10 tipů, kde koupit 1 kg kešu ořechů (1000 g)

Co jsou to kešu oříšky a kde koupit ty nejlepší? Kde se dá pořídit 1 kilo balení kešu ořechů? Recenze, zkušenosti, benefity a popis.

TOP  1. místo

1 KG - GRIZLY Kešu ww240 super premium

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Naturální kešu oříšky v nadstandardní velikosti 240.

2. místo

GRIZLY Kešu ořechy BIO (1000 g)

Orientační cena za 1 kg: 500 Kč

Kešu ořechy natural, bez přidaných příchutí v BIO kvalitě.

3. místo

Kešu OBŘÍ WW180 natural

Orientační cena za 1 kg: 520 Kč

OBŘÍ WW180 kešu oříšky v naturální formě bez přídavků.

Deset nejlepších kešu oříšků po 1 kg

Co jsou to kešu?

Kešu oříšky jsou na pomyslném žebříčku v oblíbenosti ořechů na předních příčkách. Dají se konzumovat v naturální podobě, pražené, solené, sladké, tepelně upravené, jako kaše, součást dezertů, omáček, smoothie a podobně. Fantazii se meze nekladou a dá se říci, že to vždy dobře dopadne. Kešu dodávají pokrmům výraznější chuť a zasytí.

Kešu mají ledvinovitý tvar a pozor, to není jen tak, samo sebou, má to příběh i význam. Kešu ořechy totiž rostou na stromě, který se jmenuje ledvinovník západní. Jedná se o tropický druh stromu, který je pořád zelený a má svůj prapůvod v Brazílii. Nyní už se pěstuje takřka po celém světě, nicméně potřebuje alespoň podobné, uměle vytvořené klima jako ve své domovině. Tento mateřský kešu strom má krásné květy a v každém květenství dozrává jeden plod. Tento plod, připomínající papriku, ale ještě není kešu. Ořech roste až pod ním. Tento plod každopádně není odpad, jak by se na první dobrou mohlo zdát. Je plný vitamínu C a často se používá například do marmelád, džemů či čatní.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou kešu zdravé?

Odpověď je poměrně jednoduchá – ano jsou! Ořechy mají obecně mnoho benefitních složek, které dodávají našemu tělu množství potřebných látek jako jsou například vitamíny či minerály. Konkrétně kešu obsahují hodně zdravých tuků, takže se perfektně hodí i při redukčních dietách, low carb či paleo stravě. Kromě těchto tuků jsou v ořechách zastoupené i kvalitní sacharidy, ale je jich poměrně dost, takže se nedoporučuje kešu „zobat“ večer u televize. Mnohem více se hodí jako součást kvalitní snídaně.

Jak podporují zdraví těla?

Už taková malá symbolika v jejich ledvinovitém tvaru napovídá, že tyto ořechy dokáží tělu dodat mnoho prospěšných látek a tím podpořit jeho zdraví. Pojďme se blíže podívat na jejich konkrétní benefity:

Uvádí se, že při pravidelné konzumaci kešu oříšků se dá preventivně eliminovat výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

Ačkoliv jsou kešu hodně tučné, jedná se o rostlinnou a čistou formu tuku. Přijímání tohoto tuku je tedy naprosto v pořádku, ba co více, je i velmi zdravé.

Uvádí se, že tyto ořechy umí snížit hladinu LDL cholesterolu. Děje se to tak, že kešu obsahují takzvané fytosteroly, které umí stabilizovat buňky a brání vstřebávání nechtěného cholesterolu.

Ačkoliv, jak jsme uvedli již několikrát výše, kešu obsahují hodně tuků, jsou skvělými pomocníky při hubnutí. Kešu jsou hodně syté a v žaludku se vstřebávají dlouho, takže po nich nemáte delší dobu hlad. Jsou ideální jako součást snídaně nebo i jako zdravá svačinka během dne.

Kdo zažil žlučníkový záchvat, asi by potvrdil, že se jedná o velmi nepříjemnou věc, kterou netřeba opakovat. Právě kešu ořechy se řadí do potravin, které jsou povolené při žlučníkové dietě.

Díky tomu, že kešu ořechy dokáží eliminovat přítomnost špatného cholesterolu, tak jakoby mimochodem i zabraňují vzniku žlučových kamenů. Kameny vznikají tak, že se vyskytuje nadbytek cholesterolu ve žluči. Cholesterol na žluč působí jako lepidlo a vytváří jakousi hrudku, jinými slovy kámen.

Co kešu ořechy obsahují?

Kešu ořechy obsahují mnoho složek, které naše tělo potřebuje, respektive v mnoha případech doslova vyžaduje. Jedná se hlavní makroživiny, což jsou tuky, sacharidy i proteiny. Dále pak minerální látky či vitamíny.

Nejdůležitější složky kešu ořechů jsou:

Udržuje silné svaly a kosti, podporuje kardiovaskulární systém a činnost nervů, snižuje krevní tlak a má pozitivní vliv na trávení.

Dokáže regulovat hladinu krevního tlaku, má velký vliv na správnou funkci svalů, podporuje činnost ledvin a umí regulovat alergie.

Podporuje tvorbu energie v těle a s tím souvisí i fakt, že snižuje vyčerpání a únavu. Má vliv na normální funkci nervové soustavy, podporuje činnost svalů a jejich adekvátní růst a mimo jiné se podílí na procesu dělení buněk. Uvádí se, že dvě hrsti tvoří asi 25 % denní dávky hořčíku.

Ovlivňuje plodnost, podílí se na imunitních funkcích organismu, je zodpovědný za zdravé nehty, vlasy i pleť.

Tento minerál je naprosto nezbytnou součástí krevního barviva, hemoglobinu, protože zajišťuje přenos kyslíku do veškerých tělesných buněk.

Zinek podporuje reprodukční orgány, má vliv na kvalitu pleti i vlasů a ovlivňuje správnou funkci imunitního systému.

Dohlíží na správnou srážlivost krve, reguluje a podporuje činnost jater, a pomáhá tělu se vstřebáváním vápníku. Uvádí se, že zhruba jedna hrstka těchto oříšků odpovídá až 12 % doporučené denní dávky vitamínu K.

Funguje jako antioxidant, takže brání tělo před působením volných radikálů. Má anti-aging schopnosti, snižuje krevní tlak a také pomáhá při hojení ran.

Jedná se o nepostradatelnou škálu vitamínů, které podporují správné funkce nervové soustavy, udržují kvalitní psychické zdraví, dodávají energii a mnoho dalšího.

Jaké jsou druhy kešu?

Možná vás to překvapí, ale i kešu ořechy mají své druhy. Můžete si toho všimnout i v obchodě, až si pro svojí dávku zdraví půjdete.

Kvalita kešu oříšků je označována písmenem a velikost naopak číslicí. Pokud to hodně zobecníme, tak čím nižší číslo, tím větší kešu – taková nepřímá úměra.

  • WW, W (White Wholes) – tyto kešu ořechy mají celá jádra, minimální vadu na povrchu a jsou hutné, máslové. 
  • SW (Scorched Wholes) – jedná se křupavější druh těchto ořechů a mají barvu více dohněda.

Jaké jsou velikosti kešu?

Jak jsme poznamenali výše, tak velikost kešu určuje číslo. Na trhu se nejčastěji objevují tyto:

  • W180 – nebo také „královské“. Jsou to největší kešu ořechy, které se dají zakoupit a jejich konzumace je opravdu gurmánský zážitek.
  • WW320 – tento druh je pravděpodobně nejčastější, který si můžete dopřát.
  • W450 – tyto kešu jsou nejmenší a cenově nejdostupnější.

Jak skladovat kešu?

U kešu je důležité, aby se do nich nedostali moli. Tito malí „motýlci“ totiž do skořápkových plodů velmi rádi směřují a bohužel, pokud se tam dostanou, můžete vše vyhodit.

Jak tedy na to?

Ideální stav je, když kešu skladujete v temném místě s chladnější teplotou. Na teplém místě mohou žluknout. A jeden takový zajímavý tip – kešu ořechy můžete bez problému skladovat i v mrazáku, kde vydrží i rok.

Na co si dát pozor?

Pozor na jedení kešu ve večerních hodinách. I když jsou zdravé, tak obsahují hodně tuku a poměrně i dost sacharidů, které nemusí tělu dělat na noc dobře.

Při špatném skladování mohou ořechy žluknout a následně se stát ubikací pro nechtěné parazity.

Kolik kešu konzumovat?

Všeho s mírou – asi jako se vším. Doporučuje se jíst cca 1 hrst ořechů za den a to ideálně v jejich surové, neupravené formě.

1. místo

GRIZLY Kešu ww240 super premium

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Toto kilové balení natural kešu je v kvalitě a velikosti WW240, což znamená nadprůměrnou velikost těchto ořechů a bílou barvu. Konkrétně toto balení je poměrně chytře vymyšlené, protože se jedná o znovuuzavíratelný obal.

Tyto kešu od značky Grizly mají krémovou texturu a mírně nasládlou chuť. 

Toto kilové balení stojí cca 400 korun.

2. místo

GRIZLY Kešu ořechy BIO

Orientační cena za 1 kg: 500 Kč

Kilové balení kešu ořechů od značky Grizly jsou v kvalitě WW450. Tyto oříšky jsou balené v 

znovuuzavíratelném PP obalu nebo jsou vakuované v PP obalu.

Tuto formu kešu oříšků můžete dále jakkoliv upravovat – ve slané i sladké verzi, nebo je jíst jen tak samotné bez dalších modifikací.

A na kolik nás toto balení vyjde? Cca 500 korun.

3. místo

Kešu OBŘÍ WW180 natural

Orientační cena za 1 kg: 520 Kč

Jak název a označení napovídá, jedná se o největší jádra kešu ořechů na trhu, které jsou k dostání. Jsou ve své naturální formě, takže si je můžete vychutnat jen tak, ve své přirozenosti, či je opražit se solí nebo také s karamelem. Jsou krásně sněhobílé, křupou a mají hutnou, máslovou chuť. 

A na kolik vás toto balení vyjde? 250 g stojí cca 130 korun a 1000 g cca 520 korun.

4. místo

Kešu natural BIO (Afrika)

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Tyto natural kešu ořechy od značky Vital Country pochází z Afriky, jsou 100% naturální, nepražené a nesolené. Typ a velikost těchto kešu je W450.

Můžete je jíst samotné, přidávávat do moučníků a raw dezertů nebo jen nasucho opražené třeba s hrubozrnnou solí.

Můžete zakoupit 250 g za cca 100 korun, 500 g za cca 200 korun  i 1000 g za cca 400 korun.

5. místo

Kešu ořechy UZENÉ

Orientační cena za 1 kg: 360 Kč

Tyto kešu ořechy jsou v uzené formě a dokonale se hodí k večernímu posezení s přáteli, jako výborná chuťovka. Kešu oříšky výrobce praží pomocí horkého vzduchu a díky tomu neobsahují zbytečný tuk navíc. Tato úprava je v kombinaci s kouřovým aroma a jemným osolením velmi výrazná a lahodná.

Můžete je ochutnat v balení o velikost 250 g za 100 korun, 500 g za 200 korun nebo 1000 g za 360 korun.

6. místo

Kešu natural WW320 PREMIUM

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Tyto natural ořechy W320 nejsou pražené ani solené. Naopak jsou ve své naturální formě. Mají vysokou kvalitu i nadstandardní velikost. Tyto oříšky jsou krémové a jemné. 

Můžete zakoupit 80 g za cca 40 korun, 500 g za cca 180 korun nebo 1000 g za cca 300 korun.

7. místo

GRIZLY Kešu pražené solené

Orientační cena za 1 kg: 400 Kč

Kilové balení pražených solených kešu od značky Grizly, které mají označení WW320 a obsahují cca 1,5 % soli. Tyto kešu pochází z Indie a přijdou k vám domů buď ve znovuuzavíratelném PP obalu nebo ve vakuovaném PP obalu.

Kilové balení vás bude stát cca 400 korun.

8. místo

Kešu natural W320 (Afrika)

Orientační cena za 1 kg: 330 Kč

Natural kešu ořechy s označením W320 z Afriky. Jsou lahodné, křupavé a mohou se jíst jak samotné, tak jako součást dalších pokrmů a to jak sladkých, tak slaných. 

Pořídit si můžete 250 g za cca 90 korun, 500 g za 180 korun nebo 1000 g za cca 330 korun.

9. místo

Kešu WW320 pražené solené

Orientační cena za 1 kg: 350 Kč

Tyto kešu ořechy jsou ve své pražené a solené formě. Ideálně se hodí jako pochutina k vínu, nebo lehká svačinka v průběhu dne. Ořechy nesou označení W320, mají vysokou kvalitu a nadstandardní velikost. Jsou krémové a velmi střídmě solené, aby se nezkazila jejich přirozená chuť.

A cena? 50 g cca 30 korun, 250 g cca 130 korun a 1000 g za cca 350 korun.

10. místo

Lifefood Kešu BIO RAW

Orientační cena za 1 kg: 900 Kč

Kilové balení bio raw kešu ořechů od Lifefood, které mají jemnou, až sametovou konzistenci a pochází z ekologického zemědělství v Indonésii. Obal, ve kterém se prodávají je 100% kompostovatelný, neobsahuje plastové uzávěry a je ekologický včetně etikety a potisku. 

A kolik vás budou tyto ořechy stát? Kilové balení vyjde na necelých 900 korun.

Závěr

Kešu ořechy mohou sloužit jako báječná náhrada nezdravých chipsů, nebo sladkostí. Jejich chuť vás nadchne a konzistence příjemně zasytí. Když si je dáte jako součást obilné kaše k snídani nebo samotné ke svačině během dne, určitě nešlápnete vedle. A pokud nebudete mít chuť na jejich naturální podobu, nevadí, s kešu ořechy se dá totiž v kuchyni doslova kouzlit. Hodí se jako skvělá ingredience do dortů, koláčů, omáček místo sýra a mnoho dalších variant.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Ledvinovník západní

[2] Healthline (ENG): Are Cashews Good for You? Nutrition, Benefits, and Downsides

[3] Healthline (ENG): Are Cashews Nuts?

[4] PubMed Central (ENG): Cashew nuts (Anacardium occidentale L.) decrease visceral fat, yet augment glucose in dyslipidemic rats

[5] Food and Drug Administration – FDA (ENG): Nuts, cashew nuts, raw – nutrients

1/5 (Počet hlasů: 1)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme.