Guarana – recenze, účinky, zkušenosti a která je nejlepší?

Co je to guarana, jaké má účinky, benefity a jak ji užívat? Jakou guaranu si koupit, která je nejlepší? Jak guaranu vybrat?

TOP  1. místo

Salvia Paradise
Guarana

Orientační cena: 400 Kč

Kvalitní guarana v kapslích pro jednoduché užívání. Dodává energii a podporuje imunitní systém. Kromě toho pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost.

2. místo

Nutrisslim
Guarana Powder

Orientační cena: 400 Kč
Účinná guarana v prášku s vysokým obsahem kofeinu pro silné a dlouhotrvající zvýšení energie. Produkt je v cetifikované BIO kvalitě a hodí se i pro vegany.
3. místo

Planet Friendly
Guarana moučka

Orientační cena: 550 Kč
Tato moučka z guarany je doslova královnou stimulantů. Jedna dávka dodá energii, která díky vysokému obsahu kofeinu, theobrominu a theofylinu vydrží až 8 hodin.

Deset nejlepších produktů guarany

Guarana, slovo, které zní možná jako zaklínadlo a třeba ho tak někdo i bere. Má totiž spoustu pozitivních účinků na lidské tělo i mysl. Co to ale vlastně ta guarana je, jaké jsou ony benefity a jak tento doplněk stravy používat, aby doopravdy pomáhal a neuškodil?

Guaranu znali už Indiáni

První zmínky o této bylince známe z Amazonie, kde byla využívána tamními Indiány pro své povzbuzující až nabuzující účinky. Zároveň ji ale používali i na tišení bolestí, proti horečkám, migrénám či křečím. Evropané ji objevili až v 17. století. Nejde však o žádné šamanství. Účinky guarany byly zkoumány a potvrzeny v mnoha odborných studiích.

Co je to guarana?

Guarana jsou semena, která získáváme z keře jménem Paulinie nápojná, který je původem z Venezuely a severní Brazílie. Jinak také známe guaranu jakožto “elixír života” či “životabudič”, případně významný zdroj přírodní energie, který vzhledem připomíná otevřené oko.

Právě tato semena obsahují stimulanty pro centrální nervovou soustavu. Ano, guarana má své nepopiratelné povzbuzující účinky, působí proti únavě, a naopak povzbuzuje bdělost a pomáhá udržet pozornost. Proto se také stala kamarádem a pomocníkem pro mnohé studenty během zkoušek a pro časově a mentálně náročné profese. Umí toho ale ještě o dost víc.

 Její velkou výhodou je to, že má pozvolný nástup i odeznění účinků. Nejde o skokové změny, které vás rychle nabudí, rychle ale také odezní a někdy dostanou tělo i do deficitu. Nemusíte se tedy bát prudkých změn ve svém drivu, energii a vitalitě. Navíc uvolněný kofein z guarany nedráždí žaludek a nepřekyseluje organismus. Je tedy vhodná i pro jedince s citlivým trávicím systémem.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jaké jsou další obecné účinky guarany?

 • Pomáhá se soustředit
 • Zvyšuje mentální výkonnost
 • Zlepšuje dlouhodobou i krátkodobou paměť
 • Podporuje mozkovou činnost
 • Je vhodná při nervovém vypětí
 • Tiší například menstruační bolesti
 • Snižuje chuť k jídlu
 • Stimuluje odbourávání tuků
 • Zneškodňuje volné radikály v těle
 • Zlepšuje zdraví srdce
 • Přispívá k lepší náladě
 • Užívá se i jako afrodiziakum

Jaké jsou hlavní benefity guarany?

Je dokonce 2x lepším stimulantem než káva, obsahuje totiž 2x více kofeinu. Stejně jako káva vás dokáže nakopnout, navíc k tomu ale podporuje soustředění a zlepšuje paměť. Nicméně na všechno si tělo umí vybudovat „závislost“. V uvozovkách, protože jde pouze o to, že i na tento efekt si lidské tělo může při pravidelném a dlouhodobém užívání zvyknout, čímž se tedy následně snižuje i účinnost a celkový efekt.

Nebudeme tvrdit, že díky užívání guarany zhubnete. Nicméně faktem zůstává, že umí zrychlit práci metabolismu a urychluje spalování tuků. Takže se doporučuje dát si ji před cvičením nebo před běháním, díky čemuž dosáhnete jednak lepších fyzických výkonů, během kterých nebudete tolik unavení a zvládnete víc, než jste si mysleli. To zcela logicky vede i k tomu, že spálíte víc kalorií.

Guarana působí na náš nervový systém. Kromě toho, že nám pomůže lépe se soustředit a věnovat pozornost tomu, co je zrovna důležité, podporuje i celkovou psychickou vitalitu. Právě proto je oblíbená u administrativních pracovníků, manažerů, leaderů a dalších vysoce postavených osob. Ocení ji ale také studenti během příprav na náročné zkoušky, případně lidé, kteří musí pracovat dlouho do večera nebo přes celou noc.

Ano! Mimo jiné totiž obsahuje aktivní látky theofylin a theobromin, které regulují hladinu krevního tlaku, podporují nervovou činnost a mají protizánětlivý efekt na organismus. Navíc detoxikuje tělo a očišťuje ho od volných radikálů. Tím navozuje pocit vitality a omlazení.

Jak konkrétně látky v guaraně působí?

Theogylin známe také jako součást zeleného čaje. Povzbuzuje, ale oproti kofeinu působí delší dobu a účinkuje postupně. Theobromin můžeme zaznamenat například v kakau, jde o látku, která blahodárně ovlivňuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Navíc guarana obsahuje také vitamin C a B, takže podporuje zdraví a imunitu.

Jakým způsobem a jak často guaranu užívat?

Protože je každý z nás jiný, vyhovuje každému něco jiného. Trh se tomuto trendu velmi dobře přizpůsobil, a díky tomu najdete guaranu v mnoha provedeních, stačí si jen vybrat. 

Guaranu můžeme užívat ve formě tablet, prášku, extraktu, sirupu, kapek nebo čajích, ale i ve žvýkačkách a stimulujících nápojích.

Pamatujte na to, že její nástup i účinek je trošku jiný, než jste zvyklí u dalších povzbuzovatel a stimulantů. Nástup účinku kofeinu z guarany očekávejte po 30 minutách, ale klidně také až po 1 hodině po užití. Doba trvání účinku je pak 6 – 8 hodin.

A jak chutná? Ne moc valně, bohužel. Byť voní hezky po kakau, má zemitou a hořkou chuť, a proto většina lidí raději volí formu lisovaných tablet nebo veganské kapsle. Tradiční využití rostliny je pak rozemletí semen na jemný pudrový prášek, který můžete přidat do jogurtu, smoothie a dalších nápojů.

Jaké je dávkování?

Za ideální denní dávku se považuje u běžného prášku ze semen 5 gramů, což je asi jedna kávová lžička. Je ale potřeba brát v potaz fakt, že na každého člověka působí guarana jinak. Proto raději začněte s nižší dávkou a rozhodně si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Díky vysokému obsahu kofeinu jde o účinný doplněk stravy, který je ale potřeba užívat s rozmyslem a určitě byste neměli překračovat doporučené denní dávkování. Také není radno ji kombinovat a doplňovat dalšími stimulanty. Během užívání je také důrazně doporučeno dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim, ideálně čistou vodu.

Při předávkování se může ve vzácných případech objevit nevolnost, neklid a zrychlený tep.

Pro koho se guarana hodí?

Guarana se hodí obecně pro každého, kdo potřebuje nabudit. Oblíbená je u skupin, jako jsou:

 • Studenti
 • Manažeři
 • Sportovci
 • Řidiči
 • Lidé, kteří pracují v noci

Pro koho se guarana nehodí a na co si dát pozor?

Není však vhodná pro děti do 15 let, těhotné či kojící ženy a lidi s citlivostí na kofein nebo pro jedince s vysokým krevním tlakem, poruchami srdce, epilepsií, cukrovkou nebo trpící nespavostí.

Také si dávejte pozor na kombinaci guarany a dalších doplňků stravy či dokonce s prášky na srdce či ředění krve, se kterými se vyloženě nemá ráda.

Vypěstujte si Paulinii doma

A proč by ne? Jedinou možnou překážkou je fakt, že Paulinie vyžaduje tropické klima. Ale i to jde vytvořit v našich klimatických podmínkách. Zjednodušeně jí vlastně stačí jen dostatek vláhy a tepla.

Pokud máte doma zimní zahradu nebo skleník, jste ideální aspirant na to, aby se této rostlince u vás dobře vedlo. Obrňte se ale trpělivostí, na první plody si počkáte klidně i několik let, zvláště pak, jestli se pustíte do pěstování rostliny přímo ze semen. Pokud byste chtěli proces urychlit, sežeňte si sazeničky.

1. místo

Salvia Paradise Guarana

Orientační cena: 400 Kč

Všechny rostlinky, ze kterých tyto produkty značky Salvia Paradise vychází, jsou kontrolovány na několika úrovních. Ve vlastní výrobně vznikají čisté směsi doplňků stravy. Zodpovědný přístup je cítit z každé lahvičky, které mají navíc jasnou misi – pomoci lidem ke kvalitnějšímu životu.

Balení guarany obsahuje 120 kapslí a stojí 400 korun.

2. místo

Nutrisslim Guarana Powder

Orientační cena: 400 Kč

Tento doplněk stravy s guaranou od slovinské značky Nutrisslim je v certifikované BIO kvalitě, veganský a neobsahuje žádné chemické látky, GMO ani konzervanty.

Kromě povzbuzujícího účinku na tělo i psychiku se hodí užívat v období redukční diety, protože snižuje chuť k jídlu. A také dokáže zmírnit depresivní stavy a zlepšit náladu. Navíc funguje mnohem stabilněji než káva, takže vás nečeká žádný počáteční výbuch energie následovaný obrovským propadem a únavou.

Doporučená denní dávka je ⅓ čajové lžičky prášku, tedy 0,5 – 1 gram, který rozmícháte v minimálně 100 ml oblíbeného nápoje. Vhodná je voda nebo různé zeleninové či ovocné džusy.

Balení se 125 g prášku z guarany stojí něco málo přes 400 korun.

3. místo

Planet Friendly Guarana moučka

Orientační cena: 550 Kč

Planet Friendly je česká značka, která přináší na tuzemský trh výběr nejrůznějších superpotravin. Zakladatelé jednoduše řečeno vybírají to nejkvalitnější, co lze. Navíc se jedná o Fair Trade značku, která podporuje udržitelný rozvoj. Najdete u nich například guarana moučku, která má stále stejné účinky jako jakékoliv jiné provedení.

Krabička obsahuje 75 gramů a stojí 550 korun.

4. místo

NATU Guarana

Orientační cena: 250 Kč

K dostání je i prášek, který se rovněž vyrábí ze semen pralesní rostliny paulinie opojné. I ten působí na podporu imunity, ke snížení únavy a má všechny další benefity guarany. Prášek snadno přimícháte do připravovaných pokrmů, jako je třeba snídaňová kaše, ovocné či zeleninové smoothie, můžete ho přisypat do jogurtu. Tímto potlačíte jeho ne příliš okouzlující originální chuť, navíc spolu s guaranou dopřejete tělu i další vitamíny a minerály.

Balení obsahuje 80 gramů bio prášku, cena je 250 korun.

5. místo

Swanson Guarana

Orientační cena: 200 Kč

Guaranu dostanete také v podobě kapslích, i v tomto případě jde samozřejmě o bylinného pomocníka proti únavě a nervovému vypětí. V každé kapsli je 500 mg prášku semen guarany. Doporučené dávkování je předepsané na jednu kapsli 2x až 6x denně. Zapíjejte vodou a dodržujte i během dne dostatečný pitný režim.

Balení obsahuje 100 kapslí a stojí 200 korun.

6. místo

Vitalvibe Guarana BIO prášek

Orientační cena: 350 Kč

Tato guarana v prášku vás povzbudí silněji než káva a navíc její účinek trvá mnohem déle. Využijete ji jak před duševním, tak před fyzickým výkonem. Doporučuje se užívat jednou či dvakrát za den, přičemž jedna dávka představuje cca 1 g prášku z guarany. Ten můžete rozmíchat ve vodě nebo ovocné šťávě. A pokud chcete silnější účinek, zalijte prášek horkou vodou.

Česká značka Vitalvibe vznikla roku 2011 a nabízí produkty prvotřídní kvality v té nejčistší podobě. Neobsahují totiž žádné pesticidy, ropu, síru, barviva a ani jiné přídatné látky. Jsou baleny v recyklovaných obalech a využívají suroviny od drobných lokálních pěstitelů.

125 g prášku z BIO guarany stojí cca 350 korun.

7. místo

Golden Nature Guarana 10 % kofeinu

Orientační cena: 300 Kč

Tyto kapsle s guaranou vyrobené v Čechách značkou Golden Nature obsahují 500 mg guarany v jedné kapsli a z toho 50 mg kofeinu, což je vysoké množství. Ještě silnější povzbuzující a stimulační efekt jim společně s kofeinem dodávají další látky, theobromin a theofylin. 

Hodí se jako skvělá náhrada, pokud vám nechutnají kofeinové nápoje jako je káva nebo černý čaj. Navíc vás povzbudí pozvolna a na delší dobu, a neobsahují žádné „zbytečnosti“ jako lepek, přidaný cukr, éčka nebo palmový olej.

Doporučuje se užívat 2 kapsle jednou za den a je potřeba je dostatečně zapít.

Balení se 100 kapslemi stojí cca 300 korun.

8. místo

BrainMax Pure Guarana BIO prášek

Orientační cena: 200 Kč

V tomto 100% prášku z BIO guarany původem z Brazílie najdete 2,5× větší množství kofeinu než v kávě, ale rozhodně se nemusíte bát propadu energie, který se může objevit po konzumaci kávy. Nicméně každý jsme jiný, proto se doporučuje s guaranou začínat opatrně, a to 1 gramem prášku denně, který můžete rozmíchat ve vodě, smoothie, džusu nebo jakémkoli oblíbeném nápoji. Podle potřeby pak můžete množství guarany ubírat či přidávat, ale obecně by se neměla překročit konzumace maximálně 2 gramů denně a neměla by se konzumovat po 16. hodině.

Při doporučeném užívání vám tato guarana může pomoci zlepšit mentální výkon, pozornost, paměť i fyzickou aktivitu. Používá se také při hubnutí ke kontrole hmotnosti, protože zrychluje metabolismus tuků a zlepšuje trávení.

A kolik stojí balení o velikosti 100 g? Necelých 200 korun.

9. místo

Inkospor Energy gel Ice Tea s Guaranou

Orientační cena: 50 Kč

Toto je zase trochu jiná a velice zajímavá forma guarany – energetický sacharidový gel obohacený o výtažek z guarany. Je to ideální produkt, pokud chcete dodat rychle energii, která vydrží. Jedná se o kombinaci fruktózy, maltodextrinu, vitamínu B1 a 156 mg guarany v jedné porci.

Jeden sáček o velikosti 40 g se rovná jedné porci. A jak se dá konzumovat? Můžete ho smíchat se čtvrtlitrem vody anebo si gel s příchutí ledového čaje vychutnat rovnou ze sáčku. Díky šikovnému balení, které se dá otevřít přímo „zuby“ můžete tento produkt konzumovat rovnou během jízdy na kole či běhu.

Gel neobsahuje lepek, laktózu a je veganský. Jeden sáček pořídíte za cca 50 korun.

10. místo

X-TREME Guarana

Orientační cena: 50 Kč

Německá značka Inkospor nabízí sportovní výživu pro vrcholové i rekreační sportovce. Jejich produkty odpovídají farmaceutické kvalitě, protože vznikají ve spolupráci s mezinárodními vědci z oblasti výživy a jsou podrobeny důkladným potravinářským, chemickým a mikrobiologickým testům.

Tato pitná ampule obsahuje kromě guarany také hořčík, kyselinu pantothenovou, vitamín B6 a C. Jedna dávka má 25 ml a poskytne vám 1500 mg guarany a z toho 150 mg kofeinu. Jedná se tedy o silný stimulant, který využijete před různými tréninky či závody.

Produkt je veganský a neobsahuje lepek ani laktózu. Ampule lze koupit jednotlivě za cca 50 korun nebo v celém balení po 20 ks okolo 1000 korun.

Guarana do každé domácnosti?

Účinky a výsledky téhle bylinky jsou fantastické, a pokud nemáte výše zmíněné zdravotní komplikace, které by vás měly od užívání guarany brzdit, máte v rukou příjemnou přírodní cestu, jak nastartovat svou mysl i tělo. Jak podpořit svůj psychický i fyzický výkon, možná upravit váhu, rozhodně ale zlepšit krátkodobou i dlouhodobou paměť a mít lepší náladu i zdravější tělo.

I tento komplexní balíček samozřejmě sám o sobě dopomáhá k celkovému vylepšení psychické pohody, čímž se vlastně dostáváte do kruhu blahodárně působícího na celou vaši osobu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Paulinie nápojná

[2] Wikiskripta (CZ): Kofein

[3] Healthline (ENG): 12 Benefits of Guarana (Plus Side Effects)

[4] PubMed Central (ENG): Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia cupana var. sorbilis: Findings in Caenorhabditis elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana

[5] PubMed Central (ENG): Guarana (Paullinia cupana) improves fatigue in breast cancer patients undergoing systemic chemotherapy

4.9/5 (Počet hlasů: 8)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »