TOP 10: Nejlepší zelené čaje – recenze & jak vybrat

Jaký je nejlepší zelený čaj? Co to přesně zelený čaj je a jaké má účinky, proč ho pít? Recenze, zkušenosti a popis.

TOP  1. místo

Assam Green Tea

Orientační cena: 2000 Kč

Směs pravého zeleného čaje z distriktu Golaghat a hmotnosti 1000 g. Vůně i chuť připomíná grapefruit. Střední obsah kofeinu.

2. místo

Matcha Tea Premium

Orientační cena: 420 Kč
Prvotřídní typ zeleného japonského práškového čaje Matcha. 20 porcí čaje o hmostnosti 1,5 g. Kvalitní náhražka kávy.
3. místo

Sencha Tropický Ráj

Orientační cena: 2000 Kč

1 kg pravého sypaného zeleného čaje Sencha s vyladěnou kombinací tropického ovoce a svěžího citronu. Nízký obsah kofeinu.

Deset nejlepších zelených čajů

Co je to zelený čaj?

Zelený čaj je nápoj, který umí zklidnit tělo i mysl a objevení jeho blahodárných účinků sahá daleko, daleko do historie.

Pochází z keře, který se jmenuje Camellia sinensis a jedná se o čajovník. Tento keř se udržuje při výšce asi 130 cm, ale pokud by se o něj nikdo nestaral, nemá problém pyšnit se až 30 m.

Pravděpodobně největším producentem zeleného čaje je Čína, poté Japonsko či Srí Lanka. 

Uvádí se, že tento lahodný nápoj obsahuje katechiny, tein, aminokyselinu theanin, vitamíny B1, B2, niacin, C, E, P, minerální látky jako je vápník, zinek, fosfor, mangan či měď. V neposlední řadě také pektin, chlorofyl, sacharidy a saponiny.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké jsou druhy zeleného čaje?

Může to mást, protože když se řekne „zelený čaj“, kdekdo si asi představí pouze jeden druh, který je maximálně obohacený o nějaké další aroma, například jasmín. Je to ale trošku složitější, protože i zelených čajů je několik. Pojďme si je společně představit:

Jak jsme si již popsali výše, většina zelených čajů pochází z Číny. Je to taková jejich matka. A protože je Čína opravdu obrovská, její zelené čaje se ještě dále dělí do kategorií podle oblasti, ve které se pěstují. 

Můžeme zmínit alespoň některé z nich:

  • Zhejiang.
  • Hubei.
  • Henan.
  • Sichuan a další.

Další proslulý zelený čaj, který má v Evropě báječné renomé je Gunpowder, jinými slovy „střelný prach“ a pěstuje se snad v každé čínské provincii.

Jak se liší od těch čínských? Procesem výroby. Japonské zelené čaje přerušují fermentaci pomocí horké páry. V této zemi nedochází k rozdělování čajů dle oblastí, ale podle kvality a částí rostlin, které se do čaje používají.  

Za zmínku stojí určitě tyto čaje:

  • Ten-ča.
  • Matcha – po sklizni se čajové lístky suší a vzápětí rozemelou na jemný prášek. Výsledkem je brčálově zelený nápoj s výraznou chutí a originálním aroma. 
  • Senča.
  • Genmaicha a další.

Traduje se, že obyvatelé Vietnamu milují čaj a čajové rituály. Libují si ve velmi silném čaji a jeho konzumaci si užívají. Udává se, že se čaj ve Vietnamu pěstuje od 11. století.

Nejznámější je polozelený čaj oolong, který se často vyskytuje s příchutí jasmínu, lotosu a podobně. Další odrůdy jsou:

  • Che Thai Nguyen.
  • Che Shan.
  • Suoi Giang.
  • Che N’hai.

Tento typ čaje se jmenuje podle oblasti Darjeeling, který se nachází v Himalájích.

Jaký je rozdíl oproti jiným čajům?

Rozdíl je ve zpracování čajových lístků. Například černý čaj se před sušením fermentuje, neboli okysličuje, ten zelený se naopak nefermentuje, ale napařuje a až poté suší.

Jaké jsou benefity a účinky zeleného čaje?

Je dokázané, že zelený čaj dokáže stimulovat mozek a povzbuzuje paměť. Tento čaj totiž obsahuje kofein a L-theanin, což jsou látky, které příjemně povzbuzují tělo včetně centrální nervové soustavy.

Protože zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, má velmi blahodárné účinky na celý organismus. Antioxidanty mají vliv na metabolismus a v určité míře umí regulovat i hmotnost.

Kdo by nechtěl mít dobrou náladu, že? Je to hlavně díky kofeinu, který jak bylo řečeno, podporuje funkce mozku, ale také umí zlepšit náladu. Prý dokáže tlumit i úzkostné stavy.

Zelený čaj obsahuje katechiny, což jsou látky podobné antioxidantům a bojují proti chemické oxidaci v organismu. Existuje studie, která tvrdí, že právě tyto katechiny prochází skrz žaludek až do oční čočky a sítnice, kde chrání oko před očními chorobami.

Zelený čaj dokáže regulovat hladinu krevního cukru v krvi a tím i pozitivně ovlivňovat cukrovku druhého typu.

Jak připravovat zelený čaj?

Většinou platí to, že na jeden šálek o objemu 250 ml, se doporučuje použít cca 2 čajové lžičky čaje, což odpovídá 4–5g. Může se to ale samozřejmě lišit u konkrétních druhů čajů.

A jak tedy na samotnou přípravu? Vše vychází z čínských tradic:

  • Pramenitou vodu ohřejte na 80 °C.
  • Poté zalijte přes sítko a nechte louhovat 2–5 minut.
  • Zelené čaje lze zalít opakovaně, jen se doporučuje vždy prodloužit dobu louhování.

Nálev je většinou žlutý až světle zelený.

A jak často zelený čaj pít?

Nejlepší je asi zlatá střední cesta – 2 nebo 3 šálky za den. Někteří experti doporučují ale i litr denně.

Jaké jsou další druhy čajů?

Existuje velké množství čajů a tak je někdy velmi těžké, si vybrat. Mezi další druhy patří například:

  • Černý čaj
  • Rooibos
  • Žlutý čaj
  • Bílý čaj
  • Kvetoucí čaj
  • Bylinné čaje
  • Mate
  • Yerba Mate
  • Ovocné
  • Kombucha
  • Kojící pro maminky
  • a další

1. místo

Assam Green Tea

Orientační cena: 2000 Kč

Jedná se o směs zelených čajů v kilovém balení. Veškeré čaje jsou z Indie a disponují tou nejvyšší kvalitou. Konkrétně jsou to čaje z distriktu Golaghat. Čajové lístky jsou zkroucené, mají světle zelenou barvu a dávají průzračně žlutý nálev s vůní i chutí připomínající grapefruit.

Jak tyto čaje připravovat? Je důležité ohřát vodu na 70-80°C. Poté čaj zalijte v poměru 12 g, což je cca 5 vrchovatých čajových lžiček na 1 litr vody. Nechte směs 2-3 minuty louhovat. Poté přeceďte. 

A jaká je cena za balení o velikosti 1 kg? Cca 2000 korun.

2. místo

Matcha Tea Premium

Orientační cena: 420 Kč

Matcha Tea Premium Bio je prvotřídní typ zeleného japonského čaje v prášku. Toto balení obsahuje 20 sáčků, které jsou jednotlivě zabalené.

Tento produkt se hodí i jako kvalitní, energetická náhražka kávy. Matcha Tea Premium Bio je koncentrovaný a obsahuje velké množství aminokyselin a teofylinu. 

Čajové lístky u tohoto čaje sbírají sběrači ručně, co možná nejzelenější a pěstuje se  výhradně v japonské oblasti Nishio.

Jak tento čaj připravit? Matcha čaj se zalévá studenou vodou, aby se teplem nezničily cenné látky, které obsahuje. 

A cena? Cca 420 korun.

3. místo

Sencha Tropický ráj

Orientační cena: 2000 Kč

Tento zelený, aromatizovaný čaj má svůj původ v Číně. Jedná se o pravý zelený čaj Sencha s vyladěnou kombinací tropického ovoce a svěžího citronu. 

Kromě pravého zeleného čaje Sencha obsahuje například i maracuju, pomerančové květy či měsíček.

A jaká je cena za kilové balení? Cca 2000 korun.

4. místo

Matcha Tea Harmony

Orientační cena: 360 Kč

Tento Matcha Tea Harmony Bio je zelený japonský čaj v prášku. Je balený v praktických malých sáčcích, takže ho můžete bez obav nosit kamkoliv s sebou. Tento čaj není fermentovaný, neobsahuje barviva, žádné přísady ani konzervanty a hodí se jako výborný doplněk klasického pitného režimu. 

Obecně je čaj matcha skvělý zdroj vitamínů A, C a E a vlákniny.

Kromě nápojů ho můžete přidat i do různých pokrmů a podobně. Lze jej dát do různých sladkostí nebo nápojů a podpořit tak jejich výživovou hodnotu.

Jak čaj připravovat? Matcha čaj se zalévá studenou vodou, aby se teplem nezničily jeho cenné látky. Můžete ho rozmixovat i v shakeru či mixéru.

A cena? Cca 360 korun.

5. místo

China Special Gunpowder

Orientační cena: 1560 Kč

Tento zelený Gunpowder má svůj původ v Číně a je známý jako perlový čaj. Má velmi příjemnou vůní a skvělou chuť. Hodí se pro celodenní popíjení jako součást pitného režimu. 

A jak připravovat? Ohřejte vodu na 70–80°C a následně zaljte v poměru 1,5 dl na čajovou lžičku. Nakonec louhujte cca 3 minuty a přeceďte. 

A kolik vás vyjde kilo tohoto čínského čaje? Cca 1560 korun.

6. místo

Matcha Tea Ceremony

Orientační cena: 500 Kč

Tento zelený, matcha čaj je produkt ekologického zemědělství a pochází z Japonska. Lístky tohoto čaje jsou velmi jemně namleté a obsahuje až desetkrát více živin, než klasický zelený čaj. Dále je v něm velké množství antioxidantů, aminokyselin, vitamíny A, C, E, železo a vápník. Mimo to obsahuje teofylin, což je čajová obdoba kofeinu a uvolňuje se 3–6 hodin. Teofylin snižuje úroveň stresu a posiluje koncentraci. Další výhodou je, že pomáhá zrychlovat metabolismus až o 40 % 

Jak na přípravu? Do čajové misky nebo šálku nasypte jednu porci čaje. Následně zalijte vodou, která je ohřátá na 70 °C. 

Jaká je cena? Cca 500 korun.

7. místo

Manna Gruzínský zelený čaj

Orientační cena: 200 Kč

Jedná se o zelený čaj z Gruzie, pro který je typická skvělá chuť a dokáže navodit příjemnou náladu. Hodí se také pro čajový rituál. Uvádí se, že dokáže příznivě působit při redukčních dietách, jako přírodní doplněk a podpora. Obsahuje i antioxidanty, aromata, třísloviny, kofein a vitamíny P a C.

Jak tento čaj připravit? Zalijte jednu čajovou lžičku čaje 150 ml vroucí vody. Nechte louhovat 5 minut, poté zceďte a popíjejte.

Cena za tento poklad z Gruzie je cca 200 korun.

8. místo

Gyokuro Superior TeaTao

Orientační cena: 370 Kč

Tento japonský zelený čaj Gyokuro Superior TeaTao pochází ze zalesněných zahrad a pěstuje se tak, aby si udržel co největší množství chlorofylu na úkor tříslovin. Má specifickou, lehce nasládlou chuť. 

Hotový, připravený čajový nálev má tmavě žlutou barvu a silnou vůni. Obsahuje vysoké množství teinu a podporuje přirozenou vitalitu organismu. Chlorofyl, obsažený v tomto čaji chrání buňky těla před oxidačním stresem.

Jak čaj připravit? Do šálku o objemu 300 ml vložte 5–6 gramů čaje a zalijte čerstvě převařenou vodou o teplotě 60–70 °C. Nechte 1 minut louhovat a poté slijte přes síto. 

A jaká je cena? Cca 370 korun.

9. místo

Grizly Jasmine Dragon Pearls

Orientační cena: 240 Kč

Jedná se o zelený, jasmínový čaj, který pochází z ekologického zemědělství v Číně. Tento lahodný čaj se sklízí na jaře, v jihočínské provincii Guangxi. Sbírají se takzvané ochmýřené listy, které jsou svinuté do drobných a pravidelných kuliček. Říká se jím „Dračí perly“. Ty jsou poté ovoněné jasmínovými květy.

Na jeden kilogram zeleného čaje je potřeba cca 1,5 kilogramu čerstvých jasmínových květů. Po zalití získáte čirý, zlatavě zelený nálev s příjemnou vůní.

Jak tento čas připravit? 12 dračích perel zalijte 2 dcl vody, která má 80 °C, a louhujte 2 minuty.

A cena? Cca 240 korun.

10. místo

Pravý japonský čaj Hojicha

Orientační cena: 230 Kč

Tento japonský zelený čaj zaručuje tu nejvyšší kvalitu. Zpracovává se s extrémní precizností a přesností. Jedná se o čerstvou sklizeň z jara roku 2021 v Bio kvalitě.

Tento čaj má specifické a příjemné aroma a pokud bychom šli opravdu do hloubky, tak v překladu znamená „Zlehka pražený čaj“. Nálev má světle hnědou barvu a voní tak trošku jako právě upečený chléb.

Jak tento čaj připravit? 

  1. nálev – vodu ohřejte na 80 °C a louhujte cca 1 minutu. 
  2. nálev – opět vodu ohřejte na 80 °C a louhujte maximálně 1,5 minuty.
  3. nálev – tentokrát vodu ohřejte na 90 °C a louhujte 2 minuty.

Nikdy nezalévejte nový nálev vřelou vodou.

50g balení vás vyjde na cca 230 korun.

Závěr

Zelené čaje mají bezesporu velké množství benefitů a přímo se nabízí je aplikovat do každodenního života jako součást běžného pitného režimu. Můžete je pít buď naturální nebo s přidaným aroma. Jsou výborné horké, ale i studené nebo při pokojové teplotě.

Vybírejte si jen kvalitní zelené čaje od osvědčených výrobců. Náhražky se nevyplácí nikdy a v případě čajů už vůbec ne. Udělejte si jich doma zásobu a testujte chutě i vůně. Zkuste si i pravý čajový rituál.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Zelený čaj

[2] Diplomová práce (CZ): Zelený čaj

[3] Healthline (ENG): 10 Evidence-Based Benefits of Green Tea

[4] PubMed Central (ENG): A Review of the Role of Green Tea (Camellia sinensis) in Antiphotoaging, Stress Resistance, Neuroprotection, and Autophagy

[5] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of green tea: A literature review

[6] PubMed Central (ENG): The effects of green tea consumption on metabolic and anthropometric indices in patients with Type 2 diabetes

4.9/5 (Počet hlasů: 11)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.