10 tipů, kde koupit kvalitní vlašské ořechy za dobrou cenu

Shrnutí: Vlašské ořechy jsou asi nejrozšířenějším druhem ořechů u nás vůbec, a kromě toho, že mají skutečně široké využití, jsou také velmi zdravé. Například neobsahují ani gram cholesterolu a dokonce se podílejí na jeho snižování. Takže určitě stojí za to mít tyhle oříšky v zásobě. A v tomto článku najdete tipy, kde koupit ty nejkvalitnější za příznivou cenu:

 • Na první místo jsem vybrala ALLNATURE Vlašské ořechy jádra, které pocházejí z České republiky a vynikají lahodnou, plnou chutí.
 • Druhé místo u mě mají Vlašské ořechy výběr z e-shopu VitalCountry s intenzivní chutí a až 80 % půlek v balení, které jsou super potravinou pro low carb dietu.
 • A 3. příčku si vysloužily GRIZLY Vlašské ořechy, v jejichž balení je až 60% celých půlek a jsou cenově velmi příznivé.

Co se v článku dozvíte dále?

Co jsou vlašské ořechy a jaké nám nabízí zdravotní benefity.[1][2] Dále vás čeká výčet prospěšných živin,[3] které vlašáky obsahují a také tipy, jak vybrat ty pravé.

TOP  1. místo

ALLNATURE
Vlašské ořechy jádra

Orientační cena za 500 g: 200 Kč

Proč 1. místo?

Protože jde o kvalitní vlašské ořechy, které vynikají plnou chutí a zdravotními benefity. Za jejich produkcí stojí spolehlivá česká značka a výhodou je i to, že je dostanete koupit ve výhodném kilovém balení.

2. místo

VitalCountry
Vlašské ořechy výběr

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Proč 2. místo?

Neboť tyhle ořechy mají nejen intenzivní chuť, která příjemně doladí sladký i slaný pokrm, ale také se pyšní tím, že v balíčku najdete 80 % polovičních jader hodících se na ozdobu. Tyto ořechy se dovážejí ze Slovenska, Polska a Ukrajiny.

3. místo

GRIZLY
Vlašské ořechy

Orientační cena za 1 kg: 260 Kč

Proč 3. místo?

Jelikož vlašské oříšky od značky Grizly mají skvělou chuť a 60 % balíčku tvoří esteticky příjemné ořechové  půlky. Tyto „vlašáky“ se pěstují v ČR nebo se dovážejí – konkrétně ze Slovenska nebo z Ukrajiny.

Deset nejlepších vlašských ořechů

Co jsou to vlašské ořechy?

Ach ty vlašáky. Tyto ořechy za sebou mají dlouhou a bohatou minulost – obzvláště u nás v Čechách. Sbírali je už naše prababičky a pradědové, kteří je skladovali a čerpali z nich energii celou zimu i jaro. Vlašské ořechy jsou takový symbol tradice, domova a dobrého zdraví.

 • Vlašáky, jak se jim s oblibou velmi často přezdívá, jsou snad nejrozšířenějšími ořechy vůbec. Tato jádra, která na první pohled připomínají mozek, rostou na stromě s názvem ořešák královský.
 • Ořechy dozrávají v zelené slupce a můžeme je sbírat na podzim. Jejich zelená slupka je typická tím, že díky přítomným silicím pouští nepříjemnou hnědou barvu, která se z rukou smývá několik dní.
 • Je velmi zajímavé, že ořechy jsou takové první vlaštovky jejich mateřského stromu, protože se začínají tvořit dříve, než se na jeho větvích objeví listy.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

Jsou vlašské ořechy zdravé?

Vlašáky jsou dokonce velmi zdravé. Obsahují široké spektrum zdraví prospěšných látek a často se o nich hovoří jako o superpotravinách. Mají antioxidační účinky, což znamená, že chrání lidské buňky před oxidačním stresem.[1]

Tvrdí se, že tyto ořechy umí snižovat riziko vzniku aterosklerózy a působí preventivně proti chorobám kardiovaskulárního systému.[2] Bez problému je mohou konzumovat už děti od jednoho roku, pokud nevykazují známky alergie, a chránit si tak své zdraví de facto už od plenek.

Co vlašské ořechy obsahují?

Ve vlašácích najdeme tyto prospěšné živiny:

Jedná se o zdravé tuky, které si tělo doslova žádá. A tyto tuky obsahují velmi prospěšné omega-3-mastné kyseliny.

Bílkoviny podporují zdraví a sílu svalů.

Sacharidy jsou zásobárnou energie.

Antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem či pomáhá zpomalovat stárnutí buněk.[3]

B1 má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách a podporuje zdraví nervového systému, srdce, ledvin a trávicího systému.[4] B6 zase pomáhá snižovat únavu, podporuje funkci imunitního systému a metabolismu či reguluje hormonální aktivitu.[5]

Potřebujeme ji při krvetvorbě, podporuje zdravou tvorbu červených krvinek, je důležitá v procesu buněčného dělení a podporuje správný růst a vývoj plodu.[6]

Pro zdravou funkci svalů, kvalitní pohybový aparát a bystrý mozek.[7]

Pro kvalitní a zdravé kosti i pleť.[8]

Podporuje krásné a zdravé vlasy, nehty či pleť.[9]

Pro pevné kosti a zuby.[10]

Pro zdravé ledviny.[11]

Transportuje v krvi kyslík do buněk.[12]

Vyživuje srdce, mozek a všechny nervové tkáně.[13]

Jak podporují zdraví těla?

Konzumace ořechů obecně, může tělu velmi prospět. Vlašské ořechy jsou zejména pro naše území typická potravina, kterou si můžete sami nasbírat, v čemž tkví jejich velká výhoda.

A jaké benefity tedy mají?

To není jen tak, že už jejich vzhled mozek připomíná. Všimli jste si toho někdy? Pro naši nervovou soustavu jsou prospěšné hlavně z toho důvodu, že obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a kyselinu alfa-linolenovou. Jedná se o látky, které mozek pro svůj správný vývoj a činnost opravdu potřebuje.[14] Dokonce existují i studie, které tvrdí, že vlašáky mohou mít příznivý vliv na prevenci demence a Alzheimerovy choroby.[15]

Nádorová onemocnění jsou bohužel čím dál častější. Stres a uspěchaná životní doba tomu samozřejmě také nenahrávají. Výsledky jedné studie naznačují, že konzumace vlašských ořechů by mohla přispět ke snížení rizika rakoviny prsu.[16] Zatím byl proveden pokus pouze u myší, ale na druhou stranu, proč to nezkusit že?

Srdce potřebuje vyživovat a zdravé tuky, které jsou ve vlašácích, jsou pro to naprosto ideální. Tyto tuky dokáží redukovat přítomnost špatného LDL cholesterolu a tím i regulovat hodnoty krevního tlaku.

Zdravá střeva jsou základ – jak se říká, mikrobiom je náš druhý mozek. Vlašáky obsahují poměrně dost vlákniny a ta podporuje trávení. Pokud vás trápí zácpa, neustálý pocit sytosti nebo těžkost žaludku, určitě je zkuste.[17]

Díky obsaženému hořčíku a vápníku jsou vlašské ořechy skvělé na podpoření správného vývoje i funkce kostí a svalů.

Stres. V menší či větší míře ho známe asi každý. Stres je dobrý sluha, ale špatný pán. Například, když dojde k život ohrožující situaci, je to stres, který v nás vyvolá akci a výkon. V tomto případě je žádoucí. Nicméně ty malé stresy na každodenní bázi jsou pro náš organismus naprosto fatální. Vlašské ořechy obsahují vitamín B, který příznivě působí na celou nervovou soustavu.[18]

Jak často je jíst?

Ačkoliv jsou oříšky zdravé, není nutné to s nimi přehánět. Bohatě stačí maličká hrstka, která obsahuje cca do deseti kusů ořechů, což je zhruba 30 až 35 gramů. Výzkumy uvádí, že nejprospěšnější je jíst ořechy v syrovém stavu a neloupané.

Jak sušené ořechy uskladnit?

Naprosto ideální je ořechy ihned po sběru sušit, aby nedocházelo ke vzniku plísní. Rozbijte skořápku, ideálně louskáčkem, aby se neporušila struktura ořechu. Už neloupejte vrchní slupku ořechu pod skořápkou, jelikož obsahuje až 90 % všech živin. Ořechy rozložte na plech, který je vyložený pečícím papírem a nechte volně sušit na vzduchu.

Po usušení skladujte ořechy buď v otevřených bednách, síťovkách nebo vzdušných nádobách v tmavé a suché místnosti. Další možností je i mrazák, kde ořechy vydrží až dva roky.

Jak vybrat vlašské ořechy?

Ideálně si je nasbírat. Pokud nemůžete, zohledňujte následující faktory.

 • V současnosti je známo cca 50 druhů vlašských ořechů. Můžeme je dělit podle velikosti, kvality, místa původu, chuti a podobně. 
 • Ačkoliv jsou ořešáky klasikou českých sadů a luk, nejsme jejich hlavními producenty. Toto prvenství má USA, Čína či Chile nebo Ukrajina či Rumunsko.
 • Pokud si půjdete pro vlašáky do obchodu, asi nejčastěji se setkáte s těmi z Evropy, tudíž pravděpodobně půjde o české nebo rumunské.
 • Říká se, že východoevropské vlašské ořechy jsou trpké až nahořklé. Když okusíte jádra z USA nebo Chile, měli byste si pochutnat mnohem více. Jsou sladší a jemnější.
 1. Extra light.
 2. Light.
 3. Light amber.
 4. Amber. 
 1. Baby.
 2. Medium.
 3. Large.
 4. Jumbo.

Jen pro zajímavost – baby vlašáky mají skořápku o průměru asi 2,5 cm, jumbo minimálně 3,2 cm, spíše větší.

Zajímavosti o vlašácích

 • Pálené skořápky těchto oříšků se často používají jako hlavní ingredience při výrobě aktivního uhlí, které se poté využívá například jako součást filtrů do vody na eliminaci nečistot.
 • Slupky a listy mateřského stromu barví ruce dohněda.
 • Odvar z listů se dá použít jako přírodní barva na vlasy v měděném odstínu.
 • Ořešák může měřit až neuvěřitelných 30 metrů.
 • Jeden dospělý strom zvládne vyplodit až 300 kg ořechů za svůj život.
 • Archeologické nálezy dokazují, že jsou vlašské ořechy opravdu historické monumenty, protože je znali už naši předkové v době neolitu cca 8000 – 5000 let před naším letopočtem.

1. místo

ALLNATURE Vlašské ořechy jádra

Výborné ořechy s výraznou chutí od spolehlivého českého výrobce.

Orientační cena: 200 Kč (500 g)

Proč jsou vlašské ořechy od značky ALLNATURE na 1. místě?

Na první příčku jsem se rozhodla umístit lahodné vlašské ořechy od českého výrobce ALLNATURE v kilovém balení. Tyto oříšky vynikají svou výraznou chutí, která příjemně obohatí vaše ranní müsli nebo třeba jogurt. Jádra vlašských ořechů jsou navíc zdraví prospěšná – obsahují spoustu vitamínů (A, B, C, E…) a minerálů (například měď, mangan, zinek nebo hořčík). I proto není na škodu doplnit jimi dopolední svačinku.

Uživatelské recenze

Hezké recenze na tyto „vlašáky“ jsem našla přímo na stránkách výrobce (lekarna.cz), kde si zákazníci pochvalují jejich chuť i to, že jsou čerstvé a kvalitní. Na další komentáře jsem pak narazila na Heurece – tam lidé také píší, že jim oříšky přišly k chuti, někteří dokonce chválí příznivou cenu produktu a jeden ze zákazníků se svěřuje s tím, že si je dopřává každé ráno. 

Do třetice všeho dobrého jsem pak zamířila na stránky zbozi.cz, kde vedle předností uvedených výše kdosi oceňuje, že jsou ořechy již vylouskané. Pravda je, že i tohle můžete považovat za benefit, pokud jste někdy trávili dlouhá odpoledne louskáním plodů vlastního ořešáku.

Dále o značce

Allnature je česká značka z Hradce Králové, která se může pyšnit více než desetiletou tradicí. Na našem trhu totiž figuruje už od roku 2013. Tento výrobce prochází dynamickým vývojem a každý rok uvede na trh poměrně dost nových produktů. A jeho specializací je právě zdravá výživa.

Produkt je třeba skladovat v uzavřeném obalu na suchém a chladném místě.

Za balení (500 g) těchto ořechů zaplatíte cca 200 Kč.

2. místo

Vlašské ořechy výběr

Vlašské ořechy s 80 % esteticky příjemných celých půlek vlašských jader.

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Proč je výběr vlašských ořechů z VitalCountry na 2. místě?

Hledáte dokonalé vlašské ořechy, které se budou hodit nejen jako chutná součást pečených a jiných pokrmů, ale i na ozdobu? Třeba jako zdobení na vánoční cukroví? V tom případě určitě sáhněte po těchto vlašských oříšcích! Ty seženete na e-shopu VitalCountry a jejich předností je, že obsahují 80 % esteticky příjemných půlek oříšků (tj. vcelku).

Uživatelské recenze

Tento famózní ořechový výběr od VitalCountry má skvělé ohlasy přímo na stránkách výrobce (vitalcountry.cz). Tam se o nich dozvíte, že jsou dobré a voňavé. V balíčku prý najdete chutné a velké půlky bez nepříjemných skořápkových zbytků. Zákazníci zde také hodně potvrzují to, že se tyhle oříšky skutečně hodí jako ozdoba, protože jsou prostě krásné. To je určitě dobré vědět. A na nezávislém srovnávači Heureka.cz se pak mimo jiné píše, že jsou dostupné za příznivou cenu, dobře chutnají a nemusí se loupat.

Další informace

Tyto oříšky nemají jen krásný vzhled, ale také intenzivní chuť a jejich jádra jsou hezky světlá. Proto je využijete na přípravu sladkých moučníků, krásně jimi dochutíte ovesnou kaši nebo salát. Záleží jen na vás a na vaší fantazii!

Tyto plody se dovážejí ze Slovenska, z Ukrajiny a z Polska. 

500 g ořechů vás vyjde na cca 160 korun a kilové balení stojí cca 300 korun.

3. místo

GRIZLY Vlašské ořechy

Kvalitní vlašské ořechy s 60 % celých půlek v balení.

Orientační cena za 1 kg: 260 Kč

Proč jsou vlašské ořechy od značky Grizly na 3. místě?

Třetí místo jsem věnovala vlašákům od firmy Grizly v kilovém balení, které jsou mixem odrůd a pocházejí jak z Česka, tak i od sousedů ze Slovenska a z Ukrajiny. Jedná se o neloupanou formu vlašáků v sušené formě, takže v nich je zachována plná kapacita veškerých prospěšných látek a živin. Za výhodu těchto oříšků pak považuju i to, že je pořídíte buď vakuované, nebo v praktickém znovuuzavíratelném balení.

Uživatelské recenze

Spokojené recenze jsem našla například na stránkách prodejce (grizly.cz), kde lidé konstatují, že mají oříšky příjemnou chuť a jsou dostupné za příznivou cenu. Podle zdejších komentářů jsou tyto oříšky krásně velké a v jednom případě se tu dokonce píše, že „převážná většina je v pěkných půlkách“, což zní hodně dobře. Další pochvalné recenze pak vyzdvihují balení produktu.

Super ohlasy jsem zaznamenala rovněž na Heurece – tam lidé kladně hodnotí chuť oříšků, jejich šťavnatost a čerstvost (jeden ze zákazníků označuje ořechy za „první třídu“). A prý je to prostě „dobrá mňamka“. Podobně se vyjadřují i lidé na zbozi.cz.

Více informací

Za zmínku také stojí, že 60 % obsahu balíčku tvoří celé půlky. To je sice o něco menší procento, než jaké uvádí výrobce výše, ale i nadpoloviční většina je fajn. Menší kousky zkrátka použijete na pečení nebo do ovesné kaše a těmi většími třeba ozdobíte cukroví. 

A kolik vás bude stát 1000 g těchto ořechů? Cca 260 korun, případně můžete zakoupit i 500 g, což vás vyjde přibližně na 140 korun.

4. místo

iPlody Vlašské ořechy

Orientační cena: 220 Kč (500 g)

Proč jsem vybrala vlašské ořechy od iPlody?

Protože tyto vlašské oříšky už jsou vyloupané, takže budou chutnat hlavně gurmánům, kteří třeba ořechům ve slupkách úplně neholdují. Krásně vynikne jejich jemná a silně oříšková chuť. Jsou bohaté na bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerály. 

A jaká je jejich cena? 500 g vás vyjde na cca 220 korun.

5. místo

Vlašské ořechy standard

Orientační cena za 1 kg: 250 Kč

Z jakého důvodu jsem zvolila vlašské ořechy standard z e-shopu VitalCountry?

Tyto vlašské ořechy standard sice nejsou všechny rovnoměrně vyloupnuté, ale ničemu to nevadí, na chuti to nic nemění. Mají intenzivní ořechovou chuť a skvěle se hodí do kaší, jogurtů, granoly nebo na mletí. 

A jaká je cena? 500 g vás bude stát cca 150 korun a 1000 g cca 280 korun.

6. místo

GRIZLY Vlašské ořechy Exclusive

Orientační cena: 200 Kč (500 g)

Čím mě zaujaly vlašské ořechy Exclusive od Grizly?

Neloupané ořechy od značky Grizly pochází z Chile a jsou balené ve znovu uzavíratelném PP obalu nebo vakuované v PP obalu. Hodí se jak na „zobání“ během dne, tak i jako přísada do cukroví nebo granoly.

500 g stojí cca 200 korun a 1000 g okolo 400 korun.

7. místo

Vlašské ořechy 90% půlky Jumbo

Orientační cena: 300 Kč (500 g)

Proč jsem do srovnání zařadila také vlašské ořechy 90% půlky Jumbo z e-shopu Svět plodů?

Protože pocházejí z Chile, jsou kvalitní a zaujmou svou velikostí a také tím, že balení obsahuje až 90 procent půlek, takže vás nečeká žádná „ořechová drť“. Navíc jsou máslové, vláčné a potěší vás jemnou chutí.

Balení s 500 gramy blahodárných vlašských ořechů od tohoto výrobce stojí necelých 300 korun.

8. místo

Vlašské ořechy v hořké čokoládě

Orientační cena: 300 Kč (1,15 kg)

Čím mě zaujala vlašská jádra v hořké čokoládě z e-shopu Zdravýkoš.cz?

Spojení vlašských ořechů a kvalitní hořké čokolády je totiž vynikající pochoutka pro fajnšmekry. Jedná o zdravou svačinku, díky které doplníte i příjemné množství sacharidů. Budou vám chutnat jak samotné, tak například v jogurtu nebo granole.

A jejich cena je mimořádně příznivá, neboť za 1,15 kg zaplatíte jen něco málo přes 300 korun.

9. místo

RawGH! vlašské ořechy

Orientační cena za 1 kg: 300 Kč

Proč jsem vybrala vlašské ořechy od RawGH!?

Jelikož se jedná o lahodné vlašáky ze sousedního Slovenska, které stejně jako všechny vlašské ořechy obsahují spoustu bílkovin, zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin, které působí pozitivně na naši mozkovou činnost.

Zde máte na výběr balení o hmotnosti 500 gramů, jehož cena se pohybuje okolo pouhých 150 korun, nebo rovnou celé kilo, které vás vyjde na necelých 300 korun.

10. místo

Vlašské ořechy loupané Italské koření

Orientační cena za 1 kg: 680 Kč

Proč srovnání zakončuji vlašskými ořechy s příchutí italského koření?

Loupané vlašské oříšky od firmy Grizly jsou plné lahodného italského koření. Tato chuť je jiná, než jste u vlašáků zvyklí, ale o to víc budete mile překvapeni. Hodí se skvěle k dobrému vínu, nebo jako slaná svačinka během dne. Obsahují bazalku, oregano, tymián, rozmarýn, česnek, sůl či cibuli. Původ těchto ořechů je z Ukrajiny.

Cena za 250 g je cca 170 korun, 500 g cca 350 korun a 1000 g za cca 680 korun.

Závěr

Vlašské ořechách jsou v Čechách velmi dobře dostupné hlavně kvůli tomu, že si je můžete sami nasbírat a dále zpracovat podle svého gusta. Jsou velmi zdravé, tělo je dobře tráví a obsahují mnoho kvalitních a potřebných živin. 

Je zajímavé, že tyto ořechy neobsahují vůbec žádný cholesterol, takže se skvěle hodí při dietách. Můžete si je vychutnat v naturální formě – a to jak loupané, tak i neloupané. Pokud vás bude honit mlsná, určitě zkuste vlašáky máčené v čokoládě či jiné polevě. Hodí se i jako přísada na pečení, můžete z něj vyrobit netypické, ale přesto delikátní ořechové máslo či mléko. Fantazii se meze nekladou.

Co se týče kvalitních vlašských ořechů, doporučuji vám ALLNATURE Vlašské ořechy jádra, které pocházejí z České republiky. A dále také Vlašské ořechy výběr až s 80 % celých půlek v balení. Cenově velmi příznivou variantou jsou pak kvalitní vlašské ořechy Grizly s až 60 % půlek, které jsou navíc baleny ve znovuuzavíratelném PP obalu nebo vakuovány v PP obalu.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[19] Wikipedie (CZ): Vlašský ořech

[20] Wikipedie (CZ): Ořešák královský

[21] Healthline (ENG): 13 Proven Health Benefits of Walnuts

[22] Healthline (ENG): Walnuts 101: Nutrition Facts and Health Benefits

[23] PubMed Central (ENG): Beneficial Effects of Walnuts on Cognition and Brain Health

[24] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of walnut consumption on human health: role of micronutrients

4.7/5 (Počet hlasů: 4)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »