Tribulus (kotvičník zemní) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Shrnutí: Kotvičník zemní je rostlinka s blahodárnými účinky na podporu hormonální aktivity, energie a spousty dalších tělesných procesů, což jsem popsala právě v tomhle článku. A také jsem pro vás srovnala třináct kvalitních produktů s kotvičníkem, které na našem trhu seženete.

 • První místo jsem dala kapslím Blendea Woman’s Vitality, které podporují ženskou hormonální rovnováhu právě díky obsahu kotvičníku a dalších přírodních složek.
 • Na 2. místo jsem posadila ADVANCE Tribul na podporu kvalitní erekce. Vedle kotvičníku obsahuje třeba L-arginin, ženšen nebo macu.
 • A 3. příčku u mě má Movit Tribulus 90%, což jsou cenově příznivé kapsle s kotvičníkem, ženšenem, zinkem a vitamínem B12 na celkovou podporu imunity.

V článku se dále dozvíte:

Co je kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris?[1] Kde se pěstuje?[2] K čemu kotvičník slouží, co obsahuje a jaké má účinky?[3][4]

TOP  1. místo

Blendea Woman’s Vitality

Orientační cena: 600 Kč
Proč 1. místo?

Protože produkt obsahuje jen přírodní složky, které mají při užívání prokázaný pozitivní účinek na ženské hormony. Obsahuje právě kotvičník zemní, ale dále třeba extrakt z macy peruánské, ženšenu pravého a dalších aktivních látek.

2. místo

ADVANCE Tribul

Orientační cena: 440 Kč
Proč 2. místo?

Jde totiž o kapsle se směsí extraktů z bylin, co mají pozitivní vliv na hormonální rovnováhu mužů. Kromě kotvičníku obsahuje ženšen, macu, extrakt z kůry borovice přímořské a šafrán podporující plodnost a dobrou náladu.

3. místo

Movit Tribulus 90%

Orientační cena: 340 Kč
Proč 3. místo?

Protože tyhle kapsle od Movit Energy obsahují směs bylin, minerálů a vitamínů, které pomáhají jak s potížemi v sexuální oblasti, tak s únavou a špatnou imunitou. Hlavní složkou je ale 500 mg extrakt z kotvičníku zemního.

Třináct nejlepších produktů s kotvičníkem

 1. Blendea Woman’s Vitality 600 Kč (60 kapslí)
 2. ADVANCE nutraceutics Tribul 440 Kč (60 kapslí)
 3. Movit Energy Tribulus 90% 340 Kč (90 kapslí)
 4. HillVital Kotvičník zemní 530 Kč (60 kapslí)
 5. Energy Tribulus terrestris 540 Kč (30 ml)
 6. Bulgarian Tribulus Original 420 Kč (120 kapslí)
 7. EcceVita Vigor Forte 240 Kč (60 kapslí)
 8. Kotvičník zemní FORTE s vitamínem E 320 Kč (90 pilulek)
 9. Kotvičník zemní mletý plod BIO 170 Kč (100 g)
 10. Naturalis Tribulus 190 Kč (100 g)
 11. Vemoherb Tribulus Terrestris 600 Kč (90 kapsli)
 12. Vemoherb Bulgarian Tribulus 700 Kč (60 kapslí)
 13. Swanson Tribulus Terrestris Extract 300 Kč (60 kapslí)

Co je to kotvičník zemní?

Tribulus neboli kotvičník zemní je jednoletá rostlinka, která je typická svými žlutými kvítky. To, že má nesmírně blahodárné účinky věděla ajurvéda a tradiční medicína už několik set let nazpět.[1] Pomalu se přesouvá i k nám do Evropy a jem čím dál tím více skloňovaný. A právě na evropské půdě na něj můžete narazi v Bulharsku, kde se nejkvalitnější kotvičník pěstuje. Je to díky tomu, že místní klimatické podmínky kotvičku nejvíce prospívají. Je velmi zajímavé, že právě tento bulharský kotvičník vykázal v nezávislých testech vyšší množství aktivních látek a tím i silnější efekt na lidský organismus, než kotvičník odjinud. 

 • Dostupné zdroje uvádí, že kotvičník v podobě sušené nati používali již kmeny primitivních Indiánů pro jeho močopudné, antiseptické a protizánětlivé účinky.
 • Tradiční čínská medicína sahá po kotvičníku při léčbě jaterních, ledvinových a kardiovaskulárních nemocí. Další národy, které znají toto rostlinné zlato, ho využívají při léčbě neplodnosti a ztrátě potence.
 • Sportovci na celém světě  vědí, že tribulus je nejjednodušší volba při potřebě zvýšení hladiny testosteronu, která jim umožňuje snadnější nárůst svalové hmoty a zvyšuje sportovní výkony.

Původ kotvičníku

Nejen zmíněné Bulharsko, ale typickým prostředím pro výskyt kotvičníku jsou suchá slunná místa, stepi a písčiny. Uvádí se, že se tato bylina pravděpodobně rozšířila do ostatních částí zeměkoule z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. V současné době se vyskytuje v mnohých oblastech Asie, Evropy, Afriky i Austrálie.[2] Na mnoha místech se vyskytuje planě, ale stále více  se pěstuje cíleně pro farmaceutické účely.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jak se kotvičník pěstuje?

Výhodou této byliny je, že ji můžete pěstovat bez větších obstrukcí i doma. Nejjednodušší cesta je koupit si semena nebo sazeničky kotvičníku, které zasadíte do truhlíku nebo na záhonku. 

 • Budete potřebovat buď běžný zahradní substrát, nebo lehčí propustnější písčitou půda. Kotvičník má rád sušší stanoviště a dejte si pozor na přemokření. To by ho zahubilo.
 • Ideální čas na výsev je březen, kdy dáte semínka do truhlíků a na konci dubna je můžete opatrně přesunout rovnou na záhon. Až uvidíte na povrchu pohyb, kotvičník začíná klíčit. Zalévejte ho velmi obezřetně. Jednoduše řečeno, spíše přežije napůl uschlý, než přelitý.
 • Když naroste do mohutné a košaté rostliny se žlutými kvítky, je čas sklizně.
 • Rostlinku velmi snadno vytrhnete i skořenem,  který v poměru k rostlině titěrný a lze ho umýt nebo odstřihnout.  Kořen ale nevyhazujte, má také velmi prospěšný obsah látek stejně jako zbytek rostliny.

Jak kotvičník zpracovat?

Ideální je sušit nať zavěšenou jako svazek na hřebíku nebo na provázcích, případně rozloženou na sítech sušáren při teplotě do 45 °C.

Jaké má účinky?

Obecně je kotvičník známý hlavně pro své blahodárné účinky na pohlavní soustavu jak u mužů, tak u žen. 

 • U mužů funguje jako tzv. booster testosteronu,[3] který má velký vliv nejen na zlepšení nálady, ale znatelně podporuje růst svalstva, formování postavy a tím i celkovou vytrvalost, aktivitu a schopnost svalové regenerace.
 • U žen zvyšuje hladinu estrogenů, zejména estradiolu. Podobně jako u mužů to vede k lepší náladě a radosti ze života, ale také ke zmírnění klimakterických příznaků.
 • Kotvičník obsahuje celou řadu různých aktivních složek s různorodými vlastnostmi, které dokáží aktivně a cíleně působit na jednotlivé části organismu a posílit jejich činnost.[4]
 • Stimuluje hormonální aktivitu 
 • Pozitivně ovlivňuje normální funkci močové soustavy
 • Dodává energii 
 • Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, srážení krve, čištění krve
 • Posiluje imunitu 
 • Ovlivňuje normální činnost nervové soustavy
 • Podporuje normální funkci dýchacího systému
 • Podporuje normální funkci močové soustavy a reprodukčního systému

Není žádným tajemstvím, že hladina testosteronu začíná klesat po 35věku života.

Jeho nedostatek se projevuje typicky ztučněním postavy, ochabnutím sexuálního zájmu a ztrátou vitality. S poklesem hladiny testosteronu se mění i chování – objevuje se mrzutost, podrážděnost a deprese. Z těchto důvodů je dobré hladinu tohoto hormonu udržovat a to dříve, že začne přirozeně klesat.

Podobně jako u mužů. Mužům klesá testosteron a ženám se blíží menopauza, dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. 

S příchodem menopauzy může nastat celá řada potíží jako je bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, špatné libido, únava a ospalost. I zde dokáže podat pomocnou ruku kotvičník. Terapie pomocí jeho sušené natě přispívá ke zvýšení hladiny estradiolu a pomáhá ženám tyto potíže potlačit.

Jaké účinné látky kotvičník obsahuje?

Je to opravdu takový malý zázrak. Kotvičník doslova překypuje benefity. Na takovou drobnou rostlinku poměrně nálož. 

Mezi účinné látky patří například sapogeniny – gitigenin, diosgenin, ruskogenin, chlórgenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy,[5] pryskyřice, steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin a quercetin, alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, dále behenové, stearové, palmitové a další. Obsahuje také taniny, sacharidy, steroly, dále derivát diosgeninu desoxidiosgenin, gracillin, dioscin a terrestrosiny A – E a také vitamin C.

Kdo by měl kotvičník užívat?

Tak určitě nic nezkazíte, pokud začnete doplňky stravy s kotvičníkem užívat dříve, než ho opravdu potřebujete. Po třicátém roku u mužů a na prahu čtyřicítky u žen. 

 • Ale jak vyplývá z výše uvedeného, má kotvičník opravdu všestranné využití. Pokud sportujete může být kotvičník váš skvělý pomocník na budování svalové hmoty. 
 • Souhrnně by se dal kotvičník doporučit pro všeobecné povzbuzení organismu všem, kteří se z nějakého důvodu necítí zcela ve formě.

Má kotvičník nežádoucí účinky?

Žádné nežádoucí účinky nejsou vědecky podložené a laboratorní testy neprokázaly toxicitu ani žádné negativní účinky kotvičníku na lidský organismus. Jediné co, tak obsah alkaloidů není vhodný k užívání pro děti a těhotné nebo kojící ženy.

V jaké formě je kotvičník k dostání?

Můžete sehnat mnoho podob kotvičníku. Dostupné jsou jak v obchodech se zdravou výživou, tak i v lékárnách. Tou základní formou, kterou si můžete pořídit, je kotvičníkový čaj a to buď sypaný či sáčkový. Další možností je kotvičníkový extrakt ve formě kapslí či kapek. Maximální denní dávka kotvičníku je 2000 mg.

1. místo

Blendea Woman’s Vitality

Kotvičník zemní v doprovodu dalších bylin, vitamínů a minerálů pro podporu ženské hormonální rovnováhy.

Orientační cena: 600 Kč

Proč je Woman’s Vitality od Blendea na 1. místě?

Protože je stoprocentně přírodní a obsahuje jak extrakty z léčivých bylin, které u nás přirozeně rostou – kotvičník zemní můžete najít v sušších a teplejších oblastech naší krajiny, tak exotické byliny, které jsou pro využívány v tradiční medicíně po staletí. Je jím ženšen pravý, který podle studií příznivě působí na oběhový a nervový systém a také na soustavu žláz s vnitřní sekrecí. Další bylina, drmek obecný pomáhá proti neduhům během premenstruačního syndromu.

Uživatelské recenze

Na heurece se objevují komentáře uživatelek, které trápily problémy s menstruačním cyklem a oběma pravidelné užívání kapslí pomohlo. Pochvalují si kvalitní složení bez zbytečných přídatných látek a také to, že účinky jsou znát už po jednom měsíci užívání. Obecně je Blendea na témže srovnávači výborně hodnocená co do kvality, výběru a cen zboží, ale také rychlého doručení a přehlednosti webových stránek.

Dále o produktu

Kromě zmíněných bylinek kapsle obsahují také potřebý zinek, který má pozitivní vliv na plodnost, hořčík, který uvolňuje křeče a dodává tělu sílu, vitamín D, který je důležitý pro správný chod imunitního systému, vitamíny skupiny B, které chrání buňky před oxidačním stresem, reguluje hormonální nerovnováhu a pečuje o psychiku. No a na závěr kapsle obsahují také výtažek z pepře černého, který se používá jak pro správnou funkci jater a normální trávení, tak i na podporu ženského pohlavního systému.

2. místo

ADVANCE nutraceutics Tribul

Kapsle Tribul obsahují unikátní směs přírodních látek včetně kotvičníku zemního, které podporují zdraví pohlavních orgánů a hormonální aktivitu.

Orientační cena: 440 Kč

Proč je Tribul od ADVANCE nutraceutics na 2. místě?

Obsahuje totiž kotvičník zemní, což je bylina s drobnými žlutými květy, která se rozšířila z Číny s výjimkou Ameriky do všech teplých koutů světa. Ta je známá hlavně pro zvýšení testosteronu u mužů a takého mužského libida, ale užívají ho i ženy na podporu zdravého hormonálního systému. Kapsle také obsahují další již zmíněné léčivé látky, zaujal mě extrakt ze vzácného šafránu setého, která se odpradávna používá jako afrodiziakum.

Uživatelské recenze

Z recenzí na samotném webu tribul.nutraceutics.cz, kde převažují spokojená hodnocení, lze usuzovat, že se jedná o účinný suplement. Většina recenzentů jsou muži, kteří produkt používají například na zlepšení erekce či větší libido. I na Heurece se drtivá většina uživatelů svěřuje, že jim užívání kapslí funguje.

Další informace

Kapsle obsahují látky, které pomáhají sportovcům při trénincích. Dodávají energii a zvyšují svalový tonus. Navíc jsou přítomny aminokyseliny  L-carnitin, L-arginin a L-citrulin, které příznivě působí na kvalitu cév. Proti únavě a vyčerpání bojuje taky extrakt z ženšenu pravého, který se používá už staletí po celém světě. A maca peruánská podporuje libido a je vhodná pro mužský i ženský hormonální systém. 60 kapslí, které vám vydrží 1 až 2 měsíce, stojí cca 440 korun.

3. místo

Movit Energy Tribulus 90%

Kapsle s kotvičníkem zemním, ženšenem sibiřským a se zinkem pro větší libido a podporu imunity.

Orientační cena: 340 Kč

Proč je Tribulus 90% od Movit Energy na 3. místě?

Protože tento doplněk stravy obsahuje kromě kotvičníku také sibiřský ženšena zinek, který je jednak dobrý užívat, když máte problémy s pletí, nehty nebo vlasy, ale je výborný také pro imunitní systém a chrání naše buňky před oxidačním stresem. Obsažený vitamín B12 působí proti únavě, podporuje tvorbu červených krvinek a je důležitý pro správný metabolismus. Doporučuje se užívat jednu až dvě kapsle denně, přičemž jedno balení obsahuje 90 kapslí. Kapsle stojí kolem 330 korun.

Uživatelské recenze

Když jsem hledala uživatelská hodnocení tohoto produktu, našla jsem ho na Heurece zařazený do výběru TOP produktů s afrodiziakálním účinke, což považuju za určitou známku kvality. I podle recenzentů na Heuréce produkt skutečně funguje a pochvalují si i jeho příznivou cenu. Na zbozi.cz je Tribulus 90 % hodnocený také procentuálně velmi vysoko, ale mrkla jsem i na FB Movit Energy, kde mě opět potěšili pozitivní reakce na různé produkty od této značky.

Dále o značce

Movit Energy je mladá značka založená v roce 2020, která stojí na pevných základech – všechny výrobky jsou vyráběny v certifikovaných laboratořích z certifikovaných surovin. Na vývoji produktů značka spolupracuje s profesionály a také se ohlíží na spotřebitele, dbá na to, aby byly produkty cenově dostupné a přitom neztratily svoji kvalitu, což se mi moc líbí.

4. místo

HillVital Kotvičník zemní

Orientační cena: 530 Kč

Proč jsem vybrala kotvičník zemní od HillVitalu?

Kotvičník zemní od značky HillVital obsahuje 60 kapslí a v jedné najdete 450 mg extraktu z Tribulus Terrestris.

Tento kotvičník ze hodí zejména pro jedince, které trápí zvětšená prostata a problémy s tím spojené. Užívání této bylinky může zlepšit sexuální život, protože přispívá ke zvýšení sexuálního apetitu. Dále napomáhá zdravému fungování krevního oběhu a trávicího systému. Je vhodný i pro ženy, které procházejí menopauzou, neboť zvyšuje produkci estrogenu, který zmírňuje nepříjemné stavy v tomto období.
Hodí se ale i sportovcům, kteří chtějí vylepšit výdrž a sílu, protože přispívá k rychlejší regeneraci a nárustů svalstva.

Přípravek se doporučuje skladovat v chladu, temnu a suchu a doporučení dávkování je 1 kapsle za den v průběhu konzumace jídla.

A cena? Cca 530 korun.

5. místo

Energy Tribulus terrestris

Orientační cena: 540 Kč

Čím mě zaujal Tribulus terrestris od Energy?

Tento přípravek od české značky Energy je v podobě praktických kapiček, které obsahují 90 % výtažku z nati nati kotvičníku zemního neboli tribulus terrestris. Používání tohoto preparátu pozitivně ovlivňuje hormonální činnost a zdraví pohlavních orgánů. Přispívá také k normální funkci reprodukčního, dýchacího i kardiovaskulárního systému. Podporuje imunitu a její obranyschopnost, dodává energii a obnovuje svalový tonus, ale také napomáhá k normálnímu fungování nervové soustavy.

Výrobce doporučuje užívat 2 – 7 kapek, maximálně 3× denně, přičemž 1 kapka odpovídá 0,35 ml přípravku. Před kapáním produkt protřepejte, rozhodně nepřekračujte doporučené dávkování a během užívání se doporučuje zvýšit pitný režim. Po 3 týdnech používání je nutné udělat týdenní pauzu.

Balení o objemu 30 ml stojí okolo 540 korun.

6. místo

Bulgarian Tribulus Original

Orientační cena: 420 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila kapsle Bulgarian Tribulus Original?

Přípravek Bulgarian Tribulus Original obsahuje výtažek z byliny kotvičník zemní s obsahem steroidních saponinů, které přispívají k vylučování testosteronu, přírodního pohlavního hormonu, který podporuje rozvoj svalové hmoty a fyzické síly.

Doporučuje se užívat 1-2 kapsle 3× denně po jídle s dostatečným množstvím vody.

Cena za 120 kapslí je cca 420 korun.

7. místo

EcceVita Vigor Forte

Orientační cena: 240 Kč

Proč jsem vybrala Vigor Forte od EcceVita?

Doplněk s názvem Vigor Forte od české společnosti EcceVita oceníte, pokud pátráte po přírodním produktu, který vašemu organismu dodá extra porci energie.

Jedna kapsle obsahuje 150 mg kotvičníku zemního, který blahodárně působí na zdraví reprodukčního systému. Dále v ní najdeme 200 mg extraktu z withanie spavé, která navzdory svému názvu tělo energizuje a přispívá k jeho vitalitě, ale také působí antistresově, afrodiziakálně a pomáhá při oteklých či bolavých kloubech. Předposlední složkou je 100 mg chřestu hroznovitého, který napomáhá k hormonální rovnováze jak u žen, tak mužů. A celou směs uzavírá 20 mg muškátovníku vonného.

60 kapslí, které se vyrábí v Indii a nenajdete v nich žádné pesticidy, umělá barviva ani konzervační látky, stojí necelých 240 korun.

8. místo

Kotvičník zemní FORTE s vitamínem E

Orientační cena: 320 Kč

Z jakého důvodu jsem vybrala kotvičník zemní s vitamínem E od značky Adiel.

Kotvičník s vitamínem E je vysoce účinný koncentrát z byliny v poměru 4:1. 

Přidaný vitamín E prokazatelně přispívá k plodnosti, kvalitě pohlavních buněk a zároveň napomáhá správné činnosti nervového systému. Řadí se mezi významné antioxidanty, což znamená, že zabraňuje vzniku nebezpečných volných radikálů vznikajících při metabolických procesech v těle. 

90 pilulek stojí cca 320 korun.

9. místo

Kotvičník zemní mletý plod BIO

Orientační cena: 170 Kč

Proč jsem vybrala mletý kotvičník zemní od Salvia Paradise?

100g prášek kotvičníku od české značky Salvia Paradise můžete zakoupit za necelých 200 korun. Tato česká rodinná firma se zabývá dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu.

Výrobce doporučuje rozmíchat jednu čajovou lžičku v malém množství vody a užívat 2× denně před jídlem.

Určené množství nejprve vložte do sklenice, přidejte 2× více vody než obsahu prášku a rozmíchejte na hustou pastu. Tuto pastu potom už  libovolně nařeďte tekutinou.

10. místo

Naturalis Tribulus

Orientační cena: 190 Kč

A čím mě zaujal kotvičník v prášku od značky Naturalis?

Sušenou drť plodů rostliny tribulus terrestris tato značka dováží a bez jakýchkoliv úprav balí v české balírně certifikované pro balení BIO potravin, superpotravin a potravinových doplňků. Praktické uzavíratelné sáčky a plechové dózy zaručují dokonalou ochranu produktu před jakýmkoliv znehodnocením. 

Výrobce doporučuje konzumovat půl až jednu zarovnanou čajovou lžičku 1–2× denně. Prášek rozmíchejte ve vodě, ovocném koktejlu, jogurtu či smoothie. Můžete ho přidat i do cereálií, ovesných, krupicových nebo rýžových kaší.

100 g prášku od značky Naturalis stojí okolo 190 korun.

11. místo

Vemoherb Tribulus Terrestris

Orientační cena: 600 Kč

Proč jsem sem zařadila Tribulus Terrestris od Vermoherb?

Jedná se o originální kotvičník z Bulharska v kapslích. Hlavním benefitem je vysoký obsah steroidního saponinu Protodioscinu (standardizace na 60%), což je v současné době v rámci celosvětového měřítka jeden z nejsilnějších dostupných extraktů. 

V současné době existují v Bulharsku pouze dva hlavní producenti s extrakty s vysokým obsahem Protodioscinu. Jedním z nich je právě VemoHerb Tribulus.

Výrobce doporučuje 3 – 6 kapslí denně ve 3 dávkách po 1-2 kapslích a dostatečným množstvím vody.

90 kapslí můžete pořídit za cca 600 korun.

12. místo

Vemoherb Bulgarian Tribulus

Orientační cena: 700 Kč

A proč tu je také Bulgarian Tribulus od Vermoherb?

Tento produkt je originální bulharský Tribulus Terrestris v nejsilnější dostupné verzi.

Jednotlivé extrakční složky se pravidelně testují na obsah bioaktivních složek a to v rámci těch nejuznávanějších nezávislých laboratoří v rámci EU. 

Základ tvoří synergní trojcestná směs standardizovaných extraktů:

SLOŽKA č.1: 200 mg = Originální bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahem 60% protodioscinu (furostanolový saponin)

SLOŽKA č.2: 200 mg = Originální bulharský Fenugreek s garantovaným obsahem 60% protodioscinu (furostanolový saponin) 

SLOŽKA č.3: 225 mg = Originální bulharský Tribulus Terrestris s garantovaným obsahem 90% furostanolových saponinů 

Cena je cca 700 korun za 60 kapslí.

13. místo

Swanson Tribulus Terrestris Extract

Orientační cena: 300 Kč

A z jakých důvodů jsem do srovnání zařadila Tribulus Terestris Extract od Swansonu?

Jedna kapsle tohoto produktu od americké značky Swanson obsahuje 500 mg bulharského Tribulus terrestris. Známkou kvality je i prestižní certifikát GMP, kterým se tento extrakt z kotvičníku pyšní.

Kotvičník se je pro vás ideální, pokud dáváte přednost ajurvédským technikám či metodám tradiční čínské medicíny, a chcete podpořit vaši psychiku, dýchací, močový i reprodukční systém. Tato rostlinka, které roste v Africe, Asii, Evropě i na Středním Východě zároveň podporuje celkovou přirozenou obranyschopnost imunitního systému, což se vždycky hodí.

Co se týče dávkování, tak se doporučuje užívat 1 kapsle 2× za den a zapít vodou.

A jaká je cena? 60 kapslí stojí cca 300 korun.

Závěr

O kotvičníku zemním lze říci, že jde o velmi účinnou a snadno dostupnou bylinu s širokou škálou pozitivních účinků. Sami si můžete vybrat jakou jeho variantu zkusíte. Tablety, kapsle, čaj, extrakt nebo různé drcené prášky. Na základě mého srovnání bych vám doporučila zejména kapsle Blendea Woman’s Vitality, které obsahují kotvičník a další blahodárné složky, které příznivě ovlivňují ženskou hormonální rovnováhu, plodnost, menstruační komfort i podporuje klidnější menopauzu. Pro muže je zase skvělý ADVANCE Tribul, jehož složení s kotvičníkem obohacuje třeba také ženšen, maca či šafrán a společně přispívají ke kvalitnější erekci i celkově větší energii a výkonnosti. No a k posílení imunity pro dospělé ženy i muže se hodí cenově příznivé kapsle MOVIT ENERGY Tribulus 90%, ve kterých kromě kotvičníku najdete i sibiřský ženšen, vitamín B12 a zinek ve skvěle vstřebatelné formě chelátu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[6] Wikipedie (CZ): Kotvičník zemní

[7] Bakalářská práce (CZ): Biologicky aktivní látky
v rostlinách kotvičníku zemního

[8] Healthline (ENG): Does Tribulus Terrestris Really Work? An Evidence-Based Look

[9] PubMed Central (ENG): Antibacterial and antifungal activities of different parts of Tribulus terrestris L. growing in Iraq

[10] PubMed Central (ENG): Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »