Kalkulačka bazálního metabolismu

Bazálním metabolismem se myslí určitá číselná hodnota.[1] Jednoduše řečeno, bazální metabolismus je počet kilokalorií, které vaše tělo za den vydá, pokud je v naprostém klidu. Kdybyste tedy celý den leželi na posteli a nic nedělali, vaše tělo stejně spálí určitý počet kalorií a využije je na funkce mozku, orgánů, tvorbu tepla a podobně. A ten počet kalorií, které spálí je právě bazální metabolismus.

Každý člověk má bazální metabolismus (BM) jiný.

BM je ovlivněn několika základními faktory:
  • Vaším věkem
  • Výškou
  • Váhou
  • A pohlavím
 

Samozřejmě, s věkem se nás bazální metabolismus mění. Stejně tak se mění, pokud náhle začneme více sportovat a narostou nám svaly. Také se změní, jestliže najednou přibereme.

ZADEJTE VAŠE HODNOTY

ZADEJTE VĚK V LETECH

ZADEJTE VÝŠKU V CENTIMETRECH

ZADEJTE VÁHU V KILOGRAMECH

POHLAVÍ
Pokud vás zajímá, jaký je právě ten váš bazální metabolismus, použijte naši kalkulačku, nebo se mrkněte na náš článek, ve kterém je popsáno jak si BM vypočítat sám.

Vzorec, který naše kalkulačka využívá si můžete potvrdit například v této studii, kde máte navíc krásně popsáno, co to je výdej energie, nebo dokonce tipy na zvýšení sportovní aktivity běžnými činnostmi.

Proč tedy svůj bazální metabolismus znát?

Proč se vůbec zajímat o to, jaký je váš bazální metabolismus? Z prostého důvodu. Pokud chcete vědět, kolik kilokalorí denně byste měli sníst, je znalost vašeho BM základem.

Jakmile víte BM, je už jednoduché vypočítat kolik kilokalorií vaše tělo denně spálí. A když znáte toto číslo, víte, kolik máte jíst. Pokud budete chtít hubnout, jezte méně kilokalorií, než vaše tělo vydá. Pokud chcete nabírat svaly (nebo tuky), jezte více kilokalorií denně. A pokud jste s postavou spokojení, jezte tolik kilokalorií, kolik vám vyšlo.

4.6/5 (Počet hlasů: 16)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »