10 tipů na nejlepší kořen lékořice (Licorice root): recenze a diskuze

Shrnutí: Lékořice, to není jen pochoutka v podobě pendreku, ale bylinka s mnoha blahodárnými účinky na lidský organismus. Veděli jste, že mimo jiné pomáhá s chronickou únavou? Pokud ne, přečtěte si tento článek, kde jsem pro vás srovnala deset doplňků stravy s lékořicí, z nichž mi úplně nejlepší přijdou následující:

 • První místo u mě má Viridian Licorice Root, což jsou stoprocentně čisté kapsle, které pomáhají při fybromyalgii, chronické únavě, ale také při zažívacích a dýchacích potížích.
 • Na 2. místo jsem posadila NOW Licorice Root, které podporují energii a pozitivně působí na stav pokožky, trávicího, střevního, dýchacího, imunitního, reprodukčního a močového systému.
 • A 3. příčku jsem dala produktu Salvia Paradise Lékořice kořen, což je drcený kořen lékořice v prášku, z něhož si hravě vyzkouzlíte čaj s výše zmíněnými pozitivními účinky lékořice. 

V článku se dále dozvíte:

Co je to lékořice. Jaké má tato rostlinka benefity, pro koho je vhodná a pro koho naopak ne.[1] Jak se pěstuje, užívá a v čem vám může pomoci.[2] Dále vám prozradím recept na olej z lékořice a také na co si dát pozor než začnete lékořici užívat.

TOP  1. místo

Viridian Licorice Root

Orientační cena: 400 Kč
Proč 1. místo?

Protože se jedná o doplněk stravy v dobře konzumovatelné formě kapslí, které obsahují extrakt z kořene lékořice s 20% obsahem glycyrizinu. Suplement pomáhá zmírnit pocit únavy, slabosti, ale přispívá i na jiných frontách, třeba podporuje obranyschopnost organismu.

2. místo

NOW Licorice Root

Orientační cena: 250 Kč
Proč 2. místo?

Jelikož jde o kapsle s extraktem lékořice, které mají rovněž pozitivní vliv na imunitní systém, trávicí ústrojí a další pochody v lidském těle. Doplněk koupíte ve velkém balení po 100 kapslích, přičemž v jedné dávce (tj. ve dvou kapslích) je obsaženo 900 mg lékořicového výtažku.

3. místo

Salvia Paradise Lékořice

Orientační cena: 100 Kč
Proč 3. místo?

Neboť se jedná o kvalitní lékořici lysou v drcené formě, kterou si nasypete do vody, krátce povaříte a vznikne vám lahodný bylinný nálev, jednoduše řečeno čaj. Také v tomto případě bylinka podporuje imunitu, reguluje únavu a má další blahodárné účinky na lidský organismus.

Deset nejlepších produktů s lékořicí

Co je to lékořice?

Lékořice, to nejsou jen černé pendreky na poutích. Lékořice je totiž bylinka, která je známá už z dob starého Egypta. Traduje se, že to byla oblíbená pochoutka Tutanchamona, ale kdo ví, jak to tenkrát bylo.

 • Každopádně lékořice se používá k léčbě rozličných onemocnění a má opravdu blahodárné účinky na lidský organismus. Ovšem, nesmí se to s ní přehánět, protože při nadměrných dávkách může způsobit pořádnou neplechu.[1]
 • Je to vytrvalá bylinka a k léčebným účelům se používá její kořen, který se sklízí většinou na podzim.
 • Lékořice je velmi bohatý zdroj fytoestrogenů, polysacharidů (škrob, celulóza), saponinů, glykosidů, silic, glycyrrhizinu, mastných kyselin, kumarinů, flavonoidů (kaempferol, isokvetsitrin, quercetin), organických kyselin (kyselina fumarová, kyselina vinná, kyselina jantarová, kyselina citrónová, kyselina jablečná), vitamínů skupiny B ( B1, B2, B3, B5), A, C, K, E, manganu, jódu, vápníku, sodíku, draslíku, bromu, mědi, železa, fosforu, selenu, křemíku a zinku.

Na internetu si můžete objednat sazeničky, které pak bez problému zasadíte na svojí zahrádku. Důležité je hluboká a dobře propustná půda a slunná stanoviště. Na podzim potom nať zastřihněte a zakryjte, aby nezmrzla. Lékořice vám bude růst až desítky let.

Jaké má účinky, benefity a proč ji brát?

Uvádí se, že lékořice by mohla mít tyto pozitivní účinky na tělo:

 • Podporuje aktivní pohyblivost kloubů a hodí se jako podpůrný prostředek při léčbě artritidy nebo revmatismu.[2]
 • Říká se, že umí stimulovat tvorbu kolagenu.[3]
 • Často se používá při léčbě kožních onemocnění, jako je například akné nebo ekzém.[4]
 • Pomáhá při onemocnění močového měchýře a močových cest.
 • Uvádí se, že podporuje potenci a plodnost.
 • Je ideální do relaxačních koupelích, protože uvolňuje napětí ve svalech. 
 • Údajně zpomaluje proces stárnutí.[5] 
 • Zabraňuje ateroskleróze.
 • Uvádí do normy hladinu krevního cukru, takže se skvěle hodí při léčbě cukrovky.
 • Normalizuje metabolismus vody a soli.
 • Podporuje činnost metabolismu a může pomoci při redukci váhy.[6] 
 • Zabraňuje pálení žáhy.
 • Zlepšuje trávení.[7]
 • Je ideální jako podpůrný prostředek při léčbě cirhózy jater.
 • Aktivně působí proti nadýmání a zácpě.
 • Doporučuje se jako léčebný prostředek při bolestech v krku a nachlazení.
 • Měly by ho užívat ženy v průběhu menopauzy, protože dokáže regulovat hladinu hormonů v těle.[8][9] 
 • Podporuje činnost nadledvinek a regeneruje slinivku.
 • Má protizánětlivé účinky.[10]
 • Podporuje imunitní systém.
 • Podporuje nervový systém a zdraví srdce.
 • Snižuje hladinu cholesterolu.
 • Působí jako antioxidant.[11]
 • Dodává energii.
 • Zlepšuje stav kostí a kloubů.
 • Je dobrá i na zubní plak.

Existuje nezměrné množství superpotravin, vitaminů, minerálů, nootropik, adaptogenů, bylinek a mnoho dalšího, které nějakým způsobem ovlivňují naše těla. Mnoho z nich se dá suplementovat a doplňovat do těla externě. Každá taková bylinka či superpotravina má své specifické účinky na tělo, některé jsou komplexní, jiné zase jednoduché, ale všechny jsou zajímavé a stojí za to si o nich něco přečíst. 

Zde máte seznam superpotravin, bylinek a mikroživin, které našemu tělu prospívají: 

V jaké formě lékořici užívat?

Jak bylo již řečeno, nejčastěji se používá kořen, ze kterého se následně připravuje odvar. Důležité je před použitím kořen nadrtit nebo pomlít. Jedna dávka je asi jedna polévková lžíce.

A jak často tento odvar pít? Doporučují se maximálně 2-4 šálky denně. 

Dále se z lékořice dělají: čaje, oleje, likéry, sladkosti, tinktury i mastičky nebo kapsle.[1]

Určitě vždy dbejte doporučení výrobců, protože se může lišit produkt od produktu.

Budete potřebovat klasický olivový olej a drcený kořen lékořice. Oboje smícháte tak, aby byl kořen celý ponořený do oleje. Následně nechte macerovat cca 20 dní v uzavřené sklenici na chladném místě. Pravidelně olej protřepávejte a nakonec sceďte.

Naprosto základní surovinou z lékořice, která se používá na další zpracování, je extrakt. Ve své čisté formě je natolik silný, že bez dalšího zpracování není ke konzumaci použitelný. 

 • Lékořicové produkty se dále vyrábí ještě z mouky, cukru, zmíněného lékořicového extraktu a různých přísad.
 • A proč jsou lékořicové produkty tak tmavé? Protože se do nich přidává barvivo, není to její přirozená barva. Mouka se namáčí na dlouhou dobu do vody, potom se vaří s cukrem a extraktem. Výsledkem je hmota, která se lisuje do různých tvarů a finálně suší na speciálních roštech. Asi nejznámější lékořicovou pochoutkou je pendrek.

Na co si dát pozor?

Nevýhodou je, že na celé řadě výrobků s lékořicí není uvedeno, kolik obsahuje glycyrrhizinu, což může vést k předávkování, a to hlavně u dětí a těhotných žen. Nadbytek lékořice může totiž u těhotných poškodit mozek plodu nebo vyvolat předčasný porod. Takže se ji raději v tomto období vyhněte. Může také nepříznivě ovlivňovat léky na krevní tlak. Mějte to na paměti a užívání lékořice konzultujte s lékařem.

1. místo

Viridian Licorice Root

Prvotřídně kvalitní kapsle s výtažkem z lékořice s 20% obsahem glycirizinu, které pomáhají řešit chronickou únavu.

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsou kapsle Licorice Root od Viridianu na 1. místě?

První místo jsem se rozhodla věnovat lékořici od značky Viridian. Jedná se o doplněk stravy ve formě kapslí, který obsahuje extrakt z kořene lékořice s 20% obsahem glycyrizinu – ten pomáhá tělu lépe zvládat záněty a má zklidňující účinky. Produkt se každopádně hodí pro všechny, kteří trpí chronickou únavou a slabostí.

Viridian Licorice Root dále podporuje:

 • Normální funkci dýchacího systému
 • Normální trávení
 • Normální funkci střev
 • Imunitní systém
 • Normální stav kloubů a pokožky

Uživatelské recenze

Pětihvězdičkové skóre tohoto prodeuktu se objevilo třeba na stránkách zbozi.cz, ale zcela největší počet recenzí jsem objevila na stránkách britského Amazonu a mohu konstatovat, že jsou velice pochvalné (většina lidí produktu dokonce udělila pět hvězdiček z pěti). Lidé tu vyzdvihují například multifunkčnost produktu, protože se dá skutečně použít na nejrůznější příčiny a podle zdejších zkušeností i s velmi dobrými výsledky, což mě příjemně potěšilo. A také na stránkách pilulka.cz jsem našla recenzi, podle níž produkt „pomáhá na plicní a jaterní problémy“.

Dále o produktu

Ve složení produktu figuruje extrakt z kořene lékořice s 20% obsahem glycyrizinu, vojtěška (24 mg), spirulina (8 mg) a borůvky (8 mg). Kapsle jsou rostlinného původu a produkt je tedy vhodný i pro vegetariány a vegany.

Doporučené dávkování je po jedné kapsli denně společně s jídlem.  

Za suplement Viridian Licorice Root zaplatíte cca 400 Kč (balení se 60 kapsemi).

2. místo

NOW Licorice Root

Výborné rostlinné kapsle s 450 mg extraktu z lékořice v jedné kapsli, které jsou dostupné v cěnově příznivém velkém balení se 100 kapslemi.

Orientační cena: 250 Kč

Proč jsou kapsle Licorice Root od NOW na 2. místě?

Druhé místo jsem udělila lékořicovému doplňku od značky Now, který také výborně působí například na imunitní systém, podporuje trávení a má spoustu dalších blahodárných benefitů pro lidský organismus. Malou nevýhodou oproti produktu výše je, že jeho denní dávka činí 2-6 tablet, a je třeba toho tedy polknout mnohem víc. Na druhou stranu ho však koupíte ve velkém balení se 100 tabletami. Jedna dávka (= 2 kapsle) obsahuje 900 mg lékořicového extraktu.

Uživatelské recenze

Tento produkt má skvělá hodnocení například na Amazonu, kde mu většina zákazníků přidělila 5 hvězdiček z 5. Podobně jako u předchozího produktu (Viridian Licorice Root) je také hodně vyzdvihováno to, že má lékořice mnohonásobné využití. Dále se tu píše, že hodně pomáhá s infekcemi a se záněty (některým poskytl pomoc se zánětem dýchacích cest, jiným dodává energii, pomáhá bojovat s únavou nebo zvládat PMS). 

A navíc, e-shop brainmarket.cz, kde tento produkt seženete, se také zdá být jako dobrá volba. Například na internetovém srovnávači zbozi.cz si u něj lidé cení rychlosti doručení zboží, kvalitu výrobků, široký výběr a dokonce příznivé ceny.

Více informací

O kořenu lékořice je také dobré vědět, že v čínské medicíně se používá už po tisíciletí. Dodává tělu energii, podporuje močový a reprodukční systém a slouží i v mnoha dalších oblastech lidského zdraví.

Tento doplněk se doporučuje užívat po 2 kapslích jednou až třikrát za den na lačný žaludek. ALE POZOR: není vhodný pro dlouhodobé používání.

Cenově se výrobek pohybuje okolo  250 Kč za balení se stovkou kapslí.

3. místo

Salvia Paradise Lékořice kořen

V České republice vyrobený prášek z Lékořice lysé s typickou sladkou chutí pro přípravu čaje.

Orientační cena: 100 Kč

Proč je kořen lékořice od Salvia Paradise na 3. místě?

Na třetí příčku jsem umístila produkt od značky Salvia Paradise, která přináší kořen lékořice v drcené formě. Také v tomto případě lékořice příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, udržuje zdraví a krásu pleti, reguluje energii, podporuje přirozenou obranyschopnost a je to velmi silný antioxidant. Směs chutná sladce, konkrétně po sladkůstce z dětství, kterou známe jako „pendrek“.

Uživatelské recenze

Potěšilo mě, že na stránce zbozi.cz se o tomto produktu píše, že má výbornou chuť. Jedna ze zákaznic dokonce tvrdí, že ho přidává do jiných bylinných směsí, které lékořice příjemně ochutí a osladí (nebo alespoň zlepší jejich původní nelibou chuť). Kromě toho tady lidé potvrzují, že výrobek pomáhá s trávením. Na Heurece se pak objevují komentáře pozitivně hodnotící kvalitu produktu, a také se zde píše, že konzumace tohoto čaje zlepšuje imunitní systém.

Další informace

Salvia Paradise je česká rodinná firma, která se zabývá dovozem bylin a jejich zpracováním do rostlinných prostředků na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Svůj vlastní e-shop mají už nějaký ten pátek, konkrétně od roku 2008.

A co se dávkování produktu týče – výrobce doporučuje nasypat jednu čajovou lžičku kořene do 250 ml studené vody a krátce povařit. Nakonec nechte 15 minut odstát a pijte jednou až dvakrát za den. 

Cenově se výrobek pohybuje okolo 100 korun za 150 g.

4. místo

VENIRA DGL complex zdravé zažívání

Orientační cena: 500 Kč

Proč jsem vybrala DGL komplex pro zdravé zažívání od značky Venira?

Tenhle přírodní doplněk stravy totiž obsahuje vysoce koncentrovaný extrakt z lékořice lysé (500 mg), ale také z heřmánku pravého a aloe vera, které společně pozitivně působí na zažívací systém. Speciálně upravená forma lékořice bez obsahu škodlivého glycyrrhizinu, tzv. DGL lékořice, pomáhá zklidnit podrážděný žaludek a podporuje správnou funkci trávicího traktu. Obsažené extrakty navíc přispívají k ochraně buněk před volnými radikály, podporují přirozenou obranyschopnost organismu a mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

Veganské kapsle kromě podpory trávicího systému také pomáhají zklidnit nervový systém, posilovat kognitivní funkce a přinášejí úlevu od stresu a únavy – díky tomu při užívání můžete pocítit více energie a lepší náladu. Užívá se pouze jedna kapsle denně po jídle (pořádně ji zapijte vodou), takže vám balení se 60 kapslemi za cca 500 korun vydrží zhruba dva měsíce.

5. místo

DGL Complex (Deglycyrrhizinovaná lékořice)

Orientační cena: 400 Kč

Proč jsem vybrala DGL Complex od značky BrainMax?

Tyto rostlinné kapsle od BrainMax bez balastních látek s lékořicí jsou rostlinné a hodí se jak pro vegetariány, tak pro vegany. Traduje se, že lékořici předchází její pověst už tisíce let. Pomáhá zklidnit podrážděný žaludek, podporuje trávení a komplexní funkce celého trávicího systému. Lékořice navíc obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před oxidativním stresem a tím brání možnému poškození našich buněk. Také podporuje imunitní systém a má přímý vliv na kardiovaskulární systém, nervovou soustavu a navozuje pocity klidu. 

Hodí se pro jedince, kteří jsou často ve stresu, ale i pro ty co potřebuji doplnit energii během dne.

A jak užívat? Doporučuje se užívat 1 kapsli denně s vodou.

A cena? 400 korun.

6. místo

TCM Hoře od říční delty Ba Zheng Wan 102

Orientační cena: 250 Kč

Čím mě zaujal doplněk stravy jménem Hoře od říční delty od TCM?

Tento doplněk stravy, jeho receptura se opírá o principy tradiční čínské medicíny, mě oslovil svým účinným složením zaměřeným na podporu normálního metabolismu a trávení. Obsahuje bylinný extrakt z lékořice uralské, která je známá svými pozitivními účinky na metabolismus, a další aktivní složky jako rdesno ptačí, gardenie jasmínová a jitrocel asijský. Kombinace těchto bylin podporuje nejen správné trávení, ale také celkové zdraví těla. Jeho pečlivě vyvážené složení pomáhá regulovat metabolické procesy, což vám může pomoci, pokud se snažíte zhubnout.

A navíc, tento přípravek je zcela přírodní a neobsahuje žádné škodlivé přísady, což je pro mě při výběru suplementů klíčové.

Cena za balení se 200 kuličkami se pohybuje okolo 250 korun, přičemž denně se doporučuje užívat 20 kuliček 5× za den, ale při ústupu obtíží se má dávka snížit na pouhých 8 kuliček 3× denně.

7. místo

BrainMax Pure Lékořice

Orientační cena: 360 Kč

Čím mě zaujala Pure lékořice rovněž od BrainMaxu?

Jelikož jde o účinnou bylinnou tinkturu v poměru 1:1, což znamená, že 100ml lahvička obsahuje 27,5 ml vody, 27,5 ml extraktu z lékořice a zbytek je potravinový alkohol. Mezi významné adaptogenní vlastnosti lékořice v tomto produktu patří zejména schopnost uklidnit rozjitřený nervový systém a doplnit organismu energii. Kromě toho podporuje zdravé trávení, klouby, pokožku, prostatu, reprodukční, močový i dýchací systém.

Nicméně se nedoporučuje se používat těm, kteří mají vysoký krevní tlak.

Co se týče dávkování, výrobce udává 2 až 3 ml dvakrát až třikrát denně, nebo podle toho, jak vám doporučí lékař.

Balení se 100 ml lékořicové tinktury stojí cca 360 korun.

8. místo

Veganské karamely – lékořice BIO

Orientační cena: 90 Kč

Proč jsem vybrala veganské lékořicové karamely v BIO kvalitě?

Tak tohle bude chutnat všem milovníkům sladkostí. S lékořicí potěšíte své chuťové pohárky a navíc uděláte i něco pro své tělo.

Tyto lékořicové sladkůstky pochází z dílny značky Super Fudgio. Konkrétně se jedná o sladké karamelky, které se díky kokosovému cukru pomalu a jemně rozpouští na jazyku a brusinky tomu přidají na výjimečnosti.

Tyto bonbonky neobsahují žádné zbytečné ingredience jako jsou aditiva, barviva, stabilizační látky či konzervanty.

Veškeré ingredience jsou v BIO kvalitě a vhodné pro vegany.

Tyhle karamelky si prostě zamilujete a doporučujeme vyzkoušet všechny příchutě.

A jaké je jejich přesně složení? Kokosový cukr, kokosové mléko v prášku, rýžový sirup, slunečnicový protein, arabská guma, prášek z lékořice a přírodní lékořicové aroma.

A jaká je cena? Cca 90 korun.

9. místo

Anginal tablety se šalvějí + lékořicí

Orientační cena: 80 Kč

Proč tu jsou také tablety se šalvějí a lékořicí od Anginal?

Jelikož tyto skvělé a chutné cucavé tablety se šalvějí a lékořicí, mentolem a eukalyptovým olejem jsou skvělé při nachlazení a virozách. Tablety jsou vhodné i pro diabetiky.

A jaké je přesně složení? Ve 100 g najdete: extrakt natě šalvěje lékařské (Salvia officinalis) 4,0 mg 364 mg, extrakt kořene lékořice (Glycyrrhiza glabra) 4,0 mg 364 mg a vitamin C 30,0 mg 2,73 g.

Jak je užívat? Tabletu nebo její část nechte pomalu rozpustit v ústech. Bezprostředně po užití (cca 20 minut) nezapíjejte vodou, aby obsažené látky setrvaly na sliznici ústní dutiny dostatečně dlouho.

U dospělých se doporučuje brát každé 3 hodiny 1 tabletu (maximálně však 6 tablet denně), děti od 10 do 15 let 1/2 – 1 tablety každé 4 hodiny (maximálně 5 tablet denně). Mladší děti po konzultaci s lékařem.

A cena? Cca 80 korun.

10. místo

Lékořice Tinktura

Orientační cena: 380 Kč

Proč jsem vybrala tinkturu z lékořice od City Shaman?

Tinktura z lékořice má nasládlou chuť i vůni a využívá při potížích s trávením, nemocech dýchacích cest či hormonální nerovnováze. 

A s čím vám ještě pomůže?

 • žaludeční potíže,
 • nachlazení a nemoci dýchacích cest,
 • hubnutí,
 • relaxace a spánek,
 • podporuje funkci mozku,
 • funguje jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním,
 • pomáhá udržovat hormonální rovnováhu v ženském těle.

A jak dávkovat? Doporučuje se brát 2× denně 20 kapek a zapít vodou.

A kolik stojí? Cca 380 korun.

Závěr

Pokud byste rádi vyzkoušeli blahodárné účinky lékořice na „vlastní kůži“, na základě důkladného průzkumu bych vám doporučila Viridian Licorice Root, tedy kapsle s výtažkem z kořene lékořice s 20% obsahem glycyrizinu, který pomáhá zatočit s chronickou únavou, ale i s dýchacími nebo zažívacími potížemi. Za vyzkoušení stojí také o něco levnější kapsle NOW Licorice Root, které rovněž obsahují extrakt z kořene lékořice, a pomáhájí dodat energii a přispívat k normální činnosti gastrointestinálního traktu, imunitního, dýchacího, močového i reprodukčního systému. A pokud vás spíše láká připravit si z lékořice lahodný čaj, doporučuji Salvia Paradise Lékořice kořen, ve kterém najdete čistý prášek z kořene lékořice lysé.

Nezapomeňte však, že lékořice je dobrý sluha, ale zlý pán. Dejte si tedy pozor, ať je její dávkování vždy v souladu s doporučením výrobce nebo vašeho lékaře a nepřekračujte stanovený limit.

Užitečné odkazy ✓důvěryhodné:

[12] Wikipedie (CZ): Lékořice

[13] Bakalářská práce (CZ): Využití Glycyrrhiza L. (lékořice) v potravinářství a medicíně

[14] Healthline (ENG): What Are Licorice Root's Benefits and Downsides?

[15] PubMed Central (ENG): The antiviral and antimicrobial activities of licorice, a widely-used Chinese herb

[16] PubMed Central (ENG): Bioactive Candy: Effects of Licorice on the Cardiovascular System

4.7/5 (Počet hlasů: 12)

Autor článku:

Autor článku:

Více o autorech, nebo o webu najdete v sekci o nás. Chcete vědět jak vybíráme produkty?

Kam dál?

Vybírání produktů a sestavování žebříčků je pro nás důležitý proces, který děláme kvalitně. Produkty procházejí několika kontrolami, důkladným průzkumem a na každém srovnání se podílí minimálně 2 lidé. Můžete si tak vždy být jisti nezávislostí a kvalitou srovnání. Zajímá vás více? Přečtěte si detailní popis toho, jak produkty vybíráme »