Ashwagandha – recenze, účinky a která je nejlepší?

Co je to ashwagandha, jaké má účinky a kde ji koupit? Jak vybrat nejlepší ashwagandhu? Co tato rostlinka obsahuje a proč ji užívat?

TOP  1. místo

Viridian Ashwagandha Extract

Orientační cena: 550 Kč

Kvalitní ashwaganda, která je, pro posílení celkového účinku, obohacena i o prášek ze sibiřského ženšenu. Na podporu psychické i fyzické kondice.

2. místo

Superionherbs Ashwagandha

Orientační cena: 800 Kč

Výborný produkt obsahuje patentovaný extrakt z Ašvagandy s nejvyšším obsahem účinných látek na světě, získaných výhradně z kořene.

3. místo

Salvia Paradise Ašvaganda

Orientační cena: 350 Kč

Česká, kvalitní ašvaganda ve formě kapslí od rodinné BIO firmy Salvia Paradise. Sáhněte po ní při stresu, únavě a skvěle poslouží i lidem staršího věku.

Deset nejlepších doplňků ašvagandy

Co je to Ashwagandha?

Ashwagandhu můžete znát také jako indický ženšen či witánii snodárnou nebo zimní třešeň. Jedná se o keř, který dorůstá až do výšky dvou metrů. Z celé této rostliny se využívá převážně jen kořen, který je typický svým aromatem, připomínající koně. Říká se díky tomu také, že má “koňskou sílu”.

Tato rostlina se vyskytuje na teplých, dobře osvětlených místech, na okrajích křovin a podél cest. Můžete ji nalézt v subtropech i tropech Evropy, Asie a Afriky. Její oficiální původ jde v dnešní době bohužel jen stěží přesně určit.

A jak indický ženšen vypadá? Je to stálezelená dřevnatějící bylina nebo keř a dorůstá do výšky 50-200 cm. Název této bylinky pochází ze Sanskritu a je kombinací slov “kůň” a “vůně”. Proto taky zmíněná “koňská síla”.

Nutriční hodnoty Ashwagandhy na 100 g kořene jsou:
Bílkoviny = 3,9 g
Tuky = 0,3 g
Sacharidy = 49,9 g
Vláknina = 32,3 g
Energie = 245 kcal
Železo = 3,3 mg
Vápník = 23 mg
Karoteny = 75,7 ug
Vitamín C = 3,7 mg

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Účinky Ashwagandhy

Účinků a benefitů, které jsou této bylince přisuzovány je hodně. Ashwagandha poskytuje neuroprotektivní účinky, potlačuje úzkost, má kardioprotektivní a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitu.

Jak bylo již zmíněno výše, konzumuje se většinou kořen, který se rozdrtí a 3-5 g se přidá do vody nebo oblíbeného nápoje.

Nápoj by měl pročistit, posílit a osvěžit. Kořen je na první lok sladký, ale po chvíli ztrpkne. Není problém tento nápoj dochutit cukrem nebo medem. První účinky by se měly objevit cca po měsíci pravidelného užívání. 

 • Neuropektivní účinky
 • Zlepšuje náladu
 • Reguluje cholesterol
 • Redukuje hmotnost
 • Zlepšuje fyzický výkon
 • Podporuje funkci štítné žlázy
 • Posiluje činnost nadledvinek
 • Zlepšuje paměť
 • Pomáhá s nespavostí

Tato bylina dokáže bojovat proti úzkosti, stresu i depresi. Je vědecky dokázáno, že kořen rostliny umí vykazovat antidepresivní účinky srovnatelné s lékem imipraminem, a proto se může používat jako stabilizátor nálady při depresi.

Tím, že je Ashwagandha vysoce protistresová a má protiúzkostné účinky, snižuje tvorbu stresového hormonu kortizolu. Díky tomu dochází k navození klidového stavu mysli a vyšší produkci endorfinů, hormonů štěstí.

Díky vědecké studii bylo zjištěno, že Ashwagandha zlepšuje profil lipoproteinů. To znamená, že umí korigovat hladinu HDL a LDL cholesterolu tak, aby to byla pro tělo fyziologické a bezpečné.

Díky tomu, že je tato bylina adaptogen, tak brání přibírání ze stresu. Zlepšuje schopnost organismu odolávat stresu, díky čemuž se optimalizují metabolické funkce a zvyšuje se účinnost látkové výměny.

Studie nám ukazují, že indický ženšen dokáže zvýšit vytrvalost v průběhu fyzické zátěže tím že zostří funkci mozku a sníží bolest těla. Díky tomu, že má uklidňující účinky na mozek, zlepšuje koncentraci, motivaci a vytrvalost.

Bylo prokázáno, že tato rostlina může být velmi prospěšná při normalizaci hladin štítné žlázy s hypotyreózou.

Ashwaganda může být velmi užitečná při podpoře funkce nadledvinek. A co nadledvinky vlastně jsou? Jedná se o žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou odpovědné za uvolňování hormonů a to konkrétně kortizolu a adrenalinu.

Když jsou nadledvinky přetížené, může to vést ke stavu, který se nazývá “adrenální únava”. A tato únava narušuje i další hormony v lidském organismu včetně progesteronu nebo DHEA hormonu.

Nedávné výzkumy ukázaly, že Ashwagandha chrání mozek před degenerací buněk, což může vést k neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Jedním z hlavních důvodů, proč je kořen ašvagandy tak účinný při léčbě mozku, je to, že obsahuje silné antioxidanty, které ničí volné radikály způsobující stárnutí a únavu mozkové činnosti.

Benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je známá tisíce let a díky Ajurvédské medicíně se dostala do povědomí napříč celým světem. A co je vlastně Ajurvéda? Jedná se o celostní léčebný systém, který se vyvinul mezi mudrci dávné Indie přibližně před 6000 lety. Má několik aspektů, kterými se odlišuje od jiných přístupů k péči o zdraví. Název se skládá ze slov āyus – „život“ a veda – „znalost“ a překládá se jako „věda o životě“.

Ve starých indických spisech se o této bylině píše jako o omlazujícím prostředku a regeneračním toniku. Možnosti jejího užívání jsou opravdu všestranné a dokáže působit na mnoha polích.

Kromě Ajurvédy ji velmi dobře znali dávní obyvatelé Afriky, Ameriky i Číny. Při konzumaci se doporučuje střídmost – bohatě stačí dva šálky denně. 

Co patří mezi její benefity?
 1. Je známá přes 2500 let
 2. Ajurvédská medicína ji rozšířila do celého světa
 3. Zklidňuje mysl
 4. Prohlubuje spánek
 5. Bojuje s neplodností u mužů
 6. Posiluje imunitu
 7. Podporuje nabírání svalové hmoty
 8. Usnadňuje průběh nástupu menopauzy
 9. Zpevňuje a vyživuje pleť i vlasy

Proč a jak se ashwagandha užívá?

Jak bylo již řečeno, z této rostliny se používá hlavně kořen, ale můžete sehnat i extrakty z listů. Výtažky můžete najít ve formě tobolek nebo prášku. Kořen se používá převážně jako čaj.

Před konzumací se raději ujistěte, že je produkt standardizován pro lidskou spotřebu. Obsah withanolidu by se měl pohybovat od 1 procenta do 10 procent. Čím vyšší je obsah withanolidu, tím silnější jsou účinky doplňku.

Jak dlouho trvá, než ashwagandha začne fungovat? V průměru se jedná o cca dva týdny. Dejte bylince čas se projevit.

Vedlejší účinky

Nejsou prokázané žádné vedlejší účinky, které by mohly uživatele této bylinky ohrozit. Vše je velmi individuální a samozřejmě se může stát, že vám indický ženšen zkrátka nesedne. Pokud se nebudete cítit dobře, určitě bude lepší poradit se se svým lékařem o vhodnosti jejího užívání.

Uživatelé zaznamenali pouze mírné vedlejší účinky, jako je například ospalost, která se často vyskytuje při prvním užívání této rostliny.

Kontraindikace

Ačkoliv nebyly prokázané žádné vedlejší účinky, tak děti, těhotné a kojící ženy, by měly bylinu užívat pouze po poradě s lékařem.

1. místo

Viridian Ashwagandha Extract Organic

Orientační cena: 550 Kč

Tato Ashwagandha od britské značky Viridian Nutrition patří do Kosher kategorie produktů, protože je 100% přírodní, nenajdete v ní žádné konzervanty, GMO, umělá barviva ani další přidané látky. Navíc neobsahuje žádné živočišné složky, takže se hodí i pro vegany.

Rostlinné kapsle jsou naplněny čistým práškem, takže si můžete být jisti, že neobsahuje žádná plnidla a pojiva, jako obyčejné „tvrdé“ tabletky. 

Indický ženšen je silný antioxidant, který podporuje jak fyzickou, tak psychickou pohodu, výdrž, vitalitu, energii, ale i kvalitní spánek. Kromě toho je přípravek obohacen ještě o výtažek ze ženšenu sibiřského pro zesílení účinků.

Doporučuje se dávkovat 1 kapsli jednou až dvakrát za den během jídla.

60 kapslí vás vyjde na cca 550 korun.

2. místo

Superionherbs Ashwagandha

Orientační cena: 800 Kč

Tato Ashwagandha od značky Superionherbs obsahuje nejvíce účinných látek na světě, konkrétně přes 5 % withanolidů. Je toho dosaženo patentovaným výrobním postupem, který zesiluje účinnost kvalitního výtažku z indického ženšenu. Jedna rostlinná kapsle obsahuje 500 mg extraktu z kořene Withanie somnifery a doporučuje se užívat jednu ráno a druhou večer, vždy po jídle a s dostatečným množstvím vody.

Produkt je vyráběn velice šetrně bez jakýchkoliv chemikálií, alkoholu a svědčí o tom několik certifikátů, například Kosher, 100% USDA Organic, HACCP a celá řada dalších.

Ashwagandha je tradiční indické toniku a zdraví prospěšná látka, která navozuje harmonii v celém organismu a je už po staletí využívaná v ajurvédě.

Tento přípravek obsahující 90 kapslí stojí necelých 800 korun.

3. místo

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientační cena: 350 Kč

Česká rodinná firma Salvia Paradise dováží a pečlivě zpracovává ty nejkvalitnější byliny a blahodárné rostliny. Velký benefit je, že je získává přímo od pěstitelů, často z ekologické produkce či z volných sběrů v jejich domovinách. Všechny rostliny prochází několika stupňovou kontrolou a ve vlastní výrobně z nich pečlivě tvoří blahodárné tinktury, čisté směsi a další úžasné doplňky stravy.

Ašvadanga je ve formě tabletek a pořídit jí můžete od cca 350 korun. doporučené dávkování je 3 kapsle 2× denně a nejlépe 20 minut před jídlem.

4. místo

NATU Ashwagandha BIO

Orientační cena: 220 Kč

Natu je český výrobce, který cílí na propojování lidí s přírodou skrze poskytování těch nejkvalitnějších přírodních produktů. Dbají nejen na vysokou kvalitu svých produktů, ale i na jejich vliv na životní prostředí. Jejich sortiment zahrnuje široké spektrum zdravé výživy.

Ashwagandha od Natu je k dostání ve formě 200g prášku a cena se pohybuje okolo 220 korun. Bylinka je v organické BIO a RAW kvalitě. Zpracovává se šetrným způsobem a neobsahuje geneticky modifikované složky.

Měla by se užívat 1 čajová lžička (2 g) denně. Ideální je prášek rozmíchat v oblíbeném nápoji, ovesné kaši nebo například jogurtu.

5. místo

Swanson Ashwagandha Ultimate

Orientační cena: 260 Kč

Swanson je jednou z největších společností s doplňky stravy na světě. Jeho hlavním předpokladem je nejvyšší kvalita nabízených produktů za nejnižší možnou cenu. Společnost je na trhu téměř 50 let a jejím zakladatelem je Leland Swanson.

Nabízené výrobky jsou zárukou nejvyšší kvality produktu, ekologického výrobního procesu, nejlepších ingrediencí a kontrolovaného původu použitých komponentů. Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice).

V tomto balení, za cenu cca 260 korun, naleznete 60 kapslí, které by se měly užívat maximálně dvakrát za den s větším množství tekutin.

6. místo

Life Extension Ashwagandha Extract

Orientační cena: 360 Kč

Americká značka Life Extension Foundation je společnost, která prodává doplňky stravy a vitamíny. Jejím deklarovaným cílem je prodloužit životnost zdravého člověka objevením metod kontroly stárnutí a vymýcení nemocí. Sídlí ve Fort Lauderdale na Floridě.

Tuto Ashwagandhu ve formě kapslí můžete zakoupit za cca 360 korun a v jednom balení je 60 tobolek.

7. místo

Royal Green Bio Ashwagandha

Orientační cena: 600 Kč

Máte stres, chcete ho lépe zvládat a podpořit schopnost relaxace? Rádi byste podpořili normální činnost vašeho srdce? Přejete si chránit vaše buňky před oxidačním stresem? Pak si nenechte ujít tuto ashwagandhu v BIO kvalitě od značky Royal Green. 

Kromě toho, že se jedná o vysoce kvalitní výtažek z indického ženšenu, který byl vypěstován bez pesticidů v kontrolovaném ekologickém zemědělství, ve dvou kapslích najdete opravdu velké množství ashwagandhy, konkrétně celých 890 mg.

Kapsle jsou 100% veganské, bezlepkové a doporučená denní dávka jsou 1 – 2 kapsle ideální v kombinaci s jídlem.

V balení najdete 60 kapslí, které zakoupíte za něco málo přes 600 korun.

8. místo

ELANATURA Ashwagandha

Orientační cena: 450 Kč

Česká společnost Elanatura s.r.o. spolupracuje s předními fytoterapeutickými a medicínskými experty na vývoji přírodních doplňků stravy, které se opírají o celostní medicínu. Tento produkt bez lepku a laktózy obsahuje v jedné kapsli 450 mg výtažku z indického ženšenu, který je tradičním ajurvédským adaptogenem a antioxidantem.

Využijete ho ve spoustě oblastech, zejména při podpoře psychického stavu v náročných obdobích, během kterých vám pomůže lépe se vyspat a relaxovat. Dále také přispívá k normálnímu fungování rozmnožovací, dýchací a kardiovaskulární soustavy. Pozitivně ovlivňuje i vzhled pokožky a svalový tonus.

Doporučuje se užívat jednu tabletu za den.

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 450 korun.

9. místo

Living nutrition organic fermented Ashwagandha

Orientační cena: 900 Kč

Tento přípravek od značky Living nutrition tvoří speciálně fermentovaná ashwagandha, což ještě zesilují její adaptogenní vlastnosti, díky čemuž se jedná o prémiový doplněk stravy. Každá kapsle obsahuje organickou ashwagandhu zpracovanou za pomocí delší dobu trvající kefírovo-kombuchové fermentace a následně vysušenou mrazem, aby byly zachovány všechny jedinečné živiny. Takto zpracovaná ashwagandha se „balí“ do organické fermentované tapiokové kapsle, takže je skutečně 100% čistá a organická.

Doporučuje se užívat 1 kapsle 2× za den s jídlem, ale nejezte je s příliš horkými pokrmy či nápoji, které by mohly snížit účinek přípravku. Kapsle lze i „otevřít“ a samotný prášek přidat do nápojů, smoothies či jídla.

Balení se 60 kapslemi pořídíte za necelých 900 korun.

10. místo

Goli NUTRITION bonbony s ashwagandhou

Orientační cena: 600 Kč

Tento produkt obsahující indický ženšen od americké společnosti Goli Nutrition je zase trošku něco jiného. Jedná se totiž o chutné žvýkací bonbónky s příchutí „mixed berries“, takže je to doplněk stravy a laskomina v jednom.

Ashwagandha Gummies nesou certifikáty Vegan, Kosher i Cruelty Free a obsahují opravdu vysoce koncentrovaný extrakt z ashwagandhy, který se označuje KSM-66®. Kromě toho jsou obohaceny i o rostlinný vitamín D2, který napomáhá k dobrému stavu kostí, svalů a imunitního systému, zatímco ashwagandha podporuje duševní činnost, schopnost relaxace i koncentrace a zdravou funkci kardiovaskulárního  systému.

A kolikrát si můžete smlsnout na těchto želé bonbonech? Doporučuje se užívat 2 želé dvakrát za den.

60 bonbonů s ashwagandhou vás vyjde na cca 600 korun.

Závěrem

Jestli vás trápí stres a úzkost, zaměřte se na zlepšení kvality vašeho života. Dbejte na dostatek spánku a adekvátního pohybu, zajděte do přírody, kde zklidníte vaši mysl, užívejte si příjemné chvíle s blízkými a nezapomeňte si stanovit hranice, abyste ochránili vaše duševní i fyzické zdraví. Jako podpůrný prostředek vyzkoušejte ashwagandhu, prastarou rostlinu, která působí blahodárně v mnoha směrech. Některé studie ukazují, že může pomoci snížit úzkostné stavy a stres, podpořit klidný spánek a dokonce zlepšit kognitivní funkce. A pokud si chcete být jistí, zda je pro vás ashwagandha to pravé, neváhejte se poradit s lékařem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Withanie snodárná

[2] Bakalářská práce (CZ): Přírodní stimulanty ve sportovní výživě 

[3] Healthline (ENG): 9 Proven Health Benefits of Ashwagandha

[4] PubMed Central (ENG): Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) on Stress and the Stress- Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia

[5] PubMed Central (ENG): Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions

4.6/5 (Počet hlasů: 17)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?