10 tipů na nejlepší přípravek s graviolou – účinky

Shrnutí: Graviola neboli guanabana a česky také láhevník ostnitý jsou hned tři názvy pro rostlinu, která působí blahodárně na lidský organismus. Posiluje imunitu, kardiovaskulární systém a má spoustu dalších pozitivních účinků, které jsem pro vás společně se srovnáním deseti kvalitních suplementů s graviolou sepsala do tohoto článku.

 • První místo u mě má Advance Graviola, což jsou prémiové tablety s vysokou koncentrací výtažku z gravioly (4:1), které obsahují velké množství přírodních vitamínů, minerálů a antioxidantů.
 • Na 2. místo jsem dala pasterovanou šťávu z výtažku z plodů gravioly EKOMEDICA Graviola, která neobsahuje žádné chemické konzervanty a je tabilizována pouze pasterizací.
 • A 3. příčku jsem udělila kapslím NATURAL MEDICAMENTS Graviola, které mají koncentraci 10:1 a balení s 90 kapslemi vydrží na měsíc užívání.

Co se v článku dozvíte dál?

Co to je graviola,[1] kde roste a jaké benefity přináší našemu organismu.[2] Dále vám prozradím několik způsobů, jak graviolu konzumovat.[10] A nechybí ani informace, pro koho graviola vhodná není a kdo by měl její užívání konzultovat s lékařem.

TOP  1. místo

Advance Graviola

Orientační cena: 350 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o prémiový doplněk stravy s vysokou koncentrací gravioly, za nímž navíc stojí značka, která své výrobky nechává testovat v nezávislé akreditované laboratoři. Produkt obsahuje 300 mg graviolového extraktu v jedné tabletě.

2. místo

EkoMedica Graviola

Orientační cena: 640 Kč
Proč 3. místo?

Neboť jde o kvalitní šťávu z graviolového výtažku, která se dá použít vícero způsoby (například ji můžete přidat do čaje nebo do smoothie). Je pasterizovaná, neobsahuje žádné konzervanty.
50 ml výrobku obsahuje 3,8 g graviolového extraktu.

3. místo

Natural Medicaments

Orientační cena: 300 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož i tohle jsou kvalitní kapsle, díky kterým pocítíte benefity graviolového extraktu. Tahle superpotravina má blahodárné účinky například na imunitní systém a celkovou vitalitu. Produkt obsahuje 50 mg gravioly v jedné kapsli.

Deset nejlepších přípravků s graviolou

Co je to graviola?

Graviola, alias Guanabana, je název stromu, rostoucího hlavně v oblastech Jižní a Střední Ameriky, který je známý pro svými skvělými léčivými účinky.[1] V některých kulturách ho dokonce považují za symbol štěstí a blahobytu.

 • Strom gravioly je vysoce odolný a adaptabilní, což mu umožňuje růst v horkých a vlhkých oblastech s nízkou úrodností půdy. Dosahuje výšky až 10 metrů, má velké, tmavě zelené listy a krásné bílé až růžové květy. Plody gravioly mají vejčitý tvar, jsou pokryty drobnými ostny a mohou být velké až 20 centimetrů. Jejich chuť je přirozeně sladká a přirovnává se k ananasu nebo jahodám. Proto si místní obyvatelé na graviole pochutnávají hlavně v její syrové podobě, ale mají pro ni i celou řadu dalších použití.
 • Vzhledem tomu, že má graviola hned několik skvělých účinků na lidské zdraví, našla široké uplatnění v tradiční, a v dnešní době už i v klasické medicíně. Kromě toho se ale používá k výrobě džemů, sirupů a jiných potravin. Přidává se například do smoothies, džusů, dezertů a připravit z ní můžete i lahodný čaj.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Benefity gravioly

Díky obsahu silných antioxidantů acetogeninu a annonacinu, které najdete v listech, květech i plodech gravioly, může tato jedinečná tropická rostlina přinášet lidem hned několik zdravotních benefitů:[2]

Posílení imunitního systému a zlepšení obranyschopnosti organismu proti infekcím a chorobám.[3]

Pomoc při udržování zdravého jícnu, žaludku, střev a celková podpora dobrého trávení.[4]

Snížení bolesti a zánětlivých stavů, například při artritidě. Tyto benefity popisuje například studie publikovaná v Journal of Ethnopharmacology v roce 2014.[4]

Snížení hladiny cholesterolu v krvi, zlepšení průtoku krve.[5]

Pomoc při léčbě cukrovky i předcházení tomuto onemocnění.[6]

Některé studie ukázaly, že látky obsažené v graviole mohou mít protirakovinové účinky, mohou pomoci eliminovat rakovinotvorné buňky a zabránit i jejich dalšímu šíření.[7][8][9]

V jaké podobě se dá graviola užívat?

Graviola je pokladem tradiční medicíny už velmi dlouho – známá byla dokonce i v předkolumbovské době. Místní obyvatelé ji používali ve své lidové medicíně a znalosti týkající se gravioly si předávali z generace na generaci.

Použít graviolu je možné hned několika způsoby:[10]

Konzumace syrové dužiny nebo její zpracování do podoby džemů, sirupů, šťáv a extraktů v kapslích.

Použití k výrobě čajů, tinktur, extraktů v kapslích a prášku. K sehnání jsou i celé sušené listy.

Použití k výrobě krémů mastí a dalších přípravků pro léčbu kožních problémů a zánětů.

Dá se použít k výrobě oleje, který se používá k léčbě bolestí hlavy a zánětů.

Možné nežádoucí účinky gravioly a pro koho není vhodná?

I když je graviola pro lidské zdraví velmi prospěšná, může způsobovat určité vedlejší účinky a kontraindikace:

 • Možné vedlejší účinky: Bolest hlavy, nevolnost a závratě. Tyto účinky bývají mírné a projevují se především při předávkování nebo při nesprávném dávkování gravioly. Proto se vždy řiďte instrukcemi k danému produktu.
 • Kontraindikace: Graviola není vhodná pro těhotné a kojící ženy, děti, osoby trpící alergiemi na látky v graviole obsažené, pro osoby s ledvinovými a jaterními obtížemi, pro osoby trpící Parkinsonem nebo určitými druhy rakoviny.

Pokud si ohledně užívání gravioly nejste jistí, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který vám poskytne přesné odborné informace a doporučení.

Při samotném užívání gravioly zcela jistě nepřekračujte doporučené denní dávkování zvoleného produktu a dbejte na všechny instrukce výrobce. A to jak v oblasti užívání výrobku, tak u jeho skladování, aby vám vydržel co nejdéle. 

1. místo

Advance Graviola

Unikátní doplněk stravy prémiové kvality s vysoce koncentrovaným extraktem z gravioly.
Orientační cena: 350 Kč

Proč je graviola od značky Advance nutraceutics na 1. místě?

První místo u mě obsadil produkt od značky Advance nutraceutics, protože nabízí vysoce koncentrovaný extrakt z plodů gravioly v prémiové kvalitě, a to v poměru 4:1. To znamená, že jsou v tabletách obsaženy biologicky aktivní látky ve čtyřikrát vyšší koncentraci, než jakou najdete v samotných plodech.

Můžete se také spolehnout na to, že díky špičkovému a šetrnému zpracování byly zachovány všechny jedinečné vlastnosti této oblíbené tropické superpotraviny, stejně jako vysoká kvalita obsažených přírodních látek. Záruku prvotřídní jakosti dále podporuje i fakt, že na konci celého výrobního procesu dochází k výstupní kontrole suroviny, a v České republice je navíc provedena i nezávislá kontrola v akreditované laboratoři obsahující mikrobiologickou a chemickou analýzu výrobku. Díky tomu vám tablety Graviola ADVANCE přinesou opravdu ten největší užitek a celou řadu dalších významných benefitů.

Uživatelské recenze

Recenze na tento doplněk se objevují přímo na stránkách prodejce (nutraceutics.cz), kde zákazníci potvrzují, že jde o výborný produkt, který skutečně pomáhá. Jedna zákaznice například píše, že se jí po graviole lépe spí (konkrétně prý „spí jako miminko“), a její dceři se prý díky doplňku zlepšila plíseň na nehtech. Spokojenost s tímto zbožím pak hlásí i komentáře na Heurece a na stránkách zbozi.cz – tam mimochodem zaznívá to, že vysoce koncentrovaný extrakt v poměru 4:1 vyjde daleko lépe, než kdybyste si kupovali samotné byliny.

Dále o produktu

Tablety Graviola ADVANCE jsou vhodné ke každodennímu použití (s dávkováním 1 až 2 tablety denně) coby vhodný doplněk zdravého jídelníčku. Jejich prostřednictvím svému tělu dodáte vitamíny, minerály i další přírodní látky v jejich přirozené podobě. Tablety mohou také bez obav používat lidé s intolerancí na lepek, laktózu a mléčnou bílkovinu. Určené naopak nejsou pro děti, těhotné a kojící ženy, stejně jako pro osoby, které citlivě reagují na některou ze složek produktu.

Cena produktu se pohybuje okolo 350 Kč za balení s 90 tabletami.

2. místo

EkoMedica Graviola

Šťáva z výtažku plodů gravioly, která je stabilizovaná pouze pasterizací a neobsahuje chemické konzervanty.
Orientační cena: 640 Kč

Proč je Graviola od značky EkoMedica na 2. místě?

Na druhou příčku jsem se rozhodla umístit graviolu v podobě pasterizované šťávy, která neobsahuje žádné chemické konzervanty, je bez lepku, laktózy a mohou ji i vegani. Kromě zdravotních benefitů tahle forma doplňku přináší vícero možností, jak produkt použít. Šťávu je možné:

 • přidat do zeleného nebo černého čaje
 • rozmíchat ve vodě s medem nebo cukrem
 • přidat do smoothie, džusu a dalších jídel a nápojů
 • použít na vaření coby koření nebo přísadu do omáček, která jídlu dodá příjemnou chuť a pořádnou dávku zdraví.

Uživatelské recenze

Líbí se mi, že na stránkách heureka.cz jsem se dočetla, že produkt zákazníkům skutečně pomáhá. Kromě toho lidé také oceňují, že se jedná o čistou přírodní šťávu. Také na srovnávači zbozi.cz se vyskytují pozitivní recenze, podle nichž výrobek „působí jak má“, a i tady si doplněk získal kladné body za čistotu výroby. Za zmínku také určitě stojí, že na obou těchto portálech se procentuální hodnocení pohybuje ve vyšších číslech.

A na e-shop lekarna.cz, kde tento produkt seženete, se rovněž můžete spolehnout. Na zbozi.cz zákazníci vyzdvihují profesionální přístup e-shopu a především pak rychlé dodání balíčku. Obdobně skvělé komentáře jsem pak našla i na srovnávači heureka.cz, kde si lidé hodně chválí místní ceny, komunikaci se zákazníkem a celkovou spolehlivost internetového obchodu.

Více informací

Před konzumací láhev protřepejte a nebojte se případných usazenin nebo pevných částí na dně lahve. Po otevření šťávu skladujte v lednici v původním obalu a spotřebujte ji nejlépe do 3 týdnů od jejího otevření. Doporučuje se užívat 25 ml šťávy 2krát denně, a to alespoň půl hodiny před plánovaným jídlem. Denní dávkování nepřekračujte.

Šťáva z gravioly není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.

A litrové balení vás vyjde na cca 640 korun.

3. místo

NATURAL MEDICAMENTS Graviola

Kvalitní potravinový doplněk pro posílení imunity a celkové vitality s 50 mg gravioly v jedné kapsli.
Orientační cena: 300 Kč

Proč je Graviola od Natural Medicaments na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala kapslím od značky NATURAL MEDICAMENTS, které (stejně jako produkty výše) také obsahují celou řadu účinných látek pocházejících z naší tropické superpotraviny jménem graviola. Mezi výčet jejích benefitů na lidské zdraví patří především posílení imunitního systému a celkový pozitivní vliv na lidské tělo i psychiku.

Uživatelské recenze

Na stránkách prodejce (lekarna.cz) jsem na tento výrobek zaznamenala zákaznickou spokojenost a nejinak tomu bylo na nezávislých stránkách heureka.cz. Tam si uživatelé pochvalují například to, že se jedná o čistý přírodní produkt, potvrzují jeho pozitivní účinky co se týče zlepšení obranyschopnosti organismu, přičemž podle některých reakcí k upevňování imunity dochází postupně. S tím je tedy potřeba počítat. Na srovnávači zbozi.cz jsem pak našla také hezké komentáře, podle kterých tyto kapsle mimo jiné pomáhají snižovat krevní tlak.

Další informace

Jedna tableta tohoto produktu obsahuje extrakt z plodů v poměru 10:1 a samotná kapsle je rostlinného původu, takže je výrobek vhodný i pro vegetariány a vegany. Těhotné a kojící ženy nebo děti do 12 let by ho nicméně neměly. 

Pro dosažení odpovídajících výsledků užívejte 1 kapsli 3krát denně – 1 balení za cca 300 korun vám tedy vydrží na 1 měsíc – a po měsíci užívání si udělejte měsíční přestávku.

4. místo

PHARMA ACTIV Graviola

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala graviolu od PHARMA ACTIV?

Výrobek PHARMA ACTIV Graviola obsahuje 200 tobolek gravioly, která je známá svými pozitivními účinky na podporu lidského organismu. Samotné plnitelné kapsle jsou rostlinného původu, takže je mohou bez obav užívat vegani i vegetariáni. Produkt naopak není vhodný pro osoby citlivé na některou z obsažených látek, děti do 3 let věku, a také pro těhotné a kojící ženy.

Pro dosažení co nejlepších výsledků užívejte 3 tobolky gravioly každý den před jídlem a pořádně je zapijte vodou. Doporučené denní dávkování nepřekračujte. Aby vám výrobek vydržel co nejdéle, je třeba ho skladovat na suchém místě a mimo dosah slunečních paprsků.

Pamatujte také, že užívání gravioly by mělo být doplňkem vašeho zdravého a vyváženého jídelníčku v souladu se zdravým životním stylem a odpovídající fyzickou aktivitou.

5. místo

Allnature Graviola Premium 100% šťáva

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujala Graviola Premium 100% šťáva od Allnature?

Protože je to půllitrová lahev se 100% přírodní šťávou v BIO kvalitě z gravioly, která přináší široké spektrum pozitivních účinků na duševní i fyzické zdraví. Kromě spousty vitamínů a účinných přírodních látek si užijete také její příjemnou, jemně kyselou a osvěžující chuť.

Šťáva Allnature Graviola Premium je šetrně zpracovaná a jemně pasterizovaná, díky čemuž si zachovala spoustu přírodních živin. 

Produkt obsahuje dužinu plodů gravioly, takže se nemusíte bát případných usazenin na dně lahve, a je vhodný především coby doplněk zdravého a vyváženého jídelníčku. Šťáva neobsahuje lepek, laktózu, přidaný cukr, palmový olej, barviva ani chemické konzervanty a je vhodná i pro vegany a vegetariány. Určená ovšem není pro děti do 3 let, a také pro těhotné a kojící ženy.

6. místo

Salvia Paradise Graviola mletý list

Orientační cena: 500 Kč

Z jakých důvodů jsem vybrala mleté listy gravioly od Salvia Paradise?

Skvělé účinky gravioly si totiž můžete dopřát i v podobě prášku. Je možné používat různými způsoby. Záleží na tom, který vám bude vyhovovat nejvíce:

 • Prášek gravioly můžete přidat do různých čajů, například do černého nebo zeleného. V téhle formě hezky využijete především protizánětlivé účinky gravioly a posílíte svůj imunitní systém.
 • Prášek lze použít i jako koření do různých druhů jídel. Například do masa, rýže nebo zeleniny. Tímhle způsobem si užijete nejen skvělé účinky gravioly, ale také její příjemnou a zajímavou chuť, kterou danému pokrmu dodá.
 • Vyrábíte si vlastní léčivé přípravky? Skvěle, pak se v tomhle případě jedná o další skvělou přísadu, kterou do nich můžete zapojit. Prášek je vhodný především pro výrobu tinktur nebo krémů, ve kterých se stane účinnou složkou v boji proti různým onemocněním.

7. místo

Salvia Paradise Graviola list

Orientační cena: 1400 Kč

A proč jsem od značky Salvia Paradise vybrala také celé listy?

Kromě prášku můžete totiž využívat i celé listy gravioly. Z těch lze připravit odvar. Vezměte přibližně 2 lžíce listů gravioly, povařte je v 1 litru vody po dobu asi 20 minut. Nádobu pro odpovídající redukci odvaru vaření nepřikrývejte a výslednou tekutinu poté slijte. Nápoj ze sušených listů gravioly si dle libosti dochuťte například medem a dopřejte si maximálně 3krát denně jeden jeho šálek. 

A stejně jako prášek z gravioly, i listy se dají přidat do nejrůznějších čajů, směsí koření i domácích léčivých přípravků jako jsou krémy, masti a tinktury.

8. místo

Nef de Santé 100% pasterované pyré z plodů gravioly

Orientační cena: 300 Kč

Čím mě zaujalo 100% pasterované pyré z plodů gravioly od Nef de Santé?

Protože kromě tablet, celých listů, prášku nebo šťávy je pyré z gravioly další zajímavou formou této blahodárné plodiny. Pravidelným užíváním tohoto pyré, které je navíc obohacené o vitamín C, posílíte svůj imunitní systém, podpoříte celkovou obranyschopnost organismu proti infekcím a chorobám, zlepšíte svůj metabolismus, ulevíte svému tělu od bolesti (např. hlavy, dásní, zubů, při artritických a jiných obtížích) a snížíte hladinu cukru i cholesterolu v krvi. 

Studie z posledních let také ukazují, že aktivní látky obsažené v graviole pomáhají v léčbě cukrovky, mohou předcházet vzniku srdečních onemocnění, snižovat riziko vzniku mozkových příhod a mohou pomáhat i s eliminací rakovinotvorných buněk.

Při užívání gravioly nepřekračujte doporučené denní dávkování a pamatujte, že by její užívání mělo být součástí zdravého a vyváženého jídelníčku.

9. místo

Superionherbs Graviola

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala kapsle s graviolou od Superionherbs?

Kapsle SUPERIONHERBS Graviola obsahují moderními metodami zpracovaný extrakt z listů gravioly (Annona muricata), a to v poměru 6:1.

Jak je uvedeno výše, graviola je rostlina, kterou běžně najdete růst ve Střední a Jižní Americe, kde je oblíbená nejen pro své chutné plody, skvělé zdravotní benefity, ale také svou krásu. Nevysoký strom Gravioly poznáte podle neopadavých, zelených, lesklých listů a lahodných plodů, kterým se říká i guanabana. Mají bílou dužinu se spoustou velkých semen a vyznačují se sladkou, lehce nakyslou chutí. 

V jednom balení produktu SUPERIONHERBS Graviola najdete 90 kapslí, přičemž každá tobolka obsahuje 100% čistý přírodní extrakt, a to bez plnidel a konzervačních látek. Samotné plnitelné tobolky jsou rostlinného původu, takže jsou vhodné i pro vegetariány a vegany. Produkt je bez palmového oleje, éček, bez přidaného cukru a lepku. Kapsle naopak nejsou vhodné pro děti do 12 let, těhotné a kojící ženy.

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, doporučuje se užívat 1 kapsli třikrát denně, a to v době jídla, a zapít dostatečně velkým množstvím vody. Po užívání kapslí po dobu jednoho měsíce se doporučuje udělat měsíční přestávku.

10. místo

Fit4you Graviola

Orientační cena: 820 Kč

A proč srovnání zakončuji graviolou od Fit4you?

Balení FIT4YOU Graviola obsahuje 150 kapslí s extraktem plodů Anony gravioly, které jsou známé svými blahodárnými účinky na lidské zdraví. Doporučené denní dávkování jsou 3 kapsle, takže vám celé balení vystačí celkem na 50 dávek.

Kapsle gravioly jsou určené coby doplněk zdravého a vyváženého jídelníčku. Neměly by je ovšem užívat děti do 3 let věku. Aby vám produkt vydržel co nejdéle, skladujte kapsle v suchu a mimo dosah přímého slunečního záření. 

Graviolu oceníte především v oblasti posílení imunitního systému, zlepšení trávení a celkového fungování metabolismu a snížení hladiny cukru v krvi. Díky obsaženým látkám může potenciálně pomoci od bolesti od bolesti (např. hlavy nebo při artritidě), napomáhá posílení kardiovaskulárního systému, a hned několik vědeckých studií se také věnuje možnostem použití gravioly při léčbě rakoviny. Je to zkrátka superpotravina, jak se patří.

Na závěr

Graviola je vysoce přínosná hlavně svými výjimečnými účinky, které jí dodávají především obsažený acetogenin a anninacin v jejích listech, květech a plodech. Jedná se totiž o silné antioxidanty a látky s protizánětlivými účinky, které nám mohou pomoci bojovat proti různým onemocněním. K léčivým vlastnostem gravioly patří úleva od bolesti, zmírnění zánětů, zlepšení trávení, posílení imunitního systému i pomoc s prevencí chorob jako je cukrovka, mrtvice nebo srdečními obtížemi. A stále častěji se také o graviole mluví v souvislosti s jejími možnými pozitivními účinky při léčbě rakoviny.

Pokud tedy chcete účinky gravioly vyzkoušet na vlastní kůži, doporučuji vám zejména tablety Graviola ADVANCE, které obsahují unikátní koncentrovaný extrakt z plodů 4:1 v prémiové kvalitě. Další skvělou a chutnou možností je EKOMEDICA Graviola v podobě šťávy z extraktu plodů gravioly, která neobsahuje žádné chemické konzervanty a je stabilizována pouze pasterizací. A za vyzkoušení stojí také cenově příznivé kapsle NATURAL MEDICAMENTS Graviola s obsahem extraktu z plodů 10:1, tedy 50 mg na jednu kapsli.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[11] Wikipedie (CZ): Láhevník ostnitý

[12] Diplomová práce (CZ): FENOLICKÉ KYSELINY V ROSTLINÁCH

[13] Healthline (ENG): Soursop (Graviola): Health Benefits and Uses

[14] Healthline (ENG): Can Graviola Help Treat Cancer?

[15] PubMed Central (ENG): Anticancer Properties of Graviola ( Annona muricata): A Comprehensive Mechanistic Review

4.8/5 (Počet hlasů: 21)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »