10 tipů na nejlepší přípravek s graviolou – účinky

Co je graviola neboli guanabana, a dalším názvem také láhevník ostnitý? Jak načaj z gravioly? Jak účinkuje graviola? Recenze a diskuze.

TOP  1. místo

Advance Graviola

Orientační cena: 350 Kč

Unikátní doplněk stravy, který obsahuje koncentrovaný extrakt
z plodů gravioly prémiové kvality.

2. místo

Superionherbs Graviola

Orientační cena: 700 Kč

Kvalitní výtažek z listů Annona muricata, získaný moderními metodami extrakce.

3. místo

EkoMedica Graviola

Orientační cena: 630 Kč

Šťáva z výtažku plodů gravioly, která je stabilizovaná pouze pasterizací a neobsahuje chemické konzervanty.

Deset nejlepších přípravků s graviolou

Co je to graviola?

Graviola, alias Guanabana, je název stromu, rostoucího hlavně v oblastech Jižní a Střední Ameriky, který je známý pro svými skvělými léčivými účinky. V některých kulturách ho dokonce považují za symbol štěstí a blahobytu. 

Strom gravioly je vysoce odolný a adaptabilní, což mu umožňuje růst v horkých a vlhkých oblastech s nízkou úrodností půdy. Dosahuje výšky až 10 metrů, má velké, tmavě zelené listy a krásné bílé až růžové květy. Plody gravioly mají vejčitý tvar, jsou pokryty drobnými ostny a mohou být velké až 20 centimetrů. Jejich chuť je přirozeně sladká a přirovnává se k ananasu nebo jahodám. Proto si místní obyvatelé na graviole pochutnávají hlavně v její syrové podobě, ale mají pro ni i celou řadu dalších použití.

Vzhledem tomu, že má graviola hned několik skvělých účinků na lidské zdraví, našla široké uplatnění v tradiční, a v dnešní době už i v klasické medicíně. Kromě toho se ale používá k výrobě džemů, sirupů a jiných potravin. Přidává se například do smoothies, džusů, dezertů a připravit z ní můžete i lahodný čaj.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Benefity gravioly

Díky obsahu silných antioxidantů acetogeninu a annonacinu, které najdete v listech, květech i plodech gravioly, může tato jedinečná tropická rostlina přinášet lidem hned několik zdravotních benefitů:

Posílení imunitního systému a zlepšení obranyschopnosti organismu proti infekcím a chorobám.

Pomoc při udržování zdravého jícnu, žaludku, střev a celková podpora dobrého trávení.

Snížení bolesti a zánětlivých stavů, například při artritidě. Tyto benefity popisuje například studie publikovaná v Journal of Ethnopharmacology v roce 2014.

Snížení hladiny cholesterolu v krvi, zlepšení průtoku krve.

Pomoc při léčbě cukrovky i předcházení tomuto onemocnění.

Některé studie ukázaly, že látky obsažené v graviole mohou mít protirakovinové účinky, mohou pomoci eliminovat rakovinotvorné buňky a zabránit i jejich dalšímu šíření. Toto téma zpracovávala například studie publikovaná v Journal of Medicinal Food z roku 2011.

V jaké podobě se dá graviola užívat?

Graviola je pokladem tradiční medicíny už velmi dlouho – známá byla dokonce i v předkolumbovské době. Místní obyvatelé ji používali ve své lidové medicíně a znalosti týkající se gravioly si předávali z generace na generaci.

Použít graviolu je možné hned několika způsoby:

Konzumace syrové dužiny nebo její zpracování do podoby džemů, sirupů, šťáv a extraktů v kapslích.

Použití k výrobě čajů, tinktur, extraktů v kapslích a prášku. K sehnání jsou i celé sušené listy.

Použití k výrobě krémů mastí a dalších přípravků pro léčbu kožních problémů a zánětů.

Dá se použít k výrobě oleje, který se používá k léčbě bolestí hlavy a zánětů.

Možné nežádoucí účinky gravioly a pro koho není vhodná?

I když je graviola pro lidské zdraví velmi prospěšná, může způsobovat určité vedlejší účinky a kontraindikace:

  • Možné vedlejší účinky: Bolest hlavy, nevolnost a závratě. Tyto účinky bývají mírné a projevují se především při předávkování nebo při nesprávném dávkování gravioly. Proto se vždy řiďte instrukcemi k danému produktu.
  • Kontraindikace: Graviola není vhodná pro těhotné a kojící ženy, děti, osoby trpící alergiemi na látky v graviole obsažené, pro osoby s ledvinovými a jaterními obtížemi, pro osoby trpící Parkinsonem nebo určitými druhy rakoviny.

Pokud si ohledně užívání gravioly nejste jistí, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který vám poskytne přesné odborné informace a doporučení.

Při samotném užívání gravioly zcela jistě nepřekračujte doporučené denní dávkování zvoleného produktu a dbejte na všechny instrukce výrobce. A to jak v oblasti užívání výrobku, tak u jeho skladování, aby vám vydržel co nejdéle. 

1. místo

Advance Graviola

Orientační cena: 350 Kč

Ve výrobku Graviola ADVANCE na vás čeká vysoce koncentrovaný extrakt z plodů gravioly v prémiové kvalitě, v poměru 4:1. Co to znamená? V tabletách jsou obsaženy biologicky aktivní látky ve čtyřikrát vyšší koncentraci, než jakou najdete v samotných plodech.

Můžete se také spolehnout na to, že díky špičkovému a šetrnému zpracování byly zachovány všechny jedinečné vlastnosti této oblíbené tropické superpotraviny, stejně jako vysoká kvalita obsažených přírodních látek. Záruku prvotřídní jakosti dodává i fakt, že na konci celého výrobního procesu dochází k výstupní kontrole suroviny, a v České republice je navíc provedena i nezávislá kontrola v akreditované laboratoři obsahující mikrobiologickou a chemickou analýzu výrobku. Díky tomu vám tablety Graviola ADVANCE přinesou opravdu jen ten největší užitek a celou řadu dalších význačných benefitů.

Tablety Graviola ADVANCE jsou vhodné ke každodennímu použití (s dávkováním 1 až 2 tablety denně), coby vhodný doplněk zdravého jídelníčku. Jejich prostřednictvím svému tělu dodáte vitamíny, minerály i další přírodní látky v jejich přirozené podobě. Tablety mohou také bez obav používat lidé s intolerancí na lepek, laktózu a mléčnou bílkovinu. Určené naopak nejsou pro děti, těhotné a kojící ženy, stejně jako pro osoby, které citlivě reagují na některou ze složek produktu.

2. místo

Superionherbs Graviola

Orientační cena: 700 Kč

Kapsle SUPERIONHERBS Graviola obsahují moderními metodami zpracovaný extrakt z listů gravioly (Annona muricata), a to v poměru 6:1.

Jak je uvedeno výše, graviola je rostlina, kterou běžně najdete růst ve Střední a Jižní Americe, kde je oblíbená nejen pro své chutné plody, skvělé zdravotní benefity, ale také svou krásu. Nevysoký strom Gravioly poznáte podle neopadavých, zelených, lesklých listů a lahodných plodů, kterým se říká i guanabana. Mají bílou dužinu se spoustou velkých semen a vyznačují se sladkou, lehce nakyslou chutí. 

V jednom balení produktu SUPERIONHERBS Graviola najdete 90 kapslí, přičemž každá tobolka obsahuje 100% čistý přírodní extrakt, a to bez plnidel a konzervačních látek. Samotné plnitelné tobolky jsou rostlinného původu, takže jsou vhodné i pro vegetariány a vegany. Produkt je bez palmového oleje, éček, bez přidaného cukru a lepku. Kapsle naopak nejsou vhodné pro děti do 12 let, těhotné a kojící ženy.

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, doporučuje se užívat 1 kapsli třikrát denně, a to v době jídla, a zapít dostatečně velkým množstvím vody. Po užívání kapslí po dobu jednoho měsíce se doporučuje udělat měsíční přestávku.

3. místo

EkoMedica Graviola

Orientační cena: 630 Kč

Graviolu si můžete dopřát i v podobě pasterizované šťávy, která neobsahuje žádné chemické konzervanty. Je také bez lepku, laktózy a vhodná pro vegany. Doporučuje se užívat 25 ml šťávy 2krát denně, a to alespoň půl hodiny před plánovaným jídlem. Denní dávkování nepřekračujte. 

Šťávu z gravioly můžete použít hned několika různými způsoby. Záleží na tom, jaký vám bude vyhovovat nejvíce. Graviolu tedy lze:

  • Přidat do zeleného nebo černého čaje.
  • Rozmíchat ve vodě s medem nebo cukrem.
  • Přidat do smoothie, džusu a dalších jídel a nápojů.
  • Použít na vaření coby koření nebo přísadu do omáček, která jídlu dodá příjemnou chuť a pořádnou dávku zdraví.

Šťáva z gravioly není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Před použitím láhev protřepejte a nebojte se případných usazenin nebo pevných částí na dně lahve. Po otevření šťávu skladujte v lednici v původním obalu a spotřebujte ji nejlépe do 3 týdnů od jejího otevření.

4. místo

Fit4you Graviola

Orientační cena: 820 Kč

Balení FIT4YOU Graviola obsahuje 150 kapslí s extraktem plodů Anony gravioly, které jsou známé svými blahodárnými účinky na lidské zdraví. Doporučené denní dávkování jsou 3 kapsle, takže vám celé balení vystačí celkem na 50 dávek.

Kapsle gravioly jsou určené coby doplněk zdravého a vyváženého jídelníčku. Neměly by je ovšem užívat děti do 3 let věku. Aby vám produkt vydržel co nejdéle, skladujte kapsle v suchu a mimo dosah přímého slunečního záření. 

Graviolu oceníte především v oblasti posílení imunitního systému, zlepšení trávení a celkového fungování metabolismu a snížení hladiny cukru v krvi. Díky obsaženým látkám může potenciálně pomoci od bolesti od bolesti (např. hlavy nebo při artritidě), napomáhá posílení kardiovaskulárního systému, a hned několik vědeckých studií se také věnuje možnostem použití gravioly při léčbě rakoviny. Je to zkrátka superpotravina, jak se patří.

5. místo

Guaranaplus Graviola

Orientační cena: 330 Kč

Ve 100 kapslích Guaranaplus Gravioly na vás čeká pořádná dávka zdraví a benefitů pro vaše tělo. 

Pravidelným užíváním tohoto doplňku stravy posílíte svůj imunitní systém, podpoříte celkovou obranyschopnost organismu proti infekcím a chorobám, zlepšíte svůj metabolismus, ulevíte svému tělu od bolesti (např. hlavy, dásní, zubů, při artritických a jiných obtížích) a snížíte hladinu cukru i cholesterolu v krvi. 

Studie z posledních let také ukazují, že aktivní látky obsažené v graviole pomáhají v léčbě cukrovky, mohou předcházet vzniku srdečních onemocnění, snižovat riziko vzniku mozkových příhod a mohou pomáhat i s eliminací rakovinotvorných buněk.

Při užívání gravioly nepřekračujte doporučené denní dávkování a pamatujte, že by její užívání mělo být součástí zdravého a vyváženého jídelníčku.

6. místo

PHARMA ACTIV Graviola

Orientační cena: 400 Kč

Výrobek PHARMA ACTIV Graviola obsahuje 200 tobolek gravioly, která je známá svými pozitivními účinky na podporu lidského organismu. Samotné plnitelné kapsle jsou rostlinného původu, takže je mohou bez obav užívat vegani i vegetariáni. Produkt naopak není vhodný pro osoby citlivé na některou z obsažených látek, děti do 3 let věku, a také pro těhotné a kojící ženy.

Pro dosažení co nejlepších výsledků užívejte 3 tobolky gravioly každý den před jídlem a pořádně je zapijte vodou. Doporučené denní dávkování nepřekračujte. Aby vám výrobek vydržel co nejdéle, je třeba ho skladovat na suchém místě a mimo dosah slunečních paprsků.

Pamatujte také, že užívání gravioly by mělo být doplňkem vašeho zdravého a vyváženého jídelníčku v souladu se zdravým životním stylem a odpovídající fyzickou aktivitou.

7. místo

Allnature Graviola Premium 100% šťáva

Orientační cena: 300 Kč

Půllitrová lahev se 100% přírodní šťávou v BIO kvalitě z gravioly, která přináší široké spektrum pozitivních účinků na duševní i fyzické zdraví. Kromě spousty vitamínů a účinných přírodních látek si užijete také její příjemnou, jemně kyselou a osvěžující chuť.

Šťáva Allnature Graviola Premium je šetrně zpracovaná a jemně pasterizovaná, díky čemuž si zachovala spoustu přírodních živin. 

Produkt obsahuje dužinu plodů gravioly, takže se nemusíte bát případných usazenin na dně lahve, a je vhodný především coby doplněk zdravého a vyváženého jídelníčku. Šťáva neobsahuje lepek, laktózu, přidaný cukr, palmový olej, barviva ani chemické konzervanty a je vhodná i pro vegany a vegetariány. Určená ovšem není pro děti do 3 let, a také pro těhotné a kojící ženy.

8. místo

NATURAL MEDICAMENTS Graviola

Orientační cena: 300 Kč

Kapsle NATURAL MEDICAMENTS Graviola obsahují celou řadu účinných látek pocházejících z tropické superpotraviny jménem graviola. Mezi výčet jejich benefitů na lidské zdraví patří především posílení imunitního systému, podpora obranyschopnosti organismu a celkový pozitivní vliv na lidské tělo i psychiku. 

Jedna kapsle produktu obsahuje extrakt z plodů v poměru 10:1. Samotná kapsle je rostlinného původu, takže výrobek je vhodný i pro vegetariány a vegany. Není ovšem vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do 12 let. 

Pro dosažení odpovídajících výsledků užívejte 1 kapsli 3krát denně (1 balení vám tedy vydrží na 1 měsíc), a po měsíci užívání si udělejte měsíční přestávku.

9. místo

Guaranaplus Graviola prášek

Orientační cena: 200 Kč

Skvělé účinky gravioly si můžete dopřát i v podobě prášku. Je možné používat různými způsoby. Záleží na tom, který vám bude vyhovovat nejvíce:

  • Prášek gravioly můžete přidat do různých čajů, například do černého nebo zeleného. V téhle formě hezky využijete především protizánětlivé účinky gravioly a posílíte svůj imunitní systém.
  • Prášek lze použít i jako koření do různých druhů jídel. Například do masa, rýže nebo zeleniny. Tímhle způsobem si užijete nejen skvělé účinky gravioly, ale také její příjemnou a zajímavou chuť, kterou danému pokrmu dodá.
  • Vyrábíte si vlastní léčivé přípravky? Skvěle, pak se v tomhle případě jedná o další skvělou přísadu, kterou do nich můžete zapojit. Prášek je vhodný především pro výrobu tinktur nebo krémů, ve kterých se stane účinnou složkou v boji proti různým onemocněním.

10. místo

Guaranaplus Graviola list

Orientační cena: 200 Kč

Kromě prášku můžete využívat i celé listy gravioly. Z těch lze připravit odvar. Vezměte přibližně 2 lžíce listů gravioly, povařte je v 1 litru vody po dobu asi 20 minut. Nádobu pro odpovídající redukci odvaru vaření nepřikrývejte a výslednou tekutinu poté slijte. Nápoj ze sušených listů gravioly si dle libosti dochuťte například medem a dopřejte si maximálně 3krát denně jeden jeho šálek. 

A stejně jako prášek z gravioly, i listy se dají přidat do nejrůznějších čajů, směsí koření i domácích léčivých přípravků jako jsou krémy, masti a tinktury.

Na závěr

Graviola je tedy vysoce přínosná hlavně svými výjimečnými účinky, které jí dodávají především obsažený acetogenin a anninacin v jejích listech, květech a plodech. Jedná se totiž o silné antioxidanty a látky s protizánětlivými účinky, které nám mohou pomoci bojovat proti různým onemocněním. K léčivým vlastnostem gravioly patří úleva od bolesti, zmírnění zánětů, zlepšení trávení, posílení imunitního systému i pomoc s prevencí chorob jako je cukrovka, mrtvice nebo srdečními obtížemi. Stále častěji se také o graviole mluví v souvislosti s jejími možnými pozitivními účinky při léčbě rakoviny.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Láhevník ostnitý

[2] Diplomová práce (CZ): FENOLICKÉ KYSELINY V ROSTLINÁCH

[3] Healthline (ENG): Soursop (Graviola): Health Benefits and Uses

[4] Healthline (ENG): Can Graviola Help Treat Cancer?

[5] PubMed Central (ENG): Anticancer Properties of Graviola ( Annona muricata): A Comprehensive Mechanistic Review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »