Gotu kola – recenze, účinky a které je nejlepší?

Co je to gotu kola, jaké má účinky a kde ho koupit? Jak vybrat nejlepší gotu kola? Co tato rostlinka obsahuje a proč ji užívat?

TOP  1. místo

Swanson Gotu Kola

Orientační cena: 300 Kč

Účinné tablety gotu kola od kvalitní značky Swanson, které podporují mozek, celkovou vitalitu a krevní oběh (zvlášť při pocitu těžkých nohou). Každá kapsle obsahuje 100 mg standardizovaného extraktu.

2. místo

Ecce Vita KUBRA

Orientační cena: 350 Kč
Účinná směs gotu koly v  kombinaci se zázvorem lékařským, pepřem černým a kurkumou je optimálním produktem pro podporu správného trávení a funkce imunitního systému. 
3. místo

Gotu kola Salvia Paradise 

Orientační cena: 300 Kč

100% čisté Gotu kola kapsle pro podporu koncentrace, paměti, mentálních funkcí a prokrvení mozku. Dalším benefitem tohoto produktu od české firmy je velké balení za super cenu.

Deset nejlepších doplňků gotu kola

Co je gotu kola?

Gotu kola, který můžete znát také pod názvem pupečník asijský zaujímá velmi důležitou pozici v tradiční indické i čínské medicíně. Jedná se o velmi štíhlou, popínavou trvalku, které roste v horkých bažinatých oblastech v Indii, Číně, Austrálii, jižní Africe nebo na Srí Lance.

Tradičně se tato rostlina užívala k léčbě senility, epilepsie a některých forem žloutenky. Nejčastěji se používají její listy, které se vzhledově liší podle místa, kde rostou. Jejich rozmanitost je velká, od jemných, tenkých až po silné a vějířovité.

Tato rostlina se řadí do kategorie takzvaných mozkových nutrientů a to proto že přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Gotu Kola obsahuje triterpeny, které zvyšují tvorbu kolagenu v kostech, vazivech a chrupavkách. Podporuje také zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.

Tvrdí se, že se i podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Údajně prohlubuje a aktivizuje centrum řeči a Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti.

Rostlinka je k dostání ve formě tablet, tobolek, tinktury, prášku nebo jako sušená bylina k přípravě čaje.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má účinky?

Ajurvédští lékaři a terapeuté tvrdí, že je Gotu Kola “fontána života”. Její blahodárné účinky působí napříč celým organismem. A právě z pohledu této medicíny umí tato rostlina uklidňovat v těle všechny dóši – vátu, pittu i kaphu.

Byl vědecky prokázán pozitivní vliv na centrální nervový systém, zlepšení kognitivních funkcí a paměti, zmírnění stresu a pozitivní dopad při léčbě Alzheimerovy nemoci.

 • Urychluje hojení ran a oparů
 • Zabraňuje vypadávání vlasů
 • Prevence vzniku žaludečních vředů
 • Omlazuje a vyživuje pleť
 • Podporuje krevní oběh 
 • Prevence proti trombóze
 • Proti zánětům a detoxikuje organismus
 • Zlepšuje náladu a bojuje proti úzkosti
 • Posiluje správnou funkci mozku 
 • Sexuální stimulant

Jak se užívá?

Je možné zvolit několik způsobů, jak rostlinu užívat. Tradiční metoda zahrnuje popíjení odvaru, který je velmi jednoduchý na přípravu. Jednu lžičku sušené směsi (doporučená denní dávka je 5-15 gramů) zalijte vroucí vodou, nechte louhovat několik minut a poté sceďte. Odborníci doporučují konzumovat zhruba dva šálky denně. Tento čaj si můžete zpříjemnit lžičkou medu.

Další možností je prášek z listů. Dávka je stejná jako u drcených listů, liší se jen přípravou. 1 čajovou lžičku prášku přidejte do jídla, pití, smoothie nebo freshe a konzumujte dle libosti.

Dále můžete zvolit extrakt 10:1, který je laboratorně vyrobený. A jelikož se jedná o koncentrát, tak vám bude stačit mnohem menší množství než u drcené nebo práškové formy. Denní doporučená dávka je maximálně 0,5 gramů, které opět přidejte do oblíbeného jídla či pití.

A jako poslední jsou tu kapsle, které jsou plněné extraktem, tudíž je naprosto optimální užívat 1 tabletu denně. Tabletku nezapomeňte vždy zapít dostatečným množstvím vody. Postupem času je možné dávku navýšit na 2 kapsle denně.

Jak Gotu Kola vypěstovat?

Jak bylo již řečeno, je tato rostlina neodmyslitelnou součástí ajurvédy a tradiční medicíny. Né nadarmo se říká, že ty nejlepší “léky” nám dává sama příroda. Tak proč tomu nejít trošku naproti?

Než začnete s vysazením, myslete na to, že se jedná o tropickou rostlinu, která nesnese mráz. Je tedy důležité ji umístit na teplé místo. Následně už žádnou speciální péči nepotřebuje a pěstuje se jako klasická pokojová rostlina s vydatnou zálivkou.

Jak bylo již řečeno, je tato rostlina neodmyslitelnou součástí ajurvédy a tradiční medicíny. Né nadarmo se říká, že ty nejlepší “léky” nám dává sama příroda. Tak proč tomu nejít trošku naproti?

Než začnete s vysazením, myslete na to, že se jedná o tropickou rostlinu, která nesnese mráz. Je tedy důležité ji umístit na teplé místo. Následně už žádnou speciální péči nepotřebuje a pěstuje se jako klasická pokojová rostlina s vydatnou zálivkou.

Co obsahuje?

Jedná se o skupinu aromatických sloučenin, jejichž hlavním účelem je chránit organismus před bakteriemi, houbami a dalšími parazity.

Alkaloidy jsou přírodní dusíkaté látky rozdílných vlastností a struktur. Ve většině případů jde o látky pevné, krystalické, bez barvy a zápachu. Vyznačující se silnými farmakologickými účinky.

Nebo také bioflavonoidy, či vitamín P, jsou látky známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy.

Jedná se o těkavé, ve vodě nerozpustné olejovité látky nebo směsi látek. Často jsou vonné a mají palčivou chuť.

Saponiny mají velké množství biologických a farmakologických vlastností, jako jsou například antibakteriální, antivirové, protiplísňové, imunostimulační, protizánětlivé a protinádorové účinky. Mohou pomáhat se snižováním hladiny krevního cholesterolu, mají antioxidační účinky a snižují oxidační stres, podporují pevnost a dobrý stav kostí.

Jedná se o přírodní látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti. Podporují vylučování žaludečních šťáv a tím i zlepšují trávení.

Glykosidy obsahují kyslík, vodík a uhlík. Určité druhy obsahují také dusík a malé množství glykosidů obsahuje draslík, síru nebo obojí.

Vápník tvoří přibližně 1,5 % hmotnosti lidského těla a 99 % jeho množství je uloženo v kostech a zubech.

Pro kosti a zuby je to základní stavební kámen. Slouží také jako velká zásobárna pro zbytek organismu. Zbývající procento vápníku je v měkkých tkáních a koluje v krevní plazmě, kde se účastní mnoha nezbytných pochodů v těle.

Ovlivňuje akční potenciál každé buňky, podílí se na přenosu nervových vzruchů, reguluje enzymy a uvolňování i činnost hormonů, přispívá k normální srážlivosti krve a také významně ovlivňuje funkci svalů.

Tento minerál řídí činnost kardiovaskulární soustavy, pomáhá snižovat krevní tlak, upravuje srdeční činnost, zajišťuje homeostázu prostředí uvnitř i zvenčí buněk, a velmi příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Krevní tlak upravuje tak, že reguluje množství tekutiny v buňkách. Draslík také umožňuje přeměnu krevního cukru na glykogen, který se ukládá především v játrech.

Hořčík má příznivý vliv na nervovou a svalovou soustavu. Jeho nedostatek vede ke vzniku křečí, podrážděnosti, přecitlivělosti. A zmůže toho ještě mnohem více:

 • Snižuje míru únavy a vyčerpání
 • Má vliv na správnou činnost nervové soustavy.
 • Umí zařídit správnou činnost svalů
 • Udržuje správný stav zubů a kostí
 • Reguluje energetický metabolismus
 • Reguluje elektrolytickou rovnováhu
 • Podílí se na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin

Nežádoucí účinky

Vědecky nejsou žádné kontraindikace zatím prokázané, ale někomu mohou způsobovat bolesti hlavy, žaludeční nevolnost nebo závratě. Abyste těmto možným rizikům předcházeli, začněte s nízkou dávkou a postupně navyšujte. Obvykle se užívá 2 – 6 týdnů, po nich následují 2 týdny bez užívání.

Vždy pečlivě prozkoumejte původ produktu ještě předtím, než ho zakoupíte, protože nekvalitní gotu kola může obsahovat těžké kovy z kontaminované půdy.

Říká se, že by se této rostlině měly vyhnout těhotné a kojící ženy, dále lidé s hepatitidou (žloutenkou) nebo onemocněním jater, lidé s historií rakoviny kůže, mladší 18 let (nebylo provedeno dostatek studií, které by jednoznačně potvrdily bezpečnost užití dětmi).
Pokud si nejste jistí, nic nezkazíte, když se poradíte se svým lékařem nebo ajurvédským terapeutem.

1. místo

Swanson Gotu Kola Extract

Orientační cena: 300 Kč

Značka Swanson se specializuje více než 50 let na doplňky zdraví se zaměřením na co možná nejnaturálnější složení a to hlavně vitamínů, minerálů a bylinných extraktů.

V USA je Swanson největším maloobchodním prodejcem vitamínových doplňků. Značka zajišťuje více než 26 000 produktů a to včetně BIO potravin a ekologických výrobků pro domácnost.

Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice).

Produkt Gotu Kola od této značky, ve formě kapslí, můžete získat za cca 300 korun za 120 tablet.

2. místo

Ecce Vita KUBRA

Orientační cena: 350 Kč

Česká společnost Ecce Vita nabízí tento doplněk stravy jménem Kubra, který je určen pro podporu zdravého trávicího systému, kognitivních funkcí, dýchacího systému, metabolismu, jater a celkové vitality organismu.

Kromě 100 mg gotu koly neboli pupečníku asijského v jedné kapsli se o to starají další aktivní látky: kořen a extrakt z kurkumy dlouhé, zázvor obecný a pepř černý.

Rostlinné kapsle jsou 100% čisté, neobsahují žádné přidané látky v podobě umělých sladidel, barviv či příchutí. Jsou vyrobeny ve Francii a prošly přísným testováním mezinárodními i českými laboratořemi.

Doporučuje se užívat jednu kapsli jednou nebo dvakrát za den během jídla. Balení se 60 kapslemi stojí cca 350 korun.

3. místo

Gotu kola Salvia Paradise

Orientační cena: 280 Kč

Salvia Paradise je Česká rodinná firma, která je na trhu od roku 2008. Její hlavní vize je hluboká důvěra v sílu přírody. Zabývají se dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Zaměřují se na suroviny z bioprodukce a ekologického zemědělství. Suroviny nakupují výhradně od certifikovaných dodavatelů. Jejich vlastní výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikační organizace.

Kromě nejvyšší kvality je mottem celého týmu Salvia Paradise také neustálý vývoj. Své produkty tvoří pod taktovkou zkušených fytoterapeutů a v návaznosti na nejčerstvější zprávy z vědeckých kruhů.

60 kapslí od této značky je možné zakoupit za cca 280 korun.

4. místo

Swanson Gotu Kola

Orientační cena: 100 Kč

Kromě výše zmíněných kapslí Gotu Kola Extract od americké značky Swanson, které obsahují 100 mg extraktu, můžete vyzkoušet i tyto o něco silnější rostlinné kapsle.

Obsahují totiž 435 mg výtažku z gotu kola v jedné dávce, která se rovná jedné kapsli. Ta se doporučuje dávkovat 1× za den v průběhu jídla a dostatečně zapít vodou.

Užívání těchto Gotu Kola kapslí podporuje celkovou vitalitu organismu, působí proti stresu, podporuje paměť, vyrovnaný psychický stav, dobrý spánek, zdravé trávení a normální funkci kardiovaskulárního systému. Obzvlášť blahodárně působí na jedince, kteří trpí pocitem těžkých nohou.

Balení obsahuje 60 kapslí a stojí okolo 100 korun.

5. místo

NOW Gotu Kola

Orientační cena: 230 Kč

Filozofie NOW food je zachovat kvalitu produktu a cenovou dostupnost, tak jak s firmou začínal její zakladatel Richard Elwood před více než 50 lety. Společnost NOW food také získala několik ocenění v inovaci produktů a především již zmíněné kvality.

NOW Gotu Kola, 450 mg, 100 rostlinných kapslí je možné sehnat za 230 korun.

6. místo

Gotu Kola drcená

Orientační cena: 200 Kč

Tato drcená Gotu Kola z biohackerského e-shopu Uplife pochází z Indie má všestranné využití, protože dělá dobře tělu i duši. Pokud vás trápí různé záněty, otoky nebo vás bolí klouby nebo chcete zlepšit vaší mozkovou činnost a paměť, tento produkt je pravděpodobně to pravé.

Účinné látky v listech této asijské byliny jsou brahmosidy, centellosidy a triterpenlcké saponiny, které vyživují náš organismus po mnoha stránkách. Kromě výše zmíněného působí i protizánětlivě a hodí se i pro ty, kteří trpí na záněty močového měchýře nebo vyrážku od sluníčka.

Tento produkt se užívá v podobě nálevu, který se připravuje zalitím 1 – 2 čajových lžiček drcení bylinky 250 ml vody uvařené na 70–⁠ 80°C, které se nechají asi 10 minut louhovat. Pro ještě lepší účinky se doporučuje kombinovat s Brahmi, které má Uplife ve své nabídce také.

200 g drcené Gotu Koly pořídíte za cca 200 korun.

7. místo

BRAINWAY Gotu kola

Orientační cena: 200 Kč

Tato Gotu kola od značky Brainway obsahuje extrakt z rostliny Centella asiatica v množství 200 mg na jednu kapsli. Jejich užívání zmírňuje pocit těžkých nohou, otoky, problémy s žílami, různé kožní potíže a přispívá k rychlejšímu hojení pokožky. Hodí se také, pokud vás trápí celulitida, neboť snižuje její viditelnost. Kromě toho působí dobře na mozkovou činnost, psychické zdraví a normální funkci kardiovaskulárního systému.

Doporučené denní dávkování tohoto doplňku stravy je 1 kapsle po každém jídle, tedy 2 – 3× za den. Vyšší dávkování můžete nasadit až po konzultaci s vaším lékařem.

Balení, které obsahuje 60 kapslí, pořídíte za cca 200 korun.

8. místo

Serafin Gotukola tinktura z pupenů

Orientační cena: 200 Kč

Rodinná firma Serafin vznikla v Čechách v roce 2004 a s tou největší péčí a láskou vyrábí přírodní bylinné produkty. Během jejich výroby dbají na prvotřídní kvalitu surovin i jejich zpracování, udržitelnost, společenskou odpovědnost a úctu k tradicím.

Jejich přípravek s gotu kolou je speciální bylinná tinktura, která obsahuje čistý extrakt z pupečníku asijského, destilovanou vodu a 40% ethanol. Jejím užíváním podpoříte zdraví vašeho lymfatického, cévního a mozkového systému a zbaví vás pocitu těžkých nohou.

A jak se kapky užívají? Na každé kilo vaší hmotnosti připadá 1 kapka tinktury. Pokud tedy vážíte 60 kg, vaše dávka je 60 kapek, kterou si ale rozdělte na 2 – 3 dávky za den. V tomto případě tedy 20 kapek 3× denně nebo 30 kapek 2× denně.

Cena tinktury je necelých 200 korun.

9. místo

Puravia MEMORY BIO

Orientační cena: 300 Kč

Doplněk stravy Memory od značky Organic India kombinuje dvě účinná nootropika Gotu Kolu neboli pupečník asijský a Brahmi alias bakopu drobnolistou, které posilují paměť, učení a soustředění.

Tyto, v ajurvédské tradici hojně využívané byliny, podporují funkce mozku, omlazují nervový systém, působí jako antioxidanty a také podporují zdraví ženského pohlavního ústrojí. 

Produkt je veganský a všechny jeho složky pocházejí z ekologického zemědělství. 

Značka Organic India vznikla v USA roku 2001 a nabízí čistě přírodní produkty bez přídatných látek, vyvinuté na základě ajurvédy a holistického přístupu k medicíně.

Doporučuje se užívat 1 – 2 kapsle 2× za den v průběhu jídla a dobře zapít vodou.

Produkt Memory obsahuje 60 kapslí a stojí necelých 300 korun.

10. místo

GS Ginkgo + Gotu kola

Orientační cena: 250 Kč

Velmi známá britská značka GS (Green Swan), která má od roku 1997 sídlo v Praze, nabízí široký sortiment cenově dostupných a funkčních doplňků stravy jako je právě toto spojení Ginkgo biloby s Gotu kolou.

Produkt obsahuje standardizovaný výtažek z mladých lístků rostliny Ginkgo biloba, která blahodárně působí na paměť (dlouhodobou i krátkodobou), koncentraci a je účinným bojovníkem proti studeným rukám i nohám. Výtažek z gotu koly, tedy pupečníku asijského, ginkgo skvěle doplňuje, neboť podporuje prokrvení končetin, ale i mozku, a přispívá k psychickému zdraví.

Doporučuje se dávkovat 1 tabletka za den, ideálně s jídlem.

Balení s obsahem 120 tablet zakoupíte za cca 250 korun.

Závěrem

I když jste možná slyšeli tento název poprvé, dejte mu šanci a zkuste rostlinku lépe poznat. Ať už si ji zakoupíte k pěstování nebo jako doplněk stravy, neprohloupíte. Zkusit můžete tablety, prášek, ale i extrakt.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Bakalářská práce (CZ): BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY ROSTLINY GOTU KOLA

[2] Diplomová práce (CZ): Screenigová studie různých rostlinných taxonů a jejich vliv
na lidské enzymatické systémy I.

[3] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Gotu Kola

[4] PubMed Central (ENG): Therapeutic Potential of Centella asiatica and Its Triterpenes: A Review

[5] PubMed Central (ENG): Cardiovascular Protective Effects of Centella asiatica and Its Triterpenes: A Review

4.5/5 (Počet hlasů: 10)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »