Keto dieta – povolené a zakázané potraviny

Shrnutí: V dnešním článku si shrneme, jaké jsou povolené a zakázané potraviny při keto dietě.[1]

Keto dieta je totiž úžasný styl stravování, při kterém se jednoduše hubne,[2] ale v podstatě musíte vyřadit všechny sacharidy z jídelníčku. A to může být těžké, obzvláště pokud nevíte, kde všude se sacharidy vlastně schovávají.

  • Pokud si chcete trochu pomoct, je skvělou volbou pořídit si keto dietu od nějakého výrobce, aby pro vás přechod do ketózy byl jednodušší.
  • Já bych vám doporučila KetoMix, který je i výherce mého srovnání.

Sacharidy se tedy vyřazují za účelem ketózy,[3] což je stav, ve kterém vaše tělo začíná spalovat o sto šest a to proto, že začne brát příjem z tuků, namísto klasických sacharidů.

A zde najdete seznam všech povolených a zakázaných potravin, který se vám bude hodit, jestliže chcete začít s takzvanou keto dietou / ketogenním jídelníčkem.

✅ Povolené potraviny

Veškeré hodnoty jsou uváděny na 100 gramů v syrovém a neupraveném podání. Pro zdroj informací, nebo dohledání hodnot mrkněte na kalorické tabulky.

Sacharidy: 0 g   |   Tuky: 1 g   |   Bílkoviny: 23 g

Sacharidy: 0 g   |   Tuky: 10 g   |   Bílkoviny: 18 g

Sacharidy: 0,5 g   |   Tuky: 8 g   |   Bílkoviny: 21 g

Sacharidy: 0 g   |   Tuky: 11 g   |   Bílkoviny: 16 g

Tuňák, kapr, losos, pstruh, makrela, atd.

Králík, divočák..

Krevety, ústřice, krabí maso…

Slanina, paštiky, klobásy, tlačenka..

Sacharidy: 0,94 g   |   Tuky: 11 g   |   Bílkoviny: 12 g

Všechny typy – plnotučné, polotučné, odtučněné..

Smetana, sýry, mascarpone, jogurty (neslazené), tvaroh, zakysaná smetana, atd.

Hlavně tedy zelenina s nízkým obsahem sacharidů (zelenina, která neroste v zemi, zelená zelenina). Jako třeba salát (listový, ledový), květák, brokolice, lilek, špenát, okurky, ředkve, zelí, polníček, kapusta, rukola, atd.

Některé ovoce je možné občas slupnout, pokud to s ním nepřeženete! Jako třeba ostružiny, rybíz, jahody, maliny, borůvky, třešně, višně.

Máslo, olej, kokosový tuk, olivový olej, sádlo, avokádo, ořechové tuky.

Mandle, vlašské, lískové, para, makadamiové, chia, slunečnícové, pistácie, kokos, kešu, atd.

Sůl, pepř, bazalka, kardamon a spoustu dalších, neobsahující cukr.

Pouze ale 100% čokoláda – ta je keto!

Lněná mouka, mandlová mouka, konopná mouka, dýňová mouka, kokosová mouka atd.

Luštěniny jsou spekulativní. Sacharidy obsahují, ale rozhodně méně, než třeba obiloviny, proto je na zvážení, zda si dopřejete cizrnu, čočku, fazole a podobně.

❌ Zakázané potraviny

Veškeré hodnoty jsou uváděny na 100 gramů v syrovém a neupraveném podání. Pro zdroj informací, nebo dohledání hodnot mrkněte na kalorické tabulky.

Sacharidy: 70 g   |   Tuky: 2 g   |   Bílkoviny: 13 g

Sacharidy: 80 g   |   Tuky: 0,6 g   |   Bílkoviny: 7 g

Sacharidy: 55 g   |   Tuky: 2 g   |   Bílkoviny: 10 g

U branbor by se dalo spekulovat. jedná se sice o zeleninu, ale obsahují okolo 20 gramů sacharidů na 100 g

Ovesné vločky, ale i veškeré další vločky jako žitné, pohankové, kukuřičné, sójové, nebo rýžové, atd. Pro cereálie to platí také, cornflaky, musli, atd. – zakázáno.

Quinoa, kuskus, jáhly, atd.

Klasické mouky, které známe (pšeničná, žitná, ječná, špaldová, kkuřičná, atd.)

Tyčinky, čokolády, želé, bonbóny, dorty, zákusky, sladké pečivo jako donuty, koblížky apod., cukr samotný, med, javorový sirup, atd.

Již zmíněné brambory, kořenová zelenina jako mrkev, nebo celer, atd. (není to tak, že tuto zeleninu nesmíte, obsahuje ale sacharidy a proto je vhodné si příjmy hlídat)

Pomeranče, mandarinky, banány, hrozny, ananas.

To se týká téměř všech nápojů, přes klasické colové nápoje, džusy, aloe very, minerálky, dokonce i takové nápoje, které se tváří zdravě. Vždy čtěte složení!

A to veškerý – alkohol je produkt cukru – sacharidů. Takže žádné pivo, víno ani tvrdý alkohol.

Luštěniny jsme uvedli i v povolených potravinách. jednoduše je těžké je zařadit. Sacharidy obsahují, ale rozhodně méně, než třeba obiloviny a navíc jsou tyto sacharidy často zdravé a vlákninové, proto je na zvážení, zda si dopřejete cizrnu, čočku, fazole a podobně.

Zajímá vás více o keto dietě? Podívejte se na Keto Planetu | PODÍVAT SE →

Na závěr

Jídel, které obsahují sacharidy je opravdu hrozně moc. I proto je keto dieta tak těžká na udržení. Pokud začínáte a nevíte si rady, můžete si pomoct tím, že si zakoupíte keto dietu od nějakého výrobce, třeba KetoMix. Tím se vám ulehčí vstup do ketózy, protože si sacharidy nebudete muset tolik hlídat.

Pokud do toho jdete na vlastní pěst, pak očekávejte, ze še ve vašem jídelníčku bude hojně objevovat maso, sója, zelenina, ořechy, semínka, tuky a sem tam nějaký „mls“ jako 100% čokoláda, nebo pár bobulí borůvek.

4.5/5 (Počet hlasů: 33)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Výživa

Kalkulačka bazálního metabolismu

Bazálním metabolismem se myslí určitá číselná hodnota.[1] Jednoduše řečeno, bazální metabolismus je počet kilokalorií, které vaše tělo za den vydá, pokud je v naprostém klidu.

Přečíst »
Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »