Gotu kola – recenze, účinky a které je nejlepší?

Co je to gotu kola, jaké má účinky a kde ho koupit? Jak vybrat nejlepší gotu kola? PCo tato rostlinka obsahuje a proč ji užívat?

TOP  1. místo

Swanson Gotu Kola

Účinné tablety gotu kola od kvalitní značky swanson
Orientační cena: 350 Kč
Forma: tobolky
2. místo

Indigo Herbs

Výborná a kvalitní  tinktura gotu kola pro jednoduché užívání
Orientační cena: 450 Kč
Forma: tinktura
3. místo

Salvia Paradise

Skvělé gotu kola od české firmy ve velkém balení a formě tablet
Orientační cena: 300 Kč
Forma: tobolky

Čtyři nejlepší doplňky gotu kola

Co je gotu kola?

Gotu kola, který můžete znát také pod názvem pupečník asijský zaujímá velmi důležitou pozici v tradiční indické i čínské medicíně. Jedná se o velmi štíhlou, popínavou trvalku, které roste v horkých bažinatých oblastech v Indii, Číně, Austrálii, jižní Africe nebo na Srí Lance.

Tradičně se tato rostlina užívala k léčbě senility, epilepsie a některých forem žloutenky. Nejčastěji se používají její listy, které se vzhledově liší podle místa, kde rostou. Jejich rozmanitost je velká, od jemných, tenkých až po silné a vějířovité.

Tato rostlina se řadí do kategorie takzvaných mozkových nutrientů a to proto že přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Gotu Kola obsahuje triterpeny, které zvyšují tvorbu kolagenu v kostech, vazivech a chrupavkách. Podporuje také zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.

Tvrdí se, že se i podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Údajně prohlubuje a aktivizuje centrum řeči a Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti.

Rostlinka je k dostání ve formě tablet, tobolek, tinktury, prášku nebo jako sušená bylina k přípravě čaje.

Jaké má účinky?

Ajurvédští lékaři a terapeuté tvrdí, že je Gotu Kola “fontána života”. Její blahodárné účinky působí napříč celým organismem. A právě z pohledu této medicíny umí tato rostlina uklidňovat v těle všechny dóši – vátu, pittu i kaphu.

Byl vědecky prokázán pozitivní vliv na centrální nervový systém, zlepšení kognitivních funkcí a paměti, zmírnění stresu a pozitivní dopad při léčbě Alzheimerovy nemoci.

 • Urychluje hojení ran a oparů
 • Zabraňuje vypadávání vlasů
 • Prevence vzniku žaludečních vředů
 • Omlazuje a vyživuje pleť
 • Podporuje krevní oběh 
 • Prevence proti trombóze
 • Proti zánětům a detoxikuje organismus
 • Zlepšuje náladu a bojuje proti úzkosti
 • Posiluje správnou funkci mozku 
 • Sexuální stimulant

Jak se užívá?

Je možné zvolit několik způsobů, jak rostlinu užívat. Tradiční metoda zahrnuje popíjení odvaru, který je velmi jednoduchý na přípravu. Jednu lžičku sušené směsi (doporučená denní dávka je 5-15 gramů) zalijte vroucí vodou, nechte louhovat několik minut a poté sceďte. Odborníci doporučují konzumovat zhruba dva šálky denně. Tento čaj si můžete zpříjemnit lžičkou medu.

Další možností je prášek z listů. Dávka je stejná jako u drcených listů, liší se jen přípravou. 1 čajovou lžičku prášku přidejte do jídla, pití, smoothie nebo freshe a konzumujte dle libosti.

Dále můžete zvolit extrakt 10:1, který je laboratorně vyrobený. A jelikož se jedná o koncentrát, tak vám bude stačit mnohem menší množství než u drcené nebo práškové formy. Denní doporučená dávka je maximálně 0,5 gramů, které opět přidejte do oblíbeného jídla či pití.

A jako poslední jsou tu kapsle, které jsou plněné extraktem, tudíž je naprosto optimální užívat 1 tabletu denně. Tabletku nezapomeňte vždy zapít dostatečným množstvím vody. Postupem času je možné dávku navýšit na 2 kapsle denně.

Jak Gotu Kola vypěstovat?

Jak bylo již řečeno, je tato rostlina neodmyslitelnou součástí ajurvédy a tradiční medicíny. Né nadarmo se říká, že ty nejlepší “léky” nám dává sama příroda. Tak proč tomu nejít trošku naproti?

Než začnete s vysazením, myslete na to, že se jedná o tropickou rostlinu, která nesnese mráz. Je tedy důležité ji umístit na teplé místo. Následně už žádnou speciální péči nepotřebuje a pěstuje se jako klasická pokojová rostlina s vydatnou zálivkou.

Jak bylo již řečeno, je tato rostlina neodmyslitelnou součástí ajurvédy a tradiční medicíny. Né nadarmo se říká, že ty nejlepší “léky” nám dává sama příroda. Tak proč tomu nejít trošku naproti?

Než začnete s vysazením, myslete na to, že se jedná o tropickou rostlinu, která nesnese mráz. Je tedy důležité ji umístit na teplé místo. Následně už žádnou speciální péči nepotřebuje a pěstuje se jako klasická pokojová rostlina s vydatnou zálivkou.

Co obsahuje?

Jedná se o skupinu aromatických sloučenin, jejichž hlavním účelem je chránit organismus před bakteriemi, houbami a dalšími parazity.

Alkaloidy jsou přírodní dusíkaté látky rozdílných vlastností a struktur. Ve většině případů jde o látky pevné, krystalické, bez barvy a zápachu. Vyznačující se silnými farmakologickými účinky.

Nebo také bioflavonoidy, či vitamín P, jsou látky známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy.

Jedná se o těkavé, ve vodě nerozpustné olejovité látky nebo směsi látek. Často jsou vonné a mají palčivou chuť.

Saponiny mají velké množství biologických a farmakologických vlastností, jako jsou například antibakteriální, antivirové, protiplísňové, imunostimulační, protizánětlivé a protinádorové účinky. Mohou pomáhat se snižováním hladiny krevního cholesterolu, mají antioxidační účinky a snižují oxidační stres, podporují pevnost a dobrý stav kostí.

Jedná se o přírodní látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti. Podporují vylučování žaludečních šťáv a tím i zlepšují trávení.

Glykosidy obsahují kyslík, vodík a uhlík. Určité druhy obsahují také dusík a malé množství glykosidů obsahuje draslík, síru nebo obojí.

Vápník tvoří přibližně 1,5 % hmotnosti lidského těla a 99 % jeho množství je uloženo v kostech a zubech.

Pro kosti a zuby je to základní stavební kámen. Slouží také jako velká zásobárna pro zbytek organismu. Zbývající procento vápníku je v měkkých tkáních a koluje v krevní plazmě, kde se účastní mnoha nezbytných pochodů v těle.

Ovlivňuje akční potenciál každé buňky, podílí se na přenosu nervových vzruchů, reguluje enzymy a uvolňování i činnost hormonů, přispívá k normální srážlivosti krve a také významně ovlivňuje funkci svalů.

Tento minerál řídí činnost kardiovaskulární soustavy, pomáhá snižovat krevní tlak, upravuje srdeční činnost, zajišťuje homeostázu prostředí uvnitř i zvenčí buněk, a velmi příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Krevní tlak upravuje tak, že reguluje množství tekutiny v buňkách. Draslík také umožňuje přeměnu krevního cukru na glykogen, který se ukládá především v játrech.

Hořčík má příznivý vliv na nervovou a svalovou soustavu. Jeho nedostatek vede ke vzniku křečí, podrážděnosti, přecitlivělosti. A zmůže toho ještě mnohem více:

 • Snižuje míru únavy a vyčerpání
 • Má vliv na správnou činnost nervové soustavy.
 • Umí zařídit správnou činnost svalů
 • Udržuje správný stav zubů a kostí
 • Reguluje energetický metabolismus
 • Reguluje elektrolytickou rovnováhu
 • Podílí se na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin

Nežádoucí účinky

Vědecky nejsou žádné kontraindikace zatím prokázané, ale někomu mohou způsobovat bolesti hlavy, žaludeční nevolnost nebo závratě. Abyste těmto možným rizikům předcházeli, začněte s nízkou dávkou a postupně navyšujte. Obvykle se užívá 2 – 6 týdnů, po nich následují 2 týdny bez užívání.

Vždy pečlivě prozkoumejte původ produktu ještě předtím, než ho zakoupíte, protože nekvalitní gotu kola může obsahovat těžké kovy z kontaminované půdy.

Říká se, že by se této rostlině měly vyhnout těhotné a kojící ženy, dále lidé s hepatitidou (žloutenkou) nebo onemocněním jater, lidé s historií rakoviny kůže, mladší 18 let (nebylo provedeno dostatek studií, které by jednoznačně potvrdily bezpečnost užití dětmi).
Pokud si nejste jistí, nic nezkazíte, když se poradíte se svým lékařem nebo ajurvédským terapeutem.

1. místo

Swanson Gotu Kola Extract

Orientační cena: 350 Kč

Značka Swanson se specializuje více než 50 let na doplňky zdraví se zaměřením na co možná nejnaturálnější složení a to hlavně vitamínů, minerálů a bylinných extraktů.

V USA je Swanson největším maloobchodním prodejcem vitamínových doplňků. Značka zajišťuje více než 26 000 produktů a to včetně BIO potravin a ekologických výrobků pro domácnost.

Všechny produkty Swanson mají prestižní certifikát GMP (Good Manufacturing Practice).

Produkt Gotu Kola od této značky, ve formě kapslí, můžete získat za cca 360 Korun za 120 tablet.

2. místo

Indigo Herbs Gotu Kola tinktura

Orientační cena: 450 Kč

Značka Indigo Herbs byla založena v roce 2004 jako rodinná firma zabývající se 100% přírodními produkty a bylinkami. Britští manželé hledali přírodní složky a bylinky pro svou cestu ke zdraví a jejich zájem o holistickou medicínu je dovedl také k superpotravinám, zájmu o sezónní potraviny.

Tento 100ml extrakt je k dostání za cenu okolo 450 Korun. Doporučené dávkování je 2x – 3x denně v množství 1 – 3 ml, nebo dle doporučení lékaře.

3. místo

Gotu kola Salvia Paradise

Orientační cena: 300 Kč

Salvia Paradise je Česká rodinná firma, která je na trhu od roku 2008. Její hlavní vize je hluboká důvěra v sílu přírody. Zabývají se dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Zaměřují se na suroviny z bioprodukce a ekologického zemědělství. Suroviny nakupují výhradně od certifikovaných dodavatelů. Jejich vlastní výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikační organizace.

Kromě nejvyšší kvality je mottem celého týmu Salvia Paradise také neustálý vývoj. Své produkty tvoří pod taktovkou zkušených fytoterapeutů a v návaznosti na nejčerstvější zprávy z vědeckých kruhů.

60 kapslí od této značky je možné zakoupit za cca 280 Korun.

4. místo

NOW Gotu Kola

Orientační cena: 300 Kč

Filozofie NOW food je zachovat kvalitu produktu a cenovou dostupnost, tak jak s firmou začínal její zakladatel Richard Elwood před více než 50 lety. Společnost NOW food také získala několik ocenění v inovaci produktů a především již zmíněné kvality.

NOW Gotu Kola, 450 mg, 100 rostlinných kapslí je možná ésehnat za 280 Korun.

Závěrem

I když jste možná slyšeli tento název poprvé, dejte mu šanci a zkuste rostlinku lépe poznat. Ať už si ji zakoupíte k pěstování nebo jako doplněk stravy, neprohloupíte. Zkusit můžete tablety, prášek, ale i extrakt.

Kam dál?