou jedlé a chutné. Zmiňovaný protein je snadno stravitelný a bohatý na aminokyseliny. Olej ze semen se připravuje z raw plodů a má jemnou chuť. Zároveň je velkým zdrojem omega mastných kyselin. Naproti tomu plody jako takové se tepelně upravují, v syrovém stavu jsou sice jedlé, ale hodně hořké. Zbytky ze semínek, ze kterých jsme získali olej, se dál využívají. Pomelou se a vznikne mouka – proteinový prášek – který je možné přidávat do různých pokrmů.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má sacha inchi přednosti a proč je dobré věnovat jí pozornost?

Přestože se sacha inchi pěstuje celá staletí, bohatství, které v sobě rostlina ukrývá, bylo „naměřeno“ teprve nedávno. 10 gramů semínek obsahuje 3 gramy proteinu, 5 gramů tuku, 1 gram sacharidů a 1 gram vlákniny. Jezení potravin s vysokým podílem nenasycených tuků, které sacha inchi rovněž obsahuje, může fungovat jako prevence proti srdečním chorobám.[2] Rovněž obsahuje velké množství mikroživin – v největším zastoupení je to fosfor, draslík, hořčík, vápník a zinek.[3]

  • Antioxidanty, o kterých už jsme se už zmínila, mohou zmírnit záněty v těle. Díky těmto vlastnostem bývá zařazena mezi superpotraviny.[4]

S čím dokáže sacha inchi pomoct?

Podle studie prováděné na 30 lidech, kteří po čtyři měsíce pili 10 až 15 ml denně olej ze sacha inchi, se zjistilo, že oproti lidem, kteří po stejnou dobu užívali stejnou dávku slunečnicového oleje, přispívá olej ze sacha inchi ke zlepšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu.[5]

Olej ze sacha inchi může zlepšit zdraví trávicího systému a je velmi příznivý pro náš mikrobiom.[6][7]

Vláknina obsažená v oleji vyvolává pocit plnosti, což může vést k tomu, že nebudeme mít takovou potřebu neustále něco pojídat.[8][9]

Potenciální nežádoucí účinky

Sacha inchi je obecně chápána jako zdravá potravina. U někoho však může její užívání vyvolat žaludeční nevolnost, která by měla mít v následujících dnech klesající tendenci.[10] Existují i velmi vzácné případy alergických reakcí.[11]

  • Nežádoucím efektem je výskyt antinutričních látek a alkaloidů v nezpracovaných plodech. Antinutrienty jsou přirozené látky v rostlinách, které mohou mít negativní vliv na výživu tím, že zhoršují využitelnost živin a vitamínů. Rozkládají je, nebo je jinak mění. Po tepelném opracování se obsah těchto látek ale snižuje.[12][13]

Jak lze sachu inchi používat?

Nejvíce sachu inchu využijeme v kuchyni a v kosmetice. Opražená semínka mají jemnou oříškovou chuť a výborně se hodí do salátů, granoly, drcené na prášek do smoothie nebo jen tak samotné na svačinu. Olej ze semínek se hodí do teplé i studené kuchyně anebo na pleť či vlasy, čemuž se budeme v další části článku věnovat. A z listů, které necháme vylouhovat v horké vodě, získáme čaj s příjemnou bylinnou chutí.

1. místo

Annemarie Börlind Pleťový olej Anti Blue Light 3v1

Výborný pleťový olej, kterých ochraňuje pokožku obličeje před modrým světlem.

Orientační cena: 740 Kč

Proč je pleťový olej se Sacha Inchi od Annemarie Börlind na 1. místě?

První místo jsem věnovala pleťovému oleji Anti Blue Light 3v1, protože je to takový malý zázrak. Jeho hlavním úkolem je ochrana před modrým světlem, které může v hlubší vrstvě pokožky napáchat pěknou škodu. Digitální stárnutí, jak se tomuto jevu také říká, vzniká poškozením buněčné struktury fibroblastů, což má za následek snížení elasticity pokožky, výskyt pigmentových skvrn, bledou pleť a obecně rychlejší stárnutí kůže. 

V téhle lahvičce každopádně najdete směs výživných olejů ze sacha inchi, aksamitníku, růžové třešně a ořechů Kahane. A čím prospívají?

  • Olej ze sacha inchi pokožku chrání a posiluje její elasticitu. 
  • Aksamitník chrání před modrým světlem, prodlužuje životnost kožních buněk a redukuje poškození ve fibroblastech.
  • Olej z růžové třešně z Nepálu pokožku zklidňuje, zvláčňuje a posiluje její elasticitu.
  • Olej z ořechů Kahane rostoucích v Kolumbii  hydratuje a regeneruje.

Uživatelské recenze

Tento pleťový krém má hezká hodnocení na Heurece, a to jak na české, tak i na slovenské. Podle komentářů jde o velice lehký olej, který není nepříjemně mastný, navíc se dobře roztírá i vstřebává. Pozitivně lidé hodnotí jeho vůni, kvalitu. A také viditelnou účinnost – během zimních měsíců je to prý „super hydratace pokožky“. Obecně se také hodně líbí balení produktu, konkrétně vkusná a jednoduchá lahvička. No a za výhodu zákazníci a zákaznice považují i to, že vždy stačí nanést jen pár kapek, takže jedno balení poměrně dlouho vydrží.

Více informací

Německá značka Annemarie Börlind vyrábí nadčasové přírodní produkty už od roku 1959. U nás tuhle společnost možná ani nemusím představovat, protože se v posledních letech stala velmi oblíbenou právě na českém a slovenském trhu. A právem. Hodnoty, které vyznává, zajišťují, že se vám do ruky dostane výrobek inspirovaný přírodou a zároveň respektující šetrnou udržitelnou cestu. 

30ml lahvička tohoto pleťového oleje vás vyjde na cca 1000 korun.

2. místo

Lobey Tělové mléko

Regenerační a hydratační tělové mléko s výtažky z myramaze a sacha inchi.

Orientační cena: 400 Kč

Proč je tělové mléko od Lobey na 2. místě?

Druhé místo jsem se rozhodla přidělit tělovému mléku Lobey, protože dokáže vaši pokožku dokonale rozhýčkat. Také máte pocit, že s příchodem chladného počasí vaše tělo bledne a vysušuje se? Dopřejte mu teplou sprchu s tímto voňavým mlékem, které obsahuje výtažky z Myramaze, aloe vera, hemisqualanu a zejména oříšků sacha inchi!

Uživatelské recenze

Recenze na tělové mléko Lobey jsem našla na nezávislých srovnávačích, tj. na Heurece a na zbozi.cz. Lidé ho tady hodnotí jako silně hydratační, jemné a zvláčňující, přičemž prý hydratuje prakticky hned. Plus – lahvička údajně dlouho vydrží, což je rovněž velká výhoda. Podle jednoho komentáře mléko sice nevsakuje okamžitě (a je třeba cca čtvrt až půl hodinky počkat), na druhou stranu však po sobě údajně nezanechává pocit mastnoty a jeho účinky stojí za to. Vůni mléka lidé hodnotí jako „hezkou a příjemnou“, jedna ze zákaznic ji popisuje jako perníkovo-bylinkovou.

Dále o produktu

Pokud nevíte, co si představit pod pojmem „Myramaze“, jedná se o výtažek z nenápadného jihoafrického pouštního keře Myrothamus flabellifolia. Tento keř roste v suchých oblastech a přežívá díky tomu, že má obrovskou schopnost vázat vodu. V kosmetice je využíván právě k hloubkové hydrataci pokožky, pomůže lidem jak se suchou, tak dehydratovanou kůží. No a v kombinaci s blahodárným sacha inchi tvoří účinné hydratační a regenerační kombo.

Lobey je česká přírodní kosmetika, která používá přírodní látky, většinu v bio kvalitě. 

200 ml tohoto tělového mléka pořídíte za cca 400 korun.

3. místo

Kvitok Regenerační olej proti striím Krásné bříško

Regenerační olej s obsahem sacha inchi, který pomáhá předcházet vzniku strií.

Orientační cena: 360 Kč

Proč je regenerační olej proti striím od Kvitok na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila výrobek od slovenské značky Kvitok, která myslí i na naše bříška. V tomto případě tedy konkrétně na ta, která procházejí rychlými proměnami a kterým hrozí, že se na nich vytvoří strie. Pravidelným mazáním tohoto regeneračního oleje kůži udržujete hydratovanou, pružnou a chráníte ji tak před vznikem prasklinek. Hlavními bojovníky proti striím jsou tady oleje z šípku, pšenice, avokáda, tamanu, mandlí a v neposlední řadě zde figuruje právě i sacha inchi.

Uživatelské recenze

Podle recenzí na Heurece se jedná o příjemný olej, po kterém se na druhý den pokožka krásně leskne. Dále se podle zákaznic tento přípravek hezky roztírá, krásně se vsakuje, nezanechává pokožku mastnou. Za benefit lidé považují i jeho přírodní složení a to, že produkt neobsahuje konzervanty, syntetické parfémy ani ropné deriváty.

A nákup v e-shopu econea.cz, kde tento olej pořídíte, zákazníci na srovnávačích vyloženě doporučují – jak na Heurece, tak i na zbozi.cz. Nejen, že prodejce zboží odesílá rychle, ale také prodává přírodní produkty, kterým skutečně věří. To je rozhodně sympatické.

Další informace

Jak se tento olej používá? Jednoduše jej naneste na pokožku, promasírujte a prociťte, jak se kůže pod vrstvou oleje ohřívá. Během těhotenství je dobré bříško promazávat pravidelně, nejlépe na denní bázi.

Značka Kvitok je skvělá mimo jiné proto, že pracuje s bio surovinami. Také získala řadu certifikátů a její výhodou je i skutečnost, že její výrobky neobsahují konzervanty.

50ml lahvička stojí cca 360 korun.

4. místo

HEALTH LINK Sacha inchi olej BIO

Orientační cena: 300 Kč

Proč jsem vybrala Sacha inchi olej od Health Link?

Když jsme zmiňovali, že je sacha inchi univerzální pomocník, myslela jem tím třeba i to, že ho nemusíte používat jen jako kosmetický produkt, ale jako přísadu v kuchyni.

K tomu je přímo stvořený právě tento sacha inchi olej v BIO kvalitě od značky Health Link, který je za studena lisovaný ze semínek rostliny Plukenetia volubilis a je bohatým zdrojem polynenasycených mastných kyselin.

Ale pozor – je určený pouze pro kuchyni studenou, což znamená, že ho můžete přidat do salátů nebo dresinků, finálně s ním pokapat hotový pokrm, ale rozhodně ho nezahřívejte.

250ml balení tohoto oleje stojí cca 300 korun.

5. místo

Sinergy B.iO Moisturizing Drops Hydratační olej na suché vlasy

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujal hydratační olej na suché vlasy od Sinergy?

Studený vítr, sníh a mráz může vlasy pěkně oslabit. Pokud jim chcete věnovat extra péči, vrátit jim sílu, lesk a hydrataci, je olej ze sacha inchi tím pravým pomocníkem. Sinergy cosmetics nabízí hydratační olej s řadou aktivních složek. Kromě sacha inchi je to mandlový olej, který je rovněž bohatý na omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny a pomáhá regenerovat buňky, a esenciální oleje z pačuli a máty. Máta osvěžuje a vyživuje, olej z pačuji je protizánětlivý a krásně voní.

Olej naneste na suché nebo ručníkem jemně vysušené vlasy. Přípravek neoplachujte.

50ml lahvičku pořídíte za cenu, která se pohybuje okolo 300 korun.

6. místo

Energy Organic Sacha Inchi olej

Orientační cena: 360 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila Sacha Inchi olej od Energy?

Jelikož Energy nabízí stoprocentní olej ze sacha inchi. Jeho každodenní užívání – doporučuje se jedna čajová lžička denně – může napomoct k harmonizaci celého těla, což může příznivě ovlivnit i psychickou pohodu. Má jemnou oříškovou chuť a je výborným zdrojem nenasycených mastných kyselin, fosforu, draslíku a dalších potřebných živin. Olej se získává ze semínek plodů sacha inchi, latinsky Plukenetia volubinis. Rostlina se pěstuje v Jižní Americe, konkrétně v Peru. 

Energy je česká značka, která nabízí pestrou škálu doplňků stravy, a zároveň je průkopníkem alternativní léčby nejen u nás. Jejich filozofie je založena na celostním přístupu k organismu. Produkty jsou přírodní a vycházejí z kombinace čínské medicíny a nejnovějších poznatků moderních bioinformačních metod a také homeopatie, fytoterapie nebo krystaloterapie.

Značka si za dobu svého působení vybudovala kvalitní renomé nejen u nás, ale i v zahraničí. V neposlední řadě naláká na krásný vizuál.

Produkt zakoupíte za necelých 360 korun.

7. místo

Havlíkova Apotéka Olej na konečky vlasů

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala olej na konečky vlasů od značky Havlíkova Apotéka?

Protože jde o blahodárný olej, který pečuje o poškozené vlasy nebo jejich konečky žen i mužů, ale také o vousy, kde účinnou složkou je právě olej z plodů rostliny Plukenetia volubilis známý jako Inca Inchi. Díky tomu, že obsahuje až 95 % esenciálních mastných kyselin, je přímo stvořený k péči o vlasy a vousy, které regeneruje, vyživuje, změkčuje a dodává jim krásný lesk.

Jak se používá? Stačí jej nanést na poškozené vlasy, konečky vlasů nebo na vousy a to je vše. Olej se nijak nesmývá ani neoplachuje. A pořídíte ho za cenu okolo 240 korun za 10 ml balení.

8. místo

Melvita extraordinary olej bio

Orientační cena: 420 Kč

Proč jsem vybrala extraordinary olej od Melvita?

L'Or Bio neboli bio zlato v krásném flakonu vybízí k tomu, rozlít si to zlato po celém těle a koupat se v luxusu. A vlastně vám nic nebrání v tom to udělat. Suchý olej na tělo, obličej a vlasy vaši pokožku hydratuje, zvláční a zkrášlí, je to přece zlato.

Tento skvost v sobě mísí kapky arganového oleje, který hydratuje a vyživuje, kukui olej, jenž vyživuje a má antioxidační účinky, olej ze sacha inchi, který pokožku zjemní, a pracaxi olej, ten zase dodává lesk a sílu vlasům. Pracaxi olej se lisuje za studena ze semen stromů Pentaclethra macroloba, které rostou ve vlhkých tropických oblastech jihoamerické Brazílie. Do kosmetických přípravků se používá zejména díky obsahu kyseliny behenové, která umí hydratovat pokožku a vlasy a chránit je před nepříznivými vlivy.

50 ml oleje zakoupíte za něco málo přes 420 korun.

9. místo

Logona bio Argan Kondicionér pro lesk vlasů

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujal tento kondicionér pro lesk vlasů od značky Logona?

Poslední přípravek, který jsme zařadili do žebříčku nejlepších produktů obsahující výtažky ze sacha inchi, je kondicionér na vlasy. S kombinací arganového oleje a oleje ze sacha inchi už jsme se setkali víckrát. A výrobci asi dobře vědí, proč si tuto spojení vybrali. Je totiž skvělé! Oba oleje hydratují do hloubky, vlasům dodávají živiny, lesk a vrací pružnost. Pečují o roztřepané vlasy, vlasy namáhané obarvováním nebo nešetrnou péčí. Kondicionér naneste po celých délkách vlhkých vlasů a nechte 2 až 3 minuty působit. Poté důkladně opláchněte teplou vodou.

Logona je německá značka, která pracuje se surovinami s vysokou kvalitou a je šetrná k životnímu prostředí.

200ml tubu pořídíte za cca 300 korun. 

10. místo

Alteya Organics Olej ze semen Sacha Inchi

Orientační cena: 330 Kč

Proč srování zakončuji olejem ze semen Sacha Inchi od Alteya Organics?

Certifikovaná bio kosmetika Alteya Organics totiž nabízí stoprocentní, za studena lisovaný olej ze semínek rostliny. Olej je univerzálně využitelný jak v kuchyni, tak v kosmetice. Můžete jej použít na obličej nebo na vlasy. Vyvažuje produkci mazu pokožky. V přiměřeném množství naneste olej na vlhkou kůži, pleť bude hydratovaná a zklidněná. Pokud vás trápí svědivá, šupinatá nebo podrážděná pokožka hlavy, udělejte si zábal – vmasírujte olej ke kořínkům vlasů a rozetřete jej po celé délce – vlasy budou posílené a vyživené. Hodí se také jako rychlé uklidnění při popraskaných rtech. 

Olej používejte buď samostatně na čistou navlhčenou pokožku, nebo jej přimíchejte do vašeho oblíbeného krému nebo jiného oleje. Zamilujete si jeho oříškovou sladkou vůni i rychlou absorpci na pokožce. 

Pokud bulharskou značku Alteya Organics ještě neznáte, doporučujeme se na ni zaměřit. Na trhu působí přes dvacet let, ale její počátky sahají na začátek dvacátého století, už v té době předchůdci dnešních majitelů obhospodařovali růžová pole, z jejichž bohatství se čerpá dodnes.

50ml lahvička má kapátko pro jednoduché použití. Tento přírodní produkt seženete za cca 330 korun.

Závěr

Ať už jste dnes o blahodárných účincích sacha inchi na tělo, kůži nebo vlasy slyšeli poprvé, nebo už jsou pro vás zavedenými pomocníky při každodenní péči, doufám, že vám mé srovnání produktů pomůže najít právě to, co potřebujete. Za sebe nejvíc doporučuji pleťový olej Annemarie Börlind Anti Blue Light 3v1, který obsahuje omega kyseliny z inca inchi a hodí se zejménu pro suchou a dehydrovanou pleť, kterou vyživuje a chrání před modrým světlem z monitorů elektronických zařízení. Za vyzkoušení podle mě stojí i Lobey tělové mléko s obsahem sacha inchi, které má mimořádné hydratační a zjemňující účinky, je 100% přírodní a hodí se i pro citlivou pleť. A pokud vás trápí strie nebo chcete předcházet jejich tvorbě, sáhněte po regeneračním oleji Krásné Bříško od Kvitok, kde opět figuruje sacha inchi a další přírodní aktivní látky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[14] Wikipedie (ENG): Plukenetia volubilis

[15] Wikipedie (ENG): Sacha inchi oil

[16] Healthline (ENG): What Is Sacha Inchi? Uses, Benefits, Side Effects, and Forms

[17] PubMed Central (ENG): Sacha inchi (Plukenetia volubilis L.): Nutritional composition, biological activity, and uses

[18] PubMed Central (ENG): Sacha inchi (Plukenetia volubilis L.): An emerging source of nutrients, omega-3 fatty acid and phytochemicals

4.4/5 (Počet hlasů: 13)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »