fbpx

TOP 6: nejlepší kratom - zkušenosti, účinky a recenze

Co je to kratom, jaké má kratom účinky a kde kratom koupit? Jaké jsou druhy kratomu a který je nejlepší? Je kratom legální?

TOP  1. místo

Ráj Kratomu

Specializovaný kratomový eshop s kvalitními produkty
2. místo

Kryptonit Kratom

Výborný alternativní eshop nejen s kratomem
3. místo

Herbal Store

Skvělý eshop zaměřený na zdraví (včetně kratomu)

Šest nejlepších eshopů s kratomem

Co je kratom?

Slyšíte tento název poprvé? Nebo je vám povědomý, jen si nejste jisti, kam přesně ho zařadit? A nebo víte naprosto jistě oč kráčí?

Mitragyna spesioca, neboli kratom, je strom, typický pro tropické deštné pralesy Indočíny a jihovýchodní Asie. Může dorůst až do výšky 25 m a krásné na něm je to, že je vlastně téměř pořád zelený. A jsou to právě jeho “stálezelené” listy, které se sbírají a následně využívají pro své prospěšné účinky.

Účinky kratomu nejsou ještě stoprocentně probádané, ale ví se toho už poměrně mnoho. Jak se říká, co člověk, to názor, proto bychom vám tento přírodní “výkvět” rádi přiblížili.

Kratom má v Thajsku a přilehlých zemích opravdu hojnou tradici, která se datuje tisíce let zpět a je zde neoddělitelnou součástí lidového léčitelství.

Do naší civilizace kratom postupně proniká, ale jeho cesta je mírně trnitá. Zatímco je v Asii používán téměř na denní bází, u nás vlastně téměř začíná. Držme mu palce, ať se tu hezky zabydlí.

S čím může kratom pomoci?

Jelikož nebyl kratom ještě dostatečně probádán na vědeckém poli, můžeme jen zmínit, že jsou problémy, od kterých nám může pomoci. Vše je samozřejmě velmi individuální a není možné to paušalizovat.

Mohl by nám tedy pomoci s těmito problémy:

Bolest nás v různých měřítcích sužuje velmi často. Ať už nás bolí hlava, naražená noha nebo záda, říká se, že kratom může podat pomocnou ruku. Bolest můžeme klasifikovat podle toho, kde je její příčina a co ovlivňuje.

Bolest může být nociceptivní nebo neuropatická.

Nociceptivní bolest:
Tento druh bolesti je důsledkem fyzického poranění tělesné tkáně, svalů či šlach.

Neuropatická bolest:
Neuropatická bolest je vyvolaná chronickými stavy, jako je například roztroušená skleróza, rakovina, cukrovka nebo artritida a další.

Ať už je bolest jakéhokoliv původu, obtěžuje náš život a brání v běžných procesech a rituálech. Je to něco, co nás omezuje.

Tvrdí se, že je kratom užitečný při léčbě všech druhů bolesti. Konkrétně se jedná o listy, které se mohou užívat buď v sušené formě, nebo v pilulkách. Zmírňují bolest tím, že se váží na receptory bolesti, které se nacházejí v centrálním nervovém systému.

Asi to zná každý zná. Každý den není posvícení. Někdy nás přepadnou stavy úzkosti, melancholie, v horším případě deprese. Kartom umí nabudit náladu, vyplavit endorfiny a zkrátka nás “donutí” radovat se.

Existuje několik výzkumných studií, které zjistily, že kratom je velmi prospěšný jakožto podpora pozitivního stavu mysli. Výsledkem užívání kratomu je zmírnění deprese a úzkosti, menší nervozita a napětí, zvyšuje se radost a optimismus.

Taky máte pocit, že vám občas takzvaně dochází baterky? Pokud ano, tak si můžete představit, jako by byl kratom taková nabíječka. Listy tohoto stromu mohou svými metabolickými účinky působit jako nabuzovač energie. Dle studií listy indukují jisté metabolické procesy, zatímco podporují ty ostatní a tím zvyšují schopnost těla generovat energii.

Občas je soustředění se na něco více než nutné. Znáte to asi sami. Někdy to jde jako po másle a jindy musíte vynaložit obrovské úsilí, aby vás nic nerozptylovalo a vy jste mohli vykonávat danou činnost tak nejlépe, jak dovedete.

Při konzumaci kratomu údajně dochází k indukci uvolňování acetylcholinu, což je neurotransmiter, který hraje obrovskou roli při zvyšování pozornosti, zároveň při zmírňování bolesti a regulaci endokrinního systému. Dle výzkumů zlepšuje acetylcholin paměť, což přímo souvisí s vysokou soustředěností.

Před maturitou, důležitou zkouškou či prezentací potřebujeme, aby byla naše paměť stoprocentní. A toto může být další výhoda kratomu. Lidský mozek funguje optimálně jen tehdy, pokud přijímá dostatečné množství živin a energie uvolněné z metabolických procesů, což prý umí kratom zajistit.

Kratom má účinky, které se podobají opioidům. Ovšem na rozdíl od opioidních léků je jen částečným agonistou opioidů. Jednoduše řečeno, kratom dokáže navodit podobný pocit jako tyto léky, ale nevyvolává závislost. Může tedy sloužit jako takový “převozník” při léčbě závislostí.

Cukrovka, nebo také diabetes mellitus je onemocnění látkové výměny, při které v těle nedochází k dostatečné přeměně cukrů, což jde ruku v ruce s poruchou zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody.

Výzkumy naznačují, že kratom může mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Alkaloidy obsažené v listech údajně napomáhají modulovat hladinu krevního inzulinu a glukózy. Tím, že dokáže mít kratom tuto dvojici pod kontrolou, zabraňuje jejich nebezpečným výkyvům .

Není toho málo, že? Pokud bychom se chtěli podívat více do hloubky tak zjistíme, že rostlina obsahuje více než 40 různých látek ze skupin indolových alkaloidů, z nichž jsou nejvýznamnější mitragnin a 7-hydroxymitragynin.

Mitragnin

Jedná se o velmi silné analgetikum (látka tlumící bolest). Zmiňuje se, že to může být i velmi šikovný bojovník proti depresím. Účinky jsou velmi úzce spojené s dávkou, na což je důležité myslet a dát pozor.

7-hydroxymitragynin

Tato látka je podstatně silnější než mitragynin. Umí stimulovat mozkovou činnost, snižovat bolest, stres i tlumit deprese. Opět velmi záleží na dávce.

Jak se kratom užívá?

Při užívání kratomu je velmi důležité vždy dodržovat instrukce na obalu. Pokud se nedodrží, mohly by se objevit vedlejší účinky, což samozřejmě nikdo nechce.

Pokud to ale vezmeme hodně obecně, tak platí to samé jako v životě, tedy s rozumem. Nic se nemá přehánět. 

Kratom se vždy polyká a může to být v různých formám. Nicméně pokaždé musí projít ústy. Kratom sám o sobě je dost hořký, a proto se většinou užívá ve směsi s něčím (džus, čaj a podobně).

Nejrychlejší metoda je ho zamíchat vody a rychle vypít. Zkuste vypít dané množství takzvaně na “ex”, protože jen tehdy si nestihnete uvědomit ostře hořkou chuť. Vždy je lepší tuto směs pořádně protřepat nejlépe v shakeru, aby se veškerý kratom rozpustil.

Další dostupná varianta je čaj, který si sami připravíte. Odměřené množství povaříte 25 minut ve vodě a  můžete ihned konzumovat. Čaj je možné dochutit medem, cukrem nebo jiným sladidlem. 

Pokud máte averzi na “drinky” tohoto typu, přimíchejte kratom například do jogurtu nebo ranní ovesné kaše. Zamícháte a máte prima svačinu nebo snídani.

Poslední a možná i nejpohodlnější varianta jsou kratomové kapsle. Připomínají obyčejné tabletky. Zapijete vodou, jako klasický prášek a je hotovo. Žádná hořkost ani pachuť.

Kdy?

Samozřejmě se zase třeba dbát pokynů na konkrétním přípravku , ale obvykle se kratom užívá na prázdný žaludek a je to z toho důvodu, že se takto lépe vstřebává. Pokud tedy není součástí vaší snídaně nebo svačiny, což je jak již víme také možnost, je lepší ho užívat cca hodinu před jídlem, popřípadě dvě hodiny po něm. Na hodině nezáleží. Záleží jen na vás, jak vám bude jeho konzumace vyhovovat. Pokaždé to může být jiná denní doba. Vše se bude odvíjet na vašem aktuálním rozpoložení a stavu.

Jak?

Opět si důkladně prostudujte informace na příbalovém letáku. Platí, ale, že je vždy lepší začínat malými dávkami a postupně přidávat. A co je tedy malá dávka? Neměla by překročit 2-3 gramy.

Druhy kratomu

Existuje několik druhů kratomu, ale odborně se nazývají kmeny. Většina názvu je odvozena od místa, kde rostou. Je to vlastně takové příslovečné určení místa. Není jedno, který z nich začnete užívat protože se liší účinky a někdy opravdu znatelně. Je důležité zmínit, že kmeny nejsou ještě detailně prozkoumány a pořád jsou v procesu bádání.

Tento kmen má svou domovinu v Thajsku a může mít zelenou, červenou nebo bílou barvu. Tvrdí se, že působí jako stimulant, zvyšuje energii, snižuje napětí a ulevuje od bolesti.

Jak opět napovídá název, tento kmen pochází z Indonésie. Opět může mít několik barev a to zelenou, červenou i bílou. Indo se považuje za nejslabšího “člena party”, protože má 

nejméně stimulující účinky. Říká se, že dokáže pomoci z úzkostí a vytvořit úsměv na rtech.

Kmen pocházející z Indonésie má listy načervenalé barvy, proto nese název slovo “red”, označující právě tuto barvu. Říká se, že je nejvíce opioidní ze všech kmenů kratomu. Pomáhá zmírnit bolestivé stavy jako je deprese či chronická bolest (artritida apod.).

Zelený kratom z Malajsie má tmavě zelenou barvu a dokáže zlepšit náladu a zvýšit koncentraci.

Thai z Thajska. Má červenou, zelenou nebo bílou barvu, respektive spíše jde o lehký podtón zbarvení. O kmenech zelených a bílých žil se říká, že poskytují stimulaci a vytvářejí euforický stav. Thajský kratom z červené žíly údajně poskytuje velkou úlevu od bolesti.

Kmen z Bornea je opět dostupný ve třech zmiňovaných barvách. Tento kratom se považuje za sedativnější typ. Používá se k léčbě psychických poruch.

Je kratom v legální?

U nás ano. Legalita užívání kratomu se však může lišit stát od státu. V České republice, USA, Jižní Americe a velké části Evropy legální je, nicméně je důležité zmínit, že i když je legální, není zatím schválena potřebnými orgány jako potravina nebo výživový doplněk. Můžete si ho zakoupit pro sběratelské účely.

Existují však odhady vědců, kteří hovoří o tom, že v Americe je přibližně 15 milionů uživatelů kratomu, což je zhruba 5 % celé populace v USA. V Dánsku, Finsku a Norsku je dokonce regulován jako farmaceutický přípravek a může být vystaven na lékařský předpis.

Jaké může mít vedlejší účinky

Jak jsme se již dozvěděli, kratom může mít opravdu velké zdraví prospěšné účinky, nicméně jako téměř každý produkt, má i ty vedlejší. Není radno je podceňovat a vždy raději užívat s rozumem a dle pravidel, než potom řešit nějaké zdravotní komplikace.

Dalo by se říci, že kratom patří mezi superpotraviny, ale budeme li zcela konkrétní, nejedná se o potravinu, ale o bylinu.

V současné době neexistují žádné hmatatelné důkazy o potvrzení zdravotních benefitů či vedlejších účinků této rostliny.

Mezi vedlejší účinky v případě nesprávného uživání kratomu může patřit:

 • znecitlivění jazyka
 • zvracení
 • třes
 • sucho v ústech
 • svědění
 • pocení
 • přecitlivělost na slunce
 • rozrušení
 • halucinace
 • bludy
 • zvýšený tep a krevní tlak

1. místo

Ráj Kratomu

Ráj kratomu je webový portál, kde naleznete eshop, blog a řadu potřebných informací na jednom místě. Web provozují vášniví cestovatelé, kteří kratom střetli při poznávání Thajska, Malajsie a Indonésie. zaujala je jeho historie o které se dozvídali od místních léčitelů, ale i lékařů.

Měli možnost nahlédnout na proces pěstování, sušení a mletí přímo u domorodých profíků. Slovo dalo slovo a díky nim se dostává i k nám, do Čech.

2. místo

Kryptonit Kratom

Kryptonit Kratom je eshop zaměřený na alternativní zdravou výživu. Mají velký výběr sortimentu zboží a samozřejmě, jak název vypovídá, nechybí zde kratom.

Co se týče kratomu, dá se zde sehnat velká spousta odrůd všech typů a barev. Kromě kratomového prášku si zde však můžete nadiktovat i například kratom v liquidu, masti a mnoho dalšího.

Eshop v roce 2019 založil pár Kačka & Janek, jejichž cílem bylo do Česka přivést kvalitní kratom. A daří se jim to dobře.

3. místo

Herbal Store

Herbal store je e shop, který se zabývá prodejem bylinných preparátu a produktů zdravého životního stylu. Naleznete zde mnoho výrobků od čajů, vitálních hub, ajurvédských produktů, kratomu až po ořechy. Na e shopu můžete vyhledávat podle druhu, který vás trápí a rovnou vám budou nabídnuté produkty vhodné právě pro vaše trápení.

4. místo

Kratoman

Kratoman je eshop, který již podle názvu říká, že prodává kratom. A dělá to dobře a kvalitně. Je to obchod specializovaný na kvalitní Maeng Da kratom různých barev. 

Můžete si zde vybrat energetickýgreen kratom, který vám navýší energii, podpoří mentální bdělost a dokonce podle svlo eshopu zlepšuje sebevědomí. Dalším je nabuzující white kratom, ktarý vás nabudí, zlepší tvůrčí činnost, celkovou náladu a motivaci a nebo si můžete pořídit uklidňující red kratom, který se vyznačuje se svými relaxačními a uklidňujícími účinky.

5. místo

Kratom Love

Dalším eshopem zaměřeným na kratom je Kratom Love. Jedná se o eshop, který již nenabízí pouze kratom, ale i spoustu dalších alternativních zdraví a tělu prospěšných bylinek a produktů, vše na přírodní bázi. Jako například stimulanty, relaxanty, semínka a další.

Co se týče kratomu, tak zde najdete různé druhy a barvy a můžete si tak vybrat, co vám bude sedět nejvíce.

Kratom Love je příjemný eshop, který vám jistě poslouží ke koupi kratomu a i jiného zajímavého zboží.

6. místo

I love Kratom

Tato firma je na trhu od roku 1995, což je už nějaký ten pátek. Od roku 2018 dováží různé druhy kratomu do České republiky a následně je prodává na eshopu.

Všechny jimi nabízené odrůdy jsou v prvotřídní kvalitě, tedy v takové kvalitě, v jaké se užívají v Indonésii k dalšímu zpracování i k přímé konzumaci.

Měli možnost nahlédnout na proces pěstování, sušení a mletí přímo u domorodých profíků. Slovo dalo slovo a díky nim se dostává i k nám, do Čech.

Závěrem

Kratom, ač není ještě zcela probádaná bylina, je velmi užitečná a ve střídmém dávkování nám může ulehčit od našich trápení.

Zajímá vás více informací o kratomu, nebo jste u nás nějaké informace nenašli? Přečtěte si o kratomu článek na Entuzio.cz!

Kam dál?