13 nejlepších zelených čajů – recenze & jak vybrat

Shrnutí: Jak si v široké škále nejrůznějších zelených čajů vybrat ten nejlepší? Možná vám pomůže právě můj článek, ve kterém jsem srovnala ty nejkvalitnější zelené čaje na našem trhu. Které to vyhrály?

V článku se navíc dozvíte:

Vše o zeleném čaji – jaké jsou jeho druhy, účinky a benefity?[1][2][3][4][5][6][7] Jak správně zelený čaj připravit a jak často ho pít?[8]

TOP  1. místo

Naturalis
Zelený čaj Sencha BIO

Orientační cena: 130 Kč
Proč 1. místo?

Protože Sencha patří k nejoblíbenějším zeleným čajům vůbec. Je svěží, jemný, se zlatavým nálevem a mírně nasládlou barvou. Tento od české značky Naturalis je z čínských ekologicky obdělávaných plantáží a je v BIO kvalitě.

2. místo

Allnature
Jasmínový čaj zelený BIO

Orientační cena: 80 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož se jedná o zelený čaj v BIO kvalitě a s obsahem jasmínových květů, které mu dodávají okouzlující chuť i vůni. A navíc vyniká antioxidačními vlastnostmi, pomáhá nastartovat metabolismus a chránit imunitu.

3. místo

NaturalProtein
Matcha BIO

Orientační cena: 170 Kč
Proč 3. místo?

Protože se jedná o jemně mletý prášek z japonských čajových lístků, který má blahodárné účinky na lidský organismus. Může pomoci s hubnutím, zlepšuje koncentraci a je přímo nabitý vitamíny. Navíc se dá pít i v podobě tzv. matcha latté.

Třináct nejlepších zelených čajů

Co je to zelený čaj?

Zelený čaj je nápoj, který umí zklidnit tělo i mysl a objevení jeho blahodárných účinků sahá velmi daleko do historie.

 • Pochází z keře, který se jmenuje Camellia sinensis a jedná se o čajovník. Tento keř se udržuje při výšce asi 130 cm, ale pokud by se o něj nikdo nestaral, nemá problém vyrůst až do cca 9 metrů.[1]
 • Pravděpodobně největším producentem zeleného čaje je Čína, Japonsko a Srí Lanka.
 • Uvádí se, že tento lahodný nápoj obsahuje katechiny, tein, aminokyselinu theanin, vitamíny B1, B2, niacin, C, E, P, minerální látky jako je vápník, zinek, fosfor, mangan či měď. A v neposlední řadě také pektin, chlorofyl, sacharidy a saponiny.[2]

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké jsou druhy zeleného čaje?

Může to být matoucí, protože když se řekne „zelený čaj“, kdekdo si asi představí pouze jeden druh, který je maximálně obohacený o nějaké další aroma, například jasmín. Je to ale trošku složitější, protože i zelených čajů je několik. A ty vám v následujících řádcích představím:

Jak už jsem psala výše, většina zelených čajů pochází z Číny. Je to taková jejich matka. A protože Čína je opravdu obrovská země, její zelené čaje se ještě dále dělí do kategorií podle oblasti, ve které se pěstují. 

Můžeme zmínit alespoň některé z nich:

 • Zhejiang.
 • Hubei.
 • Henan.
 • Sichuan a další.

Další proslulý zelený čaj, který má v Evropě báječné renomé je Gunpowder, jinými slovy „střelný prach“. Ten se pěstuje snad v každé čínské provincii.

Jak se liší od těch čínských? Procesem výroby. Japonské zelené čaje přerušují fermentaci pomocí horké páry. V této zemi nedochází k rozdělování čajů dle oblastí, ale podle kvality a částí rostlin, které se do čaje používají.  

Za zmínku stojí určitě tyto čaje:

 • Ten-ča.
 • Matcha – po sklizni se čajové lístky suší a vzápětí rozemelou na jemný prášek. Výsledkem je brčálově zelený nápoj s výraznou chutí a originálním aroma. 
 • Senča.
 • Genmaicha a další.

Traduje se, že obyvatelé Vietnamu milují čaj a čajové rituály. Libují si ve velmi silném čaji a jeho konzumaci si užívají. Udává se, že zelený čaj ve Vietnamu pěstují už od 11. století.

Nejznámější je polozelený čaj oolong, který se často vyskytuje s příchutí jasmínu, lotosu a podobně. Další odrůdy jsou například:

 • Che Thai Nguyen.
 • Che Shan.
 • Suoi Giang.
 • Che N’hai.

Tento typ čaje se jmenuje podle oblasti Darjeeling, která se nachází v Himalájích.

Jaký je rozdíl oproti jiným čajům?

Rozdíl je ve zpracování čajových lístků. Například černý čaj se před sušením fermentuje, neboli okysličuje, ten zelený se naopak nefermentuje, ale napařuje a až poté suší.

Jaké jsou benefity a účinky zeleného čaje?

Je dokázané, že zelený čaj dokáže stimulovat mozek a povzbuzuje paměť. Tento čaj totiž obsahuje kofein a L-theanin, což jsou látky, které příjemně povzbuzují tělo včetně centrální nervové soustavy.[3]

Protože zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, má velmi blahodárné účinky na celý organismus. Antioxidanty mají vliv na metabolismus a v určité míře umí regulovat i hmotnost.[4]

Kdo by nechtěl mít dobrou náladu, že? Je to hlavně díky L-theaninu, který podporuje mozkové funkce, ale také působí antistresově.[5] Dokonce prý dokáže tlumit i úzkostné stavy.

Zelený čaj obsahuje katechiny, což jsou látky podobné antioxidantům a bojují proti chemické oxidaci v organismu. Existuje studie, která tvrdí, že právě tyto katechiny prochází skrz žaludek až do oční čočky a sítnice, kde chrání oko před nejrůznějšími onemocněními.[6]

Zelený čaj dokáže regulovat hladinu krevního cukru v krvi a tím i napomáhat proti vzniku cukrovky druhého typu.[7]

Jak připravovat zelený čaj?

Většinou platí, že na jeden šálek o objemu 250 ml se doporučuje použít cca 2 čajové lžičky čaje, což odpovídá 4-5 gramům. To se však může lišit čaj od čaje.

A jak tedy na samotnou přípravu? Vše vychází z čínských tradic:

 • Pramenitou vodu ohřejte na 80 °C.
 • Poté zalijte přes sítko a nechte louhovat 2-5 minut.
 • Zelené čaje lze zalít opakovaně, jen se doporučuje vždy prodloužit dobu louhování.

Nálev je většinou žlutý až světle zelený.

A jak často zelený čaj pít?

Nejlepší je asi zlatá střední cesta – doporučuje se přibližně 3-4 šálky denně, přičemž průměrný šálek zeleného čaje obsahuje asi 50-150 mg polyfenolů. Některé výzkumy však naznačují, že k příjmu dostatečného množství polyfenolů, které by přispělo k výraznému zlepšení zdraví je zapotřebí až 10 šálků denně.[8]

Jaké jsou další druhy čajů?

Existuje velké množství čajů a tak je někdy velmi těžké, si vybrat. Mezi další druhy patří například:

 • Černý čaj
 • Rooibos
 • Žlutý čaj
 • Bílý čaj
 • Kvetoucí čaj
 • Bylinné čaje
 • Yerba Mate
 • Ovocné čaje
 • Kombucha
 • Kojící čaj pro maminky
 • a další

1. místo

Naturalis Zelený čaj Sencha BIO

Jemný a svěží zelený čaj odrůdy Sencha z čínských plantáží a v BIO kvalitě. Ideální, pokud se zeleným čajem začínáte.

Orientační cena: 130 Kč

Proč je Naturalis Zelený čaj BIO na 1. místě?

Protože se jedná o kvalitní odrůdu zeleného čaje China Sencha Organic, který pochází z čínského ekologického zemědělství, a také proto, že mám moc ráda českou značku Naturalis, jejichž kvalitní čaje, superpotraviny a doplňky stravy s příjemnými cenami nakupuji pravidelně.

Tento sypaný zelený čaj Sencha vyniká jemnou, svěží chutí s nasládlými tóny a zlatavou barvou nálevu. Podle mě se hodí i pro ty, kteří s pitím zeleného čaje začínají a nejsou ještě zvyklí na určitou trpkost, kterou v sobě mají silnější zelené čaje (jako například gunpowder).

Uživatelské recenze

Myslím, že tento čaj stojí za vyzkoušení i díky super hodnocení, které jsem u něj našla na Zboží i na Heurece. Tam lidé chválí především chuť, kterou popisují jako výbornou a vynikající. Jedná zákaznice doslova píše, že je tento čaj „pro čajové dýchánky jak stvořený“. Lidé chválí i hezké balení, které se mi osobně také moc líbí.

Dále o produktu

Tento zelený čaj s velkorysým obsahem zdraví prospěšných antioxidantů působí blahodárně na vaše srdce, kosti, stav pokožky, imunitu a spoustu dalších aspektů. Navíc vás příjemně osvěží a hydratuje vaše tělo.

Na přípravu jednoho šálku o objemu cca 200 ml vám bude stačit jedna zarovnaná čajová lžička, přibližně tedy 1 gram čaje. Ten je potřeba zalít vodou o teplotě  80 °C a louhovat 3-5 minut. Pokud toužíte po opravdu jemné chuti, z vlastní zkušenosti doporučuji nelouhovat déle než zmíněné 3 minutky.

70 gramů čaje vás vyjde na cenu okolo 130 korun.

2. místo

Allnature Jasmínový čaj zelený BIO

Zelený čaj v BIO kvalitě, obohacený o voňavé jasmínové květy, které mu dodávají nádherné aroma.

Orientační cena: 80 Kč

Proč je jasmínový zelený čaj od Allnature na 2. místě?

Na druhou příčku jsem vybrala zelený čaj opět od české značky zdravé výživy, tentokrát jménem Allnatura. Ta vybírá zdravé, chutné a šetrně zpracované potraviny a superpotraviny, kterými obohacuje náš český trh.

Pro tohle srovnání jsem vybrala jejich sypaný zelený jasmínový čaj, který opět pochází z Číny. Ve směsi najdete pouze 100% BIO zelený čaj, který je namíchaný s jasmínovými květy rovněž v BIO kvalitě. Pokud jste ještě jasmínový čaj nepili, moc vám doporčuju ho ochutnat, protože má nezaměnitelné květinové aroma. Když piju tento druh čaje, vždycky si přijdu jako na nějakém čajovém obřadě. 🙂

Uživatelské recenze

Recenze uživatelů jsou na tento čaj opravdu skvělé. Na Heuréce má 100 %, lidé si chválí lahodnou chuť i příjemnou vůni, která podle ověřeného zákazníka jménem Nikita navíc i uklidňuje. I na Zboží má produkt přes 90 % a uživatelé pochvalují jeho výbornou chuť.

Více o produktu

Výrobce udává, že tento jasmínový čaj pomáhá zrychlit a nastartovat metobolismus, ale také chrání obranyschopnost imunity, což jsou podle mě skvělé benefity.

A jak na jeho přípravu? 1 čajová lžička směsi vyjde na 150 ml vody. Tento čaj je potřeba zalít vodou o teplotě 70-80 °C a po dvou až třech minutách přecedit. Skvělé je, že jednu dávku čaje můžete využít až na tři nálevy. A pokud chystáte nápoj v čajové konvici, přidejte ještě jednu lžičku navíc.

Cena za 50g balení je cca 80 korun.

3. místo

NaturalProtein Matcha BIO

Vysoce kvalitní BIO zelený čaj Matcha z Japonska, který lze připravit teplý, studený, ale i jako populární matcha latté (s mlékem či jeho rostlinnou alternativou).

Orientační cena: 170 Kč

Proč je BIO Matcha od NaturalProtein na 3. místě?

Protože čaj Matcha je podle mě dost speciální druh zeleného čaje, který má skvělé účinky na organismus. Na rozdíl od ostatních zelených čajů, jejichž čajové lístky se louhují ve vodě, matcha jsou čajové lístky, namleté na extra jemný prášek, který se rozpouští ve vodě. To znamená, že pitím čaje matcha do sebe dostáváte celé lístky, tudíž mnohem více cenných látek.

U čaje Matcha je podle mě opravdu důležité, aby byl v BIO kvalitě – a to tento od české značky NaturalProtein je.

Uživatelské recenze

Karlovarský e-shop NaturalProtein tvoří srdcaři a je to vidět. Jejich webovky jsou vyšperkované do posledního detailu a najdete na nich spoustu cenných informací a tipů ohledně produktů, jejich vlastností, doporučeného dávkování a třeba u Matchi vás čeká super recept na kořeněné matcha latté. Není se tedy čemu divit, že na svém oficiálním Facebooku mají spoustu pozitivních recenzí. A další kopu kladných hodnocení jsem našla i na nezávislém portálu Heureka, kde si lidí chválí jak kvalitu zboží, tak balení, komunikaci, rychlost doručení i dárečky k objednávce zdarma.

Více o produktu

Čaj Matcha dodává postupně se uvolňující energii, takže vás nakopne, ale nehrozí následný propad energie jako po vypití espressa. Dále obsahuje celou řadu prospěšných látek – vitamíny A, C, E, vápník, zinek, draslík, železo a také vlákninu. Díky tomu je dobrý, i pokud chcete shodit nějaké to kilo, protože pomáhá zrychlovat metabolismus a navozuje pocit sytosti.

Každopádně, Matcha se nedoporučuje pít přes spaním a maximální denní dávka je 4-6 gramů (kojící nebo nastávající maminky a děti ale mohou jen 2 gramy).  

Cena za 100 g je cca 170 korun.

4. místo

Assam Green Tea

Orientační cena: 2300 Kč

Proč jsem vybrala směs zelených čajů Assam Green Tea od Oxalis?

Jedná se o směs zelených čajů v kilovém balení. Veškeré čaje jsou z Indie a disponují tou nejvyšší kvalitou. Konkrétně jsou to čaje z distriktu Golaghat. Čajové lístky jsou zkroucené, mají světle zelenou barvu a dávají průzračně žlutý nálev s vůní i chutí připomínající grapefruit.

Jak tyto čaje připravovat? Je důležité ohřát vodu na 70-80°C. Poté čaj zalijte v poměru 12 g, což je cca 5 vrchovatých čajových lžiček na 1 litr vody. Nechte směs 2-3 minuty louhovat. Poté přeceďte. 

A jaká je cena za balení o velikosti 1 kg? Cca 2000 korun.

5. místo

Matcha Tea Premium

Orientační cena: 290 Kč

Proč jsem zvolila zelený čaj Matcha Tea Premium?

Matcha Tea Premium Bio je prvotřídní typ zeleného japonského čaje v prášku. Toto balení obsahuje 20 sáčků, které jsou jednotlivě zabalené. Tento produkt se hodí i jako kvalitní energetická náhražka kávy. Matcha Tea Premium Bio je koncentrovaný a obsahuje velké množství aminokyselin a teofylinu. 

Čajové lístky u tohoto čaje sbírají sběrači ručně, co možná nejzelenější a pěstuje se  výhradně v japonské oblasti Nishio.

Jak ho připravit? Matcha čaj se zalévá studenou vodou, aby se teplem nezničily cenné látky, které obsahuje. 

A cena? Cca 290 korun.

6. místo

Sencha Tropický ráj

Orientační cena: 2300 Kč

Proč jsem vybrala zelený čaj Sencha s tropickým ovocem od Oxalis?

Tento zelený, aromatizovaný čaj má svůj původ v Číně. Jedná se o pravý zelený čaj Sencha s vyladěnou kombinací tropického ovoce a svěžího citronu. 

Kromě pravého zeleného čaje Sencha obsahuje například i maracuju, pomerančové květy či měsíček.

A jaká je cena za kilové balení? Cca 2300 korun.

7. místo

Matcha Tea Harmony

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsem vybrala Matcha Tea Harmony?

Tento Matcha Tea Harmony Bio je zelený japonský čaj v prášku. Je balený v praktických malých sáčcích, takže ho můžete bez obav nosit kamkoliv s sebou. Tento čaj není fermentovaný, neobsahuje barviva, žádné přísady ani konzervanty a hodí se jako výborný doplněk klasického pitného režimu. 

Obecně je čaj matcha skvělý zdroj vitamínů A, C a E a vlákniny. Kromě nápojů ho můžete přidat i do různých pokrmů a podobně. Lze jej dát do různých sladkostí nebo nápojů a podpořit tak jejich výživovou hodnotu.

Jak čaj připravovat? Matcha čaj se zalévá studenou vodou, aby se teplem nezničily jeho cenné látky. Můžete ho rozmixovat i v shakeru či mixéru.

A cena? Cca 250 korun.

8. místo

China Special Gunpowder

Orientační cena: 1800 Kč

Proč jsem vybrala zelený čaj Special Gunpowder od Oxalis?

Tento zelený Gunpowder má svůj původ v Číně a je známý jako perlový čaj. Má velmi příjemnou vůní a skvělou chuť. Hodí se pro celodenní popíjení jako součást pitného režimu. 

A jak připravovat? Ohřejte vodu na 70–80 °C a následně zaljte v poměru 1,5 dl na čajovou lžičku. Nakonec louhujte cca 3 minuty a přeceďte. 

A kolik vás vyjde kilo tohoto čínského čaje? Cca 1800 korun.

9. místo

Matcha Tea Ceremony

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem vybrala zelený Matcha Tea Ceremony?

Tento zelený, matcha čaj je produkt ekologického zemědělství a pochází z Japonska. Lístky tohoto čaje jsou velmi jemně namleté a obsahuje až desetkrát více živin, než klasický zelený čaj. Dále je v něm velké množství antioxidantů, aminokyselin, vitamíny A, C, E, železo a vápník. Mimo to obsahuje teofylin, což je čajová obdoba kofeinu a uvolňuje se 3–6 hodin. Teofylin snižuje úroveň stresu a posiluje koncentraci. Další výhodou je, že pomáhá zrychlovat metabolismus až o 40 % 

Jak na přípravu? Do čajové misky nebo šálku nasypte jednu porci čaje. Následně zalijte vodou, která je ohřátá na 70 °C. 

Jaká je cena? Cca 450 korun.

10. místo

Manna Gruzínský zelený čaj

Orientační cena: 270 Kč

Proč jsem vybrala gruzínský zelený čaj Manna?

Jedná se o zelený čaj z Gruzie, pro který je typická skvělá chuť a dokáže navodit příjemnou náladu. Hodí se také pro čajový rituál. Uvádí se, že dokáže příznivě působit při redukčních dietách, jako přírodní doplněk a podpora. Obsahuje i antioxidanty, aromata, třísloviny, kofein a vitamíny P a C.

Jak tento čaj připravit? Zalijte jednu čajovou lžičku čaje 150 ml vroucí vody. Nechte louhovat 5 minut, poté zceďte a popíjejte.

Cena za tento poklad z Gruzie je cca 270 korun.

11. místo

Gyokuro Superior TeaTao

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala zelený čaj Gyokuro od značky TeaTao?

Tento japonský zelený čaj Gyokuro Superior TeaTao pochází ze zalesněných zahrad a pěstuje se tak, aby si udržel co největší množství chlorofylu na úkor tříslovin. Má specifickou, lehce nasládlou chuť. 

Hotový, připravený čajový nálev má tmavě žlutou barvu a silnou vůni. Obsahuje vysoké množství teinu a podporuje přirozenou vitalitu organismu. Chlorofyl, obsažený v tomto čaji chrání buňky těla před oxidačním stresem.

Jak čaj připravit? Do šálku o objemu 300 ml vložte 5–6 gramů čaje a zalijte čerstvě převařenou vodou o teplotě 60–70 °C. Nechte 1 minut louhovat a poté slijte přes síto. 

A jaká je cena? Cca 400 korun.

12. místo

Grizly Jasmine Dragon Pearls

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila i jasmínový zelený čaj Dragon Pearls od Grizly?

Protože jde o zelený, jasmínový čaj, který pochází z ekologického zemědělství v Číně. Tento lahodný čaj se sklízí na jaře, v jihočínské provincii Guangxi. Sbírají se takzvané ochmýřené listy, které jsou svinuté do drobných a pravidelných kuliček. Říká se jím „Dračí perly“. Ty jsou poté ovoněné jasmínovými květy.

Na jeden kilogram zeleného čaje je potřeba cca 1,5 kilogramu čerstvých jasmínových květů. Po zalití získáte čirý, zlatavě zelený nálev s příjemnou vůní.

Jak tento čas připravit? 12 dračích perel zalijte 2 dcl vody, která má 80 °C, a louhujte 2 minuty.

A cena? Cca 230 korun.

13. místo

Pravý japonský čaj Hojicha

Orientační cena: 230 Kč

Proč jsem vybrala japonský zelený čaj Hojicha od značky Spolek milců čaje s.r.o.?

Tento japonský zelený čaj zaručuje tu nejvyšší kvalitu. Zpracovává se s extrémní precizností a přesností. Jedná se o čerstvou sklizeň z jara roku 2021 v Bio kvalitě.

Tento čaj má specifické a příjemné aroma a pokud bychom šli opravdu do hloubky, tak v překladu znamená „Zlehka pražený čaj“. Nálev má světle hnědou barvu a voní tak trošku jako právě upečený chléb.

Jak tento čaj připravit? 

 1. nálev – vodu ohřejte na 80 °C a louhujte cca 1 minutu. 
 2. nálev – opět vodu ohřejte na 80 °C a louhujte maximálně 1,5 minuty.
 3. nálev – tentokrát vodu ohřejte na 90 °C a louhujte 2 minuty.

Nikdy nezalévejte nový nálev vřelou vodou.

50g balení vás vyjde na cca 230 korun.

Závěr

Zelené čaje mají velké množství benefitů, takže se přímo nabízí je zařadit do každodenního života jako součást běžného pitného režimu. Můžete je pít buď naturální nebo s přidaným aroma. Jsou výborné teplé i studené.

Vybírejte si jen kvalitní zelené čaje od osvědčených výrobců. Náhražky se nevyplácí nikdy a v případě čajů už vůbec ne. Udělejte si jich doma zásobu a testujte chutě i vůně.

Pokud nevíte, kterým zeleným čajem začít, doporučuju vám jemnou a svěží BIO Senchu od Naturalis, která má příjemnou, jemně nasládlou chuť. Pokračovat můžete voňavým jasmínovým čajem Allnature v BIO kvalitě, který je obohacený o jasmínové květy. A určitě ochutnejte také zelený čaj Matcha BIO NaturalProtein, který je přímo „nabušený“ prospěšnými látkami a můžete ho pít jako alternativu kávy.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[9] Wikipedie (CZ): Zelený čaj

[10] Diplomová práce (CZ): Zelený čaj

[11] Healthline (ENG): 10 Evidence-Based Benefits of Green Tea

[12] PubMed Central (ENG): A Review of the Role of Green Tea (Camellia sinensis) in Antiphotoaging, Stress Resistance, Neuroprotection, and Autophagy

[13] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of green tea: A literature review

[14] PubMed Central (ENG): The effects of green tea consumption on metabolic and anthropometric indices in patients with Type 2 diabetes

4.9/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »