14 tipů na nejlepší moringu – zkušenosti a recenze

Co je moringa olejodárná? Jaké má moringa účinky? Výběr nejlepších produktů s moringa práškem, moringa tabletami nebo moringa čaj. Diskuze.

TOP  1. místo

Living Buddha®

Orientační cena: 1300 Kč

100% přírodní doplněk stravy, s obsahem moringy a antioxidačního enzymu SOD, ochraňuje organizmus před negativními důsledky oxidačního stresu. Může se aplikovat i jako pleťová maska.

2. místo

Moringa Magnesium

Orientační cena: 1400 Kč

Čistý prášek ze sušených listů moringy ve veganských kapslích, obohacený o Magnesium Bisglycinát a Vitamin B6, je ideálním doplňkem pro osoby vystavené zvýšené stresové a fyzické zátěži.

3. místo

Moringa Advance

Orientační cena: 350 Kč

Kapsle od Advance nutraceutics obsahují vysoce koncentrovaný extrakt 10:1 z listů moringy olejodárné, nutričně hodnotné supepotraviny, která je vhodným doplňkem zdravého jídelníčku.

Čtrnáct nejlepších produktů s moringou

Co je to moringa?

Moringa je superpotravina bohatá na vitamíny, minerály a proteiny. Vedle již dobře známých zelených potravin, jako je matcha, maca, spirulina nebo zelený čaj, jež jsme si každý z nás už alespoň jednou přimíchali do smoothie nebo do snídaňové kaše, může být moringa pro leckoho novinkou. Že název evokuje spíše divoký taneček s rumba koulemi? Nenechte se odradit. Moringa je strom původně rostoucí v Indii, Pákistánu a Nepálu, jehož lusky, semínka, listy a kořeny mohou posloužit jako kvalitní doplněk stravy, který vám může pomoci s nejrůznějšími neduhy. Pojďme se podívat na jeho účinky a na žebříček těch nejlepších produktů, které jsme za vás vyzkoušeli.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má účinky a benefity?

S pojmem superpotravina už jste se v minulosti určitě setkali. Superpotravinami bývají nazývány potraviny, které jsou bohaté na protein, jsou přirozeně bezlepkové, překypují antioxidanty, obsahují zdravé tuky nebo fytonutrienty. O čem se ale v souvislosti se superpotravinami hovoří méně, ale možná právě to je dělá výjimečnými, jsou jejich mimořádné schopnosti. Například krmit z jednoho stromu padesát let čtyřčlennou rodinu. Nebo filtrovat znečištěnou vodu, aby byla pitná. Anebo vyrůst velmi rychle ve velmi náročných klimatických podmínkách. A možná že právě odsud pochází rčení, že má někdo tuhý kořínek.

Moringa je po dlouhá léta nenahraditelnou obživou pro obyvatele z rozvojových zemí. Moringu často nazývají jako „strom zázraku“ nebo také jako „strom života“ a to proto, že je to pravděpodobně nejvýživnější zdroj potravy rostlinného původu. Filipínci jí dokonce říkají „matčina nejlepší přítelkyně“. Jí se lusky, které prý chutnají jako zelené fazolky, listy, které chutí připomínají špenát, semínka, jež jsou tučné a chuťově zajímavé jako nám známé buráky, nebo kořeny, štiplavé jako křen. Všechno je jedlé, chutné a plné živin. Podle výzkumu z Nutritive Value of Indian Foods obsahuje malá porce obyčejných moringa listů sedminásobek množství vitamínu C, než je v jednom pomeranči, čtyřikrát více vápníku než má mléko a čtyřikrát více betakarotenu než obsahuje mrkev. Vědci poukazují na to, že by moringa mohla být řešením pro léčení vážné podvýživy a pomocí pro pacienty, jež jsou HIV pozitivní nebo mají AIDS.

Jaké látky obsahuje a proč je dobré ji brát?

Při tomto výčtu není překvapivé, že se morinze dostalo obliby i v západním světě. Její listy jsou bohaté na vitamín A, C, B, E1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin), B6 a rovněž na minerály, nejvýznamnější zastoupení má vápník, draslík, železo a hořčík. Semínka jsou bohatá na mastné kyseliny.

Pravidelné užívání prášku z moringy může pomoci zmírnit záněty v těle, snížit vysoký krevní tlak, cholesterol, posílit imunitu a být vhodným pomocníkem v prevenci před onemocněním rakovinou.

V morinze je vysoké množství vitamínu B6, který je pro zdravé fungování těla nezbytný. Nedostatkem vitamínu B6 častěji trpí lidé s jaterním, ledvinovým onemocněním, trávicími potížemi a také těhotné ženy, kuřáci, lidé trpící obezitou nebo alkoholici. Co se stane, když ho máme nedostatek, a jaké symptomy nás na to upozorní?

B6 pomáhá zpracovat bílkoviny, uhlohydráty a tuky, které sníme, a je úzce svázaný se správnou funkcí vašeho imunitního a nervového systému. Vitamín B6 má rovněž protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

To, že máte nedostatek vitamínu B6, můžete poznat na svém zevnějšku i ve změnách nálad. Vyjmenováváme nejčastější problémy spjaté s nedostatečným množství vitamínu:

Projevuje se to například svědivou a začervenalou vyrážkou na hlavě, obličeji, krku a vrchní části hrudníku. Jedná se o takzvanou seboroickou dermatitidu, nepříjemné a poměrně časté kožní onemocnění. Dalším příznakem bývají popraskané a bolavé rty, případně bolavý jazyk. Deficit vitaminu B6 může zapříčinit i špatné fungování nervového systému, což může způsobit změny nálad, které se mohou prohloubit do úzkostných stavů a depresí.  

Pokud máte málo vitamínu B6, vyrábí vaše tělo méně bílých krvinek a protilátek, což narušuje váš imunitní systém. Zároveň vyrábí i méně červených krvinek, které dopravují kyslík do celého těla. Pokud není vaše tělo dostatečně okysličováno, cítíte se více unavení.

Podle některých vědeckých studií prospívají látky z listů a semínek moringy zdravému fungování samčích reproduktivních orgánů. S čím přesně může pomoci?

 1. Zdravá prostata
 2. Porucha erekce
 3. Zlepšení plodnosti

Jak a kdy moringu používat?

Prášek z moringy můžete vyzkoušet kdykoliv, když se cítíte unavení a potřebujete dodat energii. Můžete si dát očistnou kúru na podzim, když se tělo připravuje na zimu a potřebuje zvýšit imunitu, nebo stejně tak na jaře. Moringa podporuje činnost srdce a cév, může pomoci zlepšit stav pleti a vlasů. Její aktivní látky mají protizánětlivé a antibakteriální účinky a může pomoci při prevenci proti rakovině. 

Používá se většinou jedenkrát denně v případě prášku, který zamícháte do nápoje nebo do jídla, případně dvakrát denně podle množství aktivních látek v tobolce. Řiďte se prosím vždy tím, co je uvedeno v popisu dávkování konkrétního produktu. 

1. místo

Living Buddha® antioxidant s nejvyšší koncentrací SOD

Orientační cena: 1300 Kč

Living Buddha je 100% přírodní doplněk stravy, který obsahuje prášek ze stromu moringy olejodárné, a složku TetraSOD® (fytoplankton Tetraselmis chui), což je antioxidant s největší koncentrací antioxidačního enzymu SOD na trhu. Tento doplněk stravy pomáhá zlepšit celkový zdravotní stav organismu, posilovat imunitu a chránit tělo před negativními účinky oxidačního stresu. Teorii oxidačního stresu navrhl v roce 1956 Denham Harman, podle kterého jsou hlavním důvodem stárnutí nahromaděná poškození způsobená volnými radikály. Oxidační stres se podílí na mnoha nemocech, například na Parkinsonově nemoci, Alzheimerově chorobě, srdečním selhání, infarktu myokardu, vitiligo nebo chronickém únavovém syndromu. Enzymatické antioxidanty obsažené v Living Buddha vytvářejí ochranu buněčným složkám a chrání organismus před tvorbou volných radikálů. 

Tento doplněk stravy je vhodný pro vegany, neobsahuje žádnou přidanou chemii, použité suroviny pocházejí od malých pěstitelů, kde je dodržován etický přístup. Produkt má značku cruelty free, což znamená, že nebyl testován na zvířatech, rovněž neobsahuje plasty a dodržuje koncept udržitelného byznysu.

Za měsíční kúru zaplatíte cca 1300 korun.

2. místo

Moringa Magnesium

Orientační cena: 1400 Kč

Moringa Caribbean je doplňkem stravy, který spojuje superpotravinu bohatou na antioxidanty (moringa), minerál hořčík, kterého více než polovina populace země nemá dostatek, a vitamin B6, který si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, ale je pro něj životně důležitý. Moringa od značky Moringa Caribbean je pěstována ekologickým způsobem ve vulkanické oblasti ostrova Svatá Lucie. Prášek je vyroben ze šetrně sušených listů stromu moringy. Druhé místo si získal proto, že je obohacen o Magnesium Bisglycinát a vitamin B6. 

Magnesium neboli hořčík bychom měli doplňovat nejen, když nás přepadne křeč do lýtka nebo nás trápí menstruační bolesti. Jeho nedostatečné množství v lidském organismu může kromě svalových křečí vyvolat únavu, apatii, osteoporózu, vysoký krevní tlak, astma nebo srdeční arytmii.  

Magnesium Bisglycinat je lépe stravitelná a nedráždivá forma minerálu, pro lidské tělo přirozenější. Nedráždí žaludek a nevyvolává nepříjemné laxační účinky. Pomáhá snižovat pH v tenkém střevě, což přispívá k lepšímu vstřebávání látek, a také celkově zklidňuje a napomáhá k relaxaci.

Moringa Magnesium působí proti stárnutí, má příznivé účinky na kvalitu pleti a napomáhá ke správnému fungování nervového systému.

Jedno balení obsahuje intenzivní měsíční kúru, za kterou zaplatíte cca 1400 korun.

3. místo

Moringa Advance

Orientační cena: 350 Kč

Na třetí místo jsme umístili vysoce koncentrovaný extrakt z listů stromu moringy olejodárné. Koncentrát je v poměru 10:1 a obsahuje 10krát vyšší koncentraci aktivních látek než je přirozeně v listech stromu. 

Při zpracování se usiluje o to, aby byly všechny přírodní látky zachovány. Kvalita produktu je řízena přísnými výstupními kontrolami surovin. V České republice poté dochází k další, nezávislé kontrole kvality v akreditované laboratoři, kde se provádí mikrobiologická a chemická analýza. Tato dvojí kontrola zaručuje tu nejvyšší kvalitu.  

Přehled pozitivních účinků moringy na lidský organismus:

 • posiluje imunitní systém a zlepšuje celkový zdravotní stav organismu
 • dodává energii a vitalitu
 • urychluje regeneraci po zátěži
 • má protizánětlivé a antibakteriální účinky
 • může sloužit jako prevence proti rakovině
 • podporuje činnosti srdce a cév
 • normalizuje vysoký krevní tlak
 • podporuje kognitivní funkce
 • posiluje stav kůže 
 • podporuje pohybový aparát
 • příznivě ovlivňuje funkce očí a zraku
 • stimuluje růst vlasů
 • přispívá ke kontrole tělesné hmotnosti

A kolik vás to bude stát? Lahvička se 180 tabletkami vám vydrží tři měsíce a zaplatíte za ni cca 350 korun.

4. místo

Moringa Bio Calcium

Orientační cena: 1200 Kč

Moringa Bio Calcium je, jak už název napovídá, obohacen o vápník. Věříme, že nebudeme sami, koho naši rodiče nebo prarodiče zásobovali každé ráno nebo večer teplým mlékem se škraloupem nebo v lepším případě kakaem, abychom měli zdravé kosti a zuby. V těle tvoří přibližně 1,5 % celkové váhy, přičemž 99 % vápníku je v kostech. Doporučená denní dávka u dospělého člověka činí okolo 1 g. Kromě již zmíněných účinků funguje dobře také v prevenci před osteoporózou, reguluje srážlivost krve, uvolňuje některé hormony a další látky, vysílá a přijímá nervové signály, udržuje normální srdeční tep a také napomáhá při hojení ran. 

Měsíční kúra stojí 1200 korun.

5. místo

Red Moringa Sport

Orientační cena: 1200 Kč

Red Moringa Sport je určena zejména lidem, kteří si udržují aktivní životní styl. Kromě prášku z moringy obsahuje tento doplněk stravy extrakt z kořene Tribulus terrestris, drobné žluté rostlinky, která je oblíbena a využívána zejména kvůli obsahu saponinů. O co jde? Podle studií saponiny podporují růst svalové hmoty a zvyšují efektivitu a výdrž během cvičebních tréninků. Podle dalších studií může Tribulus terrestris u lidí se sníženou sexuální touhou zvýšit libido.

Kapsle se užívá po jídle pro lepší vstřebatelnost. Produkt vám při doporučené užívání vystačí na jeden měsíc a zaplatíte za něj cca 1200 korun.

6. místo

Moringa Complete jediný přírodní multivitamin

Orientační cena: 1100 Kč

Moringa COMPLETE obsahuje prášek z moringy karibské a přírodní vitamin D, vitamin B12 a vitamin C, který je extrahovaný z plodů šípku. 

Nedostatek vitamínu D může v lidském těle způsobit špatný stav kostí, křivici (měknutí kostí), obezitu a také diabetes druhého typu. 

Vitamin B12 je potřeba k nejrůznějším procesům, jako je třeba produkce energie nebo správná funkce centrálního nervového systému. Pokud cítíte často únavu, máte bledou nebo nažloutlou pleť, často trpíte bolestí hlavy, depresivními stavy, potížemi v trávicím systému (průjem, žaludeční nevolnost, plynatost, zácpa, nadýmání) nebo třeba neschopností soustředit se, věnujte pozornost dostatečnému přísunu vitamínu B12. Možná právě pro vás bude Moringa Complete optimálním doplňkem stravy.

Užívání se liší podle věku spotřebitele, pro dospělého je doporučeno užívat čtyři kapsle denně. Měsíční dávka moringy vás vyjde na cca 1 100 korun.

7. místo

Moringa Caribbean prášek

Orientační cena: 1000 Kč

Dalším produktem je Prášek Moringa, který obsahuje čistý sušený koncentrát ze stromu moringy. Věděli jste, že se v listech moringy našlo 18 z 20 známých esenciálních aminokyselin? Nebo že listy obsahují 36 různých protizánětlivých látek, které v našem těle pracují jako prevence proti civilizačním nemocem? 

Tento doplněk stravy se podává ve formě prášku. Dvě čajové lžičky pro dospělého, jedna čajová lžička pro dospívající nebo půl lžičky prášku pro děti od tří let přimíchejte do kaší, smoothie, šťáv nebo do jídla. Produkt stojí 1000 korun.

8. místo

Anti-Histamin Moringa Caribbean

Orientační cena: 950 Kč

Stále více lidí trápí intolerance na látky vyskytující se v potravě. Vzniká v důsledku nerovnováhy metabolismu histaminu v těle a jeho následném hromadění. Může být důsledkem extrémně vysokého příjmu v potravě bohaté na histamin či poškozeného systému odbourávání histaminu. Anti-Histamin Moringa Caribbean je kombinace prášku moringy, quercetinu a vitamínu C z bio extraktu šípku. Quercetin je přírodní antioxidant a zároveň antihistaminikum. To znamená, že pomáhá lidem s histaminovou intolerancí, a to tak, že snižuje jeho tvorbu. Quercetin blokuje uvolňování histaminu z buněk, stabilizuje buněčné membrány a tím účinně brání uvolnění histaminu do okolních tkání a krve.

Produkt obsahuje 120 tablet (měsíční kúra) a stojí cca 950 korun.

9. místo

Nature Finest moringa prášek BIO

Orientační cena: 430 Kč

Pokud patříte mezi typy, které si stejně nejraději všechno chtějí prvně ozkoušet „na vlastní kůži“, doporučujeme třeba tento produkt. Je cenově příznivý, je to stoprocentní bio produkt a obsahuje čistou moringu, nic jiného. Prášek vám při každodenním užívání (1 až 2 čajové lžičky) vydrží až 50 dní. Dostaňte se do pohody, nastartujte znavené tělo, snižte hladinu cukru v krvi, vysoký cholesterol nebo zvýšený krevní tlak. Nature Finest moringa prášek bio stojí cca 430 korun.

10. místo

Hillvital Moringa olejodárná

Orientační cena: 300 Kč

Tento produkt od Hillvital je dostupný v papírovém sáčku, najdete v něm 60 kapslí na dvouměsíční kúru. Celý proces výroby extraktu z listů moringy je maximálně šetrný. Výrobce tohoto produktu dbá na lokálnost a tedy i šetrnost k životnímu prostředí. Moringa je sbíraná ručně a v žádném kroku procesu výroby nedochází k testování na zvířatech. Složení je přírodní a veganské.

Doporučenné množství je jedna až dvě tabletky denně. A bude vás to stát necelých 300 korun.

11. místo

Moringa sypaný čaj z listů

Orientační cena: 250 Kč

Pokud máte problém během dne dodržovat pitný režim, můžete s moringa čajem zabít dvě mouchy jednou ranou. E-shop Herbatica nabízí čaj ze sušených listů moringy od značky Moringa Caribbean. Je vyrobený pomalým sušením listů, čímž se docílí toho, že se v listech zachovají aktivní látky. Nešetrný proces – například sušení při vysokých teplotách, by mohl listy zbavit cenných vitamínů a dalších aktivních látek.  Výluh z moringy můžete popíjet až třikrát denně, ale myslete na to, abyste listy nezalili vařící vodou, doporučená teplota vody je 95 °C.

50gramový sáček čaje vás vyjde na cca 250 korun.

12. místo

Altevita BIO moringa prášek

Orientační cena: 230 Kč

Na dvanáctém místě se umístil tento prášek z listů moringy olejodárné v bio kvalitě. 

Věděli jste, že moringa podle výsledků studií obsahuje až 25× více železa než špenát, 15× více draslíku než banán, 10× více omega-3 mastných kyselin než losos nebo 10× více bílkovin než bílý jogurt? 

Nebojte se s touto superpotravinou experimentovat. Výborně se hodí například do kari nebo třeba do vaječné omelety, fritaty, nejrůznějších teplých i studených salátů nebo třeba jako dochucovadlo do polévky. Nejenže ozvláštníte zajetý recept, ale navíc uděláte něco pro své zdraví.

Produkt obsahuje 90 g zeleného prášku a stojí cca 230 korun.

13. místo

Curapil Moringa

Orientační cena: 200 Kč

Společnost Curapil má velmi pěkný vizuál produktů. Podívejte se na tuhle skleničku. Hodila by se na poličku do staré apotéky, co říkáte? čistý vizuál, tmavé sklo, pěkný, trochu nostalgický font. Věříme, že bude vypadat dobře i u vás v koupelně nebo v kuchyni. Tobolky (v jedné lahvičce najdeme 60 kusů) obsahují prášek ze sušených listů moringy olejodárné. Produkt zakoupíte za cca 200 korun.

14. místo

Purly Moringa Beauty & Fit

Orientační cena: 190 Kč

Poslední produkt, který nás zaujal, je novinka od firmy PURLY. Značka zvolila něžný design v pudrově růžové barvě. Do krabičky zabalila 60 tabletek, které zlepší vaše zdraví a podtrhnou vaši krásu. Moringa blahodárně působí na pleť i kvalitu vlasů. Jedna tobolka obsahuje výživovou hodnotu z 350 g listů moringy olejodárné. Doporučené dávkování je jedna až dvě tobolky denně, takže vám lahvička vydrží jeden až dva měsíce. Produkt lze koupit za přívětivých 190 korun.

Závěrem

Některé studie dokazují, že se moringa dá použít jako afrodiziakum. Moringa je široko využitelná rostlina, kterou můžete jíst, můžete si z ní vytvořit masku na obličej, používá se do mýdel pro své antibakteriální účinky nebo obecně jako čisticí prostředek do kuchyně. Pokud by se vám někdy dostaly semínka, listy nebo lusky moringy do ruky, ochutnejte je. Například pražená semínka moringy olejodárné jsou prý velká dobrota!

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Moringa

[2] Wikipedie (CZ): Moringa olejodárná

[3] Healthline (ENG): 6 Science-Based Health Benefits of Moringa oleifera

[4] PubMed Central (ENG): Moringa oleifera: a food plant with multiple medicinal uses

[5] PubMed Central (ENG): Moringa oleifera potential as a functional food and a natural food additive: a biochemical approach

4.5/5 (Počet hlasů: 20)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.