Ashwagandha – recenze, účinky a která je nejlepší?

Shrnutí: Ashwagandha má spousty zdravotních benefitů. Například zlepšuje náladu,[4] paměť,[13] potlačuje úzkost,[3][4] reguluje cholesterol,[8] pomáhá s nespavostí[3] a mnoho dalšího. Kterou si ale koupit? Já jsem pro vás srovnala 10 produktů a ty nejlepší jsou:

 • Srovnání vyhrála Ashwagandha v BIO kvalitě od Blendea za 300 Kč, která má i certifikaci kvality.
 • Na 2. místě se umístila BIO Ashwagandha za 400 kč od oblíbené české rodinné firmy Salvia paradise.
 • A třetí je Ashwagandha od oblíbené značky Advance Nutraceutics.

A co se v článku dozvíte dál?

Můžete si přečíst o dalších produktech, které jsem srovnávala, a samozřejmě se dozvíte, co je to ashwagandha, jaké má účinky, benefity a kde ji koupit. Zajímá vás více? Čtěte dál.

TOP  1. místo

Blendea Ashwagandha BIO Organic

Orientační cena: 300 Kč
Proč 1. místo
Protože kapsle Blendea obsahují 100% certifikovanou BIO ashwagandhu, která má příznivé účinky v oblasti hormonální rovnováhy, relaxace mysli a kardiovaskulárního systému.
2. místo

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientační cena: 400 Kč
Proč 2. místo
Jde totiž o kvalitní produkt, od České rodinné firmy Salvia Paradise, která si dává záležet na kvalitě. Ashwagandha pomáhá s usínáním, relaxací a navíc je to antioxidant, což znamená že chrání buňky před stresem.
3. místo

ADVANCE
Ashwagandha

Orientační cena: 440 Kč
Proč 3. místo
Protože jde o skvělý produkt, který obsahuje silný extrakt z kořene ashwagandhy s vysokým obsahem withanolidů. Působí jako adaptogen, podporuje odolnost organismu proti stresu.

Jedenáct nejlepších doplňků stravy s ašvagandou

 1. Blendea Ashwagandha BIO Organic 300 Kč (90 kapslí)
 2. Salvia Paradise Ašvaganda BIO 400 Kč (120 kapslí)
 3. Ashwagandha ADVANCE 440 Kč (90 kapslí)
 4. NaturalProtein Ashwagandha 450 Kč (60 kapslí)
 5. Venira ashwagandha 250 Kč (60 kapslí)
 6. Living nutrition organic fermented Ashwagandha 900 Kč (60 kapslí)
 7. Viridian Ashwagandha Extract Organic 550 Kč (60 kapslí)
 8. Swanson Ashwagandha Ultimate 240 Kč (60 kapslí)
 9. Life Extension Ashwagandha Extract 270 Kč (60 kapslí)
 10. Superionherbs Ashwagandha 800 Kč (90 kapslí)
 11. NATU Ashwagandha BIO 200 Kč (200 g)

Co je to Ashwagandha?

Ashwagandhu můžete znát také jako indický ženšen či witánii snodárnou nebo zimní třešeň. Jedná se o keř, který dorůstá až do výšky dvou metrů.[1] Z celé této rostliny se využívá převážně jen kořen, který je typický svým aromatem, připomínající koně. Říká se díky tomu také, že má „koňskou sílu“.

Tato rostlina se vyskytuje na teplých, dobře osvětlených místech, na okrajích křovin a podél cest. Můžete ji nalézt v subtropech i tropech Evropy, Asie a Afriky. Její oficiální původ jde v dnešní době bohužel jen stěží přesně určit.

A jak indický ženšen vypadá? Je to stálezelená dřevnatějící bylina nebo keř a dorůstá do výšky 50-200 cm. Název této bylinky pochází ze Sanskritu a je kombinací slov “kůň” a “vůně”. Proto taky zmíněná “koňská síla”.

Nutriční hodnoty Ashwagandhy na 100 g kořene jsou:

Bílkoviny = 3,9 g
Tuky = 0,3 g
Sacharidy = 49,9 g
Vláknina = 32,3 g
Energie = 245 kcal
Železo = 3,3 mg
Vápník = 23 mg
Karoteny = 75,7 ug
Vitamín C = 3,7 mg

Účinky Ashwagandhy

Účinků a benefitů, které jsou této bylince přisuzovány je hodně. Ashwagandha poskytuje neuroprotektivní účinky,[2] potlačuje úzkost,[3][4]  má kardioprotektivní a protinádorové účinky,[5] zlepšuje fyzickou kondici[6] a posiluje imunitu.[7]

Jak jsem již zmínila výše, konzumuje se většinou kořen, který se rozdrtí a 3-5 g se přidá do vody nebo oblíbeného nápoje.

Nápoj by měl pročistit, posílit a osvěžit. Kořen je na první lok sladký, ale po chvíli ztrpkne. Není problém tento nápoj dochutit cukrem nebo medem. První účinky by se měly objevit cca po měsíci pravidelného užívání. 

 • Neuropektivní účinky[2]
 • Zlepšuje náladu[4] 
 • Reguluje cholesterol[8] 
 • Redukuje hmotnost[9] 
 • Zlepšuje fyzický výkon[6]
 • Podporuje funkci štítné žlázy[10][11]  
 • Posiluje činnost nadledvinek[12] 
 • Zlepšuje paměť[13] 
 • Pomáhá s nespavostí[3]

Tato bylina dokáže bojovat proti úzkosti, stresu i depresi.[3][4] Je vědecky dokázáno, že kořen rostliny umí vykazovat antidepresivní účinky srovnatelné s lékem imipraminem, a proto se může používat jako stabilizátor nálady při depresi.[2]

Tím, že je Ashwagandha vysoce protistresová a má protiúzkostné účinky, snižuje tvorbu stresového hormonu kortizolu. Díky tomu dochází k navození klidového stavu mysli a vyšší produkci endorfinů, hormonů štěstí.[4] 

Díky vědecké studii bylo zjištěno, že Ashwagandha zlepšuje profil lipoproteinů. To znamená, že umí korigovat hladinu HDL a LDL cholesterolu tak, aby to byla pro tělo fyziologické a bezpečné.[8] 

Díky tomu, že je tato bylina adaptogen, tak brání přibírání ze stresu.[9][2]  Zlepšuje schopnost organismu odolávat stresu, díky čemuž se optimalizují metabolické funkce a zvyšuje se účinnost látkové výměny.

Studie nám ukazují, že indický ženšen dokáže zvýšit vytrvalost v průběhu fyzické zátěže tím že zostří funkci mozku a sníží bolest těla.[6] Díky tomu, že má uklidňující účinky na mozek,[2][4] zlepšuje koncentraci, motivaci a vytrvalost.

Bylo prokázáno, že tato rostlina může být velmi prospěšná při normalizaci hladin štítné žlázy s hypotyreózou.[10][11]

Ashwaganda může být velmi užitečná při podpoře funkce nadledvinek.[12]  A co nadledvinky vlastně jsou? Jedná se o žlázy s vnitřní sekrecí, které jsou odpovědné za uvolňování hormonů a to konkrétně kortizolu a adrenalinu.

Když jsou nadledvinky přetížené, může to vést ke stavu, který se nazývá “adrenální únava”. A tato únava narušuje i další hormony v lidském organismu včetně progesteronu nebo DHEA hormonu.

Nedávné výzkumy ukázaly, že Ashwagandha chrání mozek před degenerací buněk, což může vést k neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova[14]  a Parkinsonova choroba.[15] 

Jedním z hlavních důvodů, proč je kořen ašvagandy tak účinný při léčbě mozku, je to, že obsahuje silné antioxidanty, které ničí volné radikály způsobující stárnutí a únavu mozkové činnosti.

Benefity Ashwagandhy

Ashwagandha je známá tisíce let a díky Ajurvédské medicíně se dostala do povědomí napříč celým světem. A co je vlastně Ajurvéda? Jedná se o celostní léčebný systém, který se vyvinul mezi mudrci dávné Indie přibližně před 6000 lety. Má několik aspektů, kterými se odlišuje od jiných přístupů k péči o zdraví. Název se skládá ze slov āyus – „život“ a veda – „znalost“ a překládá se jako „věda o životě“.

Ve starých indických spisech se o této bylině píše jako o omlazujícím prostředku a regeneračním toniku. Možnosti jejího užívání jsou opravdu všestranné a dokáže působit na mnoha polích.

Kromě Ajurvédy ji velmi dobře znali dávní obyvatelé Afriky, Ameriky i Číny. Při konzumaci se doporučuje střídmost – bohatě stačí dva šálky denně. 

Co patří mezi její benefity?
 1. Je známá přes 2500 let
 2. Ajurvédská medicína ji rozšířila do celého světa
 3. Zklidňuje mysl
 4. Prohlubuje spánek
 5. Bojuje s neplodností u mužů
 6. Posiluje imunitu
 7. Podporuje nabírání svalové hmoty
 8. Usnadňuje průběh nástupu menopauzy
 9. Zpevňuje a vyživuje pleť i vlasy

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Proč a jak se ashwagandha užívá?

Jak bylo již řečeno, z této rostliny se používá hlavně kořen, ale můžete sehnat i extrakty z listů. Výtažky můžete najít ve formě tobolek nebo prášku. Kořen se používá převážně jako čaj.

Před konzumací se raději ujistěte, že je produkt standardizován pro lidskou spotřebu. Obsah withanolidu by se měl pohybovat od 1 procenta do 10 procent. Čím vyšší je obsah withanolidu, tím silnější jsou účinky doplňku.

Jak dlouho trvá, než ashwagandha začne fungovat? V průměru se jedná o cca dva týdny. Dejte bylince čas se projevit.

Vedlejší účinky

Nejsou prokázané žádné vedlejší účinky, které by mohly uživatele této bylinky ohrozit. Vše je velmi individuální a samozřejmě se může stát, že vám indický ženšen zkrátka nesedne. Pokud se nebudete cítit dobře, určitě bude lepší poradit se se svým lékařem o vhodnosti jejího užívání.

Uživatelé zaznamenali pouze mírné vedlejší účinky, jako je například ospalost, která se často vyskytuje při prvním užívání této rostliny.

Kontraindikace

Ačkoliv nebyly prokázané žádné vedlejší účinky, tak děti, těhotné a kojící ženy, by měly bylinu užívat pouze po poradě s lékařem.

1. místo

Blendea Ashwagandha BIO Organic

Orientační cena: 300 Kč

90 kapslí vysoce kvalitní a certifikované Ashwagandhy značky Blednea

Proč je BIO Ashwagandha od Blendey na 1. místě?

Vitánii snodárnou neboli ashwagandhu od Blendey jsem vybrala hlavně proto, že je opravdu kvalitní. A taky za rozumnou cenu. Produkt je v BIO kvalitě a má dokonce 3 certifikáty.

Blednea je mi obecně dost sympatická, protože mají veškeré produkty přírodní, kvalitní, bez zbytečných přídavků a zaměřené na zdraví.

Uživatelské recenze

Jak jsem říkala, obchod Blendea je prostě super. A dokazují to i recenze, které jsou velice pozitivní. Můžete se přesvědčit třeba na heurece. Lidé si nejvíce chválí rychlost dodání, ceny, kvalitu a funkčnost produktů. Blendea je nejznámější asi svými supergreens, na kterých začínali a které jsou v recenzích velice vyzdvihovány (třeba zde). Krom toho recenze často zmiňují oblíbenost a chuť Blendea superkávy.

Dále o produktu

100% bio kvalitu ashwagandhy značky Blendea dokládá i certifikát. A protože je tato rostlina původem z Indie ceněná pro velké množství blahodárných účinků, její užívání vám může pomoci v těchto oblastech:

 • Ashwagandha zklidňuje mysl, takže vám pomůže s bojem proti stresu, s regenerací a také s klidnějším a hlubším spánkem.
 • Vitánie snodárná působí také na hormonální systém žen i mužů – u žen napomáhá k hormonální rovnováze a mužů zajišťuje kvalitnější spermie.
 • Ashwagandha je také známým oxidantem, takže může pomoci s lepším, mladistvěji vyhlížejícím vzhledem pokožky.
 • A ani váš kardiovaskulární systém nezůstane neopečován, když budete užívat tento produkt. Ashwagandha totiž podporuje jeho normální fungování.

Co se týče kvality produkt, jak už jsem už říkala, výše, je 100% organický. Kapsle jsou navíc zcela rostlinné, tedy vhodné i pro vegany. A naobsahují sóju ani lepek, takže budou vyhovovat většině alergiků.

1 kapsle obsahuje 500 mg ashwagandhy a doporučené dávkování na jeden den je tři až šest kapslí, které se mají brát vždy po skončení jídla a zapít dostatečným množstvím vody.

Balení s 90 kapslemi stojí cca 300 korun, ale při koupi dvou balení za cca 580 korun.

2. místo

Salvia Paradise Ašvaganda BIO

Orientační cena: 400 Kč

120 kapslí účinné Ašvagandy v BIO kvalitě od oblíbené české firmy Salvia Paradise a to za rozumnou cenu.

Proč je Salvia Paradise Ashwagandha na 2. místě?

Na druhé místo jsem vybrala Ašvagandu od Salvia Paradise a to proto, že je to skvělý BIO produkt od České rodinné firmy, která si dává záležet na kvalitě. Ashwagandha pomáhá usínání, relaxaci a navíc je to antioxidant, což znamená že chrání buňky před stresem.

Plusový bodík je přívětivá cena – za 350 korun dostanete 120 kapslí, přičemž se dávkují 3 kapsle 2x denně.

Uživatelské recenze

Salvia Paradise je opravdu důvěryhodná, kvalitní a oblíbená česká firma, která vyrábí různé přírodní doplňky stravy. Kvalita jde vidět i na recenzích, které jsou opravdu pozitivní. Třeba na heurece je přes 2500 recenzí a 100% spokojenost. Přímo o produktu Ašvagandy si můžeme přečíst třeba na zboží.cz, kde lidé vyzdvihují účinnost a spokojenost s produktem. Jednu negativní recenzi s vámi ale musím zasdílet, protože mě i malinko pobavila – recenzentka napsala, že si u firmy koupila semínka stévie a vyrostl jí místo toho celer (zde).

Dále o produktu

Česká rodinná firma Salvia Paradise dováží a pečlivě zpracovává ty nejkvalitnější byliny a blahodárné rostliny. Velký benefit je, že je získává přímo od pěstitelů, často z ekologické produkce či z volných sběrů v jejich domovinách. Všechny rostliny prochází několika stupňovou kontrolou a ve vlastní výrobně z nich pečlivě tvoří blahodárné tinktury, čisté směsi a další úžasné doplňky stravy.

Ašvadanga je ve formě tabletek a pořídit jí můžete od cca 400 korun. doporučené dávkování je 3 kapsle 2× denně a nejlépe 20 minut před jídlem.

3. místo

Ashwagandha ADVANCE

Orientační cena: 440 Kč

90 kapslí účinného, přírodního a čistého produktu s Ashwagandhou.

Proč je Ashwagandha od ADVANCE na 3. místě?

Na třetí místo jsem vybrala Ashwagandhu značky ADVANCE, protože jde o skvělý produkt, který obsahuje silný extrakt z kořene ashwagandhy s vysokým obsahem withanolidů. Působí jako adaptogen, podporuje odolnost organismu proti stresu.

Navíc, v balení za necelých 450 Kč dostanete 90 kapslí a dávkuje se 1 – 2 kapsle denně, takže vám produkt vydrží až 3 měsíce.

Uživatelské recenze

Recenze na značku Advance jsou pozitivní. Lidé si u produktů často chválí přírodní složení, účinnost a také cenu. Jde to vidět třeba na recenzích na heurece. Jeden recenzent na zboží.cz si však stěžoval na lehkou nevolnost po použití produktu.

Dále o produktu

Doplněk stravy od značky Advance nutraceutics obsahuje koncentrovaný výtažek z kořene ashwagandhy (= 10:1), který vyniká vysokým množstvím withanolidů. Withanolidy jsou skupinou alkaloidů, u kterých byly prokázány adaptogenní i protizánětlivé účinky.

Užívání látek obsažených v tomto produktu pomáhá zvyšovat odolnost organismu vůči stresu, podporuje vitalitu a energii. Ashwagandha je také ceněné pro svůj blahodárný vliv na psychické zdraví – reguluje dosah stresu na jedince a také zlepšuje spánek. Působí jako antioxidant a pokud se také špatně soustředíte nebo cítíte vyčerpání, i s tím vám může ashwagandha neboli Withania somnifera pomoci.

Doporučené dávkování je jedna kapsle jednou až dvakrát za den, přičemž je důležité ji zapít dostatečným množstvím vody.

Balení s 90 kapslemi, které jsou bez lepku, laktózy a mléčné bílkoviny, stojí okolo 440 korun.

4. místo

NaturalProtein Ashwagandha

Orientační cena: 450 Kč

Proč jsem vybrala Ashwagandhu od NaturalProtein?

Jelikož jde o výjimečně kvalitní, stoprocentně přírodní kapsle s ashwagandhou, která obsahuje silný extrakt s 10% withanolidů pro maximálně efektivní účinek. Kapsle jsou navíc praktickým řešením, jak získat všechny výhody této tradiční ajurvédské byliny, aniž byste museli překonávat její nepříliš příjemnou chuť.

A o jaké výhody jde? Ashwagandha je známá pro své pozitivní účinky na spánek, redukci stresu, paměť, koncentraci a imunitní systém. Díky silným antioxidačním vlastnostem a schopnosti zvyšovat fyzickou vytrvalost je ideální volbou pro každodenní podporu duševního a fyzického zdraví.

Více informací

Tenhle doplněk stravy se doporučuje užívat v množství 1 až 2 kapsle denně podle toho, jaká je vaše momentální psychická pohoda. Můžou se brát ráno, v průběhu dne i večer nebo před spaním, takže záleží jen na vás, kdy vám jejich užívání nejvíce vyhovuje – pouze děti, těhotné a  kojící ženy by je užívat neměly vůbec.

Balení se 60 kapslemi stojí okolo 450 korun.

5. místo

Venira ashwagandha

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě oslovila ashwagandha od značky Venira?

Na téhle ashwagandhě od české značky Venira mě stejně jako v předchozím případě zaujal extra silný obsah extraktu z ashwagandhy na 1 kapsli, který činí 500 mg, z čehož dokonce 25 mg tvoří blahodárné withanolidy. I tahle ashwagandha je skvělá pro schopnost snižovat stres a úzkost, podporovat duševní zdraví, a zlepšovat kvalitu spánku. Je vhodná pro muže i ženy, kteří chtějí podpořit energii, sportovní výdrž a celkovou odolnost organismu. Ashwagandha od Veniry současně přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, má omlazující účinky a při pravidelném užívání může pozitivně ovlivnit i reprodukční systém a přispět k udržení normálního menstruačního cyklu.

Dále o produktu

Balení se 60 kapslemi (které neobsahují žádný přidaný cukr, lepek ani laktózu) vás přijde na zhruba 250 korun, což mi přijde jako velmi příjemná cena i proto, že toto množství vám vystačí na cca dva měsíce, jelikož doporučené dávkování je jedna kapsle denně.

6. místo

Living nutrition organic fermented Ashwagandha

Orientační cena: 900 Kč

Proč jsem vybrala Living nutrition Ashwagandhu?

Tento přípravek od značky Living nutrition tvoří speciálně fermentovaná ashwagandha, což ještě zesilují její adaptogenní vlastnosti, díky čemuž se jedná o prémiový doplněk stravy. Každá kapsle obsahuje organickou ashwagandhu zpracovanou za pomocí delší dobu trvající kefírovo-kombuchové fermentace a následně vysušenou mrazem, aby byly zachovány všechny jedinečné živiny. Takto zpracovaná ashwagandha se „balí“ do organické fermentované tapiokové kapsle, takže je skutečně 100% čistá a organická.

Doporučuje se užívat 1 kapsle 2× za den s jídlem, ale nejezte je s příliš horkými pokrmy či nápoji, které by mohly snížit účinek přípravku. Kapsle lze i „otevřít“ a samotný prášek přidat do nápojů, smoothies či jídla.

Balení se 60 kapslemi pořídíte za necelých 900 korun.

7. místo

Viridian Ashwagandha Extract Organic

Orientační cena: 550 Kč

Proč jsem vybrala Ashwagandhu od Viridian?

Tato Ashwagandha od britské značky Viridian Nutrition patří do Kosher kategorie produktů, protože je 100% přírodní, nenajdete v ní žádné konzervanty, GMO, umělá barviva ani další přidané látky. Navíc neobsahuje žádné živočišné složky, takže se hodí i pro vegany.

Rostlinné kapsle jsou naplněny čistým práškem, takže si můžete být jisti, že neobsahuje žádná plnidla a pojiva, jako obyčejné „tvrdé“ tabletky. 

Indický ženšen je silný antioxidant, který podporuje jak fyzickou, tak psychickou pohodu, výdrž, vitalitu, energii, ale i kvalitní spánek. Kromě toho je přípravek obohacen ještě o výtažek ze ženšenu sibiřského pro zesílení účinků.

Doporučuje se dávkovat 1 kapsli jednou až dvakrát za den během jídla.

60 kapslí vás vyjde na cca 550 korun.

8. místo

Swanson Ashwagandha Ultimate

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala Ashwagandhu značky Swanson?

Swanson je jednou z největších společností s doplňky stravy na světě. Jeho hlavním předpokladem je nejvyšší kvalita nabízených produktů za nejnižší možnou cenu. Společnost je na trhu téměř 50 let a jejím zakladatelem je Leland Swanson.

Nabízené výrobky jsou zárukou nejvyšší kvality produktu, ekologického výrobního procesu, nejlepších ingrediencí a kontrolovaného původu použitých komponentů. Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice).

V tomto balení, za cenu cca 240 korun, naleznete 60 kapslí, které by se měly užívat maximálně dvakrát za den s větším množství tekutin.

9. místo

Life Extension Ashwagandha Extract

Orientační cena: 270 Kč

Proč jsem vybrala Ashwagandhu od Life Extension?

Americká značka Life Extension Foundation je společnost, která prodává doplňky stravy a vitamíny. Jejím deklarovaným cílem je prodloužit životnost zdravého člověka objevením metod kontroly stárnutí a vymýcení nemocí. Sídlí ve Fort Lauderdale na Floridě.

Tuto Ashwagandhu ve formě kapslí můžete zakoupit za cca 270 korun a v jednom balení je 60 tobolek.

10. místo

Superionherbs Ashwagandha

Orientační cena: 800 Kč

Proč jsem vybrala Ashwagandhu Superionherbs?

Tato Ashwagandha od značky Superionherbs obsahuje nejvíce účinných látek na světě, konkrétně přes 5 % withanolidů. Je toho dosaženo patentovaným výrobním postupem, který zesiluje účinnost kvalitního výtažku z indického ženšenu. Jedna rostlinná kapsle obsahuje 500 mg extraktu z kořene Withanie somnifery a doporučuje se užívat jednu ráno a druhou večer, vždy po jídle a s dostatečným množstvím vody.

Produkt je vyráběn velice šetrně bez jakýchkoliv chemikálií, alkoholu a svědčí o tom několik certifikátů, například Kosher, 100% USDA Organic, HACCP a celá řada dalších.

Ashwagandha je tradiční indické toniku a zdraví prospěšná látka, která navozuje harmonii v celém organismu a je už po staletí využívaná v ajurvédě.

Tento přípravek obsahující 90 kapslí stojí necelých 800 korun.

11. místo

NATU Ashwagandha BIO

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem vybrala NATU BIO Ashwagandhu?

Natu je český výrobce, který cílí na propojování lidí s přírodou skrze poskytování těch nejkvalitnějších přírodních produktů. Dbají nejen na vysokou kvalitu svých produktů, ale i na jejich vliv na životní prostředí. Jejich sortiment zahrnuje široké spektrum zdravé výživy.

Ashwagandha od Natu je k dostání ve formě 200g prášku a cena se pohybuje okolo 200 korun. Bylinka je v organické BIO a RAW kvalitě. Zpracovává se šetrným způsobem a neobsahuje geneticky modifikované složky.

Měla by se užívat 1 čajová lžička (2 g) denně. Ideální je prášek rozmíchat v oblíbeném nápoji, ovesné kaši nebo například jogurtu.

Závěrem

Jestli vás trápí stres a úzkost, zaměřte se na zlepšení kvality vašeho života. Dbejte na dostatek spánku a adekvátního pohybu, zajděte do přírody, kde zklidníte vaši mysl, užívejte si příjemné chvíle s blízkými a nezapomeňte si stanovit hranice, abyste ochránili vaše duševní i fyzické zdraví.

Jako podpůrný prostředek vyzkoušejte ashwagandhu, prastarou rostlinu, která působí blahodárně v mnoha směrech.Pořídit si můžete například Ashwagandhu v BIO kvalitě od Blendea za 300 Kč, která má i certifikaci kvality, BIO Ashwagandhu za 400 kč od oblíbené, české rodinné firmy Salvia Paradise, nebo Ashwagandhu značky Advance Nutraceutics.

A pokud si chcete být jistí, zda je pro vás ashwagandha to pravé, neváhejte se poradit s lékařem.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Withanie snodárná

[16] Bakalářská práce (CZ): Přírodní stimulanty ve sportovní výživě 

[17] Healthline (ENG): 9 Proven Health Benefits of Ashwagandha

[18] PubMed Central (ENG): Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) on Stress and the Stress- Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia

[19] PubMed Central (ENG): Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions

4.5/5 (Počet hlasů: 18)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »