Tribulus (kotvičník zemní) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to kotvičník zemní, neboli Tribulus Terrestris? Jaký kotvičník si koupit – který je nejlepší? K čemu kotvičník je a jaké má účinky?

TOP  1. místo

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientační cena: 600 Kč

Skvělý produkt značky Vermoherb s vysokým obsahem kvalitního bulharského kotvičníku zemního v 90 veganských kapslích.

2. místo

Bulgarian Tribulus Original

Orientační cena: 450 Kč
Výborný bulharský Tribulus, který přispívá k vylučování testosteronu, což podporuje rozvoj svalové hmoty a fyzické síly.
3. místo

Energy Tribulus
terrestris

Orientační cena: 600 Kč

Kvalitní kapky s vysoce koncentrovaným extraktem z nati kotvičníku zemního, který má spoustu pozitivních účinků.

Deset nejlepších produktů s kotvičníkem

Co je to kotvičník zemní?

Tribulus neboli kotvičník zemní je jednoletá rostlinka, která je typická svými žlutými kvítky. To, že má nesmírně blahodárné účinky věděla ajurvéda už několik set let nazpět. Pomalu se přesouvá i k nám do Evropy a jem čím dál tím více skloňovaný.  A právě na evropské půdě na něj můžete narazi v Bulharsku, kde se nejkvalitnější kotvičník pěstuje. Je to díky tomu, že místní klimatické podmínky kotvičku nejvíce prospívají. Je velmi zajímavé,, že právě tento bulharský kotvičník vykázal v nezávislých testech vyšší množství aktivních látek a tím i silnější efekt na lidský organismus, než kotvičník odjinud. 

Dostupné zdroje uvádí, že kotvičník v podobě sušené nati používali již kmeny primitivních Indiánů pro jeho močopudné, antiseptické a protizánětlivé účinky.

Tradiční čínská medicína sahá po kotvičníku při léčbě jaterních, ledvinových a kardiovaskulárních nemocí. Další národy, které znají toto rostlinné zlato, ho využívají při léčbě neplodnosti a ztrátě potence. 

Sportovci na celém světě  vědí, že tribulus je nejjednodušší volba při potřebě zvýšení hladiny testosteronu, která jim umožňuje snadnější nárůst svalové hmoty a zvyšuje sportovní výkony.

Původ kotvičníku

Nejen zmíněné Bulharsko, ale typickým prostředím pro výskyt kotvičníku jsou suchá slunná místa, stepi a písčiny. Uvádí se, že se tato bylina pravděpodobně rozšířila do ostatních částí zeměkoule z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. V současné době se vyskytuje v mnohých oblastech Asie, Evropy, Afriky i Austrálie. Na mnoha místech se vyskytuje planě, ale stále více  se pěstuje cíleně pro farmaceutické účely.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se kotvičník pěstuje?

Výhodou této byliny je, že ji můžete pěstovat bez větších obstrukcí i doma. Nejjednodušší cesta je koupit si semena nebo sazeničky kotvičníku, které zasadíte do truhlíku nebo na záhonku. 

Budete potřebovat buď běžný zahradní substrát, nebo lehčí propustnější písčitou půda. Kotvičník má rád sušší stanoviště a dejte si pozor na přemokření. To by ho zahubilo.

Ideální čas na výsev je březen, kdy dáte semínka do truhlíků a na konci dubna je můžete opatrně přesunout rovnou na záhon. Až uvidíte na povrchu pohyb, kotvičník začíná klíčit. Zalévejte ho velmi obezřetně. Jednoduše řečeno, spíše přežije napůl uschlý, než přelitý.

Když naroste do mohutné a košaté rostliny se žlutými kvítky, je čas sklizně. 

Rostlinku velmi snadno vytrhnete i skořenem,  který v poměru k rostlině titěrný a lze ho umýt nebo odstřihnout.  Kořen ale nevyhazujte, má také velmi prospěšný obsah látek stejně jako zbytek rostliny.

Jak kotvičník zpracovat?

Ideální je sušit nať zavěšenou jako svazek na hřebíku nebo na provázcích, případně rozloženou na sítech sušáren při teplotě do 45 °C.

Jaké má účinky?

Obecně je kotvičník známý hlavně pro své blahodárné účinky na pohlavní soustavu jak u mužů, tak u žen. 

U mužů významně zvyšuje hladinu testosteronu, který má velký vliv nejen na zlepšení nálady, ale znatelně podporuje růst svalstva, formování postavy a tím i celkovou vytrvalost, aktivitu a schopnost svalové regenerace. 

U žen zvyšuje hladinu estrogenů, zejména estradiolu. Podobně jako u mužů to vede k lepší náladě a radosti ze života, ale také ke zmírnění klimakterických příznaků.

Kotvičník obsahuje celou řadu různých aktivních složek s různorodými vlastnostmi, které dokáží aktivně a cíleně působit na jednotlivé části organismu a posílit jejich činnost. 

Kromě pohlavní soustavy má další velmi prospěšné účinky.

  • Stimuluje hormonální aktivitu 
  • Pozitivně ovlivňuje normální funkci močové soustavy
  • Dodává energii 
  • Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, srážení krve, čištění krve
  • Posiluje imunitu 
  • Ovlivňuje normální činnost nervové soustavy
  • Podporuje normální funkci dýchacího systému
  • Podporuje normální funkci močové soustavy a reprodukčního systému

Není žádným tajemstvím, že hladina testosteronu začíná klesat po 35věku života.

Jeho nedostatek se projevuje typicky ztučněním postavy, ochabnutím sexuálního zájmu a ztrátou vitality. S poklesem hladiny testosteronu se mění i chování – objevuje se mrzutost, podrážděnost a deprese. Z těchto důvodů je dobré hladinu tohoto hormonu udržovat a to dříve, že začne přirozeně klesat.

Podobně jako u mužů. Mužům klesá testosteron a ženám se blíží menopauza, dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. 

S příchodem menopauzy může nastat celá řada potíží jako je bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, špatné libido, únava a ospalost. I zde dokáže podat pomocnou ruku kotvičník. Terapie pomocí jeho sušené natě přispívá ke zvýšení hladiny estradiolu a pomáhá ženám tyto potíže potlačit.

Jaké účinné látky kotvičník obsahuje?

Je to opravdu takový malý zázrak. Kotvičník doslova překypuje benefity. Na takovou drobnou rostlinku poměrně nálož. 

Mezi účinné látky patří například sapogeniny -gitigenin, diosgenin, ruskogenin, chlórgenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice,steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin a quercetin, alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, dále behenové, stearové, palmitové a další. Obsahuje také taniny, sacharidy, steroly, dále derivát diosgeninu desoxidiosgenin, gracillin, dioscin a terrestrosiny A – E a také vitamin C.

Kdo by měl kotvičník užívat?

Tak určitě nic nezkazíte, pokud začnete doplňky stravy s kotvičníkem užívat dříve, než ho opravdu potřebujete. Po třicátém roku u mužů a na prahu čtyřicítky u žen. 

Ale jak vyplývá z výše uvedeného, má kotvičník opravdu všestranné využití. Pokud sportujete může být kotvičník váš skvělý pomocník na budování svalové hmoty. 

Souhrnně by se dal kotvičník doporučit pro všeobecné povzbuzení organismu všem, kteří se z nějakého důvodu necítí zcela ve formě.

Jaké jsou nežádoucí účinky?

Žádné nežádoucí účinky nejsou vědecky podložené a laboratorní testy neprokázaly toxicitu ani žádné negativní účinky kotvičníku na lidský organismus. Jediné co, tak obsah alkaloidů není vhodný k užívání pro děti a těhotné nebo kojící ženy.

V jaké formě je kotvičník k dostání?

Můžete sehnat mnoho podob kotvičníku. Dostupné jsou jak v obchodech se zdravou výživou, tak i v lékárnách. Tou základní formou, kterou si můžete pořídit, je kotvičníkový čaj a to buď sypaný či sáčkový. Další možností je kotvičníkový extrakt ve formě kapslí či kapek. Maximální denní dávka kotvičníku je 2000 mg.

1. místo

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientační cena: 600 Kč

Jedná se o originální kotvičník z Bulharska v kapslích. Hlavním benefitem je vysoký obsah steroidního saponinu Protodioscinu (standardizace na 60%), což je v současné době v rámci celosvětového měřítka jeden z nejsilnějších dostupných extraktů. 

V současné době existují v Bulharsku pouze dva hlavní producenti s extrakty s vysokým obsahem Protodioscinu. Jedním z nich je právě VemoHerb Tribulus.

Výrobce doporučuje 3 – 6 kapslí denně ve 3 dávkách po 1-2 kapslích a dostatečným množstvím vody.

90 kapslí můžete pořídit za cca 600 korun.

2. místo

Bulgarian Tribulus Original

Orientační cena: 450 Kč

Přípravek Bulgarian Tribulus Original obsahuje výtažek z byliny kotvičník zemní s obsahem steroidních saponinů, které přispívají k vylučování testosteronu, přírodního pohlavního hormonu, který podporuje rozvoj svalové hmoty a fyzické síly.

Doporučuje se užívat 1-2 kapsle 3x denně po jídle s dostatečným množstvím vody.

Cena za 120 kapslí je cca 450 korun.

3. místo

Energy Tribulus terrestris

Orientační cena: 600 Kč

Tento přípravek od české značky Energy je v podobě praktických kapiček, které obsahují 90 % výtažku z nati nati kotvičníku zemního neboli tribulus terrestris. Používání tohoto preparátu pozitivně ovlivňuje hormonální činnost a zdraví pohlavních orgánů. Přispívá také k normální funkci reprodukčního, dýchacího i kardiovaskulárního systému. Podporuje imunitu a její obranyschopnost, dodává energii a obnovuje svalový tonus, ale také napomáhá k normálnímu fungování nervové soustavy.

Výrobce doporučuje užívat 2 – 7 kapek, maximálně 3× denně, přičemž 1 kapka odpovídá 0,35 ml přípravku. Před kapáním produkt protřepejte, rozhodně nepřekračujte doporučené dávkování a během užívání se doporučuje zvýšit pitný režim. Po 3 týdnech používání je nutné udělat týdenní pauzu.

Balení o objemu 30 ml stojí necelých 600 korun.

4. místo

EcceVita Vigor Forte

Orientační cena: 300 Kč

Doplněk s názvem Vigor Forte od české společnosti EcceVita oceníte, pokud pátráte po přírodním produktu, který vašemu organismu dodá extra porci energie.

Jedna kapsle obsahuje 150 mg kotvičníku zemního, který blahodárně působí na zdraví reprodukčního systému. Dále v ní najdeme 200 mg extraktu z withanie spavé, která navzdory svému názvu tělo energizuje a přispívá k jeho vitalitě, ale také působí antistresově, afrodiziakálně a pomáhá při oteklých či bolavých kloubech. Předposlední složkou je 100 mg chřestu hroznovitého, který napomáhá k hormonální rovnováze jak u žen, tak mužů. A celou směs uzavírá 20 mg muškátovníku vonného.

60 kapslí, které se vyrábí v Indii a nenajdete v nich žádné pesticidy, umělá barviva ani konzervační látky, stojí necelých 300 korun.

5. místo

HillVital Kotvičník zemní

Orientační cena: 530 Kč

Kotvičník zemní od značky HillVital obsahuje 60 kapslí a v jedné najdete 450 mg extraktu z Tribulus Terrestris.

Tento kotvičník ze hodí zejména pro jedince, které trápí zvětšená prostata a problémy s tím spojené. Užívání této bylinky může zlepšit sexuální život, protože přispívá ke zvýšení sexuálního apetitu. Dále napomáhá zdravému fungování krevního oběhu a trávicího systému. Je vhodný i pro ženy, které procházejí menopauzou, neboť zvyšuje produkci estrogenu, který zmírňuje nepříjemné stavy v tomto období.
Hodí se ale i sportovcům, kteří chtějí vylepšit výdrž a sílu, protože přispívá k rychlejší regeneraci a nárustů svalstva.

Přípravek se doporučuje skladovat v chladu, temnu a suchu a doporučení dávkování je 1 kapsle za den v průběhu konzumace jídla.

A cena? Cca 530 korun.

6. místo

Kotvičník zemní FORTE s vitamínem E

Orientační cena: 330 Kč

Kotvičník s vitamínem E je vysoce účinný koncentrát z byliny v poměru 4:1. 

přidaný vitamín E prokazatelně přispívá k plodnosti, kvalitě pohlavních buněk a zároveň napomáhá správné činnosti nervového systému. Řadí se mezi významné antioxidanty, což znamená, že zabraňuje vzniku nebezpečných volných radikálů vznikajících při metabolických procesech v těle. 

90 pilulek stojí cca 330 korun.

7. místo

Kotvičník zemní mletý plod BIO

Orientační cena: 160 Kč

100g prášek kotvičníku od české značky Salvia Paradise můžete zakoupit za necelých 200 korun. Tato česká rodinná firma se zabývá dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu.

Výrobce doporučuje rozmíchat jednu čajovou lžičku v malém množství vody a užívat 2× denně před jídlem.

Určené množství nejprve vložte do sklenice, přidejte 2× více vody než obsahu prášku a rozmíchejte na hustou pastu. Tuto pastu potom už  libovolně nařeďte tekutinou.

8. místo

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientační cena: 700 Kč

Produkt je originální bulharský Tribulus Terrestris v nejsilnější dostupné verzi.

Jednotlivé extrakční složky se pravidelně testují na obsah bioaktivních složek a to v rámci těch nejuznávanějších nezávislých laboratoří v rámci EU. 

Základ tvoří synergní trojcestná směs standardizovaných extraktů:

SLOŽKA č.1: 200 mg = Originální bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahem 60% protodioscinu (furostanolový saponin)

SLOŽKA č.2: 200 mg = Originální bulharský Fenugreek s garantovaným obsahem 60% protodioscinu (furostanolový saponin) 

SLOŽKA č.3: 225 mg = Originální bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahem 90% furostanolových saponinů 

Cena je cca 700 korun na 60 kapslí.

9. místo

Naturalis Tribulus

Orientační cena: 200 Kč

100 g prášku od značky Naturalis stojí od 180 korun.

Sušenou drť plodů rostliny tribulus terrestris tato značka dováží a bez jakýchkoliv úprav balí v české balírně certifikované pro balení BIO potravin, superpotravin a potravinových doplňků. Praktické uzavíratelné sáčky a plechové dózy zaručují dokonalou ochranu produktu před jakýmkoliv znehodnocením. 

Výrobce doporučuje konzumovat půl až jednu zarovnanou čajovou lžičku 1–2x denně. Prášek rozmíchejte ve vodě, ovocném koktejlu, jogurtu či smoothie. Můžete ho přidat i do cereálií, ovesných, krupicových nebo rýžových kaší.

10. místo

Swanson Tribulus Terrestris Extract

Orientační cena: 300 Kč

Jedna kapsle tohoto produktu od americké značky Swanson obsahuje 500 mg bulharského Tribulus terrestris. Známkou kvality je i prestižní certifikát GMP, kterým se tento extrakt z kotvičníku pyšní.

Kotvičník se je pro vás ideální, pokud dáváte přednost ajurvédským technikám či metodám tradiční čínské medicíny, a chcete podpořit vaši psychiku, dýchací, močový i reprodukční systém. Tato rostlinka, které roste v Africe, Asii, Evropě i na Středním Východě zároveň podporuje celkovou přirozenou obranyschopnost imunitního systému, což se vždycky hodí.

Co se týče dávkování, tak se doporučuje užívat 1 kapsle 2× za den a zapít vodou.

A jaká je cena? 60 kapslí stojí cca 300 korun.

Závěr

O kotvičníku zemním lze s jistotou říci, že jde o neškodnou, velmi účinnou, snadno dostupnou bylinu s širokou škálou pozitivních účinků. Sami si můžete vybrat jakou jeho variantu zkusíte. Tablety, kapsle, čaj, extrakt nebo různé drcené prášky.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kotvičník zemní

[2] Bakalářská práce (CZ): Biologicky aktivní látky
v rostlinách kotvičníku zemního

[3] Healthline (ENG): Does Tribulus Terrestris Really Work? An Evidence-Based Look

[4] PubMed Central (ENG): Antibacterial and antifungal activities of different parts of Tribulus terrestris L. growing in Iraq

[5] PubMed Central (ENG): Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Jsem Radka, zrovna prožívám Kristova léta a mám dva malé kluky. Studuji Ájurvédu, jsem vegetarián a miluji přírodní kosmetiku. Již roky se věnuji józe, kde vedu i své lekce. Momentálně působím jako copywriter na volné noze (i když mi na ní neustále visí jedno či druhé dítě, nebo popřípadě pes). Miluji psané slovo! Napsala jsem i dvě knihy a třetí je na cestě. Ve své pracovně mám mraky různých bloků, per a pastelek. Psaní je pro mě jednoduše vše v jednom - kus života, relax, poslání a i zdroj obživy.

Kam dál?