Spirulina – recenze, účinky, zkušenosti a která je nejlepší?

Co je to spirulina, jaké má účinky a kde spirulinu koupit? Jak vybrat nejlepší spirulinu? Proč tento výživný zázrak přijímat?

TOP  1. místo

Nástroje Zdraví
Spirulina extra BIO

Orientační cena: 500 Kč
Skvělá spirulina od české značky bohatá na množství aminokyselin a vitaminu B12, které se do organismu rychle vstřebávají. Vhodný doplňek pro vegetariány a vegany.
2. místo

Salvia Paradise
Spirulina Hainan BIO

Orientační cena: 420 Kč

800 tablet kvalitní spiruliny v ekologickém skleněném balení. Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a zvyšuje vitalitu. .

3. místo

Dr.Protect
Spirulina

Orientační cena: 340 Kč

Výborná a kvalitní spirulina za rozumnou cenu. Lehce stravitelný a bohatý zdroj bílkovin, beta-karotenu, železa a dalších důležitých živin.

Deset nejlepších doplňků spriluny

Co je to spirulina?

Spirulina se řadí mezi takzvané “supergreen” potraviny, které fungují jako antioxidanty pro naše tělo. A co vlastně spirulina je? Z čistě biologického hlediska se jedná o vzplývavé vláknité sinice. Vyskytují se převážně v tropických a subtropických vodách s vysokým pH. Zcela záměrně se tato sinice pěstuje v Japonsku, na výrobu vitamínových tablet.

Spirulina je jednobuněčný organismus a existuje na naší planetě již něco málo přes 3,5 miliardy let. Není jen jedna, naopak, existuje více druhů. Pro naše tělo je velmi prospěšná, protože obsahuje zejména vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamin C, vitamin A a vitamin E a karoteny. Dále velké množství bílkovin, minerálů, stopových prvků, buněčných solí, rostlinných živin a enzymů či chlorofylu a dalších prospěšných barviv, jako je například fykocyanin. Fykocyanin je modré až modrozelené barvivo, které dává této sinici specifickou namodralou barvu.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má účinky?

Tento malý zeleno modrý zázrak umí regulovat krevní cukr, tlak a cholesterol. Dokáže zmírňovat záněty a bolesti, má antioxidační účinky a chrání před nemocemi srdce, jater a ledvin. Další benefit je, že podporuje správnou funkci imunitního systému, zlepšuje trávicí procesy a mozkovou funkci.

Spirulina toho dokáže mnoho a je až neskutečné, kolik síly se skrývá v tak malém organismu.

Díky velkému počtu aminokyselin, které spirulina obsahuje, funguje jako velká podpora mentální kondice u člověka.

Díky obsaženým vitamínům a vysokému obsahu vlákniny bojuje proti chronické únavě a dodává energii.

Spirulina obsahuje 10x větší množství betakarotenu než mrkev.

Obsahuje polynenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Zvyšuje v těle koncentraci živin a tím snižuje pocit hladu.

Vytahuje a vstřebává do sebe těžké kovy, které jsou v lidském těle uložené.

Díky velkému množství antioxidantů, které spirulina obsahuje dochází ke zvýšené tvorbě protilátek a bílkovin, které bojují proti infekci.

Tato sinice obsahuje kyselinu ghama linolenovou, která zmírňuje projevy PMS.

Díky vysokému podílu železa a kyseliny listové dochází ke zvýšení podílu červených krvinek.

Benefity spiruliny

Vědecká studie z roku 2008 potvrzuje, že je spirulina schopná, díky antioxidantům, které obsahuje, snižovat záněty v těle a eliminovat volné radikály. Z výzkumu také plyne, že užívání spiruliny chrání mozek před degenerací a pomáhá zvýšit jeho produktivitu.

Spirulina má tu schopnost, že umí harmonizovat žaludek a stěnu tenkého i tlustého střeva. Její detoxikační vliv pomáhá vylučovat těžké kovy pryč z organismu. Bohužel jsou těžké kovy téměř všude a je velmi obtížné se jejich přítomnosti vyhnout. Najdeme je například v hliníkových konzervách, alobalu, kovovém nádobí a podobně. Zdrojem těžkých kovů v potravinách jsou například herbicidy a pesticidy. Spirulina je pomáhá vytahovat z centrálního nervového systému, jater i mozku.

Díky tomu, že spirulina působí příznivě na zdravou funkci orgánů a kůže, bude se vaše zdraví projevovat i na pohled. Budete vypadat mladě a zdravě.

Naše tělo může vyrábět vitamin A díky beta karotenu. Jak nám s tím může pomoci spirulina? Obsahuje velké množství chlorofylu, který pomáhá v těle aktivovat enzymy, které produkují vitamin E a K, které podporují přeměnu karotenů na zmíněné “áčko”.

Jak jsme již zmínili výše, spirulina má velmi příznivý vliv na zažívání a trávicí trakt. Prim hraje například v průběhu léčby antibiotiky, jelikož podporuje růst Lactobacillusu acidophilusu.

Co obsahuje spirulina?

Spirulina je podobně jako chlorella velmi benefitní “potravina”, kterou můžeme tělu pravidelně dopřávat.

A co tedy obsahuje?

Podporuje imunitní systém, působí pozitivně proti choroboplodným bakteriím podporuje produkci hemoglobinu, pomáhá s hojením ran, hemoroidů a popálenin, má antioxidační účinky, reguluje stolici a poskytuje tělu velmi důležité vitamíny K, C, kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík, bílkoviny a mnoho dalších benefitů.

Jedná se o silný antioxidant, který chrání buňky před působením volných radikálů.

Vitamíny skupiny B jsou velmi důležité pro dobrý stav pokožky, očí, správnou funkci srdce a krvetvorby.

Tento minerál snižuje krevní tlak a riziko kardiovaskulárních onemocnění, chrání ledviny a snižuje riziko ledvinových kamenů,slouží jako prevence proti cévním a mozkovým příhodám a pomáhá předcházet cukrovce.

Vápník je základní stavební látka kostí, zubů a všech lidských tkání.

Jedná se o základní prvek krvetvorby a jeho nedostatek vede k chudokrevnosti. 

Mangan pozitivně působí na správnou funkci pohlavních žláz, podporuje činnost mozku a stavbu kostí, tlumí únavu a zlepšuje paměť.

Sodík umožňuje kyslíku a živinám procházet buněčnými stěnami tam i zpět a je nezbytný pro správnou funkci svalů a nervů.

Zinek je základní prvek, který podporuje růst. Je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech. Optimální hladina zinku v těle napomáhá udržet rovnováhu imunitního systému a pozitivně působí na metabolismus bílkovin a sacharidů.

Mimo jiné se podílí na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Je součástí kolagenu, bílkoviny, která je důležitou částí kůže, kostí a pojivových tkání.

Jedná se o organické sloučeny nezbytné pro správné chemické procesy v těle.

Bílkoviny, tuky a sacharidy jsou hlavní makroživiny v naší stravě. Neobejdeme se bez nich. Bílkoviny jsou opravdu nepostradatelné. Vytváří plazmatické proteiny, které slouží k obnově a výstavbě buněk.

Další funkce buněk je vytvářet protilátky, které nás chrání před onemocněním a zajišťují správný chod imunity.

Tento vitamín slouží jako důležitý antioxidant. Chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.

“Céčko” je pro tělo nepostradatelné. Podporuje vstřebávání těžkých kovů, působí jako antioxidant a vytváří kolagen starající se o zdravé dásně, zuby, kosti a krevní cévy.

A co je ještě zajímavé?

 • Obsahuje o 180 % více vápníku než má plnotučné mléko
 • Má o 100 % více železa než má špenát
 • Najdete v ní o 100 % více betakarotenu než má mrkev
 • Má o 670 % více bílkovin než má tofu
 • Ve spirulině je 31x více fytonutrientů než mají borůvky
 • 60x více fytonutrientů než má špenát
 • 700x více fytonutrientů než mají jablka

Chlorella a spirulina

Obě dvě tyto řasy se řadí do skupiny zelených potravin, které jsou pro naše tělo velmi prospěšné. Často se také užívají společně. Aby ale nedošlo k jejich záměně, níže najdete popsané rozdíly.

Chlorella je, jak již bylo zmíněno, sladkovodní řasa. Spirulina je sinice, která roste ve sladké i slané vodě. 

Chlorella má tmavě zelenou barvu. Spirulina lehce do modra.

Buněčnou stěnu Chlorelly tvoří celulóza, které je pro člověka nestravitelná. Spiruliny buněčnou stěnu není třeba upravovat, protože je pro člověka snadno stravitelná.

Obě dvě ze zmíněných obsahují velké množství živin.

Chlorella obsahuje dvojnásobné množství chlorofylu než spirulina. Dále je výraznou zásobárnou železa, vitaminu K, fosforu a dalších. Obsahuje také růstový faktor CGF, který se stará o regeneraci organismu.

Spirulina posiluje vitalitu organismu a pozitivně ovlivňuje také růst svalové hmoty. Obsahuje více vitamínu B12 a bílkovin (až 70%).

Chlorella potřebuje čisté ovzduší a sladkou vodu. Spirulina potřebuje hodně světla a teplé klima.

Jak často užívat Spirulinu?

Samozřejmě vždy záleží na konkrétním výrobku a doporučeném dávkování výrobcem. Obecně se ale doporučuje standardní dávka spiruliny pro dospělé 4 až 6 tablet po 500 miligramech (tedy 2 až 3 gramy denně). Množství se však liší podle věku a zdravotních potřeb. Pokud si nejste jistí, zeptejte se nutričního specialisty či lékaře.

Pokud užíváte spirulinu ve formě tablet, nezapomeňte ji zapít dostatečným množstvím vody. Když máte prášek, z této sinice, není nic jednoduššího než ho přimíchat do oblíbeného smothie, jogurtu či freshe.

Jemné živiny a enzymy ve spirulině může zničit alkohol, káva i sladké sycené nápoje. Spirulinu si proto dejte nejlépe hodinu před tím, než budete pít něco podobného.

Pro koho není spirulina vhodná?

Jak již bylo řečeno, spirulina je skvělá potravina, která může naše tělo doslova “nakopnout” a dodat mu chybějící energii, vitamíny i živiny, nicméně pokud si nejste jisti, prokonzultujte její užívání s lékařem nebo výživovým poradcem.

Ve výjimečných případech může spirulina způsobit mírné žaludeční potíže, nevolnost, zvracení, zvýšenou žízeň, slabost, rychlý srdeční tep, poškození jater, šok, úzkosti či nespavost.

Kdo by spirulinu užívat neměl?

 • Těhotné, kojící ženy
 • Fenylketonurie
 • Autoimunitní onemocnění 
 • Alergie na mořské plody

1. místo

Nástroje Zdraví Spirulina extra BIO

Orientační cena: 500 Kč

Tento přípravek od české značky Nástroje Zdraví tvoří 100% spiruliny platensis v bio kvalitě původem z Číny. Jedna tableta obsahuje 250 mg spiruliny. 

Doporučené dávkování jsou 4 tablety 3× za den společně s jídlem. Důležité je tablety pořádně zapít vodou.

Nástroje Zdraví jsou na českém trhu více než 19 let a vyrábí vlastní produkty k detoxikaci a posílení lidského organismu. Kromě spiruliny nabízejí i další zelené superpotraviny jako je chlorella, mladý ječmen a alfalfa.

A za kolik tuto spirulinu pořídíte? Balení se 400 tabletkami stojí necelých 200 korun a větší balení, ve které je 1200 kusů tablet, pořídíte za cca 500 korun.

2. místo

Salvia Paradise Spirulina Hainan BIO

Orientační cena: 420 Kč

Česká rodinná firma Salvia Paradise dováží a pečlivě zpracovává ty nejkvalitnější byliny a blahodárné rostliny, které získává přímo od pěstitelů, často z ekologické produkce či z volných sběrů v jejich domovinách.

Spirulina od této firmy je opět ve formě tabletek. Doporučené užívání je 5 tablet, 3× denně 15 minut před jídlem a zapít vodou.

3. místo

Dr.Protect Spirulina

Orientační cena: 340 Kč

Spirulina od slovenské značky Dr.Protect je ve formě kapslí, přičemž jedna obsahuje 400 mg prášku ze Spiruliny platensis. Kapsle jsou lehce stravitelné a představují velkou zásobárnou bílkovin, chlorofylu, esenciálních mastných kyselin, kyseliny listové, vitamínu B12, betakarotenu a celé řady dalších minerálů, vitamínů a stopových prvků. Díky tomu má opravdu široké využití. Pomáhá při redukčních dietách, protože navozuje pocit sytosti, podporuje celkovou vitalitu a energii, takže ji využijete při únavě, přispívá k regulaci normální hladiny cukru v krvi a pozitivně působí na imunitní systém.

Doporučuje se užívat 2 kapsle v průběhu dne a dostatečně je zapít vodou.

Balení, ve kterém je 100 kapslí, vás přijde na cca 340 korun.

4. místo

Ekolife Natura – Algae Spirulina Organic

Orientační cena: 300 Kč

Slovinská firma Ekolife Naturase specializuje na prémiové lipozomální vitamíny, lipozomální chelatované minerály a další špičkové doplňky stravy. Unikátní technologie liposomů umožňuje transportovat účinné látky přímo k buňkám, takže vitamíny dosahují v těle maximálního možného účinku. Společnost založily v roce 2007 výživové specialistky, sestry Tjaša a Tajča Pavček.

Toto balení spiruliny obsahuje 240 tablet a měly by se užívat 2 tabletky 3x denně s dostatečným množstvím vody.

5. místo

NATU Spirulina

Orientační cena: 250 Kč

Natu je český výrobce, který cílí na propojování lidí s přírodou skrze poskytování těch nejkvalitnějších přírodních produktů. Dbají nejen na vysokou kvalitu svých produktů, ale i na jejich vliv na životní prostředí. Jejich sortiment zahrnuje široké spektrum zdravé výživy.

Spirulina od NATU je ve formě prášku, který můžete bez problému přidat do jakéhokoliv pokrmu či nápoje. Doporučená denní dávka je 1-2 čajové lžičky denně rozmíchané v nápoji či jídle.

6. místo

Iswari Bio Spirulina

Orientační cena: 250 Kč

Iswari je portugalská firma, která vznikla v roce 2010 se postupně rozrůstá do celého světa, včetně naší republiky.

Spirulina od této značky je k dispozici ve formě tablet. První den se doporučuje konzumovat 3x denně jednu tabletu po jídle. Každý den můžete přidat ke každé dávce jednu tabletu, tak abyste po týdnu konzumovali 3x denně 7 tablet.

7. místo

Vitalvibe Spirulina

Orientační cena: 500 Kč

Vitalvibe je česká firma, které se zabývá obchodem se 100% přírodními produkty – superpotraviny a doplňky stravy v nejvyšší BIO & RAW kvalitě, jako např. vitamíny, minerály, proteiny, zelené potraviny, bylinné extrakty, funkční houby, adaptogeny či sušené plody. Za našimi prémiovými produkty stojí snaha o maximálně ekologický a etický způsob produkce.

Vitalvibe Spirulina je k dostání ve formě prášku, který opět můžete zamíchat do libovolného pokrmu nebo nápoje. Balení má 125 g a doporučená denní dávka je 1-5 g denně (1-2 lžičky).

8. místo

Indigo Herbs Organic Spirulina

Orientační cena: 450 Kč

Značka Indigo Herbs byla založena v roce 2004 jako rodinná firma zabývající se 100% přírodními produkty a bylinkami. Britští manželé hledali přírodní složky a bylinky pro svou cestu ke zdraví a jejich zájem o holistickou medicínu je dovedl také k superpotravinám, zájmu o sezónní potraviny. Nyní Indigo Herbs prodává přes 500 různých produktů té nejvyšší kvality a 100% čistoty.

Balení má 500 g a užívá se jedna čajová lžička denně.

9. místo

NOW Spirulina Organic

Orientační cena: 200 Kč

Americká značka nabízí spirulinu ve formě tabletek. Balení obsahuje 100 tablet a doporučuje se užívat 6 tablet za den. NOW ® Certified Organic Spirulina Tablets jsou čisté a neobsahují žádné pomocné látky, pojiva nebo přísady.

10. místo

BrainMax Pure Spirulina BIO

Orientační cena: 400 Kč

Spirulina od české značky BrainMax pochází z Číny a nese certifikát BIO kvality, je raw a veganská. Díky šetrnému zpracování, které zahrnuje sušení za nízkých teplot a jemné mletí, jsou v ní zachovány všechny aktivní látky. Je silným antioxidantem, díky vysokému obsahu chlorofylu pomáhá organismu bojovat s oxidačním stresem a regulovat hladinu cukru v krvi. Obsahuje také spoustu bílkovin a vlákniny, což se hodí, pokud chcete zhubnout. Najdete v ní hodně železa, které pomáhá při chudokrevnosti a spoustu dalších vitamínů, minerálů a další prospěšné látky, díky kterým obecně podporuje organismus a celkovou vitalitu.

A jak spirulinu dávkovat? Užívejte 2 tablety 3× za den. Balení v praktickém znovu uzavíratelném sáčku obsahuje 1000 tabletek a stojí cca 400 korun.

Závěrem

Pokud máte pocit, že by vám spirulina mohla pomoci, zkuste se poradit se svým lékařem nebo výživovým poradcem o jejím zařazení do vašeho života.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Spirulina

[2] Healthline (ENG): 10 Health Benefits of Spirulina

[3] Healthline (ENG): Spirulina Benefits for Skin: Superfood or Super Skin Care?

[4] PubMed Central (ENG): Antioxidant, Immunomodulating, and Microbial-Modulating Activities of the Sustainable and Ecofriendly Spirulina

[5] PubMed Central (ENG): The effects of Spirulina on anemia and immune function in senior citizens

4.5/5 (Počet hlasů: 15)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »