10 tipů, kde koupit 1 kg pistácií (1000 g)

Co jsou to pistácie a kde koupit ty nejlepší? Kde se dá pořídit 1 kilo balení pistácií? Recenze, zkušenosti, benefity a popis.

TOP  1. místo

1 kg GRIZLY Pistácie loupané

Orientační cena za 1 kg: 600 Kč

Naturální pistácie, oloupané, bez slupky, bez příchutě.

2. místo

Pistácie natural loupané (1000 g)

Orientační cena za 1 kg: 640 Kč

Loupané pistácie natural, bez slupky – vitalcountry.

3. místo

GRIZLY Pistácie pražené solené Jumbo 1 kg

Orientační cena za 1 kg: 360 Kč

Grizly pistácie pražené, solené, neloupané.

Deset nejlepších pistácií po 1 kg

Co jsou to pistácie?

Pistácie jsou velmi oblíbené ořechy, jejichž historie sahá daleko do minulosti. Dokonce se uvádí, že se jejich původ datuje do období 6000 před naším letopočtem. To už je tedy nějaký ten pátek. Pistácie se vždy považovaly za velice luxusní pochoutku, kterou si rozhodně nemohl dopřát každý. Tu čest měla pouze vyšší vrstva populace.

Pojďme si o nich říci tedy něco více. Tyto lahodné oříšky rostou na stromě, který se jmenuje řečík pistáciový nebo také pistacia vera. Pistácie nejsou jednodruhové, je to přesně naopak – na celém světě se vyskytuje několik druhů, které se liší kvalitou, odrůdou, zemí původu, tvarem, chutí a mnoha dalšími faktory. Největším producentem těchto plodů je Amerika a Írán.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou pistácie zdravé?

Ano, to bezpochyby jsou. Pistáciové ořechy obsahují velké množství kvalitních bílkovin, zdravých tuků a to včetně tolik právem opěvovaných omega-9 nenasycených mastných kyselin. Dále jsou zdrojem energie, mají vysoký podíl vlákniny, minerálů, vitamínů a antioxidantů.

Jaké obsahují látky?

Jak bylo zmíněno výše, pistácie jsou doslova „nabombené“ živinami. Obsahují zejména tyto prospěšné látky:

Má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, chrání ledviny a podporuje jejich správnou funkci, slouží jako prevence cukrovky a mnoho dalšího.

Je naprosto nezbytný pro správný vývoj kostí i zubů a všech tkání obecně.

Podporuje růst a nejvíce ho najdeme v kostech či játrech. Dále má pozitivní vliv na zdravé vlasy, nehty či pleť.

Má pozitivní vliv na funkci štítné žlázy, podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu.

Je naprosto nezbytný pro zdravý zrak a tvorbu rodopsinu, což je zrakový pigment. Dále podporuje růst i vývoj buněk.

Vitamínů B je celá řada, ale všechny mají jedno společné – nesmírně pozitivní vliv na organismus. Podporují fyziologickou činnost nervového systému a mnoho dalšího.

Jedná se o velmi silný a prospěšný antioxidant.

Je součást krevního barviva hemoglobinu a jeho funkce v něm je nezastupitelná, protože transportuje kyslík do buněk.

Má velký vliv na zdravé kosti, kůži i pojivové tkáně.

Makroživina důležitá pro regeneraci, sílu a svaly. Obsahem oříšků jsou i esenciální aminokyseliny (rozvětvené aminokyseliny).

Makroživina důležitá pro rozpustnost vitamínů, syntézu hormonů, podporují pocit sytosti a zlepšují chuť jídel.

Makroživina a největší zdroj energie pro tělo.

Jak podporují zdraví těla?

Pistácie mají mnoho zdravotních benefitů, které je důležité zmínit:

Uvádí se, že pistáciové ořechy mají velmi pozitivní vliv na srdce a cévní systém. Dokáží snižovat špatný, LDL cholesterol a zároveň zvýšit ten dobrý, HDL.

Jelikož obsahují pistácie hodně vlákniny, jsou pro naše střeva naprostý balzám, protože je dokáží čistit od nežádoucích usazenin. Udává se, že cca 30 gramů pistácií dodá našemu tělu 3 gramy vlákniny. Hodí se tedy například při problémech se zažíváním jako je zácpa nebo nadýmání.

Jelikož tyto ořechy obsahují B komplex, ve kterém je i vitamín B6, mají na nervovou soustavu vynikající vliv. B6 je totiž nepostradatelný při syntéze aminokyselin, které tělo pro správně fungující nervovou soustavu potřebuje.

Protože pistácie mají nízký glykemický index, dostává se do těla energie velmi pomalu a i nám déle vydrží. Skvěle se tedy hodí například pro diabetiky nebo při redukčních dietách.

Jelikož obsahují vitamín E, zinek, selen, měď a další skvělé živiny, umí podpořit zdravý vzhled naší pokožky.

Zdravá a dobře fungující imunita, to je základ. A víte co je skvělé? Pistácie k tomu mohou dopomoci! Jejich pravidelná konzumace imunitu doslova nakopává. Je to hlavně kvůli obsahu vitamínu B6 a dalších důležitých antioxidantů, které bojují s volnými radikály v těle.

Bohužel se v dnešní době stává z rakoviny strašák a civilizační choroba v jednom. Stres a hektický životní styl tomu nepřidává. Volné radikály jsou všude kolem a když je tělo fyzicky nebo psychicky oslabené, funguje na ně jako magnet. A protože jsou pistácie plné antioxidantů, umí bránit naše buňky doslova vlastním tělem.

Jaké existují druhy pistácií?

Jak jsme již naznačili na samotném začátku, pistácií je opravdu kvantum. Liší se místem původu, kvalitou, velikostí, barvou i chutí. 

Uvádí se, že největší velikost pistácií, která je dostupná na trhu je v rozpětí 20 – 22. Tato velikost je dána rozměry skořápky.  

Nejznámější druhy pistáciových ořechů jsou:

 1. Kalleh Ghouchi – mají velké oblé jádro a říká se jim také „jumbo“.
 2. Akbari – jsou užší a delší.

Jak poznat kvalitní pistácie?

Když přijdete do obchodu pro své oblíbené pistáciové oříšky, můžete si všimnou hned několika věcí, podle kterých se je buď rozhodnete koupit a nebo se ještě porozhlédnete jinde.

Všímejte si těchto faktorů:

 • Měly by mít okrově hnědou skořápku bez výrazných skvrn.
 • Na skořápce by měla být podélná prasklina, která ukazuje jejich zralost.
 • Ořechový plod je jasně zelený s lehkou fialovohnědou slupkou.
 • V balení je minimální množství úlomků.
 • Na obalu jsou detailní informace o zemi původu na obalu

Nutriční hodnoty pistácií

Pistácie jsou opravdu překypující studnice živin. Pojďme si popsat, kolik konkrétních benefitních látek obsahuje 100 g těchto oříšků:

 • 27.65 g sacharidů, 
 • 21.35 g bílkovin,
 • 10 g vlákniny,
 • 1042 mg draslíku,
 • 485 mg fosforu,
 • 120 mg hořčíku,
 • 1,275 mg manganu,
 • 110 mg vápníku,
 • 2,3 mg zinku,
 • 4,2 mg železa,
 • 0, 84 mg B1,
 • 0,158 mg B2,
 • 1,425 mg B3,
 • 0,513 mg B5,
 • 1,274 mg B6,
 • 50 mg B9,
 • 2,3 mg C.

Jak často je jíst?

Pokud nemáte žádné zdravotní omezení, alergie a podobně, bez problému si dopřejte hrst pistácií za den. Díky tomu, že mají nízký glykemický index, se hodí i pro diabetiky nebo jako svačinka při redukčních dietách.

Jak je konzumovat?

Pistácie jsou velmi variabilní. Pojďme si představit způsoby, jak se dají upravovat a jíst:

Mlsejte je jen tak. Jako svačinku, pochutinu k vínu nebo je dejte dětem jako dobrůtku místo bonbonů. Určitě budou nadšené!

Jelikož mají pistácie výraznou barvu, skvěle se hodí jako chutná dekorace na dortech a zákuscích.

Uvidíte, že budete mít „boule až za ušima“. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Vyloupané pistácie poklaďte na pekáč (ideálně i na pečící papír) a pečte cca 10 minut na 180 stupňů v troubě. Oříšky hezky změknou. Až vychladnou, dejte je do mixéru s troškou ghí nebo olivového oleje a rozmixujte. Můžete přidat i čokoládu nebo karamel.

Ano, i ořechy se dají vařit. Obzvláště Italové to milují. Pistácie mohou být součástí omáček, polévek i sladkých jídel.

Pistácie se dokonale hodí do cukroví. Můžete je nasekat nebo namlít do těsta, kterému dají nezaměnitelnou chuť, kterou si zamilujete.

1. místo

GRIZLY Pistácie loupané

Orientační cena za 1 kg: 600 Kč

Kilo loupaných pistácií od značky Grizly ve znovuuzavíratelném PP obalu či vakuované. Tyto ořechy pochází z USA či Íránu a díky absenci skořápek je jejich konzumace velmi pohodlná a rychlá. Neobsahují přidanou sůl, takže se hodí jako přídavek do sladkých i slaných pokrmů, jako součást smoothie nebo je můžete jen tak opražit na pánvi s bylinkami. 

Toto kilové balení vás bude stát něco málo přes 600 korun.

2. místo

Pistácie natural loupané

Orientační cena za 1 kg: 640 Kč

Loupané pistácie můžete zakoupit v různých gramážích – 250 g, 500 g nebo 1 kg. Jedná se o menší pistácie s jasně zelenou barvou. Jsou nepražené, nesolené, tak jak je příroda stvořila. A zajímavost, věděli jste, že na 1 kg loupaných pistácií je zapotřebí 2 kg neloupaných? Konkrétně tyto ořechy pochází z Íránu.

A kolik stojí 1000 g? Cca 640 korun.

3. místo

GRIZLY Pistácie pražené solené Jumbo

Orientační cena za 1 kg: 360 Kč

Jumbo (Kale Guchi), tedy velké pistácie o rozměrech 20 – 22 jsou ty největší, které trh nabízí. Jedná se o velmi populární odrůdu pistácií. Jsou výrazné a křupavé. Tyto oříšky jsou pražené a jemně solené – skvěle se hodí jako pochoutka pro návštěvu, na rauty a podobně. 

Tyto pistácie mají svůj původ v Americe.

A na kolik vás vyjde 1 kg této delikatesy? Bude to cca 360 korun.

4. místo

Pistácie loupané pražené

Orientační cena za 1 kg: 660 Kč

Tyto pražené, křupavé, loupané pistácie s výraznou chutí vás okouzlí. Mají sytě zelenou barvu a výborně se hodí například jako přísada do salátů, nebo jen tak samotné na „zobání“.  Tyto oříšky jsou z Íránu.

Můžete zakoupit 250 g za cca 170 korun, 500 g za cca 340 korun a 1000 g za cca 660 korun.

5. místo

Pistácie surové vyloupané

Orientační cena za 1 kg: 550 Kč

Jedná se o naturální, vyloupané nesolené pistácie v prémiové kvalitě. Mají velmi jemnou chuť a hodí se nejen k mlsání, ale i k přípravě pistáciového másla, mléka či na zdobení dortů a raw kuliček.

Zakoupit si můžete 80 g za cca 50 korun, 250 g za 150 korun nebo 1000 g za cca 550 korun.

6. místo

GRIZLY Pistácie natural neloupané

Orientační cena za 1 kg: 340 Kč

Toto balení natural neloupaných pistácií má svůj původ v USA. Nejsou solené, takže se hodí i do sladkých pokrmů nebo například na výrobu mléka či másla. Oříšky jsou ve znovuuzavíratelném PP obalu nebo vakuované.

500 g stojí cca 170 korun a 1000 g cca 340 korun.

7. místo

Jumbo pistácie ve skořápce pražené solené

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Jedná se o pražené a solené pistácie ve skořápce prémiové kvality. Jsou skvělé jako zdravý mls k vínu či pivu nebo jen tak, během dne, jako svačina. Mají výbornou šťavnatou a plnou chuť.

A cena? 80 g vás bude stát cca 40 korun, 500 g cca 200 korun a 1000 g cca 300 korun.

8. místo

Pistácie jumbo ve skořápce

Orientační cena za 1 kg: 390 Kč

Tyto pistáciové oříšky jsou ve své surové, přirozené formě. Nejsou pražené ani solené. Jsou opravdu čistě zpracované, takže vynikne jejich originální chuť. Nejsou mechanicky otevírané, takže jsou plody uvnitř přirozeně dozrálé, což se projevuje i na jejich vynikající chuti.

A cena? 80 g stojí cca 45 korun, 500 g cca 190 korun a 1000 g cca 390 korun.

9. místo

Pistácie natural Exclusive z Íránu

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Írán je přední producent pistáciových ořechů a tyto jsou jedny z nich.

Jedná se o pistácie odrůdy Ahmad Aghaei, které mají světlou podlouhlou skořápku, ve které se ukrývá extra dlouhé a lahodné jádro pistácie.

A jaká je cena? 500 g stojí cca 200 korun a 1000 g stojí cca 400 korun.

10. místo

Pistácie pražené solené Exclusive z Íránu

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Íránské solené a pražené pistácie odrůdy Ahmad Aghaei jsou jedny z nejchutnějších druhů těchto ořechů. Skvěle doplní kvalitní víno a udělají vaše chvilky pohody ještě hezčí.

500 g vás vyjde na cca 200 korun a 1000 g na cca 400 korun.

Závěr

Ořechy se řadí do kategorie superpotravin. Jsou pro tělo velmi prospěšné a dávají mu mnoho benefitů. Konkrétně pistácie jsou nejen chuťově velmi dobré, výrazné a specifické, ale také co se složení týče, naprosto vyvážené. Obsahují mnoho důležitých minerálů, vitamínů, aminokyselin a dalších složek. Hodí se ke každodenní konzumaci i při dietních režimech, ale dopřát si je mohou i diabetici nebo těhotné ženy a děti. Pistáciové ořechy jsou skvělé samotné, ale neméně dobré jsou i jako součást sladkých či slaných pokrmů. Pistácie můžete koupit buď balené nebo i vážené. Nejčastějšími a zároveň i největšími producentem je USA a Írán.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Řečík pistáciový

[2] Healthline (ENG): 9 Health Benefits of Pistachios

[3] Healthline (ENG): Are Pistachios Nuts?

[4] PubMed Central (ENG): Pistachios for Health – What Do We Know About This Multifaceted Nut?

[5] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, pistachio nuts, raw – nutrients

4.8/5 (Počet hlasů: 6)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »