Gotu kola – recenze, účinky a které je nejlepší?

Shrnutí: Rostlinku gotu kola byste určitě měli znát, protože má mnoho pozitivních účinků. Tvrdí se, že se podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se, a výborná je i na krevní oběh a napomáhá proti otokům. V tomto článku jsem pro vás připravila srovnání deseti suplementů s gotu kolou, z nichž úplně nejlepší mi přijdou:

 • První místo u mě má Blendea Gotu kola ve veganských kapslích, která je super na pameť, trávení i kardiovaskulární systém. Balení vám vystačí na 45 dávek.
 • Na 2. místo jsem posadila doplněk stravy Ecce Vita Kubra, kde gotu kolu doprovází zázvor, pepř a kurkuma pro ještě lepší účinky na trávení a imunitní systém.
 • A 3. příčku jsem věnovala produktu Organic India Memory, ve kterém gotu kola společně s Brahmi působí na kognitivní funkce, duševní zdraví, paměť a koncentraci.

V článku se dále dozvíte:

Co je to gotu kola[1] – co obsahuje, jaké má účinky a kdy se hodí ji používat?[3][5][6] Dále se dočtete, jak lze gotu kolu vypěstovat v prostředí domova a zastavila jsem se také nad tím, kdo by se měl užívání gotu koly vyhnout.

TOP  1. místo

Blendea Gotu kola

Orientační cena: 470 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o doplněk stravy s Gotu kolou od společnosti, která klade důraz na kvalitu surovin a na jejich etický původ. Kapsle mají příznivý vliv na mozkové funkce, na trávení i na psychické zdraví.

2. místo

Ecce Vita KUBRA

Orientační cena: 350 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož tato účinná směs Gotu koly v  kombinaci se zázvorem lékařským, pepřem černým a kurkumou je optimálním produktem pro podporu správného trávení a funkce imunitního systému.

3. místo

Organic India Memory

Orientační cena: 280 Kč
Proč 3. místo?

Protože tyto kapsle obsahují směs dvou účinných a prospěšných nootropik, konkrétně Gotu Kolu a Brahmi. Významným plus tohoto produktu je jeho ekologický původ a veganské složení.

Deset nejlepších doplňků gotu kola

 1. Blendea Gotu kola 470 Kč (90 kapslí)
 2. Ecce Vita KUBRA 350 Kč (60 kapslí)
 3. Organic India Memory 280 Kč (60 kapslí)
 4. NeuroHacker DOPAMINE UPGRADE 700 Kč (60 kapslí)
 5. Gotu kola Salvia Paradise 300 Kč (60 kapslí)
 6. GS Ginkgo + Gotu kola 260 Kč (80 + 40 tablet)
 7. NOW Gotu Kola 220 Kč (100 kapslí)
 8. Swanson Gotu Kola 435 mg 100 Kč (60 kapslí)
 9. Serafin Gotukola tinktura z pupenů 200 Kč (50 ml)
 10. Gotu Kola drcená 230 Kč (200 g)

Co je gotu kola?

Gotu kola, který můžete znát také pod názvem pupečník asijský zaujímá velmi důležitou pozici v tradiční indické i čínské medicíně.[1] Jedná se o velmi štíhlou, popínavou trvalku, které roste v horkých bažinatých oblastech v Indii, Číně, Austrálii, jižní Africe nebo na Srí Lance.

 • Tradičně se tato rostlina užívala k léčbě senility, epilepsie a některých forem žloutenky. Nejčastěji se používají její listy, které se vzhledově liší podle místa, kde rostou. Jejich rozmanitost je velká, od jemných, tenkých až po silné a vějířovité.
 • Tato rostlina se řadí do kategorie takzvaných mozkových nutrientů a to proto že přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Gotu Kola obsahuje triterpeny, které zvyšují tvorbu kolagenu v kostech, vazivech a chrupavkách. Podporuje také zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.
 • Gotu kola údajně prohlubuje a aktivizuje centrum řeči a Indové věří, že listy gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti.
 • Rostlinka je k dostání ve formě tablet, tobolek, tinktury, prášku nebo jako sušená bylina k přípravě čaje.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké má účinky?

Ajurvédští lékaři a terapeuté tvrdí, že je Gotu Kola „fontána života“. Její blahodárné účinky působí napříč celým organismem. A právě z pohledu této medicíny umí tato rostlina uklidňovat v těle všechny dóši – vátu, pittu i kaphu.

Byl vědecky prokázán pozitivní vliv na centrální nervový systém, zlepšení kognitivních funkcí a paměti, zmírnění stresu a možný pozitivní dopad při léčbě Alzheimerovy nemoci.[2]

 • Urychluje hojení ran a oparů
 • Zabraňuje vypadávání vlasů
 • Prevence vzniku žaludečních vředů
 • Omlazuje a vyživuje pleť
 • Podporuje krevní oběh[3]
 • Prevence proti trombóze
 • Proti zánětům a detoxikuje organismus
 • Zlepšuje náladu a bojuje proti úzkosti[4]
 • Může mít antidepresivní účinky[5]
 • Posiluje správnou funkci mozku[6]
 • Sexuální stimulant
 • Může pomoci při nespavosti[7]

Jak se užívá?

Je možné zvolit několik způsobů, jak rostlinu užívat. Tradiční metoda zahrnuje popíjení odvaru, který je velmi jednoduchý na přípravu. Jednu lžičku sušené směsi (doporučená denní dávka je 5-15 gramů) zalijte vroucí vodou, nechte louhovat několik minut a poté sceďte. Odborníci doporučují konzumovat zhruba dva šálky denně. Tento čaj si můžete zpříjemnit lžičkou medu.

 • Další možností je prášek z listů. Dávka je stejná jako u drcených listů, liší se jen přípravou. 1 čajovou lžičku prášku přidejte do jídla, pití, smoothie nebo freshe a konzumujte dle libosti.
 • Dále můžete zvolit extrakt 10:1, který je laboratorně vyrobený. A jelikož se jedná o koncentrát, tak vám bude stačit mnohem menší množství než u drcené nebo práškové formy. Denní doporučená dávka je maximálně 0,5 gramů, které opět přidejte do oblíbeného jídla či pití.
 • A jako poslední jsou tu kapsle, které jsou plněné extraktem, tudíž je naprosto optimální užívat 1 tabletu denně. Tabletku nezapomeňte vždy zapít dostatečným množstvím vody. Postupem času je možné dávku navýšit na 2 kapsle denně.

Jak Gotu Kola vypěstovat?

Jak bylo již řečeno, je tato rostlina neodmyslitelnou součástí ajurvédy a tradiční medicíny. Ne nadarmo se říká, že ty nejlepší „léky“ nám dává sama příroda. Tak proč tomu nejít trošku naproti?

 • Než začnete s vysazením, myslete na to, že se jedná o tropickou rostlinu, která nesnese mráz. Je tedy důležité ji umístit na teplé místo. Následně už žádnou speciální péči nepotřebuje a pěstuje se jako klasická pokojová rostlina s vydatnou zálivkou.
 • Jak bylo již řečeno, je tato rostlina neodmyslitelnou součástí ajurvédy a tradiční medicíny. Né nadarmo se říká, že ty nejlepší „léky“ nám dává sama příroda. Tak proč tomu nejít trošku naproti?
 • Než začnete s vysazením, myslete na to, že se jedná o tropickou rostlinu, která nesnese mráz. Je tedy důležité ji umístit na teplé místo. Následně už žádnou speciální péči nepotřebuje a pěstuje se jako klasická pokojová rostlina s vydatnou zálivkou.

Co obsahuje?

Jedná se o skupinu aromatických sloučenin, jejichž hlavním účelem je chránit organismus před bakteriemi, houbami a dalšími parazity.

Alkaloidy jsou přírodní dusíkaté látky rozdílných vlastností a struktur. Ve většině případů jde o látky pevné, krystalické, bez barvy a zápachu. Vyznačující se silnými farmakologickými účinky.

Nebo také bioflavonoidy, či vitamín P, jsou látky známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy.

Jedná se o těkavé, ve vodě nerozpustné olejovité látky nebo směsi látek. Často jsou vonné a mají palčivou chuť.

Saponiny mají velké množství biologických a farmakologických vlastností, jako jsou například antibakteriální, antivirové, protiplísňové, imunostimulační, protizánětlivé a protinádorové účinky. Mohou pomáhat se snižováním hladiny krevního cholesterolu, mají antioxidační účinky a snižují oxidační stres, podporují pevnost a dobrý stav kostí.

Jedná se o přírodní látky různého chemického složení a výrazně hořké chuti. Podporují vylučování žaludečních šťáv a tím i zlepšují trávení.

Glykosidy obsahují kyslík, vodík a uhlík. Určité druhy obsahují také dusík a malé množství glykosidů obsahuje draslík, síru nebo obojí.

Vápník tvoří přibližně 1,5 % hmotnosti lidského těla a 99 % jeho množství je uloženo v kostech a zubech.

Pro kosti a zuby je to základní stavební kámen. Slouží také jako velká zásobárna pro zbytek organismu. Zbývající procento vápníku je v měkkých tkáních a koluje v krevní plazmě, kde se účastní mnoha nezbytných pochodů v těle.

Ovlivňuje akční potenciál každé buňky, podílí se na přenosu nervových vzruchů, reguluje enzymy a uvolňování i činnost hormonů, přispívá k normální srážlivosti krve a také významně ovlivňuje funkci svalů.

Tento minerál řídí činnost kardiovaskulární soustavy, pomáhá snižovat krevní tlak, upravuje srdeční činnost, zajišťuje homeostázu prostředí uvnitř i zvenčí buněk, a velmi příznivě ovlivňuje nervovou soustavu. Krevní tlak upravuje tak, že reguluje množství tekutiny v buňkách. Draslík také umožňuje přeměnu krevního cukru na glykogen, který se ukládá především v játrech.

Hořčík má příznivý vliv na nervovou a svalovou soustavu. Jeho nedostatek vede ke vzniku křečí, podrážděnosti, přecitlivělosti. A zmůže toho ještě mnohem více:

 • Snižuje míru únavy a vyčerpání
 • Má vliv na správnou činnost nervové soustavy.
 • Umí zařídit správnou činnost svalů
 • Udržuje správný stav zubů a kostí
 • Reguluje energetický metabolismus
 • Reguluje elektrolytickou rovnováhu
 • Podílí se na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin

Nežádoucí účinky

Vědecky nejsou žádné kontraindikace zatím prokázané, ale někomu mohou způsobovat bolesti hlavy, žaludeční nevolnost nebo závratě. Abyste těmto možným rizikům předcházeli, začněte s nízkou dávkou a postupně navyšujte. Obvykle se užívá 2 – 6 týdnů, po nich následují 2 týdny bez užívání.

 • Vždy pečlivě prozkoumejte původ produktu ještě předtím, než ho zakoupíte, protože nekvalitní gotu kola může obsahovat těžké kovy z kontaminované půdy.
 • Říká se, že by se této rostlině měly vyhnout těhotné a kojící ženy, dále lidé s hepatitidou (žloutenkou) nebo onemocněním jater, lidé s historií rakoviny kůže, mladší 18 let (nebylo provedeno dostatek studií, které by jednoznačně potvrdily bezpečnost užití dětmi).
  Pokud si nejste jistí, nic nezkazíte, když se poradíte se svým lékařem nebo ajurvédským terapeutem.

1. místo

Blendea Gotu kola

Výborný doplněk stravy s gotu kolou od eticky smýšlejícího výrobce.

Orientační cena: 470 Kč

Proč je gotu kola od značky Blendea na 1. místě?

První místo jsem věnovala Gotu kole od ověřené značky Blendea. Ta si dává totiž poměrně dost záležet na tom, aby byly suroviny, z nichž své produkty vyrábí, z udržitelných a etických zdrojů.

Tahle bylinka, která je také známá pod názvem pupečník asijský nebo jako „zdroj života“, působí příznivě na mozkové funkce (například na paměť nebo na přemýšlení), na kardiovaskulární systém a prospívá i trávení. Stranou pak nezůstává ani duševní zdraví, na které má Gotu kola rovněž dobrý vliv.

Výhodou produktu od Blendey je pak také jeho veganské složení.

Uživatelské recenze

Pokud zamíříte do e-shopu blendea.cz, určitě nebudete zklamaní. Tento internetový obchod se totiž těší dlouhodobé zákaznické oblibě, o čemž ostatně svědčí právě recenze (například na stránkách heureka.cz nebo na zbozi.cz). Lidé jsou spokojeni s rychlostí dodání zboží, ale také se zajímavým a bohatým sortimentem, protože tady každopádně je z čeho vybírat. Kromě toho si uživatelé pochvalují přehlednost webových stránek a také (v neposlední řadě) kvalitu zboží, o kterou by mělo jít především.

Dále o produktu

Produkt byste měli skladovat v suchu, ideálně v teplotách od 15°C do 25°C, mimo přímé sluneční záření. Jeho doporučené dávkování je po dvou kapslích za den, přičemž je vždy nutné tablety zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Jedna kapsle obsahuje 500 mg Gotu coly.

Cena tohoto produktu se pohybuje kolem 470 Kč/balení (90 kapslí = 45 dávek).

2. místo

Ecce Vita KUBRA

100% čisté kapsle rostlinného původu obsahující Gotu colu, kurkumu, zázvor a pepř.

Orientační cena: 350 Kč

Proč je suplement Kubra od Ecce Vita na 2. místě?

Na druhou příčku jsem umístila produkt od české značky Ecce Vita, která nabízí doplněk stravy jménem Kubra určený pro podporu zdravého trávicího systému, kognitivních funkcí, dýchacího systému, metabolismu, jater a celkové vitality organismu. Kromě Gotu koly (neboli pupečníku asijského) se o zdraví v tomto případě starají také další aktivní látky: kořen a extrakt z kurkumy dlouhé, zázvor obecný a pepř černý.

V jedné kapsli se nachází 100 mg gotu koly.

Uživatelské recenze

Tento produkt si vysloužil hezká hodnocení na stránkách heureka.cz, kde je například doporučován těm, kteří mají problémy s cévami. Jeden zákazník tady dokonce píše, že mu produkt v tomto směru hodně pomohl a nejde jen „o pocit“, protože jeho zlepšení potvrdily i lékařské přístroje. Vysoká procenta má tento výrobek i na nezávislém srovnávači zbozi.cz.

A taktéž samotný e-shop puravia.cz je na obou těchto serverech (jak na Heurece, tak i na zbozi.cz) hodnocen dobře – zboží je podle recenzí dodáváno rychle, skvěle hodnocený je i sortiment zdejších výrobků a ani kvalita zboží tady nezůstává stranou.

Více informací

Tyto kapsle mají rostlinný původ, jsou 100% čisté, neobsahují žádné přidané látky v podobě umělých sladidel, barviv či příchutí. Jsou vyrobeny ve Francii a prošly přísným testováním v mezinárodních i českých laboratořích.

Doporučuje se užívat jednu kapsli 1× až 2× za den, ideálně během jídla. 

Balení se 60 kapslemi stojí cca 350 korun.

3. místo

Organic India Memory

Kvalitní suplement ve formě kapslí se dvěma bylinkami – gotu colou a brahmi.

Orientační cena: 280 Kč

Proč je produkt Memory Bio od Organic India na 3. místě?

Na třetí příčku jsem se rozhodla umístit doplněk jménem Memory od společnosti Organic India, který kombinuje dvě účinná nootropika: Gotu Kolu (neboli pupečník asijský) a Brahmi (alias bakopu drobnolistou). Obě tyto látky výborně posilují paměť, učení a soustředění.

Z hlediska ájurvédské tradice se jedná o hojně využívané byliny, které jsou považovány nejen za látky podporující funkce mozku, ale také za pomocníky s pozitivním vlivem na nervový systém. Kromě toho jsou to složky, které působí jako antioxidanty a podporují zdraví ženského pohlavního ústrojí.

Uživatelské recenze

Na srovnávači zbozi.cz jsem našla hezkou recenzi, v níž se píše, že „dvě kapsle denně proberou mozek k přemýšlení“. Podle dalšího komentáře pak doplněk nemá nežádoucí vedlejší účinky. A vysoká procenta produkt získal například na stránkách alza.cz.

Také tento výrobek zakoupíte v e-shopu puravia.cz, který je na Heurece i na zbozi.cz poměrně chválený – zejména pro rychlost dodání zboží, ale také pro široký sortiment. Kromě toho si tady lidé chválí kvalitu místních výrobků.

Další informace

Produkt je veganský a všechny jeho složky pocházejí z ekologického zemědělství. 

Doporučuje se užívat po jedné až dvou kapslích 2× za den, nejlépe v průběhu jídla. A dobře zapít vodou.

Značka Organic India vznikla v USA roku 2001 a nabízí čistě přírodní produkty bez přídatných látek, které byly vyvinuty na základě ajurvédy a holistického přístupu k medicíně.

Produkt Memory obsahuje 60 kapslí a stojí okolo 280 korun.

4. místo

NeuroHacker DOPAMINE UPGRADE

Orientační cena: 700 Kč

Proč jsem vybrala suplement NeuroHacker DOPAMINE UPGRADE od Brainmaxu?

Protože se jedná o super přírodního pomocníka od české značky BrainMax, který vás podrží, pokud potřebujete nakopnout vaše soustředění i paměť. Kromě gotu koly obsahuje ginkgo bilobu, aktivnímu CDP cholin, Acetyl-L-Tyrosin, Acetyl-L-Karnitin, Fosfatidylserin, Bacopu monnieri a výtažek z pepře – tyhle všechny složky vám pomůžou skvěle zvládnout i náročnější a stresovější životní období. A super mi přijde, že kapsle jsou vhodné i pro vegany a neobsahují kofein, proto se můžou brát v průběhu celého dne.

Nicméně výrobce doporučuje užívat 2 kapsle za den na lačný žaludek.

Balení se 60 kapslemi vám tedy vydrží na jeden měsíc a stojí okolo 700 korun.

5. místo

Gotu kola Salvia Paradise

Orientační cena: 300 Kč

Z jakých důvodů jsem zvolila gotu kolu od Salvia Paradise?

Salvia Paradise je Česká rodinná firma, která je na trhu od roku 2008. Její hlavní vize je hluboká důvěra v sílu přírody. Zabývají se dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Zaměřují se na suroviny z bioprodukce a ekologického zemědělství. Suroviny nakupují výhradně od certifikovaných dodavatelů. Jejich vlastní výroba je pod pravidelnou kontrolou certifikační organizace.

Kromě nejvyšší kvality je mottem celého týmu Salvia Paradise také neustálý vývoj. Své produkty tvoří pod taktovkou zkušených fytoterapeutů a v návaznosti na nejčerstvější zprávy z vědeckých kruhů.

60 kapslí od této značky je možné zakoupit za cca 300 korun.

6. místo

GS Ginkgo + Gotu kola

Orientační cena: 260 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy s kombinací ginkga a gotu koly od GS?

Velmi známá britská značka GS (Green Swan), která má od roku 1997 sídlo v Praze, nabízí široký sortiment cenově dostupných a funkčních doplňků stravy jako je právě toto spojení Ginkgo biloby s Gotu kolou.

Produkt obsahuje standardizovaný výtažek z mladých lístků rostliny Ginkgo biloba, která blahodárně působí na paměť (dlouhodobou i krátkodobou), koncentraci a je účinným bojovníkem proti studeným rukám i nohám. Výtažek z gotu koly, tedy pupečníku asijského, ginkgo skvěle doplňuje, neboť podporuje prokrvení končetin, ale i mozku, a přispívá k psychickému zdraví.

Doporučuje se dávkovat 1 tabletka za den, ideálně s jídlem.

Balení s obsahem 120 tablet zakoupíte za cca 260 korun.

7. místo

NOW Gotu Kola

Orientační cena: 220 Kč

Proč jsem vybrala kapsle s gotu kolou od NOW?

Filozofie NOW food je zachovat kvalitu produktu a cenovou dostupnost, tak jak s firmou začínal její zakladatel Richard Elwood před více než 50 lety. Společnost NOW food také získala několik ocenění v inovaci produktů a především již zmíněné kvality.

NOW Gotu Kola, 450 mg, 100 rostlinných kapslí je možné sehnat za cca 220 korun.

8. místo

Swanson Gotu Kola

Orientační cena: 100 Kč

Čím mě zaujala gotu kola od Swansonu?

Kromě výše zmíněných kapslí Gotu Kola Extract od americké značky Swanson, které obsahují 100 mg extraktu, můžete vyzkoušet i tyto o něco silnější rostlinné kapsle.

Obsahují totiž 435 mg výtažku z gotu kola v jedné dávce, která se rovná jedné kapsli. Ta se doporučuje dávkovat 1× za den v průběhu jídla a dostatečně zapít vodou.

Užívání těchto Gotu Kola kapslí podporuje celkovou vitalitu organismu, působí proti stresu, podporuje paměť, vyrovnaný psychický stav, dobrý spánek, zdravé trávení a normální funkci kardiovaskulárního systému. Obzvlášť blahodárně působí na jedince, kteří trpí pocitem těžkých nohou.

Balení obsahuje 60 kapslí a stojí okolo 100 korun.

9. místo

Serafin Gotukola tinktura z pupenů

Orientační cena: 200 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila tinkturu Gotu kola od Serafinu?

Rodinná firma Serafin vznikla v Čechách v roce 2004 a s tou největší péčí a láskou vyrábí přírodní bylinné produkty. Během jejich výroby dbají na prvotřídní kvalitu surovin i jejich zpracování, udržitelnost, společenskou odpovědnost a úctu k tradicím.

Jejich přípravek s gotu kolou je speciální bylinná tinktura, která obsahuje čistý extrakt z pupečníku asijského, destilovanou vodu a 40% ethanol. Jejím užíváním podpoříte zdraví vašeho lymfatického, cévního a mozkového systému a zbaví vás pocitu těžkých nohou.

A jak se kapky užívají? Na každé kilo vaší hmotnosti připadá 1 kapka tinktury. Pokud tedy vážíte 60 kg, vaše dávka je 60 kapek, kterou si ale rozdělte na 2 – 3 dávky za den. V tomto případě tedy 20 kapek 3× denně nebo 30 kapek 2× denně.

Cena tinktury je necelých 200 korun.

10. místo

Gotu Kola drcená

Orientační cena: 230 Kč

Proč srovnání zakončuji drcenou gotu kolou od Uplife?

Tato drcená Gotu Kola z biohackerského e-shopu Uplife pochází z Indie má všestranné využití, protože dělá dobře tělu i duši. Pokud vás trápí různé záněty, otoky nebo vás bolí klouby nebo chcete zlepšit vaší mozkovou činnost a paměť, tento produkt je pravděpodobně to pravé.

Účinné látky v listech této asijské byliny jsou brahmosidy, centellosidy a triterpenlcké saponiny, které vyživují náš organismus po mnoha stránkách. Kromě výše zmíněného působí i protizánětlivě a hodí se i pro ty, kteří trpí na záněty močového měchýře nebo vyrážku od sluníčka.

Tento produkt se užívá v podobě nálevu, který se připravuje zalitím 1 – 2 čajových lžiček drcení bylinky 250 ml vody uvařené na 70–⁠ 80°C, které se nechají asi 10 minut louhovat. Pro ještě lepší účinky se doporučuje kombinovat s Brahmi, které má Uplife ve své nabídce také.

200 g drcené Gotu Koly pořídíte za cca 230 korun.

Závěrem

I když jste možná slyšeli o gotu kole poprvé, určitě stojí za to dát téhle rostlince šanci. Ať už si ji zakoupíte k pěstování nebo jako doplněk stravy, neprohloupíte. Zkusit můžete tablety, prášek nebo třeba tinkturu.

Na základě důkladného průzkumu bych vám doporučila zejména gotu kolu od Blendea v rostlinných kapslích, které působí blahodárně na kardiovaskulární a cévní systém, při pocitu těžkých nohou i na křečové žíly, trávení a duševní pohodu. Všestranné účinky na duševní zdraví, kognitivní funkce, kardiovaskulární zdraví, trávení a imunitu celkově má doplněk Ecce Vita Kubra, kde gotu kolu doplňuje ještě zázvor, pepř a kurkuma. A super suplement na podporu paměti, koncentrace a soustředění je Organic India Memory, v němž společně účinkuje gotu kola a brahmi.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[8] Bakalářská práce (CZ): BIOLOGICKY AKTIVNÍ LÁTKY ROSTLINY GOTU KOLA

[9] Diplomová práce (CZ): Screenigová studie různých rostlinných taxonů a jejich vliv
na lidské enzymatické systémy I.

[10] Healthline (ENG): Everything You Need to Know About Gotu Kola

[11] PubMed Central (ENG): Therapeutic Potential of Centella asiatica and Its Triterpenes: A Review

[12] PubMed Central (ENG): Cardiovascular Protective Effects of Centella asiatica and Its Triterpenes: A Review

4.5/5 (Počet hlasů: 10)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »