Cordyceps (housenice) – recenze, účinky, zkušenosti a který je nejlepší?

Co je to Cordyceps, neboli Housenice? Jaké má účinky a jak ji vybrat? Která Housenice je nejlepší? Proč ji zařadit do jídelníčku?

TOP  1. místo

Vemoherb Cordyceps

Extrakt získaný z přírodní formy Cordyceps. Podporuje výkon, vytrvalost, regeneraci a produkci testosteronu.
Orientační cena: 700 Kč
2. místo

MycoMedica Cordyceps

Kapsle Cordyceps od MycoMedia. Používá se pro podporu vitality, fyzické výkonnosti, vytrvalosti a k podpoře libida.
Orientační cena: 700 Kč
3. místo

Swanson Cordyceps

Čistý extrakt Cordyceps, který získává celosvětovou slávu a uznání jako tonikum zvyšující energii a posilující zdraví.
Orientační cena: 300 Kč

Šest nejlepších produktů housenice

Co je housenice?

Cordyceps, neboli housenice, je unikátní cizopasná houba, která parazituje na některých druzích housenek a larvách hmyzu. Pokud se na ni podíváte zblízka, svým tvarem je i připomíná.  Je to houba mazaná. V letních měsících vystřeluje spory, které se dostanou do těla hostitele a získávají z něj živiny, zatímco postupně nahrazují jeho tkáň vlastním myceliem. Trošku děsivé, že? V zimním období se housenka zahrabe pod zem a zahyne. Na jaře z jejího mumifikovaného těla vyroste nová plodnice houby a celý cyklus se znovu opakuje. 

Jak bylo řečeno výše, tatou houba opravdu jako housenka vypadá. Určitě byste na první pohled neřekli, že se jedná o houbu. Vědecky vzato, kvůli jejímu životnímu cyklu se dá říci, že se jedná o kombinaci hmyzu a houby a tomu odpovídá i její jedinečné složení.

Tato houba, která klame tělem je známá už více než 2000 let a od této doby až do dnes je nenahraditelnou součástí tradiční čínské medicíny. Hojně se využívala k vyladění celého těla, hlavně u asijských císařů a panovníku.  V západním světě byla houba Cordyceps poprvé podrobněji popsána v 18. století.

Housenice pochází z Himálaji, ale nalézt ji můžete i v Bhútánu, Nepálu a Číně. Nejraději má chladnější klima ve vysokých nadmořských výškách. Tato houba se většinou cíleně pěstuje na farmách, kde jí co nejvěrohodněji simulují přirozené podmínky.

Protože je housenice ve volné přírodě v této době velmi vzácná a musí se uměle “zrodit” v pěstírnách, je i poměrně drahá na vývoz. Za 4 kusy se uvádí cena zhruba okolo 100 USD, a to 1 kus váží asi pouhých 0,5 gramu. Poptávka je obrovská, proto se za Cordyceps sinensis na trhu vydávají i jiné houby z rodu Cordyceps.

Co cordyceps obsahuje?

Je prokázáno, že existuje více než 300 druhů housenic, z nichž mají všechny různorodé blahodárné účinky.

Houby se označují zkratkou CS podle latinského názvu Cordyceps sinensis. Nejvýznamnější druhy nesou označení CS1 až CS4. 

Nejlepší složení, prospěšné pro lidský organismus má druh CS4, který obsahuje více než 30 % aktivních polysacharidů. 

Housenice dále obsahují cca 8 % tuku, 29 % sacharidů, 18  % vlákniny a 4% minerálních látek, aminokyseliny, nukleosid adenosin a cordycepin s protinádorovými a antimikrobiálními účinky, peptid cordycepsin, kyselina cordycepsová. Mastné kyseliny, vitamin B12 a ze zmíněných minerálů železo, vápník, fosfor, hořčík a další.

Obsahuje více než 10 nukleosidů a jeho odvozených sloučenin. Konkrétně se v této houbě objevuje třeba adenosin, adenin, guanin, guanosin, cytidin, inosin, hypoxantin, cytosin a také kordycepin.

Nukleosidy se váží na receptory v tělních buňkách, včetně nervových a imunitních buněk. Těmi jse pak regulují buněčné funkce.

V Cordycepsu se nacházejí i nukleotidy, konkrétně například uridin 5-monofosfát (UMP), guanosin 5-monofosfát (GMP) nebo adenosin 5-monofosfát (AMP). Jejich vliv spočívá v tom, že aktivně posilují imunitu.

Kromě komplexních bílkovin obsahuje houba i stavební prvky, aminokyseliny. Nechybí ani esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo, proto je potřebuje dodávat.

Sterolové sloučeniny jsou výjimečné hlavně svými cytotoxickými účinky, které působí proti rakovinným buňkám, ale také bakteriím nebo kvasinkám.

Housenice obsahuje 28 nasycených a nenasycených mastných kyselin. Mastné kyseliny jsou důležitými stavebními prvky. Lze z nich syntetizovat další produkty, ale také ovlivňovat pochody v těle napřímo.

Polysacharidy jsou složené cukry, které jsou výjimečné svou bohatou biologickou činností – protirakovinnou, protiinfekční, protichřipkovou, hypoglikemickou a hypocholesterolemickou aktivitou.

Jak se housenice pěstuje?

Pěstování a sběr cordycepsu není jen tak. Jedná se o velmi specifický proces. Když začnou takzvané larvy prorůstat na povrch půdy, je to znamení, že je správný čas pro sběr.  Ale protože je to opravdu složité a ne často se to přirozeně podaří, je drtivá většina těchto hub kvůli špatné dostupnosti pěstována v laboratorních podmínkách. Za nejvhodnější způsob zpracování je považována fermentace. Díky tomu dochází ke zvýšení nutriční hodnoty, protože se tvoří další vitamínů, aminokyseliny a polysacharidy.

Jaké má cordyceps účinky?

  • Podporuje imunitní systém. 
  • Dokáže odstranit přítomnost bílkoviny v moči a otoky spojené s nedostatečnou funkcí ledvin. 
  • Příznivě působí při léčbě kašle, alergií  a astmatu.
  • Funguje jako přírodní antibiotikum
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Příznivě podporuje léčbu při léčbě nádorových onemocnění 
  • Podporuje plodnost, zejména mužů.
  • Má omlazující a obnovovací účinky.
  • Působí proti stresu.

Housenice se v současnosti doporučuje hlavně vrcholovým sportovcům, protože zvyšuje výkon a urychluje regeneraci. Má povzbuzující účinky, zlepšuje náladu, podporuje správnou funkci srdce a plic. 

Kromě vrcholových sportovců se doporučuje její užívání i u lidí, kteří trpí cukrovkou. Jejím velkým benefitem je to, že přirozenou cestou dokáže snižovat hladinu cukru v krvi a současně chrání tkáň slinivky břišní, kde se tvoří inzulín.

Cordyceps z pohledu tradiční čínské medicíny

Jelikož jednou z domovin housenice je Čína, stala se historickou součástí TČM. Podle ní je pro Cordyceps typická teplá teplota a sladká chuť. Číňané tvrdí, že se jedná o velmi silného dodavatele energie. Tradiční čínská medicína říká, že tato houba dává tělu esenci, která dokáže překonávat stres, i ten chronický, únavu a vyčerpání. Důvodem je skutečnost, že tato houba podporuje ledviny, které jsou prý sídlem života.

Jak působí cordyceps na jednotlivé orgány?

Jak bylo řečeno, housenice dokáže harmonizovat celé tělo. Ale kromě toho dokáže regenerovat a chránit celou řadu orgánů lidského těla. Jedná se hlavně o zmíněnou slinivkou břišní, játra a ledviny.

Ledviny jsou taková čistička odpadních vod. Prochází jimi spousta škodlivin, které ledviny více či méně zatěžují. Cordyceps se využívá při nemocech ledvin, jako je chronická nefritida, chronická pyelonefritida (důsledek bakteriálního hnisavého zánětu ledvin), chronická renální dysfunkce nebo selhání ledvin.

Díky této houbě jsou ledviny chráněné také před toxickým poškozením.

Stejně jako ledviny, jsou i játra velmi zatěžovaný orgán. Výhodou je, že játra se dokáží dobře regenerovat, ale bohužel někdy čeho je moc, toho je příliš a už na to nestačí. Játra začnou tukovatět, podléhají cirhóze nebo fibróze (vyšší tvorba vaziva), případně rakovině. Příčinou mohou být zvýšené hladiny tuků, infekce, nebo také vysoký příjem toxických látek.

Cordyceps se také často aplikuje při žloutence C a B.

Vedlejší účinky cordycepsu

Dosavadní užívání a testování ukázalo, že je tato houba pro většinu osob bezpečna. Při krátkodobé konzumaci nebyly prokázané vedlejší účinky. Vždy je tedy důležité dodržovat doporučené dávkování a nepřekračovat ho. Nadměrné množství housenice čínské může vést k otokům či potlačení funkcí imunitního systému. 

Klinické testy ukazují, že denní optimální dávka by se měla pohybovat mezi 3-4,5 g. Vyšší dávkování raději vždy konzultujte se svým lékařem. 

Cordyceps se nedoporučuje podávat večer. Není vhodný při nespavosti, akutních zánětech nebo onemocněních, která doprovází horkost.

Pokud máte problémy se srážlivostí krve, raději housenici vynechte, nebo její užívání proberte s odborníkem.

1. místo

Vemoherb Cordyceps

Orientační cena: 700 Kč

Produkt CS4 je fermentovaný výtažek z podhoubí, získaný z originální přírodní formy Cordyceps Sinensis, nasbírané v oblasti QinHay v Číně. 

Výrobce doporučuje brát 1-3 kapsle ráno a večer. Nemělo by se zároveň překročit 6 kapslí denně. Tento produkt podporuje výkon, vytrvalost, regeneraci a produkci testosteronu. 

90 kapslí můžete zakoupit za cca 660 korun.

2. místo

MycoMedica Cordyceps

Orientační cena: 700 Kč

V jedné kapsli tohoto produktu je pouze 100% čistý extrakt houby Cordyceps CS-4, bez pomocných látek, aditiv a konzervantů.

MycoMedica dováží houbovou surovinu na výrobu kapslí z Číny a nechává si ji kompletně testovat v německé nezávislé laboratoři Agrolab na více jak 500 druhů známých těžkých kovů, pesticidů a člověku nebezpečných mikroorganismů, PAHs a radioaktivitu. 

Finální výroba produktů probíhá za nejpřísnějších hygienických podmínek v České republice. 

90 kapslí od této značky je možné pořídit za necelých 700 korun.

3. místo

Swanson Cordyceps

Orientační cena: 300 Kč

Swanson Premium Cordyceps je čistý extrakt, který neobsahuje kvasinky, plísně nebo jiné potenciálně škodlivé mikroby.Balení obsahuje 120 kapslí s čistým houbovým extraktem.

Tento doplněk stravy doporučuje výrobce užívat dvakrát denně dvě tobolky s vodou a můžete ho pořídit za cca 300 korun.

4. místo

Cordyceps Premium

Orientační cena: 550 Kč

Německý doplněk stravy Cordyceps Premium obsahuje díky dvojité extrakci více než 40 % polysacharidů a triterpenoidy, což představuje vynikající stupeň kvality.

Doporučené dávkování je 1-2 kapsle 2x denně s dostatečným množství tekutiny. Pro optimální účinnost je dobré preparát užívat alespoň 2-3 měsíce.

Cena produktu je cca 550 korun za 90 kapslí.

5. místo

NOW Cordyceps

Orientační cena: 600 Kč

Americká značka, původem z Chicaga nabízí opravdovou exkluzivitu z hlediska kvality svých produktů a nejinak je tomu i u těchto 90 kapslí. Filozofie NOW food je zachovat kvalitu produktu a cenovou dostupnost tak, jak s firmou začínal její zakladatel Richard Elwood před více než 50lety.

Doporučuje se užívat 2 kapsle 2x – 3x denně.

Produkt stojí necelých 600 korun.

6. místo

Hepatica Cordyceps

Orientační cena: 300 Kč

Tento produkt se skládá z výtažku z podhoubí housenice čínské, standardizováno na obsah minimálně  30 % polysacharidů a 0,5 % adenosinu, stabilizátor je zde hydroxypropylmetylcelulóza E464.

Měla by  se užívat 1 kapsle dvakrát denně před jídlem.

Cena za 60 kapslí je cca 300 korun.

Závěr

Tato zajímavá houba patří dlouhá staletí mezi vynikající prostředky tradiční čínské medicíny, využívané k léčbě mnoha chorob. I přes svůj poměrně zajímavý a netradiční původ má prokazatelně silné účinky, které mohou dopomoci k nejednomu zdravému tělu. Housenice stojí minimálně za zkoušku.

Kam dál?

Rate this post