10 tipů, kde koupit kvalitní pistácie za dobrou cenu

Shrnutí: Pistácie jsou skvělé ořechy, které jsou oblíbenou pochoutkou, ale současně jsou také velmi zdravé, mají nízký glykemický index, takže vás perfektně zasytí a dodají spoustu nutričně hodnotných látek. Pokud zrovna sháníte kvalitní pistácie, připravila jsem vám srovnání nejlepších pistáciových ořechů na českém trhu.

 • První místo u mě mají ALLNATURE Pistácie solené od spolehlivého českého výrobce, které jsou v cenově velmi výhodném kilovém balení.
 • Na 2. místo jsem vybrala RawGH! Pistácie jádra, která nejsou solená a již zbavená skořápek, takže s nimi můžete hned dále nakládat – jen tak „zobat“ nebo je přidat do slaných i sladkých jídel.
 • A 3. příčku jsem dala pistáciím NaturalProtein, které jsou pražené i solené, a představují ideální pohoštění na posezení s přáteli nebo rychlou slanou svačinku.

Co vám v článku dále prozradím?

Co jsou to pistácie a čím prospívají našemu zdraví.[1] Jaké látky obsahují a jaké zdravotní benefity nám nabízí.[2] Dále se dozvíte, jaké druhy pistácií existují, jak poznat kvalitní pistácie plus tipy, jak tyto ořechy konzumovat.

TOP  1. místo

ALLNATURE
Pistácie solené

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Proč 1. místo?

Protože se jedná o velmi kvalitní pistácie, které vám přijdou k chuti během dopolední svačinky i večer jako zdravé zobání k filmu. Tyto lákavé sytě zelené oříšky jsou solené a dovážejí se ze Středního východu a z Asie.

2. místo

RawGH!
Pistácie jádra

Orientační cena za 500 g: 400 Kč

Proč 2. místo?

Neboť tohle jsou výborné, čerstvé pistácie od značky RawGH!, které vám ušetří spoustu práce – dostanete je totiž předem naloupané. Výhodou produktu je, že nejsou solené, takže je využijete i jak do slaných, tak do sladkých jídel.

3. místo

NaturalProtein
Pistácie pražené solené

Orientační cena za 200 g: 110 Kč

Proč 3. místo?

Jelikož jde o chutné pistácie v dobré kvalitě od sympatické české značky. Tyto oříšky jsou bohaté na blahodárné živiny (proteiny, vlákninu, vitamíny, minerály), a proto je ocení nejen vaše chuťové pohárky, ale i fyzické zdraví.

Deset nejlepších pistácií

Co jsou to pistácie?

Pistácie jsou velmi oblíbené ořechy, jejichž historie sahá daleko do minulosti. Dokonce se uvádí, že se jejich původ datuje do období 6000 před naším letopočtem. To už je tedy nějaký ten pátek. Pistácie se vždy považovaly za velice luxusní pochoutku, kterou si rozhodně nemohl dopřát každý. Tu čest měla pouze vyšší vrstva populace.

Pojďme si o nich říci tedy něco více. Tyto lahodné oříšky rostou na stromě, který se jmenuje řečík pistáciový nebo také pistacia vera. Pistácie nejsou jednodruhové, je to přesně naopak – na celém světě se vyskytuje několik druhů, které se liší kvalitou, odrůdou, zemí původu, tvarem, chutí a mnoha dalšími faktory. Největším producentem těchto plodů je Amerika a Írán.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou pistácie zdravé?

Ano, to bezpochyby jsou. Pistáciové ořechy obsahují velké množství kvalitních bílkovin, zdravých tuků a to včetně tolik právem opěvovaných omega-9 nenasycených mastných kyselin. Dále jsou zdrojem energie, mají vysoký podíl vlákniny, minerálů, vitamínů a antioxidantů.[1]

Jaké obsahují látky?

Jak bylo zmíněno výše, pistácie jsou doslova „nabombené“ živinami. Obsahují zejména tyto prospěšné látky:

Má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, chrání ledviny a podporuje jejich správnou funkci, slouží jako prevence cukrovky a mnoho dalšího.[2]

Je naprosto nezbytný pro správný vývoj kostí i zubů a všech tkání obecně.[3]

Podporuje růst a nejvíce ho najdeme v kostech či játrech. Dále má pozitivní vliv na zdravé vlasy, nehty či pleť.[4]

Má pozitivní vliv na funkci štítné žlázy, podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu.[5]

Je naprosto nezbytný pro zdravý zrak a tvorbu rodopsinu, což je zrakový pigment. Dále podporuje růst i vývoj buněk.[6]

Vitamínů B je celá řada, ale všechny mají jedno společné – nesmírně pozitivní vliv na organismus. Podporují fyziologickou činnost nervového systému a mnoho dalšího.[7]

Jedná se o velmi silný a prospěšný antioxidant.[8]

Je součást krevního barviva hemoglobinu a jeho funkce v něm je nezastupitelná, protože transportuje kyslík do buněk.[9]

Má velký vliv na zdravé kosti, kůži i pojivové tkáně.[10]

Makroživina důležitá pro regeneraci, sílu a svaly. Obsahem oříšků jsou i esenciální aminokyseliny (rozvětvené aminokyseliny).

Makroživina důležitá pro rozpustnost vitamínů, syntézu hormonů, podporují pocit sytosti a zlepšují chuť jídel.

Makroživina a největší zdroj energie pro tělo.

Jak podporují zdraví těla?

Pistácie mají mnoho zdravotních benefitů, které je důležité zmínit:

Uvádí se, že pistáciové ořechy mají velmi pozitivní vliv na srdce a cévní systém. Dokáží snižovat špatný, LDL cholesterol a zároveň zvýšit ten dobrý, HDL.[11]

Jelikož obsahují pistácie hodně vlákniny, jsou pro naše střeva naprostý balzám, protože je dokáží čistit od nežádoucích usazenin. Udává se, že cca 30 gramů pistácií dodá našemu tělu 3 gramy vlákniny. Hodí se tedy například při problémech se zažíváním jako je zácpa nebo nadýmání.[12]

Jelikož tyto ořechy obsahují B komplex, ve kterém je i vitamín B6, mají na nervovou soustavu vynikající vliv. B6 je totiž nepostradatelný při syntéze aminokyselin, které tělo pro správně fungující nervovou soustavu potřebuje.

Protože pistácie mají nízký glykemický index, dostává se do těla energie velmi pomalu a i nám déle vydrží. Skvěle se tedy hodí například pro diabetiky nebo při redukčních dietách.[13]

Jelikož obsahují vitamín E, zinek, selen, měď a další skvělé živiny, umí podpořit zdravý vzhled naší pokožky.[14]

Zdravá a dobře fungující imunita, to je základ. A víte co je skvělé? Pistácie k tomu mohou dopomoci! Jejich pravidelná konzumace imunitu doslova nakopává. Je to hlavně kvůli obsahu vitamínu B6 a dalších důležitých antioxidantů, které bojují s volnými radikály v těle.[15]

Bohužel se v dnešní době stává z rakoviny strašák a civilizační choroba v jednom. Stres a hektický životní styl tomu nepřidává. Volné radikály jsou všude kolem a když je tělo fyzicky nebo psychicky oslabené, funguje na ně jako magnet. A protože jsou pistácie plné antioxidantů, umí bránit naše buňky doslova vlastním tělem.[16]

Jaké existují druhy pistácií?

Jak jsme již naznačili na samotném začátku, pistácií je opravdu kvantum. Liší se místem původu, kvalitou, velikostí, barvou i chutí. 

Uvádí se, že největší velikost pistácií, která je dostupná na trhu je v rozpětí 20 – 22. Tato velikost je dána rozměry skořápky.

 1. Kalleh Ghouchi – mají velké oblé jádro a říká se jim také „jumbo“.
 2. Akbari – jsou užší a delší.

Jak poznat kvalitní pistácie?

Když přijdete do obchodu pro své oblíbené pistáciové oříšky, můžete si všimnou hned několika věcí, podle kterých se je buď rozhodnete koupit a nebo se ještě porozhlédnete jinde.

Všímejte si těchto faktorů:

 • Měly by mít okrově hnědou skořápku bez výrazných skvrn.
 • Na skořápce by měla být podélná prasklina, která ukazuje jejich zralost.
 • Ořechový plod je jasně zelený s lehkou fialovohnědou slupkou.
 • V balení je minimální množství úlomků.
 • Na obalu jsou detailní informace o zemi původu na obalu

Pistácie jsou opravdu překypující studnice živin. Pojďme si popsat, kolik konkrétních benefitních látek obsahuje 100 g těchto oříšků:

 • 27.65 g sacharidů, 
 • 21.35 g bílkovin,
 • 10 g vlákniny,
 • 1042 mg draslíku,
 • 485 mg fosforu,
 • 120 mg hořčíku,
 • 1,275 mg manganu,
 • 110 mg vápníku,
 • 2,3 mg zinku,
 • 4,2 mg železa,
 • 0, 84 mg B1,
 • 0,158 mg B2,
 • 1,425 mg B3,
 • 0,513 mg B5,
 • 1,274 mg B6,
 • 50 mg B9,
 • 2,3 mg C.

Jak často je jíst?

Pokud nemáte žádné zdravotní omezení, alergie a podobně, bez problému si dopřejte hrst pistácií za den. Díky tomu, že mají nízký glykemický index, se hodí i pro diabetiky nebo jako svačinka při redukčních dietách.

Jak je konzumovat?

Pistácie jsou velmi variabilní. Pojďme si představit způsoby, jak se dají upravovat a jíst:

Mlsejte je jen tak. Jako svačinku, pochutinu k vínu nebo je dejte dětem jako dobrůtku místo bonbonů. Určitě budou nadšené!

Jelikož mají pistácie výraznou barvu, skvěle se hodí jako chutná dekorace na dortech a zákuscích.

Uvidíte, že budete mít „boule až za ušima“. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Vyloupané pistácie poklaďte na pekáč (ideálně i na pečící papír) a pečte cca 10 minut na 180 stupňů v troubě. Oříšky hezky změknou. Až vychladnou, dejte je do mixéru s troškou ghí nebo olivového oleje a rozmixujte. Můžete přidat i čokoládu nebo karamel.

Ano, i ořechy se dají vařit. Obzvláště Italové to milují. Pistácie mohou být součástí omáček, polévek i sladkých jídel.

Pistácie se dokonale hodí do cukroví. Můžete je nasekat nebo namlít do těsta, kterému dají nezaměnitelnou chuť, kterou si zamilujete.

1. místo

ALLNATURE Pistácie solené

Kvalitní pražené a solené pistácie, na kterých si pochutnáte kdykoli během dne.

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Proč jsou pistácie od značky Allnature na 1. místě?

První místo jsem věnovala pistáciím od značky Allnature, protože jsou opravdu kvalitní. To poznáte podle krásně hnědé skořápky bez nežádoucích skvrn a podle jasně zelené barvy oříšků, do kterých máte chuť se okamžitě pustit. Tyto pistácie jsou pražené, solené a pocházejí z oblasti Středního východu a Centrální Asie. Navíc se prodávají ve výhodném kilovém balení.

Uživatelské recenze

Pro recenze jsem zamířila na stránky heureka.cz, kde se procentuální skóre výrobku pohybuje okolo 90 %. To považuju za slušné číslo, navíc se tu o oříšcích píše mnoho pozitivního. Podle zákazníků jsou chuťově výborné, prý se „nedají přestat loupat, dokud jsou“ a zaznívá tu i spokojenost s cenou produktu. Doporučující hodnocení si pistácie dále vysloužily i na srovnávači zbozi.cz a na stránkách pilulka.cz – tam se o nich píše, že nemají chybu, jsou super, kvalitní a „tak akorát slané“.

Dále o produktu

Pistácie jsou zdravou alternativou „zobání“ k večernímu filmu, oceníte je jako rychlou dopolední svačinku nebo je můžete použít do zdravých pokrmů. Také jsou oblíbené jako prima pohoštění pro kamarády během příjemných společenských setkání.

Oříšky byste měli uchovávat v suchu, při teplotě do +25 stupňů, a to v uzavřeném obalu.

Za tento produkt zaplatíte cca 400 Kč za kilové balení.

2. místo

RawGH! Pistácie jádra

Čerstvá pistáciová jádra bez skořápek, které vám ušetří práci s loupáním.

Orientační cena za 500 g: 400 Kč

Proč je pistáciová jádra od značky RawGH! na 2. místě?

Druhé místo jsem věnovala pistáciím od výrobce RawGH!, který nabízí vysoce kvalitní a hlavně čerstvé zelené oříšky, které si vychutnáte na maximum. Jednoznačnou výhodou tohoto výrobku je, že jsou pistácie již vyloupané. Pravda je, že někteří vnímají loupání pistácií za součást zábavy, ale pokud mezi ně nepatříte, tak tuto pohodlnou alternativu určitě oceníte!

Uživatelské recenze

Tyto kvalitní pistácie seženete na internetovém obchodu Namaximum, které je dle mnohých uživatelských recenzí velmi spolehlivý. Na mapy.cz lidé vyzdvihují rychlost doručení zboží i jeho kvalitu. Ve prospěch e-shopu pak hovoří i recenze na Heurece, ve kterých zákazníci rovněž vyjadřují spokojenost s nákupem.

Další informace

Také tyto pistácie jsou chutné, dobře stravitelné a obsahují množství bílkovin, vlákniny, vitamínů, minerálů, omega-9 nenasycených mastných kyselin a fytosterolů. 

Díky tomu, že nejsou solené, se hodí sladkých i slaných pokrmů nebo jen tak na chroupání k televizi. Zasytí vás už v malém množství, takže je určitě využijete během redukční diety.

Cena těchto pistácií se pohybuje okolo 400 Kč za půl kila.

3. místo

NaturalProtein Pistácie pražené solené

Solené a pražené pistácie od české značky, která klade důraz na kvalitu surovin.

Orientační cena za 200 g: 110 Kč

Proč jsou pistácie od NaturalProteinu na 3. místě?

Pokud milujete pistácie, můžete také sáhnout po skvělém produktu od NaturalProteinu, který jsem umístila na třetí příčku. Tyto oříšky výborně korespondují se zdravým životním stylem, protože (tak jako všechny pistácie) představují bohatý zdroj bílkovin, vlákniny, vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, železa a různých vitamínů (A, C, E a K).

Uživatelské recenze

Na Heurece jsem narazila na spokojená hodnocení a zákazníci zde píší, že jde o „skvělé mlsání k televizi“. Pochvalují si kvalitu pistácií, jejich „neodolatelnou chuť“ i to, že jsou jemně solené. Dále jsem se tu dočetla, že výhodou oříšků je i praktický znovuuzavíratelný sáček.

Perfektní hodnocení má pak i samotný e-shop NaturalProtein, takže ho můžete považovat za spolehlivý a ověřený. Na stránkách heureka.cz se v komentářích objevují doporučující slova, z nichž vyplývá, že se svého balíčku dočkáte rychle, zboží je hezky zabaleno a že zdejší produkty vynikají kvalitou. Zkrátka a dobře – radost tady nakoupit.

Více informací

Pistácie se doporučují konzumovat po 25 g za den, což krásně odpovídá malé dopolední svačince. Arašídy od NaturalProteinu jsou pražené a solené, dovážejí se z USA, vyrábějí v České republice. A – stejně jako tomu je u ostatních výrobků této značky – také v tomto případě se můžete spolehnout na prvotřídní kvalitu produktu.

Cena těchto pistácií se pohybuje okolo 100 Kč za 200gramové balení.

4. místo

GRIZLY Pistácie loupané

Orientační cena za 1 kg: 730 Kč

Proč jsem vybrala loupané pistácie od Grizly?

Jelikož kilo loupaných pistácií od značky Grizly ve znovuuzavíratelném PP obalu či vakuované pochází z USA či Íránu a díky absenci skořápek je jejich konzumace velmi pohodlná a rychlá. Neobsahují přidanou sůl, takže se hodí jako přídavek do sladkých i slaných pokrmů, jako součást smoothie nebo je můžete jen tak opražit na pánvi s bylinkami. 

Toto kilové balení vás bude stát okolo 730 korun.

5. místo

Pistácie natural loupané

Orientační cena za 1 kg: 700 Kč

Čím mě zaujaly loupané pistácie z e-shopu Vital Country?

Tyto loupané pistácie můžete zakoupit v různých gramážích – 250 g, 500 g nebo 1 kg. Jedná se o menší pistácie s jasně zelenou barvou. Jsou nepražené, nesolené, tak jak je příroda stvořila. A zajímavost, věděli jste, že na 1 kg loupaných pistácií je zapotřebí 2 kg neloupaných? Konkrétně tyto ořechy pochází z Íránu.

A kolik stojí 1000 g? Cca 700 korun.

6. místo

GRIZLY Pistácie pražené solené Jumbo

Orientační cena za 1 kg: 330 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila pražené solené pistácie Jumbo od Grizly?

Jumbo (Kale Guchi), tedy velké pistácie o rozměrech 20 – 22 jsou totiž ty největší, které trh nabízí. Jedná se o velmi populární odrůdu pistácií. Jsou výrazné a křupavé. Tyto oříšky jsou pražené a jemně solené – skvěle se hodí jako pochoutka pro návštěvu, na rauty a podobně. 

Tyto pistácie mají svůj původ v Americe.

A na kolik vás vyjde 1 kg této delikatesy? Bude to cca 330 korun.

7. místo

Pistácie loupané pražené

Orientační cena za 1 kg: 700 Kč

Proč jsem z e-shopu VitalCountry vybrala také pražené loupané pistácie?

Tyto pražené, křupavé, loupané pistácie s výraznou chutí vás okouzlí. Mají sytě zelenou barvu a výborně se hodí například jako přísada do salátů, nebo jen tak samotné na „zobání“.  Tyto oříšky jsou z Íránu.

Můžete zakoupit 250 g za cca 200 korun, 500 g za cca 370 korun a 1000 g za cca 700 korun.

8. místo

GRIZLY Pistácie natural neloupané

Orientační cena za 500 g: 200 Kč

Čím mě zaujaly neloupané naturální pistácie od Grizly?

Toto balení natural neloupaných pistácií má svůj původ v USA. Nejsou solené, takže se hodí i do sladkých pokrmů nebo například na výrobu mléka či másla. Oříšky jsou ve znovuuzavíratelném PP obalu nebo vakuované.

500 g těchto pistácií stojí cca 200 korun.

9. místo

Pistácie natural Exclusive z Íránu

Orientační cena za 500 g: 200 Kč

Proč jsem vybrala pistácie natural Exclusive z Íránu?

Írán je totiž přední producent pistáciových ořechů a tyto jsou jedny z nich.

Jedná se o pistácie odrůdy Ahmad Aghaei, které mají světlou podlouhlou skořápku, ve které se ukrývá extra dlouhé a lahodné jádro pistácie.

A jaká je cena? 500 g stojí cca 200 korun a 1000 g stojí cca 330 korun.

10. místo

Pistácie pražené solené Exclusive z Íránu

Orientační cena za 500 g: 200 Kč

A proč jsem vybrala i solenou a praženou variantu pistácií Exclusive z Íránu?

Íránské solené a pražené pistácie odrůdy Ahmad Aghaei jsou totiž jedny z nejchutnějších druhů těchto ořechů. Skvěle doplní kvalitní víno a udělají vaše chvilky pohody ještě hezčí.

500 g vás vyjde na cca 200 korun a 1000 g na cca 350 korun.

Závěr

Ořechy se řadí do kategorie superpotravin. Jsou pro tělo velmi prospěšné a dávají mu mnoho benefitů. Konkrétně pistácie jsou nejen chuťově velmi dobré, výrazné a specifické, ale také co se složení týče, naprosto vyvážené. Obsahují mnoho důležitých minerálů, vitamínů, aminokyselin a dalších složek. Hodí se ke každodenní konzumaci i při dietních režimech, ale dopřát si je mohou i diabetici nebo těhotné ženy a děti. Pistáciové ořechy jsou skvělé samotné, ale neméně dobré jsou i jako součást sladkých či slaných pokrmů. Pistácie můžete koupit buď balené nebo i vážené. Nejčastějšími a zároveň i největšími producenty těchto ořechů jsou USA a Írán.

A pokud hledáte kvalitní pistáciové ořechy, výše v článku jsem vám připravila výběr těch nejlepších. Osobně bych vám doporučila především ALLNATURE Pistácie solené v kilovém, cenově výhodném balení v prémiové kvalitě. Pokud chcete pistácie v naturální variantě, sáhněte po RawGH! pistáciových jádrech, která jsou už vyloupaná, takže s nimi můžete ihned zdobit sladká i slaná jídla nebo je jíst jen tak jako zdravou svačinku. A velmi kvalitní jsou též NaturalProtein Pistácie typu Jumbo, které jsou pražené i solené a k dispozici v menším 200gramovém balení za fajn cenu, které je super i na cesty.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[17] Wikipedie (CZ): Řečík pistáciový

[18] Healthline (ENG): 9 Health Benefits of Pistachios

[19] Healthline (ENG): Are Pistachios Nuts?

[20] PubMed Central (ENG): Pistachios for Health – What Do We Know About This Multifaceted Nut?

[21] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, pistachio nuts, raw – nutrients

4.8/5 (Počet hlasů: 20)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »