10 tipů, kde koupit kvalitní kešu ořechy za dobrou cenu

Shrnutí: Kešu jsou nejen neuvěřitelně chutné, ale blahodárnými živinami nabité oříšky. A jestli hledáte kešu v top kvalitě, narazili jste na správný článek. Protože právě tady najdete hned deset tipů na nejkvalitnější kešu ořechy od naturálních přes solené po různě ochucené kešu oříšky.

 • První místo si u mě získaly NaturalProtein kešu pražené Natural, jelikož jde o na sucho pražené výběrové kešu W320, které nejsou solené a přesto mají díky suchému pražení „říz“.
 • Na 2. místo jsem vybrala 100% naturální jádra kešu ořechů od Puravia, které pocházejí z Vietnamu a mají prémiovou kvalitu bez pesticidů, fungicidů, herbicidů.
 • A 3. příčku si u mě vysloužily Vitalvibe Kešu kakao clusters BIO, což jsou zlomky kešu ořechů, kakaa, dochucené jen kokosovým cukrem a špetkou mořské soli. Ideální sladká a současně zdravá svačinka.

A co se v článku ještě dozvíte?

Co jsou to kešu oříšky,[1] jaké jsou jejich pozitivní účinky na lidský organismus[2] a které minerály a vitamíny obsahují.[6] Dále vám prozradím, jaké druhy a velikosti kešu je možné si pořídit. A dozvíte se i užitečné informace o tom, jak kešu skladovat, aby vám dlouho vydržely.

TOP  1. místo

NaturalProtein
Kešu pražené Natural

Orientační cena za 1 kg: 520 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o kešu oříšky nejvyšší třídy, která se označuje písmenem W a zaujme světlou barvou, minimálními povrchovými vadami a jemnou máslovou texturou. Na těchto lahodných oříšcích si zaručeně pochutnáte!

2. místo

Puravia
Kešu oříšky

Orientační cena za 1 kg: 640 Kč
Proč 2. místo?

Neboť jde o super lahodné kešu oříšky, které dostanete ve 100% prémiové kvalitě. Tyto kešu ořechy se dovážejí z Vietnamu a při jejich pěstování se nepoužívají vůbec žádné pesticidy, fungicidy ani herbicidy.

3. místo

Vitalvibe
Kešu kakao clusters BIO

Orientační cena za 1 kg: 1200 Kč
Proč 3. místo?

Jelikož tyhle kešu oříšky skvěle poslouží jako zdravá dopolední svačinka – v kombinaci s kakaem a kokosovým cukrem totiž vzniká chuťově vynikající a zároveň zdravá pochoutka. Tyto oříšky jsou navíc BIO a RAW.

Deset nejlepších kešu oříšků

Co jsou to kešu?

Kešu oříšky jsou na pomyslném žebříčku v oblíbenosti ořechů na předních příčkách. Dají se konzumovat v naturální podobě, pražené, solené, sladké, tepelně upravené, jako kaše, součást dezertů, omáček, smoothie a podobně. Fantazii se meze nekladou a dá se říci, že to vždy dobře dopadne. Kešu dodávají pokrmům výraznější chuť a zasytí.

 • Kešu mají ledvinovitý tvar a pozor, to není jen tak samo sebou, má to příběh i význam. Kešu ořechy totiž rostou na stromě, který se jmenuje ledvinovník západní.[1]
 • Jedná se o tropický druh stromu, který je pořád zelený a má svůj prapůvod v Brazílii. Nyní už se pěstuje takřka po celém světě, nicméně potřebuje alespoň podobné, uměle vytvořené klima jako ve své domovině.
 • Tento mateřský kešu strom má krásné květy a v každém květenství dozrává jeden plod.
 • Tento plod připomínající papriku ale ještě není kešu. Ořech roste až pod ním. Tento plod každopádně není odpad jak by se na první dobrou mohlo zdát. Je plný vitamínu C a často se používá například do marmelád, džemů či čatní.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou kešu zdravé?

Odpověď je poměrně jednoduchá – ano jsou! Ořechy mají obecně mnoho benefitních složek, které dodávají našemu tělu množství potřebných látek jako jsou například vitamíny či minerály.

 • Konkrétně kešu obsahují hodně zdravých tuků, takže se perfektně hodí i při redukčních dietách, low carb či paleo stravě.
 • Kromě těchto tuků jsou v ořechách zastoupené i kvalitní sacharidy, ale je jich poměrně dost, takže se nedoporučuje kešu „zobat“ večer u televize. Mnohem více se hodí jako součást kvalitní snídaně.

Jak podporují zdraví těla?

Už taková malá symbolika v jejich ledvinovitém tvaru napovídá, že tyto ořechy dokáží tělu dodat mnoho prospěšných látek a tím podpořit jeho zdraví. Pojďte se blíže podívat na jejich konkrétní benefity:

Uvádí se, že při pravidelné konzumaci kešu oříšků se dá preventivně eliminovat výskyt kardiovaskulárních onemocnění.[2]

Ačkoliv jsou kešu hodně tučné, jedná se o rostlinnou a čistou formu tuku. Přijímání tohoto tuku je tedy naprosto v pořádku, ba co více, je i velmi zdravé.

Uvádí se, že tyto ořechy umí snížit hladinu LDL cholesterolu.[3] Děje se to tak, že kešu obsahují takzvané fytosteroly, které umí stabilizovat buňky a brání vstřebávání nechtěného cholesterolu.

Ačkoliv, jak jsem uvedla již několikrát výše, kešu obsahují hodně tuků, jsou skvělými pomocníky při hubnutí.[4] Kešu jsou hodně syté a v žaludku se vstřebávají dlouho, takže po nich nemáte delší dobu hlad. Jsou ideální jako součást snídaně nebo i jako zdravá svačinka během dne.

Kdo zažil žlučníkový záchvat, asi by potvrdil, že se jedná o velmi nepříjemný stav, který už by nerad zažil. Právě kešu ořechy se řadí do potravin, které jsou povolené při žlučníkové dietě.[5]

Díky tomu, že kešu ořechy dokáží eliminovat přítomnost špatného cholesterolu, tak jakoby mimochodem i zabraňují vzniku žlučových kamenů. Kameny vznikají tak, že se vyskytuje nadbytek cholesterolu ve žluči. Cholesterol na žluč působí jako lepidlo a vytváří jakousi hrudku, jinými slovy kámen.

Co kešu ořechy obsahují?

Kešu ořechy obsahují mnoho složek, které naše tělo potřebuje, respektive v mnoha případech doslova vyžaduje. Jedná se o hlavní makroživiny, což jsou tuky, sacharidy i proteiny. Dále pak minerální látky či vitamíny.

Nejdůležitější složky kešu ořechů jsou:

Udržuje silné svaly a kosti, podporuje kardiovaskulární systém a činnost nervů, snižuje krevní tlak a má pozitivní vliv na trávení.[6]

Dokáže regulovat hladinu krevního tlaku, má velký vliv na správnou funkci svalů, podporuje činnost ledvin a umí regulovat alergie.[7]

Podporuje tvorbu energie v těle a s tím souvisí i fakt, že snižuje vyčerpání a únavu.[8] Má vliv na normální funkci nervové soustavy, podporuje činnost svalů a jejich adekvátní růst a mimo jiné se podílí na procesu dělení buněk. Uvádí se, že dvě hrsti tvoří asi 25 % denní dávky hořčíku.

Ovlivňuje plodnost, podílí se na imunitních funkcích organismu, je zodpovědný za zdravé nehty, vlasy i pleť.[9]

Tento minerál je naprosto nezbytnou součástí krevního barviva, hemoglobinu, protože zajišťuje přenos kyslíku do veškerých tělesných buněk.[10]

Zinek podporuje reprodukční orgány, má vliv na kvalitu pleti i vlasů a ovlivňuje správnou funkci imunitního systému.[11]

Dohlíží na správnou srážlivost krve, reguluje a podporuje činnost jater, a pomáhá tělu se vstřebáváním vápníku.[12] Uvádí se, že zhruba jedna hrstka těchto oříšků odpovídá až 12 % doporučené denní dávky vitamínu K.

Funguje jako antioxidant, takže brání tělo před působením volných radikálů. Má anti-aging schopnosti, snižuje krevní tlak a také pomáhá při hojení ran.[13]

Jedná se o nepostradatelnou škálu vitamínů, které podporují správné funkce nervové soustavy, udržují kvalitní psychické zdraví, dodávají energii a mnoho dalšího.[14]

Jaké jsou druhy kešu?

Možná vás to překvapí, ale i kešu ořechy mají své druhy. Můžete si toho všimnout i v obchodě, až si pro svojí dávku zdraví půjdete.

Kvalita kešu oříšků je označována písmenem a velikost naopak číslicí. Pokud to hodně zobecníme, tak čím nižší číslo, tím větší kešu – taková nepřímá úměra.

 • WW, W (White Wholes) – tyto kešu ořechy mají celá jádra, minimální vadu na povrchu a jsou hutné, máslové. 
 • SW (Scorched Wholes) – jedná se křupavější druh těchto ořechů a mají barvu více dohněda.

Jaké jsou velikosti kešu?

Jak jsem poznamenala výše, tak velikost kešu určuje číslo. Na trhu se nejčastěji objevují tyto:

 • W180 – nebo také „královské“. Jsou to největší kešu ořechy, které se dají zakoupit a jejich konzumace je opravdu gurmánský zážitek.
 • WW320 – tento druh je pravděpodobně nejčastější, který si můžete dopřát.
 • W450 – tyto kešu jsou nejmenší a cenově nejdostupnější.

Jak skladovat kešu?

U kešu je důležité, aby se do nich nedostali moli. Tito malí „motýlci“ totiž do skořápkových plodů velmi rádi směřují a bohužel, pokud se tam dostanou, můžete vše vyhodit.

Jak tedy na to?

 • Ideální stav je, když kešu skladujete v temném místě s chladnější teplotou. Na teplém místě mohou žluknout.
 • A jeden takový zajímavý tip – kešu ořechy můžete bez problému skladovat i v mrazáku, kde vydrží i rok.

Na co si dát pozor?

Pozor na jedení kešu ve večerních hodinách. I když jsou zdravé, tak obsahují hodně tuku a poměrně i dost sacharidů, které nemusí tělu dělat na noc dobře.

Při špatném skladování mohou ořechy žluknout a následně se stát ubikací pro nechtěné parazity.

Kolik kešu konzumovat?

Všeho s mírou – asi jako se vším. Doporučuje se jíst cca 1 hrst ořechů za den a to ideálně v jejich surové, neupravené formě.

1. místo

NaturalProtein Kešu pražené Natural

Výběrové kešu oříšky, které vás nadchnou jemnou máslovou konzistencí a prvotřídní chutí.

Orientační cena: 130 Kč (250 g)

Proč jsou kešu ořechy od NaturalProteinu 1. místě?

První místo jsem věnovala výběrovým kešu ořechům od české značky NaturalProtein, protože se jedná o vůbec nejkvalitnější třídu těchto plodů. Navíc jsou pražené na sucho, a to jim propůjčuje ojedinělý chuťový odstín. Tyhle oříšky jsou mimořádně lahodné a mimo to oceníte jejich nutriční přínos – jsou totiž bohaté na proteiny a na hořčík, dále pak obsahují vitamíny A, B, C a E a smršť minerálů (například molybden nebo jód).

Uživatelské recenze

Nadšené recenze na tyto kešu oříšky jsem našla na stránkách heureka.cz. Tam se jejich skóre drží u stovky a komentáře jsou zde také velice spokojené. Píše se tu o nich, že jsou výborné, čerstvé, že mají vynikající chuť. Někteří ze zákazníků oceňují, že oříšky nejsou solené, a přesto jsou mimořádně chutné. Lidé také vypichují praktické balení výrobku.

Samotný e-shop Naturalprotein.cz je mezi zákazníky velice oblíbený a všeobecně chválený. Na Heurece na jeho konto zaznívá, že distribuuje výrobky v přívětivém balení, že jsou jeho produkty kvalitní a zboží odtud bývá doručováno takřka bleskově. Podobné reakce si pak přečtete i přímo na stránkách prodejce (naturalprotein.cz).

Více informací

Pro informaci – tyto kešu jsou označeny písmenem W, což značí vysokou výběrovou třídu (= white wholes). To mimochodem znamená, že mají jen minimální povrchové vady, krásně bílou barvu a mimořádně jemnou konzistenci.

Zdravá denní dávka kešu je cca 28 g, což odpovídá jedné hrsti (není nutné je nijak zvlášť odměřovat). Oříšky pocházejí z USA a zpracovávají se v ČR.

Cenově vás tyto kešu vyjdou na cca 130 Kč za 250 g.

2. místo

Puravia Kešu oříšky

Lahodné kešu oříšky z Vietnamu ve 100% prémiové kvalitě a praktickém kilovém balení.

Orientační cena: 640 Kč (1000 g)

Proč jsou kešu od značky Puravia na 2. místě?

Druhou příčku u mě obsadily kešu oříšky od značky Puravia, protože se pyšní 100% prémiovou kvalitou a nejsou narušeny pesticidy, fungicidy ani herbicidy. Jejich výhodou je určitě také výhodné kilové balení a praktický znovuuzavíratelný sáček, díky němuž není nutné shánět gumičky či jiná „udělátka“.

Uživatelské recenze

Internetový obchod Puravia, kde tyto oříšky seženete, má super hodnocení jak na stránkách heureka.cz, tak na zbozi.cz, takže ho určitě můžete považovat za spolehlivého prodejce. Zákazníci na srovnávačích hodně vyzdvihují rychlost dodávky zboží, dále pak zajímavý výběr a co je pro nás úplně nejdůležitější – pochvalují si i kvalitu výrobků, které tu zakoupili. Také jsem našla komentář, podle kterého je tento obchod „sázkou na jistotu“. Kromě toho zde zazívá spokojenost ohledně komunikace s e-shopem a celkem dost lidí se tu svěřuje, že v Puravii nakupují opakovaně. To je, myslím, rovněž hezkým dokladem zákaznické spokojenosti.

Další informace

Oříšky ideálně skladujte v suchu a temnu, nejlépe při teplotách od 5 °C do 15 °C. Sáček s plody vždy uzavírejte, ať vám oříšky vydrží co nejdéle a zbytečně nedochází k jejich předčasnému znehodnocení.

Za kilové balení těchto kešu oříšků původem z Vietnamu zaplatíte cca 640 Kč.

3. místo

Vitalvibe Kešu kakao clusters BIO

Výborné raw kešu oříšky s kakaem a kokosovým cukrem.

Orientační cena: 300 Kč (250 g)

Proč jsou Kešu kakao clusters od značky Vitalvibe na 3. místě?

Třetí příčku mého žebříčku obsadily oříšky od značky Vitalvibe, která také prodává lahodnou kešu mňamku – v tomto případě v kombinaci s kakaem a kokosovým cukrem. Za přednost výrobku považuju mimo jiné to, že má bio certifikaci CZ-BIO-002. Tyto kešu oříšky jsou tedy BIO, RAW a budou skvělou zdravou svačinkou během mlsného dopoledne.

Oříšky jsou původem z Indonésie, Peru, Taiwanu a Chorvatska.

Uživatelské recenze

Na tyto speciální kešu oříšky jsem našla vysoké hvězdičkové skóre jak na stránkách zbozi.cz, tak i na Heurece. Tam se mimochodem píše, že se jedná o „vynikající zobání, které rychle mizí“. A protože oříšky seženete na skvělém e-shopu Puravia, tak ještě jednou zopakuju, že jde o zákaznicky ověřený e-shop, se kterým lidé hlásí pozitivní zkušenosti jak na Heurece, tak i na zbozi.cz; zboží se odtud expeduje rychle, je kvalitní, a jelikož máte k dispozici široký sortiment výrobků,  tak vždycky máte z čeho vybírat.

Dále o produktu

Tyto kešu oříšky s kakaem, které jsou navíc dochucené lahodným kokosovým cukrem, mají nejen výbornou chuť, ale také jsou zdravotně přínosné. Obsahují totiž řadu antioxidantů, minerálů (hořčík, železo, draslík, fosfor) a jejich glykemický index se drží poměrně nízko.

Produkt obsahuje 40 % bio kešu zlomků, 39 % bio kakaových zlomků, bio kokosový cukr a mořskou sůl.

Za 250 g těchto kešu oříšků zaplatíte přibližně 300 Kč.

4. místo

GRIZLY Kešu Natural ww320 premium

Orientační cena za 1 kg: 230 Kč

Proč jsem vybrala kešu natural ww320 premium od Grizly?

Toto kilové balení natural kešu je v kvalitě a velikosti WW320, což znamená nadprůměrnou velikost těchto ořechů a bílou barvu. Tyto kešu od značky Grizly mají krémovou texturu a mírně nasládlou chuť. 

Toto kilové balení stojí cca 230 korun, což je opravu výhodná cena.

5. místo

GRIZLY Kešu ořechy BIO

Orientační cena: 300 Kč (500 g)

Čím mě zaujaly BIO kešu ořechy rovněž od Grizly?

Půlkilové balení kešu ořechů od značky Grizly jsou v kvalitě WW240. Tyto oříšky jsou balené v znovuuzavíratelném PP obalu nebo jsou vakuované v PP obalu.

Tuto formu kešu oříšků můžete dále jakkoliv upravovat – ve slané i sladké verzi nebo je jíst jen tak samotné bez dalších modifikací.

A na kolik nás toto balení vyjde? Cca 300 korun.

6. místo

Kešu natural BIO (Afrika)

Orientační cena za 1 kg: 350 Kč

Proč jsem do srovnání zařadila kešu natural BIO od Vital Country?

Tyto natural kešu ořechy od značky Vital Country pochází z Afriky, jsou 100% naturální, nepražené a nesolené. Typ a velikost těchto kešu je W450.

Můžete je jíst samotné, přidávávat do moučníků a raw dezertů nebo jen nasucho opražené třeba s hrubozrnnou solí.

Můžete zakoupit 250 g za cca 100 korun, 500 g za cca 200 korun  i 1000 g za cca 350 korun.

7. místo

Kešu ořechy UZENÉ

Orientační cena za 1 kg: 380 Kč

A proč jsem od Vital Country vybrala také uzené kešu ořechy?

Tyto kešu ořechy jsou v uzené formě a dokonale se hodí k večernímu posezení s přáteli, jako výborná chuťovka. Kešu oříšky výrobce praží pomocí horkého vzduchu a díky tomu neobsahují zbytečný tuk navíc. Tato úprava je v kombinaci s kouřovým aroma a jemným osolením velmi výrazná a lahodná.

Můžete je ochutnat v balení o velikost 250 g za 100 korun, 500 g za 200 korun nebo 1000 g za 380 korun.

8. místo

GRIZLY Kešu pražené solené

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Čím mě zaujaly pražené a solené kešu od Grizly?

Kilové balení pražených solených kešu od značky Grizly, které mají označení WW320 a obsahují cca 1,5 % soli. Tyto kešu pochází z Indie a přijdou k vám domů buď ve znovuuzavíratelném PP obalu nebo ve vakuovaném PP obalu.

Kilové balení vás bude stát cca 400 korun.

9. místo

Kešu natural W320 (Afrika)

Orientační cena za 1 kg: 270 Kč

Proč jsem vybrala kešu natural w320 z e-shopu Vital Country?

Natural kešu ořechy s označením W320 z Afriky. Jsou lahodné, křupavé a mohou se jíst jak samotné, tak jako součást dalších pokrmů a to jak sladkých, tak slaných. 

Pořídit si můžete 250 g za cca 80 korun, 500 g za 140 korun nebo 1000 g za cca 270 korun.

10. místo

Lifefood Kešu BIO RAW

Orientační cena za 1 kg: 1100 Kč

Proč srovnání zakončuji BIO a RAW kešu ořechy od Lifefood?

Kilové balení bio raw kešu ořechů od Lifefood, které mají jemnou, až sametovou konzistenci a pochází z ekologického zemědělství v Indonésii. Obal, ve kterém se prodávají, je 100% kompostovatelný, neobsahuje plastové uzávěry a je ekologický včetně etikety a potisku. 

A kolik vás budou tyto ořechy stát? Kilové balení vyjde na cennu okolo 1100 korun.

Závěr

Kešu ořechy mohou sloužit jako báječná náhrada nezdravých chipsů nebo sladkostí. Jejich chuť vás nadchne a konzistence příjemně zasytí. Když si je dáte jako součást obilné kaše k snídani nebo samotné ke svačině během dne, určitě nešlápnete vedle. A pokud nebudete mít chuť na jejich naturální podobu, nevadí – s kešu ořechy se dá totiž v kuchyni doslova kouzlit. Hodí se jako skvělá ingredience do dortů, koláčů, omáček místo sýra a mnoho dalších variant.

Na základě podrobného průzkumu bych vám doporučila zejména NaturalProtein kešu pražené Natural, které ačkoliv nejsou solené, tak si na nich pochutnáte jako by byly! Důvodem jejich báječné chuti je pražení nasucho. Prvotřídně kvalitní a nesolené oříšky pak získáte na e-shopu Puravia – kešu oříšky, které tu najdete v cenově příznivém kilovém balení pochází z Vietnamu a neobsahují žádné pesticidy, herbicidy a jiné nechtěné látky. No a pokud toužíte po nějaké zdravé, ale sladké dobrotě z kešu oříšku, sáhněte po Vitalvibe Kešu kakao clusters BIO, což jsou kousky kešu ořechů a kakaa doslazené kokosovým cukrem a ochucené špetkou mořské soli.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[15] Wikipedie (CZ): Ledvinovník západní

[16] Healthline (ENG): Are Cashews Good for You? Nutrition, Benefits, and Downsides

[17] Healthline (ENG): Are Cashews Nuts?

[18] PubMed Central (ENG): Cashew nuts (Anacardium occidentale L.) decrease visceral fat, yet augment glucose in dyslipidemic rats

[19] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, cashew nuts, raw – nutrients

4.8/5 (Počet hlasů: 20)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »