Ashwagandha – recenze, účinky a která je nejlepší?

Co je to ashwagandha, jaké má účinky a kde ji koupit? Jak vybrat nejlepší ashwagandhu? Co tato rostlinka obsahuje a proč ji užívat?

TOP  1. místo

Salvia Paradise Ašvaganda

Česká, kvalitní, ašvaganda ve formě tablet od rodinné BIO firmy Salvia Paradise.

Orientační cena: 350 Kč
Forma: tablety
2. místo

NATU - BIO Ashwagandha

Kvalitní ašvaganda ve formě prášku, který lze smíchat s vodou, nebo oblíbeným nápojem.
Orientační cena: 250 Kč
Forma: prášek
3. místo

Indigo Herbs Ashwagandha

Výborná ašvaganda ve formě tinktury. Párkrát denně několik kapek pro pořádný výsledek.
Orientační cena: 400 Kč
Forma: tinktura

Šest nejlepších doplňků ašvagandy

Co je to Ashwagandha?

Ashwagandhu můžete znát také jako indický ženšen či witánii snodárnou nebo zimní třešeň. Jedná se o keř, který dorůstá až do výšky dvou metrů. Z celé této rostliny se využívá převážně jen kořen, který je typický svým aromatem, připomínající koně. Říká se díky tomu také, že má “koňskou sílu”.

Tato rostlina se vyskytuje na teplých, dobře osvětlených místech, na okrajích křovin a podél cest. Můžete ji nalézt v subtropech i tropech Evropy, Asie a Afriky. Její oficiální původ jde v dnešní době bohužel jen stěží přesně určit.

A jak indický ženšen vypadá? Je to stálezelená dřevnatějící bylina nebo keř a dorůstá do výšky 50-200 cm. Název této bylinky pochází ze Sanskritu a je kombinací slov “kůň” a “vůně”. Proto taky zmíněná “koňská síla”.

Nutriční hodnoty Ashwagandhy na 100 g kořene jsou:
Bílkoviny = 3,9 g
Tuky = 0,3 g
Sacharidy = 49,9 g
Vláknina = 32,3 g
Energie = 245 kcal
Železo = 3,3 mg
Vápník = 23 mg
Karoteny = 75,7 ug
Vitamín C = 3,7 mg

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Účinky Ashwagandhy

Účinků a benefitů, které jsou této bylince přisuzovány je hodně. Ashwagandha poskytuje neuroprotektivní účinky, potlačuje úzkost, má kardioprotektivní a protinádorové účinky, zlepšuje fyzickou kondici a posiluje imunitu.

Jak bylo již zmíněno výše, konzumuje se většinou kořen, který se rozdrtí a 3-5 g se přidá do vody nebo oblíbeného nápoje.

Nápoj by měl pročistit, posílit a osvěžit. Kořen je na první lok sladký, ale po chvíli ztrpkne. Není problém tento nápoj dochutit cukrem nebo medem. První účinky by se měly objevit cca po měsíci pravidelného užívání. 

 • Neuropektivní účinky
 • Zlepšuje náladu
 • Reguluje cholesterol
 • Redukuje hmotnost
 • Zlepšuje fyzický výkon
 • Podporuje funkci štítné žlázy
 • Posiluje činnost nadledvinek
 • Zlepšuje paměť
 • Pomáhá s nespavostí

Tato bylina dokáže bojovat proti úzkosti, stresu i depresi. Je vědecky dokázáno, že kořen rostliny umí vykazovat antidepresivní účinky srovnatelné s lékem imipraminem, a proto se může používat jako stabilizátor nálady při depresi.

Tím, že je Ashwagandha vysoce protistresová a má protiúzkostné účinky, snižuje tvorbu stresového hormonu kortizolu. Díky tomu dochází k navození klidového stavu mysli a vyšší produkci endorfinů, hormonů štěstí.

Díky vědecké studii bylo zjištěno, že Ashwagandha zlepšuje profil lipoproteinů. To znamená, že umí korigovat hladinu HDL a LDL cholesterolu tak, aby to byla pro tělo fyziologické a bezpečné.

Díky tomu, že je tato bylina adaptogen, tak brání přibírání ze stresu. Zlepšuje schopnost organismu odolávat stresu, díky čemuž se optimalizují metabolické funkce a zvyšuje se účinnost látkové výměny.

Studie nám ukazují, že indický ženšen dokáže zvýšit vytrvalost v průběhu fyzické zátěže tím že zostří funkci mozku a sníží bolest těla. Díky tomu, že má uklidňující účinky na mozek, zlepšuje koncentraci, motivaci a vytrvalost.

Bylo prokázáno, že tato rostlina může být velmi prospěšná při normalizaci hladin štítné žlázy s hypotyreózou.

Ashwaganda může být velmi užitečná při podpoře funkce nadledvinek. A co nadledvinky vlastně jsou? Jedná se o žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou odpovědné za uvolňování hormonů a to konkrétně kortizolu a adrenalinu.

Když jsou nadledvinky přetížené, může to vést ke stavu, který se nazývá “adrenální únava”. A tato únava narušuje i další hormony v lidském organismu včetně progesteronu nebo DHEA hormonu.

Nedávné výzkumy ukázaly, že Ashwagandha chrání mozek před degenerací buněk, což může vést k neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Jedním z hlavních důvodů, proč je kořen ašvagandy tak účinný při léčbě mozku, je to, že obsahuje silné antioxidanty, které ničí volné radikály způsobující stárnutí a únavu mozkové činnosti.

Benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je známá tisíce let a díky Ajurvédské medicíně se dostala do povědomí napříč celým světem. A co je vlastně Ajurvéda? Jedná se o celostní léčebný systém, který se vyvinul mezi mudrci dávné Indie přibližně před 6000 lety. Má několik aspektů, kterými se odlišuje od jiných přístupů k péči o zdraví. Název se skládá ze slov āyus – „život“ a veda – „znalost“ a překládá se jako „věda o životě“.

Ve starých indických spisech se o této bylině píše jako o omlazujícím prostředku a regeneračním toniku. Možnosti jejího užívání jsou opravdu všestranné a dokáže působit na mnoha polích.

Kromě Ajurvédy ji velmi dobře znali dávní obyvatelé Afriky, Ameriky i Číny. Při konzumaci se doporučuje střídmost – bohatě stačí dva šálky denně. 

Co patří mezi její benefity?
 1. Je známá přes 2500 let
 2. Ajurvédská medicína ji rozšířila do celého světa
 3. Zklidňuje mysl
 4. Prohlubuje spánek
 5. Bojuje s neplodností u mužů
 6. Posiluje imunitu
 7. Podporuje nabírání svalové hmoty
 8. Usnadňuje průběh nástupu menopauzy
 9. Zpevňuje a vyživuje pleť i vlasy

Proč a jak se ashwagandha užívá?

Jak bylo již řečeno, z této rostliny se používá hlavně kořen, ale můžete sehnat i extrakty z listů. Výtažky můžete najít ve formě tobolek nebo prášku. Kořen se používá převážně jako čaj.

Před konzumací se raději ujistěte, že je produkt standardizován pro lidskou spotřebu. Obsah withanolidu by se měl pohybovat od 1 procenta do 10 procent. Čím vyšší je obsah withanolidu, tím silnější jsou účinky doplňku.

Jak dlouho trvá, než ashwagandha začne fungovat? V průměru se jedná o cca dva týdny. Dejte bylince čas se projevit.

Vedlejší účinky

Nejsou prokázané žádné vedlejší účinky, které by mohly uživatele této bylinky ohrozit. Vše je velmi individuální a samozřejmě se může stát, že vám indický ženšen zkrátka nesedne. Pokud se nebudete cítit dobře, určitě bude lepší poradit se se svým lékařem o vhodnosti jejího užívání.

Uživatelé zaznamenali pouze mírné vedlejší účinky, jako je například ospalost, která se často vyskytuje při prvním užívání této rostliny.

Kontraindikace

Ačkoliv nebyly prokázané žádné vedlejší účinky, tak děti, těhotné a kojící ženy, by měly bylinu užívat pouze po poradě s lékařem.

1. místo

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientační cena: 350 Kč

Česká rodinná firma Salvia Paradise dováží a pečlivě zpracovává ty nejkvalitnější byliny a blahodárné rostliny. Velký benefit je, že je získává přímo od pěstitelů, často z ekologické produkce či z volných sběrů v jejich domovinách. Všechny rostliny prochází několika stupňovou kontrolou a ve vlastní výrobně z nich pečlivě tvoří blahodárné tinktury, čisté směsi a další úžasné doplňky stravy.

Ašvadanga je ve formě tabletek a pořídit jí můžete od cca 350 Korun. doporučené dávkování je 3 kapsle 2× denně a nejlépe 20 minut před jídlem.

2. místo

NATU - Ashwagandha BIO

Orientační cena: 250 Kč

Natu je český výrobce, který cílí na propojování lidí s přírodou skrze poskytování těch nejkvalitnějších přírodních produktů. Dbají nejen na vysokou kvalitu svých produktů, ale i na jejich vliv na životní prostředí. Jejich sortiment zahrnuje široké spektrum zdravé výživy.

Ashwagandha od Natu je k dostání ve formě 200g prášku a cena se pohybuje okolo 240 Korun. Bylinka je v organické BIO a RAW kvalitě. Zpracovává se šetrným způsobem a neobsahuje geneticky modifikované složky.

Měla by se užívat 1 čajová lžička (2 g) denně. Ideální je prášek rozmíchat v oblíbeném nápoji, ovesné kaši nebo například jogurtu.

3. místo

Indigo Herbs Ashwagandha tinktura

Orientační cena: 400 Kč

Tato britská značka je tu s námi od roku 2004 jako rodinná firma zabývající se 100% přírodními produkty a bylinkami. Nyní prodává Indigo Herbs přes 500 různých produktů té nejvyšší kvality a 100% čistoty.

Spolupracuje jen s dodavateli, kteří mají skutečnou úctu k přírodě a to jak z Evropy, tak Indie, Jižní Ameriky, nebo Afriky. Produkty jsou zpracovávány pouze u zpracovatelů s dobrou sociální politikou a není tak zneužívána například dětská práce.

Tato tinktura se užívá 2x – 3x denně v množství 2 – 3 ml, nebo dle doporučení lékaře. Můžete ji zakoupit od cca 400 Korun.

4. místo

Swanson Ashwagandha Ultimate

Orientační cena: 250 Kč

Swanson je jednou z největších společností s doplňky stravy na světě. Jeho hlavním předpokladem je nejvyšší kvalita nabízených produktů za nejnižší možnou cenu. Společnost je na trhu téměř 50 let a jejím zakladatelem je Leland Swanson.

Nabízené výrobky jsou zárukou nejvyšší kvality produktu, ekologického výrobního procesu, nejlepších ingrediencí a kontrolovaného původu použitých komponentů. Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice).

V tomto balení, za cenu cca 260 Korun, naleznete 60 kapslí, které by se měly užívat maximálně dvakrát za den s větším množství tekutin.

5. místo

Life Extension Ashwagandha Extract

Orientační cena: 350 Kč

Americká značka Life Extension Foundation je společnost, která prodává doplňky stravy a vitamíny. Jejím deklarovaným cílem je prodloužit životnost zdravého člověka objevením metod kontroly stárnutí a vymýcení nemocí. Sídlí ve Fort Lauderdale na Floridě.

Tuto Ashwagandhu ve formě kapslí můžete zakoupit za cca 360 Korun a v jednom balení je 60 tobolek.

6. místo

NOW Ashwagandha

Orientační cena: 350 Kč

Tato americká značka nabízí 90 rostlinných kapslí za cca 350 Korun a doporučené dávkování je 1 tobolka 2 až 3 krát denně. Nezapomeňte vždy užívat s dostatečným množstvím vody a nejlépe půl hodiny před jídlem.

Závěrem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Kam dál?

Rate this post